BZW vindt dat jongeren meer uren per week moeten werken Dagelijkse verhalen uit de thuiszorg in een boekje Meldcentrale geopend Gewoon waar het kan, aangepast waar het moet Voorhavens versus verdieping in nota Wester schelde 15 Roompot kan voorlopig geen nieuw vakantiepark bij Kaatsheuvel bouwen dinsdag 18 november 2003 Landhuizen Kennisvoorsprong Steunkous fewonde fietser Mishandeling in Heinkenszand Strijd tegen tarieven fiets-voetveer Werkstraf voor mishandelen Boete voor uitdelen klappen Cheque voor Cliniclowns Braakman Stormvloed Concert J Efteling stelt bouw Droomrijk uit .nnnrue regioredactie KAATSHEUVEL - Attractie- patk De Efteling stelt de bouw ian het vakantiepark Droom rijk uit. Dat park zou gebouwd a beheerd worden door Room- pot Recreatie Beheer uit Kam perland. De Efteling schuift de plannen op de lange baan omdat Je Raad van State geen toe stemming heeft gegeven voor de ,ijziging van het bestemmings plan die voor de bouw van het vakantiepark nodig was. j, een verklaring, gisteren uit gegeven, meldt de directie van De Efteling dat ze zich neerlegt bij het besluit. Het park wil op korte termijn alternatieven voor een verblijfsaccommoda- rieontwikkelen. De Efteling wil extra verblijfs- accommodatie realiseren om meer bezoekers te trekken. Doordat het park door ver keersdrukte minder goed te be reiken is, moet er in de optiek van het pretpark gelegenheid worden geboden om langer dan een dag naar Kaatsheuvel te gaan. Daarnaast wil het park bezoekers van zijn nieuwe thea ter de gelegenheid bieden te overnachten. Roompot Recreatie Beheer uit Kamperland was door De Efte ling in de arm genomen om een vakantiepark te bouwen en be heren. Droomrijk omvat de bouw van een ridder- en prin- sessenhotel, bosvilla's en land huizen met in totaal 3500 slaap plaatsen. De investering bedraagt ongeveer 100 miljoen euro. Voor het beheer van het park zou Roompot zo'n 160 nieuwe personeelsleden moeten werven en opleiden. Wat het uitstel van de plannen voor Roompot Recreatie Beheer betekent, is niet duidelijk. Di recteur H. van Koeveringe was niet voor commentaar bereik baar. Volgens directievoorzitter R. van der Zijl van De Efteling be tekent uitstel van de plannen voor het Droomrijk geen afstel. „Er is sprake van een technische fout bij de wijziging van het be stemmingsplan. We beginnen opnieuw en zorgen dat het dan wel volgens alle regels gaat." Naast de procedure rond het be stemmingsplan loopt ook een procedure over natuurcompen satie. Van der Zijl denkt dat het anderhalf tot drie jaar kan du ren voordat het pretpark met de bouw van het Droomrijk kan beginnen. „Daarom gaan we op zoek naar alternatieven. Ook op andere plaatsen in het gebied van het park kunnen we accom modatie bouwen." Hij stelt dat De Efteling zelfstandig gaat bouwen of in samenwerking met een partner. Volgens Van der Zijl is het uitstel van Droomrijk een strop van enkele miljoenen voor De Efteling. Het Droomrijk moest in het zoge noemde 'Entenwoud' komen. Het gebied wordt sinds septem ber bezet door actievoerders van GroenFront. Zij zijn tegen de grootschalige bouw van va kantiehuizen omdat het bos grote natuurwaarde heeft. Het is onduidelijk of de actievoer ders van GroenFront nu ver trekken. De woordvoerder van de groep was gistermiddag niet bereik baar voor commentaar. door Ron Greqoor BREDA - De Brabants- Zeeuw- Werkgeversorganisatie BZW wil dat jongere werknemers (tot veertig jaar) meer uren per week werken, zonder extra loon. Door deze arbeidsduurverlen- o willen de werkgevers de productiviteit opvoeren. .Door de vergrijzing en de ont groening komen er de komende jaren steeds minder mensen die Je bv Nederland draaiende moeten houden"stelde voorzit ter! Janssen gisteren tijdens de jaarvergadering van de BZW in Breda. „Dus moet het draagvlak worden verbreed." Het centraal akkoord (afspraak tassen regering, werkgevers