PZC Bravehearts verrassen glamourboys Turkije onderuit in koud Letland P Duitsland thuis kansloos tegen Frankrijk: 0-3 Heideman evenaart marathonrecord van Richard van Kempen Schotse aanvaller: we laten dit niet meer uit onze handen glippen Si Denemarken boekt zege in Engeland 16 Supportersrellen in Moskou Karei Poborsky evenaart record Engelse spelers eisen duidelijkheid Mido bezorgt Egypte zege Hagi vertrekt als coach Bursaspor maandag 17 november 2003 Woedend Rusland springt tegen Wales heel slordig met de kansen om Slordig Espen Johnsen Vluchters van onze sportredactie DEN HAAG - Nadat de Schotse natie zaterdag collectief uit zijn dak was gedaan deden de Schotse zondagkranten het feest gisteren nog eens dunne tjes over. Pijnlijke lectuur voor het thuisfront. Nee, u heeft niet gedroomd, we hebben Holland echt vast laten draaien op Hampden Park. Dat was het soort beeldspraak waarmee heel wat Schotse kranten gisteren uitpakten. De Sunday Mail gebruikte promi nent de plagerige woordspeling met het woord 'clog'. Behalve 'vastdraaien' betekent het ook nog eens 'klomp' en dat was wel lachen natuurlijk. Kilts wonnen het dus van klompen in de Schotse kolommen. Of, zoals de Sunday Mail het pijnlijk stelde 'Bravehearts ver rassen glamourboys'. De Sun day Herald en de serieuze The Scotsman kopten met verwij zingen naar het sprookjesland van Peter Pan ('Never Never- land'). Dat leverde dus 'Never Netherlands' op (te begrijpen als 'Nederland nooit') of 'Nether Netherlands' (zoiets als 'Neder land beneden'). De Sunday Mirror wreef pak ken zout in Nederlandse won den met een gedragen: 'Cruijff, Beatrix, Gullit en Van Gogh, het is echt gebeurd. Jullie jongens hebben verloren van Schotland. Van Wie? Ja, van Schotland'. Het leedvermaak en de woord spelingen waren sowieso niet van de lucht. 'Bertiful', zo ver wees de Sunday Mail naar bondscoach Berti Vogts. Scot tish News of the World had dik ke pret om hun vondst 'Fadtas- tic', waarmee werd gerefereerd aan McFadden, de maker van het enige, Schotse, doel punt. De Sunday Mail Mirror ('Dick is sick') en de Sunday Mail namen Dick Avocaat op de korrel, de baas van Oranje die men in Schotland kende als de driftige baas van Glasgow Rangers. Dick had de verkeerde Van (vrachtwagen) laten voorrijden, ging de Mail verder. Niet de Van van Van Nistelrooij, maar die van Van Hooijdonk had de bondscoach moeten inzetten. De krant zag in de Nederlandse spitsen Van Nistelrooy en Klui- vert 'een miljoenenaanval die leek op twee spelers met elk een eigen agenda'. Samenspelen konden ze niet, laat staan dat ze de Schotse keeper Douglas in gevaar brachten. GPD McFadden zit vol zelfvertrouwen door Marcel van der Kraan GLASGOW - De overwinning op Nederland heeft Schotland in alle staten van opwinding ge bracht. 'We zijn halverwege het paradijs', kopte een van de grootste kranten gisteren. Een leger van meer dan 15.000 Schotse fans bereidt zich nu voor op de oversteek naar Ne derland. Gevreesd wordt dat er duizenden door de EK-koorts zijn bevangen en zonder kaartje het feest in Amsterdam willen meemaken. De hoop op een mooie afloop is bij de Schotten gevoed door het beste optreden van de nationale ploeg sinds Berti Vogts het roer heeft overgenomen. Het feit dat er nieuwe talenten zijn doorge broken in de vorm van Man chester Uniteds Darren Flet cher en matchwinnaar James McFadden, geeft de kleine voet balnatie het gevoel dat er naast een ongekende strijdlust ook nog andere wapens zijn waar mee Nederland kan worden be streden. „We leken lichtjaren verwijderd van plaatsing voor het EK toen we de campagne begonnen met die dramatische middag op de Faëroer", zei McFadden na af loop. „Maar nu we er zo dichtbij zijn, komen er nog eens extra