altenA Bellen zonder afluisteraars Boze gehandicapten ketenen zich vast Hulpsinterklaas haakt af door bedreigingen :l*W lllllllllllll I PAKKER Marineschip Rotterdam komt aan in Liberia PKillf lili Ifll I I HIJ 4 lllljlJ4.IL.IL {inister Zalm noemt voorstellen Europese Commissie onvoldoende Belager Balkenende geen terrorist Bush begint aan bezoek Stedennetwerk wil bouwen Advocaat valt van zijn geloof Neem nu een proefabonnement Vijf weken voor 14,50 )udjes tuigen eurwaarder af 13' 246e jaargang no. 276 itoensdag 19 november 2003 5S nummer 1,20 711688 555530 iazi's waren VS oor met naam Izeren Hamer EUROPAlUIN Alarm Duitsland Nederland J Keest bewolkt, maar ook grotendeels jroog. Matige, op het water krachtige Lidwestenwind. Het wordt 13 graden. INTiRii.Uft internet: www.pzc.nl mm m Duitsland moet extra bezuinigen De 33-jarige man die op de avond van 27 oktober in Capelle aan den IJssel werd gearresteerd bij het huis van premier Bal kenende had geen terroristische motieven. Het Openbaar Ministerie heeft dat bevestigd. Volgens de advocaat van de man, is hij 'enigszins de weg kwijt'. De Amerikaanse presi dent Bush heeft gister avond voet op Britse bo dem gezet. Zijn vierdaags staatsbezoek is omgeven door enorme veiligheids maatregelen. Veel Britten zijn boos op hem, omdat hij heeft gelogen over de oorlog te gen Irak. De vier grote steden in Zeeland willen met het Rijk om tafel om huizen te mogen bouwen. Maximaal 8000 wonin gen moeten tussen nu en 2 010 verrijzen in de vier ste den. Uitgerekend voor de allerbelangrijkste wedstrijd in zijn tweede regeerperiode als bondscoach zegt Dick Advocaat het vertrouwen op in de spelersgroep die hij bijna twee jaar lang onvoorwaardelijk heeft gesteund. Een formatie met vier 'nieuwe' gezichten moet Nederland vanavond via Schotland naar Portugal loodsen. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 7; radio en televisie: 8; zeeland: 11,13, 15 en 17; sport: 18 en 19; trends: 21,22, en 23; jong: 24 en 25. door Erik Wendel AMSTERDAM - Steeds minder mensen in Amsterdam zijn be reid zich in een sinterklaaspak te hijsen. De 39-jaar oude Am sterdamse Sinterklaascentrale is de afgelopen jaren veel hulp sinterklazen kwijtgeraakt. Er zijn nu dertig klazen en zestig zwarte Pieten actief, aldus voorzitter H. van der Kroon gis- teren. Vorig jaar waren dat nog veertig sinterklazen en tachtig zwarte Pieten. De vrijwilligers krijgen in Am sterdam steeds vaker te maken met jonge raddraaiers die zich baldadig gedragen. Ze bestoken de oude heren met seksistische opmerkingen, trappen tegen de auto van de sint en frustreren bezoekjes aan huis door op ra men te kloppen of aan te bellen. In de wijken met veel allochtone inwoners zijn de problemen het grootst en durven de hulpsinter klazen zich nauwelijks meer te vertonen. „We zijn er erg bezorgd over", aldus Van der Kroon. „We ne men tal van maatregelen om dit soort dingen te voorkomen." Zo blijft Sint Nicolaas bij bezoek jes aan huis zo lang mogelijk in de auto zitten tot het moment is aangebroken om aan te klop pen. „Dan rennen we zo snel moge lijk naar het huis. Onze tactiek is om zo min mogelijk op te val len op straat." Bij bezoeken aan winkelcentra en bij publieke optredens op straat maakt de sint afspraken met de politie, die een oogje in het zeil houdt. Bij dit soort bezoeken maakt de centrale ook gebruik var al lochtone Pieten. Bij de politie van Amsterdam zijn volgens een woordvoerder dit jaar nog geen aangiftes van bedreigde sinterklazen binnen gekomen. ANP Advertentie naam:o noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v weken voor 14,50. straat: nr Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcodestaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. D noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: o per maand met automatische incasso 19,45). per kwartaal met automatische incasso 56,60). D per jaar met automatische incasso (€217,00). