Kaalslag stoort Tuin van Zeeland Stemming over vrijgeven havenwerk wordt spannend PZC Sector profiteert amper van toeristenbelasting Wijk Rosenburg krijgt boomgaard als kunstwerk 11 Uitbreiding Ritthemse waterzuivering gereed Anti-schoolsite blijkt uit de hand gelopen grap Oudste meidoorns zonder pardon gerooid w zaterdag 15 november 2003 Windsingel Kentekenonderzoek Zeelandbrug Nieuwe baan Halt-coördinator Rijverbod voor automobilist Vrouw gerold in Vlissingen Auto's belanden in de sloot Vrouw van tas beroofd Maximum Verworpen jinnrAb van der Sluis MIDDELBURG - De Stichting luin van Zeeland heeft veront waardigd gereageerd op de kap van een fiks aantal oude meidoorns langs de Schellach- seweg/Golsteinseweg bij Mid delburg. Twee dagen voor het rooien, diende de stichting een schorsingsverzoek in bij de Middelburgse rechtbank. „Des ondanks is het Waterschap Zeeuwse Eilanden als een dolle gaan kappen", zegt woordvoer ster V. Schepers. Het werk ligt nmiddels stil. Het waterschap rooit de mei doorns op Walcheren om de ver spreiding van de plantenziekte bacterievuur tegen te gaan. Het schap heeft om besmetting te gen te gaan rond alle kwekerijen en fruittelers een cirkel gete kend. Binnen die cirkel moeten alle meidoorns gekapt worden. De Stichting Tuin van Zeeland, die zich inzet voor natuurbe houd op Walcheren, wil dat het waterschap zich juist meer richt op de zorg voor de meidoorn. Het is volgens de stichting ook helemaal niet nodig om de bo men te rooienAls de zieke strui ken worden teruggesnoeid, ge nezen ze vaak en zijn ze er na een paar jaar weer bovenop. doorAb van derSluis EITTHEM - Het eerste deel van de uitbreiding van de zuive ringsinstallatie Walcheren bij Ritthem is klaar. Het Water schap Zeeuwse Eilanden ver hoogt de capaciteit van de zui vering en moderniseert de installatie. De modernisering van de instal latie is nodig op grond van Eu ropese regelgeving. Die eisen dat er 75 procent stikstof uit het afvalwater verwijderd moet worden. De zuivering voldoet daaraan nog niet. Nu kan slechts twintig procent uit het water worden gehaald. Na de verbouwing en die van de in stallatie in de Willem-Annapol- der bij 's-Gravenpolder (gaat begin 2004 van start) voldoet Zeeuwse Eilanden ruimschoots aan de norm voor stikstof. De fosfaten worden dan op een bio- ogische manier uit het afval- rater verwijderd. Dat levert ren bijdrage aan een gezonder en schoner oppervlaktewater. Tijdens de eerste fase, die deze week is afgerond, zijn onder meer twee nieuwe beluch tingstank en twee extra nabe- zinktanks gebouwd en zijn er nieuwe leidingen aangelegd. Deze week zijn de tanks in ge bruik genomen. De oude be luchtingstanks worden de ko mende maanden omgebouwd. Ze krijgen een andere functie en gaan een rol spelen in het biolo gische zuiveringsproces. Als ook dat werk klaar is, is de zui vering helemaal gereed voor ge bruik. Dat duurt nog zo'n zes maanden. Daarnaast gaat de capaciteit van de zuivering omhoog. Dat betekent een uitbreiding van zesduizend kubieke meter per uur naar 7800 kubieke meter per uur. De uitbreiding komt van pas als er forse re genval is. De aanvoer van wa ter naar de zuiveringsinstalla tie is dan stukken groter. Door de capaciteitsvergro ting kan meer afvalwater ge zuiverd worden dan nu het ge val is. „Het waterschap loopt met het rooien voor de trein uit", vindt Schepers. „Het waren de oudste meidoorns, die er stonden op Walcheren." De stichting had de rechtbank gevraagd spoed te zetten achter het schorsingsver zoek om te voorkomen dat meer bomen zouden sneuvelen. „Maar het waterschap gaat ge woon door. Straks blijft er niks meer over." Een woordvoerder van het wa terschap in Goes zegt dat don derdag nog contact is opgeno men met de rechtbank. Toen was niets bekend over een inge diend schorsingsverzoek. 