VERSCHOOR^ f li f liijllll I Roel mist geen noot maar wordt slechts elfde inister wil snel plossing voor irandweer in tunnel VS blijven na machtsoverdracht in Irak Nederland tussen hoop en vrees Shell en Total sluiten megadeal voor gas in Saoedische woestijn llll'fl ft I I twintig doden bij autobommen Istanboel Vijftien doden in Saint-Nazaire Fietser op A58 bij Arnemuiden doodgereden Te veel verkeersslachtoffers Zeeuwse winst in hoofdklasse Primeur voor Mark Tuitert Neem nu een proefabonnement Vijf weken voor 14,50 10° 8C Wat regen 246e jaargang no. 274 maandag 17 november 2003 - m Fataal Raket 1688 J I Toenemende bewolking en later wat of motregen. Aantrekkende zuid- regen ivesl •tenwind. Maxima rond 10 graden. los nummer 1,20 I" Film of Digitaal: wij printen hét allemaal! j üsaftsr üi" internet: www.pzc.nl MM? M M M MM? Mr vb Mh///s. M. M/y m W, W////, %x' - fM door Sheila van Doorsselaer KOPENHAGEN - Al werd Roel Felius slechts elfde op het eerste Junior Eurovisie Songfestival in Kopenhagen, presentatrice Angela Groothuizen zei zater dagavond dat Nederland er met de vijftienjarige Goesenaar een grote ster bij heeft. „Iemand die iets heeft toe te voegen aan de muziek." De eerste prijs ging naar de elf jarige Dino uit Kroatië. Roels optreden, als laatste in rij van zestien deelnemers, verliep vlekkeloos. Hij miste geen noot en voelde zich als een vis in het water voor de camera's. De kin deren in de zaal in Kopenhagen beloonden zijn lied 'Mijn ogen zeggen alles' met een daverend applaus. In de aanloop naar het festival behoorde de Neder landse inzending tot de kans hebbers. Bij de toekenning van de punten door de jeügdjury's in de deelnemende landen bleek niets meer van die favorieten- rol. De Nederlandse kolonie in Kopenhagen kon het niet be grijpen. „Het is schandalig dat zelfs de juniorenversie van het songfestival verworden is tot een groot politiek spel", zei An gela Groothuizen na afloop. Roels vader Jan was het met de presentatrice eens. „De Oost- Europese landen stemmen op elkaar en de Scandinavische landen geven elkaar punten." Overigens gaven Nederland en België elkaar als goede buren ook het maximum aantal van twaalf punten. Ondanks zijn elfde plaats heeft Roel geen spijt van zijn deelna me aan het eerste Junior Euro visie Songfestival: „Ik heb alles gegeven en het optreden zelf was voor mij het belangrijkste." pagina 11Roel gaat gewoon door Israël alert na terreur Turkij e jan onze redactie buitenland SIANB0EL - Turkse en iraëlische autoriteiten maken gezamenlijk jacht e daders van de aan slag zaterdag op twee sy nagogen in de Turkse hoofdstad Istanboel. Us reactie op de terreur gaf de iaëlische regering opdracht sar ambassades en andere di- lomatieke missies in de wereld stra te beveiligen. [tinnen in Israël lieten gisteren eten dat medewerkers van de heime dienst Mossad in Istan- lelzijn. Zij helpen hun Turkse llega's bij het onderzoek naar toedracht van de aanslagen, e twintig personen het leven stte. in Londen verschijnende krant Al Quds Al Arabi meldde gisteren een e-mail te hebben ontvangen, waarin het terroris tennetwerk Al Qaeda de verant woordelijk voor de aanslagen opeist. Volgens de e-mail was de actie gericht tegen vij f leden van de Mossad, die zich op het mo ment van de explosies in de sy nagogen zouden hebben opge houden. De politie arresteerde drie man nen en een vrouw voor verhoor. Zij werden daarna vrijgelaten, citeerde het persbureau Anato lia een agent. Turkse media be richtten verder dat bij de aan slagen twee auto's zijn gebruikt, die in totaal een ton explosieven bevatten. Door de bomexplosies raakten bijna driehonderd personen ge wond. Volgens de Israëlische