PZC PZC Het is nu wel welletjes geweest OPEN HUIS! Stichting knapt oude brandweerwagen op Souburger veroordeeld voor verbergen buit uit nep-bankoverval 15 frovincie wil weten of beregenen landbouwgewassen schadelijke gevolgen heeft w donderdag 20 november 2003 Kunstenaars Zeeuws Palet Muzeeum fandelen met Je boswachter agenda Walcheren Uitdunnende Middelburgse handwerkclub houdt er mee op Raad van State steunt weigering van certificaat zeevaartkapitein Moeite Boetes bij verkeerscontrole Lokale Partij wil lijst subsidies Boete voor botsing bij pijlerdam Extra frequentie Omroep Zeeland Betonzaagmachine gestolen 1 D TOT 25 KORTING EEN CADEAUTJE! van de reepe Onderzoek risico's blauwalg nodig kir Ben Jansen ©DELBURG - Het ministe- ji van Landbouw, Natuurbe- |(er en Voedselveiligheid moet jfïisico's van blauwalgen voor je volksgezondheid onderzoe- De provincie wil weten of jet braad kan dat landbouw gewassen worden beregend met rater waarin blauwalgen voor- somen. Afgelopen zomer is besloten geen water uit het Volkerak- Zoommeer in het waterlopen- stelsel van Tholen in te laten in verband met de aanwezigheid van blauwalgen in dat water. Dat was voor leden van de Sta ten van Zeeland aanleiding het dagelijks provinciebestuur vra gen te stellen over blauwalgen en risico's voor de volksgezond heid. In hun antwoord erkennen ge deputeerde staten dat de blauw alg - beter cyanobacterie - een organisme is dat zijn geheimen nog niet heeft prijsgegeven. Er zijn verschillen tussen mogelijk giftige blauwalgenstammen. Bovendien kan een blauwal- genstam meerdere giftige stof fen produceren. Goede analysemethoden ontbreken om verschillende blauwalgen stammen en verschillende gifti ge stoffen te onderscheiden. Daarbij komt dat tot nu toe geen verband gevonden is tussen ge haltes mogelijke giftige blauw algen en het optreden van gezondheidsklachten. Aange nomen wordt evenwel dat de giftigheid van Microcystin- L-R, het meest voorkomende en meest onderzochte door blauwalgen afgescheiden gif, vergelijkbaar is met die van di oxine. Er zijn voor zover het dagelijks provinciebestuur heeft laten nagaan geen gevallen bekend van gezondheidsklachten als gevolg van het eten van gewas sen die zijn begerend met water waarin een aanzienlijke con centratie blauwalgen. Gezien de onduidelijkheid over de gif tigheid van de stoffen die de alg produceert, moet echter wel re kening worden gehouden met dat risico. Gedeputeerde Staten wijzen er nog op dat de waterschappen verantwoordelijk zijn voor het waterbeheer. De provincie heeft daarvoor slechts algemene ka ders gesteld. Het gebruik van water uit de sloot voor berege ning is in de eerste plaats de ver antwoordelijkheid van de boer. GS menen dan ook dat, voor zo ver aan de provincie al een ver antwoordelijkheid kan worden toegedicht, deze op grote af stand ligt. Onderzoek naar de giftigheid zou met het oog op mogelijke risico's voor de volks gezondheid op de weg van het ministerie van LNV liggen, vindt het dagelijks provinciebe stuur. IUSSINGEN - Twaalf kunste- uars van het Zeeuws Palet jan zaterdag verschillende ob olen tekenen en schilderen in Kt maritiem museum aan de ieuwendijk in Vlissingen. )e kunstenaars zijn vrij in het aezen van hun object. Van 13 0Ü7 uur kan het publiek ken- «saiaken met de kunstenaars. ;ven dan uitleg over de joor hen gebruikte technieken lts materialen en over de keuze Uhet object. Bet Zeeuws Palet is de grootste vereniging van vrijetijds- binstenaars