krachten bij de spelers los. We laten dit niet meer uit onze han den glippen." In het Schotse kamp proefde men tegelijkertijd het optimis me onder de Oranje-spelers, die erop rekenen dat in Amsterdam alles goed zal komen. McFad den: „Er zit toch echt iets arrogants in die Nederlandse ploeg. Soms is dat een goeie kwaliteit en straal je daarmee in het veld iets uit. Maar soms werkt het tegen je en dat was za terdag bij de Nederlanders ze ker het geval." McFadden is pas twintig j aar en had praatjes voor tien na 'de al lermooiste dag' in zijn voetbal carrière. Hij genoot net als de rest van de Schotse ploeg van de ambiance op Hampden Park, waar de uitzinnige Tartan Army de twaalfde man vormde. De Schotse spelers zeiden zich te hebben verbaasd over het dood stille Oranje-vak. Woensdag in de Arena zal de Schotse aan hang de ploeg opnieuw massaal ondersteunen. Kwalificatie voor het EK zou voor de Schotten een droom zijn, waarop zelfs na de loting voor de play-offs niet meer was gerekend. McFadden: „Als we het voor elkaar krijgen om ons te plaatsen, dan is dat een mijl paal voor het Schotse voetbal en tegelijkertijd een harde les voor Nederland." Net als Jaap Stam moet bij Schotland Christian Dailly zich in de return op de tribune ver bijten vanwege een tweede gele kaart in de kwalificatie. De be waker van Patrick Kluivert was woedend op scheidsrechter Terje Hauge, die volgens hem in de rust zijn blunder had toege geven. Dailly kreeg geel om dat hij doorspeelde nadat Hau ge had gefloten. De Schot had in de heksenketel op Hampden Park echter nooit het fluitje ge hoord. „In de rust ben ik naar hem toe gegaan en heb ik gevraagd waarom hij me in hemelsnaam geel had gegeven. Ik zei tegen hem: 'Je hebt me net geschorst voor de tweede wedstrijd, man'. Hauges mond viel open, hij baalde er zelf van. Berti Vogts wilde de gele kaart bij de Uefa aanvechten, maar ik heb net van Schotse officials gehoord dat het een kansloze affaire is. Gele kaarten kunnen niet worden te ruggenomen." Dailly is desondanks vandaag met de ploeg naar Amsterdam gevlogen. „We blijven een hecht team. Ik ga mee voor de morele ondersteuning. We zijn een een heid en daar lag zaterdag onze kracht. Daaraan mag nu niks veranderen. Want jezietjuist bij Nederland wat het gebrek aan eenheid teweeg brengt." GPD GELSENKIRCHËN, - Duits land mag dan geplaatst zijn voor EURO 2004, hel betekent niet dat 'Die Mannschaft' met erg veel vertrouwen naar Portugal afreist. En al hele maal niet in het nieuwe zwarte tenue, dat zaterdagavond zijn première beleefde. Frankrijk was in Gelsenkirchen opper machtig. De EK-favoriet won in de met 53.574 toeschouwers uitver kochte Arena AufSchalke met 3-0. Henry, voor rust, en Treze- guet, twee treffers na rust, scoorden. Zij waren tevens de uitblinkers met de briljante Zi- dane. Deze stelde zijn Duitse 'evenknie' Ballack ver in de schaduw. Bij de 1-0 ging verdediger Jens Nowotny, terug na een afwezig heid ruim anderhalf jaar, in de fout. De ploeg van bondscoach Rudi Voller, tegen landen die er inter nationaal toe doen weinig suc cesvol in 2003, kon er niet bijs ter veel tegenover stellen. Kevin Kuranyi van VfB Stuttgart was het dichtst bij een doelpunt. Hij trof na een goede solo de lat. ANP/SI D James McFadden is uitzinnig van vreugde nadat hij Schotland op een 1 -0-voorsprong heeft gezet. MANCHESTER - In een vriendschappelijke inter land in Manchester heeft Engeland gisteren ver loren van Denemarken: 2-3. Het winnende doelpunt kwam acht minuten voor tijd op naam van oud-Feyenoorder Jon- Dahl Tomasson, die in de tweede helft was ingeval len. Het duel begon met een doelpuntenfestival. Drie goals vielen in de eerste tien minuten. Teenager Wayne Rooney maakte in de