Loppersum in onzekerheid over aanhoudende bevingen Tieners verdacht van groepsverkrachting Oh Mobiel. Altijd gratis xtra beltegoed, dD- Organisaties slaan alarm over willekeur behandeling kanker Crazydays! ALLE Gezondheidsraad waarschuwt voor kans op longkanker en hart- en vaatziekten Verloskundigen zoeken steun bij Maxima UcUoe-s YARDEN Burgemeester van Swiebertje Bert Dijkstra (83) overleden dinsdag 18 november 2003 Kredietbanken strenger bij chuldsanering Politie pakt twee treinschutters op Geen uitstel Grontmij schrapt nog meer banen Broers bewaren dode schapen Overvaller met nepgranaat cel in Claim wegens afsluiting kanaal Boekenweekgeschenk van Biegel Veel kinderen worden online gepest voort KORTING OP PULLOVERS VESTEN BLAZERS PANTALONS J] Meeroken kost duizenden levens van onze redactie binnenland pEN HAAG - Meeroken is do delijker dan in Nederland tot nu toe werd aangenomen. Zo heb ben meerokers 20 procent meer kans op longkanker en 20 tot 30 procent meer kans op hart- en vaatziekten. Vertaald naar de Nederlandse situatie betekent jit dat jaarlijks duizenden mee rokers sterven aan hart- en vaatziekten en enkele honder den aan longkanker. IENHAAG - De Nederlandse krediethulpverleners treden vanaf volgend jaar strenger op. Behulp krijgt bij schuld, komt verplicht onder financieel toe- richt te staan. Bovendien melden de hulpverleners de sa nering van een betalingsachter stand sneller bij het Bureau Kredietregistratie (BKR) in Eel. Dat blijkt uit de nieuwe richtlij - die de Nederlandse Vereni ging voor Volkskrediet (NWK) heeft opgesteld. Bij de koepel rijn naast de gemeentelijke kre dietbanken ook instellingen aangesloten die zich bezighou- met schuldsanering. Met 36.0 0 0 aanvragen dit j aar zijn ze voor tweederde van de hulpverlening op dit gebied. Vanaf volgend jaar zal direct nadat besloten is tot een schuld- itgeling, het inkomen van de sthuldenaar bij de bemiddelaar terechtkomen. Die zorgt voor ten bedrag waarvan geleefd aoet worden, de rest wordt ge reserveerd voor schuldeisers. Maken hulpverleners pas af spraken over afbetaling als er rvereenstemming is met de schuldeisers. Dat kan soms traanden duren. Sieuw is ook dat de persoon met Éulden na drie maanden een tgeling voor de openstaande ïdragen moet hebben getrof- n.AlVP SCHAGEN - De politie heeft gisteren twee jongens van 17 jaar uit Schagen en Den Helder hun woonplaats aangehou- ien. De jongens worden ervan verdacht begin november bij Schagen onder meer op treinen tehebben geschoten. Dat heeft de politie gisteren be kendgemaakt. Bij de beschie tingen zijn geen gewonden gevallen. Nadat de jongens wer den aangehouden, zijn bij huis zoekingen kogels en twee wa pens aangetroffen. ANP Advertentie Mijn uitvaart? Geen idee... Met Yerden geeft u er ■Iamen vorra mol Zorg voor een goede afloop! bel 0800-1292 of surf naar www.yarden.nl Dat staat in een rapport dat de Gezondheidsraad vandaag aan minister Hoogervorst van Volksgezondheid aanbiedt. De antirokenorganisaties Stichting Clean Air Now en Sti- voro zijn niet verbaasd over de conclusies uit het rapport. Het is gebaseerd op een waslijst van wetenschappelijke studies en cijfermateriaal dat de Gezond heidsraad heeft vertaald naar de Nederlandse situatie, aldus een woordvoerster van Stivoro. „Het bevestigt een Amerikaans onderzoek van de Wereldge- zondheidsorganistie WHO uit begin jaren negentig. Maar het zegt wel voor het eerst iets over de Nederlandse situatie", aldus CAN-voorzitter W. van den Oe- telaar. Behalve long- en hart- en vaat ziekten, veroorzaakt meeroken ook enkele tientallen wiegendo den per jaar, schat de Gezond heidsraad. Verder krijgen naar schatting tienduizenden kinde ren er luchtwegaandoeningen van, concludeert de Gezond heidsraad. De raad adviseert dan ook nader onderzoek naar de Nederlandse situatie te doen. Morgen praat de Tweede Kamer over het voorstel van de minis ter om de horeca en sportkanti nes tijdelijk uit te zonderen van het wettelijke recht op een rook vrije werkplek dat vanaf 1 janu ari 2004 van kracht is. Hooger vorst wil de werkgevers in deze sectoren zelf een plan laten ma ken om de rookvrije werkplek te garanderen. De Stichting CAN bereidt een rechtzaak voor om die uitzondering aan te vechten. Het roken in psychiatrische zie