13 Waterschap neemt autorally Hulst in heroverweging Waterschap zuivert beter dan in 1999 Duizendste Zeeuwse erf opgeknapt Grenzeloze cultuur in Brugge Pijn SieMatic i tussenpersoon gemeente en ondernemers niet ingelicht over wegafsluiting zeeuwse almanak Een echte SieMatic voor maar 9.400,-? ZEEUWS-VLAANDEREN donderdag 20 november 2003 Horeca Lichtpunten Brasseriemenu Brahma Kumaris Multatuli Markt 51 Middelburg (0118) 886886 Nog 1 seconde Vragen Fanfare Streekbieren IKERY p J Bezoekersmanager gepasseerd door Sheila van Doorsselaer TERNEUZEN - Het dagelijks bestuur van Waterschap Zeeuws-Vlaanderen gaat naar aanleiding van een hoorzitting van de bezwarencommissie, zijn standpunt over de autorally van Hulst nader bekijken. Voor- en tegenstanders van de rally trof fen elkaar gisteren voor deze commissie en bestookten elkaar met argumenten. Het water schap komt rond Kerstmis met een uitspraak. Hoewel de gemeente Hulst graag wil meewerken aan de jaarlijkse autorally die gepland staat op zaterdag 24 april, is het schap tegenstander van het eve nement. Het schap wil geen ver- keersbesluit nemen om de rally mogelijk te maken. Hierbij moeten de wegen rondom Lamswaarde en Kruispolder haven worden afgesloten. Hulst zegt het standpunt van het waterschap te betreuren. Het negatieve standpunt van het waterschap is ingegeven door het feit dat het schap de polderwegen niet geschikt acht voor zo'n snelheidsevenement. Namens organisator Stichting Autosport Promotie Nederland APN)had DAS Rechtsbijstand een bezwaarschrift tegen de be slissing van het waterschap in gediend. Ook Horeca Neder land, afdeling Hulst, ageerde. In de vergaderzaal van het water schapskantoor in Terneuzen liet T. de Brauwer, onafhankelijk voorzitter van de bezwaren commissie, de partijen aan het woord. Aangeschoven waren N. Biesheuvel (APN), omwo nenden van het parcours en een afgevaardigde van het dagelijks bestuur van het schap. Biesheuvel zegt er alles aan te doen om de veiligheid van de toeschouwers en omwonenden van het parcours te waarbor gen. Het schap twijfelt hier niet aan, maar stelt dat onverwachte situaties gevaarlijk kunnen uit pakken. De dood van een rally rijder in 2002 werd aangehaald en afgelopen weekend is er tij dens de Belgische rally du Condroz ook een dode gevallen. Het schap is het absoluut niet eens met het standpunt van de organisatie dat het buitenge bied van Hulst bij uitstek ge schikt is voor de rally. Daar naast meent de organisatie dat het schap het verkeersbesluit wel moet nemen, omdat het niet bevoegd is een beslissing van de gemeente naast zich neer te leg gen. Het schap bestrijdt dat. Ook H. Beaart, voorzitter van Horeca Nederland, afdeling Hulst, is het niet eens met de ne gatieve beschikking van het wa terschap. Beaart stelt dat de horeca in Hulst en omstreken goede zaken doet door het eve nement. „Wij hebben erop inge zet. De rally heeft Hulst in Ne derland op de kaart gezet. Ik begrijp de bezwaren van omwo nenden wel, maar wat zijn nou vier uur op één jaar?" De omwo nenden stellen dat de rally, en daarmee de overlast, wel wat langer duurt dan vier uur. Het dagelijks bestuur van het waterschap acht de bezwaren van APN ongegrond en plaatst vraagtekens bij de ontvanke lijkheid van het bezwaarschrift van Horeca Nederland, omdat ze niet belanghebbend zouden zijn. De bezwaren van Horeca Nederland worden ongegrond verklaard. De bezwarencom missie