Georgiërs zijn Sjevardnadze beu Amerikaans leger doodt vermeende militanten in Irak Gezondheid Reve gaat snel achteruit NU VIER VOOR VIER VEER TIG Taxi's in Argentinië zijn verkapte politieauto's Hamas geeft wapenstilstand geen kans Illegalen maken kans op Britse verblijfstatus 5 Gesprekken over uitwisseling gevangenen zitten nog in verkennende fase zaterdag 15 november 2003 Redacteuren aangeklaagd voor satire over Spaanse prins Sr3Har£3LlSfaeIifde Zeeuwse echtgenote oppositieleider hoopt op vreedzame ommekeer Afgewezen man vergiftigt kinderen Bestand aangekondigd op Corsica Iers dorp weert Engelstaligen Duitsland wilde inval met hulp IRA Chinezen ongeschikt voor dienst Frankrijk stopt met verhogen accijns op tabak HEMA j jpnrPransLindenkamp §\0 PAULO - De taxichauf- feurs in de Argentijnse hoofd stad Buenos Aires hebben sinds éteren een politiepet' op. Ver dachte zaken die zij onderweg waarnemen rapporteren zij via je boordradio aan de taxicen trale, die onmiddellijk de politie alarmeert. De politie verwacht hierdoor binnen vijf minuten op de plaats van het onheil te kunnen arrive ren. Met deze samenwerking - 'Ogen van de Stad' gedoopt - denken de taxibedrijven de vei ligheid in de tien miljoen inwo ners tellende metropool te ver groten. De ondersteuning heeft volgens Carlos Eggink, voorzit ter van de Associatie van Radio taxi's (ADRA), grote kans van slagen omdat taxi's in Buenos Aires praktisch permanent rondrijden. Maar hij benadrukt dat de samenwerking niet al leen tot doel heeft de door de economische crisis scherp toe genomen criminaliteit terug te dringen. „Elk probleem waar voor de aanwezigheid van de politie gewenst is, zal worden doorgegeven. Niet alleen een roofoverval. Maar ook een on geluk, een kapot stoplicht en brand." De Vakbond van Taxichauf feurs (ATC) vreest dat bestuur der en passagier(s) onnodig worden blootgesteld aan ver geldingsacties door delinquen ten. „Het gevaar bestaat dat cri minelen voertuig en inzittenden herkennen en hun gram zullen halen. Ik maak me zorgen hier over", zegt ATC-voorman Mar- celo Kirchmar. Maar volgens Eggink valt het met de risico's wel mee. „Het is niet de bedoe ling dat taxichauffeurs de taak van politie overnemen. Zij mel den wat ze zien en vervolgen hun rit." GPD Nederland overlegt met Thailand beurde onverwacht, omdat een rechtbank hem in maart 2002 had vrijgesproken. Kuijt zit al vijf jaar vast. In totaal zitten in Thailand vijf tien Nederlanders vast, van wie elf verdacht zijn van drugsde licten. Vier anderen zijn beschuldigd van fraude en vals heid in geschrifte. Twee Neder landers van Chinese origine hangt in Thailand de doodstraf boven het hoofd. Twee andere Nederlandse ver oordeelden hebben al meer dan acht jaar van hun straf uitgeze ten. Zij zouden daardoor me teen na ondertekening van een verdrag kunnen terugkeren. Het resterende deel van hun straf mogen zij dan uitzitten 'naar Nederlandse maatstaven'. Dat betekent in de praktijk vaak dat zij na enkele jaren vrij komen. VVD-europarlementa- riër Maaten voerde gisteren in Bangkok overleg met de Thaise minister van Justitie Pong- i joor Yvonne Hamar pnTon van Lierop den HAAG - Nederland en Thailand zijn besprekingen be gonnen over de uitwisseling van gevangenen. Het overleg van de ministeries van Justitie en Bui tenlandse Zaken met de Thaise autoriteiten zit nog in de ver kennende fase, zo heeft een woordvoerder van Justitie gis teren meegedeeld. Het is de bedoeling dat zo spoe- 'dig mogelijk uitsluitsel komt over een mogelijk verdrag met