PZC SGP beziet rechtszaak met vertrouwen Moeders op strooptocht in Hulst Diamanten kroon op huwelijk van het echtpaar De Brouwer Uitbreiding Zeeuws bestralingscentrum bereikt hoogste punt .14 Kerkpad op de schop Omwonenden in geweer tegen rangeerterrein Cobelfret in Vlissingen Wethouder wil meer dertigkilometerzones Trouwen op zandplaat is van de baan dinsdag 18 november 2003 Woede Kenniscentrum perslucht open Sint bezoekt Vogelwaarde Partij moet volgens Kolijn bijbelse argumenten voor uitsluiten vrouw beter uitleggen Zwijgen Activiteiten buurtwerkgroep 't Schelpenhoekje Uitgangspunt Groei Wachttijd Snelheid omlaag in dorpen Hulst door Marco Hamelink GRAAUW - Volgens wethouder E. de Deckere moeten er in de kernen binnen de gemeente Hulst meer dertigkilometerzo nes komen. De wethouder van verkeer zei dit gisteren in Graauw, waar hij samen met burgemeester J.F. Mulder de Achtereindstraat heropen de. „Om de veiligheid en leefbaar heid in de kernen te verhogen, streven we ernaar om overal waar mogelijk dertigkilometer- gebieden in te voeren. Het gaat dan om straten waar het door gaand verkeer niet per sé door hoeft, zoals hier in de Ach tereindstraat", aldus De Decke re. Eerder al vroegen dorpsraden uit onder andere Vogelwaarde en Hulst om een maximumsnel heid van dertig kilometer per uur in bepaalde straten. Na jaren van heen en weer ge praat is de Achtereindstraat dit jaar volledig op de schop ge gaan. De riolering en het weg dek zijn geheel vernieuwd, er zijn drie wegversmallingen aangebracht, de kruispunten met de Rozenstraat en de Tulp straat zijn licht verhoogd, de straatverlichting is vernieuwd en de parkeermogelijkheden zijn uitgebreid. Bovendien zijn twee bouwvallen in het straatje gesloopt en is het verboden voor vrachtwagens. Het steeds maar uitstellen van de reconstructie van de Ach tereindstraat (kosten: 800.000 euro) leidde tot woede bij de dorpsraad. CDA-fractievoor- zitter J. Steijaert maakte zich echter sterk voor de wensen van de inwoners van Graauw. „Sinds halverwege de jaren ne gentig trek ik al regelmatig aan de bel om het slechte onderhoud en de erbarmelijke staat van de riolering en het wegdek onder de aandacht te krijgen. Het is werkelijk bijzonder dat er nu eindelijk iets aan gedaan is. We hebben er jaren op moeten wachten. Ik heb me verschillen de keren boos moeten maken, maar aan de andere kant snap ik ook wel dat het gezien de finan ciële situatie zo lang heeft moe ten duren", aldus Steijaert. Voorzitster R. Jaberg van de dorpsraad is van mening dat het allemaal wel wat sneller had gekund, maar is vooral ook Leden van de dorpsraad en het college van B en W bekijken de Achtereindstraat in Graauw, die grondig opgeknapt is. Er zijn onder meer wegversmallingen aangelegd. foto Peter N icolai blij dat er nu iets gedaan is. „De gemeente bleef het in eerste instantie maar voor zich uit schuiven op de politieke agen da. Met name gemeenteraadslid Steijaert heeft zich enorm sterk gemaakt om toch iets gedaan te krijgen. Dat het zo lang heeft geduurd, is nu eenmaal zo." „Als dorpsraad zijn we echter tevreden dat de situatie is aan gepakt. Ze hebben het ook gran dioos gedaan. Ze hebben niet al leen de steentjes eruit gehaald en weer teruggelegd, ze hebben alles grondig aangepakt. Het is een hele verbetering", aldus Ja- berg. VLISSINGEN - Arbo Unie heeft onlangs in haar vestiging in Vlissingen het Expertisecen trum voor Arbeid onder Over druk en Perslucht geopend. Dit is een landelijk opererend kennis- en onderzoekscentrum waar dienstverlening op het ge bied van arbeid onder overdruk geboden wordt. Onder arbeid onder overdruk