PZC Zonder meneer geen voorstelling P rjilAMNESTY giro 55 2000 V NSGK. Elk kind speelt mee. 0 12 Inwoners Koudekerke klagen over paardenpoep gehandicapte kind Brandweercommandant ziet samenvloeien diensten als onvermijdelijk sw maandag 17 november 2003 Emotie Toneel Tevreden Ja, ik steun Amnesty International LH m Z|9 International Tholen betaalt voor uitbreiding Calvijn College Amsterdam www.nsgk.nl nederlandse stichting voor het Pleidooi voor één hulporganisatie door Wout Bareman TERNEUZEN - De hulpdiensten in Zeeland zullen in de toekomst samen vloeien tot één organisatie. Daarvan is commandant J. Meijering van de brandweer Terneuzen overtuigd. Vanwege de korte lijnen tussen de hulporganisaties zou het goed kunnen dat Zeeland wordt aangewe zen als proeftuin voor de rest van het land. Meijering: „De hulpverlening zal er in de toekomst heel anders uitzien. Het dringt steeds meer door dat het de bur ger worst zal wezen of bij een ongeluk van welke orde dan ook een rood, een wit of een geel autootje komt voorrij den. Als er maar hulp komt. Het is de voorbode van een discussie die moet leiden tot een veel verdergaande sa menwerking van de hulpdiensten dan nu het geval is. Je ziet er al voorbeelden van. De hulpverlening in de Wester- scheldetunnel, bijvoorbeeld, gebeurt in heel nauwe samenwerking. Je hoeft daar geen drie kapiteins op het schip te hebben; één man neemt de leiding en regisseert de hele operatie." Hetzelfde gebeurt ook al bij de inci- dentbestrijding op het water. Ook dan wordt nauw samengewerkt. „In Zee land hebben we het voordeel dat het speelveld klein is en we elkaar goed kennen; je komt elkaar immers steeds weer tegen. Dus zijn de omstandighe den om snel te komen tot de vorming van één professionele incidenten- en hulpverleningsorganisatie hier goed. Gezien de omvang van het werkgebied ligt het voor de hand dat wij straks worden aangewezen als gebied waar met een dergelijke organisatie kan worden geëxperimenteerd." Meijering ziet wat betreft de calamiteitenbestrij - ding op de Westerschelde een belang rijke, coördinerende rol voor Terneu- zens burgemeester J. Lonink. „We ste venen af op een speciale hulporganisa tie voor de tunnel én de Westerschelde. De besprekingen die nu gaande zijn, monden uit in de vorming van één hulpverleningsapparaat, compleet met blusboten en dergelijke. Lonink heeft het voortouw genomen. De calamitei tenbestrijding op de Westerschelde en ook het Kanaal Gent-Terneuzen schreeuwt al jaren om een gedegen aanpak. Tot nu toe is het daar niet van gekomen, het zal geld kosten. En snel." door Ali Pankow OUWERKERK -Het verhaal is in feite simpel: de gloriejaren van de hoofdrolspeler van een Shakespearetoneelgezelschap zijn voorbij. 'Meneer' is aan het einde van zijn Latijn, maar wil niet stoppen. Zegt niet te kun nen stoppen. Maar zijn verval gaat snel en in zijn aftakeling trekt hij enkele naasten met zich mee: zijn vrouw, zijn toe gewijde toneelmeesteres, een jonge, ambiteuze actrice die nog zo graag met hem zou vrij en én zijn 'Dresser', oftewel Norman zijn rechterhand. Dat is in het kort de plot van 'McLear'de nieuwste produc tie van Toneelgroep Ouwer- kerk. Het betreft een bewer king van het stuk 'The Dresser' van Ronald Harwood onder re gie van Ad van Geesbergen. Ondanks die heldere verhaal lijn duurt het even voor je als toeschouwer je de asem van de voorstelling hebt eigen ge maakt. Van Toneelgroep Ou- werkerk is bekend dat ze geen hapklare brokken levert, maar dit keer moet het publiek wat extra z'n best doen om 'erin' te komen. Zodra 'Meneer' zijn in trede