FZC Verleden herleeft aan Vissersdijk IJsclub sluit zich aan bij sportcombinatie Computers dorpshuizen en appartement in schuur krijgen steun sll Christelijk basisonderwijs probeert normen en waarden concreet te maken Veilig voedsel Verdachte kerkinbraken zwijgt zaterdag 15 november 2003 Sportcircuit Loopbrug Dossier Zoutketen Visser valt in ruim Kentekenonderzoek Zeelandbrug Rijverbod voor automobilist Vrouw gerold in Vlissingen Auto's belanden in de sloot Paardenboxen Vredesvlam Winterwandeling School pakt omgangsvormen aan doorANPankow ZIERIKZEE - Regels naleven, je houden aan afspraken, res pect tonen voor anderen, om- «aan met andermans spullen. Het zijn enkele van de vele on derwerpen die aan de orde ko men in het lesprogramma 'Beter omgaan met jezelf en met de an der'. Vier christelijke basisscho len op Schouwen-Duiveland werken er al sinds het begin van dit schooljaar mee. Ze doen dat in nauwe samenwerking met el kaar en wisselen ervaringen uit. Betrokken zijn de Samuël- school in Kerkwerve, De Schouw in Brouwershaven, Jo- hanLouis de J ongeschool en J an Wouter van den Doelschool in Zierikzee. „Die hechtere sa menwerking betreft dus vier scholen en twee directeuren," zegt K. van Damme, hoofd van de beide Zierikzeese protes tants-christelijke basisscholen. Zijn collega C. Pronk is direc teur van genoemde basisscho len in Kerkwerve en Brouwers haven. Zij treffen elkaar met HEINKENSZAND - Sporthal De Stenge in Heinkenszand wordt woensdag omgebouwd tot een sportcircuit, voor een sport- en spelinstuif Kinderen van vier tot twaalf jaar kunnen zich uitleven met allerlei sporten en spelletjes, onder begeleiding van ervaren recreatiesporters. De instuif is van 13.30 tot 15.30 uur, na af loop wordt een video vertoond enkunnen de kinderen eten. KAPELLE - De bond voor plat telandsvrouwen Vrouwen van Nu houdt dinsdag een studie middag over voedselveiligheid. In De Vroone in Kapelle vertel- medewerkers van de Keu ringsdienst van Waren en GGD onder andere over hygiëne en schoonmaakmiddelen. De bij eenkomst duurt van 13.30 tot 16.00 uur. GOES - De 35-jarige man die verdacht wordt van een serie kerkinbraken weigert iedere medewerking aan het politieon derzoek. De man werd tweeënhalve week geleden op heterdaad betrapt tij een inbraak in de Neder landse hervormde kerk in Wou- drichem. Hij is toen overge bracht naar Zeeland, omdat de politie-Goes het onderzoek leidt. De man wordt verdacht van ze ker twintig inbraken in kerken in Zeeland, West-Brabant en Zuid-Holland. Die werden ge pleegd in september en oktober totdat de man werd opgepakt. De politie vermoedt dat de ver dachte die maanden in Zeeland verbleef en is op zoek naar zijn tijdelijke verblijfplaats. Die moet leiden naar meer informa tie De politie denkt dat de man mogelijk een pension heeft ge huurd. REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE fel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 Email: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PietKleemans Famkevan Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Eel: (0113) 315500 Pox: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl tNTERNET www.pzc.nl Email: web@pzc.nl non°rgk'achten: 0800-0231231 °p"Jaandagt/m vijdag gedu nde de openingstijden; 'Oterdagstot 12.00 uur regelmaat binnen het reguliere directeurenoverleg van de pro testants-christelijke basisscho len op Schouwen-Duiveland. „Daarin is aan de orde gesteld dat de maatschappij nou een maal behoorlijk is veranderd en het respectvol omgaan met el kaar tegenwoordig wat meer aandacht en begeleiding vergt", zegt Van Damme. Hij en Pronk besloten daar op hun vier scholen concrete vorm aan te gaan geven. „Het gaat in feite om de al vaak genoemde normen en waarden. Wil je daar echt goed aandacht aan beste den, dan doe je dat niet af met een apart