Haast is taboe bij baatbelasting PZC PZC Je moet waken voor overbelasting Neo-plattelander mag boeren niet verjagen bil Gemeente Goes leert van negatieve ervaringen in andere steden Milde straf voor drankrijder Klaverjassen Toeristenbelasting is onlogisch Visser valt in ruim Auto's belanden in de sloot OR Middelburg staakt overleg Kentekenonderzoek Zeelandbrug Boilers van slag door storing Delta bij zaterdag 15 november 2003 (hor Rolf Bosboom GOES - De gemeente Goes lijkt jardig op weg om zonder on- rkomelijke problemen baat- ing in te voeren. Die hef- nodig voor de vernieu- „ingvan de binnenstad. De ge- seente heeft vooral geleerd van - veelal negatieve - ervarin- «tnvan andere gemeenten. Baatbelasting stond de afgelo- jaren vrijwel synoniem met Jorust. opstand en langdurige -•"-die procedures, soms tot e Raad toe. Niet zelden irexden gemeenten door de rechter teruggefloten, omdat zij Bi] de invoering van de maatre gel met alle zorgvuldigheid in icht hadden genomen. Baatbe lasting bleek keer op keer een iegmet vele valkuilen te zijn. lesondanks heeft ook Goes be sloten die weg te bewandelen. De grootscheepse herinrichting tan de binnenstad - de meest oorkomende reden om baatbe- asting te heffen - vergt nu een- naalgrote investeringen. In to- aal kost de uitvoering van het lasterplan Binnenstad meer an twintig miljoen euro. Een ore gedeelte daarvan gaat op an de ontwikkeling van een arkeergarage aan het Bleek- eld. laarnaast worden de winkel- traten opnieuw ingericht. De lestrating wordt vanaf begin dgend jaar vervangen door linkers met zijstroken van na- uursteen. Verder wordt er enheid gebracht in het straat- ueubilair door nieuwe banken, ïfvalbakken, verlichting, palen en bewegwijzering aan te bren- en Kosten: 9,4 miljoen euro. to bijdrage van de onderne mers in het gebied, die baat heb- len bij het aantrekkelijk hou- van het centrum, is misbaar, Het geëigende mid- lelom van die inkomsten verze- erd te zijn, is baatbelasting, èle steden gingen Goes voor, laar de lijst waar dat tot pro lemen leidde is ook lang. Hil- ersum, Heerlen, Breda, Apel- oorn, Deventer, om maar een reep te doen. Ook in andere Zeeuwse plaatsen i ÜDDELBURG - Een 23-jarige drankrijder uit Oud-Vossemeer aochl gisteren de handen dicht knijpen met de uitspraak van de politierechter. De man werd voordronken rijden conform de fis veroordeeld tot 500 euro koele en twee maanden voor waardelijke rijontzegging. De politierechter achtte het al- totolpercentage van 650 micro- ram, drie keer zoveel als toege staan, bewezen. Het vonnis «eek behoorlijk af van de richt ten, die een onvoorwaardelij - ka rijontzegging voorschrijven. De politierechter rekening met de de baan van de overtreder, die bij een rijontzegging op de tocht zou komen te staan. ,C0ES - Stichting Evenementen pt Sas houdt maandagavond p klaverjasavond in café Het kze Visseitje in Goes. Voor de jvmnaars zijn er kleine prijzen, pe aanvang van de kaartavond )som 19.30 uur. REDACTIE bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Jel: (0113) 315670 Pax: (0113) 315669 E-mail; redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom 'ngrid Huibers Mieke van der Jagt Preek Janssen RobPaardekam Koen de Vries (sport) centrale redactie otationspark 28 4460 AA GOES Tel: (0113) 315500 Pax: (0113) 315669 t-mail: redactie@pzc.nl 'NTERNET www.pzc.nl E"mail: web@pzc.nl ^rgk'achten: 0800-023 1 231 Z?landag vrijdag ge tater:le de öpeningstijden,- «terdags tot 12.00 uur De Goese Gasthuisstraat wordt als eerste aangepakt in het kader van het Masterplan Binnenstad. weet men erover mee te praten. De baatbelasting voor de herin richting van de Ring en