PZC Cheesecake met sinaasappels Animatiefilm kostte meer dan The Lion King en was pas na vijf jaar klaar 2 Fatsoen Heer Bommel en de Pronen Casper Hobbes m X puzzel recept het weer donderdag 20 november 2003 IJITVli Berlijn Toonder Studio's Zeeland: Wat regen Vooruitzichten Zon Maan Nautisch bericht Waterstanden L H Hogedrukgebied Europa: Vorstvrij? Finding Nemo breekt alle records door Robbert Blokland De succesvolste tekenfilm al ler tijden. Die titel verwierf de animatiefilm Finding Nemo vorige maand toen de productie (opbrengst in de Verenigde Sta ten 350 miljoen dollar) financi eel recordhouder The Lion King van de troon stootte. Niet alleen het publiek loopt weg met clownvis Marlin die, onder meer op de onverwoest bare tonen van Charles Trenets La Mer, in de grote oceaan op zoek gaat naar zijn ontvoerde zoontje Nemo. Ook de critici zijn unaniem lovend over de film. De even ontroerend als hi larisch gekenschetste vertelling Advertentie E3IV1 fs/l EETTJ E CUMP OM» I nu, liiM.i-ir i*rwj AIXKS ïfrMOM BKAtvIM BTJ E PUMP BLIJFT LJ WEL VAN DIENST INI MIDDELBURG EN SOES! hoopt deze kerst ook Europa te veroveren. Finding Nemo is overigens niet de eerste film die producent Pixar geen windeieren legde. Eerder scoorde de studio al we reldwijde successen met anima ties als Monsters Inc., A Bug's Life en de twee Toy Story-films. Het succes van voorgaande films legt een flinke druk op nieuwe producties, erkent re gisseur Andrew Stanton. „Er is geen geheime formule die stan daard een hit garandeert; het geheim zit hem volgens mij wel in met wie je dat proces vol brengt. Op dit moment werken we met een groep mensen die volgens een bepaalde gedachte films maakt die blijkbaar veel mensen aanspreekt." Dit biedt echter geen enkele ga rantie voor de toekomst. „De perfecte film bestaat niet. Voor elke productie die we uitbren gen zijn we weer bang. Net zoals zelfs de meest geharde sport man bang is als hij het veld op moet voor de Champions Lea gue-finale." Toch is er een duidelijk stramien dat Pixar elke keer opnieuw hanteert. „De basis van onze films is het verhaal. Alle techni sche hoogstandjes eromheen, zoals de golven op het water of de binnenkant van de walvis- mond, zijn bijzaak." De helft van de vijf jaar die de productie van Finding Nemo in beslag heeft genomen, werd ge bruikt om het plot te vervolma ken. „Het kan echt gaan om fu tiele details. Een scène die korter of langer moet worden, een woordje dat niet het juiste effect heeft. Je moet juist in dat proces durven toegeven dat je wel eens fout kan zitten. De er varing leert ook dat de beste ideeën of grappen je pas op het laatste moment te binnen schie ten." Het plot voor Nemo ontstond toen één van de scenaristen zich op een dag realiseerde hoe hij zijn zoontje liep te betuttelen. „Die angst dat zijn zoontje iets ergs zou overkomen, ontnam hem het plezier dat hij eigenlijk aan zijn kind wilde beleven. Bo- Scène uit de film Finding Nemo. illustratie Disney Pixar Toegegeven: een mens behoort niet met een mobiele telefoon aan z'n oor auto te rijden. Maar het gesprek was belangrijk, mijn carkit is kapot en het stadsverkeer in Berlijn sleepte zich maarlangzaam voort. Dan waagje wel eens iets. Nou, verkeerd gegokt. Nog geen dertig seconden was mijn gesprek gaande toen achter mij geïrri teerd getoeter klonk. In