PZC Wallabies tackelen de All Blacks Groenewold dicht gat met Friesinger Prinsen dwingt stayers op tien kilometer WB tot uiterste in Erfurt Anky van Grunsven terug naar de basis 23 tindeloos wachten wordt in Erfurt beloond met zege op 1500 meter (utscher pakt appositie in wereldbeker maandag 17 november 2003 Heerlijk tfvalrace ïpWaarde Van li8fst 70 Heeren snel in Zevenheuvelenloop Zegereeks Takahashi ten einde Nederlanders grijpen naast titel Sven Nijs solo naar WB-zege NOCNSF weert Anton Geesink Loes Linders maakt indruk in Spieth Cup Kledinglijn torMartijn van Beeten rjFl'RT - Renate Groenewold rkte gistermiddag in Erfurt (iar beste drie kilometer sinds -jen af. Toch maakte ze na de ill een balend gebaar. Groe- swold kwam met 4.06,43 jjnuten een tiende van een se- ,Je te kort voor haar eerste „reldbekerzege ooit. Pijnlijk én hoopgevend, dat was de tweede plek tussen de Duitse winnares Anni Friesinger en haar landgenotes Claudia Pechstein en Gunda Niemann- Stimemann. „Maar ik had hier wel heel graag gewonnen." Mogelijk kostten de inspannin gen tijdens de kleine vierkamp (500, 1000, 1500 en 3000 meter) Groenewold de zege. Daarop werd ze tweede achter de Ame rikaanse Jennifer Rodriguez. De Duitse concurrentes lieten dit onderdeel, notabene voor ei gen publiek, schieten. „Twee dagen op rij moest ik al heel vroeg op de dag in actie komen", vertelde Groenewold. „Zoiets kost energie. Maar ik ben vooral tevreden. Het is toch prachtig als Gunda Niemann je komt zeggen dat ze van je heeft geno ten. Technisch schaatste ik in derdaad geweldig." Op de 1500 meter, een dag eer der, haalde Groenewold ook al het podium. Ze werd derde in 1.59,72 minuten. Ruim achter winnares Rodriguez (1.57,86), die net als een week eerder in Hamar te sterk was voor Friesinger. Marianne Timmer was ook opvallend sterk met de vierde plek in 1.59,97. „Ik heb altijd een aantal wedstrijden nodig om goed te worden", zegt Timmer. „Nu begint het er op te lijken." GPD Tuitert weet nu wat winnen is wMartiin van Beeten ötfl'RT - Winnen, de 23-jarige \lark Tuitert had geen idee wat ttwas. Grote belofte, klasbak, jaar nooit de beste; dat waren je woorden voor de schaatser «Sponsor Loterij. Tot gister- liddag, de 1500 meter van de rereldbeker in Erfurt. (1.47,24 minuten), iaden plak; het moest allemaal enkeer gebeuren. Tuitert, we- tldkampioen junioren in 1999 jkampioen in wording, begint ija belofte in te lossen. Vorig aaralderde op het EK allround ai vierde op het wereldkampi- Hischap. Podiumplaatsen bij nreldbekerwedstrijden waren rook al. Geduld hebben, hard blijven rainen en wachten tot die looie dag een keer komt", zo isehreef Tuitert zijn tijd in de raètkamer. Daar zat hij al een «osje. In januari 2001, op het ipees kampioenschap in lga, was de schaatser uit Jverijssel op weg naar de titel, ïenval op de 1500 meter en een nre knieblessure maakten a de zegetocht een verschrik- Het kostte Tuitert - die in tt olympisch seizoen 2001- overtraind raakte en ook le ziekte van Pfeiffer opliep - ijna twee jaar om terug te ko en aan de top. mreistijd te besparen verhuis- ide pupil van trainer Jac Orie it jaar van Holten naar Hee- iveen. Nu is hij fit en sterk, zo rrk zelfs dat hij ploeggenoot fa Wennemars, die van plan ik voorlopig geen 1500 meter verliezen, gisteren van de m stootte. De snelle man uit rolle moest na een trage slot- ïde, waarin hij een seconde lorGerrit Hendriksen verloor aan Tuitert, genoegen nemen met de tweede plek: 1.47,71. Net voor Ids Postma, die na een matige race in Hamar (dertiende) weer zijn niveau haalde en brons pakte in 1.47,84. „Ik mis alleen nog de snelheid", zei Postma, die nog nooit rapper had gereden op een laaglandbaan. „Tuitert en Wennemars gaan sneller van start en kunnen dat ook volhou den. Daar ligt mijn opdracht. Ik heb hier in elk geval weer een 1500 meter laten zien die bij me past." Met de vierde plek van Carl Ver- heijen en de zesde plaats voor Jochem Uytdehaage was de Ne derlandse overheersing op de schaatsmijl