Oranje is vertrouwd met beslissingsduel André Agassi naar halve finale Medelijden met Bettine Schotland-Oranje in vijandelijke kantine Dick Advocaat laat iedereen gissen 17 laakt bondscoach tegen Schotland gebruik van voortschrijdend inzicht? zaterdag 15 november 2003 Kasparov blundert tegen computer Geen contract Moens bij HSV Zweistra achtste in Berlijn Prommayon langer vast Schaatsers stellen ultimatum Volleybalsters Brazilië naar Spelen Seedorf InniHenri i van der Steen SLASGOW - Dick Advocaat lat vanmiddag tegen Schot- Luit van eigen kracht, maar iidie instelling past wat hem uieft niet het prijsgeven van jjn opstelling. „De Schotten isteren ook mee en dan kun- ,n ze erop inspelen", klonk het isteren even professioneel als benepen na de laatste training op Hampden Park. Bij de volgers van Oranje groeit intussen de verwachting dat hij toch niet doet wat hij een maand geleden zei en woensdag nog eens herhaalde: Van Nistelrooij en Kluivert spelen tegen Schot land niet samen. Twee goede trainingen, met een scherpe Van Nistelrooij en een zo mogelijk nog scherpere Kluivert hebben Advocaat er wellicht toe ge bracht van mening en van sys teem te veranderen. „Ik heb woensdag gezegd dat ik heel scherp zou letten op de trainin gen en ik wilde er rekening mee houden dat sommigen bij hun club niet of nauwelijks spelen. Nou, sommigen zijn me wat dat betreft meegevallen, anderen tegengevallen." Kluivert hoort ongetwijfeld tot de meevallers en dat zou voor Advocaat aanleiding kunnen zijn te kiezen voor zijn eerste optie: Kluivert alleen in de spits, Van Nistelrooij op de bank. Me nigeen denkt echter dat Advo caat toch weer terugvalt op een opstelling met beide topscorers voorin. Dat zou dan ten koste gaan van een vleugelspeler of van Rafaël van der Vaart. Aan het veld zal het niet liggen vanmiddag. De grasmat van Hampden Park lag er gister avond uitstekend bij. Personele problemen heeft Advocaat evenmin; ook Jaap Stam lijkt fit om anderhalf uur te kunnen spelen. Vijf goede ideeën van Advocaat NEW YORK - Garry Kasparov heeft in New York de tweede partij in de match tegen schaakcomputer Fritz verloren, 's Werelds sterkste schaker blunderde op de 32e zet, zeven zet ten later moest hij opgeven. In de Berlijnse variant van het Spaans had Kasparov een goede stelling opgebouwd. Bij zijn desastreuze torenzet bevond hij zich inmiddels in behoorlijke tijdnood. Na de misgreep van de 40-jarige Rus maakte Fritz geen fouten meer. Met nog twee partijen te gaan, kijkt Kaspa rov tegen een achterstand van 1,5-0,5 aan. ANP HAMBURG - Oscar Moens krijgt geen contract bij HSV. De transfervrije doelman was de afgelopen week op proef bij de Duitse club als mogelijke vervanger van de langdurig gebles seerde keeper Martin Pieckenhagen. Moens is sinds zijn ver trek bij AZ eind september op zoek naar een nieuwe werkge ver. Tot en met de winterstop zal Stefan Wachter als eerste doelman bij HSV fungeren. Eerder liep een oefenstage van Moens bij het Engelse Tottenham Hotspur op niets uit. DPA BERLIJN - Thamar Zweistra is bij dressuurwedstrijden in Berlijn op de achtste plaats geëindigd. De amazone uit Schore scoorde in de Intermediaire II met Hexagon's Kyrain 65,61 procent. Haar trainer Leunus van Lieren werd met Hexagon's Louisville tiende met 65,17 procent. Vandaag rijden Zweistra en Van Lieren de Grand Prix. De beste twaalf ruiters plaatsen zich voor de finale op zondag. BREDA - Het voorarrest van voetballer Geoffrey Prommayon is met dertig dagen verlengd. De raadkamer van de rechtbank van Breda heeft besloten dat de speler van eerstedivisieclub FC Eindhoven voorlopig in hechtenis moet blijven. Prom mayon is verdachte in een fraudezaak, waarbij het mogelijk gaat om het witwassen van geldbedragen. Eerder zat Yassine Abdellaoui van De Graafschap vast in deze zaak. ANP ERFURT - De Nederlandse schaatsers gaan volgende week tijdens de wereldbekerwedstrijden in Heerenveen actie tegen de KNSB en de bondsponsoren te voeren. De