Wesley Sneijder maakt alles anders Letland zorgt voor sensatie in Turkije Oranje-spelers boycotten media 21 bondscoach Dick Advocaat komt net op tijd tot het goede inzicht ■-^WÊÊÊÊÊmWM donderdag 20 november 2003 lonkballer arry Bonds tesde keer MVP Onderzoek naar usbrand gestopt ergat loopt Londen Brutaal Spaan neemt column terug Veertienjarige Adu tekent contract Olde Riekerink trainer Emmen Rotterdam sporthoofdstad in 2005 Opendraaien Cambuur wil contract van Lord afkopen Met jong bloed komt Oranje ver van Essen UlSTERDAM - Oranje was nj vermoeid, uitgeblust, afge likt. Hoe snel in voetbal alles ,j veranderen bleek gisteren. handjevol wijzigingen, een eugje vers en vooral jong jied en zie. Uit de as van het jde' Oranje verrees een nieuw iiionaal elftal, goed genoeg i in Portugal zomaar een gooi aar de Europese titel te doen. ■tarme Schotland dat zich za- „Onog 'on top of the World' laaade, werd op welhaast kli- jthe wijze aan mootjes ge likt. De einduitslag was 6-0, •iji voldoende om heel Neder- udover zeven maandjes weer een ware Oranje-roes te dom- JÉ. lek Advocaat zag op het nip- jrtje dan toch het licht. Zater- 'ignog bracht hij op Hampden (ark zo ongeveer het oudste i ooit binnen de lijnen. Meren voerde Advocaat een drastische verjongingskuur En passant formeerde de e Generaal zo ongeveer ietkleinste Oranje ooit. Eet basiselftal kende maar :(st vier nieuwe namen: Bou- .Van der Vaart, Sneijder en ïeiziger. Advocaat durfde het sits aan om zijn aanvoerder cq stordintemational (Frank de en zijn topscorer aller tij- jai (Kluivert) op de bank te zet- a De belangrijkste wijziging be- rofhoe dan ook de speelwijze. Éocaat viel zowaar terug op je echte manier van voet- iallen die betiteld mag worden tide Hollandse school. Op pa- arspeelde Nederland met vier erdedigers, in praktijk waren iterslechts drie. Phillip Cocu libero en vervulde die rol dat eigenlijk altijd ge ide wanneer er Nederlandse ïtbalsuccessen te vieren wa- a:Ajax en Oranje in de jaren sentig, Oranje in diezelfde iode en in de jaren tachtig, h weer in de jaren 1995 en Itenmeest recent Feyenoord ieUefa Cup, twee jaar gele st speelde dus bijna conse- 1NHAAG - Honkballer Barry nds is voor het derde achter volgende jaar uitgeroepen MVP, meest waardevolle «Ier, van de National League. »r de Amerikaanse prof- fflkballer van de San Francis- Giants is het zijn zesde uit- teing totaal. Geen enkele Éballer naast Bonds kwam ider dan drie uitverkiezin- Bonds droeg de uitverkie- op aan zijn vader, die afge- ifflhaar overleed. reputatie, een buitenvel- ",is er ook vooral eentje van voortreffelijk slagman. Hij *8 afgelopen jaar 45 home- Ben had een slaggemiddelde 1-341. Hij is ook houder van taord aantal home-runs in jaar: 73 stuks, geslagen in I1.GPD &GSE - De politie staakt het «zoek naar de brand die in lober in het Drentse Zeegse 'Ajax-spelersbus verwoestte, itheeft een woordvoerder van wentse politie woensdag ge- 9 uit vijftien personen be ende rechercheteam is ont- ®ien. De binnengekomen onder meer na een uitzen- si,Van Opsporing Verzocht, »ben geen concrete aanwij- te opgeleverd. '"Us werd in de nacht van za- A op zondag 5 oktober in N gestoken bij het Golden *PHotel in Zeegse. De Ajax- We overnachtte daar voor 'wedstrijd tegen FC Gronin- ,(ue zondag. Een deel van de ®eden moest door de brand ®™en geëvacueerd. ANP JDEN - Paul Tergat, we- .wcordhouder op de mara- n,io°pt 18 april de marathon tonden. Tergat eindigde 3 n°g als derde in de Ze- euvelenloop in Nijmegen. deed al vier keer mee in en'maar won geen enkele *s ^eze rnarathon ®nder voor mij. Ik wil in u mijn tanden weer laten ».