Een waardebon voor een wapen Prijzenoorlog spitst zich toe op zuivelproducten Mogelijk aanslag op Balkenende voorkomen land wil in CAO-onderhandelingen collectieve verzekeringen afdwingen Middelburgs SP-raadslid tapt uit partij om afdracht Schwarzenegger beëdigd als gouverneur Illllllllllllllllllllll |11' i] IjtJu i lil LUIM Meeroken eist veel levens STEP INTO THE FUTURE! SGP blijft vrouwen weren Visio start kinderopvang Advocaat legt schuld bij spelers Neem nu een proefabonnement Vijf weken voor 14,50 13' Soms een spat 246e jaargang no. 275 Sinsdag 18 november 2003 Meuw-Zeelandse mannen slaan van zich af na verlies rugbyers iis twee jaar cel gen Godett Pakket Kosten 711688 555530 In het algemeen veel bewolking en vooral vanochtend wat regen of motregen. Erg zacht met circa 13 graden. [♦TEG ELS-SANITAIR SCHOUWEN «NATUURSTEEN» 'HOT TUBS ♦SNFRAROODCABINES» 2*1 W& 'ik pH 4>- w w Wv inl c n internet: www.pzc.nl losnummer 1,20 FNV zet in op lage ziektekosten tor Koos van Wees lENHAAG - De vakbond XVzalin de CAO-onder- idelingen proberen de estegen ziektekosten voor fondsverzekerden (ELLINGTON - De vrouwen Nieuw-Zeeland hebben een «raar weekeinde achter de rug. It verlies van de nationale Uyploeg op zaterdag in de finale van het wereld- ampioenschap in Australië lacht een hoop woede bij hun linnen naar boven. Bij de lan- ilijke stichting voor vrouwen regende het telefoontjes ranin elkaar geslagen vrouwen. lugby is populair in Nieuw- «eland, Vooral het mannelijk eelvan de bevolking geeft zich tlemaal over aan de ruwe issport. Maar als het natio- ileteam verliest neemt huise- jkgeweld bovenmatig toe. Op zaterdag en zondag hebben (veel telefoontjes gekregen u vrouwen die het huis wilden daten omdat hun mannen he- laal door het lint waren ge- an. Ze waren nog geweldda- ierdan ze doorgaans al zij n na lavondje drinken met vrien- a", stond in een persverkla- gvan de stichting. ANP/AFP TLLEMSTAD - Tegen de An- iaanse politicus Anthony ndett, leider van de regerings- irtij FOL, heeft de officier van stitie gisteren twee jaar on- wrwaardelijke gevangenis- laf geëist. Volgens het Open- iar Ministerie is bewezen dat ij zich schuldig heeft gemaakt oplichting, valsheid in ge- prifte en het aannemen van Wrgeld. ANP deels terug te eisen. De bond wil de stijgende kos ten opvangen door voor werknemers in het zieken fonds collectieve verzeke ringen af te sluiten. Die verzekeringen moeten deels worden betaald door de werkgevers. Volgens FNV-bestuurder Jon- gerius gaan steeds meer basisvoorzieningen uit het zie kenfondspakket en in de aan vullende verzekeringen. Dat kost de verzekerde zo'n 18 euro per maand, zo is berekend. Daarnaast stijgen ook de kosten van de nominale premie. Mo menteel ligt die op zo'n 32 euro per maand. Jongerius wil naar een systeem zoals dat nu in veel gevallen al geldt voor particu lier verzekerden. Zo'n zestig procent van hen krijgt een werkgeversbij drage. De FNV wil dat de werkgevers ook vijftig procent van de kos ten van de aanvullende verzeke ring en de nominale premie van de ziekenfondsverzekerden voor hun rekening nemen. „Dat komt bruto neer op een voordeel van 300 euro per verzekerde per jaar", aldus Jongerius. De eis van de FNV is onderdeel van het nieuwe onderhande lingspakket dat gisteren door de Federatieraad, het hoogste orgaan van de FNV, werd vast gesteld. Omdat in het najaars akkoord is afgesproken dat de lonen volgend jaar niet mogen stijgen, gaat alle onderhande lingsruimte naar aanvullende zaken als