's Middags om half twee ging de zaag in de meidoorn. „Er was geen reden om niet te begin nen", aldus Zeeuwse Eilanden. Gisteren is er opnieuw telefo nisch contact geweest met de rechtbank in Middelburg. Daaruit bleek dat er wel dege lijk een verzoek lag van de Stichting Tuin van Zeeland om het rooien te staken. „Het werk is daarop stilgelegd", aldus de woordvoerder. Woordvoerster Schepers van Tuin van Zeeland zegt in de di recte omgeving van de Golstein- seweg geen fruitkweekbedrij- ven te vinden zijn. Boomkweker J. Kole aan de bewuste weg heeft in een eerder stadium al aangegeven dat de meidoorns van hem mogen blijven staan. Fruitteeltbedrijf de Zoete Kers in Serooskerke heeft ook geen enkele moeite met de mei doorns. De bomen werden vroe ger gebruikt als windsingel. Het snoeihout ging in de bakkeet, omdat het erg goed brandde. De Zoete Kers heeft zelf een aantal meidoorns aangeplant, die om de zoveel jaren een snoeibeurt krijgen. De eigenaar heeft in het geval van ziekte de meidoorns rondom z'n boomgaard zelf ge snoeid. Hij denkt dat het rigou reus kappen van de bomen een financiële kwestie is. ZIERIKZEE - Het Waterschap Zeeuwse Eilanden gaat dins dag een kentekenonderzoek uitvoeren op de Zeelandbrug. Doel is het gebruik van de doorgaande plattelandswegen in beeld te brengen en de veiligheid te verbeteren. Het onderzoek vindt plaats in samenwerking met Rijkswa terstaat en wordt uitgevoerd door medewerkers van het ge specialiseerd bureau Traffic Test. Het noteren van de kente kens gebeurt tussen zeven uur 's ochtends en half acht 's avonds. Een aantal passanten krijgt een paar dagen later een vragen formulier thuisgestuurd. Aan de hand daarvan willen de op drachtgevers achterhalen hoe er wordt aangekeken tegen de verkeersveiligheid op het bewuste traject en of er draagvlak is voor (extra) maatregelen. Eerder onderzoek heeft aange toond dat de weggebruiker daar kritisch tegenover staat, al dus het waterschap. Het vervolg hiervan moet antwoord ge ven op de vraag tot op welke hoogte verkeersmaatregelen wél acceptabel zijn. MIDDELBURG - Nel van Welsum, coördinator bij het Halt Buro Walcheren, heeft een nieuwe baan aanvaard bij de ge meente Middelburg. Zij werkt nu bij sociale zaken, waar ze gesprekken voert met langdurig werklozen om hen te helpen bij het vinden van een baan. Van Welsum is twaalf jaar be trokken geweest bij het Halt Buro. In afwachting van de in vulling van de vacature neemt Suzan Sol de werkzaamheden van Haltcoördinator waar. MIDDELBURG - Een 29-jarige automobilist uit Middelburg heeft gisterochtend vroeg een rijverbod van vijf uur gekregen voor rijden onder invloed. De man kreeg ook een proces-verbaal voor het opgeven van een valse naam en het rijden zonder rijbewijs. De Middelbur ger werd rond vijf uur aangehouden op het Damplein in zijn woonplaats. Uit een ademanalyse bleek dat hij 2,2 maal te veel had gedronken. VLISSINGEN - Een 60-jarige vrouw uit Vlissingen is gister- ochten het slachtoffer geworden van een zakkenroller. Tij dens het winkelen in een winkel in Papegaaienburg tussen 10.45 en 10.55 uur miste de vrouw opeens haar portemonnee. Daarin zaten waardepapieren en enkele honderden euro's. YERSEKE - Op de Postweg in Yerseke belandde gistermid dag een achttienjarige man uit de gemeente Reimerswaal met zijn auto in de sloot. De man kwam uit de richting van Yerseke en verloor de macht over het stuur. De auto ging vervolgens tollen en kwam tot stilstand op de linkerkant van de water gang naast de weg. De bestuurder en de zeventienjarige pas sagier konden op eigen kracht uit de auto komen. Beide man nen wilden niet naar het ziekenhuis ter observatie. De auto is geheel vernield. Een 34-jarige vrouw uit Reimerswaal reed gistermiddag eveneens met haar auto in een sloot. De vrouw reed over de Spaanweg in Kapelle en kwam in de rechterberm terecht. Bij het corrigeren kwam ze aan de linkerkant van de weg in een sloot tot stilstand. De vrouw werd met nekklachten overge bracht naar het ziekenhuis. Ook deze auto is geheel vernield. loor Ron Maqnée VLISSINGEN - De stemming in het Europarlement volgende week donderdag over de libera lisering van de dienstverlening in de havens wordt een dubbel tje op z'n kant. Dat meldt FNV- bestuurder W. Waumans. Giste ren gaf hij een toelichting aan havenarbeiders in de kantine van havenbedrijf Verbrugge in Vlissingen-Oost. Het Europees parlement stemt donderdag over de zogeheten telfafhandeling. Deze nieuwe richtlijnen maken het mogelijk dat ook niet-gespecialiseerde bedrijven mogen afhandelen en overslaan. Volgens FNV-be- stuurder Waumans wordt de stemming een dubbeltje op z'n bant. „Volgens de laatste peilin- II REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 264 4380 AG VLISSINGEN Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 postbus31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-rnail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-023 1 