de Ho- gezoom in Renesse en van de Ring en de Noordstraat in Burgh-Haamstede leverde de gemeente Schouwen-Duive- land uiteindelijk vorig jaar geen cent op. Er was onder meer ver zuimd het besluit openbaar te maken, maar de grootste fout was dat afspraken tussen on dernemers en gemeente niet op papier waren gezet. Bij de ingrijpende opknapbeurt van de Vlissingse binnenstad, begin jaren negentig, werd ook gebruik gemaakt van baatbe lasting. Daar ontstonden de grootste problemen toen de kos ten hoger bleken uit te vallen dan verwacht. De middenstan ders weigerden echter meer te betalen dan was afgesproken. Het gemeentebestuur hield een kater over aan de kwestie. „La ten we ervan leren", zei toenma lig wethouder Henk de Haas in 1993. Van het leergeld dat zijn colle ga's elders betaalden, hoopt de Goese wethouder Charles Lins- sen te profiteren, zoals Middel burg dat recent ook heeft ge daan. „De belangrijkste les is: wees zorgvuldig in je hele proce dure. Het hele communicatie proces richting de mogelijke toekomstige baatbetalers is van groot belang. Haast is taboe." Linssen stelde daarmee het ge duld van de politiek, de onder nemers en de bezoekers van de binnenstad op de proef. De uit voering van de ambitieuze plan nen die al enkele jaren geleden werden gepresenteerd, liet maar op zich wachten, vooral doordat achter de schermen de baatbe lasting zo zorgvuldig mogelijk werd voorbereid. De gemeente leunde daarbij zwaar op het adviesbureau Van den Bosch Partners uit Slie- drecht. Het bureau, dat tot vorig jaar de naam Monsma Part- ners droeg, heeft ruime ervaring met het begeleiden van overhe den bij dit soort zaken. Er is on der meer nauwkeurig in beeld gebracht in hoeverre er sprake is van achterstallig onderhoud in de binnenstad. Dat mag niet foto Willem Mieras in rekening worden gebracht in de vorm van baatbelasting. Goes heeft bovendien de be trokkenen er in een vroegstadi- um erbij betrokken via het zoge heten binnenstadsoverleg. De langdurige, intensieve bespre kingen hebben uiteindelijk on langs geleid tot een overeen komst, waarin de ondernemers zich bereid verklaren gezamen lijk maximaal 4,75 miljoen eu ro, dus de helft van de inrich tingskosten, bij te dragen. Dat bedrag staat vast, ook als de werkelijke kosten blijken mee of tegen te vallen. Met het convenant is een stevige basis gelegd voor de uitvoering van de plannen. De onderne mers hebben bovendien, in ruil voor hun vrijwillige medewer king, meteen een aantal toezeg gingen zwart op wit staan: de bouw van een parkeergarage met ongeveer vijfhonderd plaatsen, voldoende alternatie ve parkeermogelijkheden tij dens de uitvoering van het Mas terplan, goed onderhoud na de herinrichting, extra geld voor de Stichting Goes Promotie, maatregelen om snelkraken te voorkomen en de garantie dat de gemeente geen nieuwe win kelcentra buiten de binnenstad toestaat. Het bedrag dat de individuele ondernemer betaalt, wordt via een ingewikkelde formule be paald op basis van vooral de vloeroppervlakte en de gevel breedte. De belasting kan, als het werk eenmaal is afgrond, in één keer worden betaald of in vijftien jaarlijkse termijnen. Ondanks alle zorgvuldigheid heeft de gemeente geen garantie dat alles vlekkeloos zal verlo pen. Ondernemers houden de mogelijkheid om bezwaar aan te tekenen tegen de hoogte van de belasting en uiteindelijk naar de rechter te stappen. Zo is de vraag wat grootwinkelbe drijven zoals V&D gaan doen. Bovendien legt de gemeente, door de wet gedwongen, de be lasting niet alleen op aan mid denstanders maar aan alle eige naren van onroerend goed in het 'gebate gebied'. Dat zijn dus ook woningen, al gaat