Jachthaven van Sint-Annaland krijgt geld voor uitbreiding Veere doet 's nachts straatverlichting uit PZC De Stelle Oostburg krijgt Alzheimertuin 't Sas moet uitkomst bieden 13 JiM's krijgen chatprogramma en games agenda vrijdag 14 november 2003 Concert Cantare Winst Psycholoog in Alzheimer Café Boete geëist voor overtredingen VVD weer in college Tholen Molenrestant mogelijk monument Gewonden bij ongeval Terneuzen Onderwijs Tentoonstelling Schouwse Zanger Shantykoor Stalen platen Slachtoffers verkeer worden herdacht Informatiezuilen breiden uit Hnnr Esme Soesman RENESSE - Sinds de eerste jiM-internetzuil half mei in Re- nesse werd geplaatst zijn ruim 12.000 e-mails via één van de in middels zeventien gerealiseerde zuilen verzonden. Reden genoeg om uit te breiden, in aantal en capaciteit. De veertig zuilen die de WV Schouwen-Duiveland voor ogen heeft, worden uitge rust met onder meer een chat programma en games. Gebruikers van de informatie zuilen hebben vanaf het prille begin tezamen meer dan 1700 pagina's aan informatie uitge print. Tellingen gedurende een halfjaar bij dertien 'JiM's' wij zen uit dat er gemiddeld 130 uur online op de afzonderlijke zui len is gewerkt. Cijfers die het VW-bestuur niet bepaald onte- vreden stemmen, al is het jaar ronde plaatje - zeven van de zeventien exemplaren zijn 's winters buiten gebruik - nog niet compleet. Voor zo'n zeven euro kunnen mensen een uur het internet op. Printen kost 2 5 cent per pagina. De promotiesite www.recreatieschouwenduive- land.nl is door gebruikers gratis te bezoeken. De positieve gebruikersresulta ten zijn reden om het aantal handelingen dat via de zuilen kan worden verricht vanaf vol gendjaar uittebreiaen. Zo is het de bedoeling dat de voorziening met het MSN-chatprogramma en een paar kleine games wordt NOORDGOUWE - Op initiatief van de Stichting Kamermuziek Schouwen-Duiveland wordt (morgenavond in de Driekonin- genkerk in Noordgouwe een I concert gegeven met als titel Cantare. De uitvoerenden zijn Alexander (Skwortsow (viool), Christine- Lamp (orgel) en Maartje de Lint lezzo-sopraan). Zij spelen tukken van Bach. Het concert egint om 20.00 uur. uitgebreid. Verder bieden de zuilen de mogelijkheid bestan den te versturen via smartcard of compact flashcard. Op de computer kan gewerkt worden met het officeprogramma en kan gekozen worden uit zeven talen. Mensen kunnen even kij ken wat er die avond in de buurt te doen is, maar ze kunnen ook voor hun bankhandelingen aanschuiven bij zo'n zuil. Het gebruik ervan moet steeds meer tot het normale patroon gaan behoren, schetst Recron-man en VW-bestuurslid E. Troost. Het merendeel van de tot nu toe geïnstalleerde zuilen bevindt zich in Renesse. Ze zijn te vin den bij VW-kantoren, in hotels en op campings. Maar ook de Renesser supermarkt C1000 en het museum Goemanszorg in Dreischor doen aan het initia tief mee. Om heel de regio te bedienen heeft de WV haar zin nen gezet op plaatsing van nog eens 23 JiM-machines. Reikhal zend wordt naar nieuwe deelne mers, juist ook in nog niet ont gonnen delen van de regio, uitgezien. Ondernemers leggen minimaal 1500 euro neer om een zuil in hun gebouw of op hun terrein gerealiseerd te krijgen. Betalen ze meer, dan gaan ze meedelen in de eventuele winst die ge maakt wordt. Maar het is ook denkbaar dat er een opbrengst van 'slechts' 1000 euro in een zuil zit. Dan tel je als onderne mer dus 500 euro neer om die be paalde dienstverlening aan je klanten te kunnen bieden. Een dienstverlening die de onderne mers - deels - zelf inhoud geven. Hoe meer informatie de onder nemers aanleveren, des te actu eler en completer de zuil gebrui kers kan bedienen. Ook kunnen zij profiteren van print- en interactieve functies, door bijvoorbeeld