9 Sinterklaas vergist zich in Terneuzen Leo de Zutter is cadeau aan Sas NBIEDING Seniorenkoor draait om gezelligheid Jeugd moet knelpunten in fietsroutes aangeven Bibliotheken boren meer bronnen aan brandweercommandant ziet samenvloeien diensten als onvermijdelijk VAN DE WEEK Zie ginds komt... Mandarijnen zeeuwse almanak ZEEUWS-VLAANDEREN maandag 17 november 2003 Koffieochtend Palazzolihuis kostenstijging ervoer van eerlingen is liet te stuiten tftOPV U RIJDT AL EEN QUTLANDER 2.4 4WD v.a. 32.645,- of 299,- p/mnd* p Pleidooi voor één hulporganisatie jnnrWout Bareman [ERNEUZEN - De hulpdien- ien in Zeeland zullen in de toe- ionist samenvloeien tot één jiganisatie. Daarvan is com- nandant J. Meijering van de irandweer Terneuzen over- „igd. Vanwege de korte lijnen „ssen de hulporganisaties zou iel goed kunnen dat Zeeland jordt aangewezen als proeftuin boorderest van het land. ïeijering: „De hulpverlening ral er in de toekomst heel anders litzien. Het dringt steeds meer ioor dat het de burger worst zal sezen of bij een ongeluk van relke orde dan ook een rood, sn wit of een geel autootje iomt voorrijden. Als er maar nip komt. Het is de voorbode jan een discussie die moet lei- len tot een veel verdergaande [ERNEUZEN - Het Palazzoli luis in Terneuzen houdt mor ren van tien uur tot half twaalf en koffieochtend voor mensen lie met kanker zijn geconfron- eerd. Jet steunpunt is gevestigd in -erpleeghuis Ter Schorre aan de lurchilllaan. Het Palazzoli luis is er niet alleen voor (ex-) ankerpatiënten, maar ook oor hun naasten. Dekoffieoch- enden worden een keer per laand gehouden. Verder is het 'alazzoli Huis iedere maandag- n woensdagmiddag van twee otvier uur open. Advertentie samenwerking van de hulp diensten dan nu het geval is. Je ziet er al voorbeelden van. De hulpverlening in de Wester- scheldetunnel, bijvoorbeeld, gebeurt in heel nauwe samen werking. Je hoeft daar geen drie kapiteins op het schip te heb ben; één man neemt de leiding en regisseert de hele operatie." Hetzelfde gebeurt ook al bij de incidentbestrijding op het wa ter. Ook dan wordt nauw sa mengewerkt. „In Zeeland heb ben we het voordeel dat het speelveld klein is en we elkaar goed kennen; je komt elkaar im mers steeds weer tegen. Dus zijn de omstandigheden om snel te komen tot de vorming van één professionele incidenten- en hulpverleningsorganisatie hier goed. Gezien de omvang van het werkgebied ligt het voor de hand dat wij straks worden aan gewezen als gebied waar met een dergelijke organisatie kan worden geëxperimenteerd." Meijering ziet wat betreft de ca lamiteitenbestrijding op de Westerschelde een belangrijke, coördinerende rol voor Terneu- zens burgemeester J. Lonink. „We stevenen af op een speciale hulporganisatie voor de tunnel én de Westerschelde. De be sprekingen die nu gaande zijn, monden uit in de vorming van één hulpverleningsapparaat, compleet met blusboten en der- I0STBUKG - De kosten voor et leerlingenvervoer in leeuws-Vlaanderen blijven on- trminderd stijgen. Het Samen- lerkingsverband Collectief ervoer Zeeuws-Vlaanderen ras in de begroting voor het lo- iend jaar uitgegaan van een «tenpost van ruim 900.000 «ro, maar inmiddels is dat be- liag na drie kwartalen - met euro overschreden. Sinterklaas kwam zaterdagmiddag in Terneuzen aan bij de Oude Veerhaven. linnen het intergemeentelijk iamenwerkingsverband zal de- forse overschrijding niet M vallen. Met name de ge- •eente Hulst liet eerder dit jaar al blijken de forse stijging van ie lasten niet te zien zitten. Even dreigde de Hulster wet houder P. Weemaes het Hulster iandeel in de meerkosten (ruim II mille) niet te zullen betalen. Ke