Rusland ziet weinig heil in Amerikaans vredesplan voor Irak Belgische kinder pornojager komt nu zelf voor de rechter Meer arrestaties in Turkije Crazydays! 20 Gimbfère Eerste veroordelingen in Pools maffiaschandaal Washington-sluipschutter schuldig ALLE Rekenkamer ziet geen verbetering in financieel beheer Poolse mijnwerkers leggen werk neer Bezoek Bush kost Londen recordbedrag EU-gezant weer welkom in Israël Proces zaak-Cools stilgelegd Trein breekt snelheidsrecord Elf militairen gedood in Nepal Prinses stierf bijna in kraambed 100.000 verkeersdoden in China dinsdag 18 november 2003 Vrijgelaten Geweer Laconiek KORTING OP PULLOVERS VESTEN BLAZERS PANTALONS LONDEN - Het staatsbe- !oek van de Amerikaanse president George Bush aall Groot-Brittannië Lost ongeveer 8 miljoen euro aan beveiliging. Vol- »ens de Londense krant ïhe Evening Standard Losten de duizenden poli tiemensen die Scotland Yard inzet, meer dan enig j ander evenement dit jaar jn de Britse hoofdstad. I gush begint vandaag aan Let staatsbezoek dat vier dagen duurt. Bush en zijn ffouw Laura zijn te gast I bij de Britse koningin Eli zabeth in Buckingham Palace. De Britten en Amerikanen vrezen dat terroristen de gelegenheid aangrijpen om een aan slag te plegen. De politie moet niet alleen deveiligheid van de presi dent en zijn gevolg bewa ken, maar ook grootscha lige demonstraties tegen de Amerikanen in goede banen leiden. Naar ver wachting gaan tiendui zenden donderdag de Londense straten op om te protesteren tegen het bui tenlandbeleid van Bush. De vredesbeweging Stop de Oorlog overhandigde gisteren 100.000 handte keningen tegen het staats bezoek bij Downingstreet 10. Koningin Elizabeth heeft de Amerikanen te kennen gegeven dat een verbou wingvan haar woonpaleis niet tot de mogelijkheden behoort. De veiligheids adviseurs van Bush vre zen een luchtaanval op Buckingham Palace en vroegen om ramen en gor dijnen die explosies kun nen weerstaan en verste viging van muren in de vleugel waar het presi dentiële gevolg verblijft. Elizabeth oordeelde ech ter dat dat schade zou toe brengen aan haar paleis en dat de Amerikanen maar vertrouwen moeten iebben in Scotland Yard. ftiïP van onze redactie buitenland MOSKOU - Wereldwijd is met gemengde voelens gereageerd op het Amerikaanse plan om de macht in Irak in juni 2004 aan een Iraakse overgangsregering over te dragen. Terwijl het Verenigd Koninkrijk positief reageerde, plaatste Rusland kanttekeningen. Een woordvoerder van het Russi sche ministerie van Buitenland se Zaken zei gisteren dat het plan kan mislukken, omdat daarin geen rol voor de Verenig de Naties is weggelegd. De woordvoerder zei dat het moei lijk is de steun van de Iraakse bevolking en de internationale gemeenschap voor de voorstel len te krijgen als de VN er niet bij worden betrokken. De Amerikaanse bewindvoer der in Irak, Bremer, en voorzit ter Talabani van de Iraakse regeringsraad maakten dit weekeinde bekend dat Irak in juni volgend jaar een eigen overgangsregering krijgt en dat voor eind 2005 verkiezingen worden uitgeschreven. De Franse minister van Buiten landse Zaken De Villepin zei zondag dat de machtsover dracht aan een overgangsrege ring al eind dit jaar moet plaats hebben. De Italiaanse gezant bij de voor lopige regering in Irak heeft gis teren zijn ontslag ingediend. Marco Calamai protesteert daarmee tegen de politiek in Irak van de internationale coa litie onder leiding van de Ver enigde Staten. De voorlopige regering functioneert volgens hem niet. Calamai wijst erop dat alle plannen die tot nu toe zijn ingevoerd in Irak niet werken. Volgens hem wekt dat de woede van de Iraakse bevolking. ,,De sociale onrust is een voedings bodem voor terrorisme." Ca lamai bepleit een veel grotere rol voor de Verenigde Naties en Europa. Het