compleet. Pijnlijk voor de buitenlandse concur rentie, zeker omdat Uytdehaage en Verheijen nog de tien kilome ter van een dag eerder in de be nen hadden. Tuitert, die de afgelopen weken al steeds dichter tot Wennemars naderde, had een heerlijk ge voel. „Vorig jaar zat ik ook al kort achter Jevgeny Lalenkov op de 1500 meter, maar winnen zat er steeds net niet in. Tweede plaatsen, derde plaatsen, die kende ik wel. Nu is het dan ein delijk een keer gelukt. Ik zag de anderen allemaal kapot gaan in het laatste deel van de race. Zelf kon ik het wel volhouden. Daar heb ik mijn winst gepakt." Wennemars verbaasde zich niet over de eerste internationale ze ge van zijn ploeggenoot. „In de voorbereiding hebben we el kaar steeds al opgejut, we zitten dicht bij elkaar. Mark is het hele jaar al goed. Ik wist dat ik geen steekje mocht laten vallen. Ach, het is onmogelijk om steeds op nieuw de 1500 meter te winnen. Vorig jaar had je ook veel ver schillende winnaars. Tuitert - lid van de KNSB-atle- tencommissie - speelt een voor trekkersrol bij de acties die ko mend weekeinde in Heerenveen kunnen worden verwacht om de impasse tussen de KNSB en de commerciële teams te doorbre ken. Niet starten, het sterkste signaal dat kan worden afgege ven, is voor hem geen optie. „Natuurlijk niet, ik train kei hard om wedstrijden te kunnen rijden. Die laat ik echt niet schieten." Ook in Thialf staat weer een 1500 meter op het programma en als de lijn van Hamar en Er furt wordt doorgetrokken, krijgt ook die wedstrijd een Ne derlandse winnaar. Derek Parra en Lalenkov, die vorig jaar het World-Cupseizoen beheersten, kwamen gisteren niet verder dan de vijfde en de achtste plaats. Met seconden achter stand op Tuitert. Dramatisch voor het interna tionale schaatsen, maar daar heeft Wennemars maling aan. „Het is prachtig. Wij hebben geen probleem, de buitenlan ders hebben een probleem." En Tuitert: „Het is nog vroeg in het seizoen. Over een paar maanden kan alles weer totaal anders zijn." GPD ERLIJN - Erik van der Vleu- ii) is de eerste plaats in de alge- lene rangschikking van de we ibeker (West-Europese zone) «ijtgeraakt aan Marco Kut- ïker. Deze Duitse springruiter 'trigisteren bij de Grote Prijs in het CSI-W van Berlijn, de inde in de kwalificatiereeks, rade achter de Deen Thomas Van der Vleuten ontbrak i de Messe Halle. Hij was met ijnpaard Audi's Jikke naar Ca uda gevlogen om mee te doen »n het concours hippique van Toronto. ttn was gistermiddag met fiestCarnute ook in de barra- van de GP van Duitsland foutloos en bovendien snel. Hij «lalna 35,98 seconden door 'finishlijn. Kutscher vormde "t Controe de enige andere ombinatie die in de extra om- wp geen balk afgooide. Hij gaf Khtermeer dan een seconde toe 'pVelin. 'in Schroder eindigde met Eu- Kommerce Berlin als vierde rater de Fransman Hubert "wrdy. Albert Zoer pakte met Jio succesvolle merrie Lowina «eerste twaalf wereldbeker- Wen (en 6000 euro) door vijf de worden. Beide Nederlan ds maakten in de jacht op de «oMprijs van 22 mille een Ngfout. Schroder stopte de premie 9000 euro gisteren bijna hteloos in de zak. Zijn week- uewas een dag eerder al on gelijk geworden. De ruiter lubbergen was de beste in de e van het Audi kampioen- aP- Dat was met een prijzen- lavan meer dan 100.000 euro fcratiefste rubriek van het ;'enement. nog beter betaald üt e Wereldbekerkwalifica- !jj ^fnemers moesten er wel ieervoor in het zadel in een "'a race die deed denken aan ^"tgekorte WB-f inale (jacht- gun, klassiek parcours, t. a§e'- Schroder bleef met 0r,Commerce Montreal in de ge met de beste acht fout- Ali Williams (tweede van links, zwart shirt) van Nieuw-Zeeland incasseert een elleboog van Australiër Nathan Sharpe wanneer hij met tegenstander Justin Harrison (rechts) in gevecht is om de bal bij een line-out. foto Dan Peled/AP door Marc van Veen SYDNEY - Engeland en gastland Au stralië gaan strijden om de wereldtitel in het rugby. De Engelsen plaatsten zich gisteren door in de halve eindstrijd duidelijk af te rekenen met