Zeeuwen mogen meepraten over toekomst Schelde Sieraden als vrolijke schilderijen Altvioliste Apituley speelt stuk van Britten met Zeeuws Orkest Idealen Roosevelt verkwanseld kunst 0800 - 0231 231 (GRATIS) Four Freedoms Harm Verstraten schildert natuur vrijdag 14 november 2003 Ontmoeting over handicaps zonder grenzen in Goes Workshops Bekendmaking Voldoende Kinderloos Vrijheid Parels Eminent Diepe kloof Buitenspel door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - tiaar siera den zijn kleine fiFhilderijen, haar schilderijen noemt ze sie raden voor het interieur. Met exposities in Bergen op Zoom en Middelburg toont kunstenares Gerjanne Wiersum de twee kan ten van haar kunstenaarschap. Bij de Bergense galerie Govert van Dijck doet ze mee aan een groepstentoonstelling van sie- radenmakers die parels een nieuw onderkomen hebben ge geven, in het Spiegeltheater in haar woonplaats is vanaf zon dag een kleurige dubbelexposi- ZIERIKZEE - Galerie Bedde- weeg in Zierikzee exposeert tot 9 januari schilderijen van Harm Verstraten. Het werk van deze kunstenaar is vooral gebaseerd op organische vormen, structuren en ritmiek. Daartoe gebruikt hij verschil lende materialen en technieken. Zijn expressieve, abstracte en intuïtieve werken stralen res pect uit voor zowel de schoon heid als voor de minder mooie kanten van de natuur. Verstratens schilderijen ont staan meestal uit een paar sim pele lijnen, die het vertrekpunt vormen voor een natuurlijk ont- wikkelings- en groeiproces. Hij wil de toeschouwers meevoeren op een ontdekkingsreis tussen kleur, vorm en lijn die zich in be paalde spanning tot elkaar ver houden. Zijn grote passie voor de natuur biedt hem een onuit puttelijke bron voor nieuwe ideeën en inspiratie. Galerie Beddeweeg is geopend van maandag tot en met zater dagvan 11.00totl8.00uurenop donderdag tijdens de koop avond tot 20.00 uur. tie te zien die ze heeft ingericht met Fleur Riekwel uit Vlissin- gen. Vanaf 1973 maakt ze sieraden. Het schilderen deed ze er altijd bij. Dat veranderde enkele jaren geleden, toen ze reuma kreeg. Ze kon niet meer werken en kreeg daardoor meer tijd voor de kunst. In de zomer tenminste, als ze zich goed voelt. Wiersum: „Het schilderen en sieraden maken wissel ik nu af. De ene keer ben ik meer bezig met het één, dan weer met het ander. Ik maak mijn dingen on middellijk vanuit het hoofd, lijf en hart. De laatste jaren merk ik dat ik bij het schilderen barriè res ben kwijtgeraakt, die er eerst wel waren. Misschien heeft het ook met ouder worden te maken. Dan krijg je lak aan bepaalde dingen. Wat ik maak is heel persoonlijk. Het was geen schroom om dat op het doek te zetten, het lukt me de laatste ja ren gewoon beter. Ergens moet je het sleuteltje vinden. Dat is gebeurd." Wie een foto ziet van Wiersums sieraden zou zo kunnen denken dat het om een schilderij gaat. „Ik heb wel eens foto's van een broche opgestuurd naar een ga lerie en daar dachten ze dat het een schilderij was." Zowel op haar sieraden als schilderijen zijn abstracte vormen te onder scheiden die uitnodigen tot in terpretatie. Wiersum houdt van kleur en geeft haar werk vrijwel alti j d reliëf, doordat ze verschil lende materialen combineert. „Ik hou van ongebondenheid. Als ik opdrachten aanneem, moet het niet verder gaan dan vierkant of rond en welke kleur het is. Ik wil namelijk op ont dekkingstocht. Gevoelsmatig weet ik wanneer een schilderij of sieraad klaar is. Natuurlijk wil ik er wel iets mee uitdruk ken, maar ik laat een ander het liefst vrij om te bepalen wat hij erin ziet. Zelf hang ik geen diep zinnige of theoretische verhalen Advertentie IÜM f 99. 