f:\4ll ^PAKKER! Uitbreiden experiment gratis heroïne splijt regeringscoalitie ^Kleintjes De Graaf praat met eilanden Antillen buiten Godett om Illllllllllllllllllll Kamer bezuinigt op kinderbijslag Nederland naar EK 2004 na riante zege op Schotland: 6-0 r ayréiörido V 1 keef eens een dineroo f te besteden bij JM& Monsterscore tegen Schotland in de toptien OPsOP PERRY FBI ontdekt grote fraude in valutahandel CDA grootste in nieuwe raden Roken mag in tabakszaak Aids-remmers voor Zuid-Afrika Sintkenner Willeboordse wil naar de Spelen Neem nu een proefabonnement Vijf weken voor 14,50 12° 10c Somber 246e jaargang no. 277 donderdag 20 november 2003 lus nummer 1,20 WSSSS^naSBÊÊÊÊÊÊÊWÊÊ^m i I r^ondoenstehïEL. Boulevard Evertsen 2 www.perrysport.nl MPC winterjack Tijdelijk Meest bewolkt, maar overwegend droog. Matige tot vrij krachtige wind uit zuid tot jiidwest. Maxima rond 12 graden. vww.raymondo.nl i J 1 maandmenu Een geplette aardappel met Hollandse garnaaltjes, ossenhaas puntjes stroganoff en als afsluiting het dessert van de chef. ,/8 Vlissingen Tel. (01 18) 441 441 kletsers, proeven, dn «ken. danser,, lachen, eten] Wanhoopsdaad is meesterzet rinor Henri van der Steen AMSTERDAM - Het moet een avond van voet balwaanzin zijn geweest, loin je denken met de uit slag in de hand. Neder land-Schotland 6-0, met drie goals van Ruud van Nistelrooij, eentje van ffesley Sneijder en nog drie prachtige assists van de kleine middenvelder. Waanzinnig was de avond toch ook, gezien de coaching van Dick Advocaat die in een wan hoopsdaad Van Nistelrooij al leen in de spits zette en het middenveld bevolkte met twee technische wondervoetballers, de 19-jarige Sneijder en de 20- jarige Van der Vaart. Het was, zoals verwacht, een meester zet. Speelde Oranje met passie? Ja zeker. Oranje speelde gister avond echter vooral met echte voetballersWesley Sneij der en Ruud van Nistelrooij hadden de avond van hun leven. Sneij der opende de score door zelf het eerste doelpunt te maken en de twee volgende (van Ooij- eren Van Nistelrooij) mogelijk temaken met perfect genomen vrije trappen. Halfweg was het al gebeurd: 3-0. Na rust maakte Van Nistelrooij ernog een, met een leep stiftje, AMSTERDAM - De uitslag van Nederland-Schotland (6-0) behoort tot de tien groot ste overwinningen uit de histo rie van Oranje in niet-vriend- schappelijke interlands. Bovenaan staan de zeges van 9-0 op Finland (olympisch kwalificatietoernooi van 1912) enNoorwegen (WK-kwalifica- tie in 1972). Ook won Oranje een keer met 8-0, in 1990 tegen Malta. De laatste overwinning met zes doelpunten verschil wasop30 april 1997 inhet WK- kwalificatieduel tegen San Marino. GPD mogelijk gemaakt door een lekker balletje van Van der Vaart. En de vijfde was er op nieuw eentje die werd gefabri ceerd op basis van de formida bele traptechniek van Sneijder. Uit zijn corner kopte Frank de Boer raak. De zesde was weer van Van Nistelrooij, op aanbrengen van Van der Meyde. Een kwartier voor tijd werd Van Nistelrooij gewisseld. Hij is dat gewend, maar deze keer was alles anders. Van Nistel rooij werd even lekker geknuf feld door Advocaat, daarna door Van Hooijdonk. Van Nistelrooij zal zelden eer der zo opgelucht zijn geweest. Zijn drie goals verschaffen hem de garantie dat Advocaat het nooit meer anders zal doen dan gisteravond. Opluchting zal er bij velen zijn, zoals bij Frank de Boer, de aanvoerder die na 107 interlands ineens op de bank werd gezet. Hij mocht na rust invallen en hoeft zijn rijke Oranje-loopbaan niet per blamage te beeindigen. Opluchting alom: bij de KNVB, sponsors, petjes- en triviali- verkopers, reisbureaus èn de liefhebbers van echt voetbal. Dick Advocaat zal het meest opgelucht zijn. Hij dient zijn contract tot na het EK gewoon uit. Met dank aan het feno menale killersinstinct van Ruud van Nistelrooij en de traptechniek