11 Kinderen ervaren middelbare school op Doedag Verzorgingshuis De Blide voert actie voor extra geld woongallëFMËAI Casinohouder vecht sluiting gokpaleizen aan bij Europees hof Ambulance sneller ter plaatse als personeel op centrale post slaapt Complimentje Gewonden )ij ongeval diverse Zeeuws-Vlaamse instellingen bieden extra bedden aan zeeuwse almanak ZEEUWS-VLAANDEREN litgepraat Babypop 14» 15 en 16 novemoer Boete Afstoten Keuze stoom 1 JÉ,' vrijdag 14 november 2003 plossing verpleegzorg op komst rRsné Hoonhorst SNEUZEN - Het Zeeuws- aams Zorgoverleg (ZVZO) aagt drie oplossingen aan or het toenemend aantal 'ver- je bedden' in de Zeeuws- amse ziekenhuizen. Het orgkantoor Zeeland beslist or het eind van het jaar of er jelijk extra verpleeghuisca- laciteit in Terneuzen, Hoek [Sas van Gent wordt gescha- Stichting Voor Regionale ,gverlening (SVRZ) en de jtestante Stichting Ouderen- j Terneuzen (PSOT) vlogen a'arruim twee maanden gele- linde haren, omdat ze allebei ra verpleeghuisbedden in de laalzone wilden aanbieden. psOT-directie was kwaad at de SVRZ met plannen naar iten kwam om een vleugel jihet huidige Ter Schorre, dat ■olgend jaar wordt vervangen door nieuwbouw, in gebruik te ouden als verpleegafdeling. oor twintig bedden aan te „ouden voor uitbehandelde, maar nog niet volledig herstelde iekenhuispatiënten (de bezet svan de 'verkeerde bedden') rden beide Zeeuws-Vlaamse .«kenhuizen zijn geholpen, leidde SVRZ-directeur T. van rel. jn collega's van de PSOT wa- n in hun wiek geschoten door ttplan, omdat zij zelf het idee adden opgevat een vleugel van Hoekse verzorgingshuis imdieke in te richten als ver- igafdeling. De onmin werd litgepraat - het ziekenhuis eek de Zeeuws-Vlaamse ver- eeghuizen zelf te hebben ge raagd oplossingen te zoeken - ndeinstellingen spraken af dat hun beide plannen bij het [kantoor zouden depone- Het ZVZO, waarin alle ver- jings- en verpleeghuisin- igen in de regio zijn ;egenwoordigd, vergaderde steren nog eens over de ver keerde bedden het inkrimpen van wachtlijsten. Het overlegorgaan stelde een nota vast, waarin drie instellin gen worden voorgedragen voor de tijdelijke creatie van extra verpleegplaatsen. Behalve Ter Schorre en Vremdieke ziet ook het Sasse tehuis De Redoute mogelij kheden voor een tij delij- ke verpleegafdeling. Het Zorg kantoor mag nu, in overleg met Ziekenhuis Zeeuws-Vlaande- ren, bepalen in welke instelling vijftien tot twintig extra ver pleeghuisbedden kunnen ko men. De keus zal onder meer af hangen van de kosten, de al dan niet gewenste mogelijkheid ex tra verzorginghuisplaatsen te scheppen en de spreiding over de regio, is de verwachting. Daarnaast moeten de plannen passen in de eerder vastgelegde zorgvisie 'Ruimte voor resul taat'. Vestigingsmanager A. Bras van het Zorgkantoor Zeeland ging er nog vanuit dat ook de ver pleeginstellingen in oost en west met oplossingen op de proppen zouden komen. Maar De Stelle in Oostburg heeft al twintig bedden voor revalide rende ziekenhuispatiënten en De Blaauwe Hoeve in Hulst ver wacht in de loop van 2006 een afdeling 'low-cure' in gebruik te nemen, meldt directeur A. Jan- se, die tevens voorzitter van het ZVZO is. Bras belooft dat het Zorgkantoor nog dit jaar een beslissing neemt over de uitbreiding van verpleeghuis bedden in Zeeuws-Vlaande- ren. „Een oplossing is hard nodig, ook al om de wachtlijs- tenproblematiek op korte ter mijn te kunnen aanpakken. We inventariseren de plan nen van de