vereniging die de belangen van de commerciële schaatsploegen behartigt, on derhandelt al ruim anderhalf jaar met de schaatsbond over kledinglogo's, start- en prijzengeld en verdeling van sponsor kaarten. Het overleg raakte zondag in een impasse. De rijders hebben gisteren niet gezegd wat hun eventuele acties precies inhouden. ANP OSAKA - Na China heeft ook Brazilië zich geplaatst voor het olympisch volleybaltoernooi voor vrouwenteams in Athene De ploeg won gisteren tijdens de World Cup in Osaka met 3-0 van concurrent Verenigde Staten. Daarmee verzekerde Bra zilië zich van een eindklassering in de topdrie van het toer nooi, goed voor een olympisch startbewijs. China, dat met 3-0 van Italië won, plaatste zich donderdag al voor Athene 2004. De Aziatische kampioensploeg staat met tien overwinningen uit evenzoveel wedstrijden bovenaan bij de World Cup, ge volgd door Brazilië (negen zeges). ANP De dubbelslag tegen de Schot- mmoet Oranje naar het EK in 'ortugal loodsen. De afgelopen iertig jaar stond het Nederlands Ijtal wel vaker voor zo'n alles- eslissende klus in de kwalifica- iestrijd voor een groot toer- KWi. Wat heet, Oranje is bijna ra expert in alles-of-niets- xdstrijden. loor Jaap van Essen )EN HAAG - In 1974 speelde lederland voor het eerst in de laoorlogse periode op een groot toernooi. Oranje veroverde in zomer de wereld met het mooist denkbare voetbal, uitge voerd door een unieke verzame- talenten. sdereen is echter al lang weer wgeten dat CruijffVan Hane- £m,Neeskens, Keizer, Krol en- ovoorts zich slechts met de potst mogelijke moeite had- P geplaatst voor het WK. «erker, zonder hulp van een Tiendelijke scheidsrechter uit Ie Sovjet-Unie had niet Neder- ®d maar België naar West- nitsland mogen-afreizen. 'e geschiedenis van Oranje en N'alifieatiereeksen is altijd al fn moeizame geweest. Slechts lelden ging het allemaal van ea leien dakje, zoals bijvoor- •eeld wel het geval was in de aanloop naar het WK van 1998. Vanaf 1974 gerekend werden er vijftien EK's en WK's gespeeld. In totaal nam Oranje in die pe riode veertien maal deel aan een kwalificatiereeks, in 2000 was het nationale teams als mede organisator tenslotte automa tisch geplaatst voor de eindron de van het EK. Bij acht van de veertien kwalifi catietoernooien bleef het tot de laatste poulewedstrijd ongewis of het Nederlands elftal zich zou plaatsen. En tweemaal eerder moest Oranje zelfs nog in de play-offs aan de bak. In 1985 liep dat tegen de Belgen ver keerd af, in 1995 tegen Ierland trok Nederland aan het langste eind. Uit dat laatste feit zou Oranje wat hoop kunnen putten, juist omdat de spelers die toen met 2-0 wonnen nu voor een groot deel nog steeds in het elftal te rug te vinden zijn: Van der Sar, Frank de Boer, Reiziger, Da vids, SeedorfKluivert en Over- mars waren er toen ook al bij Acht maal speelde Oranje zo'n beslissende wedstrijd op het einde van een kwalificatiereeks, in de helft van die gevallen liep het goed af. Overigens was er nog een wed strijd die zowel de dood als gla diolen kon opleveren: Neder- land-Cyprus. Op 28 oktober 1987 zat de Kuip 'bomvol' voor een feestje, 'even van die Cy prioten winnen' en Nederland kon naar het EK. Helaas dacht een idioot uit Oss dat vuurwerk bij een feestje hoort. Hij gooide bij een 1-0-stand een grote bom bijna op het hoofd van de doel man Chaniotakis. De arme man moest per brancard van het veld af en kwam niet meer terug. Zijn vervanger kreeg nog wel zeven treffers om de oren, maar bijna niemand geloofde meer dat Oranje naar het EK van 1988 zou mogen. Eigenlijk viel het nog mee dat de Europese voetbalunie aanvan kelijk besloot dat Oranje een re glementaire 2-0-nederlaag aan de broek kreeg vanwege de bom. Later werd het nog gekker. De KNVB ging in hoger beroep en zowaar, in tweede instantie be sloot de Uefa doodleuk dat het duel Nederland-Cyprus overge speeld moest worden, zonder publiek, dat wel. Uiteraard won Oranje weer, ditmaal met 4-0 en Griekenland was woedend, zij