het om een zeer beperkt aantal en ligt het tarief aanzienlijk lager dan bij winkels. Een heikel punt vormen ook de panden met een maatschappe lijke bestemming. Daar vallen onder meer de kerken onder. Voor de rooms-katholieke Ma ria Magdalenakerk aan de Sin gelstraat betekent dat mogelijk een bijdrage van vele tiendui zenden euro's, terwijl de baat twijfelachtig is. Maar als er een uitzondering zou worden ge maakt leidt dat er ongetwijfeld toe dat anderen, in een poging hetzelfde te bereiken, procedu res beginnen. En die probeert het Goese gemeentebestuur juist uit alle macht te voorko- De werkweek van de Thoolse SGP-wethouder K. Heijboer door Carla van de Merbel SINT-MAARTENSDIJK - De politieke partijen in de gemeen te Tholen spraken de afgelopen week over opvolging van de af getreden wethouder L. van Doorn. Moest hij nu wel of niet vervangen worden? 'Nee', zei den sommige partijen, 'de drie zittende wethouders kunnen het werk van Van Doorn er wel bij doen, dat bespaart geld'. 'Ja wel', zeiden de meeste frac ties, 'want meer partijen in het college vergroot het draag vlak'. Drie óf vier wethouders, maakt dat veel verschil in een gemeen te van zo'n 25.000 inwoners? Zouden de zittende wethouders het werk van de vierde er 'zo maar' bij kunnen doen? Want wat doet een wethouder nu ei genlijk precies. Een kijkje in de agenda van afgelopen week van Karei Heijboer. „Het was wel een rustige week." Maandag: 7.30 uur: Kranten lezen. „Als al les normaal is ben ik elke och tend zo tussen half acht en acht uur aanwezig op het gemeente huis. Ik kijk dan de PZC en BN/ De Stem door. Even koppen snellen om te zien wat er speelt op het gebied van mijn porte feuilles. Als er belangrijke za ken zijn probeer ik daar in de loop van de dag nog op terug te komen." 8.00 uur: Overleg met afdelings hoofden. „Op maandagochtend overleg ik altijd met de hoofden van de afdelingen ruimtelijke ordening; volkshuisvesting, mi lieu en bouwzaken; financiën en nu ook openbare werken. Om de beurt komen die dan bij me langs. We bespreken de lopende zaken, kijken naar wat er is bin nengekomen en wat ermee ge daan moet worden. Is het een zaak voor het college? Of voor de commissie? Of kan het door een ambtenaar worden afge werkt?" 11.00 uur: Spreekuur. „Elke maandagochtend houden de wethouders tot 12.00 uur spreekuur. Burgers kunnen dan vrij binnenlopen en vragen stellen. Meestal gaat het om persoonlijke zaken, bijvoor beeld een bouwvergunning die niet past in een bestemmings plan. Er wordt maar matig ge bruik gemaakt van het spreek uur, meestal één burger per keer." 12.30 uur: Lunch. „Vroeger pro beerde ik altijd om 's middags thuis te gaan eten, maar dat lukt niet meer zo vaak. Dus meestal eet ik hier in de kantine." 13.00 uur: Stukken lezen en overleg. „Op dinsdagochtend is er altijd college-overleg. Ik pro beer elke week op vrijdagavond of eventueel zaterdag alle stuk ken voor die vergadering gele zen te hebben, maar dat lukt niet altijd. Maandagmiddag ben ik daar ook nog mee bezig geweest. Verder heb ik overleg gevoerd met de ambtenaren op de afdelingen. Dat gebeurt da gelijks, dat gaat zo van 'heb je even tijd, hoe gaan we hiermee verder'. Ik hecht daar veel waarde aan. Ik heb die informa tie nodig om later een besluit goed te kunnen verdedigen." 17.30 uur: Thuis eten. 19.00 uur: Hoorzitting ver keerszaken. „Burgers van de Oostvest en Tazelaarstraat in Sint-Maartensdijk kwamen hun bezwaren tegen een ver keersmaatregel toelichten." 20.00 uur: Besloten overleg commissie gemeentelijke ont wikkeling. 