PZC Uitbreiding Zeeuws bestralingscentrum bereikt hoogste punt PZC Covers Calvijn College sieren bibliotheek Vuilniswagen kan het werk alleen af Kalkrijke mortel is prima voor zeldzame planten Gemeente wil combinatie van kantoren, woningen en detailhandel agenda 13 dinsdag 18 november 2003 Brand verwoest woonkamer in Vlissingen Rekening sentrale redactie 'nternet Groei Wachttijd Sportcircuit Prijskaartje Vrachtwagen rijdt fietser aan Schuurfeest Kuitaart verzet Navigatiesystemen gestolen Rijverbod voor automobilist Drankrijders voor de rechter Onderzoek bedrijfsterrein Tholen ^ngrRolf Bosboom IHOLEN - Projectontwikke laar Dura Vermeer Vastgoed on derzoekt de haalbaarheid van een nieuwe invulling van be drijventerrein Noord in Tholen- stad. De ontwikkelaar uit Leid- chendam doet dat in samen werking met haar Goese zuster onderneming Proverko Ontwikkeling. Komend voor jaar moet er duidelijkheid zijn. Het bedrijventerrein Noord is verouderd en ligt er verpauperd bij, De gemeente Tholen loopt daarom al enige tijd rond met plannen de huidige bedrijven te verplaatsen, met name naar het nieuwe terrein Welgelegen II, zodat Noord opnieuw kan wor den ontwikkeld. De uitgangspunten daarvoor zijn vorig jaar opgesteld. Er moet een combinatie van kanto- VLISSINGEN - Een uitslaande brand heeft gisteren de woon kamer van een appartement verwoest aan de Schaepman- straat in Vlissingen. De be woonster is met ademhalings moeilijkheden opgenomen in kt ziekenhuis. De brandweer schat de schade op ongeveer vijftigduizend eu ro. Het bovengelegen apparte ment liep ook schade op. De be woners daarvan hebben tijde lijk elders onderdak gevonden. brandweer werd om om streeks 16.45 uur gebeld door de bovenbuurvrouw. Die zag rook vlammen. Zij bracht eerst kar twee kinderen via het trap penhuis in veiligheid en belde vervolgens het alarmnummer. brandweer rukte uit met twee blusvoertuigen en de ioogwerker. Debrand is ontstaan in een hoek ïaar de geluidsapparatuur tond. Behalve de woonkamer ras ook de hal van het apparte- sent uitgebrand. ren, woningen en detailhandel komen. Het gebied dat tegen het centrum van het stadje aan ligt, kan worden ingevuld met dag winkels, maatschappelijke voorzieningen en parkeergele genheid. Noordelijker is er ruimte voor het verplaatsen van de twee su permarkten in Tholen. Verder gaat de gemeente uit van de sloop van woningen aan de Grindweg. In het plan is een nog onbekend huizen voorzien. Voor de uitvoering zoekt het ge meentebestuur samenwerking met een marktpartij. Aanvan kelijk waren daarvoor vijf pro jectontwikkelaars in beeld. Op basis van presentaties en ge sprekken is besloten verder te gaan met Dura Vermeer. Het bedrijf heeft nadrukkelijk aangegeven eerst de haalbaar heid van de uitgangspunten van de gemeente te willen onderzoe ken. Daarvoor wordt binnen kort een intentieovereenkomst getekend, die loopt tot 31 maart 2004. Dan moet duidelijk zijn of de beoogde opzet ook valt te realiseren. Als de uitkomst posi tief is, wordt er een samenwer kingsovereenkomst opgesteld om de ideeën uit te werken. VLISSINGEN - Met de plaat van een grote staalcon structie werd gisteren het hoog ste punt bereikt van het Zeeuws io-Therapeutisch Instituut IZRTI) in Vlissingen. De ver wachting is dat medio volgend gebruik gemaakt kan worden van de twee extra be stralingskamers. „Dit is het hoogste punt en tegelijkertijd een hoogtepunt", zegt T. Dek