11 Bezoekerscentrum hoort in Yerseke Bewoners blijven tegen herinrichting van de Valckestraat Omwonenden in actie tegen rangeerterrein eerling Pontes maker Busstations bij tunnel missen comfort rievende internetsite Trouwen op zandplaat is van de baan Ornaat: Als Trinnety sluit, krijg je weer hangjongeren in Kapelle Weetjes Zwavelkoppen zeeuwse almanak bij Orange betaal je alles uit 1 bundel (ook je mms'jes) Direct profiteren van 3,75%* rente. ING 4) BANK Getuigen gezocht BEVELANDEN/THOLEN dinsdag 18 november 2003 Verlies Bomenrij orange Nieuw. KwartaalPlus Sparen. Overeenkomst J ïERSEKE - Er mag niet wor sen getrouwd op een zandplaat |D de Oosterschelde. De ge meente Beimerswaal heeft een t(rzoek van een toekomstig echtpaar dat het idee had opge- vat, afgewezen. Het stel wilde elkaar het ja woord geven op de Zeeuwse meemastklipper Avontuur. Dat zou moeten gebeuren op de zandplaat ter hoogte van Yerse- ke. Om dat mogelijk te maken, moet de gemeenteraad van Rei- merswaal het schip aanwijzen als 'huis der gemeente'. Het college van burgemeester en wethouders wil daar niet aan meewerken. Het is daarom ook niet van plan een voorstel met die strekking voor te leggen aan de gemeenteraad. Reden voor de strikte opstelling is de discussie die vorig jaar sep tember in de gemeenteraad is gevoerd. Toen kwam een voor stel op tafel om hotel De Poort van Antwerpen in Rilland aan te wijzen als trouwlocatie. B en W wilden daar aanvankelijk, on der een aantal voorwaarden, medewerking aan verlenen. De meeste politieke partijen in de raad dachten daar anders over. Zij waren bang voor onder meer concurrentievervalsing en precedentwerking. De kans was niet denkbeeldig, zo werd ge vreesd, dat nog veel meer slim me ondernemers hun zaak, tuin of schip tot trouwlocatie lieten omdopen. Sinds dat debat is de zaak voor het college helder. ,,De uit spraak van de raad was vrij principieel", zegt burgemeester A. Verb ree over het afwijzen van het nu ingediende verzoek. „We bestendigen slechts het ingezet te beleid: er wordt alleen ge trouwd in het gemeentehuis in Kruiningen, tenzij dat echt niet kan." Sluiting dreigt voor jeugdsoos door Ingrid Huibers YERSEKE - Yerseke moet wor den meegenomen in de zoek tocht naar een locatie voor het bezoekerscentrum van het Na tionaal Park Oosterschelde. Daarvoor pleiten burgemeester en wethouders van de gemeente Reimerswaal. In een brief aan het algemeen bestuur van het Overlegorgaan Nationaal Park Oosterschelde schrijft het Reimerswaalse col lege het te betreuren dat Yerseke 'te gemakkelijk als serieuze po tentiële vestigingsplaats is af gewezen'. De Reimerswaalse bestuurders kwamen niet eerder in actie om dat er druk werd gewerkt aan een plan voor een bezoekerscen trum op Neeltje Jans in de reser vepeiler van de stormvloedke ring. Dat plan lijkt financieel niet haalbaar en daarom heeft het dagelijks bestuur van het over legorgaan besloten zijn pijlen te richten op het Schelphoekge- bied nabij Serooskerke. Ook wordt bekeken of een bezoe kerscentrum op Neeltje Jans haalbaar is als er niet of maar zeer beperkt van de reservepij ler gebruik wordt gemaakt. Als er toch opnieuw wordt ge wikt en gewogen, dan is het niet meer dan logisch dat ook de mo gelijkheden van Yerseke op nieuw worden onderzocht. Dat vinden tenminste de Reimers waalse bestuurders. Zij wijzen het algemeen bestuur op het his torisch belang van Yerseke voor het natuurgebied Oosterschel de. In Yerseke ontketende acties beïnvloedden destijds de keuze voor een gedeeltelijk open af sluitdijk als de stormvloedke ring. Het dorp met zijn schaal- en schelpdiercultuur staat bo vendien symbool voor de 'wis selwerking tussen ecologie en economie'. Behalve de gemeente Reimers waal heeft ook de Stichting Tra ditioneel Zeiland Zeeland zich bij het dagelijks bestuur van het overlegorgaan gemeld. De stichting wil het oude beurt schip Frans Naerebout als be zoekerscentrum inrichten. Het schip zou vervolgens