ambassadeur in Turkije is onge veer de helft van de slachtoffers joods. Van de gewonden lagen er lorWout Bareman IRNEUZEN - Er is een door sak op komst in het bestuur- i overleg over een beroeps- andweerteam voor de Wes- ischeldetunnel. nister J. Remkes van Binnen- dse Zaken heeft de twee tun- gemeenten Terneuzen en rsele én de provincie laten train december of januari te lira praten over de financie- 'g van zo'n brandweerkorps, nkes vindt dat zijn collega Peijs van Verkeer en Water aat bij dat overleg moet wor- betrokken. pieuzen en Borsele hameren dsinds het begin van de bouw l!m de Westerschelkdetunnel Ie noodzaak een beroeps- Bps op te richten. Het zou, zo (berekend, 25 miljoen euro •sten. De ene helft daarvan >uhet Rijk moeten betalen, de idere helft door de de provin- e, de regionale brandweer 'aarin alle Zeeuwse gemeen- participeren), de twee tun- Jgemeenten en het haven- PPZeeland Seaports, [burgemeesters droegen ook "jere financieringsmogelijk- P aan. Zoals een toeslag op ''tunneltarief. Daartegen rees pit verzet, net als tegen de ggestie alle Zeeuwse gemeen ste laten meebetalen. Deson- ®ks zijn al die opties nu, vol- Ps burgemeester J. Lonink hm ,neuzerb weer aan de litt jan dat Uistie 's de moge- Weid toegevoegd om tunnel- jWitant NV Westerschelde- wael de vorming van een ijfsbrandweer op te leggen, amk en z'n Borselse collega elok hebben uit overleg met [ambtenaren van Binnen- se Zaken begrepen dat mi- «er Remkes snel een oplos- «ngml. daar minister Peijs van Ebrifu en Waterstaat bij wil i-, en> vindt Lonink voor - nand liggend. „We hebben si fleuw asPect aan het dos- toegevoegd: de hulpverle- '8 op de Westerschelde. En »mw> „der d® directe verant- stalr 1 idvanRiikswater" Jervelend overleg met het ministerie Daktin ddat 'Den Haag' de f 'mg die oyer de financie- ring van de tunnelbrandweer is ontstaan als 'vervelend'ervaart. Volgens burgemeester Lonink wordt het financieringspro bleem onderkend, maar bestaat er al jaren een meningsverschil tussen Binnenlandse Zaken en Verkeer en Waterstaat over de vraag wie voor de kosten moet opdraaien. Minister Remkes laat zich vandaag tijdens een werkbezoek aan Zeeland overi gens al bijpraten over de hulp verlening in de Westerschelde- tunnel. gisteren nog ongeveer zeventig in het ziekenhuis. Enkele pati ënten verkeerden in kritieke toestand. De regering-Sharon noemde het groeiende antisemitisme in Eu ropa medeplichtig aan de aan slagen. De kritiek uit Europese landen moedigt 'verbale ter reur' aan, die tot 'fysieke ter reur' zoals in Istanboel leidt, stelde Jeruzalem. De secretaris generaal van de Arabische Liga, Moussa, daarentegen acht de Is raëlische politiek medeverant woordelijk. Dat rechtvaardigt echter geen geweld tegen bur gers, aldus Moussa. De Israëlische ambassade in Den Haag wilde gisteren geen mededelingen doen over de be veiliging van het kantoor of de synagogen in ons land. Ook de joodse organisaties willen geen informatie over dit onderwerp geven. ANP/AFP ARNEMUIDEN - Een negen tienjarige fietser uit Arnemui den is gisterochtend rond vier uur om het leven gekomen op de snelweg A58. De man kwam tegen vieren met een groep vrienden terug van een avondje stappen. „Bij Arne muiden ging de groep uit el kaar", meldt politiewoordvoer der J. van Mourick. Even later werd de man aange reden door een bestelbus op de A58, tegenover het Shell-tank- station. De Arnemuidenaar overleed ter plekke. De chauf feur verklaarde dat de fietser plotseling opdoemde en hij hem niet meer kon ontwijken. Onderzoekers bekijken de locatie waar zaterdag één van de autobommen afging foto Jack G uez/AFP door Robert Bloemen WASHINGTON - De Verenigde Staten vertrekken niet