en vakbonden) concentreert zich ipde aanpassing van de vut en tó prepensioen. Hierdoor kan ie arbeidsproductiviteit ook lorden verhoogd. „Toch zal matwerk nodig blijken. Want het nu echt verstandig om een metselaar of vrachtwagen chauffeur van veertig dienstja ren nog een paar jaar langer te laten werken? Dat lijkt mij, let terlijk, niet gezond." Bovendien past arbeidstijdver- lenging voor j ongeren inde ogen van Jansen prima bij het begin sel dat de sterkste schouders de zwaarste lasten moeten dragen. „Draagvlakverbreding kan vooral bereikt worden door een extra beroep te doen op de inzet van jongeren", vindt Janssen. De voorzitter denkt dat de situ atie nu heel anders is dan begin jaren tachtig, toen er een verge lijkbare economische dip was. We hebben met z'n allen te veel vrije tijd, vindt hij. „Toen er jaren geleden te veel mensen op de arbeidsmarkt kwamen, hebben we het instru ment arbeidsduurverkorting uitgevonden. Ik ben ervan over tuigd dat jongeren in het begin van hun loopbaan best bereid zijn, onder handhaving van hun loon, een paar uur per week lan ger te werken. Het enorme aan tal vrije dagen dat we nu heb ben, is nergens voor nodig en leidt tot een verwende genera tie. Als de arbeidsduurverlen- ging zou worden ingevoerd, betekent dat een geweldige uit breiding van het aantal produc tieve uren." Janssen vindt het een goede zaak dat binnen het centraal akkoord afspraken ge maakt zijn over loonmatiging. Dat verbetert de concurrentie positie van het bedrijfsleven. „Loonmatiging is geweldig be langrijk, maar het is niet de cru ciale sleutel om uit het economi sche dal te komen. Via de hoogte van de lonen kunnen wij de con currentieslag met Oost-Europa en landen als China toch niet winnen. Wij moeten vooral zor gen dat we slimmer produceren dan anderen en gebruik maken van onze kennisvoorsprong. Dat hebben wij de afgelopen ja ren niet goed gedaan." door Claudia Sondervan LEWEDORP - 'Achter elk deur een verhaal'. Zo heeft thuis- zorgmedewerkster Carla Tan- i-Davidse haar eerste boek Senoemd, dat woensdag 26 no vember bij Oosterschelde Thuiszorg in Goes wordt gepre senteerd. De bundel van zeven- lien anekdotische verhalen uit haar praktijkervaring geeft de Ta-jarige Lewedorpse uit in ei gen beheer. Het boekje leest als een promo- tieboek voor Tange's vak. Oost, «est, Thuis best, is haar zorg- tredo. Al is de verhouding tus sen de verzorgende en de door ouderdom kwetsbaar geraakte Kns heel precair, zijn de ar beidsomstandigheden achter al fc deuren zelden arbo-verant- word en zijn de zorgtaken niet tijdje-dat, thuis wonen is een voor de oudere mens, Vmdt Tange. „Ik maak de on waarschijnlijkste dingen mee. k schreef ze al langer voor me- Iflf op en sinds kort ook voor het personeelblad van Oosterschel- Thuiszorg." Reguliere uitge verijen bleken niet gehaast om •aar verhalen uit te geven, am wendde Tange zich tot w-het-zelf-uitgeverij Berg- °ek in Zwolle. Die voorziet in en webshop-verkoop, oiaar niet in een eindredacteur, wk al heeft Tange personen, si- Wies en omstandigheden '"herkenbaar uitelkaar getrok ken, de verhalen komen behoor- authentiek over. Niet in het ™nst door het zorgj argon dat !l'ekem in de teksten sloop zon- Omdat die, in hun boosheid over hun lot en lijdzaamheid, de eni ge mens die zij nog dagelijks zien de volle laag geven. Of om dat die de koffie nog zetten met water uit de regenbak, dat een wat al te levendige indruk geeft. Haar collega's en zij zijn oprecht opgelucht als een 'zwaar adres' vervangen kan worden door een 'simpele'steunkous'. „We spre ken altijd respectvol over men sen, maar dat is de omgangs taal", bekent Tange. Veel van de verhalen komen on miskenbaar van het Zeeuwse platteland en schetsen leefom standigheden die voorkomen als uit de voor-vorige eeuw. Met bedstedes, waskommen, adelij- ke juffers, luiken en tuigkamers. Thuiszorg: Achter