levensmoe leder z'n eigen kerstmarkt Proef de sfeer van Kerst in Duitsland 10% Wil Frankrijk Spanje Languedoc gratis wuzigen Costa del Sol Canarische Eilanden Gran Canaria Denemarken Saelland TUI Reisbureau zaterdag 15 november 2003 Vraag antwoord Tips Trips Camping Club Farret App. Sol Timor Barbacan Holiday Residence Vakantiepark Lalandia iwflBEWm. nBBbbI - MSM -wf-mÊ de adventstijd de centra van honderden steden en Nieuw soort carveski De een houdt van een grote drukke metropool, de ander bezoekt liever een oude sfeervolle plaats. Keuze genoeg in Duitsland, waar aan het begin van dorpen veranderen in levendige tfeihnachtsmarkten. En waar ook veel Nederlandse toeristen graag een dagje komen kerstshoppen. Een eeuw Dali I Do!ekiarA9ii Vroeger naar Texel Tv-topper Reis in 4 kliks De geur van gepofte kastanjes, Lebkuchen en dennengroen Column Reis(be)stemmingen Door Dirk Mulder T "Tan huis uit ben ik niet zo'n avon- turier. Ik hou van een prettige Imaaltijd, een goed bed en een warm bad. Als ik op reis ga heb helemaal geen bezwaar tegen om sochtends al te weten waar ik 's avonds ral slapen. ik toch wel eens iets meemaak, J0®t door mijn vriendenkeuze. En door in ruimhartige omgang met mijn be- 0efte aan zekerheid. Of soms komen ""JU reisgenoten gewoon van een ande- Planeet. feplan om met Eva en Max naar Ame ri te gaan was geboren in de kroeg. Eva *as een Duitse met paars geverfd haar -"Max, haar vriend, kwam uit Enge- We kenden elkaar van het werk. sschien zou ik nu wat langer over dit ^gezelschap nagedacht hebben, maar i °en vvas ik jong en onbezonnen. Wens een lunchpauze regelden we een oordelige vlucht naar San Francisco, in- usief een huurauto. Ik koos de goed- °°pste, een Ford Pinto. Vier weken la- ^Wrokken we. ,We' Eva als Max hadden geen rijbe- il Eva i?3t Was maar beter ook. a begon na het ontbijt al aan de witte terwijl Max rond die tijd zijn eer ste joint opstak. Als enige chauffeur liet ik beide genotmiddelen staan. De zo zuinig door mij gekozen Ford Pinto, een model dat later berucht werd wegens de lichte ontvlambaarheid bij botsingen, bleek erg klein. Het autootje paste in de kofferbak van een gemiddel de Amerikaanse slee. Slechts door de achterbank voor tweederde vol te stape len met bagage, kon alles en iedereen mee. Niet dat mijn reisgenoten daarover klaagden. Ze vonden het echt helemaal te gek, temeer omdat Eva nu ook zo'n geurig sigaretje rookte bij haar witte wijn en Max het diepe inhaleren steeds vaker onderbrak voor een ondersteu nend slokje uit een witte plastic beker. Als we de hele dag in de parkeergarage waren blijven staan hadden ze het ook prachtig gevonden, denk ik. Maar ja, je bent in Amerika en je wilt wat bekijken. Daarom besloten we in Venice Beach Vouwfietsen te huren onder het motto: 'we zien wel waar we uitkomen'. Maar de enige die het zag, was ik. Uitge brande autowrakken langs de weg, ver vallen houten huizen met verse kogelga ten, alles wees erop dat we al fietsend in een verkeerde buurt terecht waren geko men. De weinige mensen op straat keken ons met open monden na, alsof ze buiten aardse levensvormen zagen. Vooral Eva, met haar paarse haar, trok veel bekijks. Ze lachte en wuifde naar het volk. Ook Max leek zich niet bewust van het feit dat we elk moment doodgeknuppeld en beroofd konden worden. Toen klonk er achter ons getoeter. We keken om. Een agent stak zijn hoofd uit het raam van een witblauwe auto. Of we levensmoe waren, wilde hij we ten. Zo niet, dan moesten we hem vol gen. Geëscorteerd door de Los Angeles Police Department zweefden we de wijk uit. Vertrek in de zomervakantie Prijs per tent per nacht vanaf ^7 «C 8 dagen inclusief vlucht Vertrek 1 mei (meivakantie) IC1! Nu per persoon vanaf 8 dagen inclusief vlucht Vertrek diverse data in mei Nu per persoon vanaf Vertrek in juni, juli en augustus w - -C A OO Nu per bungalow per nacht vanaf /*=?v O? Ik hoorde dat er een nieuw soort ski's op de markt is, de Skiër cross. Wat is hier zo nieuw aan Goos van Eek, bedrijfsleider van The Globe Outdoor- Travel Center: 'De Skiërcross-ski laat zich het beste omschrijven als een nieuw soort carveski. De ski's zijn over de hele lengte wat breder waardoor ze een dragend