het digitaal aanbieden van kortingsbonnen of mogelijk maken dat toe gangskaarten via internet kun nen worden besteld. Maar, benadrukt de WV, daaraan moeten ondernemers dus zelf wat doen. Er is veel belangstelling voor JiM in de C1000 van Renesse. foto Marijke Folkertsma door Freek Janssen SINT-ANNALAND - De ge meente Tholen geeft financiële steun aan de uitbreiding van de jachthaven in Sint-Annaland. Het gaat om een eenmalige schenking van dertigduizend euro. Door de gemeentelijke bij drage is de begroting voor de ha venuitbreiding eindelijk rond en kan binnenkort worden be gonnen met de bouwwerkzaam heden. De Watersportvereniging Sint- Annaland (WSV) loopt al jaren rond met plannen om de jacht haven uit te breiden met 55 lig plaatsen en een passantenstei ger. De kosten van het project overstijgen de één miljoen euro. Om de lasten voor de water sportvereniging zo laag moge lijk te houden, is op diverse plaatsen subsidie aangevraagd. Vier instanties kwamen met geld over de brug. De Europese Unie en de Stichting Recreatie- toervaart Nederland waren sa men goed voor een financiële injectie van ruim honderdtien duizend euro. Ook de provincie wilde een duit in het zakje doen; zij beloofde het dubbele te schenken van wat de gemeente zou bijdragen. De gemeente heeft besloten dertigduizend euro te geven, waardoor de pro vinciale bijdrage uitkomt op zestigduizend euro. Alles bij el kaar komt in totaal dik twee ton aan subsidie binnen voor de uitbreidingsplannen. De reste rende kosten van zo'n achthon derdduizend euro wil de ge meente terugverdienen door de WSV meer exploitatiekosten te laten betalen. Deze berekent de kosten op haar beurt weer door aan de leden, die meer liggeld moeten gaan betalen. Hoeveel de prijzen zullen stijgen is nog niet bekend. Het voorstel wordt maandag 24 november besproken in de raadscommissie gemeentelijke ontwikkeling. Deze openbare bijeenkomst wordt gehouden in het gemeentehuis in Sint-Maar tensdijk en begint om 19.30 uur. De gemeenteraad van Tholen neemt donderdag 4 december het definitieve besluit. BROUWERSHAVEN - In woonzorgcomplex Poortershof in Brouwershaven wordt morgenmiddag weer een bijeenkomst van het Alzheimer Café gehouden. Psycholoog Resi Botteram van zorgkoepelorganisatie Arcus zal met de aanwezigen in gesprek gaan over het thema 'Wat betekent Alzheimer in uw leven?'. Daarbij komen het stadium van de dementie en de relatie tussen mensen die ermee te ma ken krijgen aan de orde. Verder kan er in informele sfeer met elkaar worden gesproken. Ook is er een informatietafel met folders en boeken ingericht. Het Alzheimer Café begint om 14.00 uur en duurt tot 16.00 uur. MIDDELBURG - Officier van justitie A. Flikweert heeft gis teren bij de rechtbank in Middelburg tegen een 45-jarige landbouwer uit Kruiningen voor een aantal milieuovertre dingen 100.000 euro boete, waarvan 40.000 euro voorwaarde lijk geëist. De helft van de straf wil de officier verhalen op de BV, de rechtspersoon. De verdachte wordt verweten eind ja ren negentig en begin 2000 zonder daartoestrekkende ver gunning grote hoeveelheden vervuilde grond en sloopafval op zijn bedrijf aanwezig te hebben gehad. Daarnaast heeft hij niet voldaan aan de meldingsplicht voor mestopslag aan de gemeente, wat in het kader van het gedoogbeleid verplicht is gesteld. Ook wordt hij beschuldigd van het verontreinigen van het oppervlaktewater in een sloot, vlakbij zijn woning. SINT-MAARTENSDIJK - Het college van B en W van de ge meente Tholen behoudt toch een vierde wethouder. Een meer derheid in de Thoolse raad is voorstander van het vervangen van de opgestapte L. van Doorn van Algemeen Belang Tholen (ABT). De WD gaat de nieuwe wethouder leveren. Daarmee krijgt Tholen weer een coalitie