heeft alle argumenten aangehoord en zal advies uit brengen aan het dagelijks be stuur van het schap. Advertentie doorJan Jansen TERNEUZEN - De opluchting is groot binnen het Waterschap Zeeuws-Vlaanderen. In het tweede onderzoek naar de kwa liteit van de waterzuivering bij alle waterschappen in Neder land, is Zeeuws-Vlaanderen aardig geklommen op de rang lijst vergeleken bij de eerste uit gave van 1999. Tot ontsteltenis van alle betrok kenen, lieten de onderzoekers toen weinig heel van de verrich tingen op zuiveringsgebied in Zeeuws-Vlaanderen. Het schap beneden de Westerschelde zou te weinig schadelijke stoffen uit het water vissen, tegen te hoge kosten. Ook op de aspecten mi lieu en innovatie was de score slecht. Dat het nu allemaal een stuk be ter gaat, leidde de verantwoor delijke afdeling gretig af uit de eind oktober beschikbaar geko men tweede rapportage van de onderzoeksbureaus Deloitte, Vertis en Nipo. Liet men zich in 1999 nog onaangenaam verras sen door de landelijke presenta tie van de onderzoeksgegevens, nu is het schap er zelf pro-actief mee aan de slag gegaan. Hoewel de bureaus (weer aan het werk gezet door de Unie van Waterschappen) ook deze keer nog wel wat aan te merken heb ben op het waterschap Zeeuws- Vlaanderen, is nu uit de stapel papier toch een hele reeks licht puntjes tevoorschijn getoverd. Zo is de zuiveringsprestatie met maar liefst zeventien procent verbeterd. Voldeden in 1999 nog maar drie van de zeven zuive ringsinstallaties aan de lande lijke normen, nu krijgen ze alle zeven dat stempel. Bij de eigen toelichting op het rapport (er is ook dit jaar weer een landelijke presentatie) leggen gezworene Theo Wemaer en zijn ambtena ren daar graag de nadruk op. Waterzuivering is immers een kerntaak van het waterschap. De hernieuwde vaststelling dat dat in Zeeuws-Vlaanderen nog al duur uitpakt, zelfs ruim twin tig procent boven het landelijk gemiddelde, vinden ze flauw. In een dunbevolkt en uitgestrekt gebied met seizoenspieken door het toerisme kost zuivering nu eenmaal meer dan in en om gro te steden. Niet aangesproken voelt de af deling zich ook door een magere score op milieugebied. „Je wordt onder meer beoordeeld op duurzaam bouwen, maar wij hoefden helemaal geen nieuwe installaties te bouwen, dus dan bouw je ook niet duurzaam." Tenslotte is er het door Nipo uit gevoerde klantenonderzoek. Ie dereen krijgt zowat een zeven, ook Zeeuws-Vlaanderen. Dat het schap toch laag eindigde op deze ranglijst is enkel en alleen te wijten aan het slechte cijfer dat twee van de negen grote klanten toekenden. Niet repre sentatief, meent men in Terneu zen. Gezworene Wemaer, net als zijn ambtenaren zeer gepikeerd door het resultaat van 1999, is niettemin content met de gecon stateerde verbeteringen. Het is volgens hem een aansporing door te gaan met de veelbelo vende samenwerking in de wa terketen, bijvoorbeeld met pro vincie, gemeenten en Delta. Ook een bedrijfsmatige aanpak staat bij hem hoog genoteerd. „Die zaken bieden perspectief op de kostenbeheersing die men van ons vraagt." Ze liep al een tijdje met een schoonheidsvlekje bij het jukbeen rond, die Middel burgse. En - ijdelheid der ij- delheden, alles is ijdelheid - dat moest weg. Zo begaf ze zich naar haar huisarts die behendig de verdovings naald en het lancet hanteer de. Pijnloos verwijderde hij het vlekje en met zorg hecht te hij de toegebrachte ver wonding. Een paar dagen