m'n achteruitkijkspie gel ontwaarde ik een man van middelbare leef tijd, die zich kennelijk enorm opwond over iets. Hij maakte drukke gebaren naar zijn passagier, praatte zo te zien honderduit en duwde maar weer eens op z'n claxon. Ik keek om mij heen, zag niets buitengewoons en besloot dat de reden voor al die agitatie buiten mijn blikveld lag. Toen reed de man zijn auto langs de mijne. Zo trokken we een stukje met elkaar op. Zij aan zij, zeg maar. Ik telefonerend en de man nog altijd kwaad en driftig gesticulerend, zag ik vanuit m'n rechter ooghoek. Ineens haalt hij een digita le camera te voorschijn, richt het ding op mij, drukt af en wijst met zijn wijsvinger op mij en vervolgens op het toestel. Ik sta op de foto, be- Standplaats grijp ik. En ik begrijp tevens wat die man van middelbare leeftijd, die zich zo opwindt, met die foto gaat doen. Hij gaat mij, hinderlijke wets overtreder, aangeven bij de politie. Wegens die telefoon, want mobiel bellen achter het stuur mag niet. Op heterdaad betrapt. Verbouwereerd kijk ik de man aan. Die grijnst een verbeten grijns, drukt op z'n gaspedaal en schiet weg. En ik denk na over de vraag wat deze medeburger bezielt en, vooral, waarom Duitsers elkaar toch zo weinig met rust laten? Dit laatste behoeft uitleg. Of beter: enkele voor beelden. Een vriendin heeft haar auto fout geparkeerd. Politie komt voorbij en schrijft boete uit. Vrien din er naar toe om te sussen. Nog voordat ze iets kan zeggen, komt een buurman uit haar flat naar buiten en zegt: „Dat doet ze nou altijd. Geef haar maar een flinke boete.Sindsdien verdenkt zij de buurman ervan degene te zijn, die regel matig haar ruitenwissers verbuigt als ze weer eens een velg lichtjes op de stoep heeft gepar keerd. Ander voorbeeld. Automobilist draait z'n raam open en zegt: 'U wordt geacht u aan uw rijspoor te houden en niet te zwalken. Weet u dat niet? Buitenlander zeker?' En zo kunnen we nog door gaan. Duitsers zouden geen Duitsers zijn als ze niet zochten naar verklaringen voor deze massale bemoeizucht. Het is allemaal 'Neid', denken ze hier. Afgunst, jaloezie. Wat ik niet mag, mag een ander ook niet. Dus moet die ander worden be straft. Het heeft te maken met gecompliceerde zaken, waaronder ook het Duitse zelfbeeld. Want Duit sers zijn niet trots op zichzelf. En ze zijn 'nei- disch' op mensen die gemakkelijker, losser met het leven en met de wet omgaanVandaar ook die haat/liefde verhouding met die frivole Italianen en ander mediterrane types. Het zijn verklaringen van de koude grond, die uiteindelijk voorbij gaan aan de vraag hoe erg die bemoeizucht nou eigenlijk is. Want dat het op straat in Duitsland een stuk minder luidruch tig, minder ruw, minder ordinair en minder ge vaarlijk is dan in Nederland, is wellicht ook een gevolg van die verkrampte sociale controle. Wie, zoals Jan-Peter Balkenende in Nederland doet, oproept om zich fatsoenlijk te gedragen, wordt hier niet belachelijk gemaakt. Fatsoen is in Duitsland namelijk een deugd, niet een begrip uit de oude doos. Dus denk ik aan die man met z'n camera. Hij lijkt mij - Hollander tenslotte - stapelgek. Maar helemaal zeker ben ik niet. Wierd Duk Horizontaal: 1. Deel van de hals; 5. uit roep van berusting; 7. van te voren vastgesteld; 10. rund; 12. mier; 14. achter; 15. kor- relsneeuw; 17. palmsoort; 