11 Wonen en zorg vereist balans Start digitalisering van dorpshuizen Tennisvereniging en dorpsraad vrezen overlast woningbouw Weetjes Karolingisch verdedigingswerk wordt openluchtmuseum Direct profiteren van 3,75%* rente. Leerling van Pontes maakte grievende internetsite zeeuwse almanak bij Orange betaal je alles uit 1 bundel (ook je mms'jes) waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND dinsdag 18 november 2003 Onderzoek Toevluchtsoord Sluiting dreigt voor Kapelse jeugdsoos Nieuw. KwartaalPlus Sparen. ING Sèi BANK Verbintenis VAC en Seniorenraad Reconstructie burgwal mogelijk doorMarcelModde BLRGH-HAAMSTEDE - De Karolingische burg bij Burgh nordt in belangrijke mate ge reconstrueerd. Staatsbosbeheer heeft binnen de ring een iIuk landbouwgrond aange kocht, waardoor een groot deel (an het historisch waardevolle gebied nu in overheidshanden is. Met een aantal overgebleven particuliere grondeigenaren/ pachters op de burg wordt nog onderhandeld over de plannen in die hoek. De bedoeling is er eel openluchtmuseum van te maken. In opdracht van Staats bosbeheer wordt onderzocht boe het verdedigingswerk bij Burgh er rond het jaar 880-890 precies heeft uitgezien. Hoewel er ook in Zeeland verschillende van deze ringwallen bewaard zijn gebleven, vertonen die on derling grote verschillen. Het unieke aan de burg van Burgh is volgens districtshoofd K. de Lange, bovendien dat het be spaard is gebleven van (moder ne) woningbouw. Het onderzoek richt zich onder meer op de hoogte van de ring- wal en de plekken waar de hou ten poorten hebben gezeten. Wanneer wordt uitgegaan van soortgelijke overblijfselen in Denemarken, dan zijn dat er lier geweest, aldus J. Eleveld van de gemeente Schouwen- Duiveland. Ook hoopt de Rijks- dienst voor Oudheidkundig Bo demonderzoek te kunnen terugvinden of de uit kleiplag- gen opgebouwde ringwal was versterkt met een niet ongebrui kelijke palissade van gepunte palen. Zodra het beeld compleet is, lordt de burg in vol ornaat 'ge- |tisualiseerd' en op schaal ge- Ksenteerd in het nabijgelegen mseum De Burghse Schoole. lat gebeurt naar verwachting ■april, wanneer ook duidelijk 'alzijn wat tot de mogelijkhe den hoort op korte en langere termijn. Eind volgend jaar moet op de plek zelf het eerste resul taat van de plannen te zien zijn, denkt De Lange. De bedoeling is de ringwal fasegewijs in ere te herstellen, zodat er een nieuwe cultuur-historische beziens waardigheid ontstaat. Het openluchtmuseum kan dan worden geëxploiteerd vanuit de Burghse Schoole, is het idee. Bekeken wordt nog of het een volledige reconstructie moet worden, danwel dat het beter is te volstaan met het terugbren gen van de belangrijkste seg menten als profiel in het terrein. „We hebben ingezet op een be scheiden begin. Gaandeweg kan die visie worden uitgebreid. Iedereen is het er over eens dat het een locatie is waar je iets mee moet doen. In ieder geval meer dan wat er nu mee ge beurt", zegt De Lange. Van belang is dan wel dat over eenstemming wordt bereikt met de verschillende grondeigena ren in het gebied. Naast Staats bosbeheer en de gemeente zijn er ook particuliere belangheb benden. Gepoogd wordt tot een uitruil van agrarische gronden te komen, aldus Eleveld, zodat de gehele burg in handen van Staatsbosbeheer kan worden gegeven. De begraafplaats neemt in dat verhaal een aparte plek in en zal buiten de nieuwe ontwikkelingen worden gehou den. De gemeente is van plan het bestemmingsplan dusdanig dicht te timmeren, dat er in de toekomst geen activiteiten meer kunnen plaatsvinden die schade zouden toebrengen aan de cul tuur-historische waarde van het betreffende landschap. De burg was van oorsprong een toevluchtoord voor de bewoners van de Schouwse duinstreek in de Karolingische periode. Tij dens de heerschappij van Karei de Grote maakten rovende Vi kingen (ook wel Noormannen genoemd) de kustgebieden on veilig. De plaatselijke bevol- KAPELLE - Jongeren centrum Trinnety in Ka- pelle moet mogelijk vanaf januari de deuren sluiten. Als de