Frankrijk (24-7). De 'Wallabies' waren zaterdag al sterker dan het favoriet geachte Nieuw-Zeeland (22-10). De finale van zaterdag is een herhaling van de WK- eindstrijd van 1991. Destijds wonnen de Australiërs. Grote uitblinker gisteren aan Engelse zijde was Jonny Wilkinson. Hij maakte, onder zeer slechte weersomstandighe den, alle punten voor zijn team. De wedstrij d werd in het Telstra Stadion in Sydney bekeken door ruim 83.000 toe schouwers. Er was slechts één try te zien. Die kwam van de Fransman Bet- sen. Wilkinson maakte vijf penalty kicks en scoorde drie keer met een drop kick. In de ogen van de Engelsen komt er nu een droomfinale. „Als iemand me zes weken geleden had gevraagd hoe die droomfinale er moest uitzien, had ik Engeland - Australië gezegd", zei de Engelse bondscoach Clive Woodward. „We hebben de laatste vier wedstrijden van de Australiërs gewonnen, maar dat zegt niets voor het duel van zaterdag. Het wordt een geweldig duel. Voor bei de partijen is het alles of niets." Australië kende zaterdag, voor 80.000 toeschouwers in het olympisch stadion in Sydney, een vliegende start. Binnen 24 minuten keek Nieuw-Zeeland tegen een achterstand van 13-0 aan. Na de vroege voorsprong beten de 'All Blacks' zich kapot op de goed sluitende defen sie van het thuisland. Alleen Rueben Thorn, aanvoerder van Nieuw-Zee land, slaagde erin een velddoelpunt te maken. Australië speelde in de halve finale het beste rugby van het toernooi. De Walla bies, wereldkampioen in 1991 en 1999, waren absoluut de underdog tegen Nieuw-Zeeland wegens de povere vorm die de ploeg tot de halve finale liet zien. Op de uiteindelijk onverwachte over winning viel achteraf echter niets af te dingen. Elton Flatley was de grote man aan de kant van Australië. Hij was goed voor maar liefst zeventien punten. De Australische media waren ineens in alle staten. Gaandeweg het evenement was de Australische ploeg tot de grond afge broken, wegens de magere prestaties. Gisteren stonden alle bladen als één front achter het team. ANP/RTR was bovendien sneller Lsum" ^uatse concurrenten Nieberg en Heinrich-Wil- Dio u nnsmann- Sn0Ir®risPehjke rit van ruim yUj minuut leverde der een auto van de spon- door Martijn van Beeten ERFURT - Tom Prinsen startte zaterdag als anonieme invaller in de B-groep van de tien kilo meter op de wereldbekerwed strijden in Erfurt. Toch wist de schaatser uit de DSB-ploeg de topstayers Bob de Jong, Carl Verheijen en Jochem Uytde haage later die dag tot een uiter ste krachtsinspanning te dwin gen. Prinsen, 21 jaar en afkomstig uit Enschede, verbeterde in de och tenduren zijn persoonlijk re cord van 13.55,78 minuten naar 13.22,88. Voor even een baanre cord en een toptijd die scherper is dan prestaties die mannen als Uytdehaage en Verheijen op die leeftijd leverden. Prinsen mocht Ids Postma bedanken, die door af te zeggen plaats maakte voor de regerend nationaal allround kampioen bij deneo-senioren. Uytdehaage, Verheijen en De Jong (winnaar van de tien kilo meter in 13.17,63), waren maar net sneller dan Prinsen. Verheij en (derde in 13.22.78) had zelfs een marge van slechts eentiende van een seconde. Een belangrij ke marge. De drie snelste Neder landers in Erfurt zijn namelijk verzekerd van deelname aan de tien kilometer tijdens de we reldbekerfinales, eind februari in Heerenveen. En daar worden startplaatsen verdeeld voor het WK-afstanden in Nagano. Langzamer rijden dan Prinsen had eind januari verplicht deel name aan een skate-off bete kend. Hoe lastig een verrassende nieuwkomer kan zijn, weet Uyt dehaage nog van vorig jaar. Uit eindelijk kwam hij een fractie van een seconde te kort om ten koste van Henk Angenent naar het WK afstanden in Berlijn te mogen. Een zeker lijkende me daille werd hem door de neus geboord. Nu stonden de stayers op scherp. Sneller zijn dan Prin sen, was hun eenvoudige op dracht. Maar die bleek lood zwaar. Uytdehaage (tweede in 13.20,67) had het kenmerkende schuim rond de mond, Verheijen ging tot het uiterste en De Jong