9 Lenige sint en zeezieke pieten meren aan in Yerseke Uren oefenen op tangopasjes Tholen betaalt voor uitbreiding Calvijn College Brandweer doet te lang over rit naar Middelburg-Noord Zie ginds komt... brandweercommandant ziet samenvloeien diensten als onvermijdelijk zeeuwse almanak BEVELANDEN/THOLEN maandag 17 november 2003 Op het water Man rijdt tegen liet verkeer in Cedermarkt Promotie voor Ons Genoegen WTLANDER 2.4 bij de Mitsubishi dealer U RIJDT AL EEN OUTLANDER 2.4 4WD v.a. 32.645,- of 299,- p/mnd* Sportdebat in Kapelle Oefenen Nekklachten door botsing Pleidooi voor één hulporganisatie ^nnrWout Bareman [ERNEUZEN - De hulpdien sten in Zeeland zullen in de toe tst samenvloeien tot één organisatie. Daarvan is com mandant J. Meijering van de Irandweer Temeuzen over- luigd. Vanwege de korte lijnen nissen de hulporganisaties zou y goed kunnen dat Zeeland Mrdt aangewezen als proeftuin voor de rest van het land. Meijering: „De hulpverlening tal er in de toekomst heel anders uitzien. Het dringt steeds meer doordat het de burger worst zal wezen of bij een ongeluk van welke orde dan ook een rood, een wit of een geel autootje komt voorrijden. Als er maar hulp komt. Het is de voorbode van een discussie die moet lei den tot een veel verdergaande samenwerking van de hulp diensten dan nu het geval is. Je ziet er al voorbeelden van. De hulpverlening in de Wester- scheldetunnel, bijvoorbeeld, gebeurt in heel nauwe samen werking. Je hoeft daar geen drie kapiteins op het schip te hebben; één man neemt de lei ding en regisseert de hele opera tie." Hetzelfde gebeurt ook al bij de incidentbestrijding op het wa ter. Ook dan wordt nauw sa mengewerkt. „In Zeeland heb ben we het voordeel dat het speelveld klein is en we elkaar goed kennen; je komt elkaar im mers steeds weer tegen. Dus zijn de omstandigheden om snel te komen tot de vorming van één professionele incidenten- en hulpverleningsorganisatie hier goed. Gezien de omvang van het werkgebied ligt het voor de hand dat wij straks worden aan gewezen als gebied waar met een dergelijke organisatie kan worden geëxperimenteerd." Meijering ziet wat betreft de ca lamiteitenbestrijding op de Westerschelde een belangrijke, coördinerende rol voor Terneu- zens burgemeester J. Lonink. „We stevenen af op een speciale hulporganisatie voor de tunnel én de Westerschelde. De be sprekingen die nu gaande zijn, monden uit in de vorming van één hulpverleningsapparaat, compleet met blusboten en dergelijke. Lonink heeft wat dat betreft het voortouw geno men. De calamiteitenbestrij ding op de Westerschelde en ook het Kanaal Gent-Temeuzen schreeuwt al jaren om een gede gen aanpak. Tot nu toe is het daar niet van gekomen en dat is fout. Het zal geld kosten, maar het moet wel. En snel." SINT-MAARTENSDIJK - Een Jl jarige automobilist uit de gemeente Tholen heeft in de nacht van zaterdag op zondag zijn rijbewijs moeten inleveren «dat hij onder invloed van al- cohol reed. Demanreed zonder verlichting e Bloemenlaan in Sint- Maartensdijk tegen het verkeer in waarop hij een stopteken J Het afnemen van een Haastest mislukte tot vier maal toe waarop hij werd aangehou den en overgebracht naar het politiebureau. Ook hier misluk te de blaastest. Omdat het ver- Beden bestond dat de man te ri had gedronken, werd zijn lijbewijs ingenomen en proces- rcrbaal opgemaakt. SAPELLE - Zorgcentrum Ce- ierhof in Kapelle houdt woens- de jaarlijkse Cedermarkt. 