231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur gen gaan we het halen en wor den de plannen verworpen. Maar het wordt nog heel span nend. Het is een hoopvolle ont wikkeling dat sinds kort ook Spanje en Griekenland aan on ze kant staan." Het is op voorhand moeilijk om een uitslag te voorspellen omdat de tegenstellingen dwars door de fracties heen lopen. „Binnen één fractie wordt verschillend over de voorstellen gedacht. Zo is bijvoorbeeld de socialistische fractie in het Europarlement verdeeld over de kwestie." Al weken protesteren de bonden tegen de jongste Europese ha- venvoorstellen. De organisaties weten zich daarbij gesteund door directeur/eigenaar M. Ver- brugge van het gelijknamige overslagbedrijf. Vooral de om streden zelfafhandeling houdt de gemoederen flink bezig. Dit betekent dat voortaan het ha venwerk niet per definitie naar de gespecialiseerde bedrijven gaat, maar dat bijvoorbeeld het personeel van het schip of een willekeurig ander bedrijf de la ding afhandelt of overslaat. De angst is dat vooral (buitenland se) flex- en oproepwerkers het werk tegen lagere prijzen gaan overnemen en dat de veiligheid in de haven in het geding komt. Maandag worden de arbeiders van overslagbedrijf OVET in Terneuzen nog ingelicht. Daar na hebben de bondsbestuurders nog een paar dagen om europar lementariërs over de streep te trekken. Waumans: „Collega's van mij zijn tot op het laatste moment bezig gesprekken te voeren en europarlementariërs over de streep te trekken." VLISSINGEN - Een 23-jarige Vlissingse vrouw is gisteravond in haar woonplaats door een on bekende man van haar tas be roofd. De vrouw liep rond kwart voor zeven samen met haar kinderen en een hond in het parkje tussen de Sloeweg en de Willem Klooslaan, toen plotseling haar tas van haar schouder werd ge rukt. De vrouw kwam hierbij ten val. De herover, vermoede lijk een blanke man, rende ver volgens weg in de richting van de Sloeweg. Een campinghouder ziet nauwelijks wat terug van de toeristenbelasting. foto Ruben Oreel door Edith Ramakers VLISSINGEN - Toeristenbe lasting is uit de tijd. Dat vindt de directeur van Roompot Zeeland Vakanties, K. van Koeveringe. Het is een onlogi sche heffing, want diegenen die de belasting betalen, profi teren er amper van. „De toeris tenbelasting verdwijnt in de algemene middelen van de ge meentekas. Het is moeilijk om te zien wat gemeenten met die inkomsten doen", zegt Van Koeveringe. Het niet geoormerkte geld wordt gebruikt om gaten in de gemeentelijke begroting te dichten. „En is dus overal voor in te zetten. Onze wegenbelas ting wordt toch ook niet aan gewend om de landbouwsec tor te stimuleren." Voor Van Koeveringe, die een aantal vakantieparken en campings in Zeeland heeft, kwam de discussie over de af schaffing van de toeristenbe lasting niet onverwacht. „In een aantal Europese landen wordt daarover momenteel ook al gesproken. Het is een schuivend paneel. Ik heb nooit veel van dit systeem begrepen. Er is ook geen metaalindu striebelasting. Het kan geen kwaad om het nut en het sys teem van toeristenbelasting onder de loep te nemen." In de Tweede Kamer gaven de WD en het CDA deze week een voorzet om de toeristenbe lasting af te schaffen of aan een maximum te binden. Een andere mogelijkheid was dat gemeenten de bron van in komsten alleen voor toeristi sche voorzieningen zouden mogen gebruiken. „Maar zelfs als de belastingsgelden voor louter toeristische voorzienin gen bedoeld zij n, dan nog hoop ik dat toeristenbelasting wordt afgeschaft", verklaart Van Koeveringe. „Er moet een andere, moderne manier ge vonden worden. We moeten meer aan het heffen van baat belasting denken voor diege nen die profiteren van de toe risten en de voorzieningen." Volgens Van Koeveringe zou het een welkome stimulans zijn voor de toeristische sector als de belasting wordt afge schaft. „Het maakt een klan tonvriendelijke indruk. We zeggen tegen onze klant dat een overnachting 50 euro kost en daar komt dan later nog een bedrag bovenop in de vorm van de toeristenbelasting." De toeristische sector moet bovendien alle zeilen bijzetten om een goed product te kun nen leveren. „Voor een paar centen vlieg je naar Turkije. We moeten proberen de kosten zo laag mogelijk te houden." De geraamde opbrengst uit de toeristenbelasting is landelijk gezien 98 miljoen euro per jaar. De gemeente Veere verwacht