bestaande uit SGP, PvdA, CDA en WD. Van Doorn legde een maand geleden zijn func tie neer. Hij kon zich niet vinden in het beleid van de gemeen te. Wegens vakantie van ABT-fractievoorzitter J. Boulogne kwam er pas vorige week duidelijkheid over opvolging van Van Doorn. ABT gaf toen te kennen geen nieuwe wethouder te leveren en uit de coalitie te stappen. THOLEN - De molenrestant en het bijbehorende pakhuis aan de Vlasmarkt in Tholen wordt waarschijnlijk een beschermd monument. De gemeente Tholen wil daarover een positief ad vies uitbrengen aan de staatssecretaris van Onderwijs, Cul tuur en Wetenschappen. Het exemplaar in Tholen, 'De Ver wachting', is een als stellingmolen uitgevoerde ronde stenen bovenkruier. Hij dateert van 1848 en is in de eerste helft van de vorige eeuw uitgebreid met een pakhuis. Rond 1930 is de molen onttakeld: de wieken, de kap, de stelling en het gaande werk werden ver wijderd. TERNEUZEN - Een 37-jarige en een 27-jarige automobilist uit Terneuzen zijn gisterochtend met nek- en rugklachten naar het ziekenhuis gebracht na een aanrijding in Terneuzen. Het ongeval gebeurde rond zeven uur op de kruising van de Bellamystraat met de Alvarezlaan in hun woonplaats. De 37- jarige Terneuzenaar verleende zijn plaatsgenoot geen voor rang. doorAb van der Sluis DOMBURG - Het wordt 's nacht donker in de Veerse straten. Op initiatief van de PvdA/Groen- Links-fractie gaat de openbare straatverlichting een fiks aan tal uren minder branden. De partij hoopt daarmee 25.000 eu ro te bezuinigen. Het voorstel kreeg gisteravond steun van vrijwel alle partijen, met uit zondering van de SGP en de ChristenUnie. De PvdA/GroenLinks diende een motie in om de openbare verlichting zodanig te reduce ren dat flink geld wordt be spaard. Dat is zowel uit een mi lieustandpunt als met het oog op een zorgvuldig financieel be heer goed te doen, aldus de frac tie. In de gemeente Veere blijven na elf uur 's avonds alle lan- [taarnpalen branden. In de meeste Nederlandse ge- REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111) 454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PietKleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-023 1 231 °P maandag t/m vijdag gedu- rende de openingstijden; «terdagstot 12.00 uur meenten gaat rond dat tijdstip zestig procent van de straatver lichting uit om ze in de winter maanden om 6.30 uur weer aan te doen. Hoe goed de straten straks nog verlicht zijn, hangt af van het aantal branduren. De PvdA/GroenLinks wil wel dat het sociaal veilig blijft op straat. Dat argument was voor de ChristenUnie en de SGP juist reden om tegen te stem men. Het geld dat bespaard wordt met het dimmen van de straat verlichting, wordt gebruikt voor het onderwijs. Het college van B en W kreeg van een raadsmeerderheid bovendien de opdracht nog eens 25.000 eu ro te vinden in de begroting voor het oplossen van knelpunten in de sfeer van huisvesting. Daar bij wordt met name gedacht aan de vorming van een brede school. De WD stemde als enige partij tegen. Een ander voorstel van de PvdA/GroenLinks om 105.000 euro uit te trekken voor het be houd van oude landbouwschu- ren kreeg ook een ruime meer derheid. Met het geld kunnen per jaar vier eigenaren extra on derhoud plegen om verlies van dit soort gebouwen tegen te gaan. Komend jaar geldt als een proefjaar. Daarna wordt beke ken of het zinvol is om structu reel geld vrij te maken. NOORDWELLE - Vogelvereni ging De Schouwse Zanger houdt vandaag en morgende jaarlijkse tentoonstelling in het dorpshuis in Noordwelle. Er wordt een keur aan vogels ge presenteerd van gouldamadines tot fraaie Australische konings parkieten. De vogeltentoonstelling is van daag geopend van 19.00 tot 22.00 uur en morgen van 13.00 tot 