Jantje Lepoeter verkocht snoep, drank en petroleum Een wedstrijd die alleen winnaars kent De petrolieman en Puupje Drop Nieuwe Raadkaart Kern met pit werkt aan leefomgeving Hoe blijft de leefbaarheid van dorpen en wijken in stand? Een vraag die al vele jaren op de agenda prijkt, maar een afdoende oplossing is er niet. Overheden laten er allerlei beleid en projecten op los en ook particulieren zetten zich er voor in. Sinds 1978 organiseert de vereni ging Koninklijke Neder- landsche Heidemaatschap pij (KNHM) de wedstrijd Kern met Pit. De negende ronde is achter de rug. Voor Zeeland is de afsluiting 26 november in Goes. Zeeland is een provincie waar het leefbaar houden van de woonkernen duidelijk speelt. Het probleem is duidelijk. Naarmate er meer voorzienin gen uit een dorp of wij k verd wi j - nen - winkels, school, horeca, dorpshuis, sportveld - slaat de verpaupering toe. De gemeen schap brokkelt af, mensen trek ken weg. Met de wedstrijd Kern met Pit wil de vereniging KNHM een bijdrage leveren aan het overeind houden van de kwaliteit van de leefomgeving, stelt Guido de Maat, secretaris penningmeester van de afdeling Zeeland. Het is een wedstrijd die in feite alleen winnaars kent. De KNHM daagt groepen mensen uit het plannen te komen die de woonomgeving blijvend verbe teren. Die worden, als ze zijn uitgevoerd, beloond met het predikaat Kern met Pit en een geldbedrag. Het kan van alles zijn. Opknappen van de mu ziektent, inrichten van een speelplaats, uitzetten van wan del- en fietsroutes, uitgeven van een dorps- of wijkkrant - kort om, alles wat de leefbaarheid ten goede komt. In de negen rondes die afgelo pen 25 jaar gehouden zijn, door stond een breed scala aan plan nen de kritische toets van de jury's. Veel plannen kwamen tot stand, omdat de bewoners het wachten op de overheid (meest al de gemeente) beu waren en zelf het heft in handen namen. Die eigen initiatieven, die zelf werkzaamheid, die gemeen schapszin: dat wil de KNHM met de wedstrijd juist bevorde ren. De ervaring leert dat een door de bewoners bedacht en uitgevoerd plan de betrokken heid bij de eigen leefomgeving vergroot, vertelt De Maat. Belangstelling Gegeven het feit dat in nogal wat Zeeuwse woonkernen de leefbaarheid best een oppepper kan gebruiken, ligt een royale deelname aan de wedstrijd voor de hand. Het tegendeel is waar. De Maat noemt het opvallend dat de belangstelling in Zeeland voor Kern met Pit altijd aan de magere kant is geweest. Ook voor de negende ronde werden er slechts vier plannen inge diend (landelijk circa 150). Daarvan vielen er twee af, om dat ze niet binnen de wedstrijd termijn uitgevoerd konden wor den. Waarom er zo weinig Zeeuwse reacties komen, kan De Maat moeilijk verklaren. Onbekend dinsdag 18 november 2003 Voor W. Philipse uit Kloetin- ge is de raadkaart van vori ge week een 'makkie'. Van de afgebeelde situatie in de Hoog straat in het dorp Schore is door hem een aquarel gemaakt. „Aangezien ik in dit dorp gebo ren en getogen ben, heb ik zoveel mogelijk van het oude Schore in een 25-tal aquarellen vastge legd, uitgaande van oude zwart- witfoto's en met de kleuren uit mijn herinnering." Het straatbeeld op de ansicht kaart is volkomen verdwenen, schrijft J. Glerum uit Schore. „De foto moet gemaakt zijn voor 1935, want uiterst links is een gedeelte