steeds op een andere plek langs de Ooster schelde kunnen aanmeren. Het algemeen bestuur van het overlegorgaan vergadert don derdag 20 november over het bezoekerscentrum. Die bijeen komst vindt plaats in het pro vinciehuis in Middelburg en be gint 's middags om twee uur. door Ab van derSluis VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen moet geen milieuver gunning verlenen voor het ran geerterrein op de autoterminal van Cobelfret in Vlissingen- Oost. Dat vindt de Vereniging Bewoners Belanghebbenden 'Goederen-Spoor-Weg' uit Ber gen op Zoom. Bij B en W van Vlissingen is een aanvraag op grond van de Wet Milieubeheer binnengekomen. De vergunning moet de tijdelij ke permissie van Cobelfret ver vangen. Die is afgegeven om uitbreiding van het aantal treinbewegingen van en naar de terminalmogelijk te maken. De vereniging vindt met name het ontbreken van een akoes tisch rapport een misser. Ook worden gegevens gemist over trillingen en geluidsoverlast. De bewonersvereniging is boven dien van mening dat de gevol gen voor de hele Zeeuwse spoor lijn tot aan Roosendaal moet worden meegewogen in de ver gunning. door Ingrid Huibers HEINKENSZAND - Bewoners van de Jacob Valckestraat- in Heinkenszand vragen de ge meenteraad een stokje te steken voor het herinrichtingsplan van hun straat. Tijdens twee in spraakbijeenkomsten gaven de bewoners al massaal blijk van hun ongenoegen, maar burge meester en wethouders willen het plan toch uitvoeren. De werkzaamheden beginnen 1 de cember. J. Traas, die samen met zijn bu ren actie voert, is behoorlijk kwaad. „Ik vind het schandalig dat het college van burgemees ter en wethouders het plan gewoon doordrukt, terwijl de hele straat tegen is. Je wordt als bewoners gewoon geminacht", zegt hijInmiddels is er een brief gestuurd naar alle raadsleden in de hoop het tij nog te keren. Lastig is het wel dat de raad pas weer bijeenkomt op donderdag 4 december, terwijl het werk in de straat maandag 1 december moet beginnen. Traas hoopt dan ook dat de raadsleden op tijd 'wakker worden'. „Als ze nu niet reageren zijn ze geen knip voor de neus waard", vindt hij. De bewoners vrezen vooral voor het verlies van parkeerplaatsen als de straat, zoals nu de bedoe ling is, wordt versmald en van een bomenrand wordt voorzien. De aanplant van bomen veroor zaakt volgens de actievoerders in de toekomst een gebrek aan ochtendzon en hinder van vo gelpoep, afgevallen bladeren en snelgroeiende wortels. De straat wordt bovendien onveili ger. De bewoners doen dan ook een dringend beroep op de raad om geen geld uit te geven dat ook aan 'dringendere zaken binnen de gemeente kan worden besteed'. Volgens het colgege van burge meester en wethouders hebben de ingebrachte bezwaren 'te weinig gewicht'. Dat meldden zij de bewoners in een brief. Daarin leggen ze nogmaals uit dat de straat wordt versmald zodat er een dertigkilometerre- gime kan worden ingevoerd. In tegenstelling tot de bewoners is het college van mening dat er na de herinrichting nog steeds aan beide zijden van de straat kan worden geparkeerd. Bijna alle woningen beschikken vol gens de bestuurders bovendien over voldoende parkeerruimte op eigen terrein. De geplande bomenrij garan deert volgens het college 'blij vendheid en kwaliteit'. Iets wat niet gezegd kan worden van de 'verspreid en incidenteel in voortuinen voorkomende bo men van een verschillende kwa liteit'. Het argument van de be woners dat zij 'in één van de groenste straten' van de ge meente wonen verandert daar niets aan. Deze week plofte een fraai boekwerk op het bureau: het Groot Lexicon van Nutteloze Feiten. Een waardevol na slagwerk met precies 666 we tenschappelijk verantwoor de, maar zinloze weetjes. Een prachtig initiatief van twee wetenschapsjournalisten. Want wie wil nu niet weten dat een krokodil harder kan lopen dan een mens en dat men alleen aan zo'n beest ontsnapt door zigzaggend weg te rennenlWas het be kend dat bij een simpele kus 