9 Wonderdokter-cd wordt humoristisch Uren oefenen op tangopasjes Kinderopvang rekent op zorgzone Laatste bomen voor Bos van de Toekomst I fi foortambacht 11 en Noorderpolder zorgen voor duizend extra woningen msmm Tegen verkeer in VAN DE WEEK Zie ginds komt... zeeuwse almanak waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND maandag 17 november 2003 Gespannen Frivool u RIJDT AL EEN OUTLANDER 2.4 4WD v.a. 32.645,- of 299,- p/mnd* Dik tevreden Zere nek na aanrijding Auto drankrijder onverzekerd Nieuwbouw wijken over twee jaar jnnrMarcel Modde 3ERIKZEE - Eind 2005 of ui- ,(rlijk in 2006 wordt naar ver- tachting begonnen met de nieuwbouw van de wijken foortambacht 11 en Noorder- jolderinZierikzee. Projectwet- iouderG. van de Velde-de Wil le gaat er vanuit dat beide lestemmingsplannen volgend aar in procedure worden geno- uen. Debedoeling is jaarlijks 100 tot 8 woningen 'weg te zetten', aldusVan de Velde. In dat tempo isPoortambacht in drie jaar en j'oorderpolder in acht jaar tijd tolgebouwd. Bij elkaar gaat het Je komende tien jaar om een uitbreiding van ongeveer dui- ad woningen, waarmee ook let inwonertal van Zierikzee aanzienlijk zal toenemen. Bebouw van de nieuwe wijken gelijktijdig. De wet houder verwacht niet dat beide projecten elkaar in de weg zul- ienzitten en beconcurreren. Het karakter van Noorderpolder zal wezenlijk verschillen van de structuur en uitstraling in Foortambacht, zo blijkt uit het Kwaliteitshandboek Noorder- polder dat burgemeester en iethouders hebben vastge steld. Met betrekking tot Poort - ambacht wordt vooral aanslui- gezocht bij de bestaande lebouwing in de omgeving. Het gaat hier om het afbouwen van wijk die de afgelopen twintig jaar in deelplannen is gerealiseerd. Mócht het ge- aeentebestuur in verband met procedures en de fasering al ge- «wongen worden een keuze te aaken tussen beide nieuw- tawprojecten, aldus Van de lelde, dan heeft Poortambacht ritdat oogpunt prioriteit. }e huidige gespannen situatie ode woningmarkt (hoge prij- en economische neergang) 't volgens de wethouder nadelig effect op de ge- uitbreiding van Zierik- SINT-MAARTENSDIJK - Een U-jarige automobilist uit de |imeente Tholen heeft in de licht van zaterdag op zondag ijn rijbewijs moeten inleveren ■dat hij onder invloed van al- tthol reed. De man reed zonder verlichting de Bloemenlaan in Sint- llaartensdijk tegen het verkeer ii waarop hij een stopteken Het afnemen van een «laastest mislukte tot vier maal te waarop hij werd overge- «cacht naar het politiebureau. Ook hier mislukte de blaastest. Omdat het vermoeden bestond «at hij te veel had gedronken, wrd zijn rijbewijs ingenomen fflproces-verbaal opgemaakt. zee. De vraag naar nieuwbouw overstijgt naar haar ervaring nog altijd vele malen het be schikbare aanbod. Uit goed twee jaar oude onderzoeken bleek dat er voor Schouwen- Duiveland de komende tien jaar behoefte was aan vierduizend nieuwe woningen. „We gaan er nu in Zierikzee zo'n duizend bouwen. Dat moet dus zeker te doen zijn." Het Kwaliteitshandboek Noor derpolder vormt de rode draad die de eerder gepresenteerde ideeën en schetsen voor dit ge bied met elkaar verbindt. Het dient daarmee als toetsingska der voor de gemeente, de pro jectontwikkelaar en particulie re woningbouwers. Zo is ook die laatstgenoemde groep verplicht zich aan de duidelijk omschre ven uitgangspunten voor de op bouw en uitstraling van de on der architectuur gebouwde wij k te houden. Het handboek moet nog als beleidskader door de ge meenteraad worden vastge steld, waarmee het ook voor alle partijen bindend wordt. Noorderpolder wordt globaal opgedeeld in twee deelgebie den: de 'Velden' en 'Lanen'. Tus senin komt, min of meer parallel aan de Kadeweg en langs een nog aan te leggen waterpartij, een dijk. Het laatstgenoemde gebied komt te liggen boven de reeds bestaande bebouwing en kent een