uurtje per week. Dan moet er een doorgaande lijn en sfeer binnen het totale lespro gramma gecreëerd worden", vindt Van Damme. Als concrete voorbeelden noemt hij kringge sprekken met leerlingen over het waarom van regels en af spraken binnen de school, maar ook over het oplossen van on derlinge conflicten en over ver trouwen in elkaar kunnen heb ben. „Het beste is om dat los van specifieke problemen te doen, zodat er in alle redelijkheid en zonder bijkomende emoties met elkaar over gesproken kan wor den." Dankzij een bijdrage uit de pot voor het onderwijszorgproject 'Samen naar School' kon deze lesmethode worden aange schaft. Het pakket bevat mate riaal voor alle groepen, van één tot en met acht. Van Damme acht het van belang dat de ou ders goed op de hoogte zijn waar de school mee bezig is en dat ze de wijzen voor respectvol om gaan met elkaar ook thuis voortzetten. Daartoe wordt woensdagavond in de J. L. de Jongeschool een bijeenkomst gehouden voor de ouders van al le vier de scholen. Inleidster C. Karsmaker zal daar namens het Christelijk Pedagogisch Studiecentrum (CPS) een toe lichting geven op de lesmethode 'Beter omgaan met jezelf en met de ander'. De ouderavond be gint om 20.00 uur. Aan de verbouwing van de houtloodsen wordt druk gewerkt. Het karwei moet voor april 2004 afgerond zijn. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De open houten wanden van de houtloodsen aan de Vissersdijk in Zierikzee bieden uitzicht op Noord- en Zuid-Havenpoort, Nieuwe Haven en Oude Haven. De stadhuistoren met zeegod Neptunus is nog net zichtbaar. Een mooiere locatie voor een historische scheepswerf is niet denkbaar. Aan de terugkeer van de Stads- en Commercie- werf wordt hard gewerkt. Mei volgend jaar hoopt de Stich ting Museumhaven Zeeland er haar intrek te nemen. Voor die tijd moet er nog heel wat gebeuren, weet J. Ribbens, eigenaar van de houtloodsen Stichting Monumenten Schouwen-Duiveland. Aan de achterzijde van het gebouwen complex is een deel gesloopt en inmiddels is over de gehele op pervlakte van de lange schuur een betonvloer gestort. „Daar zijn ze een hele dag mee bezig geweest. Tot laat in de avond. De wanden van de loodsen zijn zo geconstrueerd dat de wind er vrij spel heeft. Dat was nodig om het in de loodsen op geslagen hout voldoende te kunnen ventileren. Om een werkruimte te creëren die vol doet aan de Arbo-normen maar het markante uiterlijk van de loodsen niet aantast, wordt met kunststof platen een doorzichtige doos ge maakt. De historische scheepswerf moet een toeristische trek pleister worden. Om publiek in staat te stellen te kijken hoe een restauratie in zijn werk gaat zonder de restaurateurs in de weg te lopen, wordt in de lange loods een loopbrug ge bouwd. In het ontwerp voor de restauratie is zoveel mogelijk geprobeerd de authentieke de tails van de loodsen te behou den. Voor wat betreft het dak is een concessie gedaan. „Dat is nu onbeschoten, maar dat wordt geïsoleerd. Anders is het straks niet te verwarmen." Het oudste deel van de hout loodsen is de hoge vierkante loods. Deze is waarschijnlijk gebouwd tussen 1880 en 1890. Later kwam wat nu te boek staat als 'de lange loods' erbij. In eerste instantie in de vorm van een zwartgeteerde schuur met gepotdekselde wanden. Die werd tussen 1900 en 1926 vervangen door de huidige loods. In de lange loods wordt 310 vierkante meter werkvloer ge creëerd. Plus 72 vierkante me ter voor metaalbewerking, 72 vierkante meter voor houtbe werking en 36 vierkante meter voor opslag van materialen. Ook in toilet voor rolstoelge bruikers en een bescheiden kantine is voorzien. De hoge loods wordt wel gerestaureerd, maar een bestemming is er nog niet voor gevonden. De Stich ting Monumenten Schouwen- Duiveland zoekt nog een huur der. Voor de Stichting Monumen ten, een dochter van de