Thailand. Op grond van dat ver drag zouden Nederlanders die in Thailand zijn veroordeeld tot lange celstraffen, veelal wegens drugssmokkel, na acht jaar Thaise cel het resterende deel van hun straf in Nederland kun nen uitzitten. De Thaise ambassadeur in Ne derland had zich eerder al posi tief uitgelaten over een uitwis selingsverdrag. Landen als de Verenigde Staten, Groot-Brit- tannië, Zweden en Denemarken hebben een soortgelijk verdrag met het Aziatische land. Neder land heeft al een uitwisselings verdrag met Marokko. In de Tweede Kamer pleitte D 6 6 er onlangs voor snel tot een ver drag met Thailand te komen. Haar voorstel, waarover de Tweede Kamer volgende week stemt, kan op een meerderheid rekenen. Minister Donner van Justitie is op zich niet tegen een verdrag, maar ziet nogal wat obstakels. De kwestie is in een stroomver snelling gekomen, omdat de Ne derlander Machiel Kuijt in Thailand in hoger beroep tot le- l renslang is veroordeeld. Dat ge- MADRID - Een Spaanse open bare aanklager heeft twee re dacteuren van het Baskische dagblad Deia aangeklaagd, om dat ze de spot hadden gedreven met de Spaanse kroonprins Fe lipe en diens verloofde Letizia Ortiz, zo meldden gisteren Spaanse media. Deia publiceerde een fotomon- poppen Ken en Barbie naakt la gen tezonnen. Op een andere fo tomontage waren de prins en zijn verloofde als kussend paar achter de struiken afgebeeld. In het artikel komt ook een fic tieve oma van Letizia aan bod. Zij zegt dat haar kleindochter ver boven de prins is verheven, omdat Felipe nooit heeft ge werkt, met uitzondering van 'bet schudden van handen en bet inspecteren van militairen'. Telipe maakte twee weken gele ben bekend dat hij midden vol gend jaar met de televisiejour naliste Letizia Ortiz Rocasolano zal trouwen. ANP/DPA thepthepkanjana. Die stelt dat de ondertekening van een ver drag al in januari kan plaatsvin den. Later deze maand stuurt Thai land een delegatie naar Den Haag voor overleg. ANP GAZA STAD - Een Hamas-jongere springt door een brandende hoepel tijdens een bijeenkomst van de militante organisatie in Gaza-Stad, waar gisteren circa driedui zend mensen op af waren gekomen. Hamas-leider Sjeik Jassin zei in een toespraak tot de menigte bereid te zijn met de Pa lestijnse premier Qurei te praten over vrede. Jassin gaf een bestand over een staakt- het-vuren met Israël evenwel weinig kans.„We hebben geen bezwaar tegen een ge sprek en we willen luisteren naar wat Qurei heeft te zeggen. Daarna geven we hem on ze reactie", zei Yassin. „Maar onder de huidige omstandigheden is er geen kans op een wapenstilstand. Dat hebben we eerder gedaan, maar dat mislukte omdat de vijand geen vrede wilde." foto Mahmud Hams/AFP door René van Stee TERNEUZEN - Eigenlijk wilde ze in de Georgische hoofstad Tbilisi zijn om haar echtgenoot en oppositieleider Michail Sakaasjvili bij te staan in het verzet tegen Eduard Sjevard nadze en zijn clan. Maar in ver band met de gespannen situatie zitten de uit Terneuzen afkom stige Sandra Roclofs (34) en «gn onze redactie buitenland TIKRIT - Amerikaanse militai- 'en in een gevechtshelikopter hebben zeker zeven vermeende haakse militanten gedood, die enan worden verdacht dat ze in bet noorden van Irak een aan lag wilden plegen. Dat heeft een Amerikaanse militaire «oordvoerster gisteren gemeld. De woordvoerster zei dat het in- Qdent in de nacht van donder dag op vrijdagplaatshad. Zeiiet «eten dat de militanten met ra- setten een Amerikaanse basis «ilden bestoken. In de buurt Van locatie waar de Irakezen