11 mortel goed zeldzame planten Alleen beeldbepalende molenromp Nieuwvliet op monumentenlijst Oppositie Terneuzen slaat handen ineen frotest bij minister Remkes tegen plan verkoopverbod aan softdrugstoerist Weetjes .•%vc bij Orange betaal je alles uit 1 bundel (ook je mms'jes) Direct profiteren van 3,75%* rente. ING BANK Lintje voor werk bij brandweer College Sluis vraagt geld voor onderzoek naar openbaar toilet zeeuwse almanak ZEEUWS-VLAANDEREN dinsdag 18 november 2003 Leerling maakte anti-internetsite Zierikzee the future's bright, the future's Orange Baas Lokale partij p Terneuzen licht gedoogbeleid toe 'jnnrHarold de Puysseleijr ©NEUZEN - Het idee van sinister Donner (Justitie) om in koffieshops alleen nog soft- jdigs te verkopen aan Neder- landers, zou Terneuzen op- luieuw ernstige drugsoverlast bezorgen. Daar leek Donners collega J. Remkes (Binnenland- L Zaken) gistermiddag van overtuigd, tijdens een kort be- ,(l(kaan de binnenstad van Ter- leuzen. Jnister Remkes was op uitno- diging van de politie in Zeeland om de officiële opening te ver richten van de nieuwe meidcen trale in Middelburg. Hij maakte van de gelegenheid gebruik voor een uitstapje naar Zeeuws- Vlaanderen. De minister toonde zich verbaasd over de omvang van de drugsoverlast waarvan zo'n tien j aar geleden in Terneu zen sprake was. Vóór de invoe ring van het gedoogbeleid, waarbij de gemeente de verkoop van softdrugs vanuit twee za ken oogluikend toestaat, telde de Scheldestad immers ruim ze ventig illegale verkooppunten en verziekten drugsrunners en drugstoeristen het straatbeeld. Burgemeester J. Lonink vroeg daarom bij Remkes aandacht voor het 'onzalige idee' van mi nister Donner. „Wij denken dat dat zal leiden tot toename van de illegale handel. Nederlan ders zullen in de shop in het groot inkopen doen en vervol gens weer handel gaan drijven op straten en pleinen. Dat zou betekenen dat we terug naar af gaan." Tijdens de wandeling van een half uur, die de minister verge zeld van Lonink en een klein le gertje agenten door de binnen stad maakte, kreeg Remkes onder meer te horen dat drugs toeristen tot uit Parijs en omge ving de weg naar Terneuzen we ten te vinden. „Je kunt het aan de nummerborden zien", legde de burgemeester uit. In de Nieuwstraat stopte het ge zelschap even bij het bord met de menukaart waarop overtre ders kunnen lezen welke straf er staat op overtredingen als bal dadigheid of met een flesjes bier over straat lopen. „Alleen al dit ZIERIKZEE - De maker van de grievende Pieter Zeemansite, narop kwetsende beelden en teksten tegen scholengroep Pontes in Zierikzee werden ge projecteerd, blijkt een leerling «deschool zelf te zijn. De da to, die in zijn eentje heeft ge- landeld, kon gisteren worden getraceerd. De maker had vrijdag in een tnonieme e-mail al zijn excuses aangeboden en laten weten het He gebeuren als een 'uit de land gelopen grap' te beschou- ten. Rectrix W. Haverkamp van jelocatie Pieter Zeeman denkt jaar anders over. Zij zal op zeer forte termijn een gesprek heb- jomet de dader en zijn ouders, jlaverkamp zegt er de voorkeur fan te geven de maatregelen die polgen op deze kwetsende daad, item af te handelen, wil eerst goed onderzocht hoe de betreffende leerling it een dergelijke daad kon ko en wil derhalve niet voor lopen op een mogelijke tiorsing. Zij sluit dat echter tttuit. „Schorsing ligt voor de nd, gezien de wijze waarop arde regels van onderling res- tl zijn overschreden", aldus rectrix. Burgemeester Lonink (links) leidt minister Remkes van Binnenlandse Zaken door de Nieuwstraat, waar een bord meldt welke