PZC Conflict rond toertochten uit de wereld Nationale toppers geven kampioenendag kleur m agenda schaken duiven bridge OH V3 dammen L 0 O 0 O Jl e O 1 0 13 i Q j '3 J sjq o" B zaterdag 15 november 2003 Kampioenen Formaliteit - Winnaars gefêteerd in Lewedorp door Fred Rabout LEWEDORP - De Lewedorpse kampioenendag was vorige week zaterdag aan zijn 41e edi tie toe. Het is ondertussen een monument in de Zeeuwse dui vensport. Sjaak de Kooning, voorzitter van de organiserende PV De Postduif uit Lewedorp, had de combinatie Verkerk uit Alphen aan den Rijn en de combinatie Braad/De Joode uit Woudri- chem - twee nationale toppers - naar het verenigingsgebouw aan de Zandkreekstraat ge haald. Dat betekende dat Bas Verkerk en Jeroen Braad en Kees de Joode met name de goed opgekomen jeugd van de nodige adviezen konden voorzien. In de namiddag bemanden zij samen met dierenarts/duiven melker Patrick Derijcke uit Vo gelwaarde een forum en ook dat was, gezien de vele discussies, meer dan geslaagd. Naast het forum waren uiteraard de prijs uitreiking van rayon 4 en de bonnenverkoop de hoogtepun ten. Vrijdag 14 en zaterdag 15 november. Tentoonstelling, feestavond bij PV De Uiver in 's-Heer Arendskerke: Vrijdag om 2.00 uur duivenfilm van Kees Donker. Za terdag vanaf 20.00 uur huldiging kampi oenen en bonnenverkoop. Locatie: Orenring in 's-Heer Arendskerke. Zaterdag 15 november. Hokkenshow PV De Scheldevliegers in Vlissingen. Loca tie: clubgebouw aan de Zuidbeekseweg in Vlissingen. Zaal open om 14.30 uur, bonnenverkoop van bekende provincia le, nationale en internationale melkers. Zaterdag 15 en zondag 16 november: PV De Hoop uit Biervliet houdt jaarlijkse ten toonstelling in het clublokaal De Nieuw- landse Molen in Driewegen. Aanvang za terdag 19.30 uur, zondag 14.00 uur. Zondag 16 november: Kampioenendag bij PV De Zwaluw in St. Jansteen. Loca tie: café Zondagsvermaak. Om 13.00 uur wordt de middag officieel geopend. Prijsuitreiking vluchtseizoen en tentoon stelling om 14.00 uur en daarna bonnen verkoop. Zaterdag 22 november: Jaarlijkse ten toonstelling PV De Luchtbode Oost-Sou burg. Tevens bonnenverkoop en huldi ging kampioenen. Locatie: clubgebouw aan de van Doornstraat in Oost-Sou burg. Aanvang: 15.00 uur. doorCorJansen Toernooi-organisatoren stel len al sinds mensenheugenis alles in het werk om de remise in een schaakpartij zo moeilijk mogelijk te maken. In het begin van de twintigste eeuw kreeg njen in sommige'toernooien een kwart punt voor een remise en moest men de partij over spelen. Als men die won, kreeg men er nog een half punt bij. Voor twee partijen dus driekwart punt! Dit gegoochel werd later door allerlei maatregelen vervangen, onder meer door remise voor de dertigste zet botweg te verbie den Toen Fischer echter de re gel aan zijn laars lapte (Varna 1962) en men hem niet durfde straffen, was het met de regel gedaan. Althans voor zeer lange tijd. Tegenwoordig wordt hij in recente toernooien weer af en toe toegepast, met name