-'sPrak de Keniaan die dit "1 Berlijn tot het wereldre- wan,2 04-55 op de 42,195 ki rt» kwam. ANP/AFP quent ver voor de verdediging, als extra middenvelder, waar door telkens een andere speler uit de middenlinie (Van der Vaart of Sneijder) door kon schuiven om naast of dichtbij Ruud van Nistelrooij op te dui ken. Vooral de kleinste man van het veld voelde zich als een vis in het water met die speelwijze. Wes ley Sneijder vond telkens weer het gaatje tussen de statische Schotse linies. Duidelijker dan bij de openingstreffer werd dat nooit meer. Na een luttele der tien minuten (die stormachtig waren begonnen) draaide de bankzitter van Ajax geweldig fraai weg bij Neil McCann en mocht daarna heel lang beden ken wat hij zou gaan. Hij besloot tot een imposant schot, precies laag in de hoek: 1-0. Oranje verzuimde daarna even door te drukken en de Schotten werden zowaar wat brutaal. Maar twee vrije trappen van Sneijder (na evenzoveel over tredingen op Overmars) maak ten aan alle onzekerheid wel een eind. De eerste maal knikte Ooijer binnen, de tweede maal was het de beurt aan Van Nistel rooij om eindelijk eens een be langrijk doelpunt in Oranje te maken. Nadat Van Nistelrooij uit een combinatie met Van de Vaart met een lobje ook voor 4-0 had gezorgd, was het wel duide lijk: Oranje mag naar het EK en zal gezien het spel van gisteren meteen weer tot een van de kanshebbers worden uitgeroe pen. De 5-0 viel ook nog, de in gevallen Frank de Boer produ ceerde het derde kopdoelpunt voor het mini-Oranje, na een corner van alweer Sneijder. En zowaar, Van Nistelrooij was ook nog goed voor 6-0. Blijft de vraag waarom Dick Advocaat er in de voorgaande bijna twee jaar nu eigenlijk zo'n puinhoop van heeft moeten ma ken. Nimmer kende Nederland een bondscoach met een derge lijk warrig selectiebeleid, nooit werd meer gewisseld van speel wijze. Pas op de allerlaatste dag van de kwalificatie wist Advo caat de juiste mix tussen jong en oud, routine en enthousiasme samen te stellen. En waarom durfde Advocaat pas in de finale met drie verdedigers te begin nen, waar hij er zelfs tegen Mol davië en Wit-Rusland altijd vier opstelde? Het zijn vragen die misschien niet passen bij een kwalificatieslot als dat van gis teren, maar die de komende we ken in de Zeister bossen toch maar eens beantwoord moeten worden. Was het trouwens een al vreugde, gisteren in de Arena? Nee, het Oranjepubliek toch al niet bekend om zijn voetbalin zicht, toonde zich weer van de allerslechtste kant. Eerst had den ze geen enkel respect voor het Schotse volkslied, daarna floten ze massaal de invallers Seedorf en Kluivert uit. Niet voor het eerst waren louter de donkere spelers het slachtoffer van dat 'leuke en vriendelijke' Oranjepubliek. GPD *V; 2 Het eerste (linksboven), tweede (rechtsboven), derde (linksonder) en vijfde doelpunt (rechtsonder) van Oranje uit de serie van zes. foto's ANPen Reuters door Henri van der Steen AMSTERDAM - Hij is niet snel, wint zelden een kopduel, is ver dedigend door zijn lengte so wieso geen grote factor, zijn tackles en slidings hebben geen naam en hij heeft schijnbaar de actieradius van een junior - maar wat kan hij geweldig met een voetbal overweg. Wesley Sneijder redde het Nederlands elftal èn Dick Advocaat gister avond van de smadelijkste aller nederlagen. Voor zaterdag was er natuurlijk de discussie: kun je zomaar een jongen van negentien jaar in Oranje zetten die bij zijn eigen club niet eens een basisplaats heeft? Advocaat vond van niet, zijn zoveelste tragische beslis sing. Hij zette Sneijder niet eens op de bank, maar op de tribune Gisteravond liet Sneijder zien hoe je voetbalwedstrijden wint: door de bal op het goeie moment goed te raken. De kleine spel maker kan dat als geen ander. Zidane, Roberto Carlos, Thierry Henry, Bergkamp en