verschillende zorg instellingen en zullen na overleg met diverse instanties binnen enkele weken een besluit ne men." iRNEUZEN - Een 37-jarige een 27-jarige automobilist t Terneuzen zijn gisteroch- nd met nek- en rugklachten ar het ziekenhuis gebracht een aanrijding in Terneu- et ongeval gebeurde rond ze- n uur op de kruising van de lellamystraat met de Alvarez- an in hun woonplaats. De 37- Terneuzenaar verleende ijn plaatsgenoot geen voor- Leerlingen van De Sint Jozefschool uit Hengstdijk bakken pannenkoeken bij de afdeling verzorging tijdens Doedag. door Edy de witte HULST - Pannenkoeken bakken, key board spelen, stroomsterkte ervaren, timmeren, djembé spelen, metselen en ook nog wat opsteken van de klassieke talen als Grieks en Latijn is nou niet be paald het programma van een gewone schooldag voor basisschoolleerlingen. Het Reynaertcollege in Hulst bood giste ren ruim 660 basisschoolkinderen wel zo'n attractief programma aan. Tijdens de jaarlijkse Doedag op de locatie Gil denstraat konden deze leerlingen uit de regio Oost-ZeeuwsVlaanderen niet alleen kennis maken met allerlei vakken van het vmbo, havo en vwo, maar tevens op een speelse wijze het brede praktijkaanbod van het vmbo zelf erva ren. Het Reynaertcollege zette vier bussen in voor het vervoer van de kinderen en hun begeleiders. Examenleerlingen van het vmbo verzorgden de rondleiding in groepjes langs de verschillende vakken en afdelingen. De basisschoolkinderen genoten dan ook met volle teugen. Terwijl de ene leerling zich aangetrokken voelde tot timmeren, een stukje solderen en wat stenen metse- door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - 'Bij een goede zorg hoort een goede CAO'. Een spandoek met die tekst hangt aan de gevel van verzorgings huis De Blide in Terneuzen, uit protest tegen de weigering van de werkgevers in de zorg om hun personeel het extra geld te ge ven waar het om vraagt. De vakbonden eisen voor het personeel een structurele loons verhoging van 2,5 procent. Het loonbod van de werkgevers gaat niet verder dan 1 procent voor de werknemers in verpleeg- en verzorgingshuizen, plus een eindejaarsuitkering van 0,65 procent. De directie van De Blide in Terneuzen steunt de looneis van het personeel, zegt directeur B. Saman. „Als je goe de zorg wil geven, hoort daar in derdaad een goede CAO bij." W. Visser van de vakbond Abva- kabo legt uit, dat besloten is tot actie over te gaan nadat de werkgevers in de zorg niet zijn ingegaan op het gestelde ulti matum. „Een aantal jaren gele den was er één CAO voor de hele zorgsector. De werkgevers wil den daar vanaf en iedere sector zijn eigen CAO geven. Toen zijn er vijf verschillende CAO's in het leven geroepen en nu willen ze daar weer van af. De werkge vers willen nu het liefst een CAO die op een paar A4'tjes staat en vervolgens decentraal afspra ken met de ondernemingsraden maken over de arbeidscontrac ten", legt Visser uit. „Wij vinden het prima om terug te gaan naar één CAO, maar willen daarin wel zo veel mogelijk zaken cen traal regelen." Volgens Visser ligt de looneis voor de werkgevers gevoelig, omdat de instellingen al te maken hebben met bezuinigin gen. Visser: „Maar we praten hier over de CAO voor 2003, die per 1 juli dit jaar is afgelopen. En het kabinet heeft juist voor dit jaar extra geld aan de zorg sector beschikbaar gesteld voor de CAO. Wij vinden dat dat geld daar ook aan moet worden be steed." De actiekaravaan van de Abva- kabo trekt de komende