22.00 uur. ZONNEMAIRE - Het shan tykoor Neptunes treedt mor- genop in café Bommenede in Zonnemaire. Het gezelschap bestaat uit veertien zangers en twee muzikanten. Het concert begint om 21.00 uur. Het lossen van zand, grind en ander bulkgoed aan de Engelse Kade in Zierikzee is per 1 januari 2004 afgelopen. foto Marijke Folkertsma door Inge Fleuff ZIERIKZEE - Het besluit van het gemeentebestuur om de loswal in Zierikzee alleen nog twaalf keer per jaar te laten gebruiken voor stukgoedaf- handeling, heeft een aantal ondernemers overvallen. Hoe wel ieder voor zich niet aan de twaalf afhandelingen toe komt, lijkt het getal gezamen lijk overschreden te kunnen worden. De kade aan 't Sas moet uitkomst bieden. Voor de haven van Zierikzee, en dus de Engelse Kade, is nooit een milieuvergunning aangevraagd. De aanvraag voor de Engelse Kade zal afge wezen worden omdat er teveel woningen in de directe omge ving staan. Dat betekent dat het laden en lossen van bulk goed zoals zand, grind en ce ment, per 1 januari 2004 wordt stopgezet. Voor de stukgoed- afhandeling gaat een beper king van twaalf keer per jaar gelden. Er is een viertal ondernemers op industrieterrein de Zuid hoek in Zierikzee dat met eni ge regelmaat aangewezen is op de loswal aan de Engelse Ka de. Overstap naar de nieuwe loswal in Bruinisse is niet mo gelijk omdat hun producten stalen platen, compressorin stallaties, grijpers en duikma teriaal te groot zijn om over de weg vervoerd te kunnen wor den. De ondernemers, Air pack, GC Cladparts, Nemag en Noordhoek Diving, waren niet op de hoogte van de nieuwe be paling van stukgoedafhande- ling. Berichtgeving dat de Kamer van Koophandel geïn ventariseerd zou hebben dat slechts een bedrijf de loswal wil blijven gebruiken, blijkt op een misverstand te berus ten. „Uit de losse pols denk ik zo'n acht keer per jaar grijpers te laden of te lossen via de Engel se Kade", zegt R. Grootveld, directeur van Nemag. „Gaat het om een nieuwe grijper dan hoeft deze maar een keer naar de loswal. Maar een reparatie wordt gebracht en gehaald. Dat tikt dan aan." Ook Noordhoek Diving werkt gemiddeld drie tot vijf keer per jaar via de loswal. Airpack had dit jaar de loswal een keer no dig. „Met onze goed gevulde orderportefeuille is de kans groot dat volgend j aar het aan tal omhoog gaat", denkt direc teur P. Warnar. J. de Jong van GC Cladparts zegt in 2003 twee keer een la ding stalen platen te hebben gelost aan de Engelse Kade. De Jong wacht, net als de andere ondernemers, met smart op de onderzoeksresultaten naar een alternatief voor de Engelse Kade. Deze zijn pas op zijn vroegst in begin 2004 te ver wachten. „Ik zou het liefst on ze buizen over het water willen vervoeren in schepen van dui zend ton. Maar die kunnen hier niet komen en dus gaat nu alles over de weg naar Antwer pen en Rotterdam. Een nieuwe loswal op een andere plaats in het kanaal zou een oplossing kunnen zijn." De ondernemers vrezen dat de beperking van twaalf afhan delingen hun bedrijfsgroei in de weg staat. „Dat is niet het geval", weet wethouder G. van de Velde-de Wilde. „De beper king tot twaalf stukgoedaf- handelingen heeft alleen be trekking op de Engelse Kade. Voor de kade aan 't Sas geldt dat niet omdat daar minder woningen staan. Daar kan ge woon geladen en gelost wor den." Toch zal niet iedere onder nemer naar 't Sas kunnen. L. Noordhoek: „Niet al onze pontons passen langs het bruggetje. Dan heb ik toch echt de Engelse Kade nodig." door René van Stee OOSTBURG - Verpleeghuis De Stelle in Oostburg hoopt het ko mende voorjaar een tuin te ope nen die is geïnspireerd door het concept van de Alzheimertuin. De tuin kan een waardevolle bijdrage leveren aan de thera peutische ondersteuning die de menterende ouderen