Saint-Nazaire rouwt na ongeluk schip Waar zijn Boudewijn 9 IMiko Koninklijke piano duikt op in Polen Duitse minister Eichel kraakt Stabiliteitspact 23 5 Oorlog na tien jaar voorbij Franse medewerkster VN gedood in Afghanistan mKKAISIJERSm Servische verkiezingen stranden andermaal VHO keert ich tegen ïerpakt' Irinkwater maandag 17 november 2003 K: Wertoren Brand Proefvaart Agalev verandert van naam Dode bij aanslagen in Bogota Britney Spears komt uit de kast Chinees verdacht van 25 moorden Nederlander vast in Marbella Uitvinder J ZAGREB - De Servische presidentsverkiezingen rijn gisteren opnieuw ge dopt. De vereiste opkomst van vijftig procent van de kiesgerechtigden werd niet gehaald. Gisteravond leek zelfs niet meer dan 38,5 procent van de kie- zers te zijn opgekomen, get was de derde keer in een jaar tijd dat de verkie- strandden. De mislukking kwam niet onverwacht. De voor naamste oppositiepartij, de DSS van ex-president Kostunica, had niet eens een kandidaat naar voren geschoven. Kostunica meende dat de verkiezin gen geen zin hadden zo lang de kieswet niet is ge wijzigd. Slechts twee serieuze kandidaten waren in de ring getreden. De voor naamste was de 73-jarige Dragoljub Micunovic, die werd gesteund door de re gering van premier Zivkovic. Hij stond gis teravond op ongeveer 35 procent van de uitge brachte stemmen. Zijn te genstander was Tomislav Nikolic (51) van de ultra- nationalistische Servi sche Radicale Partij, die ongeveer 46,5 procent van de stemmen had. De mislukking betekent datNatasaMicic, de voor zitter van het parlement, de functie van president blijft vervullen. Dat komt de regering niet ongele gen, omdat Micic een van baar steunpilaren is. Maar algemeen wordt verwacht dat het kabinet van de pro-westerse Zivkovic zijn langste tijd beeft gehad. Alle opinie peilingen wijzen op een gevoelig verlies voor de coalitie in de komende parlementsverkiezingen. Die vinden plaats op 28 december, een jaar eerder dan vereist. GPD Vrede in Burundi getekend van onze redactie buitenland DAR ES SALAAM - De rege ring en de grootste rebellenbe weging van Burundi hebben gisteren op een bijeenkomst in het Tanzaniaanse Dar es Sa laam een vredesovereekomst gesloten die, naar de partijen hopen, het einde van de tien jaar oude burgeroorlog zal bespoe digen. Over het verdrag tussen de re gering en het Leger voor de Ver dediging van de Democratie (FDD) zijn de afgelopen maand in Zuid-Afrika onderhandelin gen gevoerd. Details zijn niet bekendgemaakt, maar het do cument is deels gebaseerd op de teksten van eerdere, niet of nau welijks nageleefde bestands overeenkomsten. Er wordt ruw weg voorzien in machtsdeling tussen Hutu's en Tutsi's in het le ger, parlement en kabinet. De Burundese president Domitien Ndayizeye riep ten overstaan van ongeveer twee honderd genodigden de inter nationale gemeenschap op tot financiële steun, zodat de rebel len kunnen worden gedemobili seerd en ontwapend. FDD-lei- der Peter Nkurunziza zei dat hij alle leden van zij n beweging had verzocht de wapens neer te leg- De Burundese president Domitien Ndayzeye (tweede van rechts) en de leider van de belangrijkste Hu- tu-rebellenbeweging Pierre Nkurunziza (1) schudden elkaar de hand na de ondertekening van het vre desakkoord. foto Marco Longari/AFP gen. De op een na grootste rebel lengroepering, het Nationaal Bevrijdingsleger (FNL), be hoort niet tot de ondertekenaars van de vredesovereenkomst. FNL-rebellen namen de afgelo pen week nog de Chinese am bassade in de hoofdstad Bujum bura met mortiergeschut onder vuur. De burgeroorlog in Burundi woedt sinds 1993 en heeft naar schatting 200.000 mensen het leven gekost. Sinds 2001 is een overgangsregering aan de macht, na vredesbesprekingen waarbij de FNL niet betrokken was. AP jorBob Kroon ENÈVE - De Wereldgezond- idsorganisatie (WHO) en de «itserse overheid trekken van «tegen de toenemende mine- «lwaterrage. De WHO neemt stand van de vermeende ge- indlieidbevorderende eigen lappen van 'verpakt drink- ater'. Kezijn wetenschappelijk niet tngetoond en worden daarom p de WHO niet onder- lund." In landen met een ge- fkkige drinkwatervoorzie- "8 is gebotteld water, vooral lor toeristen, aan te bevelen. Bar in West-Europa is