in de Verenigde Staten! Het remisepercentage van een toernooi, hangt natuurlijk in de eerste plaats af van de vechtlust van de spelers. In Groningen 1946, het eerste grote toernooi van na de oorlog, waar ook Rus sen aan meededen, zei Ossip Bernstein voor zijn partij tegen Milan Vidmar: „Deze partij zal worden doorgespeeld tot de laatste pion!" De vredelievende Traditie in Lewedorp is ook de huldiging van de kampioene van het voormalige rayon West- Zuid-Beveland, waarin de ver enigingen De Vriendenkring uit 's-Heerenhoek, De Uiver uit 's- Heer Arendskerke en De Post duif uit Lewedorp zijn verte genwoordigd. „Een traditie die we in stand willen houden zo lang we nog melkers genoeg hebben", verduidelijkte De Kooning. De bonnenverkoop zorgde voor een record. De 22 bonnen gingen voor gemiddeld 120 euro van de hand. Op iedere 'duivendag' staan er mossels op het menu en daarop vormde rayon 4 geen uitzondering. Het was Flip Ste- ketee uit Yerseke die het 'zilte goud' voor consumptie klaars- toomde. Eindstanden Rayon 4. Oude duiven. Vitesse, hok: D. Wage naar (Kloetinge); duif: D. Wagenaar. Midfond, hok: J. Buise (Lewedorp); duif: N. Krijger. Dagfond, hok: H. Verburg&Zn (Wissenkerke); duif: H. Verburg&Zn. Overnachtfond: M. van de Zande (Wissenkerke); duif: M. van de Zande. Jonge duiven. Vitesse, hok: L. Goe degebure ('s-Heer Arendskerke); duif: L. Goedegebure. Midfond, hok: Jaap de Vos (Nieuwdorp); duif: Comb. Walhout (Nieuwdorp). Na toer, hok: J. Steenhard (Goes); duif: Hans de Vos (Nieuwdorp). Generaal, hok: 1. L. Goedegebure, 2. Mevr. Verwei-Filius (Wissenkerke), 3. Comb. Walhout, 4. Jaap de Vos, 5. Comb, van Belzen (Kamperland). Generaal duif (oude): 1,2,3,4. N. Krijger (Goes), 5. J. Buise. In het Fondcentrum Terneuzen had Luc van der Gucht uit Hulst een ijzersterk seizoen. Ook Jac. Van den Bosch meldde zich weer in de bovenste regionen. Bij de Hooglandse Vliegers in St. Kruis nam Frans Baas de gene rale titel mee naar Sluis. De Zwaluw Westkapelle, een ver eniging met heel wat kwaliteit die helaas qua weersomstandig heden (wind) geografisch niet het beste plekje heeft uitgeko zen, zag J.P. Hengst de generale titel binnenhalen. In Hulst werd de combinatie Frank Calon ge neraal bij de Herleving, was Jan Vidmar vond de dertigzettenre- gel, die in dat toernooi gold, vre selijk. Bernstein haatte de snelle strijdloze remises. Een mooie confrontatie dus. Ondanks ver woede en langdurige strijd ble ven in hun partij slechts de bei de koningen over. Hans Kmoch schreef toen: „Het verloop van deze partij pleit wel enigszins voor het standpunt van Vidmar, direct remise geven als de stel lingen volkomen gelijk zijn. 