meteen uit Irak na de machtsoverdracht midden volgend jaar. De strijd krachten blijven ook na de in stallatie van een overgangsre gering in het land, benadrukte de Amerikaanse regering giste ren. De omvang van de Amerikaanse aanwezigheid in Irak hangt af van de stabiliteit en de veilig heidssituatie in het land, aldus de Amerikaanse president Bush. Eerder had ook de Ameri kaanse minister van Defensie, Rumsfeld, gesteld dat er van een vervroegde terugtrekking van de strijdkrachten geen sprake is. Een woordvoerder van de coali tietroepen zei gisteren dat de militaire bezetting van Irak of ficieel op 30 juni 2004 eindigt. Na die datum blijven er Britse en Amerikaanse troepen in Irak 'op uitnodiging van de Irake zen', aldus de zegsman. Parle mentsverkiezingen zouden van onze sportredactie GLASGOW - Het Nederlands elftal leeft in de tweekamp te gen de Schotten tussen hoop en vrees. De kwalificatie voor het EK in Portugal staat zwaar op de tocht na de blamage van zaterdag in Glasgow. Door de 1-0-overwinning in de eerste ontmoeting heeft de Schotse vechtmachine woens dag in Amsterdam aan een ge lijkspel genoeg om zich voor het eindtoernooi te plaatsen. Het doembeeld van de uit schakeling hangt de verwende miljonairs van Oranje nu bo ven het hoofd. Het is nauwelijks aannemelijk dat Dick Advocaat dat toer nooi nog meemaakt, zelfs als Nederland zich toch nog kwalificeert. De bondscoach Ruud van Nistelrooij beeldt de onmacht van Oranje uit. foto Ed Oudenaarden/ANP verloor zaterdag zijn laatste beetje autoriteit door zich de finitief te ontpoppen als een twijfelende, laffe coach die niet durft te doen wat hij zegt: spelen vanuit de eigen kracht. Oranje ging af tegen de Schot ten, Advocaat voorop. Ook dit keer speelde Patrick Kluivert als middenvelder. Hij speelde waardeloos en Ruud van Ni stelrooij kreeg nauwelijks een aardige bal. Cocu en Davids mochten weer hollen en dra ven en zwakke passes afle veren, de voetballers liet Ad vocaat op de bank (Van der Vaart) of zelfs op de tribune (Sneijder). Berti Vogts durfde het wel aan met twee jonge talenten te be ginnen. Fletcher en McFadden waren uitgerekend de spelers die met een heerlijke combina tie voor de 1-0 zorgden. Die treffer kan Oranje en Advo caat wel eens fataal worden. De bondscoach riep gister middag twee spelers van PSV op ter aanvulling van zijn se lectie: vleugelspits Arjen Rob ben en verdediger Wilfred Bouma. Jaap Stam is ge schorst voor de tweede wed strijd tegen Schotland. Frank de Boer kampt met een dij beenblessure. pagina 15: blamage angstig dichtbij pagina 16: Schotten vol zelfvertrouwen uiterlijk eind 2005 worden ge houden. De Britse zondagskrant The Observer meldde dat president Bush tijdens zijn komende staatsbezoek aan Groot-Brit- tannië de 'exit-strategie' voor Irak met de Britse premier Blair zal bespreken. Bush vroeg het publiek om geduld. Het einde van het conflict in Irak zal niet 'jaren en jaren' duren, zei hij. Volgens Bush zijn buitenlandse strijders in Irak actief. De infil tranten zouden wraak willen nemen voor de nederlaag van het Talibanregime in Afghanis tan. Zij streven naar een mos limfundamentalistisch bestuur voor Irak. Bush zei dat het hem niet zou verbazen als de verdre ven president Saddam Hoessein de hand heeft in de aanslagen die in Irak worden gepleegd. De Arabische televisiezender Al-Arabiya liet gisteren een ge luidsband horen waarop de stem van Hoessein zou staan. De Amerikaanse strijdkrachten vuurden zondag voor de eerste keer sinds het einde van de grote gevechtshandelingingen (1 mei) een satellietgeleide raket op een Iraaks doelwit af. Volgens de Amerikanen beschoten zij een trainingskamp voor guerrilla's. De