'an 13.30 tot 160 0 is er van alles ledoen, waaronder een rommel markt, spelletjes voor kinderen li een loterij. Ook worden er ibbelaars gebakken en ver- icht. De opbrengst van de iddag is bestemd voor het Ro- ildMcDonald Kinderfonds. iALKENSWAARD - Het har- Bonieorkest van muziekvereni- pg Ons Genoegen uit Kapelle [afgelopen weekeinde in Val- itnswaard gepromoveerd naar leEre-afdeling. Dnder leiding van de nieuwe di- t Eddy Chrisostomus Velde het orkest op het lande lijke KNFM-concertconcours «m 85 punten bij elkaar, vol- ioende voor promotie naar de prestigeuze afdeling. Het is de Kste keer dat de vereniging, iie dit jaar haar 95-jarig be ton viert, deze mijlpaal be- De sint groet kinderen op het Kerkplein in Yerseke. foto Willem Mieras door Rolf Bosboom YERSEKE - Sinterklaas is een man van de klok, zo bewees hij zaterdag bij zijn aankomst in Yerseke weer eens. Nadat hij enkele uren eerder in Zwolle het land was binnengekomen, meerde hij met de Yerseke 18 stipt om twee uur, de afgesproken tijd, aan in de Julianaha- ven in Yerseke. Behalve de plaatselijke muziekvereni ging Mozart stonden vele kinderen, vergezeld van hun ouders, op de kade om de Sint te verwelkomen. Sommige waren zwart geschminkt, kennelijk als open sollicitatie om te mogen toetreden tot het keurkorps van de goedheilig man. Vanaf het dek van het schip wier pen de échte zwarte pieten in de rich ting van het ontvangstcomité zakjes snoep, waar vooral door de wat oudere kinderen bijna om werd gevochten. De sint toonde zich, ondanks zijn hoge leeftijd, nog aardig lenig door over de reling van de boot te klimmen. Toen hij eenmaal voet aan wal had gezet, ver klaarde hij een goede reis te hebben ge had. Wel hadden enkele van zijn knech ten, van wie een aantal voor het eerst waren meegekomen, te kampen gehad met zeeziekte. Sinterklaas en zijn gevolg maakten in een rijtuigje een tocht richting het cen trum van Yerseke, muzikaal begeleid door Mozart. Bij het voormalige ge meentehuis heette 'reserveburgemees ter' J. Jansen van de gemeente Reimers- waal het hoge bezoek officieel welkom. „Ik ben blij dat u weer in Yerseke bent", verklaarde de wethouder. Diens vreug de bleek een dubbele lading te hebben, want hij wees op de noden die de kern kent, zoals de problemen met de nieuw bouw van de scholen, de discussie over de toekomst van dorpshuis De Zaete en de verplaatsing van de muziekvereni ging. „Misschien dat u een handje kunt helpen." De sint kaatste de bal gelijk terug, aan gevend dat hij ook niet alle wensen kan vervullen. „Ik wens de gemeenteraad veel wijsheid." Advertentie '60 PK STERKE 2.4 LITER MOTOR. OOK VERKRIJGBAAR MET AUTOMAAT ir- oyTLANDER. THE NEW MITSUBISHI "VBitsubishi.motors.nI exc'" verwijderingsbijdrage, kosten rijklaar maken, af Schiphol-Rijk. I (1 op 11) tot 10,1 1/100 km (1 op 9,9), CO:-emissie 215/240. Elke n Brandstofverbruik Outlander ^rant»/i'?'1l/100km (1 ÜP 11'),o110.1*1/100 km (1 op 9,9), CO -emissie 215/240. Elke nieuwe Outlander heeft 3 jaar l4eu*ïgein Service. Er is al een Outlander 2.0 va. 26.495.-. 'Financial lease looptijd 60 mnd. via MMFS n voorbehouden. door Ron Magnée DOMBURG - Dertien tangokoppels deden dit week end Domburg aan voor een weekendcursus tango. En dat betekent uren lang oefenen op de 'droefheid die men kan dan- Dertien koppels kregen afgelo pen weekend in de Duingalerie in Domburg de fijne kneepjes van het tangodansen bijgeleerd. Niet iedereen kon zich aanmel den voor het weekendAlleen de tangodansers die zo'n twee a drie jaar ervaring hebben in de Zuid-Amerikaanse dans moch- KAPELLE - De Kapelse sport raad en de gemeente Kapelle houden morgen een sportdebat. Stellingen die aan de orde ko men zijn: 'Een sportvereniging kan best met wat minder subsi die toe', 'Privatisering: plaag of zegen voor de sport?' en 'Breed tesport is een gouden kans voor sportverenigingen'. Marieke van der Kroft, voorzit ter van de sportraad, leidt de avond in en schetst een beeld van de stand van zaken. Daarna volgt een discussie tussen Piet van de Schraaf van de sport raad, oud-scheidsrechter Rien van Haaften en wethouder sportzaken, J. Herselman. Het debat wordt geleid door sport verslaggever Piet Eversdijk van Omroep Zeeland. De bijeenkomst wordt gehou den in