gemeente het sala ris van jeugdwerker R. Vermaat niet wil gaan be talen, is het onmogelijk de jongerensoos open te hou den, aldus de Stichting Jeugdwerk Kapelle. Vermaat heeft een ID (In- enDoorstroom)-baan. Per 1 januari vervalt de rijks subsidie. De gemeente zou dan de 19.000 euro sala riskosten per jaar moeten gaan betalen. Het eerste jaar krijgt de gemeente hiervan 17.000 gulden te rug, maar daarna moet een contract voor onbe paalde tijd gaan geiden. Op 2 december wordt ge sproken over de toekomst. Het hoogteverschil en de cirkelvorm zijn één van de weinige elementen die nu nog zichtbaar zijn van de burg bij Burgh. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow ZIERIKZEE - Niet alleen de ka le cijfers over de behoefte aan ouderenhuisvesting tot 2010, maar ook de mogelijkheid voor zorgverlening zal uitgangspunt zijn voor de gemeente bij de aanvraag voor de bouw van se niorenwoningen. Volgens ge meentelijk beleidsmedewerker F. Babijn dient er verantwoord evenwicht te zijn tussen wonen en zorg. Met alleen het bouwen van de huizen wordt slechts ge deeltelijk in een behoefte voor zien. Babijn reageert daarmee op op merkingen in de Seniorenraad gisterochtend over het toekomstig beleid voor oude renhuisvesting op Schouwen- Duiveland. Vice-voorzitter J. Hendrikse informeerde of de ge meente wel alert inspeelt op de mogelijkheid extra woningcon tingent voor seniorenhuisves ting los te krijgen bij de provin cie in het kader van de notitie Zeeland Woonzorgland. Vol gens Babijn hoeft de Senioren raad zich daar geen zorgen over te maken. In nauw overleg met woningcorporatie Zeeuwland, de Thuiszorg en zorgorganisatie Arcus wordt de aanvraag opge steld die uiterlijk 1 februari bij de provincie moet zijn inge diend. Onderzoeksbureau ABF Re search inventariseerde in op dracht van de provincie de be hoefte aan seniorenwoningen per regio in 2010. In dat onder zoek wordt onderscheid ge maakt tussen zorgwoningen en aangepast wonen. Het verschil wordt bepaald door de mate waarin bewoners gebruik ma ken van zorgverlening. Zo gaat het bij aangepast wonen om an dere diensten dan verzorging en verpleging, maar bijvoorbeeld om een receptie, huismeester, alarminstallatie, EHBO-post en recreatieruimte. Bewoners van zorgwoningen maken intensief gebruik van zorg vanuit een woonzorgcomplex of verpleeg tehuis. Volgens ABF Research zal er op Schouwen-Duiveland in 2010 behoefte zijn aan 183 zorgwo ningen en 180 aangepaste wo ningen. Babijn benadrukt dat de huidige plannen van Zeeuw- land daar behoorlijk goed in voorzien. Volgens hem hebben de cijfers zeker geen schrikreac tie teweeg gebracht. Wel acht hij het van belang dat ook de zorg verleners in de toekomstige be hoefte kunnen voorzien. Babijn benadrukt het belang van een goede verdeling binnen concen traties van seniorenhuisvesting tussen mensen die veel behoefte aan zorg en verpleging hebben en bewoners die daar veel min der een beroep op doen. Een ver houding van tweederde inten sieve zorgbehoefte tegenover eenderde deel dat daar (nog) niet afhankelijk van is, geldt als uitgangspunt. „Maar hoe kunnen wij als Seni orenraad hier een zinnig advies over uitbrengen? Wij zullen ons toch ook moeten baseren op de cijfers die er nu over bekend zijn?", vroeg M. Cohen-Stuart zich af. In overleg met Babijn werd besloten de leden van de commissies Zorg en Welzijn uit gebreid te informeren over de wijze waarop de aanvraag voor seniorenhuisvesting wordt op gesteld. Zo kan de Seniorenraad een vinger aan de pols houden en in een wat later stadium ad viseren over de spreiding van ouderenhuisvesting in de ver schillende kernen op Schou wen-Duiveland. Advertentie Altijd over uw geld kunnen beschikken én een hoge rente van 3,75%* ontvangen? Met KwartaalPlus Sparen ontvangt u bonusrente over elk kwartaal dat u geen geld opneemt. Ook over extra inleg bouwt u meteen bonusrente op. Bel gratis 0800-7012 of kijk op WWW.ingbank.nl. *rentewijzigingen voorbehouden onderdeel van ING ZIERIKZEE - De Vrou wen Advies Commissie (VAC) voor de woning bouw en de Seniorenraad op Schouwen-Duiveland zijn gisteren met de on dertekening van een con venant een verbintenis tot gezamenlijke advisering aangegaan. Volgens voorzitter H. Klatter van de Senioren raad zijn er veel verschil lende belangengroepen op het gebied van wonen met ieder zijn eigen wensen. Om zoveel mogelijk ver snippering in de advise ring te voorkomen, heb ben VAC en Seniorenraad besloten op dit gebied de handen ineen te slaan. Als basis voor een goede sa menwerking is een conve nant opgesteld waarin exact staat omschreven op welke onderdelen de beide instanties woning bouwplannen beoordelen en hoe ze tot een eenslui dende advies zullen ko men. Klatter en VAC- voorzitter N. Polderman bekrachtigden de gefor maliseerde samenwer king met de onderteke ning van het convenant. king bouwde daarom een verde digbare vluchtplaats, een door een gracht en ringwal omgeven cirkel waarbinnen iedereen vei lig zou zijn. De uitgegraven grond werd gebruikt om het middengedeelte wat op te ho gen. Op het terrein zelf waren vaak schuilhutten gebouwd. Ook werd gebruik gemaakt van ophaalbruggen over de gracht. Het hoogteverschil en de cirkel vorm zijn één van de weinige elementen die nu nog zichtbaar zijn van de burg bij Burgh. door Ali Pankow SCH ARENDIJKE - De gemeen te Schouwen-Duiveland geeft woensdagmiddag 26 november in dorpshuis De Putmeet in Scharendijke het officiële start sein voor het project 'digitalise ring dorpshuizen'. Het project vormt een onderdeel van het be leidsvoornemen van het ge meentebestuur de communicatie tussen burgers en bestuurders te verbeteren. In alle dorpshuizen in de ge meente zullen vanaf 1 januari 2004 computers met internet aansluiting beschikbaar zijn voor het maken van brieven, het versturen van e-mails, het zoe ken naar informatie op internet, het bijhouden van een dorpsge bonden website of het ontvan gen van beleidsplannen die be trekking hebben op de eigen dorpskern. De systemen zijn ook geschikt voor het downloaden van infor matie van internet of voor het opslaan van gegevens zoals openbare stukken van de ge meente, foto's tekstbestanden, e-mailberichten en websites. Het gemeentebestuur heeft goe de hoop dat de computers dank zij hun brede gebruiksmogelijk heden een belangrijke bijdrage zullen leveren aan de gegevens uitwisseling tussen het bestuur en de inwoners van de gemeen te. Wethouder G. van der Salm geeft tijdens de bijeenkomst in De Putmeet nog een verdere uit eenzetting over dit digitalise ringsproject, waarna hij de ap paratuur op symbolische wijze in gebruik zal stellen. Aanslui tend zal R. Delfgaauw van Nu- Former Digital Media uit Zie- rikzee een toelichting geven op de invulling en de begeleiding van dit project. Vooruitlopend op de installatie van de apparatuur in alle dorps huizen wordt sinds begin sep tember al een proef met het computergebruik gehouden in gemeenschapsruimten in Scha rendijke, Bruinisse en Brouwer shaven. De beheerders van deze accommodaties volgen een ba siscursus voor begeleiding van de gebruikers. De praktijkerva ring die hiermee wordt opge daan, wordt gebruikt als verfij ning voor de training die alle dorpshuisbeheerders de ko mende maanden krijgen. De provincie besloot vorige week een bijdrage van 45.000 euro te verlenen voor dit pro ject. De gemeente zelf investeert er twee ton in. ZIERIKZEE - De maker van de grievende Pieter Zeemansite, waarop kwetsende beelden en teksten tegen scholengroep Pontes in Zierikzee werden ge projecteerd, blijkt een leerling van de school zelf te zijn. De da der, die in zijn eentje blijkt te hebben gehandeld, kon gisteren worden getraceerd. De maker had vrijdag in een anonieme e-mail al zijn excuses aangeboden en laten weten het hele gebeuren zelf als een 'uit de hand gelopen grap' te beschou wen. Rectrix W. Haverkamp van de locatie Pieter Zeeman denkt daar anders over. Zij zal op zeer korte termijn een gesprek heb ben met de dader en zijn ouders. Haverkamp zegt er de voorkeur aan te geven de verdere