had het aan een ingreep van coach Wim den Eisen te danken dat hij niet instortte. Bij de Zuid-Hollander, fysiek in topconditie, zakken bij lange inspanningen de schouders te veel naar beneden. Dan is de houding verkeerd en gaat veel energie verloren. Den Eisen greep in, dwong De Jong op twee kilometer voor de finish hele maal rechtop te gaan staan en opnieuw de schaatshouding aan te nemen. Door die ingreep kon De Jong, die een week eerder in NIJMEGEN - Irma Heeren heeft gisteren in Nijmegen de der de plaats behaald in de twintigste editie van de Zevenheuve lenloop. De uit Zeeland afkomstige atlete moest de Ethiopi sche Mestewat Tufa en de Keniaanse Magdaline Chemjor voor zich dulden. Winnares Tufa liet een officieuze tijd van 49.08 klokken. Heeren passeerde na 51.29 minuten de finish. De Keniaan Richard Yatich was de snelste bij de mannen. Hij liep rond Nijmegen de vijftien kilometer in de officieuze tijd van 42 minuten en 43 seconden. De jonge Tanzaniaan Fabia- no Joseph eindigde als tweede. Paul Tergat, 's werelds snelste loper op de marathon, finishte als derde. Marco Gielen was de beste Nederlander op de vijfde plaats. ANP TOKIO - De Ethiopische Elfenesh Alemu heeft in de mara thon van Tokio overtuigend afgerekend met olympisch kam pioene Naoko Takahashi. Alemu had met haar tijd van 2.24.47 op de eindstreep een voorsprong van bijna drie minu ten op Takahashi (2.27.21), die voor het eerst sinds 1998 werd verslagen op de marathon. De Japanse moest pas in de slotfa se toegeven op Alemu. ANP/RTR MAASTRICHT - De Dutch Open squash is een buitenlandse aangelegenheid geworden. Vanessa Atkinson en Tommy Ber den slaagden er gisteren niet in de finale in succes om te zet ten. Atkinson verloor van de Australische Natalie Grinham, Berden erkende zijn meerdere in de Engelsman James Will- strop, de wereldkampioen bij de jeugd in 2002. Atkinson (27) was in Maastricht de grote favoriete. Neder lands' beste squashster was als eerste geplaatst. Op weg naar de eindstrijd stond ze ook geen game af. Natalie Grinham, als vierde geplaatst en in Amsterdam woonachtig, was echter gisteren te sterk: 9-6 9-5 4-9 9-4. Tommy Berden, 44e op de wereldranglijst, was in de Limburgse stad ongeplaatst. Hij baarde opzien. Op weg naar de finale versloeg de Nederlander de nummers twee (Alex Gough), zes (Davide Bianchetti) en drie (Mohammed Abbas) van de plaatsingslijst. In de eind strijd bleek Willstrop, nummer zeven van de plaatsing, te sterk: 11-15 15-10 9-15 5-15. ANP SANKT-WENDEL - De Belg Sven Nijs heeft gisteren in Sankt-Wendel de Grote Prijs van Duitsland voor de wereld beker veldrijden gewonnen. De 27-jarige kampioen van Bel gië kwam na een solo alleen over de eindstreep. Op de tweede plaats eindigde de Tsjech Jiri Pospisil. De Belg Ben Berden werd derde. Beste Nederlander was Richard Groenendaal. Na een sterk begin eindigde hij op de negende plaats. ANP PAPENDAL - IOC-lid Anton Geesink is voortaan niet meer aanwezig bij bestuursvergaderingen van NOCNSF. De Utrechtse sportbestuurder heeft dat dit weekeinde afgespro ken met Erica Terpstra, de nieuwe voorzitter van de sportkoe pel. Terpstra en Geesink maakten nieuwe werkafspraken naar aanleiding van wat NOCNSF in een verklaring noemt 'wederom denigrerende opmerkingen' van Geesink in de pers over de vertrekkende voorzitter Blankert en het zittende be stuur. Deze uitspraken waren voor het bestuur 'onaccepta bel'. In het vervolg heeft Geesink afzonderlijk bestuurlijk overleg met Terpstra. ANP Hamar de vijf kilometer won, een aanval van opponent Ver heijen afslaan. De gevestigde orde op de lange afstanden had wel rekening ge houden met Prinsen. Uytde haage en Verheijen zagen hem in oktober bezig op trainingskamp in Erfurt en waren onder de in druk. „Het is goed dat er een nieuw gezicht bij is gekomen", zei Verheijen, die stelde dat Prinsen ook zou moeten worden aangewezen voor de wereldbe kerfinale in Heerenveen. Voor marathonschaatser Miel Rozendaal, die ook in de B- groep moest starten, werd zijn