'Wozu haben wir die Frösche ge- gessen?', vroeg hij na afloop, zinspelend op de mop: iemand wint een weddenschap door een levende kikvors op te pten; de verliezer betaalt een gulden, heeft er erg spijt van en wint tenslotte zijn geld terug door eveneens een kikker te verslin den." Een van de sterkst bezette toer nooien aller tijden was het kan didatentoernooi in 1953 in Zwitserland. Daar werden geen restricties aan de spelers opge legd met betrekking tot het aan tal zetten. Er werden dan ook nogal wat 'grootmeesterremi ses' geproduceerd. Op een totaal van 210 partijen werden 25 par tijen van 2 0 zetten en minder ge speeld. Geen reden om zich daar erg over op te winden, zou men denken. Het genoemde toernooi staat immers bekend als een van de beste ooit gespeeld, met een van Helsland de beste in het sa menspel met De Zwaluw St. Jansteen, terwijl Achiel de Mey er bij De Zwaluw aardig liet zien dat hij ook duiven had. Piet de Koster haalde knap uit op de Meerdaagse Fond in het 'Ooste lijk Deel'. Fondcentrum Terneuzen. Kampi oenschap aangewezen: 1. L. van der Gucht, 2. S. van de Velde&Zn, 3. J. van den Bosch. Kampioenschap on aangewezen: 1. J. van den Bosch, 2. L. van der Gucht, 3. S. van de Velde &Zn. Kampioenschap totaal hok: 1. L. van der Gucht, 2. J. van den Bosch, 3. S. van de Velde&Zn, 4. J. van der Veeke, 5. Ant. Thijs. Kanipi- oenschapduif: 1,2.L. vanderGucht, 3,4,5,. J. van der Veeke. Winnaars vluchten: Barcelona: J. van den Bosch, Dax: J.en JP. Nolet, Marseil le: D. Evers, Perpignan: L. van der Gucht, Limoges: Com. Van Beveren. Hooglandse Vliegers-St. Kruis. Ou de duiven. Vitesse, OA: A. de Vos, A: N. Duininck. Midfond: F. Baas. Jon ge duiven. Vitesse, OA: G. Tanghe, A: A. de Lijzer jl. Midfond: F. Baas. Natoer, OA: F. Baas, A: W. de Vos. Asduif oud: C. Brevet. Asduif jong: Comb. Coppens/Baert. Zesdaagse: A. de Lijzer jl. Generaal: 1. F. Baas, 2. A. de Vos, 3. Comb. Coppens- /Baert, 4. C. Brevet, 5. A. de Croock. De Zwaluw-Westkapelle. Oude dui ven. Vitesse, hok: J. de Wolf, duif: J. de Wolf. Midfond, hok: A. Stroo, duif: W. Minderhoud. Dagfond, hok: E. Melchior, duif: A. Stroo. Over nachtfond, hok: C. Sponselee, duif: H. Melis. Jonge duiven, hok: JP. Hengst, duif: JP. Hengst. Natoer, hok: W. Minderhoud, duif: L. Dinge- manse. Generaal hok, OA: A. Stroo, A: JP. Hengst. Keizer eerste klasse: 1JP. Hengst, 2R. Melis, 3. L. Dinge- manse, 4A. Stroo, 5M. van Alphen. Keizer tweede klasse: 1. M. Segboer, 2. K. Roelse, 3. P. Slabber. Generaal duif: 1. H. Melis, 2. J. de Wolf, 3. W. Minderhoud. Jeugd: 1. Michael Seg boer, 2. Jordy Melis. Herleving-Hulst. Oude duiven. Vi tesse, hok: Comb. F.&S. Calon, duif: E. Strobbe. Midfond, hok: J. Dhanis, duif: J. Dhanis. Dagfond, hok: Comb. d'Hondt/de Cock, duif: Comb. d'Hondt/de Cock. Overnachtfond, hok: P. de Koster, duif: G. Danhof. Jonge duiven. Vitesse, hok: Th. Cas teels, duif: Th. Casteels. Midfond, hok: C. Dehulsters, duif: Comb. d'Hondt/de Cock. Natoer, hok: Comb. F.&S. Calon, duif: Comb. F. &s. Calon. Generaal: 1. Comb. F.&S. Calon, 2. Jan van Helsland, 3. Comb. d'Hondt/de Cock. Koning: E. Strob be. Prins: P. Rokven. Samenspel Hulst/St.Jansteen. Ou de duiven. Vitesse: Comb. F.