PZC Machiel Kuijt begint met aftellen I PvdA in Rotterdam kiest weg van de minste weerstand Brussel heeft schoon genoeg van regie Silvio Berlusconi Hongaarse politie weigert op te treden tegen maffiabendes Met zeven kilo zware ketting om de enkels is het moeilijk kickboksen .Mtiou ik TOCH 14 november 1953 vrijdag 14 november 2003 Medeplichtigheid Aandacht zoma th oismoWZUHJ Inbreker Overlast Mensenrechten Fiasco T door Step Vaessen Vanuit de donkere gevange nishal weerklinkt het geluid van ijzer dat op de vloer bonkt: boink, boink. Ondanks het ge schreeuw in de bezoekersruimte torent dat lawaai boven alles uit. Vlakbij gekomen, kijken twee blauwe ogen me dodelijk vermoeid aan. Machiel Kuijt beeft dag en nacht een ketting van zeven kilo tussen zijn en kels, sinds hij in hoger beroep is veroordeeld tot levenslange ge vangenisstraf. Het metaal heeft wonden ver oorzaakt aan zijn benen, die door gebrek aan schoon water zijn gaan etteren. „De bewaker die over de kettingen gaat, heeft de banden nu wat rechter ge zet", vertelt de 35-jarige Ma chiel in onvervalst Amster dams, „daardoor drukken ze niet meer zo in m'n huid." Hij durft de wonden niet te laten zien uit angst voor represailles van de bewakers. Kuijt ziet er slechter uit dan de laatste keer dat ik hem zag, bij na een jaar geleden. Zijn ogen staan diep in zijn gezicht. Krampachtig probeert hij te glimlachen. Zijn optimisme is hij echter niet verloren. Dolblij is hij met de pogingen van het Nederlandse parlement om tot een bilateraal verdrag te komen met Thailand, zodat hij zijn straf in Nederland kan uitzit ten. De meeste Europese landen kennen zo'n verdrag al geruime tijd. „Hier heb ik sinds mijn ar restatie voor gepleit", verzucht Machiel. Voorzichtig is hij al be gonnen met aftellen. „Meestal mag je na acht jaar Thaise ge vangenis naar je eigen land, als er zo'n verdrag is.Dat betekent nog anderhalf jaar. „Hopelijk gaat het sneller als de nieuwe beroepszaak eerder dient en ik alsnog word vrijgesproken. Ik ben onschuldig. Ze hebben geen zaak tegen mij." Zes dagen geleden is de voorma lige marktkoopman van de Al- bert Cuyp overgeplaatst naar de beruchte Bangkwang-gevange- nis voor langgestraften. Hier houdt hij zich vooral heel erg ge deisd. „De mensen die hier zit ten zijn harder. Alleen als je meer dan dertig jaar gevange nisstraf krijgt, kom je hier te recht", schreeuwt hij van achter het gaas. Gevangene en bezoe ker zijn in deze gevangenis zo'n twee meter van elkaar verwij derd. Wanhopig probeer je het geschreeuw links en rechts van je te negeren. „Ik heb net een matrasje besteld", roept Kuijt opgetogen. „Het is 60 centime ter breed. Zo passen we precies met zijn zestienen in de cel." In Klong Prem, de gevangenis waar hij zesenhalf jaar zonder veroordeling' vastzat, moest hij zijn cel met drie anderen delen. Hij had daar een onaantastbare positie weten te verkrijgen. Het kampioenschap kickboksen, waar de Thai in uitblinken, stond op zijn naam. Niemand deed hem wat, hij dwong res pect af. Nu moet hij alles op nieuw bevechten. En met ijze ren kettingen om de enkels is dat niet eenvoudig. „Het is op die manier lastig kickboksen." Toch wil Machiel, als de wonden aan zijn been genezen zijn, weer oefeningen gaan doen. „Het laatste wat je moet doen is bij de pakken neerzitten, dan ben je verloren. Ik had die neiging even toen ik was vrijgesproken, maar toch niet uit de gevangenis mocht. Nu probeer ik die le venslange gevangenisstraf ge woon te zien als een volgende