13 Korte staking bij De Wieken Net als Karin, Kristel en Katleen Dorpsraden ongerust over ontwikkeling prijzen bouwgrond Ministerie moet risico volksgezondheid door blauwalg onderzoeken Pijn Roeiende groep Schouwen-Duivelandse jongeren veroorzaakt overlast Een echte SieMatic voor maar 9.400,-? SieMatic zeeuwse almanak bij Orange betaal je alles uit 1 bundel (ook je sms'jes) waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND donderdag 20 november 2003 Brasseriemenu Harry Potter Multatuli Markt 51 Middelburg (0118) 886886 Dealers Ouders Doorstroming Onterecht Amsterdam Geheimen en alcohol groot probleem ^Marcel Modde [0KZEE - Steeds meer jon- jjop Schouwen-Duiveland in zich in met overmatig al- gebruik en drugs. Volgens jeentelijk coördinator ver- ïingszorg M. Degens wordt (groep 'langzaamaan een Kt probleem'. Dat uit zich (r toenemende overlast in schillende plaatsen. keiharde cijfers beschikt nog niet. Ze weet dat jige dealers zich regelma- óphouden rond het terrein ihetPontescollege in Zierik- Ook is de coördinator ver- ïingszorg op de hoogte van [kol- en drugsgebruik op de inen van basisscholen door atselijke jongeren. „Wat ik Ivaakmerk in gesprekken, is inog heel vaak een houding 'dat gebeurt niet op Schou- •Duiveland'. Maar het ge- irthier wél degelijk. Dit is probleem dat zich door heel Wand doet gelden. Daar irtSchouwen-Duiveland ge- onbij!" overlast bestaat uit het ver zaken van lawaai, het ach- Advertentie vanavond vanaf 17.30 uur of pasta bospaddestoelen vanavond, 19.30-20.30 uur zaterdag 22 november 0.00 uur tot 01.00 uur start verkoo dinsdag 25 november 20.00 uur Zeeuwse Bibliotheek Dik van der Meulen over «kijk ook onze website Sïavdrukkerii m iddelburg. nl KERY SBeeld &Gel terlaten van afval, waaronder kapotte bierflesjes, en vandalis me. Alleen al aan vernielingen op schoolterreinen is de ge meente dit jaar 20.000 euro kwijt, zo blijkt uit de bestuurs- rapportage van het college. „Je zou tegenwoordig bijna zeggen: wat wordt er niet vernield", schetst wethouder J. van Felius de randverschijnselen. „Regen pijpen waarin gaten worden ge brand, dakbedekking die wordt losgehaald, fietsenrekken die worden gesloopt, zwartgebla kerde muren door vuurtjes sto ken en ga zo maar door. Vroeger had je een hoofd van de school die dichtbij woonde en toezicht kon houden. Dat is tegenwoor dig niet meer en dat mag je ook niet meer verwachten. Extra controle van de politie zou na tuurlijk mooi zijn, maar ik vraag me af of dit nu zo'n grote prioriteit heeft." Het drugsgebruik onder de Schouwen-Duivelandse jonge ren beperkt zich volgens Degens hoofdzakelijk tot speed, xtc- pillen en cocaïne. Directeur J. Elebaas van de Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland bevestigt dat patroon. Volgens hem zijn er slechts een paar heroïnegebrui kers bekend. De enkele spuit die een aantal maanden geleden bij een speeltuin in Zierikzee werd gevonden, was volgens Elebaas en Degens dan ook een uitzon dering. Beide welzijnswerkers bestrijden het beeld dat de poli tie de eilandelij ke drugsproble matiek op z'n beloop zou laten. Degens: „Ik denk dat de poltie heel goed weet wat hier gebeurt, maar ze kunnen ook niet altijd even snel ingrijpen. Onderzoe ken vergen nu eenmaal tijd. Dat blijf je altjjd tegenkomen." Elebaas: „Het is een lastig di lemma. Wanneer je weet wie de dealers zijn, is het probleem be heersbaar. Pak je ze op, dan staan er morgen weer een paar anderen. Er is een markt voor dat spul en wanneer er wat te verdienen valt, zul je dat soort bewegingen altijd houden." Degens ziet heil in meer preven tie en voorlichting aan jongeren over de gevolgen van alcohol en drugsgebruik. „Op internet doen ze ideeën op, terwijl het aantal bezigheden in de prak tijk op Schouwen-Duiveland vrij klein is. Jongeren willen ei genlijk niets liever dan bij leef tijdsgenoten zijn die de zelfde interesses hebben. Wanneer dat er in jouw omgeving maar een paar zijn, zul je sneller geneigd zijn je daar bij aan te sluiten. Oók