PZC Huidige spelers zijn de besten Miljoenenstrop bij falen van Oranje Flauwgevallen Andy van der Meyde mag weer trainen 19 [ivocaat: er zit angst in de spelersgroep dinsdag 18 november 2003 Oranje wereldwijd op de buis Brazilianen niet langs Peru Onderzoek naar charge Giggs Vragen om geel wordt bestraft Nijdam assistent bij Bankgiroploeg ederer haast erfect in finale Frank de Boer gelooft niet in een roemloze aftocht als international JEC huurt *an der Doelen Net niet Veilige marge ilowaak fluit NOORD WIJK - De wedstrijd van het Nederlands elftal mor gen tegen Schotland wordt wereldwijd uitgezonden. Het duel om een ticket voor het Europees kampioenschap voetbal vol gend jaar zomer in Portugal komt in minimaal twintig landen op de buis. Behalve door SBS6 in Nederland en het Britse Channel 5 in Groot Brittannië wordt de wedstrijd uitgezonden in Duits land, België, Griekenland, Rusland, Israel, Hongkong, China, Australië, Japan, Thailand, Singapore, Vietnam, Indonesië, Portugal en Hongarije. Ook voetballiefhebbers in Zuid-Amerika, Noord-Amerika, het Caribisch gebied en het Midden-Oosten hoeven niet van beelden van de wedstrijd verstoken te blijven. ANP LIMA - Het Braziliaans elftal heeft in het kwalificatietoer nooi voor het WK van 2006 het eerste puntenverlies geleden. De wereldkampioen kwam in Lima niet voorbij Peru: 1 -1De Brazilianen kwamen halverwege de eerste helft wel op voor sprong door Rivaldo. Hij benutte een zelf verdiende straf schop. De 80.000 toeschouwers konden na bijna een uur de gelijkmaker begroeten. Die kwam op naam van Nolberto So lano, bij Newcastle United op de bank beland, maar in het na tionale elftal trefzeker. In de Zuid-Amerikaanse kwalificatiegroep gaat Argentinië met 7 uit 3 aan de leiding. De Brazilianen hebben hetzelfde puntentotaal maar een slechter doelsaldo. ANP/RTR NYON - De Europese voetbalbond stelt een onderzoek in naar een vermeende elleboogstoot van Ryan Giggs in het eerste EK-playoffduel tussen Wales en Rusland. Aan de hand van de videobeelden zal de Uefa bepalen of de voetballer van Man chester United voor zijn actie bestraft moet worden. Volgens de Russen had Giggs zaterdag van het veld moeten worden gestuurd. De Russische bond heeft een tape met de beelden van het incident naar de Uefa gestuurd. Het opstootje tussen Giggs en Vadim Evseev volgde op een zware tackle van de Russische verdediger op de speler van Wales. Giggs noem de het na afloop een van de zwaarste overtredingen die in zijn carrière op hem is gemaakt. ANP/DPA ZEIST - Voetballers die in het betaald voetbal om een gele kaart vragen, worden voortaan niet meer gespaard. Die af spraak heeft de KNVB met de Nederlandse scheidsrechters gemaakt. Spelers die bij een arbiter vragen om een gele kaart voor hun tegenstander, mogen er vanaf nu zelf één verwach ten. „We zien de laatste tijd steeds meer voetballers in de Neder landse competities dit afkeurenswaardig gedrag vertonen", aldus technisch coördinator scheidsrechterszaken Jaap Ui lenberg. „Om deze gewoonte tegen te gaan, heeft de KNVB besloten er met een gele kaart tegen op te treden." ANP RIJSWIJK - Jelle Nijdam keert volgend jaar terug in het wie- lerprofpeloton. De voormalige beroepsrenner wordt bij BankGiroLoterij de assistent van hoofdcoach Piet Hoekstra. Nijdam heeft een contract getekend voor een jaar. BankGiro Loterij houdt namelijk na volgend jaar op met het sponsoren van de wielerploeg. ANP DUSTON - Roger Federer he iderde bijna de perfectie in de "le van de Masters Cup in het saanse Houston. De Zwitser winnaar van Wimbledon recht de Amerikaanse pu- iekslieveling Andre Agassi vernietigende nederlaag «6-36-0 6-4. e 22-jarige Federer had ichts 88 minuten nodig voor drie sets tegen de elf jaar ou- f Agassi. Een lange regen- te van 2,5 uur bij de stand 3 2-0 bracht de Zwitser niet hijn evenwicht. De als derde Federer had in de ilw finale