ziektekosten, pensioe nen, bestrijding van jeugdwerk loosheid en kinderopvang. Wel houdt de bond vast aan een onderhandelingsruimte van vier procent, zoals ook de inzet was voor ondertekening van het najaarsakkoord. De 1,25 pro cent loonstijging waarvan toen nog sprake was, gaat nu op aan die aanvullende eisen. Het ver schil is volgens een woordvoer der dat zaken als ziektekosten en kinderopvang niet structu reel zijn en niet doorwerken in pensioenen en sociale premies. In de Federatieraad stemden al leen FNV-Bouw, de Horeca- bond en de Kappersbond tegen het najaarsakkoord. De andere elf bonden waren voor. Eerder stemden de FNV-leden met een meerderheid van 56 tegen 42 procent voor het akkoord, maar dat moest officieel bekrachtigd worden door de Federatieraad. Het najaarsakkoord wordt van middag rechtsgeldig, als in de Sociaal-Economische Raad de sociale partners en het kabinet hun handtekening zetten. GPD GARDEZ - Zeshonderd Afghaanse veteranen hebben in Gardez, ten zuiden van de hoofdstad Kaboel, hun vuurwapens ingeleverd. In ruil kregen ze een bon ter waarde van 100 dollar, kleren, 130 kilogram voedsel en een speciaal identiteitsbewijs. Het Afghaanse ministerie van Defensie werkt bij de in zamelingsactie samen met de Verenigde Naties. Vorige maand leverden in Kunduz, in het noorden van Afgha nistan, al bijna duizend oud-strijders hun wapens in. In Gardez zijn veel geweren en granaten ingeleverd, maar ook kanonnen en tanks. Veel van het wapentuig werd in de jaren tachtig van de vorige eeuw door de Ver enigde Staten geschonken aan milities die tegen het sovjetleger vochten. Volgens sommige schattingen circuleren er onder de 25 miljoen inwoners van Afghanistan een miljoen wapens. Het is de bedoeling dat uiteindelijk alleen het leger en de politie nog zijn bewapend. Oud-strijders die hun wapens inleveren krijgen ook hulp bij het vinden van werk. De meesten die zich in Gardez meldden, gaven aan weer op de boerderij aan het werk te willen, net zoals ze deden voor ze zich aan sloten bij een militie van een van de vele Afghaanse krijgsheren. Uiteindelijk moeten honderdduizend voormalige sol daten en militieleden worden ontwapend. In Mazar-e- Sharif, in het noorden, waar aanhangers van de krijgs heren Atta Mohammed en Abdul Rashid Dostum nog geregeld slaags raken, zijn pogingen om strijders te ont wapenen tot nu toe mislukt. foto Am i r S ha h/AP jgprNadia Berkelder ©DELBURG - Ria van den art stapt uit de SP. Het Welburgse raadslid is het |iet eens met het standpunt van e landelijke partij over de af tocht van haar onkostenver- joeding. SP-politici moeten een M van hun salaris inleveren e partij. Van den Boogaart fat verder als eenmansfractie j'fe de naam Middelburgse gen. braadsleden mogen iedere Jaand vijftig euro houden van vergoeding die ze voor hun ttdswerk krijgen. „Dat was euro", aldus Steketee. .Latis tijdens het partijcongres ™oogd, tot woede van Jan fijnissen." Maar ook vijftig is volgens Van den Boog- ^itniet voldoende om alle kos- P die samenhangen met het ^lidmaatschap te dekken, peggen dat je er geen voor al van mag hebben, maar ook Winadeel en dat laatste is dus zo.Ze zegt niet het enige jlidte zhn dat moeite heeft «deregeling. „Er is landelijk Mr gevochten. Heel veel •M® eden zijn het er niet mee CCBS. tï*id krijgt een vergoe- 8 die uit twee onderdelen be- jc een 'salaris' van 895 euro o en een onkostenvergoe- •Jvan 228 euro bruto in de «d. Van den Boogaart wilde 1 de onkostenvergoeding, ,..