kwestie zal de komende ver- gadering van het algemeen be- Murvan het collectief vervoer, Baandag 24 november, wellicht ®er gaan beheersen. Het sa menwerkingsverband verga- tot die dag in het gemeentehuis Sluis in Oostburg. De ver gadering begint om 9.30 uur. Wrigens blijkt uit de kwar- laalrapportage van het samen werkingsverband dat naast de eerdergenoemde financiële te genvaller een paar meevaller- les zijn. De kosten voor het Bguliere collectief vervoer blij- -eniets - 63.000 euro - lager uit 'e rallen dan in eerste instantie 'erdgeraamd. Het bestuur is er ®k in geslaagd om de beheers ten van het samenwerkings- and met 25 mille terug te door Edy de Witte TERNEUZEN - Sinterklaas is weer in het land. Zaterdagmiddag zette hij in Terneuzen voet op Zeeuws-Vlaamse bo dem. Vergezeld van ruim veertig zwarte pieten meerde de Spaanse bisschop met zijn Pakjesboot 12 aan bij de Oude Veer haven. Honderden kinderen en hun ouders ston den vol verwachting aan de wal. De eve nementencommissie de Vliegende Hol lander tekende voor een feestelijke ont vangst. Verslaggever Ronaldo van radio omroep SIPI (Sint/ Piet) verzorgde het commentaar bij de intocht. Toch verliep de aankomst niet geheel vlekkeloos. Tus sen de toeschouwers ontdekte Sinter klaas namelijk kapitein Van der Decken, van het spookschip de Vliegende Hollan der. En dat zat de Sint niet lekker. Im mers waren in Zeeuws-Vlaanderen dit jaar niet enkele veerboten verdwenen? Een verdwijning van zijn stoomboot met alle cadeaus aan boord kan Sinterklaas natuurlijk niet gebruiken. De Sint liet Van der Decken door enkele pieten dan ook direct in de boeien slaan. Dit tot con sternatie van de kinderen. Zij brachten gelukkig duidelijkheid in de zaak. Toen Sinterklaas van de jeugd vernam dat het verdwijnen van de veerboten een politie ke aangelegenheid was en dat er een prachtige tunnel voor in de plaats is ge komen, kreeg Van der Decken zijn vrij heid terug. Onder begeleiding van de showbands New Adventure en Jong Axel vertrok het gezelschap naar de Markt. Burgemeester J. Lonink van Terneuzen heette de kindervriend in dichtvorm wel kom. Geheel in stijl antwoordde Sinter klaas in rijm. De pieten deelden met gulle hand pepernoten uit. Op de kiosk verzorgden deze knechten in groepjes nog een Idols-optreden. Dank zij de inzet van zogeheten hulpklazen volgden zaterdagmiddag nog intochten foto Peter Nlcolai in Hoek en Sas van Gent. In Sas werden niet alleen de kinderen bedacht maar bracht het gezelschap ook een bezoek aan het verzorgingshuis De Redoute. Gistermiddag deed de goedheiligman Sluiskil en Westdorpe aan. Vanwege het slechte weer werden zo snel mogelijk de dorpshuizen het Meulengat en Concor dia opgezocht. Het feest was er hier niet minder om. De kinderen maakten er met liedjes, voordrachtjes en optredens een gezellige boel van. Komende zaterdag komt sinterklaas naar de kinderen in Ax el en Philippine. Een dag later, zondag 23 november, worden de Spaanse gasten ontvangen in Koewacht en Hulst. door Edy de Witte SAS VAN GENT - Leonardo de Elfde (Leo de Zutter) zwaait het komende carnavalsseizoen voor het vierde jaar de scepter over de Betekoppenstad Sas van Gent. De prins werd zaterdag avond door Sinterklaas aan carnvalmindend Sas gepresen teerd. Eerder die dag had de sint voet aan wal gezet bij het bruggetje aan de Oostkade. De uitnodi ging om het vullen van de kin derschoenen even af te wisselen voor een stukje carnaval greep hij met beide handen aan. Om elf minuten over elf trok de Spaanse bisschop op de markt een grote cadeaudoos open waaruit Leonardo en enkele zwarte pieten tevoorschijn kwamen. Na deze onthullings