278 verschillende bacterie soorten worden uitgewis seld? Ons in elk geval niet. Netzomin als het feit dat mensen met blond haar ruim 1,2 miljoen hoofdharen mee torsen, mensen met bruin en zwart haar ongeveer één mil joen en roodharigen 800.000. Maar de leukste is ontegen zeggelijk deze: ,,Het heelal is vlakbij. Het is maar een uur rijden met de auto, mits je recht omhoog gaat." OVEZANDE - Dat een paddestoel graag in groepsverband door het leven gaat, bewijzen deze zwavelkoppen in Ovezan- de. En geef ze eens ongelijk. Een padde stoel heeft het jaargetijde al niet mee en als je dan ook nog dag in dag uit in je een tje in de regen staat, wordt het bestaan wel erg somber. De zwavelkoppen flore ren op dood hout. Zo ontleent de padde stoelenwoongroep haar bestaansrecht waarschijnlijk aan een gerooide boom. De bewoners van de leefgemeenschap vullen hun dagen met het omzetten van voedingsstoffen uit de stobbe in humus waar nieuwe aanplant straks weer van kan groeien. foto Dirk-Jan Gjeltema oor Ali Pankow RIKZEE - De maker van de grievende Pieter Zeemansite, waar op kwetsende beelden en teksten tegen scholengroep Pontes in Zie ree werden geprojecteerd, blijkt een leerling van de school te jn. De dader kon gisteren worden getraceerd. Hij had vrijdag in nanonieme e-mail al zijn excuses aangeboden en laten weten het elegebeuren zelf als een 'uit de hand gelopen grapte beschouwen, ectrix W. Haverkamp denkt daar anders over. Zij zal op korte ter mijn een gesprek hebben met de dader en zijn ouders. Haverkamp ifgter de voorkeur aan te geven de verdere maatregelen tegen deze kwetsende daad intern af te handelen. Zij wil eerst onderzocht zien betreffende leerling tot een dergelijke daad kon komen. door Wout Bareman TERNEUZEN - De voorzienin gen voor buspassagiers op het Tolplein van de Westerschelde- tunnel en op het busstation bij het sluizencomplex in Terneu- zen schieten tekort. De fracties van PvdA en CDA in Provincia le Staten vinden dat met name de bushaltes op het Tolplein bij Ellewoutsdijk snel moeten wor den aangekleed. Voor buspassa giers is het daar zonder bescher ming tegen weer en wind slecht toeven. De Statenleden M. de Koster (PvdA) en A. Lijmbach (CDA) willen via een initiatiefvoorstel bewerkstelligen dat Gedepu teerde Staten snel maatregelen treffen. Ze wijzen erop dat het Tolplein na de opening van de tunnel is uitgegroeid tot een knooppunt van het busvervoer. „Aangezien er op het plein wei nig beschutting is en deze loca tie vooral in het donker niet echt als veilig kan worden aange merkt, is het noodzakelijk dat passagiers die daar moeten wachten, een alleszins redelijke wachtruimte wordt geboden", schrijven De Koster en Lijm bach. Die ruimte moet in elk geval wind- en tochtvrij zijn, goed verlicht en de buspassagiers dienen er ook direct op de hoog te te worden gesteld van actuele reizigersinformatie, die overi gens ook toegankelijk moet zijn voor blinden en slechtzienden. Ook een goede toegankelijkheid voor reizigers met een handicap is een vereiste. En verder is een openbaar toilet geen overbodi ge luxe. Advertentie Een belletje uit het buitenland, een sms'je, een foto versturen... Alleen bij Orange betaal je alle diensten uit 1 bundel. Heel simpel. Zo bepaal je zelf waaraan jij je geld besteedt. Bovendien verstuur je als nieuwe Orange Free abonnee alle mms- en sms-berichten gratis tot 1 februari 2004. Kijk dus snel op www.orange.nl, of loop eens binnen bij de Orange shop, BelCompany of TeleCom-Today. the future's bright, the future's Orange ^wv.orange.nl Advertentie Altijd over uw geld kunnen beschikken én een hoge rente van 3,75%* ontvangen? Met KwartaalPlus Sparen ontvangt u bonusrente over elk kwartaal dat u geen geld opneemt. Ook over extra inleg bouwt u meteen bonusrente op. Bel gratis 0800-7012 of kijk Op www.ingbank.nl. *rentewijzigingen voorbehouden onderdeel van ING Ook in het peperdure busstation in Terneuzen moeten de voor zieningen worden