liepen het EK mis. Oranje mocht tot ieders opluchting naar Duitsland en won daar gelijk maar even de Europese titel, de eerste en tot dusverre enige prijs van het Nederlands elftal. GPD van onze sportredactie HOUSTON - In zijn derde ma rathonpartij van het toernooi heeft André Agassi zich in Houston verzekerd van een plaats in de halve finales van het ATP-toernooi om de Masters Cup. De 33-jarige Amerikaan ver sloeg in de derde en laatste groepswedstrijd de Argentijn David Nalbandian in drie sets: 7-6 (12-10) 3-6 6-4. Daarmee Andre Agassi bedankt het ppu- bliek na zijn zege op David Nal bandian. foto Jeff Mitchell/Reuters eindigde hij in de blauwe groep als tweede achter de Zwitser Roger Federer. Agassi, die in 1990 zijn eerste en laatste titel bij de Masters won, speelt in de halve eindstrijd tegen Rainer Schüttler. De Duitser behaalde de eindzege in de rode groep dankzij een zwaar bevochten overwinning op de Amerikaan se favoriet Andy Roddick: 4-6 7-6 7-6. Roger Federer is nog altijd on geslagen in de Masters Cup. De Zwitserse tennisser won giste ren ook zijn derde partij. Hij droogde de Spanjaard Juan Carlos Ferrero af in 6-3 6-1 en eindigde daarmee als eerste in de blauwe groep. ANP/RTR [4et zal niet vaak zijn voorgekomen Adat in China, met voorsprong het "stetafeltennisland ter wereld, Wen cadeau zijn gedaan. In het land *aar het leven hard is, kan een enkele ®ash, elke netbal of één '^rechterlijke dwaling het "schil maken tussen heldendom en 'Weiheid. Toppers hebben in China vguards nodig als ze over straat b'jna-toppers stromen in de regel W naar de fabriek, et was dan ook opmerkelijk dat Ni a Lian twee jaar geleden liet weten ze met het plan had rondgelopen lne Vriesekoop te laten winnen als w 1998 in de halve finale van de ropese kampioenschappen tegen D apKad moeten spelen. "'nese had in haar jonge jaren Seveereen kans van één op de miljoen om de wereldtop te halen, mede omdat ze vanwege haar korte beentjes niet snel genoeg was. Dat het toch lukte zich in de maalstroom van de vechtende talenten naar de top te worstelen, is een wonder. Ni zal nooit één enkel punt hebben kunnen missen; wellicht heeft ze wel zo hier en daar een punt moeten pikken. Omdat ze met China verschillende keren wereldkampioen werd en zich ook naast het tafeltennis voorbeeldig gedroeg, mocht ze haar carrière in Europa afbouwen. Zo leerde ze Vriesekoop beter kennen en vatte ze het plan op haar tijdens het EK van 1998 in Eindhoven niet één punt, maar een hele partij cadeau te doen! Ni Xia Lian had medelijden met Bettine, liet ze weten. Ze had zo veel tegenslagen in het leven gekend, dat Ni haar ook wel eens wat geluk wilde schenken. Dat het er niet van kwam, lag niet aan de Chinese. Ze haalde de halve finale (en werd later zelfs Europees kampioen), maar Vriesekoop verloor in de kwartfinale van de Duitse Struse. Mocht de biografie over Bettine Vriesekoop Bettine, overleven overwinnen ooit vertaald worden in het Engels of Chinees, dan zal het waarschijnlijk tranen regenen op de pagina's die Ni Xia Lian onder ogen krijgt. Inderdaad, het leven van Vriesekoop is een aaneenschakeling van ontberingen en tegenslag, met zo hier en daar het waterige zonnetje van een titel. Veel heeft volgens Vriesekoop te maken met de ijzeren houdgreep van haar trainer/coach Gerard Bakker. Zijn wil was wet, zelf hoefde, of beter: mocht, of misschien nog beter: kon ze niet denken. Maar ook Ni Xia Lian zal beseffen dat Vriesekoop er zo gemakkelijk niet vanaf komt als ze op haar 26e meewerkt om tegenstandster Olga Nemes over te halen een belangrijke partij aan haar cadeau te doen. Als je op die leeftijd nog niet in staat bent om goed van kwaad te onderscheiden, is er wat mis. In plaats van zich te schamen en in een stil hoekje weg te kruipen, vertelt ze in de biografie uitgebreid over het voorval en laat ze zich er breeduit over interviewen. De opmerking van Gerard Bakker van deze week dat ze koketteert met het verleden, is niet ver