plechtigheid reikte erelid Joop van der Vliet van de Betekoppen de prins zijn steek, cape en staf aan. Traditioneel ging aan de verkiezing van de hoogwaar digheidsbekleder een kroegen tocht vooraf. De deelnemers aan dit feestje verzamelden in café d'Ouwe Brug, de narrentempel van het afgelopen zottenfeest. Café Jeffrey's is verkozen tot nieuwe narrentempel. De prin sen van de Koeters uit Westdor pe en de Mosselkrauwers uit Philippine gaven met hun ge volg ook acte de presence. In de acht bezochte kroegen heerste al een heuse carnavalsfeer. Ook de Lamsoren uit Lamswaarde en de Ratten uit St.Jansteen maakten hun carnavalsprins bekend. In café de Vier Jaarge tijden werd prins Pico (Jurgen Buysrogge) aan een met smeu- ige gerechten gedekte tafel ge presenteerd. Pico heeft voor het derde jaar de touwtjes in Lamswaarde in handen. De gehele raad van elf, alsmede de hofdames van vorig jaar, trekken wederom het pak aan. In St. Jansteen neemt prinses Jacqueline met haar vrouwelij ke raad van twelf de honneurs waar. Vorig jaar vierde dit ludie ke gezelschap naast prins Emiel en zijn raad het zottenfeest. Door omstandigheden moet de prins dit jaar afhaken en kan men ook geen volledige raad van elf meer op de been brengen. De dames dragen nu zorg voor onder meer de prijsuitreikingna de stoet. De druk bezochte pre sentatie vond zaterdag avond plaats in café Lazarus. Advertentie Bij uw Golff supermarkt! gelijke. Lonink heeft wat dat betreft het voortouw genomen. De calamiteitenbestrijding op de Westerschelde en ook het Kanaal Gent-Terneuzen schreeuwt al jaren om een gede gen aanpak. Tot nu toe is het daar niet van gekomen en dat is fout. Het zal geld kosten, maar het moet wel. En snel." door Wout Bareman TERNEUZEN - Burgemeester en wethouders van Terneuzen moeten de schooljeud inschake len om onveilige situaties op de fietsroutes van en naar school aan te geven. Daarvoor kan, volgens PvdA-raadslid G. van den Berg, de website van de ge meente dienst doen. De PvdA vindt, net als iedereen overigens, dat de schoolgaande jeugd gebruik moet kunnen ma ken van veilige fietsroutes. Daarbij wordt onder meer ge dacht aan zoveel mogelijk van de rijbaan gescheiden, maar ook aan goed verlichte fietspaden. Van denBerg: „Tijdens een gast college, dat ik heb gehouden aan het Zeldenrust Steelantcol- lege, heb ik met de scholieren gediscussieerd over wat onder hen leeft. Toen kwamen heel na drukkelijk de fietsroutes aan de orde. Met name het fietspad van Axel naar Margrette wordt als onveilig bestempeld omdat het onverlicht is." Omdat deze weg in beheer is bij de provincie vraagt het raadslid het college de onveilige situatie aan te kaarten. Daarnaast vindt hij dat alle fietsroutes moeten worden geïnspecteerd op onvei lige plekken. Daarbij zou ge bruik kunnen worden gemaakt van tips van de scholieren. Ze zouden via de site van Terneu zen kunnen aangeven waar de onveilige plekken zijn. De gemeente kan de jongeren via de scholen wijzen op die mo gelijkheid. Zo slaat Terneuzen twee vliegen in één klap: er wordt een goed beeld geschetst van onveilige situaties én de scholieren worden een beetje betrokken bij de politiek. Van de Pvda'er hoeft de inventarisatie niet te worden begeleid door een duur extern bureau. door Edy de Witte KOEWACHT - Met een drukbe zocht concert in het gemeen schapscentrum de Vlaschaard heeft het seniorenkoor Koe wacht gistermiddag de officiële activiteiten in het kader van het 25-jarig bestaan afgesloten. Het ouderenorkest De Jeugd van Toen werkte mee aan het concert en aan het eind traden de gezelschappen samen op. Het Seniorenkoor Koewacht telt ruim 50 leden