in Zeeland. De ver ging telt 110 leden, verspreid over geheel Zeeland. OOSTKAPELLE - Het Zeeuws Biologisch Museum in Oostka- pelle houdt zondag de activiteit fandelen met de boswachter'. Herleiding van een boswach- irvan Staatsbosbeheer wordt fcn wandeling gemaakt door ft natuur- en cultuurhisto- sch gebied De Manteling. De iswachter vertelt over het ge ld, zowel over de natuur als de iltuur. De wandeling begint sl4.00 uur vanaf het museum, nmelden vooraf is aan te be- ÏÏREEKACTIVITEITEN OüDEKERKE - De Couburg, 13.30 uur: HikomstAnbo; ÉllSKERKE-Ons Huis, 9.30 uur: Koers- t IWELBURG - Artemis Koudekerkse- ft)133,13.30-15.30 uur: Training voor rouwen die te kampen hebben met he lse emoties; refpunt, Nassaulaan, 20.00-22.00 uur: -omputerclub en wijkinternetpunt; talige Werf, Rijnstraat, 14.00 uur: Bin- J' tlmopschool, Grevelingenstraat, 530 uur: Jaarvergadering afdeling Scheren van Oudervereniging Phila- I0ST-SOUBURG - Wijkcentrum De 19.00-20.00 uur: Flamen- voor beginners en gevor- 19.30-21.30 uur: Line- pE-Stadhuistoren, 15.00-16.00 uur: door stadsbeiaardier JISSINGEN - Theo van Doesburgcen- K 14.00 uur: Ontmoetingsmiddag Stad, 9.30 uur: Peutergym van en 10.30 uur: Peutergym tot en Uitloophuis, Van Goghlaan 9.30-12.00 uur: Koffie contactoch- end; jtBolwerk, 13.00-13.45 uur en 14.00- W uur: Gymnastiek vijftigplus- fs; ■Êtruskerk, 9.10-10.25 uur: Hatha Yoga JJO.45-11.45 uur: Ouderenyoga; JOUWENPOLDER - Corbijn, 19.00 - (].30uur: Jongerenbus. REDACTIE jbstsouburgseweg 10 Rostbus 264 4380 AG VLISSINGEN Tel: 0118-493000 tax: 0118-493009 'mail: redwalch@pzc.nl Abvan der Sluis (chef) Nadia Berkelder With Ramakers Miriam van den Broek HanMagnée Koen de Vries (sport) 'TNTRALE REDACTIE 3'ationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES lel: (0113) 315500 ta*: (0113)315669 '"Nail: redactie@pzc.nl 'NTERNET ü^w.pzc.nl taiail: web@pzc.nl ^klachten: Oö00-O231231 maandag t/m vrijdag ge jende de openingstijden; «terdagstot 12.00 uur Voor de allerlaatste keer prezen de dames van de U W-handwerkgroep gisteren hun zelfgemaakte spullen aan. foto Lex de Meester door Anita Janse MIDDELBURG - De Middel burgse handwerkgroep van de Unie van Vrijwilligers stopt er mee. Handwerken lijkt niet meer van deze tijd. Ouderen van tegenwoordig komen net zo lief bij elkaar voor een potje bridgen of kaarten. Gisteren hield de handwerkgroep voor de laatste keer een verkoping van eigen gemaakte spullen. De Unie van Vrijwilligers (UW), onder meer bekend van Tafeltje Dekje, zorgt al bijna zestig j aar lang voor een vrolij ke noot in het leven van veel oude ren. De activiteiten van de vrijwilli gers doen het over het algemeen goed in de maatschappij, op één onderdeel na - en dat is het handwerken. Het aantal deel nemers zakte steeds verder weg, en de handwerkers werden ge middeld ook steeds ouder. Uit eindelijk bleven zes leden over, die zonder hulp van een felle leeslamp vaak niet meer in staat waren hun steekjes op het doek te zetten. „Het was geen doen meer, daar om besloten we er mee te stop- VEERE - Minister Karla Peijs van Verkeer en Waterstaat hoeft aan drie werknemers van rede rij Gefonzo in Veere niet het cer tificaat van zeevaartkapitein te geven. Dit heeft de Raad van State in hoger beroep beslist. Gefonzo, eigenaar van de zee schepen Pride of Veere en Pride of Braila, stelt dat de drie man nen voldoende vaartijd hebben op binnenschepen. De minister houdt volgens de Raad van Sta te terecht eraan