la ter haalde de geneesheer de hechtingen eruit en liet haar in de spiegel kijken. „Mooi gedaan", oordeelde ze. „Je ziet er haast niks van. Waarna de dokter haar als nog ernstig bezeerde: „Ik heb de incisie precies in een rim pel laten vallen." Tomatensoep met pes to en zwaardvis met tapenade of pasta bospaddestoelen (vegetarisch) en ijs 11,50 9,00 vegetarisch menu) vanavond, 19.30-20.30 uur lezing positief denken vrijdag 21 november 24.0(fuur verrassingen dinsdag 25 november 20.00 uur Zeeuwse Bibliotheek Dik van der Meulen over bekijk ook onze website wnv.drukkeriimiddelburg.nl Middelburg Woonstudio Middelburg, Industrieterrein Ameslein. Grenadierweg 17a, telefoon 0118 - 62 95 22 Goes Plieger B.V. (ook voor sanitair), Nansenbaan 15, telefoon 0113-24 64 64 Axel SieMatic Keukenstudio Van Vliet, onder dak bij Pot Woninginrichting, Nieuwendijk 89, telefoon 0115 - 56 40 70 Terneuzen BouwCenter De Hoop, Kennedylaan 32, telefoon 0115 - 68 0612 SieMatic SC 10 9.400,- Vertel or.s wal uw budget is en wij ontwerpen een echte SieMatic keuken voor u. Individueel Design. Mooier, praktischer en duurzamer. Maar niet duur. Als u aan een nieuwe keuken denkt, denk dan eerst aan SieMatic. Welkom! 't Liefsteen SieMatic frnrFrank van Cooten jXST - De samenwerking tsen het bezoekersmanage- snt en het gemeentebestuur ju Hulst is nog verre van ide- il Het gaat met name om com- mnicatieproblemen. Recent „rbecld was de afsluiting van (Gentsestraat op zondag 9 no- djber voor het autoverkeer jlens het Ulster Bierfestival, ^bezoekersmanagement wist larniets van af. [zoekersmanager M. deBruijn zeer verbaasd over de af slui ng. Ze spreekt dit uit in een ief aan het college. De Bruijn I graag overleggen met be ften partijen over de manier m afsluiten van de binnen- iad. [ethouder E. de Deckere (ver bis niet op de hoogte van de [ief. Hij voelt er in ieder geval einig voor de bezoekersmana- riedere keer te informeren of itoestemming te vragen. „Ik iidhet ook niet juist dat ik bij bezoekersmanager iedere eerop het matje moet komen." ij de installatie van de Stich- i« Bezoekersmanagement Hulst is door alle betrokken partijen, waaronder de gemeen te, afgesproken dat de bezoe kersmanager de bindende factor moet zijn tussen onder nemers en de gemeente. „Nou, daar weet ik niets van af", reageert De Deckere. „Ik weet ook niet of De Bruijn daar de aangewezen persoon voor is. We moeten daar nog eens goed over praten. Het bezoekersmanage ment zit immers nog in de begin fase. Het werkplan moet nog worden goed gekeurd." De Bruijn is zeer ongelukkig dat de brief in de openbaarheid is gekomen. Ze gaat daarom niet inhoudelijk in op de brief. Ze wil eerst een gesprek met wethou der De Deckere. „Ik ga ervan uit dat er een reac tie van het college komt. Ik wil de gemeente vooraf niet voor het hoofd stoten. Ik wil het col lege de kans geven het goed op te lossen. Het kost allemaal een beetje tijd om de samenwerking voor elkaar te krijgen. Maar ik sta uiteraard achter de inhoud van de brief." Volgens wethouder De Deckere is de Gentsestraat op zondag 9 november tijdens het Bierfesti val om veiligheidsredenen afge sloten. Hij erkent dat sprake is geweest van miscommunicatie tussen de gemeente en carna valsvereniging De Vossen, de organisator van het Bierfesti val. „Ik ga dat zeker uitzoeken. Ik weet immers dat er op 9 no vember problemen waren met de afsluiting." De Bruijn kreeg diverse tele