fles- *ater meestal niet beter, 1 soms zelfs slechter van "aliteit dan gewoon leiding- te Zwitserse regering zag hier- Waanleiding om afgelopen w aan alle burgers een brief "rlietflessenwater te sturen, Barvooral om de kwaliteit van «eigen leidingwater aan te welen. herland is de watertoren pEuropa. Bijna veertig pro- Yan ons leidingwater vloeit Plterd uit meer dan 30,000 atuurlijke bronnen de huizen IN aldus de Zwitserse ge- Ptódsdienst. „Desondanks ezen hoe langer hoe meer con- ™eaten voor gebotteld water, l ,Ve' dat niet 'mineraier' is igewoon leidingwater." Het W hier vaak om de 'prik', ardie kun je met een kool- patroon ook aan vers lei- f^ater toevoegen, fendien is in plastic flessen k t bronwater soms maan- ^angongekoeld onderweg of plagen en vooral 's zomers ini ,vanfr's-" Gebotteld water fHnSteriel' benadrukt ook de 1 "Micro-organismen, die «al onschadelijk zijn, ont- elHi zich in lang opgesla- L essenwater gemakkelijker ^stromend leidingwater." ■r Reddingwerkers schieten de slachtoffers van het ongeluk op de Queen Mary 2 te hulp. foto AP Vandaag wordt in de Franse havenstad Saint-Nazaire niet gewerkt. De stad herdenkt de slachtoffers van de ramp van zaterdag, toen en kele tientallen bezoekers van het luxe-passagiersschip Queen Mary 2 van een loopplank stortten en een val van twintig meter maakten op het beton van het droogdok. Vijftien mensen kwamen om. Saint- Nazaire is nog steeds onder verdoving. door Henk Glimmerveen SAINT-NAZAIRE - Het had een mooi feestje moeten worden op Frankrijks grootste scheeps werf. Vaders die hun kinderen meenamen naar het langste, het hoogste, het breedste en het duurste schip ooit gebouwd, en waar papa aan had meege werkt. Het is een traditie in de Franse scheepsbouw dat familie en vrienden een kijkje aan boord mogen nemen voor een nieuw schip te water wordt ge laten. Zaterdag eindigde zo'n familiebezoek aan de Queen Mary 2 in een ramp. De loop plank liet los en tientallen men sen die op weg waren naar het droomschip stortten in het droogdok. Waren er te veel mensen tegelijk op de loopplank? De bouwer en de directie van de werf zeggen van niet. Maar Jason Schmitt vindt van wel. Hij liep op de loopplank toen hij ineens een enorm gekraak hoorde. „Aan de kant van het schip liet de loop plank los. Hij kwam met een enorme snelheid tegen de ka demuur aan. Verder herinner ik me niet veel meer. Schmitt maakte een val van twintig meter en bleek een van de weinigen met slechts lichte verwondingen. „Wat ik me nog kan herinneren, voordat we vie len, was dat we heel dicht bij el kaar liepen. Dat was misschien ook logisch. Het was een smalle loopplank en het dok was be hoorlijk diep." De werfarbeiders maakten al langer gebruik van de loop plank om aan boord te komen. Eén van hen:Als de mensen in derdaad dicht bij elkaar hebben gelopen, kan dat verklaren waarom de loopplank heeft los gelaten. Wij lopen altijd een stuk uit elkaar en nooit op een kluitje." Zodra bekend werd dat zich op de Chantiers de l'Atlantique een vreselijk ongeluk had voorge daan, verzamelden zich inwo ners van de stad voor de poort. Saint-Nazaire en de scheeps bouw, dat is al sinds mensen- van onze redactie buitenland WARSCHAU - In Polen is de piano van prinses Marianne van Oranje Nassau gevonden. Het instrument is rond 1850 gebouwd en aan het begin van de 20e eeuw in handen van een particulier terechtgekomen. De piano wordt woensdag overgedragen aan het museum voor muziekinstrumenten in de Poolse stad Poznan. De feestelijke overhandiging van de koninklijke piano, een van de eerste 'hoge' instru menten die zijn gebouwd, vindt plaats tijdens de Hol land-dagen in Poznan. Dit is een festival om de Nederland se cultuur in Polen te promo ten. Tijdens de overhandiging zal de Poolse pianist Walde- mar Malicki een concert op het instrument geven. Prinses Marianne staat be kend als een recalcitrante da me met een bewogen leven. Ze wordt geboren in 1810 en was de jongste dochter van Willem I. Op 20-jarige leeftijd trouwt ze met de Duitse prins Albert van Pruisen. Dat huwelijk houdt geen stand, prins Albert is haar herhaaldelijk ontrouw. In 1849 gaan Marianne en Al- bert uit elkaar. De prinses gaat dan samenwonen met haar se cretaris en koetsier