Ronaldo hebben allemaal hun specifieke technische kwaliteiten. Sneij der de zijne. Oranje had gisteravond maar drie kwartier nodig om er de Schotten onder te krijgen, dankzij de balvaardigheid en traptechniek van Sneijder. Hij scoorde de eerste en maakte de twee volgende mogelijk. Eerst draaide hij op het midden veld weergaloos mooi weg bij Ferguson, om vervolgens snel op te stomen naar het Schotse strafschopgebied. Daar zag hij vriendje Van der Vaart penetre ren, maar het steekballetje liet hij achterwege, omdat er net te weinig ruimte restte tussen Van der Vaart en de goal. Er was een andere mogelijkheid: nog drie meter oprukken en zelf schie ten. Sneijder trapte hard, laag en geplaatst naar de hoek: 1-0. In rechte lijn spoedde hij zich vervolgens naar de zijlijn om er Pierre van Hooijdonk, de infor mele aanvoerder en non-play- ing mental coach van Oranje, om de nek te vliegen. Mooi ge zicht. Het bleek de opmaat tot een de monstratie traptechniek die nog niet was voltooid. Sneijder kreeg twee vrije trappen te ne men, vrijwel vanaf dezelfde plaats, een meter of vier uit de hoek van het strafschopgebied. Twee keer was de free kick ver diend door Overmars. Twee keer showde Sneijder zijn heer lijke gevoel voor de gewenste trap. Tot voor kort had Oranje zelfs een probleem met corners ne men en als er een vrije trap werd uitgedeeld, was die aan Oranje doorgaans niet besteed, met Van Hooijdonk op de bank. Sneijder maakt alles anders. Hij trapte de bal twee keer zo hard en op de van onze sportredactie AMSTERDAM - De spelers van het Nederlands elftal wei gerden gisteravond direct na de gewonnen wedstrijd tegen Schotland de media te woord te staan. De boycot was vol gens een woordvoerster van de KNVB een reactie op de pu blicaties in de voorbije tijd over Oranje en de internatio nals. De spelers bleven gisteren na het eindsignaal even op het veld om de supporters te be danken. Daarna beenden ze en masse naar de kleedkamers en lieten ook de verbouwe reerde SBS-verslaggever Hans Kraay links liggen. Oranje en bondscoach Dick Advocaat trokken zich terug in de kleedkamer. Een dag voor de wedstrijd liet Advocaat al weten dat hij een 'trend in de sportjournalis tiek' bespeurde. „Er worden te vaak dingen geschreven die niet worden nagetrokken. Dat is een slechte zaak." Advocaat sprak zijn afkeer openlijk uit nadat Parool-co lumnist Henk Spaan in zijn krant had beweerd dat veel spelers van Oranje na de ne derlaag in Glasgow tot diep in de nacht in Amsterdam waren uitgegaan. Hij noemde daarbij de naam van Andy van der Meyde. Later bleek dat Van der Mey de niet het nachtleven was in gedoken en dat alleen Patrick Kluivert zich even op het be wuste feest had getoond. GPD AMSTERDAM - Sportjournalist en programmamaker Henk Spaan heeft vandaag in de krant Het Parool zijn excuses aan geboden voor een column van zijn hand. Gisteren schreef Spaan dat een tiental Oranje-internationals tot zondagoch tend vroeg op een Amsterdamse feest was geweest na de ver loren wedstrijd tegen Schotland. Dit bleek later niet te klop pen. Spaan schrijft in de brief: 'Andy van der Meyde is dus niet op dat Convertible-feest van ID&T geweest. Dat is me in de loop van gisteren wel duidelijk geworden. Ik moet Van der Meyde mijn excuses aanbieden en luidkeels ook. Dan nog zal hij zeggen: 'Wat koop ik daar nou voor?' En zal ik deemoedig zwijgen.' Volgens Spaan had hij iets langer en beter moeten onderzoeken wie er nu wel of niet op het bewuste feest in de Amsterdam Passengers Terminal waren geweest. 