PZC ;en in I la li sen Oorlog tegen terrorisme gaat nu ook in Turkije gevoerd worden Nederlandse economie blijft voorlopig achter bij andere eurolanden STMT 0QK AH concurreert over rug melkveehouder f £k Verkiezingen Noord-Ierland kunnen ruzies weer doen oplaaien Twmoomo "rqkm (tam óók LONóONTsreKtM woomktN!" 18 november 1953 dinsdag 18 november 2003 Winst Zelfbestuur Macrocijfers Welstand Belastingverlagingen Verwoestende kracht Goede relatie Protest Vredesbesprekingen lopen gevaar door Conny van Gremberqhe Zondag galmt de stem van dominee Ian Paisley weer door de kerk aan Ravenhill Road in Oost-Belfast. De be jaarde, maar nog immer vitale voorman van de Democratie Unionist Party (DUP) zal zijn gemeente voorhouden dat Ger ry Adams en de zijnen het pro testantse Ulster zullen verko pen aan het Paapse zuiden. Dat het katholieke terrorisme schier onuitroeibaar is en dat Godvre zende en Britsgetrouwe mensen hun hoop op een beter leven niet moeten toevertrouwen aan de Unionisten van David Trimble. Paisleys verhaal buiten de kerk muren klinkt niet anders, is zelfs feller van toon. De domi nee-politicus had nooit kunnen bevroeden dat zijn aanhang - nota bene door de vredesbespre kingen van de laatste jaren - zo in aantal zou groeien. De DUP maakt bij de verkiezingen voor het Noord-Ierse parlement op woensdag 26 november goede kans om als grootste Unionisti sche partij uit de bus te rollen. De polls voorspellen allemaal Paisley en de zijnen winst. En hen niet alleen. Ook de grote te genpool van de DUP, de repu blikeinse Sinn Fein van Gerry Adams, is door de kansbereke naars op winst gezet. Als de voorspellingen uitkomen en de winst van zowel Sinn Fein als de DUP fors is, dan kan de verkie zingsuitslag een gevaar vormen voor het vredesproces, dat sinds 1994 -weliswaar met horten en stoten- gaande is en het land veranderen moet in een moder ne samenleving. De winst van de radicalen zal ten koste gaan van de gematigde partijen die de voorbije negen jaar feitelijk een sleutelrol ge speeld hebben in het vredespro ces. Zonderde Social Democra tie Labour Party (SDLP) van John Hume en de Ulster Unio nist Party van David Trimble zou dat proces nooit zijn aange vangen. De twee genoemde po litici waren er voor verantwoor delijk dat protestanten en katholieken met elkaar in ge sprek raakten, zij waren het die wereldleiders (Blair en Clinton) wisten te bewegen om het Noord-Ierse probleem hoog op de politieke agenda te zetten, zij waren het die de sektarische pa- ra-militaire organisaties zover kregen dat zij de wapens neer legden en uiteindelijk zelfs gin gen inleveren. Voor hun inzet werden de twee beloond met een Nobelprijs voor de vrede. Maar inmiddels is John Hume uit de politieke arena verdwenen en is zijn partij begonnen aan een verjongingsproces met alle ge volgen van dien. Trimbles posi tie als leider van de grootste protestantse partij staat al meer dan een jaar onder druk. Binnen eigen geleding is de kritiek op de leider niet van de lucht. Sterker nog, Trimble wordt door veel protestanten verweten te veel te hebben toegegeven aan Sinn Fein (en dus de IRA). Vorig jaar oktober raakten de Noord-Ieren hun zelfbestuur kwijt toen Sinn Fein-medewer- kers geheime documenten uit de regeringsgebouwen hadden meegenomen. Daar kwam nog bij dat het Iers Republikeinse Leger (IRA) de ontwapenings- regels had geschonden. Londen nam het bestuur over de provin cie over en de regionale politici verdwenen geruime tijd uit beeld. Veel gewone Noord-Ieren, van welke huize dan ook, hebben er geen enkele moeite mee dat de koppen van hun politici voor langere tijd van het beeld scherm verdwijnen. Dat is wel vaker gebeurd. Geen politici op buis en radio betekent geen ge kissebis over politieke zaken, geen gekat op katholiek of pro testant, geen geruzie, maar rust. En rustig was het het afgelopen jaar in Noord-Ierland. Voor het eerst in dertig jaar viel er in 2003 geen dode te betreuren door sek tarisch geweld. Dat wil overi gens niet zeggen dat geweld op basis van religieuze grondslag verdwenen is uit de straten van