zijn neergeschoten ontdekten Amerikaanse militairen twee inkers. In de bunkers lagen ongeveer vijfhonderd raketten "Pgeslagen. De Amerikanen v°nden °ok een wagen die met giftig raketten was geladen, erder zei de woordvoerster dat een Amerikaanse burger die v°or het leger werkt donderdag ten noorden van Bagdad is doodgeschoten en dat een ande re Amerikaan gewondraakte. Onbekenden openden met auto matische wapens het vuur op de Amerikanen. In het zuiden van Irak is gisteren een Portugese journalist ge wondgeraakt. Een tweede is ontvoerd. Dat heeft het radio station TSF gemeld. Gewapen de mannen openden het vuur op drie jeeps waarin de Portugezen reisden. Amerikaanse gevechtsvliegtui gen en helikopters hebben gis teravond doelen bij de interna tionale luchthaven van Bagdad bestookt. Het is de derde avond op rij dat er explosies zijn te ho ren in en rond de hoofdstad. Negentien Italianen die gewond raakten door de aanslag op hun militaire hoofdkwartier in de Iraakse stad Nasiriya zijn naar Italië overgevlogen. Zij arri veerden gisteravond op het vliegveld Ciampino van Rome. ANP/AFP/RTR haar achtjarige zoontje Eduard 'vernoemd naar zijn Nederland se grootvader en niet naar Sje vardnadze' nu thuis bij haar ou ders in haar geboorteplaats. „Enkele weken geleden voerde ik nog campagne voor de partij van m'n man. Nu zit ik dus hier vast. Hoe lang dat nog gaat du ren, valt moeilijk in te schatten. Ik hoop dat het een kwestie van weken is. Het Georgische volk is nog nooit zo eensgezind geweest over de zaak waarvoor het nu vecht. Het kan niet anders of Sjevardnadze bezwijkt onder die druk. Vooral het massale en vreedzame karakter van de de monstraties moeten hem tot in keer brengen. Ze komen nu ook overal vandaan. De mensen zijn het zat, hij moet gaan", aldus Roelofs. Georgië, ooit veruit de welva rendste republiek ten tijde van de Sovjet-Unie, gaat al enige ja ren gebukt onder economische malaise en verpaupering. Cor ruptie, nepotisme en wanbe stuur beheersen het land met vier miljoen inwoners op grote Sandra Roelofs schaal. Na de parlementsver kiezingen op 2 november kwam het protest tegen het bewind in een stroomversnelling. De rege rende Burgerunie van Sjevard nadze, onderdeel van de verkie zingscoalitie Het blok voor nieuw Georgië, claimde in weerwil van talloze peilingen de overwinning. Volgens opposi tieleider Saakasjvili - ooit mi nister van Justitie onder Sjever- nadze - kan die overwinning alleen door verkiezingsfraude tot stand komen. Een compromis met de huidige machthebbers lijkt uitgesloten. Dat blijkt ook uit de telefoonge sprekken die Roelofs dagelijks met haar echtgenoot en vrien den in Georgië voert. „Ze trek ken momenteel een parallel met Milosevic in Joegoslavië. Hoe wel hij destijds veel steviger in het zadel zat dan Sjevardnadze nu, is ook hij onder druk van de bevolking opgestapt. Mijn man houdt zijn aanhang voortdu rend voor dat dit de Georgiërs ook zal lukken." Mede gezien de grote inter nationale druk waaronder Sje vardnadze staat, verwacht Roe lofs niet dat het tot een gewa pend ingrijpen komt. Zij stelt dat de internationale gemeen schap gebaat is bij stabiliteit in de regio, met name vanwege de aanleg van een oliepijpleiding van het Azerbeidzjaanse Bakoe naar Turkije over Georgisch grondgebied. Evenals haar echtgenoot hoopt zij dat ook het leger en de politie op den duur de zijde van de oppositie zullen kiezen. „Zij hebben geen zaak om voor te vechten. Ook zij hebben het bar slecht. Bovendien worden ze niet betaald. Desondanks ben ik