PZC Verkeer eist nog altijd veel te veel slachtoffers Van Gelder verwijt Bush gebrek aan respect voor VN L 11 jonge Goesenaar elfde op Junior Eurovisie Songfestival Kopenhagen ïaldadige wannen Goese Lyceum leeft intens mee Negeren signaal wellicht oorzaak scheepsongeval €45,- opgepakt maandag 17 november 2003 Ster Spanning België Kneuzen -Dewaterpolitie Verzoekt de toedracht rond aanvaring van de ongeladen toenvaarttanker Zenne- !tr°wnmet de brug van Sluiskil. T riest Trio slaat man gebroken neus Vragenlijsten over zorg Eerste viering Elisabethparochie Tuinen wedstrijd voor nettere wijk Grote alcoholcontrole V aderlandsliefde VOORDELIG DOOR DE APK KEURING PROFILE Joel eaat eewoon door met rSheilavan Doorsselaer KOPENHAGEN - Roel Felius (15) uit Goes is elfde geworden het Junior Eurovisie Song festival in Kopenhagen. De Ne- Jerlandse inzending 'Mijn ogen !e»gen alles' kreeg 23 punten. Kroatië ging zaterdag met de eer strijken. De elfjarige Dino uit Zagreb zong met zijn num mer Ti si moja prva ljubav' (Jij Kent de enige) met 134 punten Je winst bij elkaar. In Neder- md en Kopenhagen werd vol ngeloof gereageerd op de uit slag. Het stemgedrag gaf blijk vaneen politiek spel. Niettemin is Roel zeer tevreden over zijn prestatie: „Ik heb alles gegeven aat ik kon en het optreden zelf wasvoor mij het belangrijkste". Zestien landen deden zaterdag nee aan de eerste editie van het Junior Eurovisie Songfestival ;fe live werd uitgezonden van uit de Deense hoofdstad. In de aanloop naar het festival werd Joel Felius tot de favorieten ge- nd, maar bij de toekenning van de punten door de jeugd- jmy'sin de deelnemende landen 'toamdaternietuit. Spanjewerd met 'Desde el cielo' (Vanuit de hemel), een gevoelig nummer gezongen door de twaalfjarige Sergio over de van zijn moeder, met 125 punten tweede. Derde werd En gland (118 punten), vertegen woordigd door de tienjarige Morley met het lied 'My for the world' (Mijn lied voorde wereld). De vier jongens tan de Belgische groep X!NK, Meinternetpoll veruit de grote favoriet, kwamen met 'De vriendschapsband' niet verder lande zesde plaats. Polen ein- met slechts drie punten jammerlijk als laatste. Het Ju nior Eurovisie Songfestival wordt volgend jaar in Engeland gehouden. Ms optreden verliep vlekke- ms. Hij miste geen noot, had :et zichtbaar naar zijn zin op iet grote podium in het Forum mam na zijn nummer een da terend applaus in ontvangst, toot was dan ook de schrik en hij tijdens het bekendma- BRESKENS - Op het Veerplein «Breskens zijn vrijdagavond rndhalf elf twee mannen aan houden. ientwintigjarige man uit Oost- tag De man had even daarvoor ffli boord van de veerboot een Brandblusser leeggespoten. Te- hem werd proces-verbaal •Pgemaakt. achttienjarige man uit Breskens bleef zich na herhaal- lewaarschuwir ~en met de aan- ing van de Oostburger be moeien. Ook de Bressiaander werd aan houden wegens openbare dronkenschap en kreeg een be keuring. ken van de punten lange tijd op de laatste, zestiende plaats bleef staan. Gelukkig liep de score voor Nederland gaandeweg langzaam op. Gaf het Neder landse publiek winnaar Kroatië tien punten, Kroatië gunde Ne derland niet één punt. „Het is schandalig dat zelfs de junio renversie van het songfestival verworden is tot een groot poli tiek spel", zei de Nederlandse presentatrice Angela Groothui zen. Vader Jan Felius was het met haar eens. „De Oost-Euro- pese landen stemmen op elkaar en de Scandinavische landen geven elkaar