valt bijvoor beeld duikarbeid en caissonar- beid. Het is een vervolg op een aantal projecten waarbij in de afgelopen jaren grote deskun digheid is opgebouwd, onder meer bij de bouw van de Wester- scheldetunnel. Het centrum bundelt reeds aanwezige exper tise en brengt wetenschappelijk onderzoek naar de gezond heidseffecten op het gebied van arbeid onder overdruk tot stand. Aan het centrum zijn dui kerartsen verbonden die vol doen aan de hoogste certifice- ringseisen van de overheid. YERSEKE - Er mag niet wor den getrouwd op een zandplaat in de Oosterschelde. De ge meente Reimerswaal heeft een verzoek vap een toekomstig echtpaar dat het idee had opge vat, afgewezem, Het stel wilde elkaar het ja woord geven' op de Zeeuwse tweemastklipper Avontuur. Dat zou moeten gebeuren op de zandplaat ter hoogte van Yerse- ke. Om dat mogelijk te maken, moet de gemeenteraad van Rei merswaal het schip aanwijzen als 'huis der gemeente'. Het college van burgemeester en wethouders wil daar niet aan meewerken. Het is daarom ook niet van plan een voorstel met die strekking voor te leggen aan de gemeenteraad. Reden voor de strikte opstelling is de discussie die vorig jaar sep tember in de gemeenteraad is gevoerd. Toen kwam een voor stel op tafel om hotel De Poort van Antwerpen in Rilland aan te wijzen als trouwlocatie. B en W wilden daar aanvankelijk, on der een aantal voorwaarden, medewerking aan verlenen. De meeste politieke partijen in de raad dachten daar anders over. Zij waren bang voor onder meer concurrentievervalsing en precedentwerking. De kans was niet denkbeeldig, zo werd ge vreesd, dat nog veel meer slim me ondernemers hun zaak, tuin of schip tot trouwlocatie lieten omdopen. Sinds dat debat is de zaak voor het college helder. „De uit spraak van de raad was vrij principieel", zegt burgemeester A. Verbree over het afwijzen van het nu ingediende verzoek. „We bestendigen slechts het ingezet te beleid: er wordt alleen ge trouwd in het gemeentehuis in Kruiningen, tenzij dat echt niet kan." VOGELWAARDE - Sinterklaas brengt zaterdag 29 november met zijn Pieten een bezoek aan Vogelwaarde. De kinderen uit het dorp verza melen om 14.00 uur bij het dorpscentrum. De jeugd gaat de Sint aan het begin van de Bosse- straat ophalen. Na een rond gang door het dorp is er een feestprogramma met zang, dans, r'jmen en verhaaltjes ver tellen. Na afloop krijgen de kin deren een cadeautje. door Jan Jansen TERNEUZEN - Raads- of ka merlid mogen ze niet worden, zelfs het lidmaatschap van hun eigen Staatkundig Gerefor meerde Partij (SGP) is voor hen niet weggelegd. Maar laat nou niet het misverstand post vatten dat alle SGP-vrouwen onderworpen zijn aan hun heerszuchtige mannen. Terneuzenaar Wim Kolijn, landelijk voorzitter van de SGP en fractievoorzitter van die partij in Provinciale Staten van Zeeland, zegt het op een toon alsof de mannenbroeders thuis weinig te vertellen heb ben. En hij gebruikt jargon van deze tijd om te schetsen welke man-vrouw verhouding God volgens de partij op het oog had. 'Man en vrouw leven in harmonie en gelijkwaardig heid, maar de man is eindver antwoordelijk'. Klinkt dat alsof het politieke bastion van de oud-gerefor meerden op dit punt aan het zwichten en schuiven is? Buigt of barst het door de aanhou dende druk van zowel vrouwen uit eigen kring als van vrou wenorganisaties die de restan ten van vrouwendiscriminatie willen opruimen? Zoals het Clara Wichmann Instituut, dat zowel de SGP als de staat (we gens steun aan de partij) voor de rechter daagt. Nee, als het puntje bij het paal tje komt, blijkt de SGP-voor- man pal te staan voor het standpunt dat