vijfde mi nuut 1-0 voor Engeland. Martin Jörgenson maakte drie minuten later ge lijk en onmiddellijk daar na zette Joe Cole Enge land opnieuw op voor sprong. Martin Jörgensen maakte na dertig minuten weer gelijk uit een strafschop. In de tweede helft schoot Rooney tegen de paal van het Deense doel. ANP van onze sportredactie RIJSWIJK - Niet alleen Neder land is op weg naar de eindron de van het EK voetbal in 2004 in een valkuil gestapt. Ook Kroa tië en Rusland vergaloppeerden zich zaterdag in de eerste wed strijd van de play-offs tegen op papier zwakkere tegenstanders. Dat gebeurde nog thuis ook. Turkije verloor in Riga met 1-0 van Letland en is volgens bondscoach Senol Günes nu de schande nabij. Spanje redde het - geholpen door de arme Henning Berg, die in de slotfase in eigen doel schoot - net tegen Noorwegen, maar vliegt met 2-1 uit het war me Valencia met een allesbehal ve gerust hart naar het koude Oslo. Slovenië verwierf zich in Za greb een goede uitgangspositie voor de reis naar Portugal door de Kroaten op 1-1 te houden. Die stand was al bij rust bereikt. Dado Prso zette de gastheren snel op voorsprong. De aanval ler van AS Monaco, die zich on langs onsterfelijk maakte door in het Champions League-duel met Deportivo la Coruna (8-3) viermaal te scoren, had al na vijf minuten succes na voorberei dend werk van Niko Kovac en Mornar. Net toen de Kroaten leken door te drukken, maakte Ermin Sil- jak halverwege de eerste helft met een kopbal gelijk. In de slot fase zorgde hijopnieuw met het hoofd, nog bijna voor de niet- verdiende Sloveense winst. Minpuntje was Siljaks boeking, waardoor hij de return in Lubl- jana vanaf de tribune mag be kijken. De nerveuze Russen slaagden er in een ijskoud Moskou niet in af stand te nemen van een secuur verdedigend Wales: 0-0. Rus land speelde weliswaar beter, maar sprong slordig met de kan sen om. Sennikov, Boelikin en invaller Izmailov mochten het zich aanrekenen dat Portugal nog zo ver weg is. De Welshmen, die sinds 1958 nooit meer de eindronde van een groot toernooi bereikten, probeerden de ruimte zo klein mogelijk te houden. Met succes. Woensdag in Cardiff zullen ze echter initiatieven moeten nemen, met alle risi co's van dien. De Russische doelman Sergej Ovtsjinnikov zal er niet bij zijn. Hij kreeg geel (zijn tweede in de voorronde), nadat het rustsignaal al had ge klonken. Ook spelbepaler Alexander Mostovoi is ge schorst. Letland zorgde voor een verras sing door het veel sterker geach te Turkije - derde op het laatste WK - met 1-0 te verslaan. Dat was verdiend. Verpakovskis, die in de openingsfase geel kreeg wegens een schwalbe, scoorde MOSKOU - Voor aanvang van het EK-kwalificatieduelRus land-Wales (0-0) is het zaterdagavond tot ongeregeldhedej gekomen. Ongeveer vierhonderd Russische supporterê wachtten voor hotel Rossija bij het Kremlin de 'vijand'op De politie arresteerde tien lokale hooligans wegens het uitlok king van een vechtpartij. De Russische voetbalbond kan ook een straf tegemoet zien wegens wanordelijkheden tijdens de wedstrijd. Vanaf de tribune vlogen een aantal projectielen waaronder rotjes, op het veld. ANP/RTR TEPLICE - De Tsjechische voetballer Karei Poborsky heeft bij de vriendschappelijke wedstrijd tegen Canada (5-1) fet nationale interlandrecord geëvenaard. Met zijn negentigste officiële duel voor zijn land kwam hij op gelijke hoogte mei Zdenek Nehoda, die in de jaren zeventig furore maakte inhei nationale team. Poborsky luisterde in de tweede helft zijnju- bileum op met een doelpunt. De andere Tsjechische treffersin Teplice kwamen op naam van Jankulovski, Heinz, Sionkoen Skacel. Radzinski was productief voor Canada. ANP/SID LONDEN - De Engelse voetbalinternationals hebben de tionale