dagen door het land. Het zorgperso- neel wordt 9 december ver- Advertentie) foto Camile Schelstraete len, was voor de ander het verzorgen van een babypop, een eenvoudig Frans woordje invullen of een pannenkoek bakken een plezierige bezigheid. Door het grote aanbod activiteiten was er voor elk wat wils. Zelf een potje haar- gel maken, compleet met een parfume rend geurtje, sloeg eigenlijk bij iedereen wel aan. Woorden als cool, vet, gaaf en heavy overheersten dan ook aan het eind van de dag in het gastenboek. De directie van De Blide in Terneuzen staat achter de actie van het personeel voor een goede CAO. foto Camile Schelstraete door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - De Regiona le Ambulance Voorziening Zeeland (RAVZ) werkt aan een plan om de dienstverle ning van ambulances in Zeeuws-Vlaanderen te ver beteren. De RAVZ denkt de aanrijtijd in de regio Terneuzen 's nachts gemiddeld vijf mi nuten te bekorten, door van de ambulancepost in Terneu zen een 'parate post met slaapdiensten' te maken, vertelt directeur J. van de Velde. Nu werkt het ambu lancepersoneel in piketdien sten; chauffeur en verpleeg kundige slapen thuis en spreken bij een spoedgeval onderweg ergens samen af. Ook de dienstverlening in Oost- en West-Zeeuws- Vlaanderen gaat er op voor uit, zegt Van de Velde. Hier werken de ambulanciers zo wel 's avonds als 's nachts in piketdienst. In de nieuwe si tuatie blijft het personeel tot 23.00 uur paraat op de post. De ambulancedienst kampte in Zeeuws-Vlaanderen met een aantal problemen. Ten eerste is het personeel niet langer bereid te wonen in de standplaats, aldus de direc teur. „Daarnaast hebben we dit voorjaar een boete van een paar duizend euro van de Arbeidsinspectie gekregen wegens overtreding van de Arbeidstijdenwet. Het per soneel draaide meer uren dan wettelijk was toegestaan." De nieuwe werkwijze is nog niet ingevoerd, legt Van de Velde uit. „Er is nog overleg nodig met de zorgverzeke raar, de ondernemingsraad en de provincie. Maar we ho pen volgend voorjaar op deze manier te kunnen gaan wer ken. Het betekent een duide lijke verbetering van de or ganisatie." Het enige minpuntje aan het hele verhaal is, aldus de di recteur, dat de ambulance dienst in Zeeuws-Vlaande ren een auto moet afstoten om de nieuwe manier van werken te kunnen financie ren. „Er is geen geld voor be schikbaar en de zorgverzeke raar is niet bereid om het geld uit eigen zak bij te passen. Dat betekent dat we terug moeten van zeven parate au to's overdag naar zes." 's Nachts zijn er nu vier am bulances paraat. Dat worden er in de nieuwe stiuatie drie. Omdat er 's nachts veel min der spoedritten zijn, acht de leiding van de ambulance dienst het inleveren van de auto verantwoord. Advertentie TOT 25 KORTING EEN CADEAUTJE! Onze jubileumactie loopt t/m 29 november papegaaistraat s goes www.vandereepe.nl door Frank van Cooten HULST - D. van Puyvelde uit De Klinge stapt eventueel naar het Europese Hof van Justitie in Brussel om zijn gelijk te halen. De voormalige exploitant van casino's in Hulst en Kapellebrug vindt nog steeds dat de fiscus op valse gronden zijn gokpaleizen heeft laten sluiten. Van Puyvelde is vorige week door de Middelburgse politie rechter veroordeeld tot een boe te van vierduizend euro voor zijn betrokkenheid bij illegaal gokken in een casino in Kapelle brug. Dit casino verhuurde hij vorig jaar aan de bedrijfsleider uit het Belgische Zutendaal. Die bedrijfsleider