Belfast. Nee, op gezette tijden door Miranda Meqens jr'tr' Het langverwachte herstel van de economie in de euro zone lijkt te zijn begonnen. Maar de groei blijft beperkt tot cijfers achter de komma en is veel lager dan de groei in Ameri ka. Bovendien blijft Nederland achter bij de andere eurolanden. Trekt de economie nu echt aan of blijft het slechts bij positieve verwachtingen? Van sterkere fundamenten on der de economie is nog niet echt sprake. Uit de jongste cijfers blijkt vooral dat het allemaal niet erger is geworden. De eco nomie in de eurozone is in het derde kwartaal van dit jaar met 0,4 procent gegroeid ten opzich te van het tweede kwartaal. In het derde kwartaal van vorig jaar bedroeg de groei 0,3 pro cent. De cijfers geven aan dat de verslechtering van de economie in de meeste landen tot stilstand is gebracht. Duitsland, Frankrijk en Italië zijn de drie grootste economieën van de eurozone. Ze zijn samen goed voor meer dan de helft van de gezamenlijke euro-econo mie. In Duitsland groeide de economie in het derde kwartaal 0,2 procent en in Frankrijk en Italië elk 0,4 procent. Neder land bleef daarbij achter met een groei van 0,1 procent. Licht punt voor ons land is dat na drie achtereenvolgende kwartalen van krimp weer een groei werd genoteerd. Negatief is echter dat overheidsuitgaven de eco nomische groei veroorzaken en niet het bedrijfsleven en de con sumentenbestedingen de motor van de economie warm houden. De groei in Duitsland en Frank rijk kwam vooral door de export in het derde kwartaal. Het is dus nog te vroeg om naar aanleiding van recente macro cijfers te zeggen dat er voor onze economie geen vuiltje meer aan de lucht is. De concurrentiepo sitie van Nederland is de afgelo pen jaren verslechterd als ge volg van de hoge loonkosten en de duurder wordende euro. Dit kan een herstel van de export belemmeren. Verder is het be drijfsleven nog volop bezig met een sanering en loopt de werk loosheid op. Dat bevordert de productiviteit niet. Positief is wel dat de alom heer- worden er nog steeds knieën ge broken, brandbommen gegooid, mensen geïntimideerd en zaken afgeperst. Maar minder dan ooit te voren. Daar staat echter te genover dat de gewone crimina liteit aan een opmars begonnen is. Onder direct Brits gezag heeft de provincie een prima jaar ach ter de rug. De economie trok aan, terwijl elders in het Ver enigd Koninkrijk geleden werd onder de gevolgen van de we reldwijde economische crisis. De werkloosheid in Noord-Ier- land daalde naar een historisch dieptepunt. Deze zomer was minder dan vijf procent van de Noord-Ieren werkloos. De regionale econo mie vertoonde omzet-en winst cijfers die nog nooit eerder ver toond waren en voor het eerst kwamen er meer mensen uit het buitenland naar de provincie dan dat er wonen. Veel Noord-Ieren hebben de voorbije paar jaar een zekere mate van welstand weten te be reiken en daarmee ook een zeke re mate van welzijn. Wat er in en om het huis, de buurt, het dorp gebeurt, is het belangrijkste. Als daar zaken spelen, dan zijn het de wijk- en buurtraden (zonder politieke achtergrond) die din gen oppakken. Zorgen voor be tere huisvesting, een fatsoenlij ke aankleding van de buurt, speelveldjes en tuintjes en acti viteiten voor kinderen, scholing voor ex-gevangenen en werkge legenheidsprojecten voor kans armen. Daar hebben zij tot nu toe de Stormont-politici niet voor nodig gehad. Het Noord- Ierse parlement heeft overigens ook nog weinig kans gehad om zich met dergelijke zaken bezig te houden. De vraag rijst of dat parlement dat ook in de toe komst kan doen. Winst van de radicaalste partijen in de Noord-Ierland bij de komende verkiezingen zal de aloude te genstellingen (katholiek-pro testant, Iers-Brits) wel eens kunnen versterken en daar is de doorsnee Noord-Ier - blij met de status quo van het voorbije jaar - niet mee gediend. sende onzekerheden van begin dit jaar weer naar normale pro porties zijn teruggebracht, sig naleert econoom Guy Verberne bij Fortis Bank. ,,De ICT-lucht- bel is definitief leeggelopen, de grote boekhoudschandalen lij ken ten einde