'Ik had ge woon moeten wachten om ofwel over die verontwaardiging heen te groeien, ofwel een dag langer voor Peter R. de Vries te spelen. Wat ik inmiddels heilig van plan ben nooit meer te doen.' De column van Spaan kreeg gisteren veel aandacht. Vóór be kend werd dat de inhoud niet klopte, was de verontwaardi ging over het gedrag van de spelers groot. Nadien was de ver ontwaardiging onder de spelers en trainer Dick Advocaat groot. De zaakwaarnemer van Andy van der Meyde, die door Spaan als enige speler werd genoemd als bezoeker van het feest, overwoog (net als de KNVB) juridische stappen tegen Spaan, Het Parool en de NOS. Onbekend is of de excuusbrief Van der Meyde hiervan weerhoudt. GPD WASHINGTON - Het Amerikaanse wonderkind op voetbal schoenen, Freddy Adu, heeft een contract getekend dat hem voor zes jaar bindt aan profclub DC United. Het is de tweedé lucratieve overeenkomst die Adu dit jaar tekent. Eerder zette hij al een krabbel onder een contract met kledingfabrikant Nike, naar verluidt ter waarde van 1 miljoen euro. Adu zal volgend jaar zijn debuut maken in de Major League Soccer. De voetballer, van oorsprong Ghanees, speelt in middels al in het nationale Amerikaanse team onder 17 jaar. ANP EMMEN - Jan Olde Riekerink is de nieuwe trainer van eerste- divisionist Emmen. De veertigjarige oefenmeester tekende gisteren een contract voor anderhalf jaar. Dat heeft de club bekendgemaakt. Olde Riekerink was dit seizoen trainer van de Belgische eersteklasser AA Gent, maar werd begin novem ber ontslagen. Hij volgt Hennie Spijkerman op, die anderhal ve maand geleden naar FC Zwolle verkaste. ANP ROTTERDAM - Rotterdam is in 2005 Europees sporthoofd- stad. De gemeente kreeg bij de toewijzing de voorkeur boven de Deense hoofdstad Kopenhagen. Glasgow, dat dit jaar de eretitel draagt, droeg beide steden voor bij de Europese Unie, die de verkiezing organiseert. Madrid was in 2001 de eerste sporthoofdstad van Europa. Daarna volgden Stockholm (2002), Glasgow (2003) en volgend jaar valt de eer te beurt aan Lissabon. Het Rotterdamse gemeentebestuur is blij met de titel. De stad verdiende de toewijzing onder meer omdat het in 2 005 diverse grote evenementen binnen de stadsgrenzen heeft. Zo worden het EK judo en de belangrijkste wedstrijden van het WK honkbal in de Maasstad gehouden. ANP perfecte hoogte naar de vijf me ter lijn, dat eerst Ooijer en daar na Van Nistelrooij de bal met het hoofd alleen maar hoefde te be roeren. Het zag er gemakkelijk uit wat Sneijder deed en voor hem is het dat ook, maar het is weinig voet ballers gegeven een bal perfect te raken als Sneijder. En dan was een andere unieke kwaliteit van hem nog niet eens uit de verf gekomen: het opendraaien. Sneijder heeft het technische en intuïtieve vermogen een bal aan te nemen met een tegenstander in de rug en tegelijk naar de goeie, open kant weg te draaien. Die formidabele kwaliteit kon hij gisteren nauwelijks demon streren, volgende keer beter. Gelukkig was er in de tweede helft nog wel een ander Sneij- der-moment. Twee momenten. Eerst een corner, die door Van der Meyde werd verlengd, voor de 5-0vervolgens nog een staal tje snel kijken en goed trappen. De gebogen bal ketste echter op het kruis. Geen tweede goal voor Sneijder, maar wat zou het: hij had laten zien hoe voet bal gespeeld moet worden. En belangrijker: Advocaat was er bij om het nooit meer te verge ten. GPD van onze sportredactie ISTANBUL - Letland is de grote verrassing in de eindronde van het EK voetbal volgend jaar in Portugal. Het Baltische staatje, nog nimmer aanwezig bij een groot toernooi, zorgde gister avond voor een sensatie in de play-offs door Turkije in Istan bul op 2-2 te houden, na met 2-0 te hebben achtergestaan. Zater dag hadden de Letten voor ei gen publiek al met 1-0 gewon nen van de nummer drie van het laatste WK. De Turken maakten die achter stand, zoals gewenst, al in