&S. Ca lon Midfond: Jan van Helsland. Dagfond: Comb. d'Hondt/de Cock. Overnachtfond: P. de Koster. Jonge duiven. Vitesse: Th. Casteels. Mid fond: T. Thijs. Natoer: W. Vergau- wen. Generaal: 1. Jan van Helsland, 2. W. Vergauwen, 3. J. Voet, 4. E. van Goethem. Inkorfcentrum Hulst Meerdaagse Fond: 1. P. de Koster, 2. G. Danhof, 3. Comb. Van Beveren, 4. W. Geers, 5. W. Kooreman. De Zwaluw-St. Jansteen. Oude dui ven. Vitesse, OA: A. de Meyer, A: A. van Daalen&Zn, duif: W. Maes. Midfond, OA: A. de Meyer, A: A. de Meyer, duif: A. de Meyer. Dagfond, OA: A. Mattens, A: E. van Goethem, duif: E. van Goethem. Jonge duiven. Vitesse, OA: G. van Overloop, A: E. de Kind, duif: E. de Kind. Midfond, OA: Lex Thijs, A: J. Verheyden, duif: J. van Spaandonck. Natoer, OA: J. Voet, A: W. Vergauwen, duif: J. Voet. Generaal: 1. A. de Meyer, 2. E. van Goethem, 3. A. Mattens. Koning: J. Voet. Prins: Comb. Danckaert/van Riel. - hele reeks fantastische partijen Het is geen gekke veronderstel ling, dat dat juist kwam doordat de spelers de gelegenheid werd gegeven om af en toe uit te rus ten met een snelle remise. Remises kunnen niettemin ook heel interessant zijn. In de vol gende recente partij leek het vanaf het begin allesbehalve op een deling van het punt. Toch draaide het daar op uit, dankzij bovenaardse krachten. D. Palo - C.Hansen. 1st Samba Cup, Skanderborg, Denemar ken, 2003. I.d4 Pf6 2.c4 g6 3.Pc3 <15 4.cxd5 Pxd5 5.e4 Pxc3 6.bxc3 Lg7 7.Pf3 c5 8.Le3 Da5 9.Dd2 Pc6 lO.Tbl 0-0 U.Tb5 cxd4ü 12.Txa5 dxe3 13.Dxe3 Pxa5 Dit is een van de stellingen waar een computer niet goed raad mee weet. Hij ziet niet, dat zwart voldoende compensatie heeft voor de dame. Het is trou wens ook voor menselijke scha kers niet eenvoudig een juiste afweging te maken. 14.Pd4 Ld7 15.Le2 Tfc8 16.0-0 Pc4 17.Dg5 Lf6 18.Dd5 Pb6 19.Dxb7 Txc3 Nu dreigt 20...Lc8 met dame winst en tegelijkertijd Lxd4. 20.Pb5! Tc2 Vooral niet 20...Lc8 21.Dxa8 Pxa8 22.Pxc3 en wit staat de kwaliteit voor. 21.Ld3 Txa2 22,Pxa7 Ld4! Zeer goed. Wit wordt in de tang genomen. De dame kan geen aanknopingspunten vinden. 23.Pc6 Lxc6 24.Dxc6 Td2 25.Db5e5 De materiële verhouding is nog steeds ongewijzigd, maar het is duidelijk, dat zwart aan de touwtjes trekt. Wits volgende zet maakt het hem gemakkelij- 26.h4 Kg7 27.h5 Taa2 Nog beter 27...Ta3 28.Lbl Tb2 29.Dc6 Tc3 30.Dd6 Tcb3 maar ook nu krijgt wit het zwaar te verduren. 28.Kh2 gxh5 29.Lbl Tab2 30.De8 h6! 31.De7 Txf2 32.Txf2 Txf2 33.Dh4 Pd7 34.Dxh5 Pf6 35.Dh3 Tf4 Zwart heeft, briljant spelend, alsnog een winststelling be reikt. De armzalige loper op bl is de oorzaak van wits moeilijk heden. 36.Dg3+ Pg4+ 37.Kh3 h5 38.Lc2?! Ook bij betere zetten had wit het niet kunnen redden, maar nu hadden de stukken meteen in de doos gekund. Zie diagram 1 38...Kh6 Met de winst voor het grijpen tast zwart mis. Winnend was de zeer voor de hand liggende zet 38...Tflü 39.Db3 Lf2 40.g3 Le3 en zwart moet zijn dame geven om niet mat te gaan met Tf2 en Diagram 1 Th2Maar er gebeuren nog meer rare dingen. 