PZC Terneuzen licht gedoogbeleid toe Jongerenexpo in Thoolse bibliotheek Reimerswaal pleit voor Yerseke Busstations bij tunnel niet comfortabel Ouwerkerkse initiatiefnemer De Stelle haakt af door lange procedures 13 ÉS dinsdag 18 november 2003 Problemen agenda «M Diefstal uit woning Schuurfeest Kuitaart verzet Rijverbod voor automobilist Drankrijders voor de rechter Vrachtwagen rijdt fietser aan Dansmiddag ANBO Informatie Vergadering Dorpsraad Dreischor Vrachtwagens opengebroken J Dagrecreatie op boerderij onzeker [jnnrFamke van Loon OUWERKERK - Het project van vier Schouwen-Duiveland- <e boerderijen om dagrecreatie op de boerenbedrijven te ont wikkelen, is onzeker geworden. Vanwege de lange procedures voor vergunningen stapt één van de initiatiefnemers, recrea- tieboerderij De Stelle in Ouwer- fcerk, eruit. De gemeente Schouwen-Duiveland hamert ondertussen bij de provincie op versoepeling van de regels voor je Nieuwe Economische Dra- gers. 'Eenbeetje mosterd na de maal- tijd'vindt W. Kuijper van Recre atieboerderij De Stelle de mi lieuvergunning, die hij vorige week heeft gekregen van de ge meente. Want na ruim tien jaar bouwen aan een maisdoolhof, stro-hol' en andere activiteiten om toeristen kennis te laten ma ken met het boerenleven, heeft bij besloten zijn recreatieboer derij de verkopen. De huidige onderneming rendeert amper en een nieuwe impuls eraan geven vergt jaren vanwege de beno digde vergunningen. „We zaten bier al heel lang op te wachten. Dit loopt al drie jaar", stelt Kuijper over de nu afgegeven vergunning. De problemen, die de Ouwer kerkse ondernemer tegenkomt, kent ook R van Langeraad van de gelijknamige recreatieboer derij in Kerkwerve. Ook voor hem bleek het een kwestie van de lange adem om toestemming te krijgen voor de aanleg van zijn boerenboscamping. En dat terwijl realisatie van dergelijke plannen volgens hem keihard nodig is. „De dagrecreatieve tak brengt eigenlijk niks op. Je hebt daarnaast bijvoorbeeld horeca of verblijfsrecreatie nodig", al dus Van Langeraad. Het besluit de Ouwerkerkse re creatieboerderij te verkopen, kan wél gevolgen hebben voor de ontwikkeling van het eilan- delijk plattelandstoerisme. Sa men met Van Langeraad, Hoeve De Kleine Schore in Dreischor en Hoeve Batenburg in Ellemeet zou De Stelle meedoen in een nieuwe project voor dagrecrea tie op boerenbedrijven. Als uit breiding van het (lopende) pro ject 'Kijkje op 't Erf' willen de vier ondernemers hiervoor een stichting oprichten. Ondermeer om sponsors voor het nieuwe project te trekken. Want zonder een flinke sponsoring - rond de 75 procent - is het volgens Van Langeraad 'moeilijk deze zaak overeind te houden'. Dat Kuij per als één van de trekkers van dit nieuwe initiatief eruit stapt, maakt de oprichting van de stichting onzeker. „Daar zijn we ons nog op aan het beraden. Of het nog haalbaar is." De gemeente verkeert wat dit betreft tussen twee vuren. Ener zijds wil Schouwen-Duiveland een vitaal platteland en volgens haar recreatie-nota het platte landstoerisme stimuleren. In de praktijk betekent dat volgens wethouder G. van de Velde-de Wilde (landbouw, economie, re creatie en toerisme) dat de ge meente voor bijvoorbeeld de nieuwe stichting vooral 'facili- terend' kan zijn: wegwijs maken in subsidie-land. Aan de andere kant is ook de gemeente gebon den aan procedures en regels op het gebied van ruimtelijke orde ning en de Nieuwe Economische Dragers (NED's) van de provin cie. Wat betreft die strikte regels