natuurlijk heel bang dat mijn man iets zal overkomen. Daar om hoop ik dat de onrust zo snel mogelijk voorbij is en ik samen met m'n zoontje weer terug kan." door Esther Gotink LONDEN - Honderdduizen den illegalen in Groot-Brit- tannië krijgen de kans om uit de 'verborgen economie' te kruipen en een permanente verblijfsstatus te ontvangen. Het plan van minister van Bin nenlandse Zaken David Blun- kett is onderdeel van de identi ficatieplicht, die hij binnen vier j aar wil introduceren voor de 4,6 miljoen buitenlanders in Groot-Brittannië. Met de amnestie wil hij het Britse immigratiesysteem een schone lei bieden. Het pardon is niet bedoeld voor mensen die illegaal het land zijn binnengekomen. Al- leen mensen die langer zijn ge bleven dan hun tijdelijke werkvergunning toeliet, kun nen straks bij het ministerie aankloppen. Wie de verblijfs status aanvraagt, moet kun nen aantonen het Britse sys teem de afgelopen jaren niet te hebben misbruikt. Ook zal worden gekeken naar de leng te van het verblijf in Groot- Brittannië en welke economi sche bijdrage is geleverd. „Er bestaat geen twijfel dat een groot deel van de horeca, met name in Londen en het zuidoosten van Engeland, af hankelijk is van clandestiene werkgelegenheid", aldus Blunkett. „Het gaat om men sen die niet het recht hebben hier te zijn, en daarom worden uitgebuit. Ze worden onderbe taald, betalen geen belasting en ziekenfondspremies en hun werkgevers doen dat even min." Volgens de minister verdient een groot deel van deze illega len een helpende hand, omdat ze wel degelijk een positieve bijdrage aan de Britse econo mie leveren. Zijn plan is geba seerd op een succesvolle asiel afspraak tussen Amerika en Mexico. Hij kondigde overigens enkele dagen na zijn royale gebaar een aanzienlijke verzwaring van het immigratiebeleid aan. Hij dreigt met een gevange nisstraf voor nieuwe vluchte lingen die hun paspoort en reisdocumenten hebben ver nietigd om de asielprocedure te vertragen. Dat blijkt miljar den te kosten aan administra tie, sociale verzekeringen, huisvesting en rechtshulp. Ook wil hij mensensmokke laars en malafide pro deo ad vocaten, die zich opdringen bij kansloze asielzoekers, hard aanpakken. GPD PEKING - Een 26-jarige Chinese man die was afgewezen door zijn vriendin heeft uit wraak een hele schoolklas vergif tigd. Daarbij kwamen de zoon en dochter van zijn ex om het leven. Dat meldde gisteren het persbureau Xinhua. Omdat zijn vriendin niet meer met hem wilde trouwen, kook te de boer een maaltijd, deed er rattengif in en bracht het eten naar de klas van de twee kinderen. Die deelden het voedsel met vriendjes en vriendinnetjes. Alle kinderen werden erg ziek. De zoon en dochter overleden op weg naar het zieken huis. Nog eens 25 scholieren zijn opgenomen, vanwie er vier in kri tieke toestand verkeren. De Chinees probeerde daarna zelf moord te plegen door een gifdrank te drinken. Ook hij ligt in het ziekenhuis. ANP/DPA AJACCIO - De belangrijkste gewapende organisatie die strijdt voor onafhankelijkheid van het Franse eiland Corsica heeft een bestand aangekondigd. Tijdens een persconferentie maakten gemaskerde leden van declandestiene FLNC-UC gistermorgen vroeg bekend zich per direct te gaan houden aan een 'onvoorwaardelijke op schorting van de militaire acties' op het eiland. Volgens een van de zegslieden moet het bestand 'de definitieve voorwaar den scheppen voor een strategische unie' van alle Corsicaanse nationalisten. Andere groeperingen van Corsicaanse separatisten hebben al eerder gezegd geen