vrouwen de toe gang ontzegt tot het politieke bedrijf. Het heeft in honderd jaar aan stelligheid niks inge boet. De rechtszaak scherpt de partij juist om alle bijbelse ar gumenten daarvoor nog eens te onderstrepen. Daarom heeft de SGP pas een werkgroepje in het leven ge roepen, vooral bemand door jongere en meer onbevangen theologen, om alle argumenten nog eens tegen het licht te hou den. Kolijn: „Wat we daar in de eer ste plaats uit willen vissen is: wat is puur gebaseerd op tradi tie en wat op echt bijbelse ar gumenten? Met de uitkomst willen we het gesprek binnen de partij aangaan. En we doen het ook omdat we na de moei lijke discussies van de jaren negentig (onder andere met de dissidente SGP'ster Grabijn, red.) dit boek te gauw gesloten hebben. We moeten duidelij ker maken waar we ons stand punt op baseren." Een betere pr is dus eerder te verwachten dan een andere mening. „Het punt is dat de bijbel weliswaar geen model biedt voor het politieke be drijf, maar dat in onze visie de overheid in de eerste plaats dienares is van God. Dan kom je toch weer bij diezelfde rol verdeling uit." Twijfel aan het onfeilbare bij belwoord van de vrouwon vriendelijke Paulus is voor Ko lijn ondenkbaar. „Dat is kna gen aan de onfeilbaarheid van de bijbel, dat doen wij niet." De rechtszaak ziet hij met ver trouwen tegemoet. Het enige nieuwtje is dat de aanklagers zich beroepen op internationa le verdragen, waaraan de staat en de partij zich niet houden. „Volgens hen gaan de anti-dis criminatiebepalingen boven de vrijheid van godsdienst, van meningsuiting en van vereni ging waarop wij ons beroepen. Wij bestrijden hun uitgangs punt en met ons vele juristen." Kolijn wijst erop dat het insti tuut in SGP-kringen opnieuw geen vrouw heeft gevonden die een proefproces wil aanspan nen. „De vorige keer is hun zaak ook vastgelopen wegens het ontbreken van persoonlijk belang. Ook nu hebben ze nie mand. Er zijn genoeg vrouwen met kritiek, maar zover willen ze niet gaan." De partijvoorzitter denkt dat de zaak jaren kan gaan duren. Het staat letterlijk in de bijbel, in één van de brieven van de apostel Paulus: In de gemeente moet de vrouw zwijgen. De apostel grijpt daarmee volgens Kolijn terug op het eerste bij belboek, Genesis. Dat laat geen twijfel bestaan over de scheppingsorde. De vrouw heeft een andere taak en roe ping dan de man. Wel erkent hij dat het citaat van Palus slaat op de kerkelijke gemeen te en dat juist daaraan veel van de onrust binnen de partij is toe te schrijven. Veel jongeren en vrouwen bestrijden dat de zinsnede ook geldt voor de po litiek. SGP-voorzitter Wim Kolijn uit Terneuzen: „Er zijn binnen de partij genoeg vrouwen met kritiek, maar een proefproces willen ze niet aanspannen. Zover willen ze niet gaan." foto Dick De Boer TERNEUZEN - Buurtwerk- groep 't Schelpenhoekje aan de Dokweg houdt vrijdag en zater dag een aantal activiteiten voor jong en oud. Vrijdagavond begint om 19.00 uur een disco voor de jeugd van acht tot en met twaalf jaar. Om 21.00 uur kunnen jongeren van dertien tot vijftien jaar zich uit leven op de dansvloer. De liefhebbers kunnen tevens tonen wat ze als rapper in huis hebben. Zaterdag wordt in 't Schelpen hoekje van 10.00 tot 13.00 uur een grote rommelmarkt gehou den. 