vast dat de me dewerkers moeten voldoen aan een minimum diensttijd op zeeschepen. Alleen in uitzonde ringsgevallen wordt een onthef fing verleend van het zeevaart- certificaat, bijvoorbeeld bij ziekte vlak voor vertrek naar zee terwijl er geen adequate ver vanging is. Eerder verklaarde de rechtbank het beroep van de reder ongegrond. pen", legt vrijwilligster Mady Groeneveld uit. Als overtuigend argument zegt ze: „Een van de overgebleven deelneemsters wordt over een paar maanden honderd jaar." Uit wat Groeneveld vertelt, blijkt dat het traditionele beeld van oma met het breiwerk ach terhaald raakt. De concurrentie van andere, nieuwe activiteiten zorgen ervoor dat handwerken aan populariteit inboet. „Tja, als je jezelf al twintig jaar over dezelfde patroontjes buigt, dan heb je het ook wel gezien", aldus Groeneveld. Afgezien van het feit dat zij zelf te oud wordt om de club te leiden, treurt ze er niet echt om dat aan de activiteit een einde is gekomen. „Ik mag graag bridgen, er zijn genoeg hobby's waar ik me mee bezig kan houden." Wat mevrouw P. de Koning (91) uit Middelburg betreft, had het handwerken nog best wat lan ger mogen duren. „Het was mijn contact met de buitenwereld. Als er iemand met vakantie was geweest, dan werd het hele avontuur hier verteld. Al kon ik zelf niet meer weg, dan genoot ik toch mee met anderen." Mevrouw De Koning gaat de woensdagmiddagen missen. In het verzorgingstehuis waar ze woont kan ze ook wel activitei ten volgen, maar de mensen die ze daar treft, ziet ze iedere dag. Die brengen volgens haar wei nig leuke verhalen mee omdat ze de deur niet meer uit kunnen. „We hebben heel wat afgela- chen samen, gelukkig heb ik er een paar leuke vriendinnen aan overgehouden," zegt mevrouw De Koning. Of ze blijft hand werken? „Ja, als het even kan wel." Achter een van de tafels met sokken en kleedjes zit mevrouw P. van Schagen. Ze vouwt de kleedjes uit zodat potentiële ko pers het eens van dichterbij kunnen bekijken. „Waar vind je nou nog zo'n handgemaakt kleedje voor een paar euro?" zegt ze tegen een van de belang stellenden. Het mag niet ba ten, de koper loopt verder. „Tegenwoordig weten ze dit niet meer echt te waarderen. Toen ik hier 22 jaar geleden kwam, wa ren er ruim 35 deelnemers. Handwerken was populair, ook onder de rest van de bevolking. We brachten soms wel 3000 gul den op met een verkoopmiddag. Als we nu 300 euro ophalen mo gen we al blij zijn", aldus Van Schagen. Ook voor mevrouw Van Scha gen vormde de handwerkgroep een belangrijk contact. „Ik heb een druk leven achter de rug, ik kan niet stilzitten. Al die 22 jaar heb ik dagelijks een paar uur over mijn handwerkjes gezeten. Nu is het welletjes geweest. VLISSINGEN - De restauratie van de brandweerauto uit 1937 is een stap dichterbij gekomen. Deze week passeerde bij de no taris de akte van de Stichting Brandweerford 1937. Secreta ris S. Vermeulen denkt tussen de vijftien- en vijfentwintigdui zend euro nodig te hebben voor de opknapbeurt. De Ford brandweerwagen is destijds nieuw gekocht door de gemeente Vlissingen. De aan schafprijs was 4600 gulden. De wagen heeft een V8 benzinemo tor met een bronzen achter- bouw pomp. De motor is voor het laatst ingezet in 1965 of 1966 bij een brand op het Bellamy- park. Sinds eind jaren 80 staat hij stil en wordt hij niet meer ge bruikt. „De wagen staat in een hoekje in een loods op het trai ningscentrum", vertelt Vermeu len. „Daarishetvochtigen open en niet