Tienduizenden 90-plussers Brazilië verliezen pensioen Campagne armoede Britse jeugd leidt tot verontwaardiging E0Èm/je,oale/Tcé>^ Bluejacking is nieuwste gsm-rage Italianen sturen extra manschappen naar Irak Britten ruzieën over Amerikaanse sloopschepen Litouwse president onder druk de Jonge Hoek van Dijke rggp? bin vrijdag 14 november 2003 Geld Britten leveren Tsjetsjeense WfH' rebel niet uit ZELFSDEPRIJSZITG0EDBIJJ0RI Schouwerseweg 7, Heinkenszand ri9fl Pal naast de A58 y Dood Fatale airbag kost Ford miljoenen Indonesië eist archieven terug India opent militaire basis in Azië Toch geen poolijs op de maan Oudste mens ter wereld overleden Politie Calabrië grijpt maffiosi aan onze redactie buitenland AMSTERDAM - Je zit in een ca- fékoffie te drinken met je vrouw eD opeens komt er een be richt binnen op je mobiel. „Hoe |5 de koffie? Mooie bril heeft jf vrouw." Geen reden tot paniek: je bent gebluejacked. Met de opkomst van mobiele telefoons met Bluetooth wordt het fenomeen steeds populair der. De man in het café kwam er maar niet achter waar het be richt vandaan kwam, vertelt de dertienjarige Ellie uit het Britse Surrey, enthousiast bluejacker en het brein achter de site Blue- jackQ.com. „Geweldig, die uit drukking op zijn gezicht!" Bluejacking is onschuldig misbruik maken van de Bluetooth-technologie waar mee veel nieuwe mobiele tele foons zijn uitgerust. De techno logie is bedoeld om over korte afstand draadloos contacten, plaatjes of berichten naar ande re apparaten te sturen. Het is mogelijk 0111 berichten of foto's te sturen naar een willekeurige telefoon met Bluetooth in een straal van zo'n tien meter. De verbaasde reactie van de ont vanger. daar gaat het de blue jacker om. Ellies internetpagina is een van de meest bezochte sites die ge wijd zijn aan het fenomeen. El lie - haar achternaam mag van haar ouders niet worden ver meld - gaat bij voorkeur naar drukke winkelcentra of trein stations, waar de kans het grootst is dat er mensen met een Bluetooth-telefoon in de buurt zijn. Ellie kan er geen genoeg van krijgen. En ze hoopt op een dag zelf te worden gebluejacked. „Dat is me nog niet gebeurd, maar het zou fantastisch zijn!" AP VS uit op snelle overdracht macht van nnze redactie buitenland WASHINGTON - De Ameri kaanse president Bush heeft gisteren gezegd dat de Verenig de Staten bezig zijn aan een plan voor versnelde overdracht van de macht in Irak. „Wij wil len dat de Irakezen meer be trokken raken bij het bestuur van hun land", aldus de presi dent. Bush wilde geen commentaar geven op berichten als zou hij na zijn spoedoverleg met de Ame rikaanse bewindvoerder in Irak, Bremer, zijn strategie ten opzichte van Irak hebben gewij - De VS hebben steeds ge- 1 dat de door hen geleide coalitie de macht pas wil over dragen als het land een nieuwe grondwet heeft en als er demo cratische verkiezingen zijn ge weest. Bush zei van Paul Bremer te hebben vernomen dat de Irake zen ook uit zijn op een versnelde machtsoverdracht. „Dat is een positieve ontwikkeling omdat dat precies is wat wij ook wil len." Hij zei dat hij Bremer de opdracht heeft gegeven samen tewerken met de door de VS in gestelde Iraakse regeringsraad. Volgens de Amerikaanse gene raal John Abizaid bedraagt het aantal strijders dat in Irak de wapens heeft opgenomen tegen de bezettingsmacht niet meer dan vijfduizend. De verzets strijders zijn weliswaar klein in aantal, maar ze zijn goed opge- eid en hebben geld en materiaal jenoeg, zei Abizaid, als bevel- lebber van het Central Com- nand de hoogste Amerikaanse militair in het gebied tussen Soedan en Kazachstan. Het geld komt uit voorraden van het re gime van Saddam Hoessein en uit onbekende bronnen buiten Irak. De opstandelingen zijn er op uit „de wil van de Verenigde Staten te breken en ons te dwingen te vertrekken". Dat gaat ze niet lukken, zei Abizaid. Er zijn ook buitenlandse strijders in Irak, zei