39.Db3? Met 39.Da3ü met de bedoeling Df8+, had wit zich goed staande kunnen houden. Nu had het op nieuw afgelopen kunnen zijn. 39...Pe3? Nu won 39...Lgl! en er dreigt Pf2 en h4 mat. 40.g3 Tf2, zodat zwart zijn dame moet geven. 40.Ld3ü Wit ontsnapt op wonderbaarlij ke wijze. 40...Tf2 41.Da3 Kg7? De laatste fout. Met 41...Pxg2 hield zwart winstkansjes. 42.De7! Tf6 Nu werd tot remise besloten. De spelers hadden weer de tijd om tot bezinning te komen en 42...Txg2 43.Lc4l! te zien. Een sensationeel partijslot. Diagram 2 Oplossing van de vorige week: P. Bansac,1943. Wit: Ke6, Tb3, Pa5, Lh6, pion e2 (5 stukken). Zwart: Kd4,pionh7 (2 stukken). Mat in twee zetten. Sleutelzet: 1. Tb2ü door Berry Westra De Nederlandse vrouwen zijn bij de wereldkampi oenschappen viertallenbridge in Monaco met gemak door de voorronden heen gekomen. Het team van captain Ed Franken nestelde zich vrijwel direct in de top van de ranglijst, waar het lange tijd met China en Amerika streed om de eerste plaats. Door een inzinking in de eindfa se eindigden de dames uiteinde lijk als vierde. Een dompertje, want dat had tot gevolg dat Ne derland in de kwartfinale direct moest aantreden tegen titelhou der Duitsland. Die horde werd echter met verve genomen. In een uitstekende wedstrijd ver kreeg Nederland al vroeg een voorsprong, die vervolgens be kwaam werd verdedigd. Zelfs in de slotzitting kwam niets meer van een Duits offensief: zie dia gram 1) Het eerste spel van de laatste zitting. Voor Nederland stopten Vriend-Van der Pas met de NZ- handen terecht af in drie schop- 1 noord OA653 OB732 Oa 107 5 <£>6 west oost OH7 0942 O AH9 OV854 08642 O B9 B1053 £>A942 zuid OVB 108 0106 £?HV87 Noord gever, niemand kwetsbaar Diagram 1 pen. Na een verre van optimale verdediging werden er elf sla gen gemaakt. Het Duitse ster- paar Auken-Von Arnim pro beerde vier schoppen. Het tegenspel van Arnolds-Van Zwol was echter wel accuraat. West begon met harten aas-heer en harten na. Zuid troefde de derde harten en speelde schop pen vrouw, gedekt met de heer voor het aas. Toen volgde klaveren zes uit noord. Carla Arnolds als oost stapte op met klaveren aas om harten vrouw na te spelen. Dit dwong zuid om te troeven met schoppen tien, waardoor oosts schoppen negen tot downslag promoveerde. In de open afdeling was Italië zoals gebruikelijk heer en mees ter in de round-robin. Toch zul len de Italianen allerminst gerust zijh op een succesvol ver volg van het toernooi. Tegen grootste concurrent Amerika werd een verpletterende neder laag geleden en ook angstgegner Noorwegen zou in de knock-out fase wel eens spelbreker kunnen zijn. Alle recente successen ten spijt is het laatste jaar waarin Italië de Bermuda Bowl won, nog steeds 1975. Wanneer het dit jaar weer niet lukt, zou het wel eens de obsessie van de huidige generatie Italiaanse superkam pioenen kunnen worden. De open afdeling kende overi gens een piepklein Nederlands tintje. In het Chinese team speelde Jack Zhao mee. Zhao verbleef een jaar of vijf in ons land en werd in die tijd een keer kampioen van Nederland met het Leidse