als er binnen zo'n groep dingen gebeuren met alcohol en drugs, is vaak de verleiding heel erg groot er aan mee te doen, al leen maar om er bij te willen ho ren." Elebaas is voorstander van een cursus j eugdadviseurs naar Bel gisch model, die onlangs in Zeeuws-Vlaanderen van start is gegaan. Jongeren worden daar bij opgeleid om leeftijdsgenoten met problemen te helpen en ad viseren. Daarnaast vindt hij dat ouders meer hun verantwoordelijkheid zouden moeten nemen. „Het gaat tegenwoordig allemaal veel te makkelijk. Natuurlijk moet je een kind op een bepaal de leeftijd vrij laten. Maar ou ders mogen daaraan best eisen stellen en op hun strepen gaan staan. Een duidelijk kader is ontzettend belangrijk. En laten we niet vergeten: met het over grote deel van de jongeren komt het best goed!" Kleine meisjes doen hun best net zo te springen en te bewegen als hun heldinnen van K3. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het swingt, het springt, het zingt en het is heel populair, vooral bij kleine meis jes tussen de vijf en tien jaar: het trio K3. Het zijn drie Belgische jonge vrouwen met de namen Karin, Kristel en Katleen. Heel veel meisjes willen net zo zijn als zij en oefenen zich suf thuis voor de spiegel om al die gebaartjes en sprongetjes te kunnen na doen. Zij kunnen dat nu ook in groeps verband doen bij Kramer Dan- cemasters in Zierikzee, waar gistermiddag de cursus K3 clip- dance begon. Achttien meiskes in K3-truitjes en strakke leggings ofvlotte rokjes turen gefixeerd naar het grote videoscherm waarop Ka rin, Kristel en Katleen hun kunstjes vertonen. Dansdocen- te Elly Geelhoed geeft instruc ties hoe de mini-cursistjes hun heldinnen het beste kunnen vol gen. Alle kinderen dansen in de wereld van K3", luidt de vrolij ke boodschap uit de speakers. De driejarige Romy kijkt wat gelaten naar haar zusje Naomi binnen de groep. Romy zelf is nog te jong om mee te mogen doen, maar ze kent wel mooi alle liedjes hoor, van K3. Dat geldt ook voor de vijfjarige Bridget. Zij heeft ook cd's en een video band van dit trio én een mooie K3-hoed. Bridget kan al bogen op enige ervaring. „Vroeger heb ik ook al les gehad. Ik heb op peuterdans gezeten", laat ze met serieuze snoet weten. Vrolijkheid staat voorop tijdens deze uit tien lessen bestaande clipdancecursus. Vooral als er ook nog kleurrijke pluispom- poenen aan te pas komen bij een liedje waarin K3 beweert dat het overal op de wereld feest is. In de gang achter de glazen wand kijken steeds meer moe ders vertederd toe. Hun klein tjes wanen zich even mini-ster met de drie Belgische K's als Advertentie door Famke van Loon ZIERIKZEE - Het personeel van zorgcentrum De Wieken in Zierikzee heeft gisteren enkele uren het werk stilgelegd. Het is de eerste actie in de strijd om een betere zorg-CAO. In december wil de on dernemingsraad ook een Zierikzeese afvaardi ging sturen naar de landelijke actiedag, die dan door de vakbonden gehouden wordt in Amster dam. Ruim een maand geleden zijn de onderhandelin gen over een nieuwe CAO Verpleging Verzor ging en Thuiszorg vastgelopen. De vakbonden vinden dat de werkgevers hun personeel te weinig loonsverhoging willen geven: voor het personeel van verpleeg- en verzorgingshuizen zou dat met één procent stijgen, terwijl de bonden een verho ging van tweeënhalf procent eisen. Daarnaast willen de werkgeversorganisaties minder afspra ken in de CAO vastleggen dan de vakbonden. De AbvaKabo voert daarom met haar leden actie onder het motto 'Wij maken ons zorgen om de door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De gezamen lijke stads- en dorpsraden op Schouwen-Duiveland zijn ernstig verontrust over de ontwikkeling van de grond prijzen op het eiland. Ze zijn bang dat ze te hoog worden, hetgeen ten koste gaat van de vestigingsmogeli j kheden voor jonge eilanders. Het col lege van burgemeester en wethouders deelt de angst niet en wijst de kritiek als zou het gemeentebestuur de grondprijs te hoog op laten lopen van de hand. De