ruime verkavelingsop- zet. Zo blijft de aansluiting op de landelijke omgeving opti maal. De 'Velden' tussen de Emil Sandströmweg, Lange- en Kortblokweg worden wat druk ker bebouwd. In het Kwaliteitshandboek wordt nog steeds uitgegaan van twee prominente gebouwen op de kop van de nieuwe waterpar tij. Tegen dat aspect is door om wonenden van meet af aan be zwaar gemaakt. De in verband daarmee opgerichte belangen vereniging heeft aangekondigd naar de Raad van State te stap pen indien de gemeente vast houdt aan de appartementen complexen op die plek. Zo'n procedure zou de vaststelling van het bestemmingsplan en daarmee de uitvoering van het totale nieuwbouwplan aanzien lijk kunnen vertragen. Opnames voor de cd over de 'medische dokter' in Brouwerhaven. foto Marijke Folkertsma door Marcel Modde OUWERKERK - Niets is de menselijke aard vreemd. Wan neer in het saaie Brouwersha ven van de achttiende eeuw een 'medisch dokter' opduikt, die bovendien lijkt te bulken van het geld, gaat het calvinistische stadje als pulp door de knieën Advertentie IM KILONET NU Bij uw Colff supermarkt! voor de vreemdeling. Zodra hij een grote oplichter blijkt, voe len de Brouwenaren zich lelijk bij de neus genomen en gaat Doctor Johannes Cato Kamer ling aan de schandpaal en het gevang in. De ingrediënten van de nieuw ste productie van de Stichting Historische Spelen Zierikzee, De Wonderdokter, zijn dit keer bovenal humoristisch van aard. Die komische noot komt even eens veelvuldig tot uiting in de muziek bij het stuk. In Studio Wolfert Jumelet bij Ouwerkerk zijn zaterdag de eerste opnamen begonnen van de cd van de Won derdokter. Het geluidsmateri aal wordt gebruikt als basis bij de zes uitvoeringen van het openluchtspel komende zomer achter de Grote Kerk in Brou wershaven. De cd komt tevens in een beperkte oplage te koop. Componist Mar van der Veer heeft zich bij het schrijven van de liedjes voor De Wonderdok ter laten leiden door de frivole sfeer van de barok. De teksten sluiten daar bij aan. Zoals in het openingsnummer De menselij ke aard, waarin de verschillen de gedaanten en stemmingen van één en de zelfde persoon treffend worden neergezet. Stemmingmakend is tevens de gezongen scene van vier ver veelde jongedames van stand en hun deftige chaperonnes, die - om uit de sleur te ontsnappen - maar wat graag eens uit de band zouden willen springen met die knappe nieuwkomer 'dokter Kamerling'. Meer vrijzinnig is het dronkenmansduet van de burgemeester en stadssecreta ris. Ook een heuse wals en in ca non uitgevoerde nummers wor den in deze productie niet geschuwd. De Wonderdokter f Advertentie '60 PK STERKE 2.4 LITER MOTOR. OOK VERKRIJGBAAR MET AUTOMAAT excl- verwijderingsbijdrage, koslen rijklaar maken, af Schiphol-Rijk Brandstofverbruik Outlander 9,1l/"'00 km (1 op 11) tot 10,1 1/100 km(1 op 9,9), CCL-emissie 215/240. Elke nieuwe Outlander heeft3jaar u"ter'Euro Service. Er is al 'c:en -* '•^gingen voorbehouden. door Ron Magnée DOMBURG - Dertien tangokoppels deden dit week end Domburg aan voor een weekendcursus tango. En dat betekent uren lang oefenen op de 'droefheid die men kan dan sen'. Dertien koppels kregen afge lopen weekend in de Duinga lerie in Domburg de fijne kneepjes van het tangodansen bijgeleerd. Niet iedereen kon zich aanmelden voor het weekend. Alleen de tangodan sers die zo'n twee a drie jaar ervaring hebben in de Zuid- Amerikaanse dans mochten meedoen. „En nóg was het me teen volgeboekt en moesten we met wachtlijsten werken", meldt organisator W. Spek- horstOverigens is twee a drie jaar danservaring niks. Na vijf jaar stug oefenen is de dans enigszins onder de knie te krij gen, aldus Spekhorst. Daarbij zijn echte soepele heupen niet nodig. „Nee, het is geen salsa. Het is veel meer een gevoels- dans. Een heel intieme dans, waarbij het juist heel precies omschreven is waar je