bezijden de waarheid. Bont maakt Vriesekoop het als ze onthult dat ze doping heeft gebruikt. Juist op het EK waarop Ni Xia Lian haar de partij had willen schenken, gebruikte de toen 37-jarige Amsterdamse een verboden herstelbevorderend middel. Ze had het nodig omdat ze op haar leeftijd de zware trainingen en wedstrijden niet meer zou kunnen dragen, is haar verklaring. Maar wie op zijn 37e op een laat moment besluit om - voor een zak vol duiten - aan een EK mee te doen, moet daar de consequenties van aanvaarden. Wie roept dat deze vorm van doping de gezondheid bevordert, heeft het niet helemaal goed begrepen. Zou Ni Xia Lian in dit geval geen medelijden hebben met de wat gebrekkige redenering van Bettine Vriesekoop? Koen de Vries Het Nederlands elftal strijdt morgen en woensdag met Schot land om één plaats op het EK in Portugal. In de aanloop naar de play-offs besteedt de PZC speciale aandacht aan Oranje. Vandaag: halftwee of half drie? door Rudy Boogert GOES - Alwin van Ham baalt als een stekker. De voetballer van Oostkapelle wreef zich vorige week ge noeglijk in de handen, toen bekend werd dat alle wed strijden een uur eerder zou den beginnen. Yes, kon hij toch naar Oranje kijken! Maar toen hij deze week ging trainen, werd het Yes een dikke No, want hij kreeg te horen dat de Zeeuwse derby Rillandia-Oostkapelle 'ge woon' om half drie begint. Hoe sociaal de geste van de KNVB ook lijkt, ze zet weinig zoden aan de dijk. De enige groep die garen spint bij het vervroegen van de wedstrij den zijn de thuis spelende ploegen. De drempel voor be zoekende ploegen, scheids rechters en supporters zal hoog zijn om in een 'vreemde' kantine een potje voetbal te gaan kijken. Mis schien toch niet zo gek om de Zeeuwse derby Rillandia- Oostkapelle om half drie te laten aftrappen. Maar Alwin van Ham („Ne derland wint met 2-1 mét het spitsenduo Kluivert/Van Ni stelrooij") had het toch liever anders gezien. Nu wordt het voor hem en zijn ploeggeno ten haasten om de tweede helft nog te halen. En die zul len ze dan in de kantine van Rillandia moeten bekijken. „We winnen toch van Rillan dia", zegt Van Ham, „dus dan is de sfeer wel goed." Maar je zal maar verliezen; dan zit je toch niet zo prettig in de vij andelijke kantine. Ook bij Terneuzense Boys- Dinteloord wordt het KNV- B-uurtje in de wind gesla gen. Jeroen van de Broeke, aanvoerder van de Boys: „Maar ik heb er niemand in de selectie over horen klagen Het maakt mij ook niet uit. We kunnen de tweede helft toch zienAls ik om vier uur had moeten spelen, had ik het ook gedaan, hoor." Volgens Van de Broeke wint Neder land met 2-0, „en de doel punten worden in de tweede helft gemaakt." Krijn den Deurwaarder („2-1 voor Nederland met Van Nistelrooij/Van der Vaart; 2-1 voor Schotland met Kluivert/Van der Vaart") prijst zich gelukkig, dat het play-offduel niet een week eerder is gespeeld. Bij zijn club Kapelle hadden ze zich anders als sardientjes in een te klein blik gevoeld. Bijna alle elftallen speelden een thuiswedstrijd. Als ze dan nog het KNVB-uurtje had den moeten inpassen, „dan hadden om zeven uur 's och tends de eerste jeugdwed strijden moeten beginnen." In de zaalvoetbalcompetitie van Walcheren hebben ze het beter begrepen. Competitie leider Piet de Waal („als Oranje 0-0 speelt, zijn ze een hele Piet") heeft het hele pro gramma geschrapt voor woensdag 19 novem ber, de dag van de return. De futsalwedstrijden in KNVB- verband zijn weer een ander verhaal. De competitieleider in Breda meldt, dat de bond geen KNVB-uurtje zal in voeren in het futsal. Rottig voor Morres, dat om tien vooi negen in Hulst tegen Cafini moet aantreden. Bij Morres heeft captain Arno Zwegers („een gelijkspel met doel punten: 1-1 of 2-2")echterbij de bond en de tegenstander gedaan gekregen het duel op een later tijdstip te spelen. Niettemin hanteert de KNVB daarbij het minste-moeite- principe: alle wedstrijden moeten gespeeld worden vol gens planning, maar als de clubs onderling een andere geschikte datum en locatie vinden, is dat ook goed. Wij doen niks, maar jullie mogen het wél zelf doen. De bond wil blijkbaar dat ie dereen de kans krijgt om naar de play-offs te kijken, maar gééf iedereen dan ook die kans. Maak van het KNV B-uurtje gewoon een KNVB- dagje en schrap alle wed strijden. Wat maakt het nou uit of de competitie op 24 april of op 1 mei eindigt? Bet Nederlands elftal werkte gisteravond een lichte training af in Glasgow. foto Adrian Dennis/AFP opzienbarend uitgangspunt, gegeven het feit dat de tegen stander de kwaliteiten heeft van, pakweg, Moldavië. 