22.30 uur: Thuis. Dinsdag: 'dagelijkse dingen' en: 8.30 uur: Wekelijkse collegever gadering. „Burgemeester en wethouders bespreken dan alle zaken die spelen in de gemeente Tholen. Dat duurt meestal tot twaalf of één uur. Eens in de zes weken heb ik na de vergadering met het college nog overleg met het management-team van de gemeente." 's middags: Opschonen bureau. „Als het druk is blijven er snel stukken liggen. Omdat het deze week, overdag dan, rustig was, had ik de tijd om te lezen en op te ruimen. Anders neem ik de stukken die zijn blijven liggen mee naar huis." 19.30 uur: Inloopavond. „Be zwaarmakers van het sane- De Thoolse wethouder K. Heijboer: „Ik hou niet zo van publiekelijke optredens. Ik doe liever zaken." foto Willem Mieras ringsplan Sint-Annaland had den de mogelijkheid in te spreken." 22.00 uur: Thuis. Woensdag: 's ochtends: Lezen en overleg. Het was een rustige ochtend. Ik heb aan m'n bureau zitten lezen en zo nu en dan liep iemand bin nen met een vraag of liep ik op de afdeling binnen. Ik probeer vaak op woensdag een dagdeel thuis te blijven, maar dat lukt meestal niet. Dit is een vrij druk bezette baan. Ik doe het graag, maar je moet waken voor over belasting. Ik heb me bereid ver klaard als het nodig was een deel van het pakket van die vier de wethouder op me te nemen. leeftijd: 59 woonplaats: Sint-Annaland gehuwd met: Wilhelmina Bijnagte (klein)kinderen: zeven kinderen en zes kleinkinderen aantal jaren in gemeenteraad: twintig voor welke partij: SGP aantal jaren full time wethouder: vijfenhalf salaris per maand: €4500,- bruto (krijgt negentig procent be taald) beroep voor wethouderschap: agrarisch medewerker portefeuilles: ruimtelijke ordening, economische zaken, grondzaken, financiën, tijdelijk waarnemer openbare wer ken (portefeuille afgetreden L. van Doorn) en loco-burge meester; commissies: gemeentelijke ontwikkeling, middelen. Maar ik heb al een goed gevulde portefeuille. Ik had het erbij kunnen hebben, maar dan zou het wel een hele drukke job zijn geworden." 15.15 uur: Vergadering in Mid delburg. „Voor 'provinciaal overleg verkeer en vervoer', met de gedeputeerde als voorzitter. Alle Zeeuwse gemeenten zijn daarbij vertegenwoordigd, maar ook maatschappelijke or ganisaties als de ANWB, Recron en ZMF. We hebben gesproken over verkeersveiligheid, de middelen die het Rijk daarvoor beschikbaar stelt, enzovoort. Dat overleg vindt vier keer per jaar plaats." 17.45 uur: Thuis. „Toen zat het erop. Woensdagavond was ik vrij." Donderdag: 's ochtends: Overleg met amb tenaren. „Incidentele bespre kingen met mensen van de afde lingen ruimtelijke ordening, openbare werken en financiën." 's middags: Lezen en overleg. „Een ontwikkelingsmaat schappij kwam langs voor over leg. Dat gebeurt vaker als er nieuwbouwprojecten op stapel staan. Verder heb ik college- stukken voor aanstaande dins dag gelezen." 17.00 uur. Even thuis. 17.30 uur. Vergadering met de Ondernemers Vereniging Tho len. „Dat gebeurt zo'n drie keer per jaar. Dan gaan we eerst eten en daarna vergaderen. Vaak zit er ook een bedrijfsbezoek aan vast. Het is soms wel schipperen met dat soort zaken. Je krijgt veel uitnodigingen voor dingen buiten het gemeentehuis, bij voorbeeld vanuit de VNG of bu reaus die een voorlichtingsdag houden. Ik distantieer me daar zoveel mogelijk van. Zaken die niet direct in het belang van de gemeente zijn, laat ik zitten. Ik hou niet zo van publiekelijke optredens. Ik doe liever zaken." 23.00 uur. Thuis. Vrijdag: 's ochtends: Lezen, overleg en gesprek met PZC. 