punten. Erg flauw. Het doet je afvragen wie er nu gestemd hebben, kinderen of volwassenen." Nederland pro fiteerde evenwel ook van deze gang van zaken. De Belgische jury kende Roel Felius de maxi male score van twaalf punten toe. Het Nederlandse panel dat de prestaties beoordeelde, deed hetzelfde en voegde twaalf pun ten toe aan het resultaat van België. Hoewel het even zuur was voor Roel, stond hij na zijn optreden lachend de Nederlandse pers te woord. „Tijdens de bekendma king van de punten had ik echt de bibbers. Ook al ben ik elfde, ik heb het onzettend naar mijn zin gehad. Het was echt gewel dig!" Pascal Jakobsen, zanger van Bief, die de Nederlandse in zending produceerde, belde Roel om hem te laten weten dat hij het fantastisch had gedaan. „Kijk, dat is een professional, hij kan het weten. Ik ga gewoon door met zingen." Roels vader zei het al: „Onze Roel laat zich hierdoor niet uit het veld slaan. Hij put hier juist kracht uit." Nadat Roel zich had losgemaakt van de pers, kon hij eindelijk zijn ouders in de armen vallen en kreeg hij een knuffel van zijn zusje Noortje. „Jongen, we zijn trots op je! Je hoeft niet altijd te winnen om de winnaar te zijn", zei moeder Gerda. Roels oudere broers, Hans en Niek, die het songfestival vanuit Goes volg den, feliciteerden hun broertje door de telefoon. Groothuizen, die zich de afgelo pen dagen in Kopenhagen als een moeder over Roel ontferm de, weet het zeker: „We hebben er in Nederland een grote ster bijiemand die iets heeft toe te voegen aan de muziek." De Ne derlandse delegatie spoedde zich na de enerverende gebeur tenissen in het Forum naar het stadhuis van Kopenhagen waar een groot feest werd gegeven. Roel leeft nu al toe naar zijn vol gende project. Van de Ameri kaanse jeugdfilm Good Boy wordt een Nederlandse versie gemaakt en Roel mag een van de hoofdrollen inspreken. Groot huizen werkt er ook aan mee. In de film neemt zij de stem van 'Roels moeder' voor haar reke ning. De volledige uitslag van het Junior Eurovisie Songfestival, inclusief de verdeling van de punten, is te zien op www.junioreurovision. tv Leerlingen van het Goese Lyceum staan op de stoelen als Roel zingt. door Rolf Bosboom GOES - Het Goese Lyceum was zater dagavond één grote fanclub voor Roel Felius. Zo'n tweehonderd leerlingen wa ren naar school gekomen om gezamen lijk op een groot scherm naar de verrich tingen van de 3vwo-leerling tijdens het Junior Eurovisie Songfestival in Kopen hagen te kijken. De hele week heeft de school de spannen de avond voorbereid. Er zijn spandoeken gemaakt met teksten zoals 'Rock 'n Roel' en 'Mijn ogen zeggen dat je gaat winnen' Verder is de aula uitbundig versierd met ballonnen en slingers. Al om zeven uur, een uur voordat de uit zending begint, staan veel leerlingen te trappelen om naar binnen te mogen. Als opwarmertje, voor zover dat nog nodig is, wordt een compilatie getoond die de school heeft gemaakt van onder meer de vele mediaoptredens die Roel heeft ge daan sinds het winnen van de nationale voorronde Als de uitzending eenmaal is begonnen, wordt het geduld van de leerlingen flink op de proef gesteld. Roel treedt als laatste van de zestien kandidaten op. De overige vijftien deelnemers worden met wisse lende belangstelling gevolgd, maar is er natuurlijk maar één die er echt toe doet. De guitige Belgische jongens van X!NK ontlokken al enige geestdrift, maar de spanning loopt pas echt op als Denemar ken, Zweden en ten slotte Malta zich