verwarmd." Binnenkort krijgt de Ford een plaatsje in de nieuwe brandweerkazerne in Oost-Souburg. Aanvankelijk was het de bedoe ling dat de opgeknapte oldtimer volgend jaar al gepresenteerd zou worden tijdens het evene ment Rescue Vlissingen. De op richting van de stichting duurde wat langer, omdat het moeite kostte om bestuursleden te vin den. Vermeulen hoopt nu dat de brandweerwagen medio 2005 Brandweerman Vermeulen en het brandbestrijdingsvoertuig op leeftijd. foto Ruben Oreel opgeknapt is. De stichting gaat nu op zoek naar sponsors en be drijven, die mee willen helpen bij de restauratie. „Ik zou me kunnen voorstellen dat bijvoor beeld een carrosseriebedrijf de restauratie van de beplating voor zijn rekening neemt en dat een aannemersbedrijf kijkt naar het hout van de Brand weerford", zegt Vermeulen. Het geld is nodig voor het opknap pen van de elektra, de pomp en de aandrijving. Een groot deel van de werkzaamheden wordt in eigen huis gedaan bij de stadsgewestelijke brandweer. Als de Ford klaar is, kunnen particulieren en bedrijven de oude brandweerwagen huren. „Bedrijven kunnen de auto bij voorbeeld in hun garage zetten als blikvanger. Misschien zijn er ook wel brandweermannen die als ze gaan trouwen de brand weerwagen willen gebruiken voor hun huwelijksreportage. Het geld dat we daarmee verdie nen, gebruiken we voor het on derhoud van de Ford", aldus Vermeulen. De stichting hoopt dat de opgeknapte brandweer wagen samen met de oude Magi- rus van het vroegere Middel burgse korps een plekje krijgt in de nieuw te bouwen kazerne aan de Stromenweg in Middelburg. „Maar daarvoor hebben we nog geen toezeggingen." VLISSINGEN - Bij een verkeerscontrole op de Koudekerkse- weg/Sloeweg in Vlissingen heeft de politie gisterochtend 35 bekeuringen uitgeschreven. Vooral bromfietsers bleken hun zaakjes niet in orde te hebben. Vijf hadden te veel vermogen, zes reden door rood licht, twee bestuurders droegen geen helm en veertien fietsers en brommer hadden geen verlichting. De bromfiets van een negentienjarige Vlissingse werd in beslag genomen. Zij had geen bromfietscertificaat, geen geldige ver zekering en ze droeg geen helm. De controle vond plaats tus sen half acht en negen uur. VLISSINGEN - De fractie van de Lokale Partij Vlissingen wil dat B en W een overzicht geeft van de subsidies, die de ge meente verstrekt. De partij zegt dat ze in de begroting 2004 geen goed inzicht kan krijgen van de totale subsidies van dit en volgend jaar. MIDDELBURG - Een 27-jarige Vlissinger vond gisteren bij de kantonrechter in Middelburg de eis van 400 euro boete en twee maanden voorwaardelijke rij-ontzegging voor een bot sing 'nogal zwaar'. „Wat u gedaan hebt is nogal heftig", hield de kantonrechter B. Doorewaard Boekhout hem voor. De Vlissinger was op 2 september vorig jaar aan het eind van de pijlerdam (aan de Noord-Bevelandse kant) door rood licht ge reden en had daarbij een botsing veroorzaakt. Hij vertelde dat hij met een vriend zat te 'ouwehoeren' en dat hij daardoor het rode verkeerslicht te laat opmerkte. „Ik kon niet meer stop pen." De rechter had daar weinig begrip voor. „Als je zit te suffen, terwijl je met 100 kilometer per uur de pijlerdam komt af zetten, dan is dat hoogst onoplettend." Hij hield rekening met het feit dat de Vlissinger de boete van 181 euro die hem aanvankelijk toekwam wel had willen betalen, maar dat op dat moment niet kon. Hij veroordeelde de Vlissinger tot 200 euro boete en twee maanden