verbeterd. PvdA en CDA stellen vast dat het ook daar ontbreekt aan goe de voorzieningen voor gehandi capten en aan actuele informa tieverstrekking. De Koster en Lijmbach wijzen er fijntjes op dat de kwestie eer der al aan de orde is gesteld in de statencommissie Economie en Vervoer en dat daar toezeggin gen zijn gedaan die nu toe niet zijn nagekomen. Met de natte, koude wintermaanden voor de boeg vinden de twee dat nu snel spijkers met koppen moeten worden geslagen. Eerder dit jaar sloten de provin cie en de gemeente Terneuzen een overeenkomst over het be heer en onderhoud van het futu ristische busstation bij het slui zencomplex. De provincie zou opdraaien voor het groot onder houd, de gemeente voor het da gelijks beheer. Wethouder J. van Schaik van Terneuzen: „Door ons toedoen is de opzet van het busstation, waaraan wij een regionale func tie toebedeelden, veel ruimer geworden dan de provincie aan vankelijk van plan was. In plaats van 1,1 miljoen euro is er prompt 3,1 miljoen in geïnves teerd. Ons stond een busstation voor ogen waar de reizigers ook een kop koffie en een broodje kon worden geserveerd. Maar er bleek geen enkele exploitant in te willen stappenWe kunnen nu alleen nog kijken naar moge lijkheden de hele zaak wat klantvriendelijker aan te kle den. Het station staat daar na tuurlijk wel erg afgelegen. Maar de mogelijkheden zijn, volgens mij, beperkt." THOLEN - De politie zoekt ge tuigen van inbraak in zes auto's in Tholen, vrijdagnacht. De au to's stonden geparkeerd in de garnalenstraat, Jolstraat, Oes terstraat en Kreeftenstraat. rfnnrCarla van de Merbel er zo'n twintig kinderen (van ongeveer 7 tot 12 j aar oud) in het centrum, 's Avonds komen er on geveer net zoveel oudere jonge ren. „Ze kunnen hier compute ren, babbelen, knutselen, tv kijken", zegt Vermaat. „Er is hier een belangrijke regel: alco hol en drugs zijn verboden. En het gaat perfect; ik ben met die gasten mee gegroeid." Op vrijdagavond kan Trinnety gebruikt worden voor (besloten) kinderfeestjes en één keer in de twee weken is er op zaterdag een disco voor kinderen van 8 tot 15 jaar. „Het is gewoon zonde als dat straks allemaal zou moeten stoppen", vindt Vermaat. „Niet per se voor mij, ook al ben ik 53 en kom ik nergens meer aan de slag, maar vooral voor die gas ten." R. van den Bogaard, jeugdcoör- dinator van de Stichting Jeugd werk Kapelle zegt het jongeren centrum niet te kunnen openhouden als Vermaat weg moet. „Als er geen beheerder is, moet Trinnety dicht." De toekomst van het jongeren centrum komt dinsdag 2 decem ber aan de orde in de informele gemeenteraadsvergadering van Kapelle in het gemeentehuis. KAPELLE - Jongerencentrum Trinnety in Kapelle moet moge lijk vanaf januari de deuren sluiten. Als de gemeente het sa laris van jeugdwerker R. Ver maat niet gaat betalen, is het onmogelijk de jongerensoos open te houden, aldus de Stich- ling Jeugdwerk Kapelle. Vermaat is sinds viereneenhalf jaar beheerder van de soos. ij heeft een ID (In-en Door- )om)-baan, de vroegere Mel- „„tbaan. Per 1 januari vervalt de subsidie die het Rijk voor hem verstrekt. De gemeente zou dan de 19.000 euro salariskos tenper jaarmoeten betalen. Het erste jaar krijgt de gemeente iervan 17.000 gulden terug, har daarna moet een contract oor onbepaalde tijd gelden, let is de vraag of de gemeente, ideze tijd van bezuinigingen, ,rid wil besteden aan Trinnety. )p 2 december wordt tijdens en informele raadsvergadering psproken over de toekomst van pesoos. irmaat zou het onbegrijpelijk tden als de gemeente geen lid over blijkt te hebben voor :t jongerencentrum. „Als anety sluit, krijg je weer igjongeren in het dorp. Want gasten hebben dan niets ir te doen. Het zijn vooral de lysmet de scooters die hier ko- m. Het zou zo zonde zijn, we )ben alles hier zelf aange- laft en opgebouwd. nnety is op maandag tot en :t donderdag van 13.00 tot uur open. 's Middags zijn Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 25