van Wesley Sneijder. GPD pagina 21met jong bloed komt Oranje ver De ontlading is groot na het openingsdoelpunt van Wesley Sneijder. foto Fred Ernst/AP Advertentie tenson Deze week: ïenson "aten: 50 t/m 58 kleuren: rood/zwart of donkerblauw MAAKT er een SPORT van Advertentie Snel gevonden. Snel verkocht. PZC Krant voor Zeeland. door Erwin Tuil DEN HAAG - De regeringspar tijen CDA, VVD en D66 zijn het oneens over uitbreiding van het experiment met de verstrekking van heroïne aan zwaarverslaaf- den. Het kabinet praat daar morgen over. NEW YORK - Tientallen valu tahandelaren en medewerkers van gerenommeerde zakenban ken en financiële dienstverle ners zouden zich op grote schaal schuldig hebben gemaakt aan fraude. Het gaat om personeels leden van ondernemingen als J.P. Morgan, het Zwitserse UBS, de Franse bank Societe Genera le en geldmakelaar leap. „Meer dan duizend mensen, kleine en grote beleggers, zijn slachtoffer geworden van hun oplichtingspraktijken", aldus J. Comey, hoofd van het bureau van de openbaar aanklager in het zuidelijk district van New York, gisteren. „De aanklacht omvat het gehele scala van frau de, waaronder samenzwering, belastingontduiking, netwerk fraude, faillissementsfraude, omkoping en verzekeringsfrau de." De Amerikaanse federale re cherche FBI heeft in totaal 47 mensen opgepakt. ANP PvdA, SP, GroenLinks en rege ringspartij D66 zijn voor uit breiding van het aantal plaat sen. De WD is er nog niet uit, maar neigt naar een positief oordeel over de uitbreiding. CDA, Christenunie en SGP zijn tegen. Het kabinet bespreekt het ad vies van een commissie onder leiding van de Groningse CDA- wethouder Paas over het expe riment met gratis heroïnever strekking. De commissie vindt dat heroïne moet worden toege staan als geneesmiddel. Het zou alleen verkrijgbaar moeten zijn voor patiënten voor wie metha- donbehandeling geen effect heeft. Maar het ministerie van Volksgezondheid noemt het on zin dat heroïne een gewoon ge registreerd medicijn zou wor den. De commissie-Paas stelde ook voor het aantal behandel- plaatsen voor zwaarverslaaf- den op te voeren van driehon derd naar duizend. Het aantal behandelcentra zou uitgebreid moeten worden van zes naar vi j ftien .Naast centra in de grote steden zouden die onder meer in de regio's Eindhoven, Enschede, Apeldoorn, Zwolle en Haarlem moeten komen. Het CDA is tegen een uitbrei ding. „Het gaat om het omzetten van het experiment in reguliere behandeling", zegt het christen democratisch Kamerlid Jol- dersma. „Het blijft wat ons be treft een bijzondere voorziening op tijdelijke basis. Nu wordt de indruk gewekt dat we maar on eindig blijven doorgaan met verstrekking. Dat is onze bedoe ling zeker niet." WD-Kamerlid Van Miltenburg zegt wel te voelen voor de voor stellen van de commissie-Paas. „Maar in de fractie zijn we er nog niet uit. We vragen ons al leen wel af waar het geld van daan moet komen." De kleinste regeringspartij D66 is voor. „De maatschappelijke baten van het experiment zijn groter dan de kosten. De grote steden zijn er lovend over en wij ook", zei een woordvoerder gis teren. GPD door Henk van Lierop DEN HAAG - De Tweede Ka mer heeft gisteren ingestemd met bezuinigingen op de kin derbijslag. Staatssecretaris Rutte (Sociale Zaken) moest wel beloven, dat hij in 2005 zal be zien of een van die bezuinigin gen in de daaropvolgende jaren niet door zal gaan. Het kabinet wil af van de bij zondere verhoging van de bij slag voor het eerste kind voor de periode tot 2012. Het gaat om een bedrag van 5,56 euro per kind per jaar. De Kamer stemde ook in met een tweede bezuiniging op de kinderbijslag. De halfjaarlijkse aanpassing aan de gestegen prijzen zal in de jaren 2004 en 2005 niet plaatsvinden. Wel wordt de bijslag dan gekoppeld aan het minimumloon, maar dat blijft gelijk door de loonmati ging- Vanaf 2006 