PZC Jamin stoort zich aan titel boek Groenteman Ook onderbouw moet zelfstandig leren Hulp Defensie aan noodlijdend RDM verbaast parlement Geschoren voor goede doel Nazi-concert Illegale werknemers geschokt door voornemen Kamermeerderheid 17 november 1953 maandag 17 november 2003 *Jieuw centrum erdeelt de >rote strafzaken Geldlening Alleen deze week slechts m Op=Op W Portefeuille emancipatie onnodig Herdenkingsspeech gestolen Brieven Vestdijk aan Reve ontdekt Anti-drugsactie in trein Xtc-laboratorium ontmanteld van onze redactie binnenland OOSTERHOUT - Jamin Win kelbedrijf stoort zich aan de ti- „Ivanhet boek 'Doorzakken bij janlin' van Hanneke Groente- Ban en wil dat uitgeverij Bezige Bij die titel schrapt. Volgens Jamin, dat gespeciali seerd is in de verkoop van snoep, jeeit Groenteman zonder toe stemming het merk Jamin in de titel van haar boek misbruikt en is dat in strijd met de Merken- wet. Dat bevestigde zaterdag directeur M. Koster van dat be drijf. Jamin eist in een brief aan De Bezige Bij dat de uitgeverij de titel wijzigt en het merk 'Jamin' daarin verwijderd. Koster wil snel met alle partijen rond de ta fel en beraadt zich over juridi sche stappen. De Jamin-directeur noemt het 'op zijn minst vreemd' en 'niet netjes' dat Hanneke Groente man de merknaam in de titel heeft gebruikt zonder afspra ken te maken. „Wij zien dat als oneigenlijk gebruik. Het lijkt erop dat mevrouw Groenteman wil meeliften op de bekendheid van een ander. De gang van za ken verbaast ons." In het boek 'Doorzakken bij Jamin' verhaalt Groenteman in 23 korte verhalen met titels als Oprah, Etende Rug en Buffet over haar gewichtsproblemen en de manier waarop zij gepro beerd heeft die het hoofd te bie den. Volgens Koster wordt in de snoepwinkels door klanten naar het boek gevraagd. „Mensen denken dat wij dat gezamenlijk hebben gemaakt. De titel wekt verwarring." Directeur R. Am- merlaan van de Bezige Bij zegt dat de uitgeverij een passende reactie voorbereidt. Ammer- laan liet al wel weten verbaasd te zijn over de eis van de snoep- keten. „De naam Jamin hoort volgens ons bij normaal taalgebruik op straat. Zij hebben die naam er zelf bij het publiek in willen bo ren. Ik zie niet in wat er negatief aan de titel is." ANP Polen en Tsjechen langer geweerd tor Alex Bogers OEN HAAG - Polen die illegaal jj Nederland verblijven, reage- Bnmet afgrijzen op het bericht lat ze waarschijnlijk twee jaar langer moeten wachten op een legale status. Een Kamermeerderheid van CDA, WD en LPF stelt voor om lerkiiemers uit landen als Po lenen Tsjechië nog twee jaar te teren, nadat die landen in 2004 zijn toegetreden tot de Europese Unie. Nederlanders moeten het Kerk maar doen, redeneren de partijen. Andere EU-landen, waaronder Duitsland en Oos tenrijk, hebben in Brussel al uit stel bedongen. Jan werkt al zeven jaar in Ne derland en al die tijd wacht de Pool op toetreding van zijn va derland tot de Europese Unie. Ij wil dolgraag wit gaan wer- ken,zegt hij,Ik wil een huis ko pen, voor een pensioen gaan sparen en verzekerd zijn", zegt Jan, afkomstig uit Lublin, een streek ten zuidwesten van de Poolse hoofdstad Warschau. Jan woont nu met vier andere Poolse mannen op twee verdie pingen in een oud pand in de Baagse wijk Transvaal. Op de tafel in de woonkamer staat een driekwart lege fles wodka en senpot augurken, 's Zondag is er tijdvoor ontspanning. Op dete- ierisie is een in het Pools onder stelde film te zien. ianlegt uit dat het leven als ille- jaal draagbaar is, maar zeker riet prettig. Voor zeven euro per airwerkt hij. Soms in de bouw, saar voornamelijk in de kassen shet Westland. Rechten heeft HVERSUM - De Raad voor de Mitspraak heeft een organi se in het leven geroepen die pote strafzaken voortaan gaat '«delen tussen de rechtbanken iNederland. Iet Landelijk Coördinatiecen- tai Megazaken (LCM), dat is [evestigd in het gerechtsge bouw in Rotterdam, bepaalt in •verleg met het Openbaar Mi nisterie waar de strafzaken 'orden behandeld. Datheeft de coördinator van het ICM, de Amsterdamse rechter I Kuster, zaterdag op de radio 5ezegd. Strafzaken dienen nor- tol in het