boete op een overtreding staat. foto Wim Kooyman fiorRené van Stee DNDIJKE - Het behoud van ildzame en beschermde muur- iten moet vaker worden gecom- ;rd met restauratiewerkzaam- Dat stellen Peter Maas en iing-Jan Honingh van de lichting Landschapsbeheer Zee- id(SZL). die reden hebben zij de brochure iet de wortel in de mortel' samen- eld, waarin vooral wordt inge- op de mogelijkheid om derge- begroeiingen op muren te be- Bden. In de praktische handlei- ig voor onder meer gemeenten, toterschappen en aannemers reke- j® ze ook af met het hardnekkige lisverstand dat kruidachtige plan- p een bedreiging zouden vormen por de stevigheid van de muren uaropzij groeien. iooral het gebruikelijke en groot schalige herstel van muren en het gebruik van kalkarme en 'harde' mortels zijn weinig bevorderlijk, al dus het duo. Muurplanten vestigen zich bij voorkeur op oude, verweer de muren, waarvan de voegen rijk zijn aan kalk. Soorten die specifiek zijn voor muurvegetaties, zijn voor een belangrijk deel typische kalk- planten. „Daarom pleiten wij bij restauraties onder meer voor het ge bruik van ouderwetse bouwmateri alen zoals kalkrijke mortel en het niet zonder meer afbreken van mu ren", vertelde Honingh gisteren bij de presentatie van de brochure op het erf van de familie Koster aan de Oranjedijk bij IJzendijke. Het was meteen ook het startschot van de restauratie van de uit 1755 daterende bakkeet op het erf. Vroe ger werden hierin brood en oven koeken gebakken voor het boeren gezin, de knechten en de meiden. Op een van de gevels bevindt zich een opvallende groeiplaats van muur- planten, waaronder een kleine dui zend steenbreekvarens - die in Zee land op nog slechts tien plaatsen worden aangetroffen -, tongvarens en muurvarens. Bij de werkzaamhe den wordt voor het eerst het behoud van cultuurhistorie en het behoud van zeldzame muurplanten gecom bineerd. Daar zal volgens directeur Wim Schol ten van de Stichting Cul tureel Erfgoed Zeeland steeds meer nadruk op komen te liggen. De stichting zal zich hiervoor ook in tensief inspannen. De muren van de bakkeet worden voor een deel op nieuw opgemetseld met kalkmortel. Verder worden de dakspanten ver vangen en de Oudhollandse dakpan nen opnieuw gelegd. De kosten van het project bedragen 8000 euro. De familie Koster draagt 2000 euro bij. Het restant komt onder meer van de provincie en het project soortenbe leid van de SLZ. De oude bakkeet op het erf van de familie Koster in IJzendijke wordt houd van de bijzondere muurbegroeiing. opgeknapt, met be- foto Peter Nicolai Advertentie mm Advertentie 1 J v u. r*f j* 4 Een belletje uit het buitenland, een sms'je, een foto versturen... Alleen bij Orange betaal je alle diensten uit 1 bundel. Heel simpel. Zo bepaal je zelf waaraan jij je geld besteedt. Bovendien verstuur je als nieuwe Orange Free abonnee alle mms- en sms-berichten gratis tot 1 februari 2004. Kijk dus snel op www.orange.nl, of loop eens binnen bij de Orange shop, BelCompany of TeleCom-Today. ^•orange.nl Altijd over uw geld kunnen beschikken én een hoge rente van 3,75%* ontvangen? Met KwartaalPlus Sparen ontvangt u bonusrente over elk kwartaal dat u geen geld opneemt. Ook over extra inleg bouwt u meteen bonusrente op. Bel gratis 0800-7012 of kijk op WWW.ingbank.nl. *rentewijzigingen voorbehouden onderdeel van ING OOSTBURG - Cees Essers uit Oostburg is zaterdag in Wateringen benoemd tot lid in de Orde van Oranje Nassau. Het eerbetoon viel hem ten deel vanwege zijn ja renlange vrijwillige inzet voor de brandweer in zijn voormalige woonplaats. Namens de verkeerscom- missie