fase.Machiel heeft een verzoek ingediend om de ketenen te ver wijderen. Maar bij sommige ge vangenen blijven ze wel acht maanden om. Kuijt werd vorig jaar vrijge sproken van handel in drugs. Er was meer dan 500 gram heroïne gevonden in de auto van zijn Thaise ex-vriendin en haar neef. De Amsterdammer reed tien kilometer verderop met een Italiaan naar het vliegveld. Vol gens iemand die Kuijt regelma tig bezoekt, woonde hij ten tijde van zijn arrestatie in het Thaise Pattaya, waar hij een zaak had. Kuijt en de Italiaan werden ge arresteerd op verdenking van medeplichtigheid. Politiemensen verklaarden dat ze Kuijt al een tijdje in de gaten hielden en zagen dat hij de be wuste drugs had gekocht. De chauffeur van de taxi waarin hij en zijn vriend zaten, werd jaren na de arrestatie in een tempel te ruggevonden. Hij hield vol dat Kuijt niets met de drugs te ma ken had. Toen hij uiteindelijk werd vrijgesproken, was hij nog steeds geen vrij man. Het hoger beroep moest hij achter tralies afwachten. Met zijn ex-vriendin heeft Kuijt twee dochters van zeven en acht jaar. Nu hun beider ouders in de gevangenis zitten, wonen de kinderen in Amsterdam, bij Pita Kuijt, Machiels moeder. Zij is voor het eerst sinds de veroorde ling van haar zoon op bezoek. „Het is fantastisch dat ze er is, maar ook heel onwennig. Ik wil zoveel vertellen, maar de woor den komen niet", vertelt een ge ëmotioneerde Kuijt, na even tevoren zijn moeder te hebben gesproken in een aparte ruimte waar niet geschreeuwd hoeft te worden. Maar niet alleen zijn moeder en journalisten komen bij Kuijt op bezoek. Een groep van vier Ne derlandse vliegers en stewar dessen die een aantal vrije da gen heeft in Bangkok, komt langs om hem een hart onder de riem te steken. „Tranen schoten in mijn ogen toen ik hem zag", zegt de 49-jarige KLM-vlieger Guus van der Linde. „Stel dat mijn dochter van 21 zoiets zou overkomen, daar wil je toch niet aan denken." Yvonne Stevens, die namens de Nederlandse reclassering Kuyt elke maand bezoekt, vreest dat alle aandacht voor hem maar tijdelijk is. „Nu hij in het nieuws is, komen ze allemaal tegelijk. Maar straks zit hij weer maan denlang alleen." Nadrukkelijk vraagt ze ook de aandacht voor de andere Nederlandse gevan genen. „Ik maak me veel zorgen om de twee ter dood veroordeel de Rotterdammers van Chinese afkomst, Yang en Tang. Zij zit ten in hetzelfde schuitje als Ma chiel, maar bijna niemand weet dat. Zij moeten de kettingen al tijd omhouden." In totaal zitten in Thailand vijftien Nederlan ders vast, waarvan elf voor drugs. „Ik ga er vandoor", grapt Ma chiel, als het bezoekuur om is en hij zich met zijn ijzeren ketenen de donkere gang insleept. GPD door Cees van Zweeden Om de tafel zitten vier mensen: een accountant, een voormalig parlements lid, een radiojournalist en een hoofdredactrice. Ze ken den elkaar niet, maar het noodlot bracht hen bij el kaar. Alle vier werden op brute wijze door de maffia uit hun huis gezet. En nu zijn ze in hongerstaking tegen de weigering van de Hongaarse staat om hun problemen seri eus te nemen. „Ik was op mijn werk, en had mijn beide dochters alleen thuisgelaten", vertelt Kata- lin,de accountant. „Een ben de van 35 man drong het huis binnen, gewapend met bijlen en schoppen. Mijn dochters, 11 en 2 0 j aar oudwerden ge sommeerd het huis te verla ten. Als ze weigerden, dan zouden ze levend begraven worden. Haar dochters besloten niet de proef op de som te nemen, waar Katalin achteraf blij om is. „Twee maanden