voor de NED's zou er eind dit jaar wel wat meer lucht kunnen komen voor ondernemers. Wet houder L. Geluk - Poortvliet stelt dat Schouwen-Duiveland bij die evaluatie 'heel nadruk kelijk' heeft gevraagd om ver soepeling van de huidige regels. STREEK ACTIVITEITEN DREISCHOR - Dorpshuis, 20.00 uur: Ver- jadering Dorpsraad; «VERKERK - Dorpshuis, 19.30 uur: Discussiebijeenkomst VVD-statenfractie :vervitaal platteland en nieuwe econo mische dragers; OUWERKERK - Dorpshuis, 19.30 uur: (srnbezoek da g e I i j ks g e m ee nte best u u r; 3CHARENDIJKE - De Putmeet, 20.00 uur: aenbare vergadering Dorpsraad. t. *- ■T (v-AAl*e J§ Na ruim tien jaar bouwen aan onder meer een 'stro-hol' om toeristen kennis te laten maken met het boerenleven, heeft W. Kuijper besloten De Stelle te verkopen. foto Marijke Folkertsma ZIERIKZEE - Onbekenden hebben zondagmiddag ingebro ken in een woning aan de Nieuwe Kooiweg in Zierikzee. Er werd een geldbedrag van meer dan tweehonderd euro wegge nomen. KUITAART - Het schuurfeest waarmee de Stichting Rond de Kleine Vogel uit Kuitaart zaterdag naar buiten zou treden, is verzet naar zaterdag 13 december. „De jubileumviering van carnavalsstichting de Kloorianen uit Kloosterzande, zater dag in zaal de Linde, is een te grote concurrentie om tegelijk ook een leuk schuurfeest op te zetten vindt voorzitter H. van den Bergen van het Kuitaartse feestcomité. De schuur van D. de Zwart tussen de doorgaande Hulsterweg en Cathelijneweg wordt daarom een paar weken later dan ge pland voor dit festijn ingericht met decoraties uit de jaren tachtig, de tijd dat schuurfeesten in de regio een grote aan trekkingskracht hadden. Dj 's verzorgen toepasselijke muziek en er is een optreden van de band 'Jive for your live'. Van den Bergen viert tevens het tienjarig bestaan van de stichting. KOUDEKERKE - Een 42-jarige automobilist uit de gemeen te Veere heeft in de nacht van zondag op maandag een proces verbaal en een rijverbod van drie uur gekregen. De man werd om 1.40 uur aangehouden in de Middelburgestraat in Koude- kerke voor rijden onder invloed. Uit een ademanalyse bleek dat hij ruim anderhalf maal te veel had gedronken. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter veroor deelde gisteren een 37-jarige inwoner uit die stad voor dron ken rijden tot een half jaar rijontzegging en 750 euro boete, waarvan 250 euro voorwaardelijk. De verdachte botste 29 april dit jaar in Middelburg met zijn auto, waarin ook zijn kinderen zaten, tegen een geparkeerde vrachtwagen. De in zittenden kwamen er boven wonder goed vanaf. De Middel burger vertelde gisteren in die periode zwaar overspannen te zijn geweest en dat die dag bij hem de stoppen doorsloegen. Raadsman H. Dunsbergen bepleitte dat het feit dat de man zich na het ongeval had gemeld bij de politie, meegewogen moest worden in de strafmaat. De politierechter trok zijn conclusies uit het aicoholpromilla- ge van 680 microgram, drie keer zoveel als toegestaan. Hij hield verder rekening met de persoonlijke omstandigheden. Een 55-jarige inwoner van Oost-Souburg liet 11 mei dit jaar zijn fiets achter in Koudekerke, nadat hij het nodige had gedronken. Hij liet zich thuisbrengen, waar hij in slaap viel. Toen hij wakker werd, stapte hij alsnog in de auto om zijn fiets op te halen. Toen hij werd aangehouden, bleek zijn alcoholpromillage nog altijd ruim twee keer zoveel als toegestaan. Hij werd conform de eis veroordeeld tot 405 euro boete. GOES - Een 79-jarige Goesenaar is