gemeente, zegt een ge tergde wethouder grondge biedszaken G. van de Velde- de Wilde, huurt voor het vaststellen van de waarde van grond een onafhankelijk taxateur in. „Die kijkt naar een heel breed scala van za ken. De ligging van een kern, de grootte van beschikbare kavels, de voorzieningen, noem maar op. Uiteindelijk komt daar een marktconfor me grondprijs uit." De verenigde stads- en dorpsraden vragen zich af of bij het vaststellen van de grondprijs de waarde van voorzieningen als biblio theek en zwembad altijd juist ingeschat wordt. „He laas worden wij niet betrok ken bij het beoordelen van deze argumenten en is het mogelijk dat te hoge waar den worden toegekend aan deze faciliteiten", constate ren de stads- en dorpsraden. Ze waarschuwen voor moge lijk negatieve gevolgen. „Als grondprijzen buiten propor ties en op onjuiste argumen ten stijgen heeft dit ernstige gevolgen voor de mogelijk heden van jonge mensen van Schouwen-Duiveland om zich op hun eiland te kunnen vestigen". Wethouder Van de Velde deelt die conclusie van de gezamenlijke dorpsraden absoluut niet. „Er stromen mensen door van goedkope naar duurdere woningen. Dus komen er wel degelijk betaalbare woningen vrij voor jonge eilanders." De wethouder voegt daar aan toe dat het dagelijks gemeen tebestuur niet verweten kan worden dat zij onvoldoende moeite doet met betrekking tot woningbouw. „Waren we maar bezig met Noorderpol der, konden we maar verder met Poortambacht. Maar we zijn voor wat betreft het wo- ningbouwcontingent over geleverd aan de provincie. Alles wat we te pakken kün- nen krijgen, pakken we." De gezamenlijke dorpsraden willen, zo blijkt uit hun brief, graag betrokken worden bij het vaststellen van grond prijzen. Geen goed idee vol gens de wethouder. „Daar moeten de dorpsraden zich niet mee bemoeien. De bepa ling van de van de grondprij zen gaat precies zoals de ge meenteraad beslist heeft." De dorpsraden voelen zich niet altijd serieus genomen door het gemeentebestuur. Zo verwijten zij het gemeen tebestuur dat de dorpsraden niet betrokken zijn bij het ontwikkelen van de visie buitengebied. Wethouder Van de Velde wordt er wat moedeloos van. „De indruk wordt gewekt dat wij als college een vol strekt eigen weg bewandelen en ons niets van de dorpsra den aantrekken. Daar verzet ik mij tegen. Op heel veel ter reinen wordt het advies van de dorpsraden ingewonnen en daar wordt ook serieus mee omgegaan. En voor wat betreft de visie op het buiten gebied zijn er meer dan ge noeg mogelijkheden voor in spreken en meespreken." foto Marijke Folkertsma lichtend voorbeeld. Als juf Elly het einde van de les aankondigt, gaat er een golf van teleurstel lingdoor de zaal. De danseresjes willen best nog even doorgaan. Er staan nog tal van leuke lied- j es en dansj es op het programma zoals 'De drie biggetjes', 'Oyalé- lé' en 'Hart verloren' En dan komt er na tien lessen een offici eel optreden voor alle belang stellenden. zorg'. In november gebeurt dat in de vorm van een estafette van werkonderbrekingen in verpleeg- en verzorgingshuizen in het hele land. Gisteren heeft ook het personeel van zorgcentrum De Wie ken in Zierikzee gehoor gegeven aan de oproep van het FNV. Van tien uur 's ochtends tot twee uur 's middags hebben 25 werknemers het werk stilge legd. „We hebben in de recreatiezaal gezeten en wat spelletjes gedaan met de bewoners", legt één van de deelneemsters aan de werkonderbreking, H. Vijverberg, uit. Dat er mee wordt gedaan aan de FNV-actie, spreekt voor Vijverberg voor zich. „Het is gewoon even om te laten merken dat we er met zijn allen achterstaan." De korte werkonderbreking vormt de inleiding tot een grote, landelijke actiedag op 9 december in Amsterdam. Vijverberg: „Het is de bedoeling ook naar die landelijke stakingsdag toe te gaan." On duidelijk is of meer werkonderbrekingen in Schouwen-Duivelandse zorgcentra zullen vol gen. door Ben Jansen MIDDELBURG - Het ministe rie van Landbouw, Natuurbe heer en Voedselveiligheid moet de