PZC Omwonenden in actie tegen rangeerterrein Cobelfret Vlissingen Gospelkoor presenteert adventproject SGP ziet rechtszaak met vertrouwen tegemoet 14 Gemeente wil combinatie van kantoren, woningen en detailhandel Plaat Oosterschelde taboe als trouwlocatie dinsdag 18 november 2003 Grindweg Thema's Kolijn: bijbelse argumenten voor uitsluiten vrouw beter uitleggen Zwijgen Onfeilbaar Ja, ik steun Amnesty International Onderzoek bedrijfsterrein Tholen door Rolf Bosboom THOLEN - Projectontwikke laar Dura Vermeer Vastgoed on derzoekt de haalbaarheid van een nieuwe invulling van be drijventerrein Noord in Tholen- stad. De ontwikkelaar uit Leid- schendam doet dat in samen werking met haar Goese zuster onderneming Proverko Ontwikkeling. Komend voor jaar moet er duidelijkheid zijn. Het bedrijventerrein Noord is verouderd en ligt er verpauperd bij. De gemeente Tholen loopt daarom al enige tijd rond met plannen de huidige bedrijven te verplaatsen, met name naar het nieuwe terrein Welgelegen II, zodat Noord opnieuw kan wor den ontwikkeld. De uitgangs punten daarvoor zijn vorig jaar opgesteld. Er moet een combi natie van kantoren, woningen en detailhandel komen. Het ge bied dat tegen het centrum van het stadje aan ligt, kan worden ingevuld met dagwinkels, maatschappelijke voorzienin gen en parkeergelegenheid. laar hebben de afspraak ge maakt dat in dit stadium de kos ten die worden gemaakt, bijvoorbeeld door het inschake len van deskundigen, voor eigen rekening zijn. Als het definitief tot een samenwerking komt, worden alle kosten verwerkt in de grondexploitatie van het ge bied. De gemeente zal zich van af dat moment vooral bezighou den met het opstellen van een bestemmingsplan; de ontwik kelaar neemt de verplaatsing of uitkoop van de bedrijven en de feitelijke ontwikkeling van het gebied voor zijn rekening. De samenwerking met Dura Vermeer wordt maandag 24 no vember besproken in de raads commissie gemeentelijke ont wikkeling. Deze openbare bijeenkomst wordt gehouden in het gemeentehuis in Sint-Maar tensdijk en begint om 19.30 uur. Noordelijker is er ruimte voor het verplaatsen van de twee su permarkten in Tholen. Verder gaat de gemeente uit van de sloop van woningen aan de Grindweg. In het plan is een nog onbekend huizen voorzien. Voor de uitvoering zoekt het ge meentebestuur samenwerking met een marktpartij. Aanvan kelijk waren daarvoor vijf pro jectontwikkelaars in beeld. Op basis van presentaties en ge sprekken is besloten verder te gaan met Dura Vermeer. Het bedrijf heeft nadrukkelijk aangegeven eerst de haalbaar heid van de uitgangspunten van de gemeente te willen onderzoe ken. Daarvoor wordt binnen kort een intentieovereenkomst getekend, die loopt tot 31 maart 2004. Dan moet duidelijk zijn of de beoogde opzet ook valt te realiseren. Als de uitkomst posi tief is, wordt er een samenwer kingsovereenkomst opgesteld om de ideeën uit te werken. De gemeente en de ontwikke- door Esme Soesman NIEUWERKERK - Aan het ontstaan van het adventproject van gospelkoor To gether gingen min of meer praktische overwegingen vooraf. Het resultaat is echter veel meer dan dat en lijkt zelfs voor herhaling vatbaar. Het Nieuwer- kerkse koor 'presenteert' zijn program ma de komende paar weken zes keer. Het is voor het eerst in de geschiedenis van het dertien j aar oude koor dat er ver der wordt gegaan dan het in elkaar zetten van een louter muzikaal programmaHet gospelkoor verzorgt dit keer een volledi ge dienst, passende bij advent: de vier weken van voorbereiding die voorafgaan aan kerst. Behalve zang komen ook vele andere in grediënten aan bod. Bijbelteksten, ge dichten, toneelspel en een verhaal voor kinderen