arrondissement nar een strafbaar feit is ge legd of waar de verdachte tont. Het Landelijk Coördi natiecentrum Megazaken moet loezien op betere spreiding van toazaken, waardoor de recht banken in de Randstad worden ontlast. fe Openbaar Ministerie maakt voor zo'n megazaak een plan van aanpak en bepaalt onder tor hoeveel zittingscapaciteit ®beveiliging nodig is. ANP Jan niet. „Ik betaal samen met een collega zevenhonderd euro huur per maand voor twee ka mers op de bovenste verdieping. Dat zijn woekerprijzen als je ziet wat je ervoor krijgt." Vaak werkt hij via een uitzendbureau dat in handen is van Turken. „Zij vragen voor mij 25 euro aan de opdrachtgever en daarvan krijg ik zeven euro. De rest ste ken ze in eigen zak, ze betalen echt geen sociale premies of be lasting." Daarom denkt Jan dat er ook plaats voor hem zal zijn als legale werknemer. „Het moet mogelijk zijn om van die 25 euro wel premies te betalen," zegt hij. „En het werk zal er dan ook nog zijn. In de kassen kan de temperatuur in de zomer oplo pen tot vijftig graden. Neder landers willen er niet werken, daarom zijn wij gekomen." Teruggaan naar Polen heeft geen zin. „Daar is geen werk", legt Jan uit. Polen kampt met een werkloosheidscijfer van achttien procent. Westerse bedrijven die zich daar in de af gelopen tien jaar vestigden van wege de lage loonkosten, trek ken meer en meer naar Azië waar ze nog minder aan perso neel kwijt zijn. GPD AMSTERDAM - Kapper Figaro Pasquale scheert voor het goede doel met zijn originele scheermes van Willem III. Een scheerbeurt kost honderd euro. De opbrengst van de actie van gisteren gaat naar de restauratie van de Nicolaaskerk en de Stichting Sinterklaas, die kinder-, bejaarden- en verpleegtehuizen bezoekt en er geschenken be zorgt. foto Robert Vos/ANP door Ab van den Berg DEN HAAG - Scholieren in de onderbouw van vmbo, havo en vwo moeten zelfstandiger leren, meer samenwerken en vaker ge bruik maken van de computer. Scholen horen op hun beurt zelf te bepalen welke vakken ze aan bieden. Die aanbevelingen staan in een advies van de commissie-Meije- rink aan onderwijsminister Ma ria van der Hoeven (CDA). De maatregelen vormen een ant woord op de zwaar bekritiseerd basisvorming, die in 1993 werd ingevoerd door staatssecretaris Jacques Wallage (PvdA). Scho lieren van vmbo, havo en vwo krijgen nu drie jaar lang het zelfde vakkenpakket. Wallage hoopte dat scholieren zo hun de finitieve schoolkeuze zouden uitstellen. Gebleken is dat de gedetailleerde eisen vaak te hoog zijn voor vmbo'ers en te laag voor vwo'ers. Om die reden wil de minister de basisvorming met vijftien verplichte vakken terugbrengen tot maximaal twaalf. De commissie, die be staat uit oud-hoofdinspecteur van onderwijs Meijerink, do centen en schooldirecteuren, vindt dat de minister niet ver ge noeg gaat. De overheid zou zich moeten beperken tot het voor schrijven van zeven zogenoem de leerdomeinen: Nederlands, Engels, wiskunde, mens na tuur, mens maatschappij, kunst cultuur en bewegen Ml MutrüN Hifcit E£M ifberjr voLiiva-.iEW ,VaLÜ oauïAIVJ W/ir zeóue^ we THOI.W pr-rzr,- door Ab van den Berg DEN HAAG - Het Rotterdamse bedrijf RDM Technology van zakenman Joep van den Nieu- wenhuizen is gered van de on dergang dankzij een voorschot van 26 miljoen euro van het mi nisterie van Defensie. Een generaal heeft bovendien bij de Rabobank een geldlening voor RDM bepleit. De Tweede Kamer eist dat staatssecretaris Cees van der Knaap (CDA) mor gen opheldering geeft. SP Aerospace en Vehicle Sys tems in Geldrop en RDM Tech nology zouden Defensie 410 pantservoertuigen leveren. Dat voertuig, Fennek, geldt als ver vangervan de 25 jaar oude YPR. De order, waarmee 394 miljoen euro is gemoeid, liep plotseling gevaar door acute financiële problemen van RDM. Defensie gaf het noodlijdende bedrijf een voorschot om de productielij nen voor de pantservoertuigen vlot te trekken. Als gevolg van de malaise dreig de de Duitse firma Kraus Maffei Wegmann plotseling een order voor tweehonderd Fenneks in te trekken. Daarmee kwam de le vering aan de Nederlandse landmacht verder in gevaar. Medewerkers van de landmacht