doet, lukt dat overigens uitstekend. De sterspeler is net op tijd uit het ziekenhuis weg gelopen om voor de 2 2 7 ste keer zijn hoofdrol in 'King Lear' te spelen. Zonder Meneer immers geen voorstelling en ziekte, ou derdom of uitputting zijn daaraan ondergeschikt. Eugè- ne Totté maakt een glansrol van 'Meneer'. Hij weet een prachtige balans te vinden tus sen broosheid, grandeur en weerbarstigheid. Hij krijgt daarbij prima tegenspel van Guido den Broeder als 'the Dresser'. De persoonlijke ij del heid voorbij geven deze twee spelers zich vol overgave aan hun personages. Ook Joke Stuijvenberg blijkt met de rol van 'Mevrouw' pri ma uit de voeten te kunnen en schakelt soepel van de ene felle emotie in de andere. Ondanks de bescheiden rol die dit keer is toebedeeld aan Yolanda Smits (de jonge actrice) weet op het podium de verhoogde aanwe zigheid uit te stralen. Jannie Kunst levert als aan de drank verslaafde toneelmeesteres Magda een verdienstelijke bij drage aan vooral enkele hilari sche momenten in de voorstel ling. Jammer dat de regie haar geen ruimte biedt af en toe ook ingehouden te spelen. Speci- Scène van McLear door Toneelgroep Ouwerkerk. fiek de scène waarin 'Meneer' haar een ring aanbiedt, verliest zijn kracht door de afwijzende schreeuw van Magda, terwijl meer ingetogen spel wellicht mededogen zou opwekken. Daar lijkt de regisseur echter niet op uit. Met een regiecon cept waarin vormvondsten de boventoon voeren benadert hij het menselijk verval vooral ra tioneel en biedt hij de toe schouwer weinig mogelijkheid zich ook betrokken te voelen bij de personages. Anderszijds levert dat ook weer prachtige momenten zoals het duet 'Are you lonesome tonight', het plotseling uit de rol stappen van 'Meneer' en dan ineens de verrassende overkill aan emo- foto Marijke Folkertsma ties met het bekende 'Ne me quitte pas' van Jacques Brell. McLear wordt nog opgevoerd in dorpshuis Ouwerkerk op woens dag 19, vrijdag 21 en zaterdag 22 november, aanvang 20.30 uur. door Ron Maqnée KOUDEKERKE - Koudeker kenaren ergeren zich groen en geel aan de paardenpoep op trottoirs en wegen. Dat bleek af gelopen zaterdag tijdens een discussiedag van de Dorpsbe langen en Toerisme Veere (DTV). Bij meerdere dorpsbe woners prijken paardenfecaliën bovenaan het ergernissenlijstje. De klachten, ergernissen en op merkingen kwamen zaterdag middag in de kantine van sportzaal de Couburg in Kou- derkerke ter sprake. De DTV had een speciale discussiedag georganiseerd over de kern. In de ochtend konden verenigin gen hun zegje doen, in de mid dag was het de beurt aan indivi duele burgers. Overigens was de opkomt beperkt, 's Ochtends waren drie verenigingen pre sent, 's middags gaven vier Kou dekerkenaren acte de présence. Toch waren de klachten behoor lijk eensluidend. De grootste er gernis, paardenpoep, werd zo wel 's ochtends als 's middags genoemd. In Koudekerke zijn nogal wat ruitersporters actief. Veelal maken die een tocht in de duinen over de speciaal aange legde ruiterpaden. Maar voor dat de paarden en hun berijders het duingebied hebben bereikt, moeten ze eerst Koudekerke door. Daarbij laat het paard nog wel eens wat hopen achter, tot ergernis van dorpsbewoners. Een andere grief die zaterdag te berde werd gebracht, betreft de straatverlichting. Onlangs be sloot de gemeente Veere uit be zuinigingsoverwegingen de straatverlichting nog maar op halve kracht te laten schijnen. Een Koudekerkenaar was het daar niet mee eens en vreesde een toename van criminaliteit als gevolg van het spaarzame lichtgebruik. Ook kleinere ergernissen pas seerden de