voetbalbond FA opgeroepen voortaan een duidelijks selectiebeleid te voeren. De FA moet de criteria waaraan®, ternationals moeten voldoen duidelijk omschrijven, zodatet geen ruimte voor misverstanden of verkeerde interpretatie overblijft. Aanleiding voor het opmerkelijke verzoek zijn twee recente incidenten rondom het Engelse team. Onlangs schorstedeFA verdediger Rio Ferdinand, nadat hij een dopingtesthadge mist. Vrijdag werd aanvaller Alan Smith al na een daguitdt selectie gezet omdat de politie hem oppakte. Smith wordter- van verdacht dat hij vanaf het veld een fles in het publiek m gooide, waarbij een vrouw op het hoofd werd geraakt. De spelers gaven een gezamenlijke verklaring uit, waarina stellen dat de FA zich momenteel te veel laat leiden door it- Bi vloeden van buitenaf. De bondscoach en spelers zouden daar door onnodig onder druk komen te staan. „Door Rio en Als buiten de groep te zetten, heeft de FA hen al veroordeeld™»- dat hun schuld bewezen is. Daardoor wordt hen allebei» recht ontnomen dat voor ieder individu moet gelden, niet ai- wee leen in het voetbal, maar in de hele maatschappij", zoschrij- zoni ven de Engelse voetballers. ANP/AFP "laat leu CAIRO - Egypte heeft zaterdagavond in Caïro een oefenwed-lter strijdtegenZuid-Afrikamet2-l gewonnen. Oud-AjaciedlE- m do maakte het beslissende doelpunt in blessuretijd. Bemi tóe McCarthy, een andere voormalige Amsterdammer, had it lij score tien minuten na rust geopend. Midhat Abdelhadi her stelde het evenwicht. ANP BURSA - De voormalige Roemeense international Gheorjklaci Hagi is opgestapt als coach van de Turkse voetbalclub Bus- trail aspor. De prestaties van het team voldoen niet aan zijn ver- iijc wachtingen. „Ik ben iemand die hoge doelen heeft en met Bursasporïji die niet te verwezenlijken. Ik kan daarom niet anders da Jjjd dan stoppen", lichtte Hagi zijn besluit toe. Bursaspor staatnj dit moment vijfde in de hoogste Turkse competitie. SID |:aa I at wet( iege ploe «aal leb erw I tan ih: spra wezi pan iers 0P-. was ren sas -zei Jn ven, Maa VUll ree groe Het la vele •wek -beur foto Jeff J.Mitchell/RTR Noorwegen-spits Tore Andre Flo probeert de Spanjaard Ivan Helguera (rechts) van zich af te houden. foto J.C. Cardenas/EPA in Riga na een halfuur. Hij con troleerde een lange pass, stuur de zijn bewaker Emre Atif het bos in en stiftte de bal fraai langs doelman Rüstu Recber in het net. In de tweede helft liet hij nog een enorme kans op 2-0 liggen. De Letse hoop op deel neming aan de eindronde van het EK voetbal - dat zou voor het eerst zijn - was gezien het vertoonde spel gerechtvaar digd. De Turken eindigden met tien man, omdat verdediger Emre Asik plaaggeest Rimkus, die hem stevig vasthield, een op zichtige elleboogstoot gafNiet temin waren ze daarna nog dicht bij de gelijkmaker. Emre Belözoglu kopte vallend tegen de paal na een goede voorzet van Ibrahim. De wedstrijd begon met een minuut stilte ter nage dachtenis van de slachtoffers van de bomaanslagen in Istan bul. Spanje verzuimde voldoende afstand te nemen van Noorwe gen, dat woensdag nu aan één doelpunt genoeg heeft, ervan uitgaande dat de defensie geslo ten blijft. Deze kwam in het Mestalla-stadion wel zwaar on der druk maar bezweek niet, al kwam de voorzienigheid enkele keren te hulp. De Spanjaarden kregen tal van kansen op een grote zege. Falen in de afwer king en een reeks fantastische reddingen van sluitpost Espen Johnsen voorkwamen die. Noorwegen leek zelfs met een gelijkspel weg te komen, maar vijf minuten voor tijd werkte Berg, op de huid gezeten door Raul en Baraja, de bal met het puntje van de voet in eigen doel. Iversen had de Noren na een kwartier op voorsprong gezet. Raul maakte al snel gelijk, waarna de Spaanse