Crash. Sinds zijn te rugkeer naar China enkele jaren geleden is hij bridgeprofessio- nal. Met de internationaal ge louterde Fu Zhong speelde hij zich dit j aar in het Chinese team. China had lang uitzicht op een plaats in de kwartfinale, maar een dramatische 25-4-neder- laag tegen het laag geklasseerde Uruguay brak hen in de slotfase op. De tijden dat de round-robin voor de Europese en Ameri kaanse teams een formaliteit is, zijn overigens voorbijIn andere werelddelen stijgt het spelpeil gestaag. De uitschakeling van kansrijk geachte teams zoals Engeland bij de dames en Zwe den in de open afdeling getuigen daarvan. Met name dat laatste team stelde met een 13e plaats zwaar teleur. En dat terwijl de Zweden aan de goede kant za ten van een van de grootste swings van het toernooi: (zie diagram 2) 2 noord O OAV765 02 £>AB98742 west oost OA543 £>HVB987 O H B1094 083 O 864 OH <£>5 £>V1063 zuid 01062 02 OAV B109753 £>h West gever, Noord/Zuid kwetsbaar West Noord Oost Zuid pas 1<£> 3^ dbl 4^ 60 pas ?0 pas 7<\? pas pas dbl pas pas pas Diagram 2 Een spel uit de wedstrijd Zwe- den-Zuid-Afrika. Aan de ande re tafel hadden de Zweden als NZ +300 gehaald tegen vijf schoppen gedoubleerd. Geen best resultaat, aangezien zes ruiten een haalbaar contract is voor NZ. Het Zuid-Afrikaanse NZ-paar maakte er echter een comedy of errors van. De eerste opmerkelijke actie kwam van zuid, die na drie schoppen een negatief doublet gaf in plaats van gewoon vier ruiten te bie den. Doel zal ongetwijfeld ge weest zijn om in 3SA te eindi gen. Niet verbazingwekkend had partner noord veel hartens. Hierdoor was het bieden al op zes harten aanbeland toen zuid weer aan de beurt kwam. Die kon nu weinig anders doen dan corrigeren naar zeven ruiten. Dankzij het onwaarschijnlijk gunstige zitsel wordt dit con tract na een schoppen aas start gemaakt. Noord zette een potentiële winst van 18 IMPs echter om in een verlies van 19 IMPs door op ze ven ruiten nog eens zeven har ten te bieden. West zette de bijl in dat contract, waarna OW +1700 mochten noteren. Wie had het daar over een stijgend spelpeil?! van onze sportredactie RIJSWIJK - Het conflict tussen de organisaties van de Canadese Evert van Benthem Tocht in Ca nada en de alternatieve Elfste dentocht in Finland is opgelost. Beide evenementen blijven op 28 februari op de kalender staan. De Canadese versie krijgt in 2004 een recreatief karakter en in Finland verschijnen dan alle wedstrijdrijders aan de start. Een jaar later is de verde ling andersom. De VMS (Vereniging Marathon Sponsors) bepaalde eerder al haar keuze voor Finland in 2004. Men wilde geen versnip pering van het peloton. De organisatoren van de C- dese schaatsweek - naaste Benthem Tocht zou er ot Olympic Oval in Calgaryfe, ficieuze wereldkampioen marathon worden gehouds E weigerden zich bij het sp punt van de VMS neertel» b Toppers uit het peloton w® w tot grote ergernis van Toom brands, de voorzitter van VMS, alsnog benaderd Canada te kiezen. „Dat