revue. Zo wilde de toneelvereniging van Koude kerke graag een krachtstroom bron verlegd zien in Sporthal de Couburg. Voor de belichting van het toneel is de krachtstroom bron nodig. De leden van de ver eniging boden zelf aan de werk zaamheden te verrichten. Frac tievoorzitter R. van der Meer van de DTV zag wel wat in tel aanbod van de toneelvereni- ging. „Vaak hebben we hetindê gemeenteraad over een half mi], joen alsof het niets is. Terwijl het hier gaat om nog geen dui zend euro. De leden van de to- neel vereniging willen nota bene zelf de stroombron willen aan leggen. Ze vragen alleen de ge meente om de materiaalkosten te dekken. Dan zeg ik: g stap daar toch eens in." Al met al was Van der Meer te vreden over de disscussiedag. „We hebben veel opmerkingen en klachten gehoord. Wemaken van deze dag een rapportje dat we zullen aanbieden aan het college." In de opzet van de mid dag is DTV geslaagd, vindt Van der Meer. Met de middag pro beert de partij de kloof met de burgers te verkleinen. „Alspoli- tieke partij kun je natuurlijk niet overal tegelijk zijn. Daar-, om is het goed om zo naar dt mensen te luisterenf 'sG 6t We hopen op een bijdrage van 4,50 per maand, maar u kunt al lid worden vanaf 10,00 per jaar. ik machtig Amnesty International I 4,50 per maand LH anders, nl. per maand/jaar* af te schrijven van mijn rekeningnummer I I i I I lIIILI Naam/voorletters Straat Postcode/woonplaats Telefoonnummer Geboortedatum Datum Handtekening *Doorhalen wat niet van toepassing is. Wij willen u graag informeren over de besteding van uw giften. Als u hier geen prijs op stelt, kunt u dit aangeven via onderstaand adres of telefoonnummer. Stuur deze bon in een envelop naar: Amnesty International, Antwoordnummer 10840,1000 RA Amsterdam, (postzegel mag, hoeft niet). Of bel (020) 626 44 36 of kijk op www.amnesty.nl Support our fight for human rights Vrijheid is voor u vanzelfsprekend. In veel te veel landen is diezelfde vrijheid echter helemaal niet zo van zelfsprekend. Nog steeds worden overal ter wereld dagelijks mensenrechten geschonden. Amnesty International doet er al meer dan 40 jaar alles aan om dat tegen te gaan. En met succes. Zo hebben na snelle acties talloze mensen hun vrijheid herkregen en hebben we vele martelingen kunnen voorkomen. Voor ons werk zijn we volledig afhankelijk van u. Er is al veel bereikt. Maar er moet helaas nog veel meer gebeuren. Steun Amnesty. Nü. Want ook vandaag rekenen er mensen op Amnesty die niet tot mor gen kunnen wachten. THOLEN - De vestiging van htl Calvijn College in Tholen volgend jaar uitbreiden. De ge meente Tholen is bereid het geld dat daarvoor nodig is, ruiméti miljoen euro, beschikbaar Ie stellen. De uitbreiding is noodzakelijk om het nieuwe vmbo-: goed te kunnen uitvoera Daarvoor krijgt de school er ruim zeshonderd vierkante me ter bijDeze ruimte is nodigvoor het realiseren van een media theek, vier kleinere groepsruim- tes, drie semi-praktijklokalei en een werkplek voor de docen ten. Als de uitbreiding gereed is, de school volledig toegerust op de onderwijskundige vernieu wingen. Het gebouw heeft dan een capaciteit van 370 leeriin- gen. Dat is, gezien de prognose r zeker genoeg voor de komeè tien jaar. Sporten, spelen, vakantie. Kinderen met een handicap willen niets liever dan gewoon meedoen. Daarom zorgen we dat speelplaatsen worden aangepast, maar ook schoolklassen, computers, werkplekken en woonhuizen. In 2003 - het Europees Jaar van mensen met een handicap - willen we nog méér klaarspelen. Doet u mee? GOEDE DOELEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 12