wordt de kinderbij slag weer aangepast aan de prijsstijgingen. De bezuinigingen op de kinder bijslag leveren de schatkist vol gend jaar 40 miljoen euro op en 85 miljoen in 2005. Ze hebben voor 1,9 miljoen gezinnen een daling van koopkracht met 0,1 tot 0,3 procent tot gevolg. ANP RIJSWIJK - Het CDA heeft gisteren bij de gemeenteraadsverkie zingen in negen fusiegemeenten de meeste stemmen gekregen. Veel partijen behaalden nagenoeg dezelfde uitslag als bij de vorige ver kiezingen. De stemming was nodig omdat per 1 januari negen gemeenten fuse ren tot drie nieuwe, namelijk Geldrop-Mierlo (Noord-Brabant), Midden-Delfland en Westland (Zuid-Holland). ANP Tabaksspeciaalzaken en éénmansbedrijven in de horeca hoe ven hun klanten geen rookverbod op te leggen. Dat dreigde lange tijd, omdat minister Hoogervorst van Volksgezondheid alle werknemers een rookvrije werkplek wil garan deren. Hij is echter bereid hiervoor een uitzondering te maken. Er is hoop voor de bijna vijf miljoen seropositieve Zuid-Afri kanen. De regering van het land zal gratis aids-rem mers beschikbaar stellen aan mensen die zijn besmet met hiv, het virus dat aids veroorzaakt. Sint en Piet moeten er goed verzorgd uitzien. Dat zegt sinterklaas-des- kundige Frits Booy. Hij is verwoed verzamelaar van boeken, prenten en andere voorwerpen over het sinterklaas feest. Judoka Elisabeth Willeboordse heeft dit seizoen één hoofd doel: plaatsing voor de Olympische Spelen in Athene. Dan zal de Middelburgse wel beter moeten presteren dan ze ooit ge daan heeft. Maar dat zit er in, weet ze. Op het Neder lands kampioenschap van zaterdag wil ze alvast la ten zien dat ze terug is na twee jaar blessureleed. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 6 en 7; radio en televisie: 9; zeeland: 13,15,17 en 19; sport: 21 en 23; kunst: 25,26 en 27; uit: 29,30 en 31. door Paul Koopman DEN HAAG - Minister De Graaf van Antilliaanse Zaken zet het kabinet-Godett buiten spel. Omdat de centrale rege ring in Willemstad niet mee werkt aan noodzakelijk^ hervormingen, doet Nederland met onmiddellijke ingang op tal van terreinen rechtstreeks za ken met de individuele eiland besturen. Dit kondigde De Graaf gisteren aan tijdens een overleg in de Tweede Kamer. „Mijn geduld is op", liet hij weten. Hij laat een achterdeurtje open. Als de rege- ring-Godett op zeer korte ter mijn knopen doorhakt, dan is Nederland bereid alsnog met Willemstad aan tafel te gaan zitten, zegde hij toe. Tot grote vreugde van CDA, WDPvdA en LPF kondigde De Graaf aan dat hij zich niet lan ger wil laten gijzelen door de 'hogere machten' in Willem stad. Met 'zorg en ergernis' was de D66-minister onlangs terug gekeerd van een rondreis langs alle Antilliaanse eilanden. Zelfs het tekenen van een protocol voor armoedebestrijding bleek niet mogelijk. Binnen het huidige statuut dat de verhoudingen tussen Aruba, de Antillen en Nederland regelt, zijn er genoeg mogelijkheden om buiten Willemstad om zaken te doen met de afzonderlijke ei landen, meent het kabinet. Zo zal De Graaf de eilandbesturen uitnodigen voor rechtstreeks overleg over de staatkundige toekomst en schuldsanering van de Antillen. Ook wil hij snel per eiland armoedebestrijding opzetten. GPD Advertentie naam:o noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 5 weken voor 14,50. straat:nr. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcodestaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (postbankrekening- handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. 71168 555530 c noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: c per maand met automatische incasso 19,45). c per kwartaal met automatische incasso 56,60). c per jaar met automatische incasso 217,00). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig) isftesllli

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1