oppervlakte hebben in diepe sneeuw. Doordat de ski ook sterk getailleerd is, is hij makkelijk te hanteren in boch ten. Bovendien kan je ook nog eens flink hard gaan met de Skiërcross. Heb je op het gebied van de carveski nog verschillende types die elk goed zijn voor één gebruiks- doel, de Skiërcross is een fun-ski waar je van alles mee kan: jumpen, racen, alpine skiën en off-piste skiën.' Heeft u ook een vraag? Mail naar: vraaqenantwoord@weqener.nl Voor meer vragen en antwoorden: ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen V World of World of Boeken? Kom langs bij één van 217 World of TUI Reisbureaus of bel 0900 8847. Spanje herdenkt volg end jaar dat de Cata laanse surrealist Salva dor Dali honderd jaar ge leden werd geboren. Dat was op 11 mei 1904 in de Figueres. Tijdens het her denkingsjaar worden na tuurlijk verschillende tentoonstellingen gehou den, maar er staan ook allerlei andere activitei ten op het programma. Met name in de geboorte plaats van Dali, maar ook in Barcelona, staan theateruitvoeringen, concerten, films, opera's, lezingen en symposia. Nadere informatie over het Dali-jaar zijn te vinden op de websites: www.salvador-dali.orq en www.dali2004.info. Voor het eerst in dertig jaar wordt de dienstregeling van de Texelse bootdienst TESO aangepast. Vanaf 14 december wordt de dienstregeling afgestemd op de nieu we dienstregeling van de Nederlandse Spoorwegen. Dit heeft tot gevolg dat de boot vanaf dan vijf minuten eer der vertrekt: precies op de halve uren vanuit Den Helder en op de hele uren vanuit Texel. Het vasthouden aan de oude dienstregeling zou, met een nieuwe dienstregeling van de NS, tot onacceptabel lange overstaptijden voor rei zigers in het openbaar vervoer hebben geleid. Het tv-programma 'Bestemming Nederland' trok ruim tien miljoen kijkers. Toppertje dus voor RTL4 en Toe risme Recreatie Nederland. Er komt dientengevolge een nieuwe serie afleveringen. Ook hierin gaan weer drie pre sentatoren in Nederland op stap. Alleen zullen dan twee van hen met groepjes vakantiegangers op pad gaan. De derde laat zich rondleiden door een lokale 'bekendheid' die alle geheimen van de omgeving onthult. Ook wel eens gedacht voor de televisie: 'Wow, dat wil ik ook wel?' Zoals: Hoe vind ik eten in de woestijn? Vragen die we gelukkig niet dagelijks hoeven te beant woorden. Maar als het moment daar is, kunnen we van Ray Mears op Discovery Channel leren hoe het moet. Mears organiseert tegenwoordig ook reizen voor mensen die goed voorbereid willen zijn als problemen de over hand krijgen. Of voor toeristen die de uitdaging aan wil len gaan. Steve Irwin is bekend als de Crocodile Hunter bij hetzelfde tv-station. Toeristen bezoeken massaal zijn dierentuin in Australië om hem te zien worstelen met meterslange krokodillen. Wie het liever wat rustiger heeft kan in Hollywood naar de opnamen van televisie shows als Jay Leno of Het Rad van Fortuin. Of speel zelf als acteur mee in Nederlandse series of films. Levensechte survival: www.raymears.com. Met krokodillen stoeien: www.crocodilehunter.com. Kaarten voor Amerikaanse televisieshows: www.tvtix.com. Speel acteur: www.hollands-qlorie.nl. Door Alice Plekkenpol In menig land, ook Neder land, wordt het af en toe geprobeerd. Maar een sfeervolle kerstmarkt zo als in Duitsland, dat lukt Her op de een of ander manier net Vandaar dat elk najaar weer drommen Nederlanders de grens oversteken voor dat typi sche kerstgevoel, een maand voor het echte feest begint. Een of twee dagen door een Duitse aad struinen om de geur van ge- pofte kastanjes, Lebkuchen en iennengroen op te snuiven, langs de houten kramen met ambachtelijke producten slente ren, een concert bezoeken of een glas Glühwein drinken. Bijna elke Duitse stad of dorp leeft wel een eigen kerstmarkt net lokale specialiteiten en ge- iraiken, die soms eeuwen oud ijn. Of het nu gaat om trompet- eschal, of St. Nicolaas, die voor- I op kerstmarkten langs de Ne- erlandse grens opduikt, oe kies je nu de leukste Weih- achtsmarkt, die het meest tege- aoet komt aan je persoonlijke msen? We geven een over- fcht dat uiteraard niet com pleet is, maar wel de grootste en bekendste markten omvat. Wat betreft het Vervoer: wie met de eigen auto rijdt moet re kening houden met weinig par keerruimte nabij het centrum en eventueel slecht weer onder weg. Met name bij de grotere steden kan het praktisch zijn per trein te reizen, de meeste kerstmark ten bevinden zich op slechts en kele minuten loopafstand van het station. Ook bieden verschil lende touroperators busdagtoch ten naar kerstmarkten aan. Meer informatie: Duits Verkeersbu reau, Hoogoorddreef 76, 1101 BG Amsterdam, tel. 020-697 80 66, www.duitsverkeersbureau.nl. Zie ook www.weihnachten.com en www.weihnachten-info.de. fct-Duitsland: Men (24 nov-21 dec): leuke bescheiden markt met Kei lokale specialiteiten. Bonn (21 nov-23 dec): vrij saaie M, circa 150 kramen op de fcterplatz. Dortmund (20 nov-23 dec): ver rassend veel mooie winkels en Ongezellige, langgerekte kerst markt met zo'n 300 kramen. Diisseldorf (20 nov-22 dec): veel l®men verspreid in het een- torn rond de chique Königsal- lee.Aan het einde van deze bou- Itvardis een grote ijsbaan. feen(15 nov-23 dec): saaie stad markt voor het stadhuis. Hameln (28 nov-23 dec): kleine oude stad, bekend van de ratten vanger, met bescheiden kerst markt. Lübeck (24 nov-22 dec): sedert 1648 kerstmarkt op de Kohberg. In de St. Mariakerk zijn de hele dag sprookjesfiguren van Grimm te zien. Rostock (28 nov-21 dec): grote kerstmarkt en kermis. Wolfenbüttel (27 nov-22 dec): pittoreske stad met 600 vak werkhuizen is passend decor voor slechts vijftig kramen. Oost-Duitsland: Berlijn (24 nov-23 dec): grootste stad met veel winkels en meest spectaculaire kerstmarkt van Duitsland. Chemnitz (28 nov-22 dec): be scheiden maar zeer authentieke kerstmarkt. Dresden (27 nov-24 dec): Op de Striezelmarkt staat een veertien meter hoge kerstpiramide. Erfurt (28 nov-22 dec): weinig spannende stad, 200 kramen met lokale specialiteiten. Leipzig (25 nov-22 dec): mooie muzikale stad met een twintig meter hoge kerstboom. De kerst markt telt 260 kramen. Zuid-Duitsland: Augsburg (27 nov-24 dec): een van de mooiste kerstmarkten in Duitsland, en al ruim 500 jaar oud. Voor de ramen van het stad huis zingen 23 'engelen'. Esslingen (27 nov-22 dec): oude stad aan de rivier Neckar. Veel middeleeuwse kramen. Frankfurt (26 nov-22 dec): met drie miljoen bezoekers een van de drukst bezochte markten. Circa 200 kramen. Heidelberg (26 nov-22 dec): kerstmarkt verdeeld over vijf pleinen. Nürnberg (28 nov-24 dec): met twee miljoen gasten ook heel druk bezocht. München (28 nov-24 dec): kra men op de Marienplatz, ron dom de kerstboom met 2500 lichtjes. Regensburg (28 nov-23 dec): ge zellige kerstmarkt en op woens dag, donderdag, zaterdag en zondag boottochten op de Do- nau. Rothenburg (28 nov-21 dec): kerstmarkt sedert de vijftiende eeuw, met een poppentheater en orgelconcerten. Stuttgart (28 nov-23 dec): kerst markt sedert 1692, met 200 kra men op de grote Schlossplatz, een kermis. Ulm (24 nov-22 dec): honderd kramen rondom de beroemde kathedraal. Würzburg (28 nov-23 dec): het verlichte fort Marienburg vormt een fraai decor voor de kerstmarkt in deze oude stad. (ADVERTENTIE) De Frauenkirche in het Zuid-Duitse Nürnberg domineert de plaatselijke kerstmarkt die elk jaar zo'n twee miljoen bezoekers trekt. FOTO'S GPD De oude Hanzestad Bremen biedt een prachtig decor voor een kerstmarkt. met een internationale kerst markt waar zelfs de Nederland se poffertjes niet ontbreken. Keulen (24 nov-23 dec): kerst- kramen verdeeld over vier plei nen, onder meer voor de be roemde Dom. Koblenz (22 nov-21 dec): be scheiden kerstmarkt op de Zen- tralplatz. Münster (24 nov-21 dec): mooie, kleine stad met redelijk veel kramen, zo'n 250. Oberhausen (20 nov-23 dec): in en om winkelcentrum CentrO staan zo'n 135 kersthuisjes, maar echt sfeervol is het niet. Osnabrück (28 nov-22 dec): sfeervolle kerstmarkt in oude Hanzestad. Rüdesheim (27 nov-22 dec): de trots is Europa's grootste kerst stal op de Markt. Trier (24 nov-22 dec): middel eeuwse stad met kleine kerst markt. Noord-Duitsland: Bremen (27 nov-23 dec): prachti ge oude Hanzestad met veel win kels, kermis en 160 kerstkra- men. Hamburg (26 nov-23 dec): sfeer volle oude Hanzestad met kerst-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 41