's middags. Afronding van de week; bureau opruimen, 's avonds. Receptie. „Vanavond (vrijdag, red.) moet ik naar een verplichte receptie. En morgen middag (zaterdag, red.) moet ik naar een bijeenkomst in Bergen op Zoom. Leden van de Provin ciale Staten van Brabant willen de visie van betrokken gemeen ten horen wat betreft de aanleg van de A4, tussen Bergen op Zoom en Dinteloord. Wat dat vanavond voor receptie is? Daar ga ik niet op in." VLISSINGEN - Toeristenbelasting is uit de tijd. Dat vindt de directeur van Roompot Zeeland Vakanties, K. van Koeverin- ge. Diegenen die de belasting betalen, profiteren er volgens hem amper van. „De toeristenbelasting verdwijnt in de alge mene middelen van de gemeentekas. Het is moeilijk om te zien wat gemeenten met die inkomsten doen", zegt Van Koeverin- ge. Het niet geoormerkte geld wordt gebruikt om gaten in de gemeentelijke begroting te dichten. „En is dus overal voor in te zetten. Onze wegenbelasting wordt toch ook niet aange wend om de landbouwsector te stimuleren.Voor Van Koeve- ringe, die een aantal vakantieparken en campings in Zeeland heeft, kwam de discussie over de afschaffing van de toeristen belasting niet onverwacht. „In een aantal Europese landen wordt daarover momenteel ook al gesproken. Het is een schuivend paneel. Ik heb nooit veel van dit systeem begrepen. STELLENDAM - Een achttienjarige inwoner van Yerseke is donderdag namiddag gewond geraakt bij een val in het ruim van een vissersschip. De jongeman was in de haven van Stel lendam aan het werk aan een luik, toen dit plotseling dicht viel. Hij viel daardoor zo'n drie meter naar beneden en liep een gebroken arm op. Het slachtoffer is overgebracht naar het Medisch Centrum Rotterdam Zuid. YERSEKE - Op de Postweg in Yerseke belandde gistermid dag een achttienjarige man uit de gemeente Reimerswaal met zijn auto in de sloot. De man verloor de macht over het stuur. De auto ging vervolgens tollen en kwam tot stilstand op de linkerkant van de watergang naast de weg. De bestuurder en de zeventienjarige passagier konden op eigen kracht uit de auto komen. Beide mannen wilden niet naar het ziekenhuis ter observatie. De auto is geheel vernield. Een 34-jarige vrouw uit Reimerswaal reed gistermiddag eveneens met haar auto in een sloot. De vrouw reed over de Spaanweg in Kapelle en kwam in de rechterberm terecht. Bij het corrigeren kwam ze aan de linkerkant van de weg in een sloot tot stilstand. De vrouw werd met nekklachten overgebracht naar het zieken huis. Ook deze auto is geheel vernield. MIDDELBURG - De Ondernemingsraad Middelburg heeft het overleg opgeschort met wethouder Personeelszaken L. Luitwieler en gemeentesecretaris A. Eijkenaar. Reden zijn de kleinere werkplekken in het nieuwe stadskantoor. In totaal moeten twintig van de 350 werkplekken een meter kleiner worden. Het college heeft daar geen problemen mee. De on dernemingsraad houdt vast aan werkplekken van minimaal negen meter. Het gemeentebestuur besloot deze week het ad vies van de or naast zich neer te leggen. ZIERIKZEE - Het Waterschap Zeeuwse Eilanden gaat dins dag 18 november een kentekenonderzoek uitvoeren op de Zeelandbrug. Doel is het gebruik van de doorgaande platte landswegen in beeld te brengen en de veiligheid te verbeteren Het onderzoek vindt plaats in samenwerking met Rijkswa terstaat en wordt uitgevoerd door medewerkers van het ge specialiseerd bureau Traffic Test. Het noteren van de ken tekens gebeurt tussen zeven uur 's ochtends en half acht 's avonds. door Rinus Antonisse HEINKENSZAND - Burgers die in het buitengebied komen wonen, moeten zich aanpassen aan hun nieuwe omgeving. Ze mogen geen remmende factor voor de ontwikkeling van de boerenbedrijven vormen. Als ze kiezen voor een woonplek bij de boerderij horen ze niet alleen de lusten in dank te aanvaarden, maar ook de lasten voor lief te Voorzitter P. de