(0ver'8ens voor vijftig pro- wordt belast, houden. „SP- ÏÏreden dragen alles af. Ik e alleen dat mijn kosten Wed werden." Nu ze geen t, ,IIleer uitmaakt van de frac- 'jgt ze dus zowel het sala de vergoeding. „Maar dat lingmaal niet de bedoe- Als gevolg van de actie van Van den Boogaart is de fractie van de SP in de raad teruggebracht tot één persoon, fractievoorzitter W. Steketee. Het vertrek van het raadslid is de zoveelste in een reeks affaires bij de SP-fractie sinds de verkiezingen in maart 2002. Begin dit jaar stapte toen malig fractievoorzitter H. El- zenga op, omdat de partij niet gelukkig was met de manier waarop hij zijn functie uitoe fende. Vervolgens werd fractie assistent R. Dreesens, die de af faire Elzenga naar buiten bracht, door zijn partij ge schorst. Dreesens, die samen met Van den Boogaart het wijk team Meanderhof/Buitenho- velaan vormde, richtte prompt een eigen wijkteam op. „Het is geen reclame voor de partij", reageert Steketee. „Maar ik zal de 1400 mensen die op ons hebben gestemd, niet te leurstellen. Het is aan mij om het waar te maken en voor de kiezers op te komen." Van den Boogaart zegt dat haar politieke ideeën niet veranderd zijn. „Ik kom nog steeds op voor de zwakkeren in de samenleving." Steketee en Van den Boogaart blijven naast elkaar in de raads zaal zitten. Volgens Steketee le vert dat geen probleem op. „Het is een conflict tussen de lande lijke partij en Ria." van onze redactie binnenland DEN HAAG - De supermarkt keten Albert Heijn heeft giste ren navolging gekregen met het verlagen van zijn prijzen voor melk en andere zuivelproduc ten. Ook concurrent C1000 zal melk, karnemelk, yoghurt en vanillevla goedkoper aanbie den. Daarmee wil het concern van Schuitema onder het prijs niveau blijven van Albert Heijn. AH opende gisteren in de prij zenoorlog met andere super markten een nieuw offensief. Onder de naam 'De Zaanse Hoe ve' werd door de grootgrutter een nieuwe zuivellijn in de schappen gezet, waarvan de producten gemiddeld 15 tot 25 procent goedkoper zijn dan die van het eigen huismerk. De producent van dit nieuwe merk, zuivelconcern Campina, verklaarde zich tot het uiterste te zullen verzetten tegen verde re verlaging van de prijzen. Want als die op de lange termijn zo laag blijven als nu, dan kan dat ernstige gevolgen hebben voor de winstgevendheid van de zuivelsector, aldus Campina. Campina veroordeelt de onrust die is ontstaan toen Albert Heijn zuivel goedkoper maakte. De prijzen van halfvolle melk wa ren volgens het concern in okto ber al op een extreem laag ni veau gekomen toen Aldi de melk flink goedkoper maakte. Maar het bepalen van de prijzen is de verantwoordelijkheid van de supermarkten, benadrukte Campina. De veehouders die melk aan het concern leveren, hoeven voorlo pig niet bang te zijn dat ze er fi nancieel op achteruit gaan. AH draait zelf op voor de prijsverla gingen van zuivel. „Voor ons verandert er niets. Wij stoppen de melk gewoon in een andere Advertentie ymf TOT 25 KORTING EEN CADEAUTJE! PAPEGAAI STRAAT 8 GOES WWW.VANDEREEPE.Ni. SACRAMENTO - Arnold Schwarzenegger (56) is gisteren in de hoofdstad Sacramento beëidigd als 38e gouverneur van Californië. De ex-Oostenrij- ker was op 7 oktober gekozen als gouverneur van de dichtstbevolkte en welvarendste staat van de Verenigde Staten. Met zijn linkerhand op de bij- Meeroken is dodelijker dan tot nu toe werd aangenomen. Zo hebben meerokers 2 0 procent meer kans op longkan ker en 20 tot 30 procent meer kans op hart- en vaat ziekten. De SGP is voor de rechter gedaagd