later werd een jeugdige juriste, die wel weigerde te vertrekken, inderdaad levend begraven", zegt ze. Katalins drama dateert van 23 augustus 1999. Haar vier jarige reis langs muffige poli tiebureaus, rechtbanken en stadhuizen leverde haar ge noeg materiaal op voor een honderd pagina's lang schot schrift tegen corrupte staats dienaren, maar bezorgde haar niet haar eengezinswo ning terug. „De politie wei gerde een onderzoek in te stellen", zegt ze. Hoeveel Katalins zijn er in Hongarije, een land dat op 1 mei volgend jaar lid wordt van de Europese familie? Dr. Imre Korosi weet iets van ge organiseerde misdaad. Als parlementslid richtte hij een commissie op die er onder zoek naar doet. Hij zegt: „In Hongarije werden de afgelo pen jaren twee- tot driehon derdduizend mensen uit tu huizen gezet." Een van hen was hijzelfopj oktober 2003. „Twintig ts dertig mannen drongen mii flat binnen", verhaalt Kot», si. „De indringers dreigt mijn kinderen tegen den* dood te gooien, dus ik moe,-, wel vluchten." Het cijfer van driehondetj. duizend slachtoffers valtnie te verifiëren, maar een ver eniging van slachtoffers re- kruteerde binnen luttele we- ken tweeduizend leden. Di politie ontkent het probleem en voor de delegatie vanè EU is de flatmaffia een terne aangelegenheid'. Man Pal Lakatos, een radiojour nalist die ook zijn flat kwijt- raakte, observeert: „Ik b;. grijp niet hoe de EU een land dat zo corrupt is, kan toet ten." Volgens maffia-expert Kou- si houden zich vier criminelt organisaties met de praktij ken bezig, die elk vertakkin gen hebben naar politie justitie. Voordat de huisuii- zetting geschiedt, wordt tijd eerst een koopcontrai gefingeerd tussen het niets vermoedende slachtoffer een lid van de maffia. Di contract wordt van een stem pel voorzien doornotaris in het komplot zit. Nadat Katalin uit haar hé was gezet, weigerde de poE- tie iets te ondernemen, nieuwe 'eigenaar' toonè eenvoudig het vervalste dt- cument, en de politiemu sprak: „Mevrouw, uheeftiis huis verkocht." Katalin:„E- ke keer als ik bij mijn hé kwam, werd ik door depot- tie verjaagd als een intro ker." Een groep van dertien slacht offers is sinds enkele maas den in hongerstaking or aandacht te trekken voor schandaal dat wordt geerd door zowel de EU alsdfjj Hongaarse staat. GPD Ier str aai ee leii door Eefje Oomen Na maandenlange discussies over hekken, drempels en poorten tegen nieuwkomers, kansarme nieuwkomers, al lochtonen, kansarme allochto nen, Antillianen, kansarme Antillianen, kansarme leer plichtige Antillianen en ga zo nog eens eindeloos door, valt het 'Twaalfpunten|ilan' dat de PvdA in Rotterdam eerder deze week presenteerde, niet eens meer echt op. Toch had niemand in 2001 kun nen bevroeden dat de Rotter damse PvdA twee jaar later zou roepen dat de asielzoekers eruit moeten, dat importhuwelijken ontmoedigd moeten worden en dat de sociaal-zwakkeren uit de oude stadswijken moeten wor den gehaald. Asielzoekers eruit? Laten we wel zijn, zo'n standpunt hoorde lang bij de meest verachte frac ties in de Rotterdamse raad van de jaren negentig; de CP '86 en de CD. Alom veracht. Doormid den, rechts en links. Het verschil tussen toen en nu is dat er inmiddels 'een complete politieke en culturele revolutie' is geweest, zoals PvdA-voor- man Bert Cremers zelf fijntjes aangeeft. Fortuyn en Leefbaar Rotterdam maakten werk van het onbehagen van de blanke Rotterdammers in de oude stadswijken en wonnen de loka le verkiezingen overtuigend. De PvdA werd afgestraft. 