Abizaid, maar het grootste gevaar is afkomstig van de aan hangers van de verboden Baath-partij van Saddam Hoes sein. Het Italiaanse kabinet maakte- gisteren duidelijk dat het, na de zware aanslag van woensdag, niet van plan is troepen terug te halen uit Irak. Het stuurde zelfs versterkingen. Vijftig Italiaanse carabinieri vertrokken gisteren naar de Zuid-Iraakse stad Nasiriya. De groep maakt deel uit van de eli te-eenheid Tuscania, die veelal wordt ingezet bij gewelddadige conflicten. De Japanse regering greep daarentegen de aanslag van woensdag aan om voorlopig geen militairen naar Irak te stu ren. ANP/RTR/AP \;\j f 1, dH !«f i Tl» h m\~- Ti# |U I .fh '1\.L - i II» Lk LONDEN - Een Britse rechter heeft gisteren het Russische ver zoek afgewezen om de gezant van de Tsjetsjeense separatis- lenleiderMaschadovuit te leve ren. De Russen beschuldigen deze Achmed Zakajev van ter roristische activiteiten in Tsje tsjenië tussen 1995 en 2000. DeBritse rechter wees het uitle- reringsverzoek af omdat hij het sens is met de advocaat van de Tsjetsjeen dat deze in Rusland geen eerlijk proces zou krijgen mogelijk zelfs gemarteld zou kunnen worden. De Russische regering is zeer ontstemd over de uitspraak van de rechter. Het ministerie van Buitenlandse Zaken waar schuwde dat de weigering om Zakajev uit te leveren slecht is voor de wereldwij de strij d tegen terrorisme. Moskou verdenkt de 46-jarige Tsjetsjeen ook van betrokken- taid bij het gijzelingsdrama in oen theater in de Russische hoofdstad.AJVP/RTR/AFP HARTLEPOOL - De Canisteo, een van de vaartuigen in een vloot van dertien, arriveert in het Engelse Hartlepool. Het bedrijf Able UK wil de Amerikaanse schepen ontmante len, maar het is niet zeker of dat mag. Milieuorganisaties vrezen dat de vaartuigen gevaarlijke chemische stoffen bevatten, die de flora en fauna in de regio kunnen bedreigen. In het Britse parlement zijn inmiddels vragen gesteld. Enkele politici vinden dat ze terug moeten naar de Verenigde Staten, omdat Groot-Brittannië anders een reputatie op bouwt als dumpplek voor roestende scheepswrakken. foto Owen Humphreys/AP door Frans Lindenkamp RIO DE JANEIRO - Ondanks alle toezeggingen staan ze nog steeds met lege handen. Tien duizenden 90-plussers in Brazi lië krijgen dagelijks nul op het rekest bij de banken: er is geen geld. De betaling van de opge schorte AOW-uitkeringen is nog niet hervat. Het begon vorige week met de plotselinge mededeling dat met onmiddellijke ingang de AOW Advertentie 0 MENSANA M28 DESIGN PRODUCT DEVELOPMENT JEAN-PIERRE AUDEBERT SYMPHONY j»Q: DESIGN PRODUCT DEVELOPMENT JEAN-PIERRE AUDEBERT van 15 oktober tot en met 30 november 2003 modern living easy living werd stilgezet van ruim hon derdduizend 90-plussers, die al dertig jaar of meer een karig staatspensioentje ontvangen. Velen moesten het nieuws via de media of een familielid verne men. De verantwoordelijke be windsman, Ricardo Berzoini, verdedigde zijn bruuske ingrij pen, omdat op grote schaal ge fraudeerd wordt. Minstens 30 procent van de AOW voor deze groep zou ten onrechte opge streken worden door familie of gemachtigden. Zij zouden ver zuimd hebben het overlijden van de uitkeringsgerechtigde bij de sociale dienst te melden. Wie weer over zijn staatspensi oen wilde beschikken, moest daarom bewijzen nog in leven te zijn en zich in hoogsteigen per soon vervoegen bij de balie van het hoofdkantoor in zijn woon stad. Gevolg: een dramatisch gezeul met zieke, strompelende en bedlegerige oudjes. Wie geen familielid met auto had, was ge noodzaakt een taxi te nemen. En wie dat niet kon betalen moest met de bus. Sommigen moesten tot drie keer toe over stappen. Anderen die zich abu sievelijk naar een bijkantoor hadden begeven vanwege de slecht gecoördineerde informa tievoorziening, werden door verwezen. Bij de hoofdkantoren stonden vanaf het ochtendgloren lange rijen wachtenden. Talloze