van wie ze een zoon krijgt. Dit maakt haar tot persona non grata bij het Nederlandse hof. Haar zoon overlijdt op jonge leeftijd in 18 61zelf sterft de prinses in 1883. De bezittingen van de prinses hebben heel lang opgeslagen gestaan in een kasteel in het toenmalige Silezie. Russische troepen brachten de inboedel ten tijde van de Tweede We reldoorlog over naar Rusland, en het kasteel brandde af. De piano is in Polen bewaard ge bleven, omdat het instrument nog voor die tijd aan een parti culier was verkocht. De piano is ondanks zijn hoge leeftijd in een goede staat, zo zegt Janusz Jaskulsi van het muziekinstrumentenmuseum in Poznan. Dat komt waar schijnlijk omdat het instru ment altijd bij dezelfde familie heeft gestaan. De eigenaar bood de piano onlangs te koop aan aan het museum. Een op vallend kenmerk aan de piano is de naam van de prinses die boven het toetsenbord is ge schreven. „Toen ik dat hoorde was ik direct overtuigd van de koop", aldus Gawronski. ANP heugenis een onlosmakelijke eenheid. Bijna iedere inwoner kent wel iemand die op de Alstom-werf werkt. Voor half december, als de over dracht van de Queen Mary 2 aan de Britse rederij Cunard plaats heeft, was een groot aantal fes tiviteiten in Saint-Nazaire ge pland. Maar burgemeester Joël Batteux heeft absoluut geen zin meer in een feestje. Twee keer al is de Queen Mary 2 voor een proefvaart de haven uitgevaren. En altijd, zoals de traditie bij nieuwe boten wil, onder uitbundige belangstel ling. Dinsdag arriveerde de su perboot weer in zijn thuishaven, begroet door tienduizenden aan de kade en op honderden ple- zierbootjes langszij. Nog één keer in het droogdok voor de laatste likjes verf, de allerlaat ste controle van de elektrische apparatuur en de mammoet was gereed voor zijn overtocht naar Southampton. Daar zou ze op 8 januari door koningin Elizabeth worden ge doopt en vier dagen daarna ver trekken naar Fort Lauderdale in Florida. Vooralsnog gaat dat allemaal nog gewoon door. Maar in het condoleanceregis ter, dat is neergelegd in de fiet senstalling op enkele tientallen meters van de hoofdingang van de werf, heeft ene Emmanuel het programma van een bittere omlijsting voorzien. „De Queen Mary 2 heeft het droogdok nog niet verlaten of ze is al legenda risch." GPD BRUSSEL - De Vlaamse groene partij Agalev verandert van naam en wijst iedere samenwerking met de succesvolle soci aal-democratische SPA af. Door de tanende populariteit van de partij en de hoge kiesdrempel is het voortbestaan van de groenen in gevaar, maar het partijcongres heeft zaterdagmid dag besloten dat de partij zelfstandig moet blijven. Met een nieuwe naam, Groen!en een nieuwe voorzitter, Vera Dua, hoopt Agalev uit het dal te kruipen. Bij de landelijke Belgische verkiezingen in mei haalde de partij die tot dan toe zelfs in de regering zat, niet eens voldoende stemmen voor een parlementszetel. ANP BOGOTA - Een man heeft zaterdagavond bij twee drukke uit gaansgelegenheden in de Colombiaanse hoofdstad Bogota handgranaten naar binnen gegooid. Daarbij is een persoon omhetleven gekomen. Zeker 72 mensen raakten gewond, van wie er achttien in kritieke toestand verkeren. De vermoedelijke dader, een 25-jarige man, werd ter plekke opgepakt door bewakers van een van de bars die het doelwit waren van de aanslagenVolgens burgemeester Antanas Moc- kus is de verdachte niet lang geleden naar Bogota gekomen. De politie vermoedt dat de linkse rebellengroepering Revolu tionaire Strijdkrachten van Colombia (Fare) achter de aan slagen zit. AP SAO PAOLO - De Amerikaanse zangeres Britney Spears, een van de koninginnen van de popmuziek, sluit niet uit lesbische gevoelens te hebben. „Misschien verander ik in een lesbien ne", stelde de ster in een zaterdag gepubliceerd interview in het Braziliaanse weekblad Epoca. Spears reageerde op de vraag over haar belangstelling voor mannelijke Hollywoodsterren. De zangeres baarde onlangs opzien door op de zender MTV haar collega Madonna een tongzoen te geven. Enkele jaren geleden verklaarde ze als maagd het huwelijk in te willen gaan. ANP/EFE PEKING - De Chinese politie heeft enkele dagen geleden een man gearresteerd die in de afgelopen twee jaar zeker 25 leer lingen van middelbare scholen