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig) ÏGEWAARD - Twee inwo- is van Lingewaard in de (r-Betuwe zijn een deur- larder te lijf gegaan, die hen gerechtelijk stuk wilde erhandigen. ouderen van 67 en 75 jaar ipten en sloegen de deurwaar- t zo hard dat deze gewond ikte en doktersbehandeling lig had, zo heeft de politie teren bekendgemaakt. deurwaarder ging eerst naar bedrijf waar de twee wer- Toen hij de mannen daar t aantrofging hij naar hun ®ing. De mannen scholden de Kchtsambtenaar uit en vielen [D daarna aan. Bij de politie Iben de mannen verklaard 'zij niet in de gaten hadden hun slachtoffer een deur- arder was. Justitie besluit Ier met de aangehouden ou- p zal gebeuren. ANP bWNGTON - De Ameri- Usecode voor de operatie die Wishaarden in Irak moet Makelen, IJzeren Hamer, ij de nazi's. troepen gebruikten de ®aam Eisenhammer voor 'operatie die in de Tweede Wldoorlog Russische ener- ■fflitrales moest vernietigen. -Amerikanen lanceerden de- Wek Operatie IJzeren Ha- *^°epen in de Iraakse «stad Bagdad proberen on- e noemer verzetshaarden raeeren. Daarmee moet een komen aan de aanhou- i invallen op patrouilles Eerposten. ANP/RTR MONROVIA - Een landingsvaartuig van het marine schip Hr. Ms Rotterdam legt aan in de haven van de Li beriaanse hoofdstad Monrovia. Het amfibisch transportschip Rotterdam is gisteren na twaalf dagen varen aangekomen in het Afrikaanse land. Het schip neemt de komende drie maanden met 256 mi litairen deel aan de VN-missie Unmil in Liberia. De Rotterdam doet de eerste periode dienst als hospitaal schip voor de militairen van Unmil. Daarna zal het ook militairen en goederen vervoeren van en naar havenste den in het zuiden van Liberia. foto EPA door Mare Laan AMSTERDAM - Sinds gisteren kan iedereen via internet een mobieltje aanschaffen dat niet valt af te luisteren. De uitvinder van de Cryptophone, de Neder landse mede-oprichter van Xs4all R. Gonggrijp, verwacht evenwel niet dat criminelen tot zijn belangrijkste afnemers gaan behoren. „Gesprekken die versleuteld zijn, vallen in het telefoonnet werk extra op. Ik moet nog zien dat criminelen dat willen", al dus Gonggrijp. De klanten waarop de uitvinder mikt, zijn volgens hem zakenlieden, grote bedrijven en organisaties als Amnesty, Greenpeace en Artsen zonder Grenzen. „Die willen veilig kunnen bellen, zonder af geluisterd te worden door con currenten of vijandige regi mes." Gonggrijp, die als tiener een van de eerste Nederlandse hackers was, is in de beveiligingswereld een bekende deskundige. Hij is gastdocent bij enkele universi teiten en treedt geregeld in rechtszaken op als getuige-des- kundige. Hij heeft twee jaar aan zijn vinding gewerkt, die voor van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Gehandicap ten zijn boos op het kabinet. Ze vinden dat ze door voorgeno men bezuinigingen te weinig geld overhouden om rond te ko men. „Straks kan ik niet meer naar de film of een concert. Ik heb daar net zo veel recht op als ieder ander", vindt Carina, die lichamelijk gehandicapt is. Zij deed gisteren net als honder den andere mensen met een chronische ziekte of een handi cap mee aan de landelijk pro testactie 'Ik kan geen kant op' tegen de plannen van de over heid. Carina had zich in Rotter dam met 2 5 andere gedupeerden demonstratief vastgeketend aan een maquette van De Nieu we Schalm, het activiteitencen trum waar ze dagelijks komt. „We kunnen door die bezuini gingen geen kant meer op", scandeerden de boze bewoners in koor. Zij vrezen dat ze geen geld meer hebben voor leuke dingen doordat de eigen bijdra gen voor tandarts, fysiotherapie en geneesmiddelen worden in gevoerd, er minder bijzondere bijstand en lagere huursubsidie komt, lonen en uitkeringen worden ontkoppeld en een ho gere eigen bijdrage voor hun zorginstelling betaald moet worden. „Deze mensen leven van een uit kering en kunnen daar net hun huur, eten en kleding van beta len", zegt L. Huizer, lid van de cliëntenraad van De Nieuwe Schalm. „We kennen de uit drukking 'achter de geraniums zitten', maar straks kunnen de ze mensen die niet eens meer ko pen." Morgen vindt in Den Haag een landelijke demonstratie van ge handicapten plaats. De gehan dicapten uit Rotterdam willen daar wel bij zijn. „Ik ben blij dat die Balkenende niet voor mijn neus staat. Dan zou ik hem een blauw oog slaan", zegt Carina. ANP Advertentie november 2003, ZOLANG DE VOORRAAD STREKT-! CRASSULA Leuke vetplanten in diverse soorten, makkelijk te verzorgen. MOOI WEER GOES, 0113-215395, OOSTBURG, 