aandienen. Dan is het de beurt aan Roel. Als Angela Groothuizen, die het Neder landse commentaar bij de uitzending verzorgt, meldt dat in de Goese aula intens wordt meegeleefd met de Ne derlandse troef, gaat er een groot gejuich op. Zodra de eerste tonen van 'Mijn ogen zeggen alles' klinken, is het één groot feest. Uiteindelijk staat iedereen op de stoelen en zingt mee. Slingers bezwijken onder het enthousiasme. Roels optreden oogst een oorverdovend applaus. Op het moment dat de puntentelling be gint, wordt het rustig in de aula. Het eer ste punt, van Denemarken, is meteen voor Roel. Er gaat een gejuich op, maar vele beseffen ook dat het een voorbode kan zijn dat de Nederlandse inzending geen al te hoge ogen gooit. Als daarna Kroatië Roel volledig negeert, klinkt er vanuit Goes een luid boegeroep. Naarmate meer landen hun punten be kendmaken, wordt het steeds stiller. Ge leidelijk wordt duidelijk dat niet zozeer een goede stem en een mooie tekst tellen, maar dat vooral spetterende optredens foto Willem Mieras en zoetsappigheid worden beloond. Buurlanden steunen elkaar openlijk. Ne derland zakt zelfs even naar de laatste plaats. Halverwege leeft de zaal op als Roel, zichtbaar teleurgesteld, wordt geïnter viewd. Daarna krijgt hijtot grote vreug de van de leerlingen, van vijf achtereen volgende landen punten. Als België zelfs de volle twaalf punten geeft, lijkt het in de school even alsof 'Mijn ogen zeggen alles' het festival heeft gewonnen. Het wordt echter een elfde plaats. Terwijl de Kroatische Dino zijn winnende num mer zingt, stroomt de aula snel leeg. Een beetje teleurgesteld misschien, maar ze ker niet in hun medeleerling. In Kopen hagen mogen ze er dan misschien anders over denken, in Goes weten ze het zeker: Roel rules! *andestuurhut is niets meer overgebleven. foto Peter Nicolai [Wout Bareman ^Zennestroom (3143 ton) van tn ^an c'er Sluis uit Geer- enberg was vrijdagavond ,;We8 naar Temeuzen. De ka- ein negeerde bij de kanaal- 8 vermoedelijk het groene 'Pperlicht, dat aangeeft dat ïia (^raa^- E>e scheepvaart 1 htPasseren kÉ) een vast ^Zennestroom wilde de brug van ik Passeren in het kielzog een kustvaarder. Bij de brugpassage ging het mis. De stuurhut werd vol geraakt door obstakels aan de onderkant van de brug. Daarbij viel eveneens een zwaargewonde. Een be manningslid van de Zenne- stroom, dat lichtgewond raakte bij de botsing, zag kans de tan ker de Zevenaarhaven in Ter- neuzen in te varen en daar af te meren aan ro-rosteiger II van Verbrugge Terminals. Daar be vrijdde de brandweer de zwaar gewonde stuurman uit de ver pulverde stuurhut. Hij werd direct afgevoerd naar zieken huis De Honte en van daaruit rond middernacht overge bracht naar het Universiteits Ziekenhuis in Gent. De man had zwaar aangezichtsletsel. door Rolf Bosboom GOES - Het gaat nog niet echt goed met de verkeersveiligheid in Zeeland. Het aantal mensen dat per jaar in Zeeland door een ongeluk in het ziekenhuis be landt, ligt al vijftien jaar op het zelfde niveau: ongeveer vier honderd. „En dat terwijl we fors investeren in veiligere wegen en gedragsbeïnvloeding. Boven dien worden auto's steeds veili ger." Gedeputeerde G. de Kok, die zijn collega T. Poppelaars ver ving, constateerde dat gisteren in Goes tij dens de j aarlijkse her denkingsdienst die Slachtoffer hulp Zeeland houdt om stil te staan bij de mensen die in het verkeer om het leven zijn geko men. Zo'n tweehonderd nabe staanden woonden de bijeen komst