over de rol van de vrouw in de partij. Partijvoorzitter Wim Kolijn ziet de zaak met ver trouwen tegemoet. De voorman onderschrijft nog steeds het standpunt dat vrouwen de toegang ont zegt tot het politieke bedrijf. Voorschoolse opvang voor meervoudig gehandicapte kinde ren. Visio in Goes is hier sinds kort mee begonnen. Drie blinde peuters maken er gebruik van. De op vang werkt boven verwachting volgens de leiding. Bondscoach Dick Advo caat is niet van de plan de schuld voor de 1-0-neder- laag tegen Schotland van zaterdag bij zichzelf te zoeken. De spelers heb ben, zo betoogde hij giste ren, zijn opdrachten niet goed uitgevoerd. En hij constateerde dat er angst in de spelergroep zit. 1 U varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11,12,13, 15 en 17; sport: 18 en 19; buitengebied: 21,22, en 23 verpakking. Albert Heijn be taalt ons nog steeds dezelfde prijs", zei A. van Eist, groepsdi- recteur van Campina Neder land. Hij verwacht wel dat de prijzenoorlog in de onderhan delingen over het contract voor 2004 aan de orde komt. ANP pagina 4: AH concurreert over rug melkveehouder ROTTERDAM - Premier Balke nende is twee weken geleden mogelijk aan een aanslag ont snapt. Een woordvoerster van het Openbaar Ministerie in Rot terdam bevestigde gisteravond dat de politie in Capelle aan den IJssel twee weken geleden in de buurt van de woning van Balke nende een man heeft aangehou den die een twintig centimeter lang mes bij zich had. Het nieuws over de mogelijke aanslag werd gisteravond ont huld door RTL Nieuws. Het OM in Rotterdam wil niet zeggen waar de man vandaan komt en of er huiszoeking is geweest. Het onderzoek loopt nog, aldus de woordvoerster. RTL wist gisteren te melden dat de man in de straat waar Balke nende woont een vrouw naar het exacte adres van de premier vroeg. De vrouw belde daarop de politie, die de man even later aanhield en op zijn lichaam een twintig centimeter lang mes vond. In zijn huis vond de politie later een pistool, aldus RTL Nieuws. Omdat de man niet heeft bekend en er verder weinig bewijs is, komt hij wellicht op korte ter mijn weer vrijaldus de nieuws rubriek. De Rijksvoorlichtingsdienst doet desgevraagd geen medede lingen over de veiligheid van de minister-president, maar ont kent het nieuws ook niet. Beveiliging van politici stond in Nederland j arenlang op een zeer laag pitje. Ministers en zelfs de minister-president gingen over het algemeen zonder beveili ging over straat. Na de terroristische aanslagen van 11 september 2001 veran derde dat en na de moord op Pim Fortuyn op 6 mei 2002 werd de beveiliging van leden van het kabinet nog uitgebreid. Ook politici als PvdA-leider Ad Melkert en GroenLinks-leider Paul Rosenmöller kregen per soonsbeveiliging. ANP Advertentie voorletters: m/v noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,50. straat nr Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcodestaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: bel en zijn rechterhand omhoog zwoer Schwar- zegger trouw aan de Amerikaanse grondwet. De gouverneur, bekend als acteur in Terminator- films, werd begeleidt door zijn vrouw Maria en hun vier kinderen Christopher, Patrick, Katheri- ne en Christina. foto Lucy Nicholson/RTR handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. o noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 19,45). per kwartaal met automatische incasso 56,60). per jaar met automatische incasso (€217,00). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1