al afgerekend met 'als eerste geplaatste Ameri- ton Andy Roddick. De Zwit- die met zijn winst in Hous- a een slordige 1,5 miljoen «opzijn rekening mag bij wijven, stijgt door de over ging van zondag naar de ®iner twee op de wereld wijst. Hij moet alleen Rod- «voor zich dulden. Merer keek na afloop terug op 'n prachtjaar met zeven toer- toizeges, met Wimbledon ui- ®rd als mooiste. Hij won bo- j n titels op alle soorten «grond. Zijn winst-verlies- Ds is de beste van alle prof- Assers: 78-17. „Ik heb me- m echt overtroffen. Dit was F Meer dan waar ik aan het A van dit jaar op rekende, «ongelofelijk." over de wedstrijd tegen si was Federer lovend. - r een van mijn beste par- I n ooit", zei de Zwitser, die - 10p alle fronten aftroefde. Misioeg 39 winners en elf aces. MMrikaan, wellicht ver- doordat hij in de vier ■gaande duels alles moest !en' stelde er bedroevend BMg tegenover met geen en- ■oekpunt, één ace, slechts ütien - winners en dertig af- j,.aiers' »lk had het gewoon Bovendien stond er een go- fSooover me bij wie alles fP. ANP NeUvV NEC heeft B^örn uoelen voor de rest van tot ,etl gehuurd van FC )tjJj^s alle formaliteiten klaar zijn, zal Van der a komend weekeinde in jo^.^et PSV zijn opwach- de club uit Nij- H^er Doelen heeft bij atrJfi no£ een doorlopend act tot medio 2005. ANP door Jaap van Essen NOORDWIJK - Frank de Boer geeft het onomwonden toe. Ook hij heeft even met de gedachte gespeeld dat de wedstrijd tegen Schotland morgen wel eens zijn allerlaatste interland kan wor den. Want de aanvoerder stopt bij Oranje zodra de race naar de Europese titel ten einde is. „Maar die gedachte vloog ook heel snel voorbij, wij gaan ge woon naar Portugal." Frank de Boer speelde al 10 7 in terlands. Morgen wacht dus nummer 108 in de imposante rij Een absoluut record, maar de houder ervan zou graag nog even doorgaan. Tot en met de EK-finale in Lissabon het liefst. Zodat er dan toch nog een echte prijs wordt gewonnen met het Oranje van zijn generatie. „Dat houd me wel eens bezig, ja. Nog niet al te vaak, maar ik weet zeker dat ik straks, als ik echt helemaal uitgevoetbald ben, steeds harder zal gaan balen van de kansen op een grote prijs die we gemist hebben. Het WK van 1998 en het EK van 2000: toen waren we er zo dichtbij. Juist het besef dat het zo vreselijk moeilijk is om ver te komen op een groot toernooi maakt het extra pijnlijk. Als je dan een halve finale bereikt, dan moet je eigenlijk ook toeslaan. Destijds in 1998 hadden we eigenlijk iets van 'toch best mooi om vierde van de wereld te worden'. Nu denk ik daar al heel anders over. Net als over die verloren finale in de Champions League tegen Juventus." De huidige groep Oranje-spe lers dreigt niettemin als een net- niet-generatie de historie in te gaan. „Dat klopt", beaamt Frank de Boer. „En het erge is dat je alleen een net-niet-gene- ratie bent als je heel erg goed bent, dus in staat was om prijzen te winnen. In België praat men niet over een net-niet-genera- tie. Die zijn er nooit dichtbij ge weest." Zaterdag was het wat Frank de Boer betreft ook al zo'n net- niet-wedstrijd. „Misschien kwam het op tv heel anders over, maar ik had echt het ge voel dat we helemaal niet slecht speelden. Ook niet in de eerste helft. Toen kregen we toch drie goede kansen. Na rust nog meer. De ballen gingen er alleen niet in. En die Schotten krijgen één kans in de hele wedstrijd, maar die maken ze wel." Toch kan Frank de Boer er ook niet omheen dat Oranje in Glas gow wel heel erg met de hand rem erop begon. Het risicoloze geschuif achterin leidde tot he lemaal niets. „Er speelde toch in ons hoofd dat het over twee wedstrijden pas wordt beslist. Wij speelden uit, dus we hoef den niet zo heel nodig. We pro beerden ze ook een beetje uit de tent te lokken, ruimte te maken, maar dat lukte niet echt. Dat kwam door die twee spitsen, die bleven maar rennen en vliegén. Daardoor