elk deurtje een verhaaltje. Auteur Carla Tange-Davidse. Uitgeverij Bergboek.nl, Zwolle. ISBN: 90- 70037-89-0. Prijs 14 euro. w,- ■èÉÊSÊÊ'- MIDDELBURG - Vanuit een politieauto heeft minister J. Remkes van binnenlandse zaken gisteren de gezamenlijke meidcentrale Zee land officieel geopend. De politie, de brand weer en de ambulancediensten verwerken spoedmeldingen voortaan vanaf een centraal punt. De hulpdiensten kunnen hun werkzaam heden zo beter op elkaar afstemmen. Volgend jaar rond deze tijd moet de samenwerking nog beter verlopen. Dan moet het nieuwe commu nicatiesysteem C2000 gaan werken. De hulp diensten kunnen dan, ook onderweg, voor het eerst rechtstreeks met elkaar praten. De ver bindingen worden bovendien digitaal, waar door de verstaanbaarheid verbetert. foto Mechteld Jansen der die ontoegankelijk te ma- ®- Ze beschrijft met warmte e absurditeiten van de ouder- .°m' 's eerlijk in haar beken- dat er zorgbehoevenden P die ze liever niet bezoekt. ^TES -Een 79-jarige fietser uit teJlu Slstermiddag gewond L blT een aanrijding met vrachtwagen. De fietser tr°yer de rotonde van de Piet tan 3at en kreeg geen voor- fenr r?n ^chtwagenchauf- j. p !e sloeg rechtsaf de M.A. «mjterlaan in. De bejaarde i). ,ls met beenletsel overge- ,;.l ,naar bet Oosterschelde- !leKenhuis. door Claudia Sondervan GOES - Tengere Adinda (3) heeft als al tijd wat schroom om binnen te komen. Daan (3), haar speelkameraadje, helpt haar over de drempel. Ze mag haar koude handjes tegen zijn warme wangen hou den. Daan lacht, en dat wordt schateren als kleuterleidster Rianne hem een stevi ge kietelbeurt geeft. Adinda begroet on dertussen blonde krullenbol Stijn (3), die met een grote auto rondwoelt op een dik ke matras. Als Adinda een complimentje krijgt over haar mooie paardenstaartje, wil Stijn daar graag even aan voelen. Het wordt ti jd voor dekring en om de liedjesdoos uit de kast te halen, kondigt leidster Klaske aan. Met tikjes op de stoelzitting maakt ze duidelijk waar Adinda kan gaan zit ten. Een gewone dag op een kinderop vangcentrum. Met een verschil: Daan, Adinda en Stijn zijn blind en hebben daarbij andere be perkingen. Hun speelplek is uniek in Ne derland: de eerste voorschoolse revalida- tiedagopvang voor meervoudig gehandi capte kinderen. Woensdag krijgt het cen trum in Goes bij de formele opening een hanteerbaardere naam Voorlopig spelen de kinderen op de bovenverdieping van instelling Visio aan de Lijnbaan. Een verhuizing naar het gebouw van Kinder opvang De Bevelanden Goes-Noord is echter in de maak. „Ik wilde de kinderen de eerste tijd graag vlakbij hebben om bij te kunnen sturen," vertelt Ria Waelen van Visio, instelling voor mensen met een auditieve en visuele handicap. „Het dagverblijf werkt boven verwachting. Ik had nooit gedacht dat we twee maanden na de start al zoveel ontwikkeling bij de kinderen zouden zien." Alle drie de kinderen komen van reguliere kinderdagverblijven, maar flo reerden niet. Temeer omdat ze elke week ook nog allerlei locaties langsmoesten voor therapieën. „Nieuwe omgevingen zijn heel moeilijk voor een blinde. In de drukte van de dagverbl ij ven bleef de ont wikkeling van de kinderen achter. Met de De leidsters en hun blinde pupillen. ouders heb ik overal rondgekeken naar voorzieningen. Maar telkens was af stand een probleem. Daarom besloten we tot een eigen voorziening. Hier komen de revalidatiemedewerkers, logopedisten, fysiotherapeuten naar de kinderen toe." Adinda bewoog niet uit zichzelf, zo druk was ze met luisteren, vertelt Waelen. Nu probeert Adinda zelf haar stoel terug aan tafel te schuiven. Daan zat niet goed in z'n vel op zijn oude kinderdagverblijf. Nu wappert hij enthousiast met zijn han den na het liedje over het helicoptertje, knuffelt Rianne en volgt dan neuriënd de conversatie over het theeserviesje tussen Adinda en Klaske. Stijn is slechthorend, maar