elkaar bijvoorbeeld vasthoudt." Tangodansen betekent oefe nen. Heel veel oefenen. „Een, twee en terug. Drie, vier en te rug, terug"klinkt het door het knusse zaaltje. Soepele bewe gingen met de voeten, ineens Dertien koppels kregen afgelopen weekend in de Duingalerie in Domburg de fijne kneepjes van het tangodansen bijgeleerd. foto Ruben Oreel een stap opzij, het zijn maar enkele van de stapjes die Lili- ana Torres-Calivar uit Argen tinië en Paul Embrechts uit Antwerpen de cursisten voor schrijven. Spekhorst wil ook het volgend jaar een tangow orkshop houden. Voor liefheb bers die direct een tango wil len wagen is in Middelburg een heuse tangoclub gevestigd. Ook daar kan men terecht voor de 'vijf minuten vakantie in de armen van een mooie man of vrouw'. door Marcel Modde SCHARENDIJKE - De Stich ting Kinderopvang Schouwen- Duiveland hoopt dat de ge meente en woningbouwcorpo ratie Zeeuwland haast maken met de plannen voor een zorgzo ne in Scharendijke. In die zone is ook een onderkomen ingete kend voor peuterspeelzaal, kin deropvang en naschoolse op vang. De stichting opende zaterdag in Scharendijke haar vijfde vesti ging. Na Zierikzee (2), Burgh- Haamstede en Bruinisse bestaat nu ook op de noordelijke flank van het eiland de mogelijkheid voor kinderopvang dicht bij huis. Daarmee is het doel van de stichting bereikt, zei directeur E. Jörg zaterdag in een toelich ting op de verdere toekomst van haar organisatie. Uitbreiding naar andere kernen zit er niet in, omdat de behoefte in andere dorpen te gering is voor zo'n stap. Voorlopig kosten ook de voor zieningen in Bruinisse en Scha rendijke meer geld dan dat ze opleveren, maar met bijdragen van de overheid wordt dat toch mogelijk gemaakt. Na 2005 wordt die steun onzeker. Door het van kracht worden van een nieuwe wet, kunnen dan ook an dere organisaties kinderopvang gaan aanbieden. De vraag is of de gemeente vanaf dat mo ment nog bereid is die markt werking te doorkruizen met subsidies aan de stichting. Ver valt de financiële steun, dan is de kans groot dat de stichting gedwongen wordt tot centrali satie. In Scharendijke ziet de eilande lij ke instelling daarentegen nieuwe kansen in de zogeheten zorgzone. Volgens die plannen van Zeeuwland en gemeente wordt een aantal voorzieningen in Scharendijke bij elkaar ge bracht in één wijk. Daarbij gaat het om zaken als kinderopvang een school, dokter en bepaalde winkels temidden van wonin gen. Praktisch voor oud én jong, zo is de filosofie daarachter. Jörg en coördinatrice E. Lous van de nieuwe opvang gaan er dan ook vanuit dat de huidige accommodatie in het rijtjeshuis in de Akkerbloemstraat van tij delijke aard is. Het planontwerp van de zorgzone voorziet in één gedeelde ruimte voor kinderop vang, peuterspeelzaal en na schoolse opvang op de begane grond van een appartementen complex. Wanneer de plannen tot uitvoering worden gebracht, is onbekend. Uitgegaan is altijd van 2005, maar aangezien alle procedures nog moeten begin nen, houden Jörg en Lous er re kening mee dat die planning op schuift. Tot die tijd is de Stichting Kin deropvang 'dik tevreden' met het onderkomen aan de Akker bloemstraat, benadrukt Lous. De eengezinswoning is volledig kindvriendelijk gemaakt, tot aan de beschermende folie op de ramen toe. Ook omwonenden staan niet negatief tegenover de opvang in de straat. Tekenend hiervoor is de buurvrouw die een bloemetje kwam brengen ter gelegenheid van de officiële opening. De omwonenden dron gen op de informatie-avond vooral aan op het onderhoud van de tuin. Daartoe is ds stich ting een contract aangegaan met De Zuidhoek. De kinderopvang in Scharen dijke begint met tien kinderen en is vooralsnog drie dagen per week geopend. Het streven is uit te groeien naar een vijfdaagse openstelling. GOES - Een 61-jarige vrouw uit Bergen op Zoom hield zaterdag middag nekklachten