voorwaardelijke rij-ontzegging. OOST-SOUBURG - Omroep Zeeland is binnenkort weer op alle transistor- en autoradio's in Zeeland te horen. Sinds de herverdeling van de etherfrequenties vorig jaar november was de regionale omroep met name aan de rand van Walche ren slecht te ontvangen. Deze zomer sprak burgemeester K. Schouwenaar van Middelburg daarover zijn zorg uit, om dat de regionale omroep daardoor niet optimaal als rampen zender kan functioneren.Een onderzoek van een onafhanke lijk bureau uit Hilversum heeft de problematische ontvangst via de ether nu bevestigd. De Nozema heeft de uitkomsten van het onderzoek erkend en Omroep Zeeland laten weten dat er nog een etherfrequentie in Zeeland vrij is. De regionale om roep moet nu een officieel verzoek indienen bij het Ministerie van Economische Zaken om behalve via 87.9 FM in heel Zee land op Walcheren ook uit te mogen zenden via 98.4 FM. Daarvoor is een hulpzender nodig op een flat aan de Vlissing se boulevard. Directeur/hoofdredacteur F. Feij denkt dat dit over uiterlijk drie maanden geregeld kan zijn. TERNEUZEN - Van een bedrijfsterrein in de Arsenaalstraat in Terneuzen is afgelopen maandag tussen 13.00 uur en 16.30 uur een betonzaagmachine met diamantblad gestolen. De waarde van de machine bedraagt ongeveer 1250 euro. door Jan Jaap Broekhuizen DEN HAAG - Een 61-jarige Oost-Souburger is gisteren door de politierechter in Den HaAg veroordeeld wegens indirecte betrokkenheid bij een bank overval in Den Haag. De man werd door het Openbaar Minis terie verweten dat hij een deel van de forse buit (totaal 270.000 euro) had bewaard voor zijn zwager, de hoofdverdachte. Die zwager (de broer van de vriendin van de Souburger) werkte bij het Goffin bankfili aal in Den Haag. Op 10 maart sloeg de man alarm nadat een vrouw een tas bij het loket neer zette en geld eiste, waarbij ze dreigde dat ze anders 'de bom in de tas zou laten afgaan'. De bankemployee was op dat mo ment het enige aanwezige per soneelslid van het toen nog op startende filiaal. De politie zette de omgeving af, maar kwam la ter tot de conclusie dat de bom nep was. De employee zei dat hij 270.000 euro aan de vrouw had meegegeven. De politie kwam er binnen enkele weken achter dat de overval in scène was gezet. De vrouw met de tas bleek de vriendin (27) van de bankem ployee te zijn. Via telefoontaps kwam de poli tie op het spoor van de zus van de bankemployee in Venlo, de vriendin van de Oost-Soubur- ger. Hij voerde enkele verdachte gesprekken met haar, zo vond ook de de Haagse politierechter Van Delden gisteren. Toch werd de Venlose vrijgesproken: de rechter achtte niet bewezen dat de zus een deel van het gestolen geld in haar huis had bewaard. Dat gold niet voor de vriend van de Venlose. De Oost-Souburger had ruim 80.000 euro aan bank biljetten voor de hoofdverdach te in bewaring genomen en wist dat het om crimineel verkregen geld ging, zo achtte de rechter bewezen. De Souburger had zeli verklaard dat zijn zwager hem had wijsgemaakt dat hij het geld 'in een vuilnisbak had ge vonden'. De Souburger kreeg twee maanden voorwaardelijke gevangenisstraf en 200 uur werkstraf opgelegd. Een deel van de buit (ruim 70.000 euro) is nog spoorloos. De bankemployee en zijn vrien din staan in januari terecht. Advertentie Onze jubileumactie loopt t/m 29 november ichcennooi i PAPEGAAISTRAAT 8 GOES WWW.VANDEREEPE.NU Advertentie door Ab van der Sluis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 15