ontslag van Calamai komt een week na de bomaanslag op het hoofdkwartier van de Itali aanse militaire politie in de zuid-Iraakse stad Nasiriya. Daarbij kwamen negentien Ita lianen om het leven. De slacht offers van de zelfmoordaanslag zijn gisteren in Rome herdacht. In Irak vallen nog dagelijks do den door het geweld. Ameri kaanse troepen hebben de afge lopen dagen zes vermoedelijke aanhangers van Saddam Hoes sein gedood. Bovendien is dit weekeinde een van de leiders van het Iraakse verzet tegen de Amerikaanse aanwezigheid op gepakt. Ook werd vlakbij de grens met Syrië een 'buiten landse strijder' gedood. Boven dien zijn 21 mensen gearres teerd. Aan Amerikaanse kant vielen gisteren twee doden bij schietpartijen in de stad Balad, ten noorden van Bagdad. ANP/AFP BRUSSEL - De speciale verte genwoordiger van de Europese Unie voor het Midden-Oosten, de Belg Otte, is weer welkom in Israël. Dat heeft de Israëlische minis ter van Buitenlandse Zaken Shalom gisteravond gezegd tij dens overleg met zijn Europese collega's in Brussel. Otte was niet welkom omdat hij ook de Palestijnse leider Arafat had bezocht. De Israëlische regering wil politici of diplomaten die Arafat bezoeken niet ontvan gen. ANP Advertentie BRUSSEL - Het proces tegen de acht verdachten in de zaak- Cools is gisteren voor twee dagen stilgelegd. Een Belg van Ita liaanse origine heeft een verzoek ingediend om rechter Lam- brecht te wraken en van de zaak te halen. De indiener van het verzoekschrift heeft overigens niets te maken met de moordzaak op de vroegere leider van de Waalse socialisten André Cools. Volgens diverse Belgische media is de man een beroepsquerulant, die ook in de zaak-Dutroux al tal van onnodige juridische processen begon. Door zijn actie ligt het proces tot woensdag stilEerder werd een andere rech ter al van de zaak gehaald, omdat hij de advocaat van een van de verdachten voor aap uitmaakte. ANP TOKIO - Een Japanse zweef-magneettrein heeft gisteren op een testbaan ten westen van Tokio zijn eigen snelheidsrecord gebroken. De vijf treinstellen tellende MLX01 bereikte een topsnelheid van 560 kilometer per uur, acht kilometer meer dan 4,5 jaar geleden. De trein had geen inzittenden en werd van afstand bestuurd. De trein zweeft op hoge snelheid een klein stukje boven het spoor, zodat hij niet wordt vertraagd door wrijving. AP KATHMANDU - Aanvallen van maoïstische rebellen hebben het afgelopen weekeinde in Nepal aan zeker elf militairen en politiemannen het leven gekost. Dat heeft de krant Kathman- du Post gisteren gemeld. Zaterdag kwamen een brigadegeneraal en drie soldaten om het leven toen ze in Bhaise met hun voertuig op een vermoede- lijk door rebellen gelegde landmijn reden. Een dag later kost te een soortgelijk incident in het dorp Bisamoda het leven aan twee soldaten en een politieman. Negen soldaten raakten ge wond. Op een markt in de plaats Lahan werden zondag twee soldaten doodgeschoten en in Gorkha doodde een rebel twee agenten die buspassagiers controleerden op wapens. AP LONDEN - De Britse prinses Sophie Rhys-Jones, vrouw van prins Edward, is bijna overleden in het kraambed. Volgens de Britse krant News of the World bloedde de prinses zo hevig doordat de placenta losliet. Het ambulancepersoneel vreesde dat ze onderweg naar het ziekenhuis zou sterven. Sophie beviel 9 november met een spoedkeizersnede van een dochter, wier naam nog niet bekend is gemaakt. Een maand voordat de jongste koninklijke telg werd verwacht, zakte Spohie in elkaar. Hovelingen waarschuwden de politie, maar die stuurde pas na een halfuur een ambulance. Volgens de krant zou prins Edward zijn gewaarschuwd dat hij mogelijk moest kiezen tussen het leven van zijn vrouw en zijn nog ongeboren kind. ANP PEKING - In China zijn vorig jaar meer dan 100.000 