kreeg eveneens een boete van vierduizend euro. Van Puyvelde exploiteerde mid den jaren 90 casino Hulst Cen trum aan de Stationsweg in Hulst. In 1993 werd dit casino op last van de fiscus gesloten, omdat sprake zou zijn van ille gaal gokken. Hij had een 'high tech' behendigheidsspel ont wikkeld dat niet goed functio neerde. De belastingdienst con cludeerde daarom dat sprake was van een kansspel en dat mag niet. In 1999 kreeg hij het wederom met de belastingdienst aan de stok. Casinoclub Hulst in Ka pellebrug moest dicht omdat volgens de fiscus wederom spra ke was van kansspelen. Later verhuurde hij deze zaak aan de bedrijfsleider uit Zutendaal. Casinoclub Hulst ging vorig jaar definitief op slot. Van Puyvelde kondigde vorige week na de zitting al aan dat hij tegen zijn straf in hoger beroep gaat bij het Gerechtshof in Den Haag. Loopt deze poging op niets uit, dan stapt hij naar het Europese Hof van Justitie. Van Puyvelde voelt zich ge sterkt door een arrest van het Europese Hof dat grensover schrijdende kansspelen een stuk dichterbij brengt. In Ne derland is het alleenrecht op kansspelen voorbehouden aan Holland Casino. In het arrest bevestigt het Hof echter zijn eerdere stelling dat zo'n mono polie in principe onwettig is, tenzij de Staat de bedoeling heeft de consument en de 'maatschappelijke orde' te be schermen. Het verwerven van fondsen voor de schatkist kan volgens het arrest van het Euro pese Hof geen rechtvaardiging zijn. De voormalige casino-exploi tant weet zeker dat de sluiting van zijn zaken alles te maken heeft met de bescherming van de monopoliepositie van Hol land Casino. Hij vindt 'het be schermen van de consument' een wassen neus. „De consument maakt zelf zijn keuze. Hij bepaalt ook in welke supermarkt hij zijn boodschap pen doet. Dat geldt ook voor een bezoek aan een casino. Ik heb nooit voor overlast gezorgd", verklaart Van Puyvelde. „Ook trokken mijn zaken geen crimi nelen aan. Mijn cliënten be zochten ook de casino's in Knokke en Blankenberge. Ik had maandelijks 1700 Vlaamse bezoekers. Dat was een gewel dige promotie voor Hulst." wacht op een landelijke actie dag in Amsterdam. De animo daarvoor in Zeeland is groot, al dus Visser. Het maritiem museum in Vlissingen mocht onlangs be zoek ontvangen van een werkgroep die nagaat welke kleinere musea in Europa op vallen door het uitstallen van hun voorwerpen van kunst en wetenschap. Voor de ex ploiterende stichting was dat een mooie opsteker, die nog fraaier werd. toen men ver nam dat slechts vier regiona le musea in Nederland voor zo'n bezoek in aanmerking komen. Maar eigenlijk is het museum nog meer in zijn nopjes met een complimentje uit een ge heel andere hoek. Een bezoeker noteerde het dezer dagen in hanenpoten in het gastenboek: 'goedge keurd door de bond van pu bers'. Advertentie U,, groenten bloemkool peultjes wotteiert courgette Sj fessggBy-jSai i P--, ■ft#**)"; e f*4ar' v -*■ m**» it Boeten J 1ÉTJr - r.\>" .iM - ÉÊth- *2MS fZJLoène eKippZ 1 r„ "»*w Met de nieuwe Knorr soepen kunt u nu nog lekkerder uw eigen soep maken. jtojr Mix voor Soep is een basis voor 12 bevat de juiste mix van kruiden en groenten "™jke varianten soep, waar u zelf verse in- om uw groente-, kippen-, tomaten- of rund- PWenten aan toevoegt. Kruiding voor Soep vleessoep heerlijk mee op smaak te brengen. is opgenomen in alle regionale da .Je rülm 2 miljoen) Meer irffö.rmatie: e-mail. S

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 37