en de dreiging en onzekerheden rondom een oor log in Irak zijn voorbij Verberne vindt dat het herstel er in Amerika beter uitziet dan in Europa. In de VS kwam de groei in het derde kwartaal neer op 1,8 procent. Het herstel is vooral te danken aan de herstructure ring van het Amerikaanse be drijfsleven, die in een veel ver der stadium verkeert dan in Europa. In het tweede kwartaal groeide de Amerikaanse economie vooral dankzij defensie-uitga ven. „Zonder defensie zijn de binnenlandse bestedingen het afgelopen kwartaal ook flink gegroeid", aldus Verberne. De econoom verwacht een terugval in de groei in het vierde kwar taal, omdat de autoverkopen in het tweede kwartaal sterk op liepen. De terugval is nu al merkbaar. Ook de aankopen van woningen blijven volgens hem niet op het huidige niveau. De bestedingen in Amerika worden vooral gestimuleerd door belastingverlagingen en een lage rente. Dat geeft de eco nomie een enorme impuls, wat moet gaan leiden tot toenemen de investeringen van bedrijven. Dat gecombineerd met het her stel van het bedrijfsleven zal tot 2005 voor groei van de Ameri kaanse economie zorgen, denkt Verberne. Het oplopende tekort op de Amerikaanse overheidsbegro ting ziet hij niet als een pro bleem, zolang buitenlandse partijen bereid zijn die over heidsschuld te financieren. Voor 2004 verwacht Verberne 4,4 procent groei van de econo mie in de VS. Voor de eurozone rekent hij op een economische groei van 1,9 procent. Voor Eu ropa moet dus niet te veel ver wacht worden, maar bij de groei in Amerika zijn ook nog de no dige kanttekeningen te maken. Verbetering moet inderdaad in zetten met signalen dat zaken niet verslechteren, maar om daar het woord 'herstel' op te plakken, lijkt op dit moment nog te veel van het goede. GPD door Fidan Ekiz Turkije speculeert over de da ders van de verwoestende aanslagen van zaterdag op twee synagogen in Istanbul. Het land is nooit eerder doelwit geweest van een terroristische aanslag met autobommen. Bij de aan slagen kwamen 23 mensen om en werden er meer dan driehon derd gewond. Ongeveer de helft van de slachtoffers is joods. De aanslagen zijn opgeëist door de radicale moslimgroep IBD A- C, 'de Turkse Hezbollah'. Een woordvoerder van deze groep zei dat de aanslagen waren ge pleegd uit protest tegen de on derdrukking van moslims in het land. Maar de Turkse autoritei ten gaan er van uit dat de daders banden hadden met de terreur beweging Al Qaeda. Bij een Arabische krant in Londen kwam een e-mail binnen van mensen die zeiden namens Al Qaeda de verantwoordelijkheid op te eisen. Turkije en Israël maken samen jacht op de daders. Medewer kers van de Israëlische geheime dienst Mossad zouden in Istan bul zijn aangekomen om de Tur ken te helpen. De Israëlische minister Shalom van Buitenlandse Zaken reisde onmiddellijk naar Istanbul en bezocht zondag de getroffen sy nagogen. Israël heeft versterkte beveiliging van al zijn ambassa des in de wereld aange kondigd. 'Turkije was gewaarschuwd', kopten de Turkse kranten een dag na de aanslagen. In maart vorig jaar werd Ankara al door de Amerikaanse geheime dienst CIA gewaarschuwd voor zelf moordaanslagen in Turkije; mo gelijke doelwitten waren de Amerikaanse en Israëlische am bassades. „Alle moslimlanden die de VS steunen, staan op het lijstje van Osama bin Laden. De oorlog tegen het terrorisme speelt zich niet meer alleen af in de straten van Irak, maar nu ook in Turkije", zei de Turkse com mentator Cengiz Candar zon dag op de Turkse radio. De aanslagen kunnen onmoge lijk zijn gepleegd door de ter reurbeweging IBDA-C, zegt Cevdet Saral, hoofd van het an- ti-terrorismebureau in Ankara. Volgens Saral wijst de profes sionele wijze waarop de daders te werk zijn gegaan eerder in de richting van een internationale k mi Bij de verwoestende aanslagen in het centrum van Istanbul kwamen 23 mensen om het leven. Red dingswerkerstelden verder ruim driehonderd gewonden. foto Moshe Milner/RTR terreurgroep. „De IBDA-C kan wel een rol hebben gespeeld bij de aanslagen. Maar gezien de omvang van de terreurdaden kunnen ze nooit