gistermiddag rond één uur aan zijn been gewond geraakt toen hij op zijn fiets werd aangereden door een vrachtwagen. De 43-jarige vrachtwa genchauffeur uit Alphen reed over de rotonde in de Piet Hein- straat in Goes en sloeg rechtsaf de M.A. de Ruiterlaan in, maar verleende daarbij geen voorrang aan de fietser. De man is met de ambulance naar het ziekenhuis vervoerd. doorHarold de Puysseleijr TERNEUZEN - Het idee van minister Donner (Justitie) om in koffieshops alleen nog soft drugs te verkopen aan Neder- landers, zou Terneuzen op nieuw ernstige drugsoverlast bezorgen. Daar leek Donners collega J. Remkes (Binnenland se Zaken) gistermiddag van overtuigd, tijdens een kort be- fflekaan de binnenstad van Ter- neuzen. Minister Remkes was op uitno digingvan de politie in Zeeland om de officiële opening te ver richten van de nieuwe meidcen trale in Middelburg. Hij maakte van de gelegenheid gebruik voor een uitstapje naar Zeeuws- baanderen. De minister toonde verbaasd over de omvang van de drugsoverlast waarvan m'h tien jaar geleden in Terneu- REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet «leemans Famkevan Loon AliPankow Fame Soesman Fitly Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE «ationspark 28 Postbus 31 4400 AA GOES Tel: (0113) 315500 P3X: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'NTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl ^klachten: 0800-023 1 231 "Pmaandag t/m vijdag gedu ide de openingstijden; «terdagstot 12.00 uur zen sprake was. Vóór de invoe ring van het gedoogbeleid, waarbij de gemeente de verkoop van softdrugs vanuit twee za ken oogluikend toestaat, telde de Scheldestad immers ruim ze ventig illegale verkooppunten en verziekten drugsrunners en drugstoeristen het straatbeeld. Burgemeester J. Lonink vroeg daarom bij Remkes aandacht voor het 'onzalige idee' van mi nister Donner. „Wij denken dat dat zal leiden tot toename van de illegale handel. Nederlan ders zullen in de shop in het groot inkopen doen en vervol gens weer handel gaan drijven op straten en pleinen. Dat zou betekenen dat we terug naar af gaan." Tijdens de wandeling van een half uur, die de minister verge zeld van Lonink en een klein le gertje agenten door de binnen stad maakte, kreeg Remkes onder meer te horen dat drugs toeristen tot uit Parijs en omge ving de weg naar Terneuzen we ten te vinden. „Je kunt het aan de nummerborden zien", legde de burgemeester uit. In de Nieuwstraat stopte het ge zelschap even bij het bord met de menukaart waarop overtre ders kunnen lezen welke straf er staat op overtredingen als bal dadigheid of met een flesjes bier over straat lopen. „Alleen al dit jaar zijn in deze straat 320 van die incidenten bekeurd", kreeg de bewindsman te horen. Remkes hield tijdens de wande ling vooral oren en ogen open en beperkte zich tot een enkele korte opmerking. Voor een praatje met een inwoner kreeg de minister geen kans. De stra ten in de binnenstad waren praktisch uitgestorven. ZIERIKZEE - De ANBO afdeling Zierikzee houdt vanmiddag een dansmid dag bij Danscentrum Kramer in Zierikzee. Belangstellenden van vijftig jaar en ouder kun nen onder deskundige lei ding kennis maken of hun vaardigheden beproeven met bekende dansen als foxtrot, quickstep en En gelse wals. De dansmid dag begint om 14.00 uur. door FreekJanssen THOLEN - Hoe krijg je jonge ren weer de bibliotheek in? Door er werkstukken op te hangen die ze zelf hebben gemaakt, dach ten ze in Tholen. De komende vier weken is