sportcafé De Inloop in sportcentrum Groene Woud in Kapelle en begint om 20.00 uur. ten meedoen. „En nóg was het meteen volgeboekt en moesten we met wachtlijsten werken", meldt huisarts W. Spekhorst die het evenement op poten heeft gezet. Overigens is twee a drie jaar danservaring nog niks. Na vijf jaar stug oefenen is de dans enigszins onder de knie te krij gen, aldus Spekhorst. Daarbij zijn echte soepele heupen niet nodig. „Nee, het is geen salsa. Het is veel meer een gevoels- dans. Een heel intieme dans, waarbij het juist heel precies omschreven is waar je elkaar bijvoorbeeld vasthoudt." Tangodansen betekent oefenen. Heel veel oefenen. „Een, twee en terug. Drie, vier en terug, te rug", klinkt het door het knusse zaaltje. Soepele bewegingen met de voeten, ineens een stap opzij, het zijn maar enkele van de stapjes die Liliana Torres- Calivar uit Argentinië en Paul Embrechts uit Antwerpen de door Rolf Bosboom THOLEN - De vestiging van het Calvijn College in Tholen kan volgend jaar uitbreiden. De ge meente Tholen is bereid het geld dat daarvoor nodig is, ruim één miljoen euro, beschikbaar te stellen. De uitbreiding is noodzakelijk om het nieuwe vmbo-stelsel goed te kunnen uitvoeren. Daarvoor krijgt de school er ruim zeshonderd vierkante me ter bijDat is nodig voor het rea liseren van een mediatheek, vier kleinere groepsruimtes, drie se- mi-praktijklokalen en een werkplek voor de docenten. Als de uitbreiding gereed is, is de school volledig toegerust op de onderwijskundige vernieu wingen. Het gebouw heeft dan een capaciteit van 370 leerlin gen. Dat is, gezien de prognoses, zeker genoeg voor de komende tien jaar. De plannen voor het Calvijn College betekenen de grootste investering voor de gemeente Tholen volgend jaar op onder wijsgebied. Ook vanuit het ba sisonderwijs zijn diverse aan vragen binnengekomen voor meer ruimte. De Regenboog en Eben Haezer in Tholen willen allebei een lokaal erbij, om res pectievelijk een elfde en een veertiende groep te kunnen vor men. Beide scholen hebben daar ook recht op, maar het gemeen tebestuur wil voorlopig alleen een noodlokaal toestaan. De reden is dat volgend jaar een onderzoek wordt gedaan naar de toekomst van de scholen in de stad Tholen. Gezien het grote aantal huizen dat er de komende jaren wordt gebouwd (800 tot 2010) en het streven om in 2025 te zijn uitgegroeid tot een woon kern met 10.000 inwoners, is een forse groei van de scholen on vermijdelijk. Het onderzoek moet leiden tot een bredere toe komstvisie op de huisvesting van het onderwijs. Het verzoek van de School met de Bijbel in Poortvliet om uit te breiden met een speellokaal, wil Tholen niet honoreren. De hui dige capaciteit van de school, onlangs gegroeid van vier naar vijf groepen, is al afgestemd op vijf groepen en heeft daarom geen recht op uitbreiding. De Groen van Prinstererschool in Scherpenisse krijgt wel een lokaal erbij, om een achtste groep te vormen. De twee basis scholen in de kern betrokken twee jaar geleden, samen met de peuterspeelzaal, een nieuw pand. Er worden echter meer kinderen in Scherpenisse gebo ren dan verwacht. De school krijgt er daarom 115 vierkante meter bijwat ruim250.000 euro kost. Hetzelfde bedrag is nodig om ruimte voor een vijfde groep bij de Sint-Anthoniusschool in Oud-Vossemeer te kunnen creë ren. Vorig jaar kwam er al een vierde groep bij. De onverwacht snelle groei is het gevolg van een verschuiving in het dorp. Het aantal leerlingen op de Die Hee- netrechtschool is lager dan voorzien. De plannen op het gebied van onderwij shuisvesting worden dinsdag 25 november bespro ken in de raadscommissie wel zijn en onderwijs, om 19.30 uur in het gemeentehuis in Sint- Maartensdijk. GOES - Een 61-jarige vrouw uit Bergen op Zoom hield zaterdag middag nekklachten over aan een kop-staartbotsing op de kruising van de Louise