19. aan zee; 20. nachtspiegel; 21. lichaam; 23. ijkmeester; 25. soort slee; 26. voorzetsel; 28. symbool selenium; 31. schoonmaakgerei; 33. poos; 34. mengsel. r Verticaal: 2. LandbouWw'erktuig; 3. steen; 4. vochtig koud; 5. Engels telwoord; 6. compact disc; 8. balsport; 9. deel van een auto; 11. muzieknoot; 12. ferment; 13. vloerkleed; 14. deel van een Franse ontken ning; 16. wiel; 18. kleding stuk; 22. ondernemingsraad; 24. boom; 27. echtgenoot; 29. bitter vocht; 30. mannetjes- vis; 31. file; 32. Chinese afstandsmaat. Op elke regel twee woorden invullen. Twee of meer eindlet ters van het eerste woord zijn meteen de beginletters van het tweede woord. Horizontaal: 5. Stel voor dat een schip er veilig ligt! (5); Met een bewijsstuk komt men aan een stuk grond (7); 6. Goed overtrokken? (8); Het gekuch om een Europeaan tegen te houden (5); 7. Dit steegje geeft een ge wricht weer (4); Ook in een dure wijk komt het tot verzet (7); 8. Door dik maken komt de politie aan een wapen (6); Luidspreker (7). Verticaal: 1. Met een strijkmes even aan de drank (6); Deze ruimte is voor een godin met een hijswerktuig (7); 2. De verlichting van een auto? (8); De grap van de inzet (4); 3. Kleding verschuiven (8); Voor kampeerders is het bar (4); 4. Kleding voor Duitsers (6); Zijn zoon heeft dezelfde naam (6). Oplossingen van gisteren: Citaat: Stil, boord, Latijn, pier, slaap, halma, kruit, knap, kruis, toorn, klip, cover, slaag, bont. Het citaat is van Norman Douglas: "De families van je vrienden stellen je bijna altijd teleur." Cryptogram: Horizontaal: 4. Bartype; 5. randmeer; 7. a 11 a9. bits; 10. hengsten. Verticaal: 1. Basaal; 2. stadia; 3. opperbest; 6. rotten; 8. loef. Letterrebus: ver-zakking Kraak de Code: 5-4-5-223 ©JFS.NL Nadat heer Bommel in zijn schrik de motor op volle kracht gezet had, sprong Joost onmiddellijk toe om hulp te bieden. Vaardig schakelde hij uit, zodat een diepe stilte over de wa teren daalde, maar hij slaagde er niet in om het vaartuigje tot stilliggen te brengen. Een vreemde stroomversnelling maakte zich van het huikje meester en sleurde het willoos in de richting van de ruïne. „Dit is zeer betreurenswaar dig", sprak de trouwe knecht. „Misschien verdient het aanbeveling de motor weer op gang te brengen, zodat we tegenkracht kunnen geven. Dit bevalt me niet, omdat we zonder welnemen op het kasteel zullen landen." „Niet doen!", riep heer Ollie uit. „Ik wil liever alles héél stilletjes houden. Hocus Pas mag niets merken. Hij is gevaarlijk!" Dit meningsverschil werd de boot noodlottig. Met grote snelheid boorde hij zich in een modderig stuk van de oe ver en bleef daar onwrikbaar vastzitten. „Er liggen indrin gers voor de poort", riep de bejaarde magister, die zich van de torentransen naar beneden haastte. „Zwammen op hun pad! Houd ze in de gaten, Gor. In de Oerpoel met ze!" SPECIFIEK LEGT HET VAST DAT IK JE NOOIT MEE UIT ZAL VRAGEN EN DAT ALLE POGINGEN VAN ELK VAN BEIDE PARTIJEN OM EEN PRAATJE TE MAKEN STRENG ZULLEN WORDEN BESTRA.... door Bill Watterson BIJNA BELEDIGEND HOE RAP ZE DAT HEEFT GETEKEND. Het zijn vooral de Amerikanen geweest die de cheesecake populair hebben gemaakt. Er zijn in de loop der jaren hon derden recepten voor de cheesecake ont wikkeld. Het betreft uitsluitend de zoete cheesecakes, want dat er ook hartige cheesecakes bestaan, is