belden met Kraus Maffei Weg man, met medeweten van staatssecretaris Van der Knaap. Ook deed een Nederlandse ge- neraal-majoor bij de Rabobank een goed woordje voor RDM in verband met een geldlening voor het bedrijf. Defensie spreekt dit niet tegen. Welingelichte bronnen melden dat op het departement flink is geworsteld met de vraag of 'Van den Nieuwenhuizen' zoveel steun moest ontvangen van De fensie. Praktische overwegin gen gaven uiteindelijk de door slag: de werkgelegenheid van enkele honderden mensen lijkt behouden en de levering van de voertuigen kan doorgaan. De meeste fracties in de Twee de Kamer, die op 2 oktober vertrouwelijk door Van der Knaap over de Fennek-kwestie zijn bijgepraat, reageren ver baasd. De SP is 'onaangenaam verrast'. PvdA-kamerlid Luuk Blom wil snel opheldering van de staats secretaris. Volgens hem heeft Defensie nog een oude vorde ring van RDM openstaan. „Bo vendien is het raar dat een Ne derlandse topmilitair bij een bank een lening voor een bedrijf bepleit", aldus Blom. GPD sport. Welke vakken de scholen binnen die leerdomeinen willen aanbieden zouden ze voortaan zelf moeten weten, vindt Meije rink. Ze kunnen beslissen om schei kunde, biologie en natuurkunde in één zogeheten leergebied te geven, voor één middag in de week. Zo wordt de overgang van de basisschool ook minder groot, aldus de adviseur. En kunnen vmbo'ers beter uit de voeten met de leerstof. Het les- aanbod aan vwo'ers kan desge wenst worden verdiept. Dat kan volgens de adviescom missie alleen als het immense aantal kerndoelen en aanvul lende eisen sterk wordt terugge bracht: wat Meijerink betreft van circa 280 naar ruwweg zes tig. Hij voegt eraan toe dat zijn aanbevelingen alleen effectief kunnen zijn als docenten hun manier van lesgeven aanpassen. Meij erink wil het frontaal lesge ven - docent doceert, scholieren luistert braaf - verder terug dringen. Dat is enkele jaren terug al in de bovenbouw gebeurd, onder meer met de invoering van het studiehuis. „Leerlingen die zelfstandiger leren en meer sa menwerken, presteren beter dan hun leeftijdgenoten die klassikaal les krijgen", weet Meijerink. Hij bezorgt het advies binnen kort bij het departement van Onderwijs, Cultuur Weten schappen. Minister Van der Hoeven stuurt het advies waar schijnlijk aan het eind van deze maand door naar de Tweede Kamer. Dan ook geeft de be windsvrouw haar eerste reactie. GPD EINDHOVEN - Burgemeester A. Sakkers van de gemeente Eindhoven kon een concert van extreemrechts aanhangers niet verbieden. Juridisch was het onmogelijk om een antisemitisch rockfeest in de door fascisten gekraakte Constant Rebecquekazerne te verbieden. Dat heeft de ge meente zaterdag bekendge maakt. De fractie van Groen- Links heeft het onderwerp op de agenda van de gemeenteraads commissie van vandaag laten zetten. Burgemeester Sakkers zal dan zijn visie ten aanzien van de gekraakte kazerne uit eenzetten. ANP Advertentie IJÜfWT- b6ll6 5125 ROTTERDAM - Minister De Geus van Sociale Zaken vindt dat de portefeuille emancipatiebeleid bij de volgende kabi netsformatie kan sneuvelen. Het opkomen voor achtergeble ven groepen moet worden verankerd in alle beleidsterreinen. „Emancipatie raakt steeds meer alle onderdelen van het ka binetsbeleid, zoals arbeidsmarkt, onderwijs, integratie en vreemdelingenbeleid. Het is mijn ambitie deze integrale aan pak de komende jaren zó vorm te geven dat een speciale porte feuille overbodig wordt", aldus De Geus. Hij deed zijn uitspraken zaterdag op een manifestatie ter ge legenheid van 25 jaar emancipatiebeleid in Rotterdam. ANP GRONINGEN - De zoon van de Nederlandse Nobelprijswin naar Frits Zernike is gisteren in Amsterdam beroofd van zijn herdenkingsrede. Hij zou deze morgen in Groningen houden, omdat het dit jaar precies vijftig jaar geleden is dat zijn vader Frits Zernike in 1953 de Nobelprijs voor de natuurkunde in de wacht sleepte. Zoon Frits Zernike reisde vanuit de Verenigde Staten naar Nederland. Hij was uitgenodigd door de Rijksuniversiteit Groningen om als eregast een toespraak te houden. In Am sterdam werd Zernike echter beroofd van zijn