alleen hebben geopereerd." Ook Saral denkt aan Al Qaeda, maar sluit andere internationale terreurbewegin gen niet uit. Medewerkers van de Israëlische hulpdienst ZAKA, die bij aan slagen in Israël altijd de stoffe lijke resten van de slachtoffers verzamelt, zeiden nog nooit een explosie met zo'n verwoestende kracht te hebben meegemaakt. In elke auto zouden ca. 400 kilo explosieven hebben gezeten. De politie in Istanbul heeft drie arrestaties verricht. Het gaat om twee mannen en een geslui erde vrouw. Inmiddels is ook de eigenaar van een van de ont plofte wagens opgepakt in de Oost-Turkse stad Bingöl. De po litie vond de kentekenplaat tus sen de puinhopen voor de syna goge. De Turk is echter weer vrijgelaten, omdat zijn auto en rijbewijs al drie jaar terug wa ren gestolen. De man had des tijds aangifte gedaan bij de poli tie. Tussen de verminkte lijken bij de synagoge in de wijk Be- yoglu in Istanbul zouden de lij ken van twee mogelijke zelf moordenaars zijn gevonden. Op een van de lichamen werd een ontstekingskabel gevonden. De lijken worden nu onderzocht. Het hoofd van de forensische dienst, Keramettin Kurt, zei dat het gaat om twee mannen met het uiterlijk van iemand uit het Midden-Oosten. Om daar meer duidelijkheid over te verkrijgen zal er een DNA-test worden ge daan. Saral denkt dat de aanslagen verband houden met de goede relatie die Turkije onderhoudt met de VS en Israël. Turkije be staat voor 99 procent uit mos lims, maar het wil graag toetre den tot de EU. Onlangs nog stemde Turkije op verzoek van de VS toe troepen te sturen naar buurland Irak. Later zag de Turkse premier Tayyip Erdogan daar toch van af, omdat het Turkse besluit niet goed viel bij de Irakezen. Desondanks is de relatie tussen de Navo-bondge- noten goed. Saral wijst er verder op dat Tur kije het enige moslimland is dat een goede relatie met Israël heeft. Beide landen tekenden in 1996 een militair samenwer kingsverdrag. Israëlische straaljagers oefenen geregeld boven Turkije. Ook de verhouding tussen de Turken en joden in eigen land is goed. De joodse gemeenschap in Turkije vormt de op één na be langrijkste minderheidsgroepe ring: er zijn bijna 35.000 joden met de Turkse nationaliteit. De voorouders van de meeste jood se Turken kwamen meer dan 500 jaar geleden aan uit Spanje dat ze moesten ontvluchten voor de inquisitie. De meeste Turkse joden (ongeveer 28.000) leven in Istanbul. GPD Door Rudi Buis De ogen van melkveehou der Gerrit Roos glijden langs de schappen met zuivel in de plaatselijke super markt. Hij grijpt een pak melk. Een zucht volgt. „Als ik deze prijzen zie, dan schrik ik. Wat wordt er in de handel toch veel winst gepakt waar wij als boeren weinig van te rugzien." En dan heeft Roos, tot voor kort voor zifter van de N eder- landse Melkveehouders Vak bond, nog een gewoon pak melk in de hand, en niet een litertje melk van de nieuwe, zeer goedkope zuivellijn van Albert Heijn, 'De Zaanse Hoeve'. „Bij die supermarkt zul je mij nooit meer zien. O ver de rug van melkveehou ders gaat Albert Heijn de concurrentieslag aan met an dere supermarkten. Een schande", zegt hij boos. De boeren zijn woedend. De melkprijzen staan al jaren onder druk, maar nu in de 'supermarktoorlog' de prij zen van melk nog verder wor den verlaagd en er zelfs nieu we goedkope zuivellijnen komen, vrezen ze het ergste. Want als AH het voortouw neemtzal het niet lang duren voor de anderen volgen, zo leert de prijzenslag in de su permarkten. De boeren vre zen straks de dupe te worden als er wordt onderhandeld over de melkcontracten voor 2004. Op de boerderijgelegen aan het water in de buitengebie den van Ouderkerk a/d Am- stel, rinkelt de telefoon van de 43-jarige Roos opvallend vaak. De melkveehouders willen snel een bijeenkomst beleggen. Ze zijn niet alleen boos op Albert Heijn, ook de zuivelconcerns moeten het ontgelden. Zij moeten niet zwichten voor de druk van de supermarktketens. Het inkoopbeleid van de su permarkten maakt de boeren kapot, vertelt Roos. „En in feite daarmee ook het platte land. Als de consument goed kope melk aanschaft, is