maatre gelen tegen deze kwetsende daad intern af te handelen. Zij wil eerst goed onderzocht zien hoe de betreffende leerling tot een dergelijke daad kon ko men en wil derhalve niet voor uitlopen op een mogelijke schorsing. Zij sluit dat echter niet uit. „Schorsing ligt voor de hand gezien de wijze waarop hier de regels van onderling respect zijn overschreden", aldus de rectrix. door Esme Soesman NIEUWERKERK - Tennisver eniging Duiveland en de dorps raad Nieuwerkerk vrezen dat de geringe afstand die aangehou den wordt tussen woningbouw plan D'Heule II en de tennisba nen in de toekomst voor licht en geluidsoverlast gaat zorgen. Beide organisaties dringen er dan ook bij de gemeente Schou wen-Duiveland op aan de af stand te vergroten die er bestaat tussen het Nieuwerkerkse sportpark en één van de aan de Stolpweg geplande woningen. In het ontwerpbestemmings- plan voor de nieuw te ontwikke len wijk wordt uitgegaan van een afstand van dertig meter. Daarmee wijkt de gemeente af van de minstens vijftig meter die de Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG) adviseert als gepaste afstand tussen sport parken en woningen. Door de gemeente wordt de plaats van die woning aan de Stolpweg echter als essentieel gezien in het creëren van een 'gezicht' bij de entree aan de noordkant van het dorp. Daar mee wordt, schetsen bestuur van de sportclub en dorpsraad in hun respectievelijke ziens wijzen op het plan, voorbij ge gaan aan de belangen van de tennisvereniging. „Een afstand van dertig meter tussen tennis banen en de dichtsbijzijnde wo ning vraagt qua overbrenging van geluid onherroepelijk om problemen", aldus het tennis- verenigingbestuur. De baanver- lichting maakt minstens zoveel kans op klachten van de toe komstige overburen. Het gevolg zou kunnen zijn dat het tennis- complex in de toekomst moet worden verkast. „Met alle mo gelijke - financiële - gevolgen voor de gemeente (gemeen schap) van dien." De dorpsraad vindt verder dat de percelen aan de Stolpweg via de wijk ontsloten moeten wor den. De toch al niet zo brede Stolpweg wordt er niet veiliger op als er nog een in- en uitrit bij komt. Ook gelooft de raad niet dat de woningen richting polder moeten worden gesitueerd. Door deze positie juist om te draaien kan een grotere afstand tussen woning en het te bewer ken land worden gecreëerd en daarmee wellicht - juridische - belemmering van het gebruik van gewasbeschermingsmidde len door aangrenzende agrari sche bedrijven worden voorko men. De tweede fase van plan d'Heule omvat 47 woningen, waarvan de eerste zeventien volgend jaar al mogen worden gebouwd. Of dat ook gebeurt, is afhankelijk van het verloop van de procedure. Advertentie Deze week plofte een fraai boekwerk op het bureau: het Groot Lexicon van Nutteloze Feiten. Een waardevol na slagwerk met precies 666 we tenschappelijk verantwoor de, maar zinloze weetjes. Een prachtig initiatief van twee wetenschapsjournalisten. Want wie wil nu niet weten dat een krokodil harder kan lopen dan een mens en dat men alleen aan zo'n beest ontsnapt door zigzaggend weg te rennen?Was het be kend dat bij een simpele kus 278 verschillende bacterie soorten worden uitgewis seld? Ons in elk geval niet. Netzomin als het feit dat mensen met blond haar ruim 1,2 miljoen hoofdharen mee torsen, mensen met bruin en zwart haar ongeveer één mil joen en roodharigen 800.000. Maar de leukste is ontegen zeggelijk deze: „Het heelal is vlakbij. Het is maar een uur rijden met de auto, mits je recht omhoog gaat." Advertentie Een belletje uit het buitenland, een sms'je, een foto versturen... Alleen bij Orange betaal je alle diensten uit 1 bundel. Heel simpel. Zo bepaal je zelf waaraan jij je geld besteedt. Bovendien verstuur je als nieuwe Orange Free abonnee alle mms- en sms-berichten gratis tot 1 februari 2004. Kijk dus snel op www.orange.nl, of loop eens binnen bij de Orange shop, BelCompany of TeleCom-Today. the future's bright, the future's Orange www.orange.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 31