de openbare bi bliotheek Tholen versierd met covers van tijdschriften, ver vaardigd door leerlingen van het Calvijn College. Scholieren in het eerste jaar van het vmbo kregen de opdracht om een omslag te maken van een niet-bestaand tijdschrift. Deze moest alles bevatten wat ook voorop een echt tijdschrift staat: een titel, een foto en aan kondigingen van artikelen. De in totaal 66 leerlingen kre gen voor het knip- en plakwerk drie lessen van 45 minuten de tijd. Daarvóór was er ruim schoots aandacht besteed aan het bespreken en bekijken van verschillende soorten tijd schriften. De opdracht was onderdeel van het project BAZAR, dat als doel heeft Zeeuwse jongeren naar de bibliotheek te lokken. Leerlin gen van de eerste klas tot en met de bovenbouw worden door middel van opdrachten en les sen op een intensieve manier in contact gebracht met boeken, kranten, tijdschriften, poëzie, kunst en cultuur. Het project wordt gesubsidieerd door de ge meente, de provincie en Stich ting Lezen. Behalve in Tholen loopt het project in Zierikzee, Krabbendijke en op vijf scholen in Goes. De expositie is te bewonderen tijdens de openingsuren van de bibliotheek en loopt tot zater dag 13 december. Het bezoekerscentrum van het Nationaal Park Oosterschelde in Yerseke zou in de historische oesterputten kunnen worden ondergebracht. foto Dirk-Jan Gjeltema door Inqrid Fluibers YERSEKE - Yerseke moet worden meege nomen in de zoektocht naar een locatie voor het bezoekerscentrum van het Nationaal Park Oosterschelde. Daarvoor pleiten bur gemeester en wethouders van de gemeente Reimerswaal. In een brief aan het algemeen bestuur van het Overlegorgaan Nationaal Park Ooster schelde schrijft het Reimerswaalse college het te betreuren dat Yerseke 'te gemakkelijk als serieuze potentiële vestigingsplaats is afgewezen'. De Reimerswaalse bestuurders kwamen niet eerder in actie omdat er druk werd gewerkt aan een plan voor een bezoe kerscentrum op Neeltje Jans in de reserve pijler van de stormvloedkering. Dat plan lijkt financieel niet haalbaar en daarom heeft het dagelijks bestuur van het overlegorgaan besloten zijn pijlen te richten op het Schelphoekgebied nabij Seroosker- ke. Ook wordt bekeken of een bezoekers centrum op Neeltje Jans haalbaar is als er niet of maar zeer beperkt van de reservepij ler gebruik wordt gemaakt. Als er toch opnieuw wordt gewikt en gewo gen, dan is het niet meer dan logisch dat ook de mogelijkheden van Yerseke opnieuw worden onderzocht. Dat vinden tenminste de Reimerswaalse bestuurders. Zij wijzen het algemeen bestuur op het historisch be lang van Yerseke voor het natuurgebied Oosterschelde. In Yerseke ontketende acties beïnvloedden destijds de keuze voor een gedeeltelijk open afsluitdijk als de stormvloedkering. Het dorp met zijn schaal- en schelpdier cultuur staat bovendien symbool voor de 'wisselwerking tussen ecologie en econo mie'. Behalve de gemeente Reimerswaal heeft ook de Stichting Traditioneel Zeiland Zeeland zich bij het dagelijks bestuur van het overlegorgaan gemeld. De stichting wil het oude beurtschip Frans Naerebout als bezoekerscentrum inrichten. Het schip zou vervolgens steeds op een andere plek langs de Oosterschelde kunnen aanme ren. Het algemeen bestuur van het overlegor gaan vergadert donderdag 20 november over het bezoekerscentrum. Die bijeen komst vindt plaats in het provinciehuis in Middelburg en begint 's middags om twee door Wout Bareman TERNEUZEN - De voorzienin gen voor buspassagiers op het