'Mokken en zeuren' over die verkiezingsnederlaag: dat doen de sociaal-democraten niet meer. Nee, de PvdA'ers zullen de plannen van- het Leefbaar-col lege niet langer afschieten, maar ze zullen actief meeden ken. Cremers: „Aangeven wat we niet willen, maar ook aange ven wat we wel willen." Als dat het idee achter het Twaalfpuntenplan is, dan valt daar weinig aan af te doen. Want oppositiepartijen horen meer te doen dan hard 'nee' roe pen. Ze behoren met alternatie ven te komen, als plannen van het zittende bestuur hen niet zinnen. Maar nu het Twaalfpuntenplan zelf. Slaagt de PvdA er inder daad in met uitvoerbare plannen te komen voor stads wijken als Bloemhof en Hille- sluis? Dat valt nog te bezien. Wat erger is, is dat het plan toch iets van vooroordelen, verwij ten en verdachtmakingen uit wasemt. Dit, terwijl Cremers uitdrukkelijk zegt dat hij 'geen groepen wil zwartmaken'. Een van de voorstellen die in de praktijk niets voorstelt, is het plan voor ontmoediging van de huwelijken tussen allochtonen en partners uit hun geboorte land. Die huwelijken kunnen, denkt de PvdA, ontmoedigd worden door hier meer ontmoe tingsplekken te arrangeren. Bulkt de stad dan niet van de ontmoetingsplekken? School pleinen, sportvelden, biblio theekzalen, restaurants, cafés, discotheken. Rotterdam is één grote ontmoetingsplek. De PvdA gaat er met dit overbo dige voorstel volkomen aan voorbij dat importhuwelijken pas af zullen nemen als deze meisjes, jongens, moeders en vaders volledig ingeburgerd zijn, zoals Leefbaar Rotterdam terecht aangeeft. De behoefte aan partners met traditionele opvattingen zal dan vanzelf af nemen. Is het plan voor de importhuwe lijken een beetje dom; het plan voor een stop op asielszoekers is ronduit kwalijk. Denkt de PvdA echt dat de probleemwijken uit de zorgen zijn als deze groep mensen met een vluchtelingen status vertrekken? Dan moet de partij eerst maar eens uitrekenen om hoeveel mensen het gaat en in kaart brengen voor hoeveel overlast deze groep nu zorgt. Dat zal fiks tegenvallen. Of meevallen; het is maar hoe je het ziet. Waarom pikt de PvdA de asiel zoekers eruit? Wie het beste wil denken, zegt: dit plan is ten min ste uitvoerbaar. De illegalen Rotterdam uitjagen is ver schrikkelijk moeilijk, de asiel zoekers wegsturen een stuk ge makkelijker. Het Rijk hoeft de regels maar te veranderen en de ze keurig geregistreerde groep vertoeft voortaan in Epe en Doetinchem en niet in Rotter dam of Den Haag. Door de asielzoekers eruit te pikken, staaft de PvdA vooroor delen. Sterker, de PvdA voedt vooroordelen. Mooi werk voor een partij, die nog immer be weert voor de sociaal-zwakke ren op te komen. GPD Nog anderhalve maand duurt het Italiaanse voor zitterschap van de Euro pese Unie en voor veel Brusselse ambtenaren en diplomaten kan het niet snel genoeg 1 januari wor den. Hier en daar valt al het woord 'mislukking'al wordt zoiets met het oog op de goede verhoudingen nooit hardop gezegd. Feit is dat de Italiaanse pre mier Berlusconi van zijn EU-voorzitterschap een puinhoop maakt. door Hetty van Rooij Als de ambassadeurs van de EU-landen in Brussel ver gaderen, dan valt er gewoonlijk na elk agendapunt een pauze van een minuut of twee. Dat geeft de onderhandelaars de ge legenheid om even de benen te strekken en de ambtenaren de kans om van plaats te wisselen. Onder het Italiaanse voorzitter schap zijn die pauzes uitgelopen tot wel vijftien minuten. En dat doet bij alle ambassadeurs steeds opnieuw de vervelende