van het Wateringse korps was hij ruim 25 jaar vooral verantwoordelijk voor het regelen van het verkeer tijdens een cala miteit. Gemiddeld kwam hij hiervoor jaarlijks ruim tweehonderd keer in ac tie. Essers (51) was verder nauw betrokken bij de or ganisatie van brandweer wedstrijden, opleidings activiteiten en de controle van gebruikersvergun ningen. Mede in verband met zijn verhuizing naar Oostburg heeft hij ander half jaar geleden een punt gezet achter zijn brand weeractiviteiten. Essers is in het dagelijks leven werkzaam als veiligheids kundige en Arbo-coördi- nator in de bouw. jaar zijn in deze straat 320 van die incidenten bekeurd", kreeg de bewindsman te horen. Remkes hield tijdens de wande ling vooral oren en ogen open en beperkte zich tot een enkele korte opmerking. Voor een praatje met een inwoner van de binnenstad kreeg de minister geen kans. De straten in de bin nenstad waren praktisch uitge storven. door Raymond de Frel SLUIS - De molenrompen in Breskens en Terhofstede krijgen geen monumentale status. Al thans, als het aan het Sluisse college van burgemeester en wethouders ligt. De molenromp in Nieuwvliet mag van hen wel als rijksmonument worden aan gewezen. De Rijksdienst voor de Monu mentenzorg (RDMZ) liet de ge meenteraad in juli weten de drie molenrompen graag aan te wij zen als rijksmonument. De dienst vindt het beschermens- waardige gebouwen, die het verdienen om ooit weer tot com plete molen te worden gerestau reerd. Of dit ook daadwerkelijk gebeurt is de vraag, maar aan wijzing als monument voor komt in ieder geval dat de romp kan worden gesloopt. Tijdens een hoorzitting op 14 oktober werd duidelijk dat de eigenaren van de molens niet erg blij waren met het voorstel van Monumentenzorg. Sterker nog: zij waren ronduit tegen het plan. De eigenaren vreesden voor waardevermindering van de woning, meer toeloop van mensen, gevolgen voor de hoog te van de onroerende zaakbelas ting en gevolgen voor de ge bruiksmogelijkheden van nabij gelegen gebouwen en percelen. Plannen om de molenrompen te slopen hebben zij niet, het gaat hen er om 'baas in eigen molen' te blijven. Het feit dat door de aanwijzing als monument aan spraak kan worden gemaakt op financiële regelingen (subsidie, goedkope lening, fiscale voor delen), brengt geen verandering in hun standpunt. Al deze argu menten houden volgens het col lege van B en W geen stand. De gemeenteraad moet nu een besluit nemen over de status van de molenrompen. Het college stelt voor alleen de molen in Nieuwvliet op de monumenten lijst te zetten. „De molenrom pen bepalen in hoge mate de skyline van de kern of omge ving. Een molenromp is een markant overblijfsel uit vervlo gen tijden, dat bijdraagt aan het cultuurhistorisch besef van de inwoners. Ook bevordert het de toeristische aandacht voor de streek. Het is de taak van de overheid om de rompen ook voor volgende generaties te be houden. De romp in Nieuwvliet is interessanter dan de andere twee, omdat deze beeldbepa lend is. De rompen in Breskens en Terhof stede zijn dat niet", zo meldt het college aan de raad. De gemeenteraad neemt op donderdag 27 november een be sluit. De vergadering in het Belfort in Sluis begint om 19.30 uur. SLUIS - Burgemeester en wet houders van Sluis vragen de gemeenteraad een voorberei dingskrediet van 6.535 euro be schikbaar te stellen voor reali satie van openbare toiletten in de kern Sluis. In het gemeentelijke investe ringsschema voor 2003 is een bedrag van 95.400 euro ge raamd voor openbare toiletten in het vestingstadje. Zeker is in middels dat de toiletten dit jaar niet