kenhuizen, verpleeghuizen en verzorgingshuizen wordt al met ingang van 2004 beteugeld. De zorginstellingen moeten hun werknemers dan een rookvrije werkplek kunnen garanderen. Dat gaat ten koste van bewo ners die een sigaret willen op steken. Minister Hoogervorst geeft de instellingen geen uitstel om passende maatregelen te tref fen. Dat is gisteren op zijn de partement bevestigd. Veel Ka merfracties hadden op uitstel aangedrongen. Ze zijn bang dat er brand uitbreekt als psychia trische patiënten op hun kamer gaan roken. Bovendien willen de Kamerfracties verstokte be jaarde rokers tegemoetkomen. In het antirookbeleid genieten horecazaken nog uitstel voor onbepaalde tijd. Koninklijke Horeca Nederland moet de mi nister voor de kerst een concreet plan aanbieden om het roken in cafés en restaurants stapsgewij s terug te dringen. Anders legt de minister de uitbaters alsnog een einddatum op. ANP/GPD WASSENAAR - Amsterdamse verloskundigen en een aantal hoogzwangere allochtone vrouwen hebben om steun gevraagd bij prinses Maxima. De verloskundigen meldden zich gisterochtend bij de poort van landgoed de Horsten om een petitie aan te bieden. De Koninklijke Nederlandse Organisatie van Verloskundigen (KNOV) protesteert hierin tegen de bezuinigingen op verloskun dige zorg in achterstandswijken. De verloskundigen hopen dat Maxima, die zelf hoogzwanger en allochtoon is, hun zaak zal steunen. De prinses kwam niet naar bui ten om de petitie in ontvangst te nemen. Zij moet rust houden. De marechaussee beloofde de petitie aan haar door te geven. De verloskundigen gaan vandaag naar de Tweede Kamer om aandacht voor de bezuinigingen te vragen. In de grote steden blijken vooral Turkse en Ma rokkaanse pasgeborenen vaker te overlij den dan kinde ren van autochtone ouders. Allochtone baby's worden vaker in een slechte conditie geboren en moeten vaker in een ziekenhuis worden opgenomen, aldus een onder zoek van de Universiteit van Amsterdam. foto Robin Utrecht/ANP DE BILT - Grontmij snijdt ver der in de organisatie. Het ad- vies- en ingenieursbureau wil in 2004 en 2005 het aantal werkne mers met 235 verminderen tot 4000. Deze ontslagronde komt boven op de reorganisatie die Gront mij eerder aankondigde. Daar door verliezen 250 medewer kers dit jaar hun baan. Dat heeft Grontmij gisteren be kendgemaakt. Het bureau heeft voor de reorganisatie een voor ziening getroffen van 13,5 mil joen euro voor belastingen. „Netto betekent dit ongeveer een kostenpost van 9 miljoen euro", aldus een woordvoerder van Grontmij. ANP van onze redactie binnenland LOPPERSUM - De Groningse gemeente Loppersum maakt zich grote zorgen over de aard bevingen die het dorp de afgelo pen maand hebben getroffen. Dat heeft burgemeester A. Ro denboog gisteren gezegd. Het Groningse stadje kreeg zon dagavond voor de derde keer binnen drie weken te maken met een aardschok, deze keer met de kracht van 3 op de schaal van Richter. Grote ongelukken de den zich overigens niet voor. „Maar wat niet is, kan natuur lijk altijd nog komen", ver woordt Rodenboog de vrees van de bevolking. „Het is een onze kere factor in de levens van de inwoners van onze stad gewor den." De gemeente is de afgelo pen weken 'zeer vaak' gebeld over de terugkerende aard schokken. Het gemeentebestuur belegt op korte termijn een bijeenkomst waar alle Lopsters kunnen wor den geïnformeerd. „We willen daar alle experts aan tafel krij gen die je nu continue op televi sie ziet", stelt Rodenboog. De Nederlandse Aardolie Maat schappij (NAM), die met haar gasboringen in de Groningse aardgasbel verantwoordelijk is voor de bevingen, heeft alle me dewerking aan de bijeenkomst toegezegd. Seismologisch expert B. Dost van het KNMI beklemtoont dat er geen reden is tot ongerust- hied. „Het is niet abnormaal dat een aantal bevingen elkaar op volgt. Sterker nog, ze maken de statistieken weer kloppend op deze manier." De afgelopen jaren hebben de Groningers relatief weinig last gehad van aardbevingen als ge volg van de aardgaswinning bij Slochteren. „Bovendien is een van de kenmerken van aardbe vingen dat ze onvoorspelbaar zijn. Het blijft de komende de cennia nog wel met regelmaat beven in het noorden." Sinds 1986, toen de eerste be ving plaatsvond, zijn er 340 schokken in Groningen ge