vraag rijzen: waarom moet er nóu weer met Rome worden ge beld? Van 1 juli tot 31 december be kleedt Italië het wisselende voorzitterschap van de EU, en in de afgelopen maanden zijn een paar dingen akelig duidelijk geworden. Op de eerste plaats is het premier Berlusconi die de dienst uitmaakt. Op de tweede plaats is Berlusconi niet bezig met de belangen van de EU, maar met die van Italië en zich zelf. Dat betekent in de praktijk dat vergaderingen stokken en eindeloos vertraagd worden, omdat de Italianen die als voor zitters fungeren, niet zelfstan dig kunnen beslissen. Het bete kent ook dat er veel wordt beloofd, weinig wordt bereikt, en dat steeds meer ambtenaren, diplomaten en politici zich wild ergeren. De Italiaanse Euro opera is compleet omdat Roma no Prodi, de voorzitter van de Europese Commissie, niet al leen de politieke tegenstander is van Berlusconi, maar boven dien een persoonlijke vijand. Voor het oog van de camera zijn de twee nog net in staat elkaar een slap handje te geven, maar De Italiaanse premier Silvio Berlusconi ligt onder vuur als EU-voorzitter. foto Alessandro Tarantino/AP een gesprekje of oogcontact is te veel gevraagd. Van goede sa menwerking tussen het voorzit terschap en de Commissie, het dagelijks bestuur van de EU, is dus geen sprake. Voorbeelden te over. In zijn functie van EU-voorzitter reist Berlusconi naar Rusland en ba gatelliseert daar losjes de ma nier waarop president Poetin in Tsjetsjenië de mensenrechten schendt. De woordvoerder van Prodi ziet zich genoodzaakt om Berlusconi in het openbaar af te vallen: het standpunt van de EU-voorzitter is niet de opvat ting van de EU. Wanneer de Commissie een plan presenteert voor de versnelde aanleg van Europese verbindingen, from melt het Italiaanse voorzitter schap daar op het laatste mo ment nog even de Alpensnelweg Turijn-Lyon tussen. Al weet ie dere ambtenaar dat de benodig de tunnel er de eerste vijftien jaar niet komt en dat hij alleen ten behoeve van de Italiaanse publieke opinie op de lijst is ge zet. De kwestie van de illegalen in Europa is opeens vernauwd tot de Italiaanse problemen met Albanezen. „Heel veel dossiers worden door de Italianen ge bruikt om hun eigen prioritei ten door te zetten. Dat hoort niet. En iedereen ziet daar de hand van Berlusconi in", zegt een diplomaat. „Er komt heel weinig van de grond, omdat ie dere Italiaan in Brussel met ge bonden handen moet werken. Berlusconi is niet in staat om als teamspeler te opereren. Het laatste woord moet altijd uit Rome komen." Het meest in het oog lopende probleem is het Italiaanse on vermogen om de onderhande lingen over de nieuwe Europese grondwet goed te leiden. Begin oktober gaven de regeringslei ders in Rome met een overdaad aan fanfare het startsein voor de klus die half december zou moe ten worden afgerond. Geen mens gelooft nog dat dat lukt. Tijdens hun lange sessies over de grondwet zitten de ministers van Buitenlandse Zaken zich te vervelen, omdat de voorzitter, hun Italiaanse collega Frattini, niet doorzet. Het beloofde Itali aanse compromisvoorstel dat een doorbraak moet forceren, ligt er nog steeds niet. „Er ge beurt gewoon niks"zegt een be trokkene. Het gevolg is dat de lidstaten zich steeds dieper ingraven in hun eigen stellingen en een op lossing steeds verder uit zicht raakt. Een bijkomend gevolg is dat de landen die het wisselend voor zitterschap willen afschaffen, een prima argument in handen hebben gekregen. Ze hoeven al leen maar te verwijzen naar de