te zien van de oude pastorie; die is in 1935 afgebro ken en er is toen een nieuwe ge bouwd. Deze nieuwe pastorie heeft de oorlog zonder veel schade doorstaan. Alle andere gebouwen zijn op 16 mei 1940 door brand verwoest. Dit bij een gewapend treffen tussen Franse en Duitse troepen." Namen Glerum wijst erop dat de naam Hoogstraat ten onrechte wordt gebruikt. „In de loop der tijden worden verschillende namen voor deze straat gebruikt, onder meer Hoofdstraat en Dorps straat. Na de nieuwbouw in 1941 en 1942 is de naam Nieuwe Kerkplein ingevoerd. Dit is tot heden nog steeds de officiële be naming." J. Kloosterman-Rijn uit Kapel - le-Biezelinge geeft aan dat de eerste woning rechts de manu facturenwinkel van Bram den Decker was. „Daarnaast de winkel in fietsen en huishoude lijke artikelen van Leen Smalle- gange. Voorbij de ingang naar de Ach terweg het huisje van Joh. Hage. Daarnaast het huis van de fami lie Sterk. Dan verderop nog de winkel van A. Mieras, vooral bij de kinderen bekend als het snoepwinkeltje van Sanne." J. Ruissen uit Krabbendijke noemt nog een ander snoepwin keltje, dat van J. Lepoeter (links naast de rij wieizaak van Smal- legange) en weet dat manufac- turier Den Decker met paard en wagen op pad ging (eerst met de kruiwagen). Inzender Glerum meldt dat Den Decker (in de volksmond Bram Dekker) geleund op het tuinhek naar de fotograaf staat te kij ken, samen met zijn vrouw en twee dochters. Ook hij herinnert aan het winkeltje van Jantje Le poeter. „Hij verkocht snoep, sterke drank en petroleum, een combi natie die men zich heden ten da ge nauwelijks meer kan voor stellen." De steeg naar de Ach terweg stond bekend als smids gang, vanwege de niet-zichtba- re smederij van Sanderse. Eén inzender meende Groede te herkennen. De waardebonnen gaan naar: W. Willeboordse, Oostkapelle, M, Jansen, Hans- weert en J. Veerhoek, Krabben dijke. Rinus Antonisse Uit de collectie van Hans Lindenbergh deze week een prentbriefkaart van een stedelijke omgeving. Om welke plaats en welke locatie gaat het? Meer informatie over de situatie toen en nu is welkom. Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk zaterdag 22 november worden gezonden naar: Redactie PZC Buitengebied, postbus 31,4460 AA Goes; fax 0113-315669; e-mail redactie@pzc.nl. Als gebruikelijk zijn voor goede inzendingen drie waardebonnen beschikbaar. De speeltuin in Kattendijke ligt midden in het dorp. foto's Willem Mieras In 't kleine straètje kloönk de belle van de petrolieman. Van aolle kaanten kwaème de kin- ders van 't durp anloape. De pe trolieman was gekleêd in 'n uni form van ribcord. Op z'n oad droeg t'n 'n pètte as van 'n offi cier. De oönderkaante van z'n broek zat in kei-aarde beenkap pen, je weet wè, mee van die rao- re bolle kieten. Ik wete nog oe z'n bakfiets d'r uut zag. Op de bak lag 'n groat road vat. Mee witte létters stieng d'r op ge schilderd 'De Automaat'. An de voorkaante zat de kraène. D'r ieng 'n klein èmmertje an om 't druupsel op te vange. Ik erinner m'n eige de komst van de pe trolieman as 'n gebeurtenis van deeêste orde. Dat was beslist nie vanwege de broadnoadige pe- trolie vö de lampe mee kraèltjes, die boven de taèfel vö 't raèm ieng. In ok nie vö 't kookstèl in 't achter-uus. 't Was de kinders alleêne ma be- gonne om 't tiedschrift 'De Au tomaat' dat deü de firma mee dezèlfde naèm wieruit-egeve. 