p O 15 I I I I Advocaat is een bange twijfelaar Silver Goal bij returns Tactiek Realisme is ver te zoeken bij spelers 23 Robben en Bouma aan selectie toegevoegd DU i@©öJI® Verzameling sterren kan voor de tweede achtereenvolgende keer toptoernooi mislopen maandag 17 november 2003 Schotten geloven in plaatsing EK Kloetinge komt eindelijk los Hoek gaat aan de leiding na winst Mytilus boekt belangrijke zege Becking klasse apart in Yerseke Mark Tuitert lost zijn belofte in Terneuzen raakt verder achterop Teamspirit Hulpeloos Bondscoach verliest alle geloofwaardigheid na afgang in Schotland Lafaard Uniek talent Zelfkritiek Aangever Blamage Oranj e angstig dichtbij tor Henri van der Steen GLASGOW - De spelers spra ken van pech en kleine manke mentjes en de bondscoach vond W jammer dat zijn topscorers uitgerekend deze middag het joel niet hadden gevonden. Jlaar nee: een blamage was het toch echt niet, die 1-0-neder- |aag in een kolkend Hampden Park tegen Schotland. fiet Nederlands elftal, een ver zameling over het paard getilde voetballers met een ego zo groot als hun bankrekening, lijkt het onwaarschijnlijke te kunnen laarmaken: diskwalificatie toor een groot toernooivoor de tweede keer op rij. Het kan zo maar, als woensdag spelers en coach weer net zo fantastisch in vorm zijn als zaterdag in Glas gow. Zelfs de eigen fans leken zich tegen de ploeg keren. Op het bomvolle, indrukwekkende Hampden Park waren de 5000 Nederlandse supporters zater dagmiddag doodstil, thuis aan de buis zal menigeen zich ook groen en geel hebben geërgerd aan Oranje. En wellicht is er stiekem op gehoopt dat Schot land de 1-0 tot het einde op het scorebord kon houden. Het Nederlands elftal blameer de zich opnieuw, tegen een ver zameling café-voetballers, die door hun vechtlust en teamspi rit indruk maakten. De zege was volkomen verdiend, hoewel Oranje zich zou kunnen bekla gen over een beetje pech: O ver mars had een strafschop moeten krijgen, Van der Meyde knalde op de lat, een kopbal van De Boer werd van de lijn gehaald, Stam en Van Nistelrooij hadden kunnen scoren en Seedorf miste een goede kans door de bal net voorbij het kruis te laten vlie gen. Was het allemaal pech? De twee spitsen (Van Nistelrooij en Kluivert) mocht niks worden verweten, vond Advocaat. „Die kunnen elk moment scoren, vandaag helaas niet. Maar dat was niet hun schuld, dat lag aan de spelers eromheen." En die spelers eromheen had hij zelf opgesteld. De verkeerde dus. De intentie en kwaliteit van een elftal zie je doorgaans aan het spel in het eerste kwartier. Oranje viel zaterdag weer net zo hard door de mand als tegen Tsjechië: geen lijn, geen kwali teit in de passing. Advocaat had toch weer gekozen voor Klui vert op het middenveld, achter Van Nistelrooij als diepste spe ler en voor het linksbenige koppel Cocu-Davids voor de verdediging. Het was een fatale keuze, zoals verwacht. Schotland speelde agressief en slim, met spelers als Fletcher en McCann, die aan de zijkanten tussen de Nederlandse linies lie pen en de backs Van Bronck- horst en Ooijer vrij lieten. In balbezit werd redelijk vaardig gecombineerd. De 1-0 na 20 mi nuten was verdiend. De goal had bovendien kwaliteit. Mc- Fadden en Fletcher, twee jon kies van 19 en 20, tructen Van Bronckhorst, Cocu en de te laat instappende De Boer, via wiens been het schot van McFadden tegen het net vloog. Nederland slaagde er nauwe lijks in een fatsoenlijke combi natie bij elkaar te spelen. Over- mars was soms dreigend op links, Van der Meyde had een aantal uitstekende acties, maar door het centrum was er weer geen passing van betekenis. Voor