risico's van blauwalgen voor de volksgezondheid onderzoe ken. De provincie wil weten of het kwaad kan dat landbouw gewassen worden beregend met water waarin blauwalgen voor komen. Afgelopen zomer is besloten geen water uit het Volkerak- -Zoommeer in het waterlopen- stelsel van Tholen in te laten in verband met de aanwezigheid van blauwalgen in dat water. Dat was voor leden van de Sta ten van Zeeland aanleiding het dagelijks provinciebestuur vra gen te stellen over blauwalgen en risico's voor de volksgezond heid. In hun antwoord erkennen ge deputeerde staten dat de blauw alg - beter cyanobacterie - een organisme is dat zijn geheimen nog niet heeft prijsgegeven. Er zijn verschillen tussen mogelijk giftige blauwalgenstammen. Bovendien kan een blauwal- genstam meerdere giftige stof fen produceren. Goede analysemethoden ont breken om verschillende blauwalgenstammen en ver schillende giftige stoffen te on derscheiden. Daarbij komt dat tot nu toe geen verband gevon den is tussen gehaltes mogelijke giftige blauwalgen en het optre den van gezondheidsklachten. Aangenomen wordt evenwel dat de giftigheid van Microcys- tin-L-R, het meest voorkomen de en meest onderzochte door blauwalgen afgescheiden gif, vergelijkbaar is met die van di oxine. Er zijn yoor zover het dagelijks provinciebestuur heeft laten nagaan geen gevallen bekend van gezondheidsklachten als gevolg van het eten van gewas sen die zijn begerend met water waarin een aanzienlijke con centratie blauwalgen. Gezien de onduidelijkheid over de gif tigheid van de stoffen die de alg produceert, moet echter wel re kening worden gehouden met dat risico. Gedeputeerde Staten wijzen er nog op dat de waterschappen verantwoordelijk zijn voor het waterbeheer. De provincie heeft daarvoor slechts algemene ka ders gesteld. Het gebruik van water uit de sloot voor berege ning is in de eerste plaats de ver antwoordelijkheid van de boer. GS menen dan ook dat, voor zo ver aan de provincie al een ver antwoordelijkheid kan worden toegedicht, deze op grote af stand ligt. Onderzoek naar de giftigheid zou met het oog op mogelijke risico's voor de volks gezondheid op de weg van het ministerie van LNV liggen, vindt het dagelijks provinciebe stuur. Advertentie SieMatic SC 10 9,400,- excl. montage Advertentie Vertel ons wat uw budget Is en wij ontwerpen een echte SieMatic keuken voor u. Individueel Design. Mooier, praktischer en duurzamer. Maar niet duur. Als u aan een nieuwe keuken denkt, denk dan eerst aan SieMatic. Welkom! 't Liefst een SieMatic Middelburg Woonstudio Middelburg, Industrieterrein Arnestein, Grenadierweg 17a, telefoon 0118 - 62 95 22 Goes Plieger B.V. (ook voor sanitair), Nansenbaan 15, telefoon 0113-24 64 64 Axel SieMatic Keukenstudio Van Vliet, onder dak bij Pot Woninginrichting, Nieuwendijk 89, telefoon 0115 - 56 40 70 Terneuzen BouwCenter De Hoop, Kennedylaan 32, telefoon 0115-68 0612 Ze liep al een tijdje met een schoonheidsvlekje bij het jukbeen rond, die Middel burgse. En - ijdelheid der ij- delheden, alles is ijdelheid - dat moest weg. Zo begaf ze zich naar haar huisarts die behendig de ver dovingsnaald en het lancet hanteerde. Pijnloos verwijderde hij het vlekje en met zorg hechtte hij de toegebrachte verwonding. Een paar dagen later haalde de geneesheer de hechtingen eruit en liet haar in de spiegel kijken. „Mooi gedaan", oor deelde ze. „Je ziet er haast niks van." Waarna de dokter haar als nog ernstig bezeerde: „Ik heb de incisie precies in een rim pel laten vallen." Een belletje uit het buitenland, een sms'je, een foto versturen... Alleen bij Orange betaal je alle diensten uit 1 bundel. Heel simpel. Zo bepaal je zelf waaraan jij je geld besteedt. Bovendien verstuur je als nieuwe Orange Free abonnee alle mms- en sms-berichten gratis tot 1 februari 2004. Kijk dus snel op www.orange.nl, of loop eens binnen bij de Orange shop, BelCompany of TeleCom-Today. the future's bright, the future's Orange ^■orange.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 39