de Colig- nylaan en de 's-Heer Elsdorp- weg in Goes. Zij zat bij haar 63- jarige man in de auto. Toen hij voor de kruising remde, kon een 21-jarige automobiliste uit Ka pelle, die achter hem reed, niet meer op tijd tot stilstand komen. cursisten voorschrijven. Pas santen houden voor de galerie stil om het dansgezelschap even goed te bekijken. Spekhorst wil ook het volgend jaar, in het bijzonder aan het eind van het toeristenseizoen, een tangoworkshop houden. Voor liefhebbers die direct een tango willen wagen is in Mid delburg is een heuse tangoclub gevestigd. Ook daar kan men te recht voor de 'vijf minuten va kantie in de armen van een mooie man of vrouw'. door Ron Maqnée MIDDELBURG - De aanrijtij- den naar wijken als Prooijens- park en Veerse Poort in Middel burg zijn vanaf eind volgend jaar langer dan de daarvoor gel dende richtlijnen. Oorzaak is de nieuwe accommodatie van de Stadsgewestelijke brandweer. Het nieuwe hoofdgebouw aan de Stromenweg wordt waar schijnlijk eind 2004 betrokken. En deze nieuwe post ligt een stuk verder weg van Middel burg-Noord, dan huidige hoofdpost aan de Looierssingel. Eind dit jaar begint aan de Stro menweg in Middelburg de bouw van de nieuwe hoofdpost van de Stadsgewestelijke brandweer. Naar verwachting is het pand een jaar later klaar. De brand weerlieden verhuizen dan van de Vlissingse locatie Van Dis- hoeckstraat en de Middelburgse kazerne aan de Looierssingel naar de nieuwe post aan de Stromenweg. Direct gevolg van de verhuizing is dat de aanrijtij- den naar Middelburg-Noord langer worden dan de daarvoor geldende richtlijnen die door het Rijk zijn vastgelegd. „Het werkt met de aanrijtijden twee kanten op", merkt burge meester K. Schouwenaar van Middelburgop. „Niet alleen zijn de aanrijtijden vanuit de Stro menweg naar wijken als bij voorbeeld Prooijenspark en de Veerse Poort te lang, ook wonen er in de wijken nogal wat leden van de vrijwillige brandweer." De vijftien vrijwillige brand weerlieden uit deze wijken kun nen minder ingezet worden, om- ddt ze vaak te laat komen. Het lijkt er op dat de brandweer niet onder een extra hulppost in Middelburg-Noord uitkomt: een nieuwe, kleine garage met een beperkt aantal wagens. Waarschijnlijk zal die in Mid delburg-Noord komen, zo denkt de burgemeester. Maar er is ook nog een andere oplossing, waar wel enig geduld voor opge bracht moet worden. „Alterna tief is dat je wacht op de tunnel die wordt gebouwd in het kader van de N57", schetst Schouwe naar. Als de N57 een feit is, lig gen de aanrijtijden immers weer binnen de wettelijke marges. Enig nadeel is dat de tunnel niet eerder dan over een paar jaar klaar is. Schouwenaar: „We moeten over deze kwestie nog maar eens goed nadenkeni Advertentie Dertien koppels kregen afgelopen weekend in de Duingalerie in Domburg de fijne kneepjes van de tan go bijgeleerd. foto Ruben Oreel Het populaire sinterklaas lied 'Zie ginds komt de stoomboot' kan dus echt niet meer. Geen kind weet nog wat een stoomboot is en bo vendien is dit archaïsch ver voermiddel fnuikend voor het milieu. Dat wordt dus: 'Zie ginds komt het door een CFK-arme hybridemotor aangedreven schip'. Maar daarmee zijn we er niet. De passage 'Zijn knecht staat te lachen', levert je te genwoordig een boete op. Dit dient onverwijld te wor den veranderd in: 'Zijn al lochtone medewerker op basis van een werkverrui- mende maatregel staat te la chen'. Maar het ergste komt nog. De strofe 'Wie zoet is krijgt lek kers, wie stout is de roe', is pedagogisch buitengewoon onverantwoord. Wij gaan hier voortaan zingen'Wie zoet is krijgt rechtsdraaiende yoghurt met biologische vruchten en noten, wie stout is krijgt intensieve begelei ding met het oog op een stuk maatschappelijke reïntegra tie.' Advertentie Bij uw Goljf supermarkt!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 25