heeft vermoord. Dat bericht ten Chinese media gisterochtend. De 29-jarige verdachte Huang Yong uit de provincie Henan sprak de jongeren aan in internetcafés en speelhallen. Hij lok te de leerlingen mee naar zijn huis, waar ze werden gewurgd. Achter het woning van de verdachte zijn al achttien lichamen gevonden. Huang heeft bekend nog zeker zeven andere scholieren te hebben gedood. De politie kwam de man op het spoor nadat een van zijn slachtoffers wist te vluchten. MADRID - De Spaanse politie denkt met de arrestatie van een 54-jarige Nederlander een van 's werelds grootste ecstasy- smokkelaars te hebben gepakt. Henk Orlando R. werd woensdag in een hotel in de Zuid- Spaanse badplaats Marbella in de kraag gevat. Hij werd dooi de Amerikaanse justitie gezocht wegens zijn rol in de smokkel van miljoenen ecstasypillen naar de VS. Het nieuws van zijn arrestatie werd zaterdag door de Spaanse politie bekendge maakt. AP van onze redactie buitenland LONDEN - Hans Eichel, de Duitse minister van Financiën, heeft in felle bewoordingen af stand genomen van de manier waarop onder meer de Europese Commissie het Groei- en Stabi liteitspact verdedigt. Volgens Eichel mist het interpreteren van het stabiliteitspact als lou ter een rigide afspraak dat euro landen met hun tekort op de be groting niet boven de 3 procent mogen komen 'elke logica'. Eichel uit zijn kritiek in een ar tikel in de Britse Financial Ti mes dat vandaag verschijnt, zo heeft de krant zaterdag gemeld. Hij schrijft dat de Commissie er verkeerd aan doet het stabili teitspact als een zuiver techni sche procedure te presenteren. „Hierdoor zijn nodeloos con flicten ontstaan." Zo lijkt de ruzie tussen Eichel en de Nederlandse minister Zalm hoog op te lopen. Eichel eist dat zijn Nederlandse collega op houdt met zijn verwijten over het Duitse begrotingsbeleid. Zalm heeft verscheidene malen flink uitgehaald naar Berlijn en Parijs, omdat die volgens hem met hun hoge begrotingstekor ten de Europese regels aan hun laars lappen en elkaar vervol gens dekken om strafmaatrege len te ontlopen. Zalm kreeg gisteren steun van de president van De Nederland- sdhe Bank, N. Wellink. In het tv- programma Buitenhof zei Wel link de aanval van Eichel op het stabiliteitspact een 'ernstige zaak' te vinden. „Eichels woor den zijn schadelijk voor het ver trouwen in de economische overheden, het eenwordings proces en de economie.Het los laten van de afspraken kan vol gens hem leiden tot een minder sterke Europese economie en kapitaalvlucht. De Europese Commissie over weegt komende week nieuwe maatregelen om Duitsland te dwingen zijn begrotingstekort terug te brengen tot onder de norm van 3 procent, zoals het stabiliteitspact voorschrijft. Behalve Duitsland is ook Frankrijk in overtreding. De eu rolanden hebben in 1996 het pact opgesteld om zo een sterke euro te garanderen. Duitsland was de belangrijkste pleitbe zorger, Frankrijk de uitvinder van de 3-procentsnorm. ANP KABOEL - Een Franse medewerkster van de VN- vluchtelingenorganisatie Unh- cr is gisteren in het zuiden van Afghanistan doodgeschoten. Dat heeft een VN-woordvoer- der gemeld. De woordvoerder zei dat in de stad Ghazni twee mannen op een motor tot bij een voertuig van de Unhcr reden. „Daarna opende de passagier op de motor het vuur op het voertuig", aldus de woordvoerder. De vrouw, de 29-jarige Bettina Goislard, werd geraakt en was bij aankomst in een ziekenhuis aan haar verwondingen bezwe ken. De Afghaanse chauffeur van het VN-voertuig raakte door de aanslag gewond. Hij verkeert niet in levensge vaar. De autoriteiten in Ghazni zei den gisteren de twee daders te hebben opgepakt die de aanslag cp hun geweten zouden hebben. Het is de eerste keer sinds de val van het Taliban-regime, dat er in Afghanistan een staflid van de VN bij een aanslag is gedood. De Unhcr heeft al haar activi teiten in Ghanzi voorlopig op geschort. Volgens een woord voerder van de VN-organisatie wordt momenteel nagedacht over het voorzetten van de werkzaamheden in de rest van Afghanistan. ANP/AFP Advertentie Deze en andere talenten gaan het maken tijdens de selectiewedstrijden uan de metaal en elektro (17 t/m 20 november). 1 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5