actie volgt op de dood van ze ker zeventien Amerikaanse mi litairen zaterdag in het Noord- Iraakse Mosoel. De soldaten kwamen om het leven toen de twee helikopters waarin zij za ten, neerstortten, nadat ze ver moedelijk door een projectiel waren geraakt. ANP/AFP De Franse president Jacques Chirac (derde van rechts) en premier Jean-Pierre Raffarin (rechts) bezochten gisteren de werf in Saint-Nazaire, waar za terdag vijftien doden en 28 ge wonden vielen. Dat gebeurde toen tijdens een open dag, ter gelegenheid van het gereedko men van het cruiseschip Queen Mary II, een loopbrug brak. Tientallen mensen maakten een val van twintig meter in het droogdok. Ondanks alle veiligheidsmaatregelen op de weg en aan voertuigen neemt het aantal mensen dat door een ver keersongeval in het ziekenhuis belandt niet af. Dat aantal schommelt in Zeeland al jaren rond de vier honderd. Voor de eerste keer dit sei zoen hebben Hoek en Kloe- tinge op dezelfde speeldag gewonnen in de hoofdklas se A van het zaterdagvoet bal. Hoek nam zaterdag door een 6-2-zege bij Achilles Veen zelfs de leiding; Kloetinge boekte de eerste thuisoverwinning van dit seizoen tegen Noordwijk: 2-1. Mark Tuitert heeft gisteren in Erfurt voor de eerste keer een wereldbekeroverwinning geboekt. De 23-jarige Holtenaar was in de Gunda Niemann-Stirnemann Halle de snelste op de 1500 meter. De rijder van SponsorBingo Loterij klokte een tijd van 1.47,24 en bleef daarmee wereldkampioen Erben Wennemars voor: 1.47,71. „Ditisdeeerste keer dat ik bij de senioren een wedstrijd win", sprak Tuitert, die tevens een baanrecord vestigde. varia: 2; binnenland. 3; buitenland: 5; radio en televisie: 7; zeeland: 9,11 en 13; sport: 15,16,17,18,19, 20 21,22,23,24. van onze redactie economie RIYAD - Shell en Total hebben gisteren met de Saoedische au toriteiten een overeenkomst ge sloten die beide concerns de mo gelijkheid geeft voor de winning en productie van gas. Het is de eerste keer dat buitenlandse be drijven rechten op energiewin ning krijgen sinds de nationali saties in de jaren zeventig. Het betreft een consortium waarin het Brits-Nederlandse Shell het voortouw heeft met een belang van 40 procent. Het Franse Total en de Saoedische staatsoliemaatschappij Aram- co participeren ieder voor 30 procent. De ondernemingen gaan gas op pompen uit het zuidelijk deel van de Roub al Khaliwoestijn, een gebied van 200.000 vierkan te kilometer. Met de exploratie wordt in 2004 begonnen. Er is volgens schattingen 5,5 miljard dollar aan investeringen nodig. Het raamakkoord was in okto ber bereikt. Daarna moesten politieke en religieuze autori teiten nog instemmen met de overeenkomst. De concessie geldt voor een pe riode van 25 jaar en is beperkter dan het project ter waarde van twintig miljard dollar dat Saoe- di-Arabië in eerste instantie voor ogen had. Daarover kon geen akkoord worden bereikt. Riyad probeert buitenlandse in vesteerders aan te trekken. De Saoedische olieminister Ali Naimi zei bij de plechtigheid dat dit akkoord het begin is van een reeks die de industrialisatie en economische ontwikkeling van het koninkrijk moet bevor deren. ANP/AFP/RTR Advertentie naam:noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 5 weken voor 14,50. straat:nr. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcodestaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. 71 555530 o noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: C per maand met automatische incasso 19,45). C per kwartaal met automatische incasso 56,60). D per jaar met automatische incasso (€217,00). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig) ■IHBH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1