zijn enkele van de elementen die de revue passeren. Het combo dat het ruim vijftig leden tel lende Nieuwerkerkse koor begeleidt, had wat ledenwisselingen achter de rug. Daardoor ontstond de behoefte om in al le rust nummers in te studeren, schetst dirigente Marianne van Dijke de aanlei ding van het adventprogramma. Het ma ken van een speciaal programma paste daar prima bij. Met hulp van predikant G. Klein van de Samen-op-Weg gemeen te Duiveland werd een complete - zo'n uur en een kwartier durende - kerkdienst gemaakt. Carry the Light, zoals de titel luidt, draait om de gedachte dat je het licht van God om je heen kunt zien maar óók zelf kunt zijn. Dat je kunt proberen dat licht door te geven aan een ander, verduidelijkt Van Dijke. Gedurende de dienst komen vier thema's aan bod: licht van vrede, licht van liefde, licht van stilte en licht van feest. Met computerbeelden worden kerkgangers steevast het thema ingevoerd. Daarna volgt steeds een uitwerking van de af zonderlijke thema's, waarbij - in lijn met de opbouw van de adventtijd - het kerst- G -av ga. -,vv.: door Ab van der Sluis VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen moet geen milieuver gunning verlenen voor het ran geerterrein op de autoterminal van Cobelfret in Vlissingen- Oost. Dat vindt de Vereniging Bewoners Belanghebbenden 'Goederen-Spoor-Weg' uit Ber gen op Zoom. Bij B en W van Vlissingen is een aanvraag op grond van de Wet Milieubeheer binnengekomen. De vergunning moet de tijdelij ke permissie van Cobelfret ver vangen. Die is afgegeven om uitbreiding van het aantal treinbewegingen van en naar de terminal (vijf treinen overdag en één trein 's avonds) mogelijk te maken. De bewonersvereniging maakt er bezwaar tegen. Ze vindt dè stukken, die bij de vergunning, aanvraag liggen, 'volstrekt on volledig en onzorgvuldig' D aardoor is het volgens de grot pering onmogelijk om de ver gunning goed te kunnen beoor delen. De vereniging vindt met name het ontbreken van een akoestisch rapport een misser. Ook worden gegevens gemist over trillingen en geluidsover last. De bewonersvereniging is bo- vendien van mening dat de ge- volgen voor de hele Zeeuwse spoorlijn tot aan Roosendaal moet worden meegewogen in de vergunning. De vergunnings. aanvraag slaat evenwel uitslui tend op het rangeerterrein van Cobelfret. Dirigente Marianne van Dijk en gospelkoor Together tijdens een repetitie voor hun adventuitvoering. foto Marijke Folkertsma feest een steeds prominentere rol gaat spelen. Ook de eigenlijke stiel van To gether komt ruimschoots aan bod. De gospelkoorleden vertolken daarbij zo wel oude als nieuw aan hun repertoire toegevoegde nummers. Natuurlijk was het werken aan dit pro gramma even wennen, blikt Van Dijke op de werkzaamheden terug. Opeens moest er naar een structuur en opbouw worden gezocht, was er van 'even lekker zingen en verder niets' geen sprake meer. In ver schillende groepjes is er aan diverse on derdelen van de dienst gewerkt. Het pro ject beheerst al lange tijd de wekelijkse repetities. „Maar het is ontzettend leuk om te doen. Ik ervaar het als heel positief en het is ook leuk dat we dit nu een paar keer achter elkaar kunnen uitvoerenHet houdt niet op na één keer optreden. Dat is eigenlijk wel fijn. Het adventproject van gospelkoor To gether is zondag 23 november voor het eerst te zien en te horen in de gerefor meerde kerk in Bruinisse (19.00 uur). Daarna volgen optredens in de gerefor meerde kerk in Zierikzee (30 november, 18.30 uur), Johanneskerk in Nieuwer- kerk (7 december, 10.00 uur), hervormde kerk in Zonnemaire (14 december, 10.00 uur), vrij evangelische kerk in Wemel- dinge (14 december, 19.00 uur) en