minder bekend. Ze worden voornamelijk in Frankrijk en Zwitserland gebakken. Naast verse room kaas wordt er blauwgeaderde kaas zoals Roquefort in verwerkt. De cheesecake met sinaasappels is er een uit Californië. U kunt de sinaasappeipar- ten ook vervangen door aardbeien, fram bozen, rode bessen en in parten gesneden ontvelde en ontpitte perziken, door schij ven ananas en door in blokjes gesneden gepocheerde appels en peren. (vooreen springvorm meteen doorsnede van 24 - 26 cm) 6 plakjes roomboter-bladerdeeg, diepge vroren ca. 1 eetl. bloem, gezeefd 250 gram verse roomkaas (Mon Chou), op kamertemperatuur 5 eieren, gesplitst 1.5 dl crème fraïche 120 gram witte basterdsuiker 1 eetl. geraspte sinaasappelschil 1 theel. geraspte limoen- of citroenschil 2 grote (hand) sinaasappels poedersuiker Laat het deeg ontdooien Leg de plakjes op elkaar en rol ze op een met bloem be stoven werkvlak uit tot een ronde lap met een doorsnede van ca. 36 cm. Bekleed bo dem en wand van de reeds beboterde springvorm ermee. Prik met een vork gaatjes in de deegbodem. Plaats de vorm daarna tot verder gebruik in de koelkast. Klop in een vetvrij gemaakte kom de eiwit ten stijf. Leg verse roomkaas, crème fraï che, witte basterdsuiker en geraspte schil len van de citrusvruchten in een tweede kom. Klop en roer alles tot een vrij gladde Hans Belterman massa. Klop er een voor een de eierdooi ers door. Voeg een volgende dooier pas toe wanneer de voorgaande volledig is opgenomen. Schep de massa op de eiwit ten. Spatel alles zo luchtig mogelijk door elkaar. Doe de massa over in de met het bladerdeeg beklede springvorm. Duw, met de vingers, het deeg dat boven de vul ling uitsteekt naar beneden tot iets boven het niveau van de vulling. Strijk het opper vlak van de vulling met de bolle kant van een lepel glad af. Bestrijk de deegrand met een kwastje met melk. Plaats de vorm iets onder het midden in de tot 200 °C. voorverwarmde oven. Bak de cheesecake in 35 - 40 minuten goudbruin en gaar. Neem pas 15 minuten nadat de vorm uit de oven is genomen de rand van de vorm voorzichtig weg. Schil de sinaasappels en neem ook de wit te onderhuid weg. Snijd de partjes tussen de vliezen uit. Verwijder eventueel aanwe zige pitten. Laat de partjes opeen stuk keu kenpapier uitlekken en leg ze op de taart. vendien bereik je er alleen maar het tegenovergestelde mee. Kin deren zijn eigenwijs en gaan dan juist al die dingen doen die ze niet mogen." Bijzonder is dat het verhaal vanuit het perspectief van de vader wordt verteld, een uni cum voor een animatiefilm. „We hebben zelfs een aantal scènes uit de film gesneden om te voor komen dat Nemo zelf te veel aandacht zou krijgen." ANP weer vrijdag zaterdag zondag maandag max. 12° 12° 10° 9° min. 10° 10° 8° 6° wind Z 5 Z 5 W 4 ZW 5 vandaag op 8.10 onder 16.(1 vandaag op 2.53 onder 15.2111 Er waait een matige tot vrij krachtige wind uit zuid tot zuidwest Het zicht is matig (lage bewolking; motregen) en het wordt rond 12 graden. DONDERDAG Hoog water Laag 20 NOVEMBER uur cm uur cm uur cm Vlissingen Terneuzen Cadzand Roompot Buiten Roompot Binnen Zierikzee Krammersl. West Hansweert Stavenisse/Yers. VRIJDAG Hoog water 21 NOVEMBER uur cm uur cm Vlissingen 11.45 204 Terneuzen 12.03 228 --. Cadzand 11.16 196 23.46 232 Roompot Buiten 11.48 154 Roompot Binnen 00.25 141 12.45 125 Zierikzee 00.50 167 13.05 147 Krammersl. West 00.39 175 12.56 159 Hansweert 00.07 250 12.29 242 Stavenisse/Yers. 00.45 168 13.06 152 Hoog water uur cm uur cm 10.49 172 23.26 212 11.10 193 23.42 235 10.25 164 22.56 204 10.56 130 23.30 169 11.34 111 12.05 130 11.54 140 --. 