kers, hoofd algemene Dienst van het ZRTI. Met de uitbreiding en de inrich ting van het Zeeuwse bestra lingscentrum is ongeveer 16,5 miljoen euro gemoeid. Het mi nisterie van Volksgezondheid is belangrijke geldschieter. «Het ministerie heeft het belang De gemeente en de ontwikke laar hebben de afspraak ge maakt dat in dit stadium de kos ten die worden gemaakt, bijvoorbeeld door het inschake len van deskundigen, voor eigen rekening zijn. Als het definitief tot een samenwerking komt, worden alle kosten verwerkt in de grondexploitatie van het ge bied. De gemeente zal zich van af dat moment vooral bezighou den met het opstellen van een bestemmingsplan; de ontwik kelaar neemt de verplaatsing of uitkoop van de bedrijven en de feitelijke ontwikkeling van het gebied voor zijn rekening. De samenwerking met Dura Vermeer wordt maandag 24 no vember besproken in de raads commissie gemeentelijke ont wikkeling. Deze openbare bijeenkomst wordt gehouden in het gemeentehuis in Sint-Maar tensdijk en begint om 19.30 uur. door Edith Ramakers redactie bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus 31 1460 AA goes Tel: (0113) 315670 Pax: (0113) 315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom 'n9rid Huibers Miekevan der Jagt Pmek Janssen RohPaardekam ten de Vries (sport) «ationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315500 Pox: (0113)315669 P-mail: redactie@pzc.nl www.pzc.nl P-mail: web@pzc.nl ^oogklachten: 0800-023 1 231 dü ma.anc'a9 t/m vrijdag ge- ,.,re™e de openingstijden; xaterdagstot 12.00 uur ingezien van de uitbreiding", merkt Dekkers op. „Jaarlijks komen er ongeveer duizend nieuwe kankerpatiënten bij voor een radiotherapeutische behandeling. Het ZRTI krijgt patiënten uit Zeeland en West- Brabant." De groei van kankerpatiënten komt landelijk neer op 3 pro cent. „De toename wordt vooral veroorzaakt door de vergrij zing. De gemiddelde leeftij d van de mens wordt hoger, waardoor de kans op kanker onder oude ren toeneemt." De architectenbureaus WTS Architecten uit Vlissingen en Architecten aan de Maas uit Rotterdam tekenden voor het ontwerp van de nieuwbouw. De nieuwbouw komt naast het Zie kenhuis Walcheren, op de plek van het huidige ZRTI. Op de be gane grond komen de twee be stralingskamers en de wacht ruimtes. De huidige polikliniek van het ZRTI verhuist naar de eerste verdieping en de kanto ren komen op de tweede verdie ping. Op dit moment heeft het ZRTI een wachtlijst. Patiënten die be straald moeten worden, hebben te maken met een wachttijd van tweeënhalve week of korter. „Voor noodgevallen wordt er al tijd iets geregeld. Maar nu we een grotere behandelcapaciteit krijgen, zal de wachttijd niet verder oplopen." Op dit moment zijn er circa veertig medewerkers in dienst van het ZRTI. „Door de uitbrei ding van twee naar vier bestra lingskamers, zullen we vooral meer radiotherapeutische labo ranten nodig hebben." HEINKENSZAND - Sporthal De Stenge in Heinkenszand wordt woensdag omgebouwd tot een sportcircuit, voor een sport- en spelinstuif. Kinderen van vier tot twaalf jaar kunnen zich uitleven met allerlei sporten en spelletjes, onder begeleiding van ervaren recreatiesporters. De instuif is van 13.30 tot 15.30 uur, na af loop wordt een video vertoond en kunnen de kinderen gezellig samen eten. De leerlingen kregen voor het knip- en plakwerk drie lessen van 45 minuten de tijd. foto Dirk-Jan Gjeltema door Freek Janssen