Beth- lehemkerk in Scharendijke (21 decem ber, 10.00 uur). Verder vertolkt het gospelkoor een selectie van liedjes uit het programma tijdens kerstnacht en kers tochtend. Het gaat om de kerstnacht dienst op woensdag 24 december in de Aula Prins Maurits in Middelharnis (22.00 uur) en de kerstdienst op donder dag 25 december in de Johanneskerk in Nieuwer kerk (10.00 uur). YERSEKE - Er mag niet worden getrouwd op een zandplaat in de Oosterschel de. De gemeente Reimers- waal heeft een verzoek van een toekomstig echtpaar dat het idee had opgevat, afge- Het stel wilde elkaar het ja woord geven op de Zeeuwse tweemastklipper Avontuur. Dat zou moeten gebeuren op de zandplaat ter hoogte van Yerseke. Om dat mogelijk te maken, moet de gemeente raad van Reimerswaal het schip aanwijzen als 'huis der gemeente'. Het college van burgemees ter en wethouders wil daar niet aan meewerken. Het is daarom ook niet van plan een voorstel met die strekking voor te leggen aan de ge meenteraad. Reden voor de strikte opstel ling is de discussie die vorig jaar september in de gemeen teraad is gevoerd. Toen kwam een voorstel op tafel om hotel De Poort van Ant werpen in Rilland aan te wij zen als trouwlocatie. B enW wilden daar aanvankelijk, onder een aantal voorwaar den, medewerking aan verle nen. De meeste politieke par tijen in de raad dachten daar anders over. Zij waren bang voor onder meer concurren tievervalsing en precedent werking. De kans was niet denkbeeldig, zo werd ge vreesd, dat nog veel meer slimme ondernemers hun zaak, tuin of schip tot trouw locatie lieten omdopen. Sinds dat debat is de zaak voor het college helder. „De uitspraak van de raad was vrij principieel", zegt burge meester A. Verbree over het afwijzen van het nu inge diende verzoek. „We besten digen slechts het ingezette beleid: er wordt alleen ge trouwd in het gemeentehuis in Kruiningen, tenzij dat echt niet kan." doorJan Janseh /v TERNEUZEN - Raads- of ka merlid mogen ze niet worden, zelfs het lidmaatschap van hun eigen Staatkundig Gerefor meerde Partij (SGP) is voor hen niet weggelegd. Maar laat nou niet het misverstand postvatten dat alle SGP-vrouwen onder worpen zijn aan hun heerszuch tige mannen. Terneuzenaar Wim Kolijn, lan delijk voorzitter van de SGP en fractievoorzitter van die partij in Provinciale Staten van Zee land, zegt het op een toon alsof de mannenbroeders thuis wei nig te vertellen hebben. En hij gebruikt jargon van deze tijd om te schetsen welke man-vrouw verhouding God volgens de partij op het oog had. 'Man en vrouw leven in harmonie en ge lijkwaardigheid, maar de man is eindverant woordelij k' Klinkt dat alsof het politieke bastion van de oud-gerefor meerden op dit punt aan het zwichten en schuiven is? Buigt of barst het door de aanhouden de druk van zowel vrouwen uit eigen kring als van vrouwenor ganisaties die de restanten van vrouwendiscriminatie willen opruimen? Zoals het Clara Wichmann Instituut, dat zowel de SGP als de staat (wegens steun aan de partij) voor de rechter daagt. Nee, als het puntje bij het paal tje komt, blijkt de SGP-voor- man pal te staan voor het stand punt dat vrouwen de toegang ontzegt tot het politieke bedrijf. Het heeft in honderd jaar aan stelligheid niks ingeboet. De rechtszaak scherpt de partij juist om alle bijbelse argumen ten daarvoor nog eens te onder strepen. SGP-voorzitter Wim Kolijn uit Terneuzen: „Er zijn binnen de partij genoeg vrouwen met kritiek, maar een proefproces willen ze niet aanspannen. Zover willen ze niet gaan." foto Dick De Boer Het staat letterlijk in de bijbel, in één van de brieven van de apostel Paulus: In de gemeente moet de vrouw zwijgen. De apostel grijpt