tussen de 54 en 86 jaar. Piet Apers heeft al 15 jaar de muzikale leiding. De ou deren treden geregeld op voor regionale afdelingen van de KBO en de Zonnebloem. Ook in bejaardenhuizen is het zangge zelschap een geziene gast. Apers schrijft de aantrekkings kracht van het koor toe aan de eenvoud en vooral de gezellig heid. „Het sociale contact staat bij ons hoog in het vaandel. Elke dinsdagmiddag komen we een uurtje in de Vlaschaard bij el kaar. Een repetitie kun je het niet noemen. Het begint meestal met wat babbelen en nieuwtjes uitwisselen. Zo haal je de oude ren wel uit een isolement en ac tiveer je ze om deel te nemen aan activiteiten die opgezet zijn door de Stichting Welzijn voor Ouderen Axel. Om de tijd verder zinvol in te vullen, pakken we wat liedjes aan. Gewoon her kenbare liedjes, niet in een vreemde taal en zeker niet meerstemmig. Zo is er eigenlijk geen drempel om deze zangbij eenkomsten bij te wonen. Zelfs iemand die vals zingt hoort er bij", aldus Apers. Het senioren koor presenteert zich ook niet in een uniforme kleding. „Want dan pretendeer je een echt koor te zijn", vindt Apers. „Wij wil len uitsluitend gezelligheid uit stralen." TERNEUZEN - De zestien bi bliotheken in Zeeuws-Vlaande ren hebben hun informatieaan bod uitgebreid middels een abonnement op meer dan tien databanken. Bezoekers kunnen nu op de computers in de bibliotheken speuren naar de stofzuiger die het beste uit de tests van de Con sumentenbond komt, zoeken naar proefschriften of een mid dagje ronddwalen in de Uittrek- selbank. De archieven van de zes landelijke dagbladen, de on derzoeken van de Consumen tenbond en acht andere data banken zijn gratis toegankelijk. Een andere service die de biblio theken bieden via hun website is Al@din, de persoonlijke vraag baak op internet. Via www.zebi.nl/zvl kunnen men sen thuis achter de pc vragen stellen over allerlei onderwer- peh, behalve-over zaken als het verlengen of reserveren van ma terialen bij de bibliotheek, vra gen naar medisch of juridisch advies en vragen over compu ters of software. Advertentie 160 PK STERKE 2.4 LITER MOTOR. OOK VERKRIJGBAAR MET AUTOMAAT OUTLANDER. THE NEW MITSUBISHI www.mifsubishi-motors.nl Prijzen incl. BPM/BTW. excl verwijderingsbijdrage, koslen rijklaar maken, af Schiphol-Rijk. Brandstofverbruik Outlander van gemiddeld 9.11/100 km (1 op 11) tot 10.1 1/100 km (1 op 9.9). CO.-emissie 215/240 Elke nieuwe Outlander heeft 3 jaar Multigarantie/Inter-Euro Service. Er is al een Outlander 2.0 va. 26 495.- 'Financial lease looptijd 60 mnd via MMFS Nieuwegein Wijzigingen voorbehouden. Prins Leonarda de Elfde van Betekoppenstad Sas van Gent komt om elf over elf uit de doos tevoorschijn. foto Peter Nicolai Het populaire sinterklaas lied 'Zie ginds komt de stoomboot' kan dus echt niet meer. Geen kind weet nog wat een stoomboot is en bovendien is dit archaïsch vervoermiddel fnuikend voor het milieu. Dat wordt dus: 'Zie ginds komt het door een CFK-arme hybridemotor aangedreven schip'. Maar daarmee zijn we er niet. De passage 'Zijn knecht staat te lachen', levert je tegen woordig een boete op. Dit dient onverwijld te worden veranderd in: 'Zijn allochto ne medewerker op basis van een werkverruimende maat regel staat te lachen'. Maar het ergste komt nog. De strofe 'Wie zoet is krijgt lek kers, wie stout is de roe', is pedagogisch buitengewoon onverantwoord. Wij gaan hier voortaan zingen: 'Wie zoet is krijgt rechtsdraaiende yoghurt met biologische vruchten en noten, wie stout is krijgt intensieve begelei ding met het oog op een stuk maatschappelijke reïntegra tie.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 35