zorgden ze dat we bij - na niet konden opbouwen." Pas na rust vond Oranj e een ant woord op de Schotse passie. On dermeer door een verdediger van het veld te halen en een ex tra middenvelder neer te zetten. „Wat mij betreft beginnen we morgen gewoon zo. In de tweede helft speelden we beter dan in tijden het geval is geweest." Frank de Boer heeft er het volste vertrouwen in dat het allemaal nog wel goedkomt met Oranje, dat tenminste Portugal gehaald wordt. „Dat komt juist door de manier waarop we in de tweede helft speelden. We zullen genoeg kansen krijgen, het enige risico is dat je heel veel pech hebt. Net zoals Spanje tegen Noorwegen zaterdag. Die schoten wel dertig keer op het doel en er vloog er maar één in. Maar voorlopig houd ik het op een 3-0 zege." Die veilige marge zou ook een beslissing via strafschoppen voorkomen. De Boer: „Dat lijkt me gezien onze geschiedenis ook maar het beste. Ik zelf sluit trouwens niet uit dat ik een strafschop neem. Ik ben aan voerder, loop er niet voor weg. Maar als we gewoon in de wed strijd een strafschop krijgen, dan ben ik niet de man. Dat is Ruud van Nistelrooij Over de vraag welk elftal bij plaatsing naar Portugal moet afreizen heeft De Boer zich nog niet gebogen. Dezelfde 'oude hap' of juist met een jong fris team, dat later ook aan de WK- kwalificatie moet beginnen. „Dat is een zaak van de bonds coach en natuurlijk van de KNVB. Die zullen keuzes moe ten maken. Tegelij k zeg ik dat de pers wel steeds makkelijk pra ten heeft over vers bloed en nieuwe gezichten. Zij hebben geen verantwoordelijkheid, de bondscoach wel. Die heeft in mijn ogen goede keuzes ge maakt, gewoon omdat de huidi ge spelers de besten zijn." De aanvoerder rangschikt zich zelf daar ook onder. Hij ergerde zich flink aan de negatieve be richten over zijn weifelende op treden in de laatste Champions League-ronde. „Het is allemaal heel makkelijk om zo te oorde len. Ik heb vanaf 1996 doorlo pend op een heel hoog niveau gespeeld. Dan is het nogal ver velend om zo eenvoudig te wor den afgeserveerd." GPD Frank de Boer (links) tikt vallend de bal weg voor de voeten van de Schot Darren Fletcher. „We kregen zaterdag geen ruimte, door dat ren nen en vliegen van die spitsen." foto Marcel Antonisse/ANP van onze sportredactie RIJSWIJK - Deelname aan het EK voetbal in 2004 levert de Nederlandse voetbalbond minimaal vijf en maximaal 23 miljoen euro op. Als Ne derland morgen de Schotten niet van zich afhoudt, moe ten werknemers van de KNVB die toch naar Portu gal willen hun vakantie zelf betalen. Maar dat zijn nog wel de minste financiële con sequenties als Oranje mor gen faalt. „Het scheelt dik 100 miljoen euro als Nederland niet naar Portugal gaat", rekent alge meen directeur Henri van der Aat van sportmarketingbu reau Trefpunt snel voor. „Dat is gewoon te meten aan de supportersreizen die niet worden geboekt, reclameop brengsten en de oplagecijfers van tijdschriften en kran ten." Het gemis aan omzet is een direct gevolg. De indirecte schade is aanzienlijk groter. „En die wordt zwaar onder schat. Nederland is een ex portland en onze voetballers zijn topambassadeurs voor de BV Nederland. Als zij slecht presteren, horen we dat aan de onderhandelings tafels in het buitenland. Wij hebben het imago van klein landje dat het toch altijd heeft gemaakt. Iedereen heeft het altijd over Cruijff, Gullit en Van Basten. Dit ne gatieve effect is enorm groot. Ik schat zelfs dat het in totaal Nederland een miljard euro scheelt." Van der Aat verwijst naar het WK van 2002, toen Neder land ontbrak. Dankzij Guus Hiddink deden Nederlandse bedrijven toen goede zaken in Zuid-Korea. „Omdat Hid dink sterk presteerde als bondscoach van Zuid-Ko rea, werden daar 10 tot 20 procent meer Nederlandse exportprodukten verkocht. Dat zegt heel veel." De televisie-uitzendingen van het EK zullen ongetwij feld nog steeds goed worden