wapens (meer) te willen gebruiken om hun doelstellingen te bereiken. ANP/AFP CARRAROE - Mensen die een huis willen kopen in het West- Ierse dorp Carraroe, moeten vloeiend Gaelisch spreken. De gemeenteraad van het dorp in de regio Connemara wilde een projectontwikkelaar alleen toestemming gegeven om huizen in het dorpje te bouwen, als de nieuwe bewoners Iers-Keltisch beheersen. Het is volgens de krant The Irish Independent voor het eerst dat een gemeente zo'n eis aan nieuwe inwoners stelt. ANP BELFAST - Duitsland koesterde aan het begin van de Tweede Wereldoorlog plannen om Noord-Ierland met 50.000 man schappen binnen te vallen en met hulp van het Ierse Republi keinse Leger IRA te veroveren. Dat bleek gisteren uit docu menten die de Britse geheime dienst MI5 vrijgaf aan de Britse Nationale Archieven. IRA-activist Stephen Held wist de Duitse spion Hermann Görtz ervan te overtuigen dat de IRA 5000 mensen klaar had staan om de Duitsers bij een inval te helpen, mits die de repu blikeinen van wapens zouden voorzien. ANP PEKING - De Chinese strijdkrachten hebben grote moeite re kruten te vinden die direct gezond en fit genoeg zijn om het land te dienen. Volgens The Straits Times (Singapore) van gis teren hebben 'moderne levenswijzen' erin gehakt bij veel dienstplichtige jongeren. Volgens Chinese staatsmedia is uit onderzoek gebleken dat plaatselijk soms bij na de helft van de nieuwe dienstplichtigen 'ongeschikt' is. Vooral overmatig drankgebruik blijkt een struikelblok te zijn. ANP van onze redactie buitenland MACHELEN AAN LEIE - De situatie rond de 79-jarige Ge rard Reve verslechtert ziender ogen. De ziekte van Alzheimer is bij de schrijver in zo'n vergevor derd stadium dat de huisarts hem twee weken geleden in het ziekenhuis heeft laten opne men, zei gisteren levenspartner Joop Schafthuizen. Reve zal daarom zijn tachtigste verjaardag op 14 december ver moedelijk niet thuis doorbren gen. De omstandigheden laten het nu niet toe dat er veel mensen op bezoek komen. „Nu zijn wij al niet van die feestgangers; ver jaardagen werden eigenlijk al- tij d in besloten kring gevierdop het lustrum na. Maar de zaak is te serieus om vanwege zijn tach tigste verjaardag nog wel aller lei mensen uit te nodigen", aldus Schafthuizen. „Prioriteit nummer één is dat Gerard in goede handen is en goed wordt verpleegd. Ik krijg de indruk dat hij in het zieken huis wel op de juiste plaats is, omdat hij daar in tevredenheid leeft." Zijn partner vertelt dat Reve zichzelf niet bewust is van zijn toestand 'en dat is wel een grote troost, maar het maakt de 'zaak er niet makkelijker op'. (Schafthuizen heeft zijn partner zo lang mogelijk thuis verzorgd, maar vooral de afgelopen maanden ging het steeds slech ter. De huisarts nam uiteindelij k het initiatief om Reve te laten opnemen. Schafthuizen heeft de media de afgelopen dagen geweerd met de mededeling dat zijn partner ter observatie in het ziekenhuis lag. Onduidelijk is nog hoe lang Reve daar blijft. ANP PARIJS - Frankrijk wil de ko mende vier jaar de accijns op tabak bevriezen. Dat zei rege ringswoordvoerder Jean-Fran- fois Copé gisteren. „Tabakverkopers hebben dui delijkheid nodig over de toe komst", zei Copé op de radio. Premier Jean-Pierre Raffarin voerde gisteren overleg met een vereniging van tabaksverko pers. AP Advertentie CHOCOLADELETTERS melk, puur, wit, puur met hazel noot en melk met hazelnoot. 150 gr. per stuk 1.50 nü 4 voor 4.40 Aanbieding geldig t/m 23 november 2003

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5