's Avonds houdt de buurt werkgroep een Back to the eigh ties-party. Dj Peter verzorgt de muziek. Dit feest is toegankelijk voor jongeren vanaf zestien jaar. door Aector Doorns MIDDELBURG - „Moeders op strooptocht", zo typeerde offi cier van justitie H. den Hartog gisteren in Middelburg de win keldiefstallen in Hulst, ge pleegd door twee Vlissingse huisvrouwen. De officier, zelf moeder van een dochter, vond het gedrag van de verdachten beschamend. „Als je daarvoor kiest, ben je een slecht voor beeld voor je kinderen." De jongste verdachte was al voor de zevende keer betrapt bij het plegen van winkeldiefstal len. De 28-jarige Vlissingse mocht de handen dichtknijpen met de eis van zestig uur werk straf en een week voorwaarde lijke gevangenisstraf. Haar 34- jarige kompaan hoorde 28 uur taakstraf en een week voor waardelijk tegen zich eisen. Po litierechter B. Doorewaard Boekhout nam de geëiste straf fen over, maar waarschuwde de dievegges dat de eerstvolgende diefstal onherroepelijk zal lei den tot een gevangenisstraf. „Het uitgangspunt blijft een ge vangenisstraf. Dit keer spelen de privé-omstandigheden nog mee in jullie voordeel, maar de volgende keer worden jullie naar de gevangenis gestuurd", meende Doorewaard Boekhout. „Waarom doen jullie zoiets?" „Met de euro is het moeilijker geworden. Je kunt niet alles ko pen wat je wilt. Je denkt er niet bij na", zei een van de vrouwen. Zowel de officier als de politie rechter wees op de publiciteit die er de laatste tijd te doen is rondom de winkeldiefstallen. „De winkeliers zijn het zat. Het personeel grijpt zelf in, want NIEUW-NAMEN - Een deel van het Kerkpad in Nieuw Namen wordt opgeknapt. De herinrich ting begint maandag. Het gaat om een deel tussen de huisnummers 21 en 31Het oude trottoir en de halfverharding worden verwijderd. Ook wor den een erftoegangsweg, een parkeerstrook en een plantsoen aangelegd. De werkzaamheden zijn naar verwachting rond 12 december afgerond. Tijdens de herinrichting is dit deel van het Kerkpad niet bereikbaar voor het verkeer. door Sheila van Doorsselaer SINT JANSTEEN - In café De Kroon in hun woonplaats Sint Jansteen vierde het echtpaar De Brouwer- De Rijcke gisteren hun zestigste trouwdag. Om ringd door familie en vrien den genoten ze van alle aan dacht. Charles (87) en zijn vrouw Ma ria (86) leerden elkaar kennen tijdens de traditionele dans- middag, de eerste zondag na nieuwjaar in de Koning van En geland in Hulst. „Of het liefde op het eerste ge zicht wasweet ik nietmaar dat zal best", zegt een van de vier dochters. Charles, geboren in Heikant, had jarenlang zijn ei gen vlasbedrijf. Daarna ging hij in Sluiskil werken bij wat nu Hydro Agri is, en toen hij met pensioen ging, werkte hij op de scheepswerf in Terneuzen. Ma ria (Marie voor intimi) was al die jaren huisvrouw en zorgde voor hun vier meiden. Zij komt oor spronkelijk uit het voormalige Hontenisse. Het echtpaar woonde jarenlang tussen S® Jansteen en Heikant, man woont nu al enkele jaren aanta Martje van Wardje in Sintjan- steen. Ondanks hun leeftijdt(h nen ze nog altijd zelfstandig® dat gaat goed. De familie is inmiddels i% breid met acht kleinkinderen® twee achterkleinkinderen. Ouderdom komt met gebre..,, en daarom doet het stel bet rustig aan. Charles is wat hard- horend. Jarenlang had hi duiven als hobby en fietste ïj graag. Nu heeft hij in het kaan ten een wat minder enerveren® hobby gevonden en daar v® maakt hij zich opperbest n» Maria was een bekende binnen de vrouwenbond, waar zij ea bestuursfunctie bekleedde, ft genwoordig gaat ze graag nas de bingo. De familie zorgde er giste® voor dat Charles en Maria ee dag hadden om nooit te v ten. Na de receptie voor wiet- den en bekenden, volgde e feest in De Kroon. Maria en Charles De Brouwer-De Rijcke door Edith Ramakers VLISSINGEN - Met de plaat sing van een grote staalcon structie werd gisteren het hoog ste punt bereikt van het Zeeuws Radio-Therapeutisch Instituut (ZRTI) in Vlissingen. De ver wachting is dat