reageert op het rustige dagverblijf weer op wat er gezegd wordt. In het tu mult op zijn vorige dagverblijf ging spraak verloren. Hier wordt alles be noemd. Rianne verdwijnt naar de keuken om fruit klaar te maken. „En dan doet Rian ne met de mixer," weet Adinda. „Dat zal Riannne nog wel even zeggen," stelt Klaske gerust. Als Rianne terugkomt met een kan sap en bakjes fruit, staat Stijn uit zichzelf op om naar de tafel te foto Dirk-Jan Gjeltema komen. „Daar staat een stoel", laat Klas ke terloops voelen. In januari komen nog twee kinderen op het centrum. Op de nieuwe locatie gaan de kinderen geleidelijk aan spelen met ziende leeftijdgenootjes. „Zoals ze zich nu ontwikkelen, denk ik dat de aanslui ting met het basisonderwijs mogelijk is. Misschien niet op hun vijfde, misschien een j aart j e later, daar moet ik nog afspra ken over maken," zegt Waelen. „Ons uit gangspunt is: gewoon waar het kan, aan gepast waar het moet. De ontwikkeling van de kinderen staat voorop." HEINKENSZAND - Een 15-jarige jongen uit Heinkenszand is zondag in de Marktstraat in zijn woonplaats mishandeld. Dat gebeurde toen hij een vriend te hulp schoot, die werd be laagd door een onbekende jongeman. De jongen sprong tus sen beiden en kreeg een vuistslag op zijn neus en enkele klap pen in het gezicht. Hierdoor liep hij een gebroken neus op en een wond boven het oog. De jongen deed aangifte. TERNEUZEN - Oud-Terneuzenaar Dennis van Nieuwen- huijzen (nu namens D66 gemeenteraadslid van Tilburg) ver wijt het gemeentebestuur Sluis een lakse houding in de strijd tegen de te hoge tarieven voor het fiets- voetveer tussen Bres- kens en Vlissingen. Sluis reageerde niet toen hij de klachteii over het tunnel- en veergebruik inventariseerde en liet zelfs niets horen toen hij de resultaten van zijn onderzoek opstuur de. Aan de hand van de inventarisatie (van klachten van reizi gers met het openbaar vervoer) stelde de D66-er een notitie op, die hij indiende bij de Vaste Kamercommissie van Verkeer en Waterstaat in Den Haag. Verschillende Kamerleden bé-1 loofden hem de kwestie op te pakken. Op 24 november maakt Van Nieuwenhuijzen gebruik van het spreekrecht in de sta tencommissie Economie en Mobiliteit. De problematiek staat ook op de agenda van de gelijknamige raadscommissie in Ter- neuzen. MIDDELBURG - Een twintigjarige inwoner van Vlissingen is gisteren in Middelburg wegens zware mishandeling van een portier conform de eis veroordeeld tot 150 werkstraf en een maand voorwaardelijke gevangenisstraf. Het slachtoffer liep 4 juli dit jaar in Vlissingen een ernstige hoofdwond op toen hij met een stok werd geslagen. „Dit zijn maffia-achtige praktij ken", verzekerde politierechter B. Doorewaard Boekhout. De Vlissinger wilde het slachtoffer een lesje leren, omdat die zijn vriendin zou lastig vallen. Met dat verhaal schakelde hij een kennis in. Met zijn tweeën gingen ze naar het Vlissingse res taurant, waar ze het slachtoffer met een smoes naar de hal lokten. Volgens de Vlissinger had zijn vriend met de stok ge slagen. „Een foutje. Dit kan gebeuren", merkte hij noncha lant op. Tijdens de schermutselingen in het restaurant was de ver dachte zijn portemonnee verloren. Toen hij daarvan aangifte deed werd hij aangehouden. De strafzaak tegen de 23-jarigé*1 medeverdachte uit Vlissingen werd uitgesteld. MIDDELBURG - Voor de mishandeling van een zestienjarige jongen is gisteren in Middelburg een 35-jarige man uit Rotter dam veroordeeld tot 250 euro boete en een week voorwaarde lijke gevangenisstraf. Aan het slachtoffer moet hij 50 euro smartengeld betalen. De Rotterdammer had 29 mei dit jaar in Vlissingen klappen aan de jongen uitgedeeld, omdat hij vond dat hij werd uitgedaagd. ZOUTELANDE De organisatie van de Cliniclowns heeft zon dag tijdens viswedstrijden in Zoutelande een cheque van 2500 euro gekregen. De federatie Hengelsportvereniging