't Was eigenlijk ma 'n kleine kraante van 'n paèr pagina's mee berichten waèvan ik nie mi wete waè die over gienge. Neê, 't gieng oöns alleêne ma om de spannende aèventuren van 't kleine zwarte jongetje in de we kelijkse strip in 'De Automaat' De laoste regel van 't ver-aèltje laèze m'n altied aardop mee. 'Oe 't vérder Puupje Drop vergaèt. Lees je in de volgende Auto- maèt'. Vandaège d'n dag kan dat nie mi. M'n mö noe zéér verzichtig weze, zégge ze. Da m'n aandere landgenoaten niet krenke, be- griep je wè? 'n Vrolijke indiaan as Kluk Kluk bie Pipo de Clown mag ok nie mi. 'k Vraège m'n ei- ge wè 's aof of m'n nie 'n bitje té verzichtig bin. Verlange aol die verschillende soorten van mén sen dat noe wél aollemaèle van mekaore? Kiek, uutschèlle of spotte mag natuurlijk noait, ok nie mee ie- maand z'n roaie of zwarte of witte aèr, z'n sproeten of z'n wipneuze. Om nog ma te zwiege over z'n manke beên. Da mog vroeger ok nie. Ma d'r gewoon over praète mot kunne. An de eêne kaante dienke m'n da m'n riekeroarebinmee 'n bitje kleur en variaosie in dat blaanke laand van oöns in an de aandere kaante magge m'n 't nie bie de naème noeme. Da's toch raor? De man van de Automaèt, in z'n ribfluweêlen uniform ao daè nog gin gewetensbezwaèren van in wilder ok nie. M'n keke mee verlangen uut naè de aèven turen van Puupje Drop en besef ten nie da m'n d'r eigenlijk kwaèd mee deeje. Toe ik eindelijk de kinderklom- pe was ontgroeid wier ik lid van de N.J.N, de Nederlaandse Jeugdboönd vö Natuurstudie. In de vrieë weekenden gienge m'n mee 'n groep jonge ménsen de natuur in. Ooit waandelden we op Aèmstie achter 't vlieg- vèld, op zoek naè voorwerpen as stikjes geraèmte van knientjes in uleballen. Vö 'n goed begrip, uleballen bin aèrballenmee botjes in aèr van muzen in zö, die deü uien uut-espogen oare. Aanders raèke ze die smeerlap- perie nie kwiet, begriep je wè? Plotselieng stopte d'r 'n vint mee z'n fiets bie oöns. „Julder magge ier nie loape", schreêuw- de d'n kwaèd. Da was nèt in d'n tied da m'n oöns nie aolles mi liete zégge. heid kan het niet zijn, denkt hij. „We hebben er ons als afde lingsbestuur al dikwijls mee be zig gehouden. We proberen al tijd zoveel mogelijk aandacht voor de wedstrijd te vragen. Er worden zeker 200 tot 250 aan kondigingen verstuurd. Maar je moet in een dorp of wijk natuur lijk wel een stelletje enthousias telingen hebben die de kar wil len trekken. In het Noorden van het land is de wedstrijd altijd veel meer aangeslagen dan in Zeeland." De ervaringen van de deelne mers zijn goed. Wie eenmaal een predikaat heeft gekregen, doet vaak opnieuw mee. Zeeuwse plannen die in het verleden wer den uitgevoerd, blijken door gaans een succes te zijn, zoals bijvoorbeeld het opknappen van de muziektent op de Markt in IJzendijke. Landelijk is be sloten volgend jaar voor de tien de keer de wedstrijd te houden. „We willen er in Zeeland dan extra tam-tam voor maken", meldt De Maat. Volgens hem is er genoeg te doen op het gebied van de leefbaarheid in Zeeland. Met de initiatieven die in Zee land voor de negende ronde werden ingediend is niks mis. Dat twee ervan moesten worden afgevoerd ligt niet aan de bur gers, maar meer aan te weinig steun van het gemeentebestuur, geeft De Maat aan. „Ze schoven het op