foontjes van ondernemers met de vraag of het bezoekersmana gement op de hoogte was van de afsluiting van de Gentsestraat. „Afgezien van het feit dat de Gentsestraat onaangekondigd werd afgesloten, was er ook nog eens een verkeerschaos op de betreffende kruising, waarbij de auto's tegen de richting in de Frans van Waesberghestraat in reden. De parkings stonden ver volgens voor meer dan de helft leeg. Wij zouden graag verne men hoe uw besluitvorming en opdracht tot uitvoering in deze was", aldus De Bruijn in de brief. De bezoekersmanager wijst in de brief ook op andere activitei ten zoals de Kerstmarkt en de Reynaertf eesten waar verkeers- brigadiers het verkeer regelen en waar de auto's bij het Rey- naertshof al worden verwezen naar andere parkings. „Dit schept voor bezoekers meer duidelijkheid." De bezoekers stonden op de bewuste zondag volgens De Bruijn op de Ex- pressweg al in de file en reden zich vervolgens in Hulst ook nog eens klem bij de Gentsestraat omdat niemand op de hoogte was van de afsluiting. „Het bezoekersmanagement vindt het erg belangrijk dat bezoekers gastvrij worden ont vangen in Hulst en zou in voor komende gevallen graag over leg hebben met de betrokken partijen over de manier van af sluiten in de binnenstad." exci. montage Advertentie r-:- Advertentie Gedeputeerde T. Kramer gooit een oorkonde naar beneden, die hij juist uit een vogelnestkast heeft gehaald. foto Peter N icolai door René Hoonhorst GROEDE - Gedeputeerde T. Kramer is normaal geen held als hij de hoogte in moet. Toch klom hij gisteren naar de nok van een wat vervallen, oude schuur in de polder bij Groede om een docu ment uit een uilennestkast te halen. Voor het onderhoudscon tract met de eigenaar van het duizendste op te knappen 'streekeigen erf' overwon de provinciebestuurder zijn hoog tevrees. beheer Zeeland (SLZ) gaf direct toe dat het aantal van duizend opgeknapte erven een beetje met de natte vinger was be paald. Sinds 1994 zijn met me dewerking van de SLZ 1087 er ven opgeknapt. „Dat getal is niet helemaal zuiver. Er zullen wat dubbeltellingen bij zijn en er worden ook buiten alle offici ële projecten om erven opge knapt." Landschapsbeheer Zeeland vond dat er toch genoeg aanlei ding was om even stil te staan bij het duizendste op te knappen erf. De stichting schat dat de af gelopen tien jaar zo'n tien pro cent van alle erven in de provin cie een Zeeuws uiterlijk hebben gekregen. Als de SLZ in dit tem po doorgaat, kunnen alle erven aan het eind van deze eeuw aan de beurt zijn geweest. „Maar te gen die tijd kunnen we wel weer opnieuw beginnen", voorspelde Maas. Het erf dat als duizendste op te knappen perceel werd uit verkoren, hoort bij de boerderij van de familie Van de Winckel net buiten Groede. De Van de Winckels keerden deze zomer terug uit Tasmanië, het Austra lische eiland waarvoor ze Axel 35 j aar geleden verlietenDe fa milie hoopt haar bedrijf in bio logisch geteelde kruiden, 'Mar leen Kruiden'binnen enkele ja ren weer volledig op poten te hebben. Het erf krijgt achter het woonhuis voor een groot deel het aanzicht van de Middeleeu wen; alleen worden de vee drinkput en de ringsloot wat groter en kiest Van de Winckel voor snelgroeiende bomen als populieren. Hij wil wel een rij inheemse steeliepen laten plan ten. „Die iepensoort moet intus sen resistent zijn tegen de iep ziekte en is daarom een mooie erfboom." Kramer is als vrijwilliger van