daarmee volgens Kolijn terug op het eerste bij belboek, Genesis. Dat laat geen twijfel bestaan over de schep pingsorde. De vrouw heeft een andere taak en roeping dan de man. Wel erkent hij dat het ci taat van Paulus slaat op de ker kelijke gemeente en dat juist daaraan veel van de onrust bin nen de partij is toe te schrijven. Veel jongeren en vrouwen be strijden dat de zinsnede ook geldt voor de politiek. Daarom heeft de SGP pas een werkgroepje in het leven geroe pen, vooral bemand door jonge re en meer onbevangen theolo gen, om alle argumenten nog eens tegen het licht te houden. Kolijn: „Wat we daar in de eer ste plaats uit willen vissen is: wat is puur gebaseerd op tradi tie en wat op echt bijbelse argu menten? Met de uitkomst willen we het gesprek binnen de partij aangaan. En we doen het ook omdat we na de moeilijke dis cussies van de jaren negentig (onder andere met de dissidente SGP'ster Grabijn, red.) dit boek te gauw gesloten hebben. We moeten duidelijker maken waar we ons standpunt op baseren." Een betere pr is dus eerder te verwachten dan een andere me ning. „Het punt is dat de bijbel welis waar geen model biedt voor het politieke bedrijf, maar dat in onze visie de overheid in de eer ste plaats dienares is van God. Dan kom je toch weer bij die zelfde rolverdeling uit." Twijfel aan het onfeilbare bij belwoord van de vrouwonvrien- delijke Paulus is voor Kolijn on denkbaar. „Dat is knagen aan de onfeilbaarheid van de bijbel, dat doen wij niet." De rechtszaak ziet hij met ver trouwen tegemoet. Het enige nieuwtje is dat de aanklagers zich beroepen op internationale verdragen, waaraan de staat en de partij zich niet houden. „Vol gens hen gaan de anti-dis criminatiebepalingen boven de vrijheid van godsdienst, van meningsuiting en van vereni ging waarop wij ons beroepen. Wij bestrijden hun uitgangs punt en met ons vele juristen." Kolijn wijst erop dat het insti tuut in SGP-kringen opnieuw geen vrouw heeft gevonden die een proefproces wil aanspan nen. „De vorige keer is hun zaak ook vastgelopen wegens het ontbreken van persoonlijk be lang. Ook nu hebben ze nie mand. Er zijn genoeg vrouwen met kritiek, maar zover willen ze niet gaan." De partijvoorzitter denkt dat de zaak jaren kan gaan duren. We hopen op een bijdrage van 4,50 per maand, maar u kunt al lid worden vanaf 10,00 per jaar. ik machtig Amnesty International J 4,50 per maand anders, nl. per maand/jaar* af te schrijven van mijn rekeningnummer I I I 1 1 1 I I I I I Naam/voorletters Im v Straat Postcode/woonplaats Telefoonnummer Geboortedatum Datum Handtekening "Doorhalen wat niet van toepassing is. Wij willen u graag informeren over de besteding van uw giften. Als u hier geen prijs op stelt, kunt u dit aangeven via onderstaand adres of telefoonnummer. Stuur deze bon in een envelop naar: Amnesty International, Antwoordnummer 10840,1000 RA Amsterdam, (postzegel mag, hoeft niet). Of bel (020) 626 44 36 of kijk op www.amnesty.nl Support our fight for human rights Vrijheid is voor u vanzelfsprekend. In veel te veel landen is diezelfde vrijheid echter helemaal niet zo van zelfsprekend. Nog steeds worden overal ter wereld dagelijks mensenrechten geschonden. Amnesty International doet er al meer dan 40 jaar alles aan om dat tegen te gaan. En met succes. Zo hebben na snelle acties talloze mensen hun vrijheid herkregen en hebben we vele martelingen kunnen voorkomen. Voor ons werk zijn we volledig afhankelijk van u. Er is al veel bereikt. Maar er moet helaas nog veel meer gebeuren. Steun Amnesty. Nü. Want ook vandaag rekenen er mensen op Amnesty die niet tot mor gen kunnen wachten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 34