bekeken, maar adverteer ders zullen een stuk minder gretig bij de STER aanklop pen. „Dat kost ons al snel vijf miljoen euro", rekent direc teur Minnaar uit. „Voor een poulewedstrijd van Oranje kost een spotje van een halve minuut in de rust 70.000 eu ro. Ter vergelijking: bij het WK van 2002 kostte een spotje in de rust van de finale slechts rond de 35.000 euro. En dat was de belangrijkste wedstrijd van het toernooi." Rondom een Nederlandse wedstrijd, met voor- en na beschouwingen, zit al snel 16 tot 20 minuten reclamezend tijd, waarbij het blok in de rust het duurst is. „Het is een ramp als Nederland zich niet plaatst", aldus Minnaar, „maar dat geldt voor meer bedrijven. Denk ook eens aan een bierbrouwer of een elek- tronicaproducent die minder televisies verkoopt. Directeur R. Vogel van het in relatiegeschenken gespecia liseerde bedrij f Buttonbos zit morgen in spanning voor de televisie. „De vorige keer scheelde het ons250.000 euro aan omzet toen het Neder lands elftal niet meedeed aan het WK." In 2000, toen het EK werd gehouden in Neder land en België, verkocht But tonbos ongeveer honderd duizend oranje-artikelen, zoals caps en kussentjes. Het bedrijf OAD, sinds vorig jaar exclusief reispartner van de KNVB, loopt geen fi nanciële risico's. „We hebben wel afspraken, maar die kos ten ons geen geld", aldus commercieel directeur J. ter Haar jr. „Maar het is duide lijk dat er vrijwel geen animo voor vliegreizen naar Portu gal zal zijn als Oranje niet meedoet. Hoe veel wij kun nen omzetten als Oranje wel gaat, hangt af van de loting, waar en hoe laat Nederland speelt, enzovoorts. Maar als ik heel voorzichtig ben, kun nen we dan al snel drie tot vier miljoen euro omzetten." Voor de KNVB kan afwezig heid op het EK nog meer ver velende gevolgen hebben. De bond heeft tien sponsors, waarvan de helft een con tract heeft tot en met het EK. In het voorjaar van 2004 on derhandelt de KNVB met die vijf geldschieters over con tractverlenging. Jaarlijks dragen de tien sponsors sa men 12 miljoen euro bij. Bo vendien heeft de bond nog ruimte voor drie extra spon sors, nadat sinds Euro 2000 Voetbal International, KPN en Philips afhaakten. ANP ÏSWIJK - De Uefa heeft de waak Lubos Michel aange- sen als scheidsrechter voor tweede beslissingswedstrijd sen Nederland en Schotland. 35-jarige Michel floot in mei finale van de Uefa Cup fn Celtic en Porto. ANP door Jaap van Essen NOORDWIJK - Andy van der Meyde mag van de artsen vandaag weer mee- trainen met de selectie van Oranje. De aanvaller van het Nederlands elftal werd gistermiddag uitgebreid onderzocht in het AMC-ziekenhuis, nadat hij eerder op de dag was flauwgevallen. De 24-jarige voetballer ging 's ochtends zomaar onderuit, terwijl hij stond te wachten op het begin van een tv-inter- view. Teamarts Gert-Jan Goudzwaard legde even later uit dat het flauwvallen te wijten was aan de combinatie van te lang stilstaan, een warme tv-lamp en de lage bloeddruk van de voetballer. „Andy van der Meyde heeft dit vorig jaariniets min dere mate ook al eens meegemaakt, het is niets ernstigs", verklaarde de arts. Toch zat de schrik er blijkbaar goed in, want later werd Van der Meyde alsnog naar het AMC in Amsterdam gebracht voor een uitgebreid cardiologisch en neurologisch onderzoek. Uit alle onderzoeken bleek vooralsnog niet dat er iets ernstigs aan de hand is. Van der Meyde mag vandaag weer trai nen en is in principe beschikbaar voor de interland tegen Schotland, die beslis send is voor de EK-kwalificatie. Of Dick Advocaat het risico om Van der Meyde op te stellen daadwerkelijk aandurft, mag overigens betwijfeld worden. In ieder ge val werd gisteren getraind met Roy Makaay op de rechtsbuiten plaats. GPD Het ligt niet aan de bondscoach to Henri van der Steen ÏOORDWIJK - De aardigste nag die Dick Advocaat gister- tiddlrgwerd voorgelegd: „Weet ial welke thuisfluiter woens- scheidsrechter