Europa-regie van de Italianen. De tijd begint te dringen. Over een maand is duidelijk of de Ita lianen de onderhandelingen over de grondwet inderdaad op een fiasco laten uitdraaien of dat er een wonder gebeurt. Loopt het mis dan mogen de Ie ren - vanaf 1 januari EU-voor zitter voor een halfjaar - het werk opknappen. Het zal Ber lusconi waarschijnlijk een zorg zijn. Hij heeft al veilig gesteld dat de ondertekening van het grondwettelijk verdrag in Rome zal plaatsvinden. Er resteert nog maar één horde: Berlusconi moet ervoor zorgen dat een faliekante mislukking van 'zijn' voorzitterschap op het Italiaanse televisiescherm over komt als een klinkend succes. En dat is hem wel toevertrouwd. GPD HERVERKAVELING - Vëel voorbereidend werk voor de herverkaveling van de Zeeuw se rampgebieden is gedaan, zo laat de Herverkavelingscom missie Zeeland weten. Er zijn opdrachten verleend tot kos tenberekening van cultuur technisch werk, en ingenieurs- bureau's werken hard aan ontwerpen voor gemalen. WERVELSTORM - Twee ge leerden, dr. Rossman en kolo nel Mayer, hebben in Texas verklaard dat zij van mening zijn dat het mogelijk moet zijn wervelstormen te lijf te gaan door een projectiel in hun bin nenste te schieten. Dat moet volgens het tweetal in de n bije toekomst mogelijkzijn. SCHAATSSPORT - De nit we ijsbaan in Middelburg,! p; volgend jaar wordt voltoo zal van grote betekenis w den voor de schaatssport va: Zeeland. De Middelbuij IJsclub wil op de 400 me lange wedstrijdbaan oenschappen hardrijdenar{(roi niseren, het ijshockey? moet deze relatief onbekei sport meer naamsbekenia geven in onze provincie. PRINS - De Engelse km prins Charles verjaart, wordt vandaag vijf jaaroui PZC Hoofdredactie: A. L Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315500 Fax (0113)315669 E-mail: redactie@pzc nl Vlissingen: Oostsouburgseweg 10 Postbus 264 4380 AG Vlissingen Tel. (0118) 493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 315670 Fax. (0113) 315669 E-mail redgoes@pzc.nl T erneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111) 454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Auteursrechten voorbehouden Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden: zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag) per maand: 19.45 per kwartaal 56,60 per jaar: €217,00 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, Tmaandvow het einde van de betaalperiode Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag:€ 1.20 zaterdag: 1,70 Alle bedragen zijn inclusief 6% BW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezw Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kan»?' zondag: van 16.00 tot 18 00uur Tel. (0113) 315555 Fax(0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel. (0113)315540 Fax(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintP Tel. (0113) 315550 Fax: (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel: (0113) 315520 Fax:(0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114) 372770 Fax:(0114)372771 lnternet:www. pzc.nl/adverteren Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern.IkT u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikte) ze(abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante di®? producten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvutdi? 1®?' teerde derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk meld! PZC, afdeling lezersservice, Postbus 3229,4800 MB Breda. hei

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4