bij. Enkele van hen lazen gedichten voor en er werd mu ziek gedraaid die voor hen bij zondere betekenis heeft. De Kok memoreerde dat de af gelopen tien jaar meer dan vier honderd mensen in de provincie in het verkeer zijn omgekomen. „Het verkeer moet echt nog vei liger worden." Om die reden steekt de provincie extra geld in voorlichting, verkeerseducatie en meer politiecontroles. De gedeputeerde vond het merkwaardig dat de grote risi co 's van het verkeer vaak als een vanzelfsprekendheid worden beschouwd. „Blijkbaar accep teren we dat als samenleving. Het is ook vreemd dat er geen landelijk masterplan is om het aantal verkeersslachtoffers te rug te dringen." Slachtofferhulp heeft een her denkingsboek samengesteld over de tol van het Zeeuwse ver keer in de afgelopen tien jaar. Het boek, waarvan De Kok sym bolisch het eerste exemplaar kreeg, bevat 25 interviews met nabestaanden en een overzicht van alle dodelijke ongevallen en slachtoffers. Stafmedewerker M. Verhoosel van Slachtofferhulp, die het boek overhandigde, sprak van een 'triest overzicht'. „Het boek geeft erkenning voor de nabe staanden, maar is ook een sig naal aan de samenleving zodat men zich bewuster wordt van de sporen die een verkeersongeval achterlaat." Het boek, dat is ge financierd door het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zee land, is in eerste instantie be doeld voor nabestaanden en provincie- en gemeentebe stuurders. Een van de mensen die in het boek aan het woord komen, is W. de Ruiter uit Nieuwerkerk. Haar zoon Arjan kwam, afgelo pen week precies vijf jaar gele den, om het leven bij een onge luk op de stormvloedkering. Tijdens de herdenkingsbijeen komst las zij het gedicht 'Ba rensweeën' voor en werd op haar verzoek 'Raining in Balti- MIDDELBURG - Een 22-jarige Middelburger is in de nacht van vrijdag op zaterdag tussen vier uur en half vijf op de Vlasmarkt drie onbekend gebleven man nen mishandeld. De Middelburger en een vriend van hem kwamen op de Vlas markt drie onbekende mannen tegen met wie ze in gesprek raakten. Zonder duidelijke aan leiding sloeg het gesprek over in een woordenwisseling. Hierbij werd de 22-jarige door het drie tal geslagen en in het gezicht ge schopt. Hij hield hieraan verwondingen in het gezicht en een gebroken neus over. Door het ingrijpen van een portier van een horecage legenheid stopte de mishande ling. GOES - Patiëntenplatform voor Zeeland Het Klaverblad heeft op de website www.klaverbladzeeland.nl een serie en quêtes over de medische- en welzijnszorg geopend. De vra genlijsten gaan in op kwesties als hoeveel er moet overblijven van de Zeeuwse ziekenhuizen; hoe krijgen specialisten meer tijd voor patiënten; hoe moet de huisartsenpost te werk gaan en wat moet het publiek te zeggen krijgen over de posten. Me dezeggenschap en kwaliteitswensen over wonen en zorg zijn onderwerp van twee van de vijf enquêtes. De resultaten gaan deels naar onderzoeksinstituten zoals Nivel. SLUISKIL - Ruim vijfhonderd katholieken ontmoetten el kaar gisteren tijdens de eerste gezamenlijke viering van de Elisabethparochie Midden-Zeeuws-Vlaanderen. De bezoe kers van negen kerken in de regio (Temeuzen, Axel, Sas van Gent, Sluiskil, Westdorpe, Philippine, Hoek, Zandstraat en Zuiddorpe) vaHen sinds 1 januari onder de ene Elisabethpa rochie. De viering in het teken van het saamhorigheidsgevoel begon 's morgens met een dienst in de kerk van Sluiskil. De vijf pastors uit de parochie gingen voor tijdens