11.35 206 11.59 134 --. 04.45 04.59 04.26 04.44 05.40 05.45 05.50 05.26 05.45 129 137 122 092 086 103 102 150 100 water uur 17.16 17.41 16.66 17.04 18.06 18.15 18.21 18.01 18.09 li •ei ia lei gia I ie is ia va: Laag water uur cm uur 14818.10 1 158 1 8.36 2 141 17.48 II 103 17.55 1' 094 19.00 li 111 19.15 11419.15 175 18.58 2 112 19.04 li 05.35 05.59 05.16 05.46 06.35 06.45 06.56 06.25 06.45 Middelharnis^ Tholen Middelbun Oostburg Antwerpen s s «H iiiiiiiigi Terneuzen Hulst Meteo Consult m. De winter was er dit jaar vroeg bij, Door: Tom van der Spet maar november heeft tot dusver nog geen winterweer opgeleverd en daarin komt de komende dagen geen verandering. Het blijft namelijk erg zacht voor de tijd van hei jaar. Tot dusver is november zelfs een halve graad warmer dan de afgelopen oktobermaand en dat verschil zal de komende dagen moeiteloos in stand blijven. Het zou zeer uitzonderlijk zijn als dat zo blijft tot het eind van de maand. Sinds het begin van de waai nemingen uit 1706 is het pas drie maal eerder voorgekomen dal november warmer verliep dan oktober, het laatst in 1994. Vanmiddag stijgt het kwik naar 12 a 13 graden. Het blijft daarbij overwegend droog, maar het wolkendek blijft wel nagenoeg geheel gesloten. Er waait een matige wind uit zuid tot zuidwest, langs de Zeeuwse kust is de bries af en toe vrij krachtig. Komende nacht blijft het meest bewolkt en zacht, met minimumtemperatu ren van 9 a 10 graden. Morgen is het ook bewolkt en de kans op wat lichte regen of motregen is groter dan vandaag. Bij een matige zuidelijke wind wordt het wederom 12 of 13 graden. Voor zaterdag wordt niet al te veel verandering verwacht. Ook dan schijnt de zon achter de wolken en lekt er uit de bewolking af en toe wat lichte regen of motregen. In de loop van zondag stroomt er echter met een naar west ruimende wind iets koelere en drogere lucht binnen. Vooral 's mid dags breekt dan de zon af en toe door en de temperatuur komt rond 10 graden te liggen. De dagen daarna blijft het licht wisselvallig met wat zon en soms een bui, bij maxima rond 10 graden. Minimumtemperatuur voor de komende nacht VERWACHTING VOOR DONDERDAG 20 NOVEMBER 2003 Het is voluit winters in noordelijk Scandinavië, met aldaarvo in de middag. Die koude lucht kan zich niet over de rest van Europa uitspreiden en daardoor is het in z'n algemeenheid behoorlijk mild te noemen. Alleen in de hogere delen van de Alpen komen de nachtelijke temperaturen onder het vriespu Elders is het vorstvrij en de maxima variëren veelal tussen,tvan. 15 graden, in het zuiden enkele graden hoger. Neerslag val daag op de Britse eilanden, in het zuiden van Scandinaviëe westelijke Middellandse Zee. Een groot deel van Spanjeen Portugal beleeft een droge donderdag met flink wat zon, N deze twee landen blijven de komende dagen wel gevoeligv fikse buien. AA__ Koufront Warmtefront Samengesteld front zonnig zwaar bewolkt %r lichte sneeuw matige sneeuw zware sneeuw lichte regen matige regen zware regen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 2