Koeijer van de Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie Zeeland maakte gisteren tijdens de jaarvergade ring in Heinkenszand duidelijk dat nieuwbakken plattelanders het de boeren die sinds jaar en dag gewoon hun werk doen, knap lastig kunnen maken. De grootste problemen doen zich voor op het gebied van de mi lieuwetgeving. Volgens De Koeijer kunnen boe ren door vestiging van neo-plat- telanders ineens geconfron teerd worden met regels voor bijvoorbeeld geluid- en stank- hinder Die zorgen voor hoge kosten en kunnen ook een nor male bedrijfsvoering danig in de wielen rijden. Hij kondigde aan dat de ZLTO Zeeland samen met de provincie gaat onderzoe ken wat hieraan gedaan kan worden. Het uitbannen van te ver door gevoerde spelregels past in het streven van zowel standsorga nisatie als provincie om het boe renbedrijf een toekomst te bie den. Als andere voorbeelden hiervan noemde De Koeijer: de oprichting van een Zeeuwse grondbank, om onder meer ka velruilprojecten als in Hulst vlotter te laten verlopen; voor komen dat gemeenten door slaan met eisen voor verplichte weidegang van vee; het soepeler inpassen van nieuwe economi sche activiteiten in het buiten gebied; een regeling voor teelt ondersteunende voorzieningen als regenkappen. De ZLTO-voorman wees erop dat de boeren al vaak genoeg ge confronteerd worden met wat hij omschreef als 'onzin-eisen': een stiltegebod na 19.00 uur (dus niet meer rijden met trek kers), een verbod op uitstekende delen aan de tractoren (waarbij een ploeg al als uitstekend deel wordt gezien), niet meer zelf de weg slikvrij maken, maar daar voor de wegbeheerder inscha kelen (die dat uiteraard niet gratis doet). Tot de categorie on zin bestempelde De Koeijer ook het plan om langs het Schelde- Rijnkanaal een verbinding tus sen Wester- en Oosterschelde te graven (de Overschelde). A. Dijkhuizen, voorzitter van Wageningen Universiteit, gaf aan dat er voor de (Zeeuwse) boeren wel degelijk kansen op een goed belegde boterham zijn Voor de afzet van producten is vooral de dichtbevolkte drie hoek Londen-Berlijn-Parijs van belang. Het moet dan wel gaan om voedsel van hogere kwaliteit, dat voldoet aan eisen op gebied van voedselveiligheid en genot en gemak biedt. Het is ook van het grootste be lang dat de boer méér gaat den ken vanuit de markt, aldus Dijkhuizen. Het gaat erom wat de consument wenst en de boer moet de hogere eisen niet afdoen als lastige kritiek, maar er juist op inspelen. Hij waarschuwde boeren ervoor niet te gemakke lijk over te stappen op nevenac tiviteiten. „Een boer die van al les doet is een illusie." Verder ontwikkelen van kennis en in vesteren in technologie zijn on ontkoombaar, meende Dijkhui- GOES - Sommige huishoudens op Zuid- en Noord-Beveland kampen sinds gisteren met een niet goed werkende boiler. Bo vendien haperen hier en daar straatlantaarns. Oorzaak is een storing bij energiebedrijf Delta. Na diverse klachten van consu menten bleek er een defect te zijn aan de zogeheten toonfre- quentzender van Delta. Deze stuurt via het elektriciteitsnet signaaltjes mee waarop boilers en straatlantaarns reageren. De storingen ontstaan op wille keurige plaatsen, zegt een woordvoerder van het energie bedrijf. Hij schat dat een op de drie huishoudens met een boiler er hinder van ondervindt. Het probleem betreft alleen de grote boilers, dus niet de kleinere exemplaren in sommige keu kens. Vandaag wordt een poging gedaan de storing op te lossen. Mocht dat niet lukken, dan wordt geprobeerd een nood voorziening aan te leggen. Ook dat, waarschuwt Delta, is een ingewikkelde operatie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 53