THOLEN - Hoe krijg je jongeren weer de bi bliotheek in? Door er werkstukken op te hangen die ze zelf hebben gemaakt, dachten ze in Tholen. De komende vier weken is de openbare bibliotheek Tholen versierd met covers van tijdschriften, vervaardigd door leerlingen van het Calvijn College. Scholieren in het eerste jaar van het vmbo kregen de opdracht om een omslag te maken van een niet-bestaand tijdschrift. Deze moest alles bevatten wat ook voorop een echt tijdschrift staat: een titel, een foto en aankondigingen van artikelen. De in totaal 66 leerlingen kregen voor het knip- en plak werk drie lessen van 45 minuten de tijd. Daarvóór was er ruimschoots aandacht be steed aan het bespreken en bekijken van verschillende soorten tijdschriften. De opdracht was onderdeel van het project BAZAR, dat als doel heeft Zeeuwse jonge ren naar de bibliotheek te lokken. Leerlin gen van de eerste klas tot en met de boven bouw worden door middel van opdrachten en lessen op een intensieve manier in con tact gebracht met boeken, kranten, tijd schriften, poëzie, kunst en cultuur. Het pro ject wordt gesubsidieerd door de gemeente, de provincie en Stichting Lezen. Behalve in Tholen loopt het project in Zierikzee, Krab- bendijke en op vijf scholen in Goes. De expositie is te zien tijdens de openingsu ren van de bibliotheek en loopt tot zaterdag 13 december. Dc robotarm aan de zijkant van de wagen pakt de kliko's op en kiept ze leeg. foto Dirk-Jan Gjeltema door Freek Janssen GOES - In Goes rijdt sinds gis teren een hypermoderne vuil niswagen rond. Wethouder S. van 't Westeinde nam in de wijk Goese Meer de zogeheten zijla der in gebruik. Die dankt zijn naam aan de robotarm aan de zijkant, die de vuilnisbakken optilt en leegkiept. De chauf feur kan zo het ophaalwerk al leen af, waardoor de twee vuil nismannen achter de wagen overbodig zijn geworden. De eerste tijd gaat er nog wel een man extra mee. Die loopt voor de wagen uit om ervoor te zor gen dat de kliko's goed staan. In het oude systeem moesten die met de wieltjes aan de straat staan, voor de zijlader moeten ze juist andersom. De bewoners van de wijken waar de futuristi sche wagen dienst gaat doen, krijgen hierover binnenkort een folder in de bus. Dat zijn Goese Meer, Kattendijke, Noordhoek, Oostmolenpark, Overzuid, Goes-Zuid, Ouverture en ge deeltes van de Goese Polder. Niet alle wijken zijn meteen aan de beurt, de zijlader gaat gelei delijk meer hooi op zijn vork ne men. Hij is niet geschikt voor al le wijken. In de binnenstad kan de nieuwe wagen niet zo goed uit de voeten. Vier jaar geleden werd de eerste volautomatische vuilniswagen in Nederland in gebruik geno men. Ook in Zeeland heeft Goes niet de primeur; in het buitenge bied van Zierikzee rijdt er sinds kort ook al één rond. De Goese wagen is alleen net een beetje geavanceerder; hij hoeft niet op en neer te rijden naar de stort, maar verwisselt zijn con tainer in de wijk waar hij bezig Het prijskaartje liegt er dan ook niet om. De gemeente heeft on geveer drie ton moeten neertel len voor de high-tech vuilnis wagen. Op termijn scheelt de zijlader echter een hoop geld. Hij werkt net zo snel als de tra ditionele wagens, maar heeft twee man minder personeel no dig. De vuilnismannen hoeven voorlopig niet te vrezen voor hun baan, want er rijdt nog maar een zijlader rond in Goes. STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - Gertrudiskerk, 13.00-16.00 