hoogbejaarden vielen flauw door de lange wachttijden. Ook waren er die in huilen uitbarst ten toen ze hoorden dat ze we gens de grote toeloop niet gehol pen zouden worden. Anderen werden naar huis gestuurd, om dat ze hun geboortebewijs wa ren vergeten. „Deze minister wil ons oudjes kennelijk dood hebben", brieste de 95-jarige Agenor Barbosa in de wijk Copacabana in Rio de Janeiro. Daarmee verwoordde hij de nationale woede over de 'arrogante, gevoelloze' be windsman. Maar Berzoini lag er niet wak ker van. Hij verklaarde gisteren stoïcijns dat fraudebestrijding 'altijd enige opoffering vraagt'. Hij kon zich niet aan de indruk onttrekken, dat tweederde van de AOW voor 90-plussers ten onrechte uitgekeerd wordt. „Want", zo stelde hij, „slechts één op de drie uitkeringstrek kers is gisteren aan de balie ver schenen." Excuus aanbieden was volgens hem niet aan de orde. Zijn in grijpen diende een nobele zaak. Toch kwam er een mea culpa. Vanuit Namibië, waar hij op staatsbezoek was, had een ver ongelijkte president Lula de be windsman gesommeerd zijn ex cuses aan te bieden. Berzoini behield zijn baan, maar een week later heeft nog bijna nie mand zijn AOW terug. GPD Familieleden van 90-plussers in de rij bij de Braziliaanse sociale dienst om te bewijzen dat de oudjes nog leven. foto Ocho/GPD VILNIUS - De Litouwse presi dent Rolandas Paksas komt steeds meer onder druk te staan om af te treden. De voorzitter van de parlemen taire commissie die onderzoek doet naar beweerde criminele contacten van het bureau van de president en een van diens advi seurs, zei gisteren dat Paksas de verantwoordelijkheid moet ne men voor het feit dat zijn advi seurs de wet hebben overtreden. „Als de president niet weet wat zijn adviseurs doen, is er iets mis met zijn werk", zei voorzitter Aloyzas Sakalas van de com missie. De zitting van de speciale parle mentaire commissie was giste ren openbaar en werd recht streeks uitgezonden op de radio en de televisie. Woensdag had den zes van Paksas' topadvi seurs hun ontslag aangeboden wegens de steeds toenemende beschuldigingen over contacten met de Russische maffia. Paksas heeft voor vier van hen het ont- slagverzoek ingewilligd. Sakalas zei dat de commissie beschikt over bewijzen voor die contacten. Volgens hem heeft Litouwen gediend als basis voor de financiering van internatio naal terrorisme. Hij baseerde die uitspraak op officiële docu menten. Paksas' adviseurs heb ben zich volgens Sakalas in strijd met de wet gemengd in za ken van de politie en van het mi nisterie van Defensie. Sakalas zei niet met zoveel woorden dat de president moet aftreden. Hij zei dat dat een vraag is die commissie moet be antwoorden als zij haar conclu sies publiceert. Dat zou nog de ze maand gebeuren. De politieke crisis in Litouwen begon twee weken geleden toen media delen van een rapport van de binnenlandse veilig heidsdienst publiceerden waar in de aantijgingen over de cri minele contacten stonden. Het schandaal richtte de internatio nale schijnwerpers op de Balti- sche staat, die over een half jaar toetreedt tot de Europese Unie en de Navo. ANP/AFP/RTR fi FORT LAUDERDALE - De Amerikaanse autofabrikant Ford moet 3,3 miljoen dollar betalen aan de 7-jarige zoon van een vrouw, die overleed aan de verwondingen die ze opliep door de airbag in haar auto. Dat heeft een rechtbankjury in de staat Florida bepaald. De 29-jarige alleenstaande moeder reed drie jaar geleden met haar auto met een snelheid van nog geen vijftien kilometer per uur tegen een betonnen muur. Ze liep daarbij fatale verwon dingen op aan haar borst, die werden veroorzaakt door de air bag in haar auto, een Ford Taurus uit 1996. De airbag was zodanig ontworpen dat hij altijd tevoorschijn zou moeten ko men bij een snelheid van minstens 22 kilometer per uur. AP JAKARTA - De provinciale regering van de oostelijke eilan den van Indonesië, West Nusa Tenggara, wil