over aan een botsing op de kruising van de Louise de Colignylaan en de 's-Heer Elsdorpweg in Goes. Zij zat bij haar 63-jarige echtge noot in de auto. Toen hij voor de kruising remde, kon een 21-jari ge automobiliste uit Kapelle, die achter hem reed, niet meer op tijd tot stilstand komen. kent veertien liedjes, waaron der andermaal een kippenvel bezorgende solo van Marjolein Kloet uit Zierikzee, die in het stuk de (huwbare) dochter van de burgemeester speelt. De tekst en het scenario van De Wonderdokter zijn geschreven door Cees Möhlmann, die we derom de regie voert van het stuk. Het verhaal is in grote lij nen gebaseerd op een waar ge beurde geschiedenis rond mees- teroplichter Kamerling. De vorige productie van de Histori sche Spelen, Dijkval!, oogstte twee achtereenvolgende seizoe nen succes. door Marcel Modde SCHUDDEBEURS - Het Bos van de Toekomst bij Schudde- beurs is vol. Op het terrein gren zend aan het landgoed Mon Plaisir worden zaterdag 22 no vember de laatste 23 bomen ge pland. Dat maakt het totaal 163 bomen, goed dertig meer dan aanvankelijk het uitgangspunt was. Het volgende gedenkbos van Staatsbosbeheer in Zeeland komt te staan op Walcheren, al dus boswachter D. Fluijt. Het nieuwe bos is in drie jaar tijd gerealiseerd. De bomen zijn particulier eigendom en vertel len - al dan niet voorzien van een gedenkbord met tekst - elk hun eigen verhaalOp het stuk grond stonden voorheen populieren. De huidige samenstelling is ge varieerder en bestaat uit een verzameling tamme kastanjes, essen, groene beuken en eiken. Staatsbosbeheer ziet er de eerst komende vijftien jaar op toe dat de jonge aanplant tot wasdom komt. Gaan bomen dood, dan zorgt de instantie binnen deze contractperiode voor een ander exemplaar. Binnen dat kader wordt er zaterdag naast de 23 laatste bomen ook nog een aan tal herplantingen verricht. Het jonge bos, gelegen achter een dijk aan een brede water gang, geldt als een karakteris tiek stukje Zeeland, zegt Fluijt. „Het planten van gedenkbomen in het Bos van de Toekomst geeft een gevoel van verbondenheid met elkaar en met de bijzondere gebeurtenis die daar aan is vooraf gegaan." Die gebeurte nis varieert van een geboorte, ter nagedachtenis aan dierba ren tot de opening van een zaak of andere gedenkwaardige mo menten. De aanplant van de resterende hpek wordt verricht onder mu zikale begeleiding van het christelijk gemengd koor Voor uitgang Zij Ons Streven uit Oos- terland. De plechtigheid begint 's ochtends om tien uur. Naast Schuddebeurs en straks ook Walcheren heeft Staatsbosbe heer ook bij Westerbork in Drenthe een gedenkbos gereali seerd. ZIERIKZEE - Een 24-jarige au tomobilist uit de gemeente Schouwen-Duiveland werd gis termorgen op De Jongestraat in Zierikzee aangehouden wegens rijden onder invloed van alco hol. Hij kreeg een rijverbod van 3 uur. Ook was zijn auto onver zekerd waarvoor proces-ver baal werd opgemaakt. Advertentie Het populaire sinterklaas lied 'Zie ginds komt de stoomboot' kan dus echt niet meer. Geen kind weet nog wat een stoomboot is en bo vendien is dit archaïsch ver voermiddel fnuikend voor het milieu. Dat wordt dus: 'Zie ginds komt het door een CFK-arme hybridemotor aangedreven schip'. Maar daarmee zijn we er niet. De passage Zijn knecht staat te lachen', levert je te genwoordig een boete op. Dit dient onvenvijld te wor den veranderd in: 'Zijn al lochtone medewerker op basis van een werkverrui- mende maatregel staat te la chen'. Maar het ergste komt nog. De strofe 'Wie zoet is krijgt lek kers, wie stout is de roe', is pedagogisch buitengewoon onverantwoord. Wij gaan hier voortaan zingen: 'Wie zoet is krijgt rechtsdraaiende yoghurt met biologische vruchten en noten, wie stout is krijgt intensieve begelei ding met het oog op een stuk maatschappelijke reïntegra tie.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 29