de zoveelste keer bleek bo vendien dat Van Nistelrooij niks heeft aan Kluivert. Dat de twee elkaar niet aanvoe len bleek nog eens kort voor rust, toen Van Nistelrooij op het middenveld schitterend weg draaide van een tegenstander, aan een rush begon en Kluivert met een steekballetje vrijspeel de. De wisselspeler van Barcelo na verwachtte kennelijk niks meer en struikelde hulpeloos over de bal. Weg kans. Na rust lag Oranje uiteraard bo ven. Advocaat zal menen dat hij dat toch maar mooi fikste, door Seedorf in te brengen voor Van Bronckhorst, maar het is een voetbalwet dat de underdog- op-voorsprong zich terugtrekt op eigen helft en de stand gaat verdedigen. Seedorf was alleen optisch een versterking. De postbode uit Milaan (halen en brengen-voetbal) wekte op nieuw de indruk zich als de eni ge echte spelmaker van Oranje te zien. Dat was zeker het geval toen Van der Vaart werd inge bracht. Die werd door Seedorf enkele keren opzichtig overge slagen. Zelfs de wissels van Ad vocaat waren dubieus. Geen Van Hooijdonk in de slotfase, wel counterspits Makaay. En ui teraard geen Sneijder, want die zat op de tribune. En dan klagen over een gebrekkige aanvoer voor zijn wereldspitsen. GPD Hgard Davids was een wankele schakel op het middenveld, zoals hier in het duel met de Schotse verdediger Steven Pressley. foto Marcel Antonisse/ANP ZEIST - De selectie van het Nederlands voetbal elftal is voor de return van Play-offs in de EK- kwalificatie tegen Schot and uitgebreid met Wil ted Bouma en Arjen Rob ben. Beide PSV'ers meldden z®h net als de andere in ternationals gisteravond het trainingskamp van Oranje in Noordwijk. aaP Stam behoort niet neer tot de spelersgroep woensdagavond in "e Amsterdamse Arena een achterstand van 1-0 ®°et ombuigen. De voor- Stf)DrtCiv> 1-- i stopper kreeg 111 Hampden zaterdag Park zijn ...ruai ram zijn weede gele kaart van het Kwalificatietoernooi en is geschorst. Schotland m®et het zonder de ge dorste Christian Dailly stellen. Hank de Boer heeft een l te blessure aan zijn bovenbeen. De aanvoer- er speelde de wedstrijd egen de Schotten echter ®aal uit en is normaal j proken inzetbaar voor be return. Ofanje werkt vandaag en orgen de laatste trainin- °en voor het crucialeduel de Schotten af. ANP door Henri van der Steen GLASGOW - De Schotse fans zongen het uit volle borst: 'He's bald, he's fat, he's going to get the sack: Advocaat! Advocaat!' Het klopt niet. Dick Advocaat is niet langer kaal, hij is niet vet en hij wordt ook niet op straat ge kegeld, zelfs niet als Oranje zich woensdag niet plaatst voor het EK voetbal in Portugal. Want anderhalf jaar geleden al heeft Advocaat beloofd zelf op te stappen als het Nederlands elf tal zich niet kwalificeerteen lo ze belofte overigens, omdat geen enkele (Nederlandse) bondscoach in zo'n geval nog kan blijven zitten. Advocaat ze ker niet! Ongeacht de uitslag van woens dag heeft Advocaat intussen al zijn geloofwaardigheid ver speeld. Hoe spannender het werd, de afgelopen maanden, des te meer fouten maakte hij. Advocaat heeft zich laten ken nen als een twijfelkont. Ooit zei hij: „Als het nodig is, kan ik meedogenloos zijn." Meedogenloos zijn vooralsnog alleen de feiten: Advocaat is er in geslaagd een onder Van Gaal al failliete selectie intact te hou den en jonge, echte voetballers buiten de deur te houden. Zijn beleid van de afgelopen week was helemaal catastrofaal: geen Robben in de selectie, geen Van der Vaart in de basis en de beste man van de laatste interland, Sneijder, op de tribune. Advocaat deed de afgelopen da gen alles fout wat een coach fout kan doen: verkeerd systeem, verkeerde opstelling en uitspra ken die haaks stonden op wat hij deed. Advocaat wilde met voet bal van Schotland winnen, maar flanste een opstelling in elkaar waarin de achterste zes veldspelers ongeschikt zijn om de aanval te voeden. Wat zei Ad vocaat na afloop: „Het lag niet aan de spitsen, de aanvoer was niet goed." Hij zei nog meer, toen hij zijn keuze voor het duo Van Nistel rooij-Kluivert probeerde te rechtvaardigen. „Van Nistel rooij en Kluivert scoorden op de training en de alternatieven scoorden niet. Bovendien waren ze gretig." Clubtrainers selecte ren vaak op trainingsvorm, bondscoaches niet. Ruud van Nistelrooij (hij riep het twee maanden geleden in Praag uit frustratie) heeft dus gelijk: Advocaat is een lafaard. Dat bewees hij nog eens met een andere uitspraak op de perscon ferentie na afloop, toen hem werd gevraagd of hij woensdag dus met drie verdedigers begint, tegen de twee Schotse spitsen. „Nee, want als de Schotten met drie spitsen spelen, kom ik een mannetje te kort." Iedereen weet dat Schotten in geen hon derd jaar met drie spitsen heb ben gespeeld. En dat zegt een coach die tegelijk blijft beweren altijd van de eigen kracht uit te gaan. Het hoeft niet erg te zijn, dat journalisten het met Advocaat niet meer zien zitten, erg is wel dat de spelers geen enkele fidu cie meer kunnen hebben in hun coach. Ze zeggen het natuurlijk niet, maar de belangrijkste spe lers worden nu al bijna twee jaar beschadigd en beledigd door Advocaat. Hij is er steeds als de kippen bij om te constateren dat de een of andere back niet door schoof of dat deze of gene bui tenspeler geen rendement had, maar in voetbal gaat het om de as van het elftal. Die as is door Advocaat stelselmatig verkeerd bezet. van onze sportredactie AMSTERDAM - Bij de re turns van de vijf play-offwed- strijden voor het Europees kampioenschap voetbal, die woensdag worden gespeeld, is de regel van de zogeheten Sil ver Goal van kracht. Als woensdagavond in de Am sterdam Arena in de wedstrijd Nederland - Schotland na ne gentig minuten een 1-0-stand op het scorebord staat, wordt er minimaal vijftien minuten verlengd. De ploeg die na af loop van dat extra kwartier het meest heeft gescoord, is winnaar en plaatst zich voor het EK in Portugal. Is de stand ook na de eerste verlenging gelijk, dan wordt nogmaals vijftien minuten ge speeld. Is de stand na die tweede verlenging nog altijd gelijk, dan volgt een straf- schoppenreeks. In de verlenging gescoorde uitdoelpunten tellen niet meer dubbel. Dat is tijdens de reguliere speeltijd wel het ge val. Is het na negentig minuten 2-1 voor Nederland, dan kwalifi ceert Schotland zich op grond van het uit gescoorde doel punt. Staat diezelfde uitslag na de verlengingen op het score bord, dan worden er straf schoppen genomen. ANP Een hele week is er geleu terd over de tactiek van het Nederlands elftal. Dan weer zou die spelen, danweer zou die de voorkeur krijgen. Onze bondscoach deed heel geheimzinnig en wilde zijn opstelling maar niet prijsge ven. Terwijl het toch zo sim pel was. Geiooon de beste elf opstellen, jongens laten spe len die bereid zijn om er 90 minuten lang voor te gaan. Maar uiteindelijk stonden toch weer de verkeerde men sen in de basis. Hoe is het toch mogelijk? We hebben twee coaches, Advocaat en Van Lingen, die heel lang in Schotland hebben ge werkt en het Schotse voetbal door en doorken nen. Men sen, die dus moeten we ten dat de Schotten al honderd jaar het zelfde voetbal spelen, met twee spitsen en met mensen die van achteruit de ballen naar voren rammen. Waarom begin je dan in hemelsnaam