is?" In de liter van cynisme rond Oranje il inderdaad de gedachte dat (snoods de Uefa ervoor zal [orgen dat het commercieel in- leressante Oranje volgend jaar juhetEKinPortugal meedoet. lat de bondscoach zal het in elk evalniet liggen. Dat was zater- javond immers ook niet het 'al. vond Advocaat. Enkele ie-liners„De spelers zijn de {spraken niet nagekomen." i:„De aanvoer was niet goed. !n: „Er werd in de eerste helft te angzaam gespeeld en te veel in edte." Je zou zeggen: daar een elftal nou juist een «ach voor! èocaat had echter ook be kende, dan wel stof tot iscussie gevende opmerkin- ,Tussen uit en thuis zit een root verschil bij de Schotten." ii: „Ik heb de spelers al gezegd at ze woensdag echt met gif «eten spelen." Op de vraag of ij overweegt weer met Van Ni- lelrooij én Kluivert te begin- ea. zei Advocaat: „Woensdag alblijken of ik er zaterdag te- redenover was." lp de persconferentie met de kijvende journalisten - die oorgaans een goedgemutste indscoach te zien geeft met ie het lekker discussiëren is - as Advocaat behoorlijk be- houdend en kortaf. Wel gaf hij aan dat er ook morgen met vier verdedigers wordt begonnen („Want dat doen we altijd"), hoewel enkele meters verderop aanvoerder Frank de Boer van mening bleek dat drie man deze keer toch echt volstaan. Advocaat liet nog wel even - en niet voor het eerst - weten niet gediend te zijn van kritische ge luiden vanuit de spelersgroep. Rafael van der Vaart had zater dagavond na de wedstrijd ge lukkig maling aan die rare regel en vertelde onverbloemd wat hij en een slordige vier miljoen landgenoten hadden gezien: ,Het liep van geen kant.Advo caat: „Als hij kritiek heeft, moet hij dat binnenskamers doen." Vervolgens concludeerde Advo caat echter dat er zaterdag van alles was misgegaan. „Mis schien omdat er een bepaalde angst in de groep zit." Hij ver klaarde zich niet nader, maar zou het kunnen dat die angst (om gepasseerd of uit de selectie gegooid te worden) ook de reden is waarom de Oranje-spelers na elke wanprestatie roepen dat er toch best leuk is gevoetbald en dat alleen de kansen wat beter benut hadden moeten worden? De door Advocaat veronderstel de angst bij Oranje is een merk waardig fenomeen en staat in een bizarre verhouding tot de zelfbewuste (en zelfvoldane) teksten die de voetballers over zichzelf plegen af te scheiden. Advocaat was er gisteren ook nog niet uit hoe het kon dat de backs tegen Schotland - voor de zoveelste keer en ondanks strakke instructies - toch weer tactisch faalden en niet 'door schoven' naar het middenveld. Of toch: uit de woorden van Ad vocaat viel op te maken dat ze meteen worden teruggeroepen door Stam en/of De Boer als ze dat doen. De frisse, maar volgens Advo caat dus brutale kijk op zaken van Van der Vaart, zal de bonds coach er waarschijnlijk niet van weerhouden hem morgen op stellen; hij kan ook moeilijk an ders dan in het allesbeslissende duel zijn beste voetballer mee te laten doen. Op de training was dat misschien al te zien; Van der Vaart én Sneijder kregen hesjes. Cocu hing overigens de spelma ker uit. De eerste opstelling in de trai ningspartijtjes (met Bouma als linksback) was er een met de voorhoede Makaay (voor de af wezige Van der Meyde?) - Van Nistelrooij - Overmars. Uit een schitterend getrapte corner van Sneijder maakte Ooijer de enige goal. In de tweede partij werd het 2-2, door twee goede goals van Kluivert (eentje omdat Van der Vaart tot twee keer toe geen zin had mee te verdedigen) voor de ene ploeg en doelpunten van Bosvelt en Van Nistelrooij aan de andere kant. De mooie goal van Van Nistelrooij werd moge lijk gemaakt door een subliem passje van Van der Vaart. GPD feil 11 1 1- fes* Dick Advocaat gaat op de training in discussie met middenvelder Rafael van der Vaart, op wie hij na af loop kritiek uitte. foto Ed Oudenaarden/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 19