historische ar chieven uit Nederland terughalen. De ongeveer 120 archieven zouden tijdens het Nederlandse koloniale bestuur uit Indone sië zijn weggehaald en naar Nederland zijn overgescheept. In mei volgend jaar reist een team af naar Nederland om bij musea onderzoek te doen naar de documenten. ANP NEW DELHI - India opent een militaire basis in Tadzjikistan. De legerplaats ligt in Ayni op tien kilometer ten noordoosten van de hoofdstad Dusjanbe. Dat bevestigde het ministerie van Defensie in New Delhi gisteren. De overname van de oud-luchtmachtbasis kost New Delhi zo'n 10 miljoen euro. India zou hiermee haar energiebelangen in Centraal-Azië willen veiligstellen. ANP/DPA WASHINGTON - De polen van de maan zijn waarschijnlijk toch niet bedekt met dikke lagen ijs. Tot die conclusie komen Amerikaanse wetenschappers in de jongste editie van Natu re. Ze baseren zich op onderzoek met behulp van de grootste radiotelescoop ter wereld, die in Puerto Rico staat. De bevindingen ondermijnen observaties die in de jaren ne gentig zijn gedaan vanuit de ruimte. Die wezen wel degelijk op het bestaan van poolkappen. Met de radiotelescoop kan nu evenwel nauwkeuriger worden gekeken, aldus Nature. ANP HIROSHIMA - In Japan is de oudste mens van de wereld over leden. De 114-jarige Mitoyo Kawate overleed in Hiroshima aan de gevolgen van een longontsteking. Zij was door het Guinness Book of Records erkend als oudste mens na het overlijden op 31 oktober van de 116-jarige Kamato Hongo, eveneens uit Japan. ANP ROME - Bij een grootscheepse actie tegen de georganiseerde misdaad in de zuidelijke Italiaanse regio Calabrië heeft de po litie gisteren meer dan honderd vermoedelijke maffiosi en voormalige gemeentebestuurders gearresteerd. Voor Zuid-Italië heel ongebruikelijk waren onder de arres tanten ook dertien vrouwen. De arrestaties werden onder meer verricht in Locri en Plati. Van laatstgenoemde stad stond het bestuur volgens de officier van justitie volledig onder controle van misdaadbendes. AP zilveren lepel waarmee een wel gesteld kind wordt geboren. Volgens het rapport 'Armoede ruïneert toekomsten' dat de or ganisatie tegelijkertijd met de campagne publiceerde, lopen misdeelde kinderen op latere leeftijd veel meer risico om aan de drugs of alcohol te raken, dakloos te worden of het crimi nele pad te kiezen. Barnardo's geeft toe dat de boodschap krachtig en veront rustend is, maar stelt dat het werken met kinderen die in ar moede worden geboren nog veel meer shockeert. De stichting lanceert al vier jaar lang dit soort in de maanden voor Kerst mis. Vorig j aar won ze een natio nale reclameprijs voor haar ac tie tegen kinderprostitutie, bestaande uit een serie adver tenties van kinderen met een be jaard gezicht. Die campagne leidde tot 'slechts' 20 klachten. Volgens de statistieken leeft 48 procent van de kinderen in Lon den, 31 procent van de kinderen in Wales en 30 procent van de kinderen in Schotland onder de armoedegrens. GPD door Esther Gotink LONDEN - Een campagne van de Britse stichting Barnardo's om armoede bij de Britse jeugd aan de kaak te stellen, heeft een dag na lancering al talloze pro testen opgeleverd. Aanleiding vormen de advertenties die Bar nardo's gebruikt waarop een huilende baby te zien is met een kakkerlak, een spuit of een fles spiritus in de mond. Na de verschijning van de ad vertenties in de ochtendbladen ontving de Britse reclame code commissie 92 klachten via haar internetpagina. Volgens een woordvoerder is de aard van de klachten dat de advertenties 'beledigend' zijn. De commissie stelt nu een onderzoek in naar de gepastheid van de anderhalf miljoen euro kostende campag ne. De advertenties zijn juist be doeld om te provoceren, zegt Barnardo's. De voorwerpen die deze baby's in de mond hebben, moeten het schrille contrast to nen met de spreekwoordelijke Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5