met vier verdedigers aan zo'n wedstrijd? Advocaat had vanaf het begin met twee mandekkers moeten spelen. Dan waren we ook nooit, zoals nu na afloop werd ver kondigd, een mannetje op het middenveld tekortgekomen. Hij had ook Van Nistelrooij en Kluivert niet samen moe ten laten spelen. Ze horen als spits bij de toptien van Euro pa, maar ze hebben het sa men niet. Dat is al eerder in de kwalificatiereeks geble ken. En dan hoor ik Advo caat zeggen dat de spitsen scherp op de training waren. Dat is leuk, maar het gaat om de wedstrijden. Die twee gunnen elkaar de bal gewoon niet. Ze waren op eigen succes uit, net als See dorf. Die liep alleen maar met die bal en zag zijn medespe lers niet staan. Seedorf is een heel goede clubvoetballer, net zoals Nilis dat was bij PSV, maar Seedorf is geen man voor Oranje. Daar moest Arjen Robben, die dus veel beter is, voor thuisblij ven. Misschien ook had Advocaat Kluivert en Overmars niet moeten selecteren. Die jon gens hebben bij hun club de laatste tijd heel weinig ge speeld. In zo'n wedstrijd heb je jongens nodig, die alles of niets spelen. Daarom was het ook zo onbegrij pelijk dat Van der Vaart niet startte en dat Van Hooijdonk het laatste halfuur niet werd ingezet. Volgens Advocaat had Van Hooijdonk niks te zoeken tegen die lange Schotse verdediger. Hij deed net of Van Hooijdonk niet kan voetballen. Waarom se lecteer je hem dan? Van Hooijdonk is een ideaal breekijzer en je kunt hem al tijd aanspelen, door de lucht en over de grond. Hij is ook iemand die nog eens een overtreding kan uitlokken en dan met een vrije trap kan toeslaan. Het gemak waarmee nu over die wedstrijd in Schotland wordt heengestapt.... Die ar rogante houding, daar kan ik me kapot aan ergeren. Ik hoor nu iederen roepen dat ze er woensdag alles aan zullen doen. Ja, dat zou er nog bij moeten komen. Gérard de Nooijer Van Nistelrooij is een schitte rende spits die echter zelden of nooit de gewenste aanvoer kreeg. Kluivert is misbruikt als middenvelder, de balafpakkers Cocu en Davids werden in een centrale, spel verdelende rol ge dwongen. Op die twee (en op Van Bommel) heeft Advocaat - zelf vroeger een driftkikker op het midden veld - het kennelijk meer dan op subtiele technici als Van der Vaart en Sneijder, die volgens de bondscoach te jong was voor een grote wedstrijd als zater dag. Daar dacht Berti Vogts heel an ders over. Die durfde het wel aan te spelen met jongens van 19 en 2 0Toegegevende uitblinkende Fletcher is bijna vier maanden ouder dan Sneijder... Achterin bleef hij het vertrou wen maar geven aan Frank de Boer, van wie iedereen kon zien dat hij op zijn laatste benen loopt. Het past helemaal bij Ad vocaat, die naar eigen zeggen dus meedogenloos kan zijn, maar in de praktijk heel anders is: behoudend, bang, weifelend, met een uniek talent elke keer weer de verkeerde opstelling te maken. Oranje kan Portugal nog steeds halen, maar het lijkt uitgeslo ten, dat Advocaat dan nog bondscoach is. Iemand die zo veel blunders achter elkaar maakt, is alle autoriteit kwijt. GPD door Marcel van der Kraan GLASGOW - De spelers van het Nederlands elftal zijn ervan overtuigd dat na woensdag avond de tickets voor het EK voetbal kunnen worden besteld. Het avontuur in de Algarve lonkt, want het verlies in Glas gow (1-0) heeft het zelfvertrou wen nauwelijks aangetast. De internationals blijven onver minderd geloven in eigen kun nen en gaan ervanuit dat ze woensdag in de Arena de zaak rechttrekken. „Ik weet dat het niet altijd zo werkt in het voetbal, maar als ik de elftallen van Schotland en Nederland naast elkaar leg, hoort er