uur: Torenbeklimming; 13.00-16.30 uur: Bezichtiging monumen ten; GOES - Kantine ZLM, 13.30-16.30 uur: Biljart voor ouderen, buurtwerk Goese Polder; Grote kerk, 13.30 uur: Carillonbespeling door Sjoerd Tamminga; Revalidatiecentrum De Lindenhof, 16.45-17.45 uur: bewegen voor Astma en CODP-patiënten; KAPELLE - De Vroone, De Vroone, 09.15 uur: Yoga; 13.30 uur: Sociëteit; 14.00 uur: Welfarewerk; KRABBENDIJKE De Meiboom, 18.45 uur: Jongens en meisjesclub voor groep 6,7,en 8; KRUINIIUGEN - Ons Dorpshuis, 13.00- 17.00 uur: Biljartclub senioren; 13.30- 16.30 uur vrouwenclub senioren; Sport hal, 19.30-20.30 uur: Conditietraining bij Omni-Sport Reimerswaal; VLAKE - Sequoiahof, 10.00-18.00 uur: Grote siertuin geopend voor publiek; WEMELDIIMGE - 13.00 uur: Sociëteit; 14.00 uur: Welfarewerk; Hotel Smits, 20.00 uur: Klaverjassen; YERSEKE - Prinses Beatrixhaven, 13.30 uur: Vertrek rondvaart op de Ooster- schelde; Het Trefpunt, 14.00 uur: Bingo voor 50- plussers Stichting Cultureel Werk Senio ren Reimerswaal; 19.30-21.30 uur: Repetitie fanfare Mu ziekvereniging Mozart; Gymzaal aan de Ericalaan, 09.00-10.00 uur: Conditietraining voor 50-plus bij Omni-sport Reimerswaal; GOES - Een 79-jarige Goesenaar is gistermiddag rond één uur aan zijn been gewond geraakt toen hij op zijn fiets werd aangereden door een vrachtwagen. De 43-jarige vrachtwa genchauffeur uit Alphen reed over de rotonde in de Piet Hein- straat in Goes en sloeg rechtsaf de M. A. de Ruiterlaan in, maar verleende daarbij geen voorrang aan de fietser. De man is met de ambulance naar het ziekenhuis vervoerd. KUITAART - Het schuurfeest waarmee de Stichting Rond de Kleine Vogel uit Kuitaart zaterdag naar buiten zou treden, is verzet naar zaterdag 13 december. „De jubileumviering van carnavalsstichting de Kloorianen uit Kloosterzande, zater dag in zaal de Linde, is een te grote concurrentie om tegelijk ook een leuk schuurfeest op te zetten vindt voorzitter H. van den Bergen van het Kuitaartse feestcomité. De schuur van D. de Zwart tussen de doorgaande Hulsterweg en Cathelijneweg wordt daarom een paar weken later dan gepland voor dit fes tijn ingericht met decoraties uit de jaren tachtig, de tijd dat schuurfeesten in de regio een grote aantrekkingskracht had den. Dj 's verzorgen toepasselijke muziek en er is een optreden van de band 'Jive for your live'. Van den Bergen viert tevens het tienjarig bestaan van de stichting. „Door vrij actief te zijn willen we de leefbaarheid in onze kleine kern op peil houden", zegt Van den Bergen. „We pakken niet alleen uit met activiteiten maar zijn ook al tien jaar een officiële dorpsraad." ZIERIKZEE - Op een bedrijfsterrein in Zierikzee is in de nacht van zondag op maandag ingebroken in twee vrachtwa gens. Uit beide trucks werden de navigatiesystemen ter waar de van 2000 euro per stuk gestolen. KOUDEKERKE - Een 42-jarige automobilist uit de gemeen te Veere heeft in de nacht van zondag op maandag een proces verbaal en een rijverbod van drie uur gekregen. De man werd om 1.40 uur aangehouden in de Middelburgestraat in Koude- kerke voor rijden onder invloed. Uit een ademanalyse bleek dat hij ruim anderhalf maal te veel had gedronken. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter veroor deelde gisteren een 37-jarige inwoner uit die stad voor dron ken rijden tot een half jaar rijontzegging en 750 euro boete, waarvan 250 euro voorwaardelijk. De verdachte botste 29 april dit jaar in Middelburg met zijn auto tegen een geparkeerde vrachtwagen. De inzittenden kwamen er boven wonder goed vanaf. De Middelburger ver telde gisteren in die periode zwaar overspannen te zijn ge weest. Raadsman H. Dunsbergen bepleitte dat het feit dat de man zich na het ongeval zich had gemeld bij de politie, meege wogen moest worden in de strafmaat. Een 55-jarige inwoner van Oost-Souburg liet 11 mei dit jaar zijn fiets achter in Koudekerke, nadat hij het nodige had ge dronken. Hij liet zich thuisbrengen, waar hij in slaap viel. Toen hij wakker werd, stapte hij alsnog in de auto om zijn fiets op te halen. Toen hij werd aangehouden, bleek zijn alcoholpromillage nog altijd ruim twee keer zoveel als toegestaan. Hij werd conform de eis veroordeeld tot 405 euro boete. door Renévan Stee IJZENDIJKE - Het behoud van zeldzame en beschermde muur- planten moet vaker worden ge combineerd met restauratie werkzaamheden. Dat stellen Peter Maas en Nanning-Jan Ho- ningh van de Stichting Land schapsbeheer Zeeland (SZL). Om die reden hebben zij de bro chure 'Met de wortel in de mor tel' samengesteld, waarin vooral wordt ingegaan op de mogelijkheid om dergelijke begroeiingen op muren te be houden. In de praktische hand leiding voor onder meer ge meenten, waterschappen en aannemers rekenen ze ook af met het hardnekkige misver stand dat kruidachtige planten een bedreiging zouden vormen voor de stevigheid van de muren waarop zij groeien. Vooral het gebruikelijke en grootschalige herstel van muren en het gebruik van kalkarme en 'harde' mortels zijn weinig be vorderlijk, aldus het duo. Muur- planten vestigen zich bij voor keur op oude, verweerde muren, waarvan de voegen rijk zijn aan kalk. Soorten die specifiek zijn voor muurvegetaties, zijn voor een belangrijk deel typische kalkplanten. „Daarom pleiten wij bij restauraties onder meer voor het gebruik van ouderwet se bouwmaterialen zoals kalk rijke mortel en het niet zonder meer afbreken van muren", ver telde Honingh gisteren bij de presentatie van de brochure op het erf van de familie Koster aan de Oranjedijk bij IJzendijke. Het was meteen ook het start schot van de restauratie van de uit 1755 daterende bakkeet op het erf. Vroeger werden hierin brood en ovenkoeken gebakken voor het boerengezin, de knech ten en de meiden. Op een van de gevels bevindt zich een opval lende groeiplaats van muur- planten, waaronder een kleine duizend steenbreekvarens - die in Zeeland op nog slechts tien plaatsen worden aangetroffen -, tongvarens en muurvarens. Bij de werkzaamheden wordt voor het eerst het behoud van cul tuurhistorie en het behoud van zeldzame muurplanten gecom bineerd. Daar zal volgens direc teur Wim Scholten van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland steeds meer nadruk op komen te liggen. De stichting zal zich hiervoor ook intensief inspannen. De muren van de bakkeet worden voor een deel opnieuw opgemetseld met kalk- mortel. Verder worden de dak spanten vervangen en de Oud hollandse dakpannen opnieuw gelegd. De kosten van het pro ject bedragen 8000 euro. De fa milie Koster draagt 2000 euro bij. Het restant komt onder meer van de provincie en het project soortenbeleid van de SLZ. De oude bakkeet op het erf van de familie Koster in IJzendijke wordt opgeknapt, met behoud van de bijzondere muurbegroeiing. foto Peter Nicola'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 27