op de psy chogeriatrische afdeling De Boterbloem van De Stelle krij gen. In de Verenigde Staten, Italië en België zijn de ervaringen met een zogenoemde zintuigen- of geheugentuin uitermate posi tief. „Demente mensen hebben een omgeving nodig die veilig en mentaal en fysiek stimulerend is. Ons activiteitenaanbod, dat zich vooral binnen de muren van de instelling afspeelt, voor ziet hier onvoldoende in. Uit werkbezoeken aan Treviso, Mi laan en Luik blijkt dat de tuinen gedragsproblemen kunnen voorkomen. Dat gebeurt door de omgeving aan te passen aan de belevingswereld van de de menterende, aan de manier waarop iemand ruimte, kleuren en vormen waarneemt", vertelt initiatiefneemster en afdelings hoofd Marieke Villerius. Demente mensen verdwalen vaak, worden vaak bang door een verminderd interpretatie vermogen en raken in de war door teveel keuzemogelijkhe den. In de Alzheimertuin zijn gevaarlijke materialen en fysie ke belemmeringen verwijderd, zodat de bewoners zich (zelf standig) vrij en veilig kunnen bewegen. De tuin is open, maar wel goed begrensd, met een gro te verscheidenheid in beplan ting. De inrichting is er ook op gericht om de patiënten eenvou dig in de gaten te kunnen hou den. „Om te voldoen aan de diverse uitgangspunten, komt er een looppad met verschillende soor ten rustplaatsen dat ook ge schikt is voor rolstoelers. Op vallende kleurige, geurende en niet giftige planten en kruiden maken het wandelen aantrek kelijker. Bovendien kunnen die geuren en kleuren herinnerin gen vol emoties oproepen. Dankzij de aanplant van sei zoensgebonden struiken blijven de bewoners ook in contact met de wisseling van de seizoenen. Verder is het de bedoeling plek jes in te richten om te tuinieren legt Villerius uit. Voor zover bekend krijgt De Stelle de eerste Alzheimertuin in Zeeland. De plek die hiervoor in aanmerking komt is de huidi ge - nu nog ongeschikte - bin nentuin die grenst aan een van drie huiskamers van De Boter bloem. Om die wens te realise ren moet nog een aantal stappen worden gezet. Vanwege het hui dige bezuinigingsklimaat zul len de naar schatting 25.000 be nodigde euro's waarschijnlijk via sponsoring moeten worden binnengebracht. De eerste bij drage van 5000 euro van de Lions West Zeeuws-Vlaanderen is inmiddels binnen. Er is ook een werkgroep geformeerd die een stappenplan uitwerkt. Villerius heeft de stellige over tuiging dat de tuin er moet ko men. „Ik zie een therapeutische buitenruimte als een onderdeel van de dagelijks zorg. Verder snijdt het mes aan twee kanten. Als bewoners zich goed voelen en bijvoorbeeld minder medica tie nodig hebben, is dat ook heel prettig voor het personeel. Hoe wel de werkdruk onverminderd hoog blijft, mag dat aspect niet uit het oog verloren worden." GOES - Slachtofferhulp Zee land houdt zondag een herden kingsbijeenkomst voor ver keersslachtoffers. G. de Kok, gedeputeerde van de provincie Zeeland, krijg het eerste exem plaar van het Herdenkingsboek 1993-2003 uitgereikt. Daarin staat een overzicht van alle do delijke verkeersslachtoffers in Zeeland van de afgelopen tien jaar en een aantal persoonlijke verhalen van familieleden. De bijeenkomst vindt plaats in het Van der Valk Hotel Goes, van 14.00 tot 16.00 uur. STREEKACTIVITEITEN NOORDWELLE - Dorpshuis, 19.00-22.00 uur: Vogeltentoonstelling De Schouwse Zanger; RENESSE De Stulp, 22.00 uur: Optreden band Black Hole; OUWERKERK - Dorpshuis, 20.30: To neelvoorstelling 'McLear', Toneelgroep Ouwerkerk; ZIERIKZEE - MFC De Huijbertstraat, 20.00 uur: Bijeenkomst ChristenUnie over ge volgen kabinetsbeleid, met oud-voorzit ter Tweede Kamerfractie Leen van Dijke. •ribiedm;;' Op naar röi>rd<-Hge aanbiedingen' Oft itjn tk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 33