0117-452279, RENE5SE, 0111-461031 Gehandicapten hebben zich in De Nieuwe Schalm aan elkaar vastgeketend, foto Robin Utrecht/AN P zo'n 2000 euro te koop is. Met het nieuwe gsm-toestel zijn al leen veilige gesprekken te voe ren als ook de telefoon aan de andere kant beschikt over de zelfde versleutelingstechnolo gie. Beveiligingsdeskundigen heb ben meteen alarm geslagen. „Criminelen hebben hiermee vrij spel", stelt H. van de Ven, die zich tot 1998 bij de Militaire In lichtingendienst bezig hield met afluisteren. „De informatie die uit telefoontaps wordt gehaald, is niet meer bereikbaar voor j us- titie. En aangezien telefoontaps in een aantal zaken het hoofd bewijsmiddel zijn, zullen die za ken stuklopen." Gonggrijp noemt dit een 'idiote reactie, typisch Nederlands'. „Het is jammer dat hier de dis cussie meteen over criminelen gaat. Het e-mailverkeer is al ja ren met dezelfde versleuteling beveiligd en daar hoor je nie mand over. De Nederlandse jus titie heeft sinds 1993 veel te zwaar ingezet op telefoontaps als bewijsmateriaal." Dat bevestigt oud-politieman M. Kuylman: „In Nederland worden per jaar 12.000 tele foonnummers afgetapt. Dat is meer dan in de Verenigde Sta ten. Het is naïef geweest van de opsporingsdiensten, dat ze dit niet hebben zien aankomen." In Duitsland heeft het ministe rie van Economische Zaken vol gens Gonggrijp juist 'enthousi ast gereageerd' op het nieuwe apparaat. De opsporingsdiensten daar leunen veel minder op telefoon taps, terwijl het bedrijfsleven daar zich zorgen maakt over het uitlekken van bedrijfsgeheimen via de gsm. Inmiddels zijn er al Kamervra gen over het nieuwe mobieltje gesteld. CDA-Kamerlid Buma wil dat minister Donner van Justitie opheldering geeft. GPD leextra bezuiniging moet ertoe aden dat het Duitse begro- iagstekort, dit jaar ruim 4 pro- fntvanhet nationaal inkomen, i2005 weer onder de 3 procent jakt.Dat is het maximum toe- latbare tekort dat de eurolan- (ii hebben afgesproken in het abiliteitspact. inister Zalm van Financiën lerat de voorstellen 'volstrekt ivoldoende'. „Duitsland ijgteen jaar uitstel. Daarmee orden deregels van het stabili- itspact niet nageleefd liet hij steravond weten. De Brussel- eis komt ongetwijfeld hard ain Berlijn. De Duitse rege- ngheeft zich de afgelopen da- b fel verzet tegen extra bezui- gingen onder druk van nissel. Volgens de Duitse mi- stervan Financiën Eichel legt Europese Commissie het sta- Steitspact veel te rigide uit. litsland en Frankrijk zullen igend jaar beide voor het der- opeenvolgende jaar een te sgtekort hebben. Volgens het biliteitspact komen zulke Éekkige zondaars voor mil- ienboetes in aanmerking. De iinfinze redactie buitenland STRAATSBURG - De Eu- upese Commissie wil dat Duitsland volgend jaar ion 4 miljard euro extra bezuinigt om aan de Euro pe begrotingsregels te linnen voldoen. Dat heeft Eurocommissaris Solbes pionetaire Zaken) giste- pgezegd in Straatsburg. kans dat het zover komt, is ech ter nihil. Het laatste woord is namelijk aan de EU-lidstaten. Zware boetes zijn niet alleen politiek niet haalbaar, maar zouden economisch gezien con traproductief werken, zo beto gen Duitsland en Frankrijk. Het woord is nu aan de EU-mi- nisters van Financiën. Die moe ten volgende week dinsdag in Brussel besluiten of Duitsland en Frankrijk volgend jaar in derdaad elk miljarden extra moeten bezuinigen. Twee we ken geleden deed de Commissie al een soortgelijke 'dwingende aanbeveling' aan Parijs. Het ziet er naar uit dat Duits land en Frankrijk voldoende steun hebben om onder de ver plichte extra bezuinigingen uit te komen. Behalve de twee lan den zelf zijn ook Luxemburg, Italië en mogelijk ook Portugal tegen de voorstellen van de Commissie. Dat is ruim vol doende voor een 'blokkerende minderheid' binnen de minis terraad. Het financieringstekort van Ne derland komt dit jaar uit op 2,7 procent. Dat blijkt uit de na jaarsnota van Zalm. Eerder ging het kabinet nog uit van een tekort van 2,3 procent. Het kabinet bespreekt de na jaarsnota vrijdag. Zalm stelt geen extra bezuinigingen voor. Het hogere tekort wordt uitslui tend veroorzaakt door een be lastingtegenvaller van 1,5 mil jard euro. GPD/ANP t

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1