weest. Slechts 10 procent daar van was voor mensen voelbaar. Sinds begin jaren zestig bij Slochteren aardgas wordt ge wonnen, is het evenwicht in de Groningse grond verstoord, legt de seismoloog uit. „Het zou dus ook niets oplossen om per direct de gaswinning te stoppen: dan zou je de grond alleen maar ver storen in zijn zoektocht naar een nieuw evenwicht." Het is overi gens onduidelijk hoe lang dat kan duren. Het aardgas zit in poriën in de Groningse zandsteenbodem. Wanneer het gas onder druk wordt weggepompt, zakt de zandsteen in en komt de drie ki lometer gesteente die boven de zandsteen ligt langzaam naar beneden. Dost: „Dat kan leiden tot plotselinge bewegingen van de bodem: aardschokken. "ANP Advertentie je ehi P\J o/tT hf\i> ik vi<an,jeR Hcit^vih ttGtrKt Urt-kme MEJP» GevoNPUM van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De politie van Amsterdam heeft vorige week drie jongeren van 14 tot 16 jaar aangehouden na een groepsver krachting een maand geleden. Dit heeft de politie gisteren meegedeeld. De politie verdenkt de tieners ervan dat ze een meisje en een aantal jongens van 15 of 16 jaar onder bedreiging van wapens hebben gedwongen tot seksuele handelingen in een woning in Amsterdam-Oost. Een van de verdachten legde de groepsver krachting vast met een videoca mera. Het zedenmisdrijf speelde zich af in de nacht van 16 op 17 okto ber. In de woning in Amster dam-Oost waren toen een meis je en zes jongens aanwezig. Op een gegeven moment belde een vage kennis van de zoon des hui zes aan met de vraag of hij ge bruik mocht maken van het toi let. Hij verliet de woning, maar kwam later weer terug. Kort nadat een van de tieners het huis had verlaten kwamen twee gedeeltelijk gemaskerde jongens binnen. Zij bedreigden de aanwezigen, maakten goede ren buit en dwongen een aantal slachtoffers tot seks. Op een onbewaakt ogenblik wist een van de jongeren de vi deocamera weg te grissen en de woning uit te rennen. Op straat waarschuwde hij de politie. Hierop vluchtten de belagers. Bij onderzoek van de recherche kwam al snel de 'vage kennis' in beeld. Via hem leidde het spoor naar de twee andere verdach ten. Bij huiszoekingen trof de politie de buitgemaakte goede ren aan. De aangehouden jongens zitten nog vast en worden verder ver hoord. De politie denkt dat ze alle verdachten heeft ingere kend. ANP p «10 0 /h) Met AH Mobiel belt u oog langer voor heUelfde geld, U Krijgt namelijk altijd gratis extra beltegoed op elke opwaardeei Kaart, lent u nog geen AH Mobiel beller? Koop dan snel het SlM--pakket (nel,f 20,- beltegoed, Nu tijdelijk voot Meehts i 11 Geldig met een Cfl Bonuskaart t/m 23 november 2003. ONDERDENDAM - De Landelijke Inspectiedienst Dieren bescherming (LID) heeft tegen twee broers in het Groningse dorp Onderdendam proces-verbaal opgemaakt, omdat ze hun 140 schapen ernstig hadden verwaarloosd. Dat heeft een woordvoerder van de dienst gisteren gemeld. Behalve de ernstig verwaarloosde dieren in het weiland van het tweetal, trof de inspectie ook vier kadavers aan. Twee la gen in de buitenlucht, de andere twee lagen binnen. Er lag een rottend schaap in de schuur en een kadaver lag in de vrieskist De dode dieren lagen daar al enige tijd, omdat de mannen ver geten waren dat ze de kadavers in huis hadden liggen. ANP ROTTERDAM - De rechtbank in Rotterdam heeft gisteren een 35-jarige man veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf. Het vonnis is conform de eis van justitie. De man pleegde in april een reeks overvallen op benzinesta tions en bedreigde personeelsleden. Hij wekte de indruk dat hij een handgranaat had, maar het ging slechts om een ouder wets gewichtje. De rechtbank benadrukte dat alle slachtoffers zich realiseer den wat het gevolg van een ontploffende handgranaat bij een benzinestation zou zijn. ANP ENSCHEDE - Zeven bedrijven uit Enschede dagen banden fabrikant Vredestein en de Nederlandse staat voor de rechter. De ondernemingen dienen een schadeclaim in, omdat door de afsluiting van het Twentekanaal na een brand bij Vredestein de aan- en afvoer via het water al maanden is geblokkeerd. „De claim kan in de miljoenen euro's lopen", vertelde advo caat N. Haas gisteren. Door een grote brand bij Vredestein in Enschede kwamen drie maanden geleden