Stich ting Renesse, is de restauratie van de houtloodsen het eerste grote restauratieproject en ook meteen ook heel bijzonder. Ribbens, makelaar van profes sie: „Dat je een gebouw als dit weer een nieuwe, heel andere functie geeft. Dat is wat dit tot een bijzonder project maakt. Bij de officiële start van de restauratie, enkele weken ge leden, maakte voorzitter P. Huijbrecht van toekomstig gebruiker Stichting museum haven Zeeland gewag van 'het dossier Vissersdijk 2'. Een dos sier dat inmiddels respectabele afmetingen heeft bereikt. Rib bens: „Het speelt al sinds 1995. In dat jaar zijn de houtloodsen aangekocht door de gemeente Schouwen-Duiveland. Toenmalig wethouder C. Veer- hoek heeft zich destijds de bla ren op de tong gepraat om voldoende geld bij elkaar te sprokkelen voor de restauratie van de houtloodsen. In 1990 werd optimistisch gemeld dat de financiering rond zou zijn. De werf zou al in 2000 in ge- foto's Marijke Folkertsma bruik worden genomen. Maar de praktijk bleek weerbarsti ger. In het zicht van de haven strandde het plan, ondanks uitgebreid lobbywerk onder ondernemers en tot grote te leurstelling van Veerhoek. De Stichting Renesse werd via dochter Stichting Monumen ten uiteindelijk de reddende engel. De stichting kocht - na stevige onderhandelingen - de houtloodsen van de gemeente en betaalt ook een fors deel van de naar schatting zeven ton kostende restauratie. De Rijksdienst voor Monumen tenzorg betaalt ook mee. De plaats waar de scheepswerf voor historische schepen moet verrijzen is historisch verant woord, zij het dat de in 1890 opgeheven Stads -en Commer- ciewerf wat verderop lag. De omgeving is die waar in lang vervlogen tijden eerst de zout keten te vinden waren. Later was het de plek voor de scheepswerven - er waren er meerdere in de toen zo belang rijke handelsstad Zierikzee. Straatnamen als Vissersdijk, Zoutkeetstraat en Scheeps- timmerdijk verwijzen naar dat verleden. Ribbens verwacht dat de res tauratie van de houtloodsen april volgend jaar wordt afge rond. Het eerste restauratieob ject ligt al klaar. De hoogaars Vrouwe Adriana, één van de schepen van de inmiddels flink uitgedijde vloot van de Stich ting Museumhaven, is drin gend aan restauratie toe. In au gustus ging het schip al een keer kopje-onder toen de dom- pelpomp het begaf. Die moet het water buitenhouden dat doorsijpelt via de scheuren in de scheepswand. door Marcel Mode SCHARENDIJKE - Het voort bestaan van de schaatsvereni ging in Scharendijke is voorlo pig zekergesteld. De organisatie is opgegaan in de brede sport combinatie ZSC'62. De leden vergadering van de combiclub heeft de komst van de schaats- afdeling inmiddels goedge keurd. Met de krachtenbundeling lijkt Scharendijke hard op weg zich te voegen naar de eis van de ge meente, die gevraagd had om meer onderlinge samenwerking in de dorpen. ZSC kent al langer een afdeling voetbal, korfbal, badminton, klaverjassen, darts en een toneelclub. Voorzitter G. Cobussen: „Nu ook het schaat sen daar bijkomt, wordt onze sportvereniging alleen maar sterker. De gemeente zal dat ook inzien en kan dit dus nooit de nek omdraaien, zonder daar mee de leefbaarheid van het dorp aan te tasten. Er heeft zich spontaan een aantal mensen aangemeld die iets voor de ijs- club willen gaan doen, dus ook dat probleem lijkt opgelost." De eveneens in 1962 opgerichte schaatsclub leidde de laatste ja ren volgens Cobussen een kwij nend bestaan door de wisselval lige winters. Ook had de baan te kampen met vandalisme. Om dat laatste fenomeen tegen te gaan, is onder de nieuwe vlag besloten de toegang tot de ijs baan te veranderen. Met wat aanpassingen is het ovaal straks alleen nog te betreden via de hoofdingang van ZSC, waar door er meer toezicht komt. Dat hek kan bovendien op slot. Zo ontstaat er één, allesomvattend