speech, pas poort en fotocameraVolgens een woordvoerder van het orga nisatiecomité is Zernike jr. nu bijzonder onthand. Hij had zijn rede niet in de computer opgeslagen. ANP De Leidse antiquair Piet van Winden heeft zeven nog onbe kende brieven van Simon Vestijk aan de jonge Gerard Reve ontdekt. Het gaat om brieven uit de jaren 1947-1951. Van Winden zal deze week uit en over de brieven publiceren in het Reve-tijd- schrift 'Nader tot hem'. De brieven zullen waarschijnlijk over enige tijd in een gebundelde uitgave op de markt worden ge bracht. Reve, die in december tachtig jaar wordt, ligt momen teel in het ziekenhuisHij lij dt al enige tij d aan dementie. ANP ROOSENDAAL - Bij een anti-drugsactie in de internationale trein Amsterdam - Brussel zijn zaterdag 46 personen aange houden. De actie, onder de codenaam Ramolawas gericht op de uitvoer van drugs naar België en het bestrijden van het drugstoerisme naar Nederland. De controles werden zaterdag tussen 13.00 en 22.00 uur ge houden op het traject Roosendaal en Antwerpen Centraal. Bij de aangehouden verdachten trof de politie bijna vier kilo soft drugs, ruim een halve kilo harddrugs en een hoeveelheid pad do's aan. ANP DUIVEN - De Nationale Recherche heeft vrijdagavond in Duiven een groot XTC-laboratorium ontmanteld dat in vol bedrijf was. Vermoedelijk zijn er de afgelopen maanden min stens een miljoen pillen geproduceerd. Dat heeft het Openbaar Ministerie zaterdag bekendgemaakt. Het drugslaboratorium bevond zich op de eerste verdieping van een bedrijfspand op een industrieterrein. De recherche kon vrijdag drie mannen in het laboratorium aanhouden en één in zijn woning. Twee verdachten zijn af komstig uit Amsterdam, de anderen uit Westervoort en Bel gië. ANP TRAM - De Christelijke Boe ren- en Tuindersbond is van mening dat de tram maar niet meer terug moet keren op Schouwen-Duiveland. Het moderne verkeer stelt andere eisen dan zo'n puffend tram metje. Ook zou het verwijde ren van de tramrails veel her verkavelingsproblemen uit de weg ruimen. Dit schrijft de bond in de laatste uitgave van haar orgaan Ons Platteland. KERK - Aanstaande don derdag wordt de nieuwe Gere formeerde kerk in Vrouwen polder in gebruik genomen tijdens een avonddienst. Het achthoekige gebouw, dat even buiten de dorpskom is verre zen, heeft ruim een ton gekost. Het is 17 meter lang, bijna 9,5 meter breed, heeft een massief aandoende toren van ruim 10 meter hoog en telt 208 zit plaatsen. De kerk kan elek trisch verwarmd worden. OPLICHTER - In Amsterdam 'is een oud-inwoner van Vlis- singen aangehouden. Bij zijn Aanhouding reed hij in een au to die hij van een Middelburg se verhuurder had gehuurd, maar nooit heeft terugge bracht. Ook had de man in Vlissingen mensen opgelicht en goederen uit winkels mee genomen zonder te betalen. PZC Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Oostsouburgseweg 10 Postbus 264 4380 AG Vlissingen Tel. (0118)493000 Fax: (0118) 493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeioo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114)372776 Fax. (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag) per maand: 19,45 per kwartaal: 56,60 per jaar: €217,00 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzo.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag:€ 1,20 zaterdag: 1,70 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113)315555 Fax(0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel. (0113)315540 Fax (0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes) Tel. (0113)315550 Fax: (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel: (0113) 315520 Fax:(0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114) 372770 Fax: (0114) 372771 lnternet:www. pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor on ze (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en producten van de t itels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselec teerde derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC, afdeling lezersservice, Postbus 3229, 4800 MB Breda. Behoort tot ÜJGQGflGr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3