ver keersdoden gevallen. In de eerste negen maanden van dit jaar hebben verkeersongelukken bijna 76.000 levens geëist. Dat schreef gisteren het Chinees Dagblad. Er vallen in China steeds meer doden in het verkeer. Volgens het ministerie van Openbare Veiligheid komt dat doordat au tomobilisten zich steeds slechter aan de verkeersregels hou den. Verder komen er door de toenemende welvaart steeds meer auto's op de weg. AP ÜÜipnze redactie buitenland BRUSSEL - De zelfverklaarde Rijder tegen kinderporno reel Vervloesem moet zich ranaf morgen zelf voor de rechtbank verantwoorden ''"°r tien aanklachten van sek- SUee' ®isbruik van minderj ari- Se jongens. Wloesem kreeg internatio- Jw bekendheid door in 1998 ^geheten Zandvoort-net- i. bloot te leggen. Hij dacht ler®ee een serie kinderver- aehters aan te klagen. Maar "«eindelijk bleek de inmiddels I «wieden leider van dit net- - tnA a^een kinderpornofoto's 1 Wj ^uren. Toch presen- witte ridder' Ver- lem en zijn Werkgroep vloesi Morkhi oven de resultaten van een grootscheeps politieonder zoek naar het Zandvoorste net werk uiteindelijk als hun over winning. Een overwinning op hun miskenning. Vervloesem stelde dat hij al ja ren stelselmatig werd gene geerd. Vooral in België, waar justitie bewust zou meewerken aan het verborgen houden van kinderporno- en pedofilienet- werken, waar ook vooraan staande politici, magistraten en zakenlieden bij betrokken zouden zijn. Die netwerktheo rieën en complotten konden Vervloesem en zijn aanvanke lijk grote schare medestanders echter nooit hard maken. Zijn imago kreeg helemaal een gro te deuk toen hij later in 1998 zelf werd aangeklaagd voor seksueel misbruik. Een aantal buurjongens en zijn dertien jaar jongere broer Vic dienden klachten in, omdat zij naar eigen zeggen de huichela rij van Vervloesem niet langer aan konden zien. Over het al gemeen waren het minderjari ge jongens uit achterstandsge zinnen, die via een baantje bij Vervloesems privé-ambulan- cedienst hun eerste arbeidser varing opdeden. De 'held' uit het Belgisch- Kempische dorpje Morkhoven zou de zaak stil hebben gehou den door de jongens ermee te dreigen dat hij zelf naar de po litie zou stappen, omdat zij hem op grond van vage be schuldigingen zwart wilden maken. Ook dreigde hij hen in instellingen te laten opnemen. Daardoor kon volgens justitie het misbruik jaren doorgaan. Door zich juist als grote strij der tegen kinderporno voor te doen, wilde hij mogelijke klachten bij voorbaat onge loofwaardig maken, meent het Turnhoutse parket. Justitie denkt nuzoveelgeloof waardige verklaringen en be wijs te hebben, dat zij een rechtszaak tegen de ooit zo strijdbare Vervloesem aan durft. Overigens kwam deze er enkele jaren geleden voor uit dat hij zelf in zijn jeugd ook is misbruikt. Justitie ziet hierin een motief voor zijn eigen ge drag. De verdachte zelf is inmiddels murw gebeukt. Nadat justitie eind juni van dit jaar de rechts zaak aankondigde, probeerde hij zich van het leven te bero ven. Vervloesem kondigde zijn zelfmoord per e-mail aan. Journalisten die deze mail ont vingen, konden nog net op tijd de hulpdiensten alarmeren. Vervloesem houdt vol onschul dig te zijn. Hij ziet in de rechtszaak een complot van zijn broer, de me dia en het parket van justitie in Turnhout. ANP Europa blijft geld verspillen van onze redactie buitenland WARSCHAU - Een Poolse rechtbank heeft gisteren twee voormalige leden van de rege rende Democratische Linkse Alliantie (SLD) tot een jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Ze zouden criminelen hebben ge tipt over een op handen zijnde politie-inval. Het zijn de eerste veroordelin gen in een van de grootste cor ruptieschandalen van het post communistische tijdperk. De twee veroordeelden zaten tot enkele maanden geleden in