wordt niet meergedaai heb alle partijen uitgenoi voor een gesprek. Wegaantj 1" evenementen bescherm® kiezen om het jaar massaals Finland en daarna wee?' Canada", aldus Gerbra 8f ANP I'1 Vier winnaars op de kampioenendag in Lewedorp, van links naar rechts: Nico Krijger, Leu Goedegebure, mevrouw Verwei-Filius en Frans Walhout. foto Willem Mieras Probleem van de week: Bernstein - Kotov. Groningen 1946. Wit: Kh2, Dd2, Ta8, Tc8, pionnen op b2, e5, f5, g4, h3 (9 stukken). Zwart: Kh7, De4, Tb4, Tb7, pionnen op d5, e6, f7, h6 (9 stukken). Zie diagram 2. Wit aan zet. Ook hier zijn de over blijfselen te zien van een strijd op leven en dood. De oude Bern stein heeft zijn koningsvleugel- pionnen naar voren geworpen en daarmee zijn stelling zeer verzwakt. Is hij te ver gegaan, of kan hij zwart nog onaangenaam verrassen? door Leo Anderson Met zijn overrompelende start - vier overwinningen op rij - was Arie den Hollander uit Waarde de grote verrassing in de promotieklasse van het Zeeuws kampioenschap. Het meest aansprekend was zijn duel met de geroutineerde Ko Louwerse uit Yerseke. Dankzij de inzet van beide spelers kwam het in het middenspel tot een hoogtepunt waarin duizeling wekkende varianten mogelijk bleken. Na alle klippen omzeild te hebben zou een puntendeling tot beider tevredenheid ge stemd hebben, maar in de eind fase besliste vrouwe Fortuna anders... A. den Hollander-J. Louwerse, 11-10-2003 1. 32-28 17-22 2. 28x17 11x22 3. 37-32 12-17 4. 41-37 7-12 5. 34- 30 1-7 6. 30-25 19-23 7. 35-30 7- 11 8. 40-35 14-19 9. 25x14 9x20 10. 30-25 4-9 11. 25x14 9x20 12. 35-30 20-25 17.30-25 22-28 Door zijn over-ontwikkelde lange vleugel ziet zwart zich praktisch gedwongen tot deze opstoot; het enige alternatief is 22-27. 18.33x22 17x28 Een goed idee is ook eerst 18x2 7 19. 31-27 12-17 20. 39-34 8-12 21. 44-39 17-21 22. 36-31 24-30 Wit mag nu natuurlijk niet 25- 20, 34-29 en 32x14 wegens 34- 40,13-19 en 18x40. Met zijn vol gende zet 23. 45-40 ontstaat een problematische stand. Zie diagram 1. lOVi: lill ün ri f di Diagram 1 De vraag is nu: is 30-35 goed of fout? Om te beginnen mag wit niet antwoorden met 31-26 35x33; 26x8 3x12; 38x29 we gens de doorbraak via 28-33, 23-28 en 18x40. Maar wat kan er allemaal gebeuren na 27-22? Enige varianten: 30-35; 27-22 18x36 A; 25-20 35x33; 38x7 of 9 14x25; 33x14 en wit wint. Doch ook het volgende scenario is denkbaar: A. 35x33; 38x29 18x38B; 29x20 28-32?maarwat anders; 42x33 21-26; 37x28 26x46; 33-29 46x23; 29x7 en wederom wint wit. Tenslotte variant B: 18x36; 39x20 19-23; 34-30 met materi eel gelijk spel. Dit alles te bere kenen is - zeker op dit niveau - tijdens de partij een vrijwel on mogelijke zaak. Dat zwart in elk geval onraad moet hebben bespeurd blijkt uit zijn antwoord 2-8. Maar toen wit daarop reageerde met 40-35 kwam er voor zwart een prach tige combinatiemogelijkheid in de stand. Namelijk deze: 19-24! indien nu 38-33? dan 21-26; 33x22 14-20; 25x14 24-29; 35x33 5-10; 14x5 3-9; 5x28 16- 21; 27x7 18x40; 7x18 13x44; 43- 39 44x33 en zwart wint. Het verdere partijverloop: 23. 