de eucharistie viering. De kindemevendienst verzorgd door de werkgroep Sluiskil stond net als de volwassenen viering in het teken van de ontmoeting, 's Middags was er een puzzeltocht uitgestip peld om de verbroedering nog te versterken. Er stapten 35 equipes in de auto voor een rit van 66 kilometer. Alle negen kerken van de parochie waren in het traject opgenomen. Secretaris OVosveld van het parochiebestuur was zeer tevre den over deze eerste ontmoetingsdag. De kerk was 's mor gens voor de viering eigenlijk al te klein. Er moesten heel wat stoelen bijgezet worden. De sfeer was goed en de mensen wa ren zeer enthousiast TERNEUZEN Wethouder C. Liefting van Terneuzen reikte zaterdag tijdens een feestavond in buurthuis 't Schelpen hoekje de prijzen uit van de jaarlijkse tuinwedstrijd die door de werkgroep Het Groene Uiterlijk wordt gehouden. De eer ste plaats was voor mevrouw Jonkman. Dit jaar was het de tiende keer dat de prijzen voor de mooiste tuinen in de wijk Triniteit werden uitgereikt. Het idee is jaren geleden ont staan, omdat toen in de tijd de tuinen er in de wijk bijzonder beroerd uitzagen. Dit jaar waren twee tuinkeuringen gedaan door een jury. Zij gaven de tuinen punten en 66 bewoners van de Terneuzense wijk waren als prijswinnaars uitgenodigd voor de jaarlijkse feestavond van de werkgroep. Iedereen kreeg een bos bloemen, er was voor muziek gezorgd en er was een loterij. De winnende tuin was dit jaar gelegen aan de Oleanderstraat 60. De bewoners kregen uit handen van wet houder Liefting een VW-bon en een bos bloemen. Polder man: „We hopen door dit initiatief een betere wijk te krijgen, want een schone en onkruidvrije tuin doet toch veel voor het straatbeeld. TERNEUZEN - Tussen vrijdagavond tien uur en zaterdag nacht vier uur hield de politie, in samenwerking met de Ko ninklijke Marechaussee en de dienst Verkeershandhaving, in Terneuzen een alcoholcontrole. Bij de controle, die plaats vond aan de Buitenhaven, in de Guido Gezellestraat, de Willem de Zwijgerlaan en de Churchillaan, werden 651 blaas- testen afgenomen. Tegen acht automobilisten werd proces- -verbaal opgemaakt wegens het rijden onder invloed. Ze hadden tussen de 1,1 en de 1,9 maal teveel gedronken. more' van de Counting Crows gedraaid. Een jaar na het ongeluk kreeg ze een grote terugslag. „Ik ging toen helemaal onderuit. We hadden het eerste jaar alles zelf gedaan, maar waren niet echt aan de verwerking toegekomen. Toen moesten we helemaal op nieuw beginnen." Het is een proces van 'vallen en opstaan', zegt ze. Sinds een jaar zit ze bij een lotgenotengroep van Slachtofferhulp. Het delen van de ervaringen heeft voor haar dezelfde functie als het bij wonen van de herdenkingsbij eenkomst. „Je moet je eigen weg vinden want elk verdriet staat op zichzelf, maar zo'n groep brengt je bij elkaar. Je deelt je ervaringen, je zorgen. Dat geeft een gevoel van saamhorigheid, al ga je toch naar huis met je ei gen rugzakje vol verdriet. Maar geleidelijk merk je dat je sterker wordt." Rotterdam krijgt bij de Maas tunnel een gemeentelijk monu ment ter nagedachtenis van slachtoffers van het wegver keer. Het monument wordt op 28 november onthuld, zo kon digde voorzitter prof.ir. J. de Kroes van de Vereniging Ver keersslachtoffers (WS) giste ren aan tijdens de jaarlijkse herdenking van verkeersslacht offers door Maurits Sep NEW YORK - Commissaris van de koningin W. van Gelder heeft zaterdag in New York zijn be zorgdheid uitgesproken over