dat op termijn slecht voor het dierenwelzijn en het gebied." Roos loopt naar een ren kalfje dat door haarmoë- der wordt schoongelikt. Het is maar de vraag of kalveren in de toekomst nog de wei in gaan, stelt hij. „Boerenwor den gedwongen tot schaal vergroting. Misschien is een bedrijf van 200 of 300 melk koeien pas voldoende om van te kunnen leven. Maar dan blijven de beesten op stal staan en komen er melkro- bots. Dan krijg je een scena rio van bio-industrie voor koeien." De veehouder heeft zelf een dikke tachtig stuks melkvee, jaarlijks goed voor ongeveer 700.000 liter melk. Roos heeft berekent dat de daad werkelijke kostprijs voor hem tussen de 42 en 45 cent per liter zweeft, terwijl hij maar circa 30 cent voor een liter vangt. „Maar door zelf heel veel uren te draaien en zuinig te zijn in mijn privé- leven kan ik het nog redden", zegt hij. In de supermarkt zet Roos het melkpak terug in de schappen. De bedrijfsleider van de supermarkt wil niets zeggen. Commentaar moet maar bij het hoofdkantoor vandaan komen, vindt hij. Roos zou graag de strijd aan binden met de concerns. „Als AH het hard speelt, kunnen wij dat ook. Ze halen niet zo maar voldoende melk uit bij voorbeeld Duitsland." Het kan nog grimmig wor den, voorspelt Roos. Staken zit er niet in, want boeren hebben weinig tijd om de straat op te gaan. Tenslotte moeten de dieren verzorgd worden. Maar hij sluit niet uit dat de melk bij wijze van protest in putten of sloten wordt gedumpt. „Of anders maar op de stoep van het AH- hoofdkwartier, want het be drijf lét niet op de kleintjes, maar pakt de kleintjes." GPD BOOMGAARDEN - Fruit kwekers in de Schouwse West hoek zijn begonnen met het leeghalen van de boogaarden. Appel-, peren- en pruimenbo men die zij ooit met liefde heb ben ingeplant, moeten worden verwijderd. Maandenlang heeft het tij over de gronden geheerst. In de boomgaarden komt jonge aanplant terug. KLEUTERSCHOOL - In Schoondijke wordt eind deze maand de nieuwe kleuter school in gebruik genomen. Daarmee komt een eind aan acht jaar noodbehuizing in een barak aan de Prinses Beatrix- straat. De nieuwe kleuter- Sll school heeft twee lokalen biedt plaats aan zestig kinde- ren. Het schoolbestuur ver wacht dan ook dat het leerlin-|» genaantal van vijftig snel zal stijgen. Het oude pand vandt uit 1866 daterende vereniging- »i 'Kleuterschool' werd in dt ite oorlog grotendeels verwoest. Ja: f ut BOERENKOOL-InLeeuwar nrl den is een ontsnappingspo-i jan ging van drie gevangenen ver- al ij deldDe mannen wilden ziel verstoppen onder de boeren- 1 koolplanten in de tuin vandt ffl gevangenis om daarna in het It donker te verdwijnen. Hui vermissing werd echter opge- en merkt. let itl PZC Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Oostsouburgseweg 10 Postbus 264 4380 AG Vlissingen Tel. (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax. (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Auteursrechten voorbehouden Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag) per maand: 19,45 per kwartaal: 56,60 per jaar: €217,00 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag:€ 1,20 zaterdag: 1,70 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantoon zondag: van 16.00 tot 18.00uur Tel (0113) 315555 Fax(0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel. (0113)315540 Fax(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes) Tel. (0113)315550 Fax: (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel: (0113) 315520 Fax:(0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114) 372770 Fax: (0114) 372771 lnternet.www.pzc.nl/adverteren _n De dooi Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concero-^ u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruiK ze (abonnementen)administratic en om u te (laten) informeren over voor u rel~'",nt'> producten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons teerde derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit PZC, afdeling lezersservice, Postbus 3229,4800 MB Breda Behoort tot UJGQGnGr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4