stormloop kon beginnen. Die bleef heel lang zonder succes. In de coun ter waren de Scandinaviërs en kele keren zeer gevaarlijk. ANP van onze sportredactie DEN HAAG - Zodra Jan Maarten Heideman een idee lanceert, raakt het schaats peloton in de war. Na het haaienvinnenpak, de klap schaats, de carve-schaats, de wisselschaats en vele andere nieuwigheidjes maakte de Willy Wortel van het mara thonpeloton afgelopen week zijn collega's opnieuw gek met een nieuwe term: „Vroeg-natuurijs". Zaterdag hadden de lange afstandsmannen hun onder komen nog op de kunstijs baan van Den Haag. Daarop werd de zesde Essent-mara- thon van de KNSB-competi- tie verreden. De zege ging naar Heideman en daarmee had hij bijna opnieuw een primeur. De DSB-kopman pakte zijn 47e overwinning op kunstijs en evenaarde het record van Richard van Kempen, die de overwin- ningslijst aller tijden alleen aanvoerde. Heideman toonde zich de snelste in de massasprint. Cédric Michaud (tweede) en Erik Huizebosch (derde) flankeerden hem op het ere podium. „Het is eigenlijk on gelofelijk", zei Heideman na afloop. „Ik heb nu 47 zeges behaald en ik rijd nu totaal ook voor de 47e keer in het oranj e leiderspak. Het berust allemaal op toeval." Naast de unieke prestatie van Heideman ging het ge sprek van de schaatsers in de residentie natuurlijk over zijn nieuwste uitvinding. Sommige rijders dachten in eerste instantie aan een grap toen het nieuws rond het ijs- plan van Heideman in de krant verscheen. Het concept behelst een natuurijsbaan van vijf kilometer lengte waarop geschaatst kan wor den bij temperaturen boven nul. TNO Milieu, Energie en Procesinnovatie heeft het rapport voor de verwezenlij king van het project al klaar liggen. De vraag is alleen nog wie het gaat financieren en waar de baan komt te liggen. In Den Haag had Heideman zijn zinnen gezet op de dag overwinning. Nog geen enke le zege viel hem dit seizen ten deel en dat aantal is vooreen klassementsleider wat karig. ,Ik kon niet tegen de druk om het record van Van Kempen te evenaren. Afgelopen woensdag heb ik tactisch overleg met mijn ploeggeno ten gehad. Dat heeft zijn vruchten afgeworpen." Vele schaatsers begonnen niet optimaal aan de wed strijd over honderd ronden. Door een verkeersongelukop de A4 bij Leiderdorp ont stond een lange file en daarin zat een groot deel van het pe loton. Rijders als Michaud, Van der Veen en Alderts meldden zich net op tijdvoor het startschot. „Niet ideaal natuurlijk. Ik reed in het be gin nog wat onwennig in de rondte", zei Michaud, die® tien ronden ook nog ten val kwam. De wedstrijd was van begin tot eind boeiend. Constant waren er uitlooppogingen De vluchters, onder wie An- genent, Jeroen de Vries,Peter de Vries en Lankhaar, waren echter niet in staat om uit greep van het jagende pelo ton te blijven. Bij het ingaan van de laatste ronde lag Mi chaud op kop. Heideman haalde de Fransman in de voorlaatste bocht in. „Dat ging niet zo netjes vond Michaud achterat „Heideman tikte me aan® ik raakte uit balans, waar door ik kostbare meters Prlis moest geven. Als dat niet was gebeurd, had ik gewonnen Eigenlijk had ik een pr°tes bij de scheidsrechter moeten indienen. Maar dat is1116 mijn stijl. Ik kom Heideman binnenkort wel weer tegen- Petra Grimbergen won voo de tweede achtereenvolgen de keer bij de vrouwen, schaatsster uit Heerenveen toonde zich de snelste in massasprint. Linda Verdou eindigde als tweede en 9'8 nielle Bekkering wendder Klassementsleidster Jen Huizebosch-Smit was gens een langebaanwedsr 1 in Heerenveen niet van partij en verloor haar kopp sitie. Linda Verdouwwerw nieuwe aanvoerster, nummer twee, Carien N beuker, viel in de finale. 4 Sm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 16