sportcomplex. De gesloopte sta caravan bij de baan wordt afge voerd. De 'keet' deed dienst als koek- en zopietent. Schaatsers kunnen straks voor hun natje en droogje terecht in de kantine van ZSC. Ook kunnen ze zich binnen omkleden. Om bescha digingen van en door schaats ijzers te voorkomen, worden tijdens het seizoen speciale kluunmatten gelegd in de loop route tussen de kantine en de ijsbaan, zegt Cobussen. De ijsclub heeft voor haar hu welijk met ZSC een bruidschat van goed drieduizend euro inge bracht. Dat geld wordt gebruikt voor de aanpassingen aan de toegang en mogelijke 'toekom stige ontwikkelingen'. De ge meente heeft inmiddels op eigen initiatief de kanten rondom de baan gemaaid en vloer geëgali seerd. Ook de gemotoriseerde ijsverger is van stal gehaald en gerepareerd. Blijft schaatsweer in de winter uit, dan is de vereni ging van plan met een bus af te reizen naar kunstbanen. STELLENDAM - Een achttienjarige inwoner van Yerseke is donderdagmiddag gewond geraakt bij een val in het ruim van een vissersschip. De jongeman was in de haven van Stellen dam aan het werk aan een luik, toen dit plotseling dichtviel. Hij viel daardoor zo'n drie meter naar beneden en liep een ge broken arm op. Het slachtoffer is overgebracht naar het Me disch Centrum Rotterdam Zuid. ZIERIKZEE - Het Waterschap Zeeuwse Eilanden gaat dins dag 18 november een kentekenonderzoek uitvoeren op de Zeelandbrug. Doel is het gebruik van de doorgaande platte landswegen in beeld te brengen en de veiligheid te verbeteren. Het onderzoek vindt plaats in samenwerking met Rijkswa terstaat en wordt uitgevoerd door medewerkers van het ge specialiseerd bureau Traffic Test. Het noteren van de kente kens gebeurt tussen zeven uur 's ochtends en half acht 's avonds. Een aantal passanten krijgt een paar dagen later een vragen formulier thuisgestuurd. Aan de hand daarvan willen de op drachtgevers achterhalen hoe er wordt aangekeken tegen de verkeersveiligheid op het bewuste traj eet en of er draagvlak is voor (extra) maatregelen. Eerder onderzoek heeft aange toond dat de weggebruiker daar kritisch tegenover staat, al dus het waterschap. Het vervolg hiervan moet antwoord ge ven op de vraag tot op welke hoogte verkeersmaatregelen wél acceptabel zijn. MIDDELBURG - Een 29-jarige automobilist uit Middelburg heeft gisterochtend vroeg een rijverbod van vijf uur gekregen voor rijden onder invloed. De man kreeg ook een proces-verbaal voor het opgeven van een valse naam en het rijden zonder rijbewijs. De Middelbur ger werd rond vijf uur aangehouden op het Damplein in zijn woonplaats. Uit een ademanalyse bleek dat hij 2,2 maal te veel had gedronken. VLISSINGEN - Een 60-jarige vrouw uit Vlissingen is gister- ochten het slachtoffer geworden van een zakkenroller. Tij dens het winkelen in een winkel in Papegaaienburg tussen 10.45 en 10.55 uur miste de vrouw opeens haar portemonnee. Daarin zaten waardepapieren en enkele honderden euro's. YERSEKE - Op de Postweg in Yerseke belandde gistermid dag een achttienjarige man uit de gemeente Reimerswaal met zijn auto in de sloot. De man kwam uit de richting van Yerseke en verloor de macht over het stuur. De auto ging vervolgens tollen en kwam tot stilstand op de linkerkant van de water gang naast de weg. De bestuurder en de zeventienjarige pas sagier konden op eigen kracht uit de auto komen. Beide man nen wilden niet naar het ziekenhuis ter observatie. De auto is geheel vernield. Een 34-jarige vrouw uit Reimerswaal reed gistermiddag eveneens met haar auto in een sloot. De vrouw reed over de Spaanweg in Kapelle en kwam in de rechterberm terecht. Bij het corrigeren kwam ze aan de linkerkant van de weg in een sloot tot stilstand. De vrouw werd met nekklachten overgebracht naar het zie kenhuis. Ook deze auto is geheel vernield. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De provincie stopt flink wat eigen en Euro pees geld in plannen voor het leefbaar houden van het platte land. Het gaat om steun aan in dividuele ondernemers, maar ook om (recreatieve) voorzie ningen waar elke burger wat aan heeft. Zoals de bouw van appartemen ten in boerenschuren, compu ters voor de dorpshuizen op Schouwen-Duiveland, een ten toonstelling over het ringrijden in Poppendamme, een wandel route langs het, oude bieten- spoor in de Zak van Zuid-Beve land en het oprichten van een vredesmonument in Cadzand. Maar ook voor een aantal plan nen ter versterking van de agra rische bedrijfsvoering is geld beschikbaar. Bijvoorbeeld een project om plaatselijk land- en tuinbouwproducten te gaan verwerken; een mobiele aard- appelwasinstallatie; biologi sche bestrij ding van luizen in de fruitteelt; vrijwillige kavelruil rond Hulst. De provincie wil ten hoogste vijf plannen voor appartementen in boerenschuren ondersteunen. Als het ware de voortrekkers een handje helpen, omdat spra ke is van een nevenactiviteit voor de boer en een nieuwe be stemming voor een historische schuur. Het gaat om een bijdra ge van ten hoogste 30.000 euro per plan. Er zijn al drie plannen gehono reerd (er is dus nog ruimte voor twee): de Orangerie bij Zaamslag, waar een oude aard appelbewaarplaats wordt om gevormd tot luxe gastenverblijf (met inschakeling van Jan des Bouvrie); Plant- en Bouwlust bij Kamperland, waar behalve appartementen ook paarden boxen in de schuur komen; de Breydelhoeve bij Retranche- ment, met behalve appartemen ten ook een groepsaccommoda- tie in de stal. In de zeventien dorpshuizen op Schouwen-Duiveland komen twee computers met internet verbinding te staan. Dat moet het contact tussen dorpsraden/ burgers en de gemeente ver sterken (bijdrage bijna 45.000 euro). De Zeeuwse Ringrijders- vereniging wil in imkerij Pop pendamme bij Grijpskerke een tentoonstelling over het wel en wee van het rienkrieë inrichten (bijdrage bijna 25.000 euro). Wandelen langs het spoor is een plèn van de VVV Zuid-Beve- land/Tholen voor een lange af standsroute (50 kilometer) door de Zak van Zuid-Beveland, die voert langs restanten van de ou de goederenspoorlijn en toeris tische (dag)attracties (bijdrage bijna 6000 euro). De gemeente Sluis wil de dorpskern van Nieuwvliet opkanppen. Dat is onderdeel van het project Spo ren trekken door West-Zeeuws- Vlaanderen, waarbij uiteinde lijk alle dorpsharten een facelift ondergaan (bijdrage 48.600 eu ro). De stichting Wereld Vredesvlam Cadzand gaat in het dorp een permanente vredesvlam op richten, Het monument herin nert mede aan het verleden: de strijd tussen mens en zee en mensen onderling in het land van Cadzand (bijdrage 14.800 euro). Op een akkerbouwbedrijf aan de Paviljoenweg in Oost burg komt een paardencen- trum, waar de lessen worden gegeven op basis van Parelli Na tural Horsemanship. Bouw van een overdekte arena en restau ratie van de stal zijn erbij inbe grepen (bijdrage bijna 20.000 euro). Drie Walcherse plannen staan in de wachtrijomdat de provin cie eerst wat meer informatie wil. Het betreft Zeefront West- kapelle, omvorming van het polderhuis in het dorp tot At- lantikwall-museum; een speel plaats duurzame energie in Poppendamme, waar de stich ting Het Werkend Trekpaard Zeeland toepassingen van echte paardenkracht toont; het beter afstemmen van vraag en aan bod van recreatieve natuur- en milieueducatie. SEROOSKERKE - Staatsbos beheer begint zondag een serie winterwandelingen langs plan Tureluur. De deelnemers maken onder leiding van een gids een tocht van circa anderhalf uur langs de zuidkust van Schou wen en met zicht op het natuur gebied De Prunje. De wandeling begint om 13.30 uur op de par keerplaats bij De Schelphoek in Serooskerke.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 59