Tolplein van de Westerschelde- tunnel en op het busstation bij het sluizencomplex in Terneu zen schieten tekort. De fracties van PvdA en CDA in Provincïa- Ie Staten vinden dat met name de bushaltes op het Tolplein bij Ellewoutsdijk snel moeten wor den aangekleed. Voor buspassa giers is het daar zonder bescher ming tegen weer en wind slecht toeven. De Statenleden M. de Koster (PvdA) en A. Lijmbach (CDA) willen via een initiatiefvoorstel bewerkstelligen dat Gedepu teerde Staten snel maatregelen treffen. Ze wijzen erop dat het Tolplein na de opening van de tunnel is uitgegroeid tot een knooppunt van het busvervoer. „Aangezien er op het plein wei nig beschutting is en deze loca tie vooral in het donker niet echt als veilig kan worden aange merkt, is het noodzakelijk dat passagiers die daar moeten wachten, een alleszins redelijke wachtruimte wordt geboden", schrijven De Koster en Lijm bach. Die ruimte moet in elk ge val wind- en tochtvrij zijn, goed verlicht en de buspassagiers dienen er ook direct op de hoog te te worden gesteld van actuele reizigersinformatie, die overi gens ook toegankelijk moet zijn voor blinden en slechtzienden. Ook een goede toegankelijkheid voor reizigers met een handicap is een vereiste. En verder is een openbaar toilet geen overbodi ge luxe. Ook in het peperdure busstation in Terneuzen moeten de voor zieningen worden verbeterd. PvdA en CDA stellen vast dat het ook daar ontbreekt aan goe de voorzieningen voor gehandi capten en aan actuele informa tieverstrekking. De Koster en Lijmbach wijzen er fijntjes op dat de kwestie eer der al aan de orde is gesteld in de statencommissie Economie en Vervoer en dat daar toezeggin gen zijn gedaan die nu toe niet zijn nagekomen. Met de natte, koude wintermaanden voor de boeg vinden de twee dat nu snel spijkers met koppen moeten worden geslagen. Eerder dit jaar sloten de provin cie en de gemeente Terneuzen een overeenkomst over het be heer en onderhoud van het futu ristische busstation bij het slui zencomplex. De provincie zou opdraaien voor het groot onder houd, de gemeente voor het da gelijks beheer. Wethouder J. van Schaik van Terneuzen: „Door ons toedoen is de opzet van het busstation, waaraan wij een regionale func tie toebedeelden, veel ruimer geworden dan de provincie aan vankelijk van plan was. In plaats van 1,1 miljoen euro is er prompt 3,1 miljoen in geïnves teerd. Ons stond een busstation voor ogen waar de reizigers ook een kop koffie en een broodje kon worden geserveerd. Maar er bleek geen enkele exploitant in te willen stappen. We kunnen nu alleen nog kijken naar moge lijkheden de hele zaak wat klantvriendelijker aan te kle den. Het station staat daar na tuurlijk wel erg afgelegen. Maar de mogelijkheden zijn, volgens mij, beperkt." DREISCHOR - De Dorps raad Dreischor houdt vanavond een openbare vergadering in het dorps huis. De agenda vermeldt on der meer mededelingen over de herinrichting van het zogeheten Zwanen- vlot, het terrein bij Streek- en Landbouwmu seum Goemanszorg. Ver der presenteren A. Landré en C. Slabbekoorn van het Waterschap Zeeuwse Ei landen de resultaten van het verkeersonderzoek op de Zuiddijk en de Roterij- dijk. De dorpsraadverga dering begint om 20.00 ZIERIKZEE - Op een bedrijfs terrein in Zierikzee is in de nacht van zondag op maandag ingebroken in twee vrachtwa gens. Uit beide trucks werden de na vigatiesystemen ter waarde van 2000 euro per stuk gestolen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 33