de drukte vanwege de ge meentelijke herindeling.Het betrof het plan De Groene Kerk van het gebruikersoverleg De Triangel in Terneuzen (opknap pen gebied achter de Willibror- dustoren) en een initiatief van de dorpsraad in Eede voor het in ere herstellen van een tank uit de Tweede Wreldoorlog. Wel in aanmei'king voor het pre dikaat Kern met Pit (en de bij drage van 1000 euro) komen twee plannen uit de gemeente Goes, allebei speelvoorzienin- gen voor de jeugd betreffend. In 's Heer Arendskerke legde de werkgroep Walstaat een speel terrein aan. De Maat (samen met P. van der Maas en W. de Ko ning de jury vormend) vindt het geslaagd. „Er ligt ook een jeu-de-boulesbaan bij. Het is aangeslagen en een ontmoe tingsplek voor jong en oud." De commissie werk in uitvoe ring van Dorpsbelang Katten dijke vatte de naam letterlijk op en kwam met het plan voor aan leg van een speeltuin midden in het dorp. De Maat: „Het kostte wel enige moeite, want het is maar een kleine dorpsgemeen schap. Maar ze zijn er voor ge gaan en het is leuk geworden." De uitreiking van de predikaten vindt 26 november plaats in het stadhuis van Goes. Rinus Antonisse De jeu de boulesbaan in 's Heer Arendskerke is een ontmoetingsplaats voor jong en oud. Waèrom nie?" vroeg m'n vriend Wim de Vos, d'n brutaolsten van oöns aollemaèle. „Ier is verbode terrein", doönderde de man. „O ja, in wie bin jie dan wè?" kloönk de nieuwsgierige vraèg. „Ik bin de jachtopzichter", noe begon 'n toch pas goed kwaèd t'oaren. „Dat kan iedereên wè zégge, da t'n de jachtopzichter is", zei mien kammeraod. „Dat ka je zie an mien uniform, joe lillekke stoepeschieter (Zur- rikzeênaèr)", gilde de man. Ie was gekleêd in 'n ribfluweêlen jasje mee zakken op de bost in 'n dito pofbroek. An z'n beênen droeg t'n dezèlfde beênkappen mee kieten as die vint van de Automaèt. Op z'n oad ao d'n 'n pètte van 'n ondudelijk mo del..." Voele julder de macht van 't uni form, die de kérel meênde te be zitten? Ik praète noe van meer dan vuufenzèstig jaèr elee. In vandaèg d'n dag oare de ménsen nog aoltied deü uniformen mee vee goud- in zilverbeslag geïm poneerd. Kiek ma op de televisie as t'r èrgens 'n groate gebeurte- nisseplaès vindt. Iedere keer de zèlfde gezichten, mee gaauwe kraègen in bosten mee kruzen van verdienste in betoande moed.'t Is noait over egaè. Ma wilder van de N.J.N. waère nie zö gestéld op uniformen. Daèvö ao je ok bie de padvin ders kunne gaè. Gin woard kwaèd over die ménsen, ma daè kon je mee tekens van verdien ste op je uniform rondloape zö vee as je ma wou. „Uniform? Uniform?" vroeg oöns brutaoltje verbaèsd. „Zö'n uniform eit de petrolieman ok an." De jachtopzichter keek 's om z'n eige ene na 'n stik of tiene vie- aandige gezichten. Laè 'k liever maèke da 'k wègkomme ier, docht 'n zeker bie z'n eige. Ier vaol toch gin eer te be-aèlen. Ie zétte z'n fiets mee de neuze in de richting van Aèmstie. „Pas op as 'k julder nog 's 'n keer antrèffe ier in 't duun", riep t'n dreigend mee 'n opgeheve vienger. „Dan slienger ik julder achter mekao re op de bon." Toen ree d'n mee 'n kwaèje kop weg. „Tot ziens petrolieman", riep oönze woordvoerder achter z'n an. „In oe 't vérder Puupje Drop vergaèt, lees je in de volgende Automaèt." Joop van Zijp de Hoogstraat, Schore

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 22