de 20e minuut ongedaan. Nihat Kahveci deed het voorbereiden de werk, Ilhan Mansiz volleerde zijn voorzet fantastisch binnen. Letland wankelde even, heel even maar. De onbevangen ploeg van coach Starkovs wor stelde zich onder de druk uit en zocht zelf de aanval. Turkije schrok en nam pas in de slotfase van de eerste helft opnieuw het initatief. Toen Hakan Sükür, de grote ve dette, hoogstpersoonlijk het In- onü-stadion in vuur en vlam zette in de 64e minuut leek het pleit beslecht. Het grote Turkije waande zich al in Portugal, het kleine Letland dacht aan huis aan de Oostzee. Nog geen twee minuten later tekende Laizans voor het o zo belangrijke doel punt in een uitwedstrijd. Tot zijn eigen en ieders verba zing. Hij bracht een vrije trap laag in, waarop iedereen inclu sief doelman Omer Catkic, de vervanger van de geschorste Rüstü Recber, misten. Tien mi nuten later kreeg Verpakovskis, zaterdag ook al matchwinner, een kolkend stadion muisstil. Kroatië heeft eveneens een tic ket voor Portugal verdiend. Het elftal van bondscoach Baric versloeg Slovenië gisteravond in Ljubljana met 1-0. De eerste play-offwedstrijd was zaterdag in Zagreb in 1-1 geëindigd. De winnende treffer kwam na ruim een uur op naam van Dado Prso, de scherpschutter van AS Monaco. De Sloveense doelman Dabanovic ging daarbij be paald niet vrijuit. De Kroaten speelden op dat moment met tien man. Vlak daarvoor had Tudor zijn tweede gele kaart ge kregen van de Zwitserse scheidsrechter Urs Meier. Spanje zette gisteren eenvoudig Noorwegen opzij. Na de 2-1 van Valencia zegevierden de Span jaarden in Oslo met 3-0 door treffers van Raul, Vicente en Et- xeberria. De Noorse bonds coach Semb bood daarna gelijk zijn onstlag aan. Ook Rusland is present in Por tugal. De Russen versloegen Wales gisteren in Cardiff met 1-0. Evsejevmaakte in de 22e minuut de winnende treffer. Slovenië-Kroatië 0-1 (0-0). 61. Prso 0-1. Scheidsrechter: Meier (Zwi). Rode kaart: 59. Tudor (Kro) 2x geel. Gele kaart: Karic (Slv), Leko (Kro). Eerste wedstrijd: 1-1. Kroatië ge plaatst voor EK 2004. Noorwegen-Spanje 0-3 (0-1). 34. Raul 0-1, 49. Vicente 0-2, 57. Etxe- berria 0-3. Scheidsrechter: Collina (Ita). Gele kaart: Iversen (Noo), Al- belda (Spa). Eerste wedstrijd: 1-2. Spanje naar EK 2004. Turkije-Letland 2-2 (1-0). 20. Ilhan Mansiz 1-0, 64. Hakan Sükür 2-0, 66. Laizans 2-1, 78. Verpakovskis 2-2. Scheidsrechter: Frisk (Zwe). Gele kaart: Umit (Tur), Bleidelis, Rimkus (Let). Eerste wedstrijd: 0-1. Letland naar EK 2004. Wales - Rusland 0-1 (0-1). 22. Evse- jev 0-1. Scheidsrechter: Mejuto Gonzalez (Spa). Gele kaart: Savage, Barnard (Wal), Alenitsjev, Boelikin, Radimov (Rus). Eerste wedstrijd 0-0. Rusland naar Ek 2004. LEEUWARDEN - Eerstedivi- sionist Cambuur Leeuwarden wil af van zes voetballers, onder wie de Vlissinger Lionel Lord. De club wil hun contract per di rect afkopen. Over de hoogte van het bedrag is echter nog niet gesproken, zei Lord gisteren. Lord had afgelopen vrijdag een gesprek bij Cambuur. Daarin kreeg de Zeeuw de keus voorge legd: nu weggaan voor een som geld of zijn contract tot de zo mer uitdienen. Lord heeft er voor gekozen om weg te gaan. Maar dat was hij al van plan, zei hij gisteren. „Ik wilde sowieso al in de winterstop weg. Mijn zaakwaarnemer kijkt ook al een tijdje uit naar een andere club. Maar om weg te kunnen, moet ik eerst fit zijn. En ik heb na het herstel van mijn enkelblessure pas twee weken getraind." De oud-speler van SC Heeren veen is bezig aan zijn tweede seizoen. Hij heeft het er niet naar zijn zin. Vorig jaar schoot de spits er maar zes in, dit sei zoen heeft hij nog nauwelijks kunnen spelen door een blessu re.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 21