maar één ploeg in Por tugal te zijn", zei Patrick Klui vert. „Dat is Nederland." De meest opvallende man bij Oranje, Andy van der Meyde, voegde eraan toe: „Waar het in Glasgow aan ontbrak was een beetje geluk. Dat was alles. We moeten er verder niet zo nega tief over doen." Waar het ongebreidelde opti misme in de spelersgroep van daan komt is een compleet raadsel. De staat van het Neder landse voetbal is door eerdere missers in de kwalificatie en de nu desastreuze start in de play offs tegen Schotland zorgwek kend. Kennelijk omdat ze bijna allemaal in dienst zijn van grote Europese clubs en daaraan een zekere status ontlenen, volhar den de spelers van Nederland in hun geloof dat de nationale ploeg kwaliteit in overvloed heeft. De zelfkritiek ontbreekt bij een stel spelers, die toch een groot risico lopen hun interlandcar rière af te sluiten zonder grote prijs. Want Nederland levert ook onder Dick Advocaat weer te veel wanproducten. Het collectief faalt te vaak en ook op de individuele klasse valt van alles aan te merken. Dat bleek ook in Glasgow weer. An dy van der Meyde speelde zo op het oog als rechterspits een aar dige wedstrijd, maar van de ze ven voorzetten die hij zaterdag van zijn schoen liet vertrekken, kwamen er slechts drie aan bij een van de spitsen. Van alle spe lers had hij ook het meeste bal verlies. In de afronding (bal op de lat) klaagde de buitenspeler over het ontbreken van geluk. Maar afmaken, zeker van zo'n tien meter (Van der Meyde zelf, Seedorf) is ook een kwaliteit. En hier gaat het dan nog om de bes te speler... Aanvoerder Frank de Boer draait als een van de weinige voetballers niet om de tekortko mingen heen. „In totaal kregen we vier grote kansen om te sco ren. Dat moet voldoende zijn, want op internationaal niveau hoor je er daarvan minstens één te benutten." Patrick Kluivert zocht de oor zaak van de problemen niet bij zichzelf. Hij had, zo zei hij na de wedstrijd, zijn werk naar beho ren gedaan. „De jongens kon den me in de eerste helft niet vinden. Daarom kreeg ik maar zes ballen." Kluivert zei zich te hebben ver baasd over het feit dat hij in Schotland opnieuw achter Ruud van Nistelrooij moest ope reren. Die keuze had hij na eer dere mislukte avonturen niet meer verwacht. „Ik dacht dat ik naast Ruud zou gaan spelen. In de laatste fase heb ik dat ook ge daan, omdat ik zag dat mijn te genstander met mij meeging als extra verdediger." Rafaël van der Vaart verloor zijn basisplaats, hoewel hij in Glas gow na een uur alsnog mocht opdraven voor Edgar Davids. Zijn plek op de reservebank zat de jonge Ajacied niet lekker. „Natuurlijk ben ik teleurge steld. Niemand is verzekerd van een basisplaats. Maar dit zag ik niet aankomen. Ik hoop dat de bondscoach de lijn nu doortrekt van de slotfase tegen Schotland en dat ik woensdag vanaf het begin speel", aldus de jonge Ajacied, die achter Ruud van Nistelrooij of Kluivert nog steeds het beste rendeert als aangever. Andy van der Meyde vertrouwt erop dat Dick Advocaat voor het tweede deel van de play-offs te gen Schotland niet te veel aan de ploeg gaat sleutelen. Al thans, niet aan het aanvallende deel. „De Schotten zijn niet ge wend tegen echte buitenspelers te spelen. Ik kon heerlijk mijn acties maken. Alleen moeten ze me wel veel de bal geven. Ik ben een jongen die het van al de ac ties moet hebben." Hij vindt wel dat Nederland za terdag over de Schotten heen had moeten lopen. „Als we een goal hadden gemaakt, was dat ook gebeurd." De vraag is wanneer het realis me terugkeert bij de spelers van Oranje. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 15