wereldbekerdebuut een teleur stelling. Hij was ziek en kwam met een tijd van 13.47,19 tot een tijd die langzamer was dan twee weken eerder op het NK afstan den in Heerenveen. GPD door Giel Hendrix BOXTEL - Daar sta je dan. Als olympisch dressuurkampioene begint de voorbereiding op Athene 2004 in een achteraf ma nege in Boxtel. Status en gou den medaille tellen niet, in de regen op weg naar een tochtige hal. En als het paard niet meteen de trailer in wil en jeugdige fans om handtekeningen smeken, lijkt het gedaan met het goede humeur. Niet bij Anky van Grunsven. Als 'stijfkop' Gestion Salinero eindelijk op de wagen staat, deelt de amazone rillend van de kou in de regen handte keningen uit en poseert ze met iedereen die met haar op de foto wil. Op het gezicht van Brabantse Anky wijkt de glimlach geen minuut. Ze is veel te blij dat ze weer wed strijden kan rijden, want daar is het afgelopen jaar nauwelijks iets van terecht gekomen. Ze brak op 19 januari bij een val van haar paard Joker een bo venbeen. In de zomer maakte ze een even snelle als korte come back. Werd weer Nederlands kampi oene en moest vervolgens op- LINZ - Loes Linders heeft dit weekeinde in Linz bij het inter nationale turntoernooi om de Spieth Cup drie van de vijf gou den medailles gewonnen. De vijftienjarige turnster van WIK FTC uit Heerenveen ver gaarde zaterdag op de meer kamp op vier toestellen 34,450 punten, waarmee ze ruim een punt meer had dan de Britse Li ne, die tweede werd (33,375). Gisteren won ze vervolgens de onderdelen sprong en vloer en won ze zilver op balk en brons op brug. Chantal Boymans, de andere Nederlandse deelneemster in Oostenrijk, eindigde in de meer kamp op de veertiende plaats. Zij eindigde de vierkamp met 30,175 punten en mocht niet meedoen aan de toestelfinales. Winnares Linders haalde in de meerkamp op sprong haar beste score (8,900) en op brug haar minste: 8,100. ANP nieuw onder het mes om de schroeven en platen uit haar bo venbeen te laten verwijderen. „Ik had er behoorlijk last van", vertelt Van Grunsven. „Kon het bëen ook niet goed gebruiken om te sturen. Daarna moest ik wé^r opnieuw beginnen." En dat betekent in de paardensport terug naar de basis. Naar de kleine concoursjes in de omge ving, op het platteland. „Voor dat je naar de grote wedstrijden gaat, moet je eerst weten waar je staat. Daar kom je alleen maar op deze manier achter." De organisatoren van het con cours in manege De Langspier hadden speciaal voor hun be roemde provinciegenote een Grand Prix-proef ingelast en dat hebben ze geweten in Box tel. Want van heinde en ver stroomden gisteren de paarden- fans toe. Normaliter staat een handvol familieleden langs de boarding, deze keer stonden de toeschouwers vier rijen dik om de dansende paarden te aan schouwen. De afgelopen maanden heeft Van Grunsven meer tijd kunnen besteden aan haar kledinglijn en aan andere activiteiten. Maar het duurde haar toch te lang voordat het serieuze werk te paard weer kon beginnen. Trainen in de fitness-ruimte thuis in Erp inspireert niet echt, als enkele meters verder de paarden in hun boxen ongedul dig staan te trappelen totdat ie mand het zadel op hun rug legt. „Ik heb een heel slecht jaar ach ter de rug", vertelt ze gisteren na de winst in de GP-proef met 71,15 procent. „Dit hier was ei genlijk nog een van de betere dingen, ook al was het niet vlek keloos. Ik heb geen moment de controle verloren, maar best nog wat kleine foutjes gemaakt. Dat is ook goed zo, dan weet ik ten minste waar ik de komende maanden aan moet werken. Over veertien dagen ga ik naar Roosendaal en daarna moet in de wereldbekerwedstrijden in Maastricht, Mechelen en Am sterdam blijken hoe ik ervoor sta met het oog op de Olympi sche Spelen in Athene, want dat blijft toch mijn hoofddoel. Bo vendien heeft Salinero dit no dig. Hij is pas negen jaar, heeft, nog niet zoveel ervaring en hem dan meteen een grote bomvolle hal binnenrijden is vragen om problemen. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 23