volgend jaar 3,3 miljoen euro aan toeristenbelasting binnen te krijgen. Op gemeentelijk ni veau is de hoogte van toeris tenbelasting een terugkerend onderwerp van gesprek. In de begrotingsraad van de ge meente Vlissingen werd on langs ook gesproken over de afschaffing van de toeristen belasting. Het CDA diende daarvoor een motie in, die werd verworpen. De PvdA daarentegen wilde de toeris tenbelasting juist verhogen. Bij die motie staakten de stem men (14-14). In de november- raad wordt deze motie op nieuw in stemming gebracht. Van de Koeveringe beseft dat gemeenten niet graag toeris tenbelasting zien verdwijnen. Er zal over een vorm van com pensatie moeten worden nage dacht. „Of er moet eens goed gekeken worden naar de ma nier van besteding. Misschien kunnen we er ook genoegen meenemen dat er niet zeven maar vier voetbalvelden in een gemeente zijn?" door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Op de groene driehoek in de Vlissingse wijk Rosenburg moet een boomgaard komen met achttien notebo- men, geplaatst in een ring op een talud van gras. Dat stellen de Adviescommissie Beeldende Kunst en de bewonerswerk groep kunst Rosenburg voor aan de wijk. Een eerder plan van beeldend kunstenaar Anna Thalia Benus om zevenhonderd meter 'bloemdijken' aan te leg gen in Rosenburg, stuitte op verzet van de wijkbewoners. Anna Thalia Benus en A. Rie- mens van de sector beheer (be plantingen) van de gemeente Vlissingen hebben samen een nieuw ontwerp gemaakt. Het is de bedoeling dat de bomen ko men op het braakliggende stuk gras tussen de Nienke van Hichtumlaan, de Suze Groe- neweglaan en de Han Diek- mannlaan. Het ontwerp is door gesproken met de bewoners werkgroep. Op een apart talud wordt een kleine sculptuur geplaatst naar een ontwerp van Anna Thalia Benus. Het moet de vorm krij gen van een driedimensionale kijker (een soort viewmaster), waarin de verbeelding is weer gegeven van een bloemdijk in Rosenburg. De kijker is speciaal ontworpen voor de locatie. Óp het grasveld komen houten speeltoestellen, die passen bij de sfeer van de boomgaard. De ad viescommissie en de bewoners werkgroep denken aan bankjes, een evenwichtsbalk, draaischijf en schommel. De adviescommissie en de be wonerswerkgroep hebben het plan inmiddels voorgelegd aan de wijkbewoners. In een bege leidende brief stellen de twee dat het voorliggende ontwerp tot stand is gekomen na langdu rig overleg. Er is vooral geluis terd naar de wens van de bewo ners om meer groen in de wijk te krijgen. In het laatste deel van de Nienke van Hichtumlaan ko men ook nieuwe boompjes (voorjaarskers). De vorige moesten worden weggehaald, omdat ze er slecht aan toe wa ren. Aan de waterkant van de twee vijvers in Rosenburg ko men twee treurwilgen. Het plan staat woensdag 26 no vember ter discussie tijdens een bijeenkomst met de bewoners van Rosenburg. Zij zijn uitgeno digd voor een presentatiebij eenkomst in Speeltuin Lamme- renburg vanaf 20 uur. Als er deze keer geen verzet ontstaat, dan moeten de boomgaard en de speeltoestellen volgend jaar zo mer een feit zijn. door Marcel Modde ZIERIKZEE - De grievende in ternetsite over de Pontes Pieter Zeeman in Zierikzee is van het net gehaald. De maker heeft in een anonieme e-mail zijn excu ses aangeboden en beschouwt het als een 'uit de hand gelopen grap'. Omdat net als de site ook de e-mail anoniem was, hecht rec trix W. Haverkamp vooralsnog weinig waarde aan de excuses. „Ik zou het pas écht flink vinden als de mensen die hier achter zitten uit de anonimiteit treden en openlijk voor hun fout dur ven uit te komen." De identiteit van de dader was gisteren nog niet achterhaald. Evenmin is duidelijk of de site door één of meerdere personen is ge maakt. Haverkamp heeft bij de politie aangifte gedaan van laster, wat als een strafbaar feit wordt be schouwd. „Ik vind dat er hier heel duidelij k grenzen zij n over schreden. Dus moeten er hoe dan ook maatregelen volgen. In ternet heeft in de loop der jaren een eigen soort criminaliteit op geleverd. Als school moet je la ten zien wanneer jij vindt dat de fatsoensnormen op dat gebied sterk worden overschreden." Indien de dader(s) op de Pontes Pieter Zeeman zitten, wacht hen - los van eventuele justitiële gevolgen - schorsing van school. i - va\ rL&jJj Omgekapte meidoorns langs de Schellachseweg, foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 11