de gemeenteraad van Staracho- wice, 370 kilometer ten zuiden van Warschau. In het geheim speelden ze onder een hoedje met de plaatselijke maffia, die gespecialiseerd was i n het stelen van dure buitenlandse auto's. Eerder dit jaar zouden de auto dieven op cle hoogte zijn gesteld van een geplande politie-inval. De twee raadsleden zouden op hun beurt zijn getipt door het voormalige Poolse SLD-parle- mentslid Jagiello. Die zou zijn informatie weer hebben van de voormalige onderminister van Binnenlandse Zaken Sobotka. Beiden mannen zijn uit hun functie gezet en zullen binnen kort voor de rechter moeten verschijnen. Ook de hoogste politiechef van het land, Ko- walczyk, heeft het veld moeten ruimen. ANP/DPA in onze redacie buitenland ÜANBOEL - In het onderzoek lilde daders van de aanslagen iterdag op twee synagogen in tanboei zijn gisteren nieuwe rostaties verricht. Dat hebben ttkse media gemeld op gezag «gouverneur Güler van Is- inboel. Sier liet zich niet uit over het intal mensen dat is opgepakt. Igouverneur zei dat de men- die belast zijn met het on- ïzoek 'belangrijk materiaal' ihanden hebben. kt persbureau Anatolia be lette dat de politie zegt te vermoeden dat twee van de li chamen die na de explosie ge vonden zijn militante moslims zijn. Ook de namen van de daders zouden bekend zijn, onder wie een man die eerder was gearres teerd. Hij zou lid zijn geweest van de organisatie die zaterdag ook de verantwoordelijkheid voor de aanslag had opgeëist. De politie wilde dit gisteren niet bevestigen en wacht de resulta ten van een DNA-test af. Verder maakten de Turkse auto riteiten bekend dat een van de zelfmoordenaars door een be wakingscamera is vastgelegd. Minister Aksu van Binnenland se Zaken liet weten dat inlich tingendiensten en politie de identiteit van de man proberen te achterhalen. Hij zei dat nog niet duidelijk is of de aanslagen door buitenlanders of Turken zijn gepleegd. Vier verdachten die eerder wa ren opgepakt, zijn zondag weer vrijgelaten. De politie vond geen bewijzen dat ze betrokken zijn geweest bij de terreuracties. Het dodental van de aanslagen is van 23 tot 24 gestegen. In de puinhopen bij een van synago gen is nog een lichaam gevon den. ANP/AFP/DPA BYTOM - Tienduizenden Poolse mijnwerkers hebben gisteren een 24-uursstaking gehouden uit protest tegen plannen van de regering om 25.000 banen in de steenkoolindustrie te schrappen en noodlijdende mijnen te sluiten. In de mijnindu strie werken 140.000 mensen. Met de maatregelen moet het overheidstekort worden teruggedrongen, in verband met de toe treding tot de Europese Unie. De regering zegt ontslagen mijnwerkers te zullen helpen ander werk te vinden en financieel te zullen ondersteu nen, maar de bonden hebben daar weinig vertrou wen in. foto Czarek Sokolowski/AP door Ans Bouwmans VIRGINIA BEACH - Een jury in Virginia Beach heeft 'sluip schutter' John Muhammad (42) schuldig bevonden aan moord, samenzwering, illegaal gebruik van een wapen en terrorisme. Muhammad staat net als zijn jonge kompaan Lee Boyd Malvo (18) terecht voor de reeks moordaanslagen in de regio Washington vorig jaar oktober. Daarbij vielen tien doden. Het duo had het gemunt op wille keurige mensen op doorsnee plekken zoals benzinestations John Muhammad (m) hoort de uitslag van de jury aan. foto Adrin Snider/AP en winkelcentra. Muhammad wacht waarschijnlijk de dood straf. De beraadslagingen daar over zijn gisteren onmiddellijk begonnen. Gezien de angst en onrust die Muhammad in Was hington en omgeving veroor zaakte is hij ook veroordeeld wegens terrorisme, op basis van een na 11 september 2001 in Vir ginia aangenomen wet. De veroordeling is geen verras sing. Er zijn maar weinig men sen die twijfelen aan de schuld van Muhammad en Malvo. Het geweer waarmee de slachtoffers