natuurbeschermingsorganisa ties bekend met het knotten van wilgen, snoeien van hoogstam- fruitbomen en het graven van veedrinkputten. Maar hij was blij verrast dat de afgelopen tien jaar al duizend erven een nieuw Zeeuws gezicht kregen. P. Maas van de Stichting Landschaps- door Wout Bareman BRUGGE - Cultuur kent geen grenzen. Dat werd gisteren de hele dag gedemonstreerd tij dens een grote Euregio Cultuur- Advertentie markt in de ruimten van de West-Vlaamse Politieschool in Brugge. Nu en dan zocht een verdwaalde adspirant-agent tussen de stands en de podia een goed heenkomen, maar verder was alle aandacht gericht op de cultuurbeleving in al z'n varia ties én vooral ook op de uitwis seling van plannen, suggesties, ideeën én visitekaartjes. Euregiosecretaris André van Trigt: „We zijn dit jaar precies tien jaar actief als Euregio Scheldemond en in al die jaren zijn we in ontzettend veel secto ren actief. Maar vanaf het begin kreeg vooral ook de cultuur erg veel aandacht. Dat is logisch, want Vlaanderen en Zeeland konden al bogen op een rijke historie. De eerste grensover schrijdende contacten op cultu reel gebied dateren zelfs al uit de jaren vijftig. De culturele uit wisseling in Euregioverband borduurde voort op die eerdere contacten en staat nu eigenlijk model voor de activiteiten in an dere sectoren zoals bijvoorbeeld onderwijs, economie, ruimtelij ke ordening, onderwijs en toe risme." Het hele 'veld', zoals dat heet, trof elkaar tijdens de cultuur- markt. In stands en met video presentaties werden succesvolle projecten van de laatste jaren getoond, de provinciale dien sten voor cultuur gaven uitleg over subsidiemogelijkheden en medewerkers van de Euregio in formeerden belangstellenden over alle mogelijke aspecten van grensoverschrijdende sa menwerking. Beleidsmedewerker cultuur Jack van Aspert van de provin cie Zeeland: „Er liggen zó ont zettend veel mogelijkheden tot samenwerking. Het gaat nu al om een breed scala aan activi teiten; van de uitwisseling van fanfarekorpsen tot de strijd voor behoud van het maritiem erfgoed. Er zijn zowel raakvlak ken met het toerisme als op edu catief vlak. We willen de cultuurbeoefenaren aan weers zijden van de grens met elkaar in aanraking brengen, ze mis schien een klein duwtje in de goede richting geven." Volgens Van Aspert moeten er 'contac ten voor het leven' worden gelegd, die ook in het post- Euregiotijdperk (als de subsi diekraan ooit dichtgaat) overle ven. De cultuurmarkt begon rond het middaguur met broodjes en koffie, de hele middag werd ge bak en chocolade geserveerd, maar de uitwisseling kwam pas goed op ging toen om vier uur 's middags in het cultuurcafé de bierpomp in werking werd ge steld. De streekbieren stroomden rij kelijk tot laat op de avond. Troubadour en beeldend kun stenaar Walter de Buck, de le vende legende uit Gent, had ze net na het middaguur allemaal al voorgeproefd. Beeld &C Geluid Een belletje uit het buitenland, een sms'je, een'foto versturen... Alleen bij Orange betaal je alle diensten uit 1 bundel. Heel simpel. Zo bepaal je zelf waaraan jij je geld besteedt. Bovendien verstuur je als nieuwe Orange Free abonnee alle mms- en sms-berichten gratis tot 1 februari 2004. Kijk dus snel op www.orange.nl, of loop eens binnen bij de Orange shop, BelCompany of TeleCom-Today. the future's bright, the future's Orange ^wworange.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 45