meer worden geplaatst. Daarom wordt voorgesteld het bedrag over te hevelen naar vol gend jaar. Eind juli werd het college een eerste opzet voor een toiletvoor ziening voorgeschoteld. De kosten bleken fors. Daarom zochten de bestuurders naar al ternatieven. Aanvankelijk had het college voor het eerste voorstel geen voorbereidingskrediet nodig. Nu de alternatieven in beeld worden gebracht, wordt alsnog om geld gevraagd. WÊM door Euqène Verstraeten TERNEUZEN - De oppositie partijen VVD, TOP (Terneuzen- se Onafhankelijke Partij) en GBK (Gemeente Belangen Ka naalzone) in Terneuzen zoeken samenwerking om tegenwicht te bieden aan de grote partijen. W. Broekhuysen (WD) en j. Baart (TOP) sluiten een lijstvert binding niet uit. F. van Hulle (GBK) vindt dat te ver gaan. De drie fractievoorzitters wijzen er overigens op dat besluiten over samenwerking en de mate waarin, een zaak zijn van de verschillende partijbesturen. Op bestuurlijk niveau is er nog geen diepgaand overleg ge weest. „Er zijn contacten. In de wan delgangen wordt er over samen werking gesproken", zegt Broekhuysen. „In de gemeente raad is die samenwerking er ei genlijk al. Vooral met TOP heb ben we bij stemmingen nu al regelmatig contact met elkaar. Op dit moment heeft de WD drie raadszetels en hebben TOP en GBK er elk twee. „Als we samenwerken, staan we als op positiepartijen met zeven stem men veel sterker", zegt Broek huysen. „Het gaat niet om de eer van de partij, maar om geza menlijk iets voor elkaar te krij gen in het belang van de ge meente." Of samenwerking uiteindelijk leidt tot een fusie tussen partij en is een zaak van de partijbe sturen. „Maar het zal in ieder geval wel verstandig zijn een lijstverbinding aan te gaan. Daar steken wij wel op in." Ook J. Baart denkt dat de partij en door middel van een lijstver binding een sterkere positie kunnen innemen. „Dat is nodig om de grote partijen tegengas te geven. Maar er is over die sa menwerking nog maar heel glo baal gesproken. De zin is er, maar we weten nog niet of we verkering willen, trouwen of misschien wel een lat-relatie willen." F. van Hulle is nog lang niet zo ver. „Een praatje achter pot en pint na de raadsvergadering is natuurlijk wat anders dan seri euze onderhandelingen voe ren." Ook hij stelt dat een besluit tot samenwerking door het bestuur genomen moet worden. „Dat we vooruit kijken is duidelijk, want we willen groter worden. Maar er zijn nog geen vaste lijnen uit gestippeld. We zijn een lokale partij en dat blijf je door er geen landelijke partij als de VVD bij te halen. Ik denk dat samenwer king in de gemeentraad om iets voor elkaar te boksen goed is. Maar geen lijstverbinding met een landelijke partij." Advertentie Deze week plofte een fraai boekwerk op het bureau: het Groot Lexicon van Nutteloze Feiten. Een waardevol na slagwerk met precies 666 we tenschappelijk verantwoor de, maar zinloze weetjes. Een prachtig initiatief van twee wetenschapsjournalisten. Want wie wil nu niet weten dat een krokodil harder kan lopen dan een mens en dat men alleen aan zo'n beest ontsnapt door zigzaggend weg te rennenWas het be kend dat bij een simpele kus 278 verschillende bacterie- soorten worden uitgewis seld? Ons in elk geval niet. Netzomin als het keiharde feit dat mensen met blond haar ruim 1,2 miljoen hoofd haren meetorsen, mensen met bruin en zwart haar on geveer één miljoen en rood- harigen 800.000. Maar de leukste is ontegen zeggelijk deze: „Het heelal is vlakbij. Het is maar een uur rijden met de auto, mits je recht omhoog gaat."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 39