het buitenlandbeleid van presi dent Bush. Van Gelder bekriti seerde 'het verminderde respect van de Verenigde Staten voor de Verenigde Naties en de vermin derde bereidheid om samen te werken met en te luisteren naar oude bondgenoten'. Van Gelder deed dat bij de uit reiking van de Four Freedoms Awards. Hij zei te hopen op 'een terugkeer van de geest van Franklin Delano Roosevelt in het Witte Huis'. „De wereld is een dorp geworden en we heb ben elkaar nodig. Niemand be sefte dit meer dan Roosevelt." Franklin Roosevelt, president van 1933 tot 1945, formuleerde in 1941 'de vier vrijheden': vrij heid van meningsuiting, vrij heid van godsdienst, vrijwaring van vrees en vrijwaring van ge brek. Elk jaar worden, omen om in New York en Middelburg, mensen onderscheiden die zich voor deze vrijheden hebben in gespannen. In New York werden onderscheiden: senator G. Mit chell (Four Freedoms Medaille), senator R. Byrd (vrees), S. Ter kei (meningsuiting), R. Drinan (geloof) en D. Huerta (gebrek). Door gebruik te maken van 'mijn eigen vrijheid van me ningsuiting' nam Van Gelder de gelegenheid te baat zijn zorgen uit te spreken. Van Gelder bleek de enige te zijn die rechtstreeks kritiek uitte op president Buh en diens buitenlandbeleid. A. de Ru, die de uitreiking van de Four Freedoms Awards in Mid delburg organiseert, zei vooraf in de PZC een zeer politiek ge tinte bijeenkomst te verwach- teh. Dat is niet uitgekomen. „Het liep volstrekt anders." De Ru: „Het ging bij alle spre kers over het erfgoed van Roose velt en hoe hen dat heeft begees terd om sociale vraagstukken in de VS zelf te bevechten. Ze gre pen terug op de droom van Roo sevelt, op het verlangen aar rechtvaardigheid en vrede. De buitenlandse politiek bleef on besproken. Misschien vond men het wel banaal om in het licht van de grootste Amerikaanse president van de twintigste eeuw kritiek te uiten op het bui tenlandbeleid van Bush. Alleen de commissaris heeft er iets over gezegd, maar hij kreeg wel een donderend applaus. Onder huids speelde het toch een rol." De enige laureaat die slechts subtiel kritiek uitte op Bush, was de Democratische senator Byrd, die de medaille voor vrij waring van vrees ontving. Vol gens Van Gelder wees Byrd in felle bewoordingen op de ver scherpte tegenstellingen tussen Democraten en Republikeinen in de VS. „Hij zei dat 'als men in dit land kritische vragen stelt of een andere mening heeft, dat nog geen gebrek aan vader landsliefde betekent'." Van Gelder signaleerde tevens een nieuwe betekenis van de vrijheid van godsdienst. „Dat is altijd geïnterpreteerd als het recht van individuen om hun ei gen geloof te belijden. Maar het ging er ook over, dat overheden een geloof niet mogen manipu leren om zich af te zetten tegen anderen. Dat gebeurt nu wel met het christendom en de is lam." Advertentie APK KEURING VOOR SLECHTS Voor een onafhankelijke APK Keuring van auto bent u bij FYofile Tyrecenter aan het juiste adres. Bij Profile Tyrecenter kunt u altijd geheel vrijblijvend uw auto laten controleren. Hiermee bespaart u aanzienlijk op uw onderhoudsbeurten. PASSIE TOT IN IEDER DETAIL I -.i' i üi Si ili 1.SI fii KOLE - LUCTOR Alleen geldig mei bon Temeuzen, Ind.Terr. Hughersluys, Hughersluys 2 Tel: 0115-61 39 8 Hulst, Ind.Terr. Hoge Weg, Afrikoweg 4 Tel: 0114 - 31 40 8 Oostburg, Ind.Terr. Stampershoek, Transportweg 9 Tel: 0117 - 45 25 7 "3 1 V ÜUrViHKBSBERU a* RUBÜfKSfeRfi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 37