roetdeeltjes in het Twentekanaal terecht. Om te voorkomen dat het vervuilde water zich zou versprei den, zijn de sluizen tussen Enschede en Hengelo gesloten. Het duurt nog zeker tot medio december voordat al het vervuilde slib uit het Twentekanaal is verwijderd. ANP AMSTERDAM - Paul Biegel (1925) gaat het Kinderboeken weekgeschenk 2004 schrijven. Dat maakte de organisatie van de promotieweek, die plaatsheeft van 5 tot en met 16 oktober, gisteren bekend. Het evenement viert volgend jaar zijn vijf tigste verjaardag met extra activiteiten. Meest in het oog springt een musical die aan alle basisscholen voor een luttel bedrag wordt aangeboden.Het is een cadeautje van de VandenEnde Foundation. Henny Vrienten, Niek Bar- endsen en Kim van Kooten hebben de muziek en het script ge schreven van deze productie. ANP DEN HAAG - Eenderde van de kinderen tussen acht en twaalf jaar heeft wel eens iets naars meegemaakt op internet. De meest genoemde negatieve ervaring is het zien van vervelende foto's en plaatjes. Dat bleek gisteren uit een onderzoek van de Nationale Kinderkrant. Uit het onderzoek naar kind en internet blijkt dat kinderen daarnaast ook te maken hebben met online pesten, computer problemen en ongevraagd contact met onbekenden. Verder blijkt dat 98,6 procent van de kinderen thuis een computer heeft en 89,6 procent thuis beschikt over internet. ANP ar door Saskia Gaster DEN HAAG - Het hangt van zorgverzekeraars en ziekenhui zen af of een kankerpatiënt een optimale behandeling krijgt en daarmee bijvoorbeeld een gro tere kans op genezing. Dat stel len de oncologenvereniging NVMO, de stichting Hemato- Oncologie voor Volwassenen Nederland en patiëntenvereni gingen in een gisteren aan de Tweede Kamer gestuurde brandbrief. In de brief wijzen de organisa ties op de slechte uitwerking HILVERSUM - Acteur Bert Dijkstra is gisteren overleden. Dat heeft een woordvoerster van de NCRV bevestigd. Dijk stra verwierf vooral bekendheid als burgemeester in de legenda rische jeugdserie Swiebertje. Dijkstra is 83 jaar geworden. Hij stierf aan kanker. Dijkstra was met zijn indruk wekkende, beschaafde voorko men en fraaie stem geknipt voor de rol van strenge, maar recht vaardige en begrijpende burge meester. Hij speelde de rol drie jaar lang (1972-1975, de laatste jaren van de reeks) en toonde zich daarin een waardige opvol ger van Rien van Nunen, die de burgemeester zeven jaar lang gestalte had gegeven en de rol moest opgeven wegens reuma. Dijkstra bracht het grootste deel van zijn werkzame leven door als hoorspelacteur en -re gisseur. In 1958 werd hij hoofd van de hoorspelafdeling van de AVROOok was hij veelvuldig in tv-drama te zien, waaronder Floris, De Kleine Waarheid, De Klop op de Deur, Lijmen/Het Been en De Fabriek. Tevens ver vulde hij rollen in films als Turks Fruit, Soldaat van Oranje en Dokter Vlimmen. Toch liet hij de planken niet helemaal in desteek: hij was onder meer ver bonden aan het Residentie Tooneel, de Nieuwe Komedie, het Rotterdams Toneel en de Haagsche Comedie. ANP van de Regeling dure genees middelen, in het leven geroepen om patiënten toegang te geven tot dure medicijnen. Volgens de regeling moeten zorgverzeke raars 75 procent van deze mid delen vergoeden en moeten zie kenhuizen de overige 25 procent betalen. Volgens voorzitter A. van Bo- chove van de NVMO blijkt in de praktijk dat de toepassing af hankelijk is van de verzekeraar en het ziekenhuis. Hierdoor ont staat de situatie dat patiënten in het ene ziekenhuis wel en in het andere niet de optimale behan deling krijgen, zoals die in richtlijnen is vastgelegd. Voor mensen met lymfklierkan- ker kan dat van invloed zijn op de kans op genezing, stelt Van Bochove. In Nederland krijgen jaarlijks bijna duizend mensen die ziekte. Met de oudere medi cijnen genezen vierhonderd pa tiënten, met de duurdere medi cijnen kunnen de oncologen zeshonderd patiënten genezen. Zonder behandeling is lymf- klierkanker dodelijk. Ook borst- en dikkedarmkan- kerpatiënten worden door de regeling gedupeerd, stellen de organisaties. Met de nieuwe therapieën is het volgens Van Bochove mogelijk hun leven met jaren te verlengen. ANP Advertentie (m.u.v. feestcollectie) m CU dl EE WALSTRAAT 199 VLISSINGEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3