2. Oranje speelt met een links en een rechtsbuiten. Gister avond zei hij trouwens dat hij dat altijd doet. „We houden die posities altijd bezet." Hoe dan ook is een logische keuze met vleugelspelers te beginnen te gen een ploeg die niet gewend is authentieke vleugelspitsen te gen te komen. Je kunt je wel af vragen waarom hij Robben heeft thuisgelaten. „Ik heb Zen den ook nog als alternatief", zei hij deze week. 3. Eindelijk, eindelijk heeft Ad vocaat beslist dat het afgelopen moet zijn met het duo Van Ni stelrooij-Kluivert. Dat zei hij tenminste een maand geleden en woensdag nog eens. In prin cipe. Eentje moet dan op de bank, de beste (van het moment) speelt, Van Nistelrooij dus. 4. Het middenveld bestaat uit drie man; 4-3-3 is ook de ideale formatie om verzekerd te zijn van een goede veldbezetting. Van der Vaart zou centraal moe ten spelen. Het is dan afgelopen met het onzalige systeem waar in twee middenvelders centraal spelen; dat is ook fnuikend voor de spelopbouw. Coaches zijn echter altijd bang en denken hun eigen doel het beste dicht te timmeren door centraal zo veel mogelijk spelers te posteren. Advocaat ging daarin zelfs zo ver - net als Hiddink en Van Gaal trouwens - om twee linkspoten naast elkaar te zet ten, Cocu en Davids. Het werkt niet, zoals ook bij PSV (met Bouma en Hofland achterin) keer op keer wordt bewezen. Ja, tegen FC Groningen, maar niet op internationaal niveau. 5. De verdediging blijft bestaan uit vier man. Dat betekent dat Frank de Boer in de mandek king komt. Dat is op zich een zeer riskante keuze, maar wel eentje waarmee Advocaat lef toont en zijn ploeg dwingt aan vallend, dominant te spelen. Dat is ook de enig juiste speel wijze. Op 25 wedstrijden kan Schotland best eens van Neder land winnen, maar over twee duels lijkt het onmogelijk dat het verschil in kwaliteit niet tot uitdrukking komt. Interessant is de vraag hoe Cla rence Seedorf gaat spelen. De grasmat lijkt ideaal voor de zo beruchte Seedorf-dribbels, al zal Advocaat hem op het hart drukken in dienst van het elftal te spelen. Het is na 66 interlands feitelijk een wonder dat Seedorf weer is teruggehaald. De mid denvelder is een prachtige spe ler en een uitstekende clubman, maar in Oranje is het over het al gemeen kommer en kwel met hem. Menigeen zal zich afvragen waarom Seedorf bij zijn clubs wel presteert en bij Oranje niet. Dat fenomeen is van alle tijden. Kees Kist was in zijn tijd een formidabele spits, maar alleen bij zijn club. In het Nederlands elftal bleef Kist doorgaans bleu. Net als Willy van der Kuijlen. Net als Roy Makaay, die wordt geprezen om zijn doeltreffend heid, maar in Oranje een score heeft die niet erg imponeert: 25 interlands, 3 goals. En wie her innert zich niet Luc Nilis, de wonderspits van PSV? In het Belgische elftal maakte Nilis zelden iets klaar. GPD |nnrHenri van derSteen ILASGOW - Na meer dan an- erhalf jaar van klungelen, eeft Dick Advocaat ineens het eht gezien; de bondscoach eeft voor de dubbel tegen chotland zomaar vijf geweldi- e ideeën gekregen. Nu is het ogde vraag of hij durft. Ie goeie ideeën van Advocaat: Oranje moet het tegen de chotten op voetbal winnen, lat vertelde hij tenminste loensdag. Advocaat kiest dus tnelftal dat de beste kans geeft pvlot circulatievoetbal en een ptimale veldbezetting. Tegen chotland is het overigens geen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 17