Zuid-West Nederland zamelde de afgelopen wedstrijden geld in voor de Cliniclowns. De ambassadeur van de organisatie nam de cheque in ontvangst. door Ben Jansen ANTWERPEN - Verdiepen of niet? Moeten grote contai nerschepen in de toekomst ^e Westerschelde blijven opvaren naar Antwerpen of kunnen ze net zo goed terecht in Vlissingen en Zeebrugge? Deze vragen staan centraal in de grensover schrijdende milieueffectenrap portage voor de toekomst van het Schelde-estuarium, waar van gisteren in Antwerpen de kennisgeving ofwel startnotitie is gepresenteerd. Wanneer Vlissingen en Zee- brugge als voorhavens van Ant werpen worden gebruikt, hoeft de vaargeul in de Westerschelde niet verder te worden verdiept en hoeft daardoor optredend verlies van natuurwaarden niet te worden gecompenseerd. Daar staat tegenover dat in dit geval vracht moet worden getrans porteerd van en naar de havens aan de monding van de Wester schelde en dat heeft ook milieu effecten. Behalve gevolgen voor natuur en milieu speelt ook geld een rol. Verdiepen betekent baggeren, obstakels opruimen en gebieden inrichten om de schade aan de natuur te herstellen. De keus voor benutting van Vlissingen en Zeebrugge brengt uitbrei ding van havenfaciliteiten en verbetering van achterlandver bindingen met zich mee. De fi nanciële afweging daarvan komt niet aan bod in de mer, maar in een maatschappelijke kosten-batenanalyse, die in het voorjaar van 2004 wordt ge maakt. De milieueffectenrapportage en de kosten-batenanalyse zijn en kele van de bouwstenen voor de ontwikkelingsschets Schelde- estuarium, waarvoor Neder land en Vlaanderen gezamen- lij k de proj ectorganisatie Proses hebben opgezet. Die schets moet aangeven welke maatre gelen noodzakelijk zijn om de veiligheid tegen overstromen, de toegankelijkheid van de Scheldehavens en de natuur lijkheid van het gebied op de wat langere termijn te behou den en te verbeteren. In het kader daarvan is ook een natuurontwikkelingsplan ge maakt, waarin onder meer de ontpoldering van de Braakman, de omgeving van het Zwin en d.e polders bij Saeftinghe als moge lijkheden zijn genoemd. In de mer worden ze als voorbeeld project opgenomen, samen met de inrichting van enkele loca ties stroomopwaarts in Vlaan deren als gecontroleerd over stromingsgebied of als na. natuurterrein. De discussie over de mer moet ook duidelijk ma ken of het graven van een ver- binding tussen de Wester- en de Oosterschelde door de hals van Zuid-Beveland (in de wande ling Overschelde genoemd) een goede oplossing is om overstro ming in het oosten van de Wes terschelde en aan de Zeeschelde te voorkomen. Door de Ooster- scheldekering in het geval van dreigende hoge stormvloeden bij laag water te sluiten, kan de ze zeearm worden gebruikt oip. via het Overscheldekanaal wa ter op te vangen dat de trechter van de Westerschelde wordt op gestuwd. Een knelpunt daarbij kan zijn dat aan de Oosterschelde ook een functie wordt toegekend ais opvangbekken ten tijde van ho ge waterstanden op de rivieren. Daarom zal onder meer worden bekeken hoe groot de kans is dat een zware stormvloed zich tege lijk met veel water op de rivie ren voordoet. Voor de Overschelde zijn twee mogelijk heden in beeld: ter hoogte van Bath en ter hoogte van Kruinin- gen. Donderdag (dorpshuis jn Rilland), woensdag 26 novem ber (hotel Arion in Vlissingen) en maandag 1 december (pavil- joen Westkant in) Terneuzen zijn informatie- en inspraak avonden over de startnotitie^ voor de mer. GRIJPSKERKE - De afdeling Walcheren van de Vereniging Vrienden van het Lied geef 1, zondag een concert in boerderij- galerie De Osseberg aan de Sirt- gelweg 11 in Grijpskerke. Uit gevoerd wordt Die Winterreisë van Franz Schubert. Bariton Hans Pieter Herman en Maurice Lammerts van Bueren (piano) verlenen medewerking. Het concert begint om 15 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 43