werden vermoord was samen met hen in hun auto aangetrof fen, evenals ander belastend materiaal. De aanklagers schil derden Muhammad af als de lei der van het 'moordteam' en be toogden dat het voor de schuld van Muhammad niet uitmaakte wie van de twee de trekker over haalde. Volgens hen wilde het duo de federale overheid 10 mil joen dollar aftroggelen. De rechtszaak begon vijf weken geleden in Virginia Beach, een lokatie op ruim drie uur rijden van Washington die was uitge kozen in een poging minder di rect betrokken juryleden te vin den. Muhammad verklaarde onschuldig te zijn. Malvo's zaak is later begonnen en loopt nog in het nabij Virgi nia Beach gelegen Cheasapea- ke. Ook hij loopt de kans op de doodstraf. Hij was ten tijde van de misdrijven minderjarig, maar hij wordt als volwassene berecht. GPD door Hetty van Rooij BRUSSEL - De Europese Unie is onverbeterlijk in het verspil len en verkeerd gebruiken van belastinggeld. Zes miljard euro, ofwel zes procent van de Euro pese uitgaven, is vorig jaar ver keerd besteed. De tien landen die op 1 mei volgend jaar toetre den tot de Unie gaan vaak zorg vuldiger om met het geld van de Europese belastingbetaler dan de vijftien huidige lidstaten. Uit het gisteren gepubliceerde verslag van de Europese Reken kamer blijkt dat er door de jaren heen maar weinig verbetert aan de gebrekkige boekhouding en de slechte kascontrole van de Europese Unie. Sinds de Reken kamer controleert (vanaf 1994) heeft zij nog nooit een goedkeu rende verklaring kunnen afge geven. Het f outenpercentage (fraude of anderszins verkeerde bestedin gen) schommelt rond de 6 pro cent, terwijl dat onder 1 procent moet liggen. „Teleurstellend", zegt M. Eng- wirda, het Nederlandse lid van de Rekenkamer. „Zolang er geen vertrouwen bestaat dat ge meenschapsgeld goed wordt be steed, is de EU bij de burgers niet aan de man te brengen. Nederland hoort in 2002 niet bij de grote boosdoeners, al is vol gens de Rekenkamer geen enkel land loepzuiver wat de beste ding van EU-geld betreft. In het verleden is Nederland twee keer aan de schandpaal genageld: bij de bestrijding van de varkens pest in 1999 en de affaire rond het Europees Sociaal Fonds in de jaren 1994-'96. In de ESF- zaak moest Nederland 157 mil joen euro terugbetalen aan Brussel. Griekenland en Italië zijn no toir slordig met geld. Nederland zit, samen met de Scandinavi sche landen, Portugal en Oos tenrijk in de groep landen met het zorgvuldigste financieel be heer. Tot zijn eigen verrassing is de Rekenkamer tot de conclusie gekomen dat de tien toetreden de landen over het algemeen keurig omgaan met EU-geld. Engwirda constateert dat bij de Europese Commissie 'de vaart er een beetje uit is', hoewel de Commissie-Prodi bij haar aan treden in 1999 wel de ambitie had om de zaak op orde te bren gen Van een toereikend financi eel beheer is geen sprake, aldus Engwirda. Hij verwijt het dage lijks bestuur van de Unie dat ze veel te laconiek reageert wan neer haar eigen accountant met aanbevelingen komt. „Het is hoog tijd voor een cultuurver andering." Volgens Engwirda schuilt het probleem in het feit dat nooit echt duidelijk is wie er in de EU verantwoordelijk is voor de uitgaven: de Europese Commissie, het dagelijks be stuur in Brussel dat waakt over de begroting van 100 miljard per jaar, of de lidstaten die 83 procent van het EU-geld uitge ven. De controle op inkomsten en uitgaven wordt verder bemoei lijkt door de verschillende talen en culturen, verschillende opvattingen over financiële controle en een enorm aantal in gewikkelde regelingen. De toetreding van tien nieuwe landen zal dat beeld alleen nog maar ingewikkelder maken, vreest Engwirda. GPD (m.u.v. feestcollectie) 7 LANGE DELFT 16 MIDDELBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5