medio volgend jaar gebruik gemaakt kan worden van de twee extra be stralingskamers. „Dit is het hoogste punt en tegelijkertijd een hoogtepunt", zegt T. Dek kers, hoofd algemene Dienst van het ZRTI. Met de uitbreiding en de inrich ting van het Zeeuwse bestra lingscentrum is ongeveer 16,5 miljoen euro gemoeid. Het mi nisterie van Volksgezondheid is een belangrijke geldschieter. „Het ministerie heeft het belang ingezien van de uitbreiding", merkt Dekkers op. „Jaarlijks komen er ongeveer duizend nieuwe kankerpatiënten bij voor een radiotherapeutische behandeling. Het ZRTI krijgt patiënten uit Zeeland en West- Brabant." De groei van kankerpatiënten komt landelijk neer op 3 pro cent. „De toename wordt vooral veroorzaakt door de vergrij zing. De gemiddelde leeftijd:: de mens wordt hoger, waards de kans op kanker onder ouii ren toeneemt." De architectenbureaus W Architecten uit Vlissingen i Architecten aan de Maasi Rotterdam tekenden voor b ontwerp van de nieuwbouw.il nieuwbouw komt naast hetZï kenhuis Walcheren, op de pk van het huidige ZRTI. Op gane grond komen de tweebe stralingskamers en de i ruimtes. De huidige poliklinia van het ZRTI verhuist naars eerste verdieping en de kai ren komen op de tweede veii ping. Op dit moment heeft het ZEI een wachtlijst. Patiëntendiebe straald moeten worden, hebte te maken met een wachttijd^ tweeënhalve week of kot „Voor noodgevallen wordten tijd iets geregeld. Maar nu een grotere behandelcapaci® krijgen, zal de wachttijd verder oplopen." Op dit moment zijn er ei® veertig medewerkers in die- van het ZRTI. „Door de uitbie ding van twee naar vierbesc- lingskamers, zullen we vot> meer radiotherapeutische®' ranten nodig hebben." hoe meer er wordt gejat, hoe kleiner de winstmarges zijn voor deze hardwerkende onder nemers", verzekerde de officier. Ook de politierechter stond stil bij de gedupeerde winkeliers. „De rest van Nederland kijkt mee. Het valt eigenlijk niet uit te leggen als jullie met een voor waardelijke straf er vanaf ko men." Ze waren goed voorbereid met geprepareerde tassen 15 mei dit jaar naar Hulst getrokken. Bij drie kledingzaken (Nadette, Ca price, Hotlegs) hadden ze T- shirts, topjes, een blouse, een rok en een kindervest gestolen. Een alerte winkelierster waar schuwde de politie, waarna ze konden worden ingerekend. Na de diefstallen hadden de vrou wen een dag doorgebracht in de gevangenis. Dat had indruk ge maakt: de veelpleegster had hulp gezocht bij de reclassering. 's avonds) mogelijk te niab- De bewonersvereniging er bezwaar tegen. Ze vin® j- stukken, die bij de vergund aanvraag liggen, 'volstrekt volledig en onzorgj* Daardoor is het volgens®(F pering onmogelijk om de gunning goed te kunnen» delen. De vereniging vin® name het ontbreken van akoestisch rapport een Ook worden gegevens g over trillingen en geluidsow-, last. De bewonersverenigi% bovendien van mening gevolgen voor de hele Zeen - spoorlijn tot aan Koos® moet worden meegewog®- vergunningsaanvraag evenwel uitsluitend op geerterrein van Cobelfret. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen moet geen milieuver gunning verlenen voor het ran geerterrein op de autoterminal van Cobelfret in Vlissingen- Oost. Dat vindt de Vereniging Bewoners Belanghebbenden 'Goederen-Spoor-Weg' uit Ber gen op Zoom. Bij B en W van Vlissingen is een aanvraag op grond van de Wet Milieubeheer binnen gekomen. De vergunning moet de tijdelijke permissie van Cobelfret vervangen. Die is afgegeven om uitbreiding van het aantal treinbewegingen van en naar de terminal (vijf treinen overdag en één trein

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 42