2-8 24.40-35 5-10 25.35x24 19x30 Om de spanningen op te heffen had wit nu kunnen spe len: 34-29 23x34; 32x23 21x32; 37x28 18x29; 38-33 29x38; 43x32 34x43; 25x34 12-18; 48x39 met gelijk spel. De partij: 26. 38-33 30-35 27. 33x22 11-17 28. 22x11 16x7 29. 27x16 23-28 30. 32x23 18x40 31. 39-34 40x29 32. 49-44 10-15 Op het nippertje ontsnapt wit aan een doorbraak. 33. 43-39 15-20 34. 39-33 29x38 35. 42x33 13-18 36. 31-27 8-13 37. 37-32 20-24 38. 41-37 13-19 39. 33-28 18-23 40. 48-43 23-29 41. 43-39 35-40! 42. 44x35 29- 33 43. 16-11? (hier moest4! 33x42 44. 11x2 12-17??Hiei f zwart de winst uit handen; A 14-20; 25x23 42-48; JA 48x25!! achterwege te latei volgt ging nu wit noga winst strijken: 45.47x3834 2x13 19x8 47. 32-28 21 Zwart laat nog wat steekjes len. Aangewezen was 14-11 39-33 29-34 49. 38-32 14-1! 35-30 17-21 51. 30x3919-2! 39-34 24-30 53. 25-20 30-31 33x44 21-26 55. 32-27 Z: geeft het op. Ook in de volgende partij aan de spelers een gebrek originaliteit niet ontzegd den. Het gaat bepaald nie: volgens het boekje en dat! ervoor, dat juist zulke pan door het wat grillige verlote boeiend geheel vormen. R. A. Dusebout-A. den H# der 23-10-2003 1.32-28 19-23 2. 28x19Ui 37-32 10-14 4. 41-37 5-10i 30 14-19 6.30-25 10-147# 17-21 8. 31-26 21-27 9.1 16x2710.33-28 23x3211.# 18-23? Met de bezetting van vei: heeft zwart voor flankspei kozen. Hierin past nu 11-11 ter om op 38-33 met 18 vervolgen. De tekstzet straks tot een vlucht van st 19 naar veld 24 12.42-37 23x32 13.37x2811 14.38-33 19-24 Een zet tegen wil en dank zwart een lastige linkervle oplevert. Met 39-34 zou wil begin kunnen maken klem zetten van die vleugel 15.43-38 6-11 16. 47-42?ll Het is nu juist zwart, die dei i" benut wits lange vleugeltt dwingen. Van 39-34 moethi zien wegens 17-22, 12x21, 32, 24-30 en 20x47Totzijni gende zet wordt wit we dwongen. 17. 28-23 1-6 18. 48-43 M 33-29 24x33 20.38x2920-!! 29x20 15x24 Zwart heeft op links de site naar tevredenheid o heeft zijn zinnen nu aanvallen van de eenzames op 23. 22.42-3817-2123.26x1111 l' 24. 38-33 13-19 (13-18 geel L 33-29 het - wellicht tijddi voordeel van een schijf wis 25.33-28 22x33 26.39x281! 27.41-37 27-32 Op 37-31 zou volgen 32-3?. 22 en 19x26. 28.43-38 32x41 29.36x411! Voorkomt de vereenvoudif 28-22 L 30. 44-39 21-27 31. 50-41» f 32 39-33 21-26 33 44-39 34. 40-34 24-29 35. 33x13! 36. 45x34 26-31 37. 34-2931 Zwart is met voordeel - strijd gekomen en dreigt door te breken op wits® vleugel. Zie diagram 2 mm IB i n k-J Diagram 2 De weg naar winst vereist'- tiel spel. De computerge®: 29-24 aan, maar is indent king niet erg overtuigend, 38. 38-33 27-31 39.49-433'' 40. 28-23 37-41 41. 29-24] 42. 33-28 11-17 43.43-3" 44. 38-32 12-18 Beter was 21-27,41-46, 45.23x12 41-46 Hier geeft wit op. Eeniwfj remisekans via 12-7 2xlu. 46x48; 27x7 werd doordêf uit Hoogerheide over hett gezien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 18