9 f 9 f Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen GOES - Een 'Ontmoeting zon der drempels', houdt de stich ting voor geestelijke steun aan verstandelijk gehandicapten Geever, zaterdag 22 november in Goes. De ontmoeting staat in het teken van het Europees Jaar van de Gehandicapten. Centraal staat het overschrij den van begrenzingen die handicaps voortbrengen. De ontmoeting spreekt die begren zingen breed aan, in zowel praktische als kerkelijke en re dactionele zaken. Stichting Geever organiseerde de bijeen komst in oecumenische samen werking met de kerken. De be vindingen van de Europese oecumenische consultatie van mensen met een handicap te Lunteren worden er gepresen teerd. De Goudse beeldend kun stenaar Jannie Slingerland ver beeldt de levensveranderingen die een meervoudig gehandi capt kind teweegbrengt. Daarnaast zijn er workshops over het meedoen inde samenle ving door mensen met een be perking. Vanuit Stichting Het Klaverblad komt informatie over toegankelijkheid van ge bouwen en bouwkundige aan passingen. Beeldend kunste naar Marinus Leijte geeft een workshop over geschilderde emotie. Dovenpastoraat Zee land gaat in op ontmoeten en verbeelden. Vereniging Phila delphia en Landelijke Federatie van Belangenverenigingen On derling Sterk gaan in op de rol van verstandelijk gehandicap ten in de kerk. Een werkgroep Theologie en Handicap be spreekt de bijbelse genezings- verhalen. Onder leiding van Peter Koelemaij wordt muziek gemaakt. Verder is er een informatie markt met moderne hulpmidde len en een hindernisparcours voor rolstoelen en tandemfiet- sen. Tot slot is er een Oecume nisch Vesper met begeleiding van het combo De Zeeuwse Mu zikanten. De vrij toegankelijke bijeen komst in het Groen College in Goes duurt van 13.30 tot 17.00 door Rinus Antonisse GOES - De Zeeuwse burgers kunnen meepraten over de Ont- wikkelingsschets 2010 voor het Scheldebekken. Het bureau Proses, verantwoordelijk voor het maken van de schets en bijbehorende stapel rapporten, organiseert een aantal informa tie- en inspraakavonden. Daar aan zijn officiële hoorzittingen gekoppeld, waar mensen be zwaren en meningen naar voren kunnen brengen. Tot nu toe hebben de voorberei dingen voor de Ontwikkelings- schets - een gezamenlijk project van Nederland en Vlaanderen - zich vooral in achterkamertjes afgespeeld. Er zijn besloten 'consultatiesessies' gehouden, allerlei voorstudies uitgebracht en er is een Overleg Adviserende Partijen opgetuigd (met verte genwoordigers van overheden en belangenorganisaties), dat niet-openbaar is. Voor de uitgebreide en ingewik kelde procedure die tot de Ont- wikkelingsschets moet leiden, zijn Nederlandse en Vlaamse re gels ineen geschoven. Die regels schrijven overigens voor dat burgers inspraak moeten krij gen. Zover is het bureau Proses (bemand door ambtenaren uit beide landen) nu. Vanaf maandag tot en met 17 december ligt bij de Wester- schelde-gemeenten en de bi bliotheken in die gemeenten de zogeheten Kennisgeving Stra tegisch milieu-effectenrapport Ontwikkelingsschets Schelde- estuarium 2010 (kortweg S- MER) ter inzage. Deze kennis geving (in Nederland doorgaans 'startnotitie' genaamd) is in fei te de bekendmaking door de be trokken ministers van Neder land en Vlaanderen dat er een Ontwikkelingsschets zit aan te komen. De achtergronden en uitgangs punten - zeg maar: het hoe en waarom - van de schets worden uiteengezet. Voor Vlaanderen gaat het er vooral om verdere verdieping van de Westerschel- de veilig te stellen, bij land speelt het in stand hoi» en verbeteren van een natur ke zeearm een grote rol. Be landen willen bovendien aap. ven hoe ze de veiligheid Scheldebekken in de op peil houden. Burgers kunnen in de inspin duidelijk maken of ze vijj dat voldoende onderzoek we gedaan om tot een verantwat milieu-effectenrapport te i men. Anders gezegd: komenij (milieu-)onderwerpen die de Ontwikkelingsschets vat) lang zijn, wel aan bod? Der® ties worden beoordeeld dooit speciale commissie voor dec lieu-effectrapportage bineerd Nederlands-Vlaams) Volgende stap na de kennis? ving en bijbehorende inspra is het opstellen van Richtlijs voor het Strategisch MER.Q hierover is te zijner tijd weer spraak mogelijk. Naast heti lieu-effectenrapport komt ook een maatschappelijket ten-batenanalyse en een s tuurontwikkelingsplan. Heti heel wordt aaneengesmeed: de Ontwikkelingsschets, di; de loop van 2004 moet uiti men. Er worden zes informatie-! spraakavonden gehouden, lijk verdeeld over Vlaande en Nederland. De sten in Zeeland zijn: 20 now ber, dorpshuis Rilland; 2t vember, Arionhotel Vlissict 1 december, paviljoen Westi Terneuzen. Aanvang ink tiedeel 19.00 uur, aam; hoorzitting 21.15 uur. BREDA - Het regiobureau; FIOM in Breda begint eet! spreksgroep voor mensen ongewenst kinderloos zijp. die geen medische mogelijk den meer hebben. De gn komt acht maal bijeen op dagavonden vanaf 2 decei in het kantoor aan het Nom veld in Breda. door Ernst Jan Rozendaal Een halsketting van Gerjanne Wiersum. TERNEUZEN - Het Zeeuws Orkest heeft de Amsterdamse altvioliste Esther Apituley ge vraagd volgende week de com positie Lachrymae van Benja min Britten (1913-1976) mee uit te voeren. Het is een van haar fa voriete muziekstukken. Ze heeft het, zowel met piano als met een compleet orkest, vaak uitgevoerd en is van het plan het op te nemen voor haar volgende cd. „Het is een vreselijk mooi stuk." Apituley is niet alleen docent aan het Sweelinck Conservato rium in Amsterdam, ze timmert ook aan de weg als soliste. Ze speelde onder meer met het Na tionaal Ballet Orkest, het Noord-Hollands Philharmo- nisch Orkest en het Metropole Orkest. Volgende week soleert ze voor het eerst bij Het Zeeuws Orkest, achtereenvolgens in Terneuzen, Middelburg en Goes. Dirigent Joan Berkhemer heeft lange tijd met Apituley in een strijktrio gespeeld. „Ik ken hem vrij goed", vertelt Apituley. „Helaas hebben we het allebei te druk om vaak samen te spe len. Ik vind het heel spannend om hem eens in een andere rol mee te maken. Hij is een gewel dige dirigent en een rasmusi cus." De altvioliste vertrouwt erop dat Berkhemer als geen ander kan aanvoelen hoe zij Lachry mae wil vertolken. „Bij dat stuk neem ik heel veel vrijheid. Als je met een pianist samenspeelt, kan dat goed, omdat je vrij di rect kunt communiceren. Een orkest is veel logger. Dat is nu eenmaal een gegeven. De diri gent is dan de tussenpersoon die reageert op wat de solist doet. Hij brengt dat over op het or kest, maar dat kost meer tijd dan wanneer dat direct met een pianist gebeurt. Dus kan ik met een orkest niet zo vrij spelen. Maar van nature ben ik een vio liste die zich niet al te streng houdt aan de maatstreepjes. Ik breng graag dynamiek in een stuk. De dirigent moet dus heel actief meeluisteren. Overigens valt het stuk van Britten niet in de categorie van 'Kijk eens wat ik allemaal kan'. De solist en het orkest hebben een even belang rijke stem." De ondertitel van Lachrymae Esther Apituley: „Ik houd me niet al te streng aan de maatstref ik breng graag dynamiek in een stuk." luidt Reflections on a song of John Dowland. Apituley: „Brit ten heeft variaties geschreven op een zeventiende-eeuws lied van John Dowland. Dat was voor zangstem en klavecimbel, dit is voor altviool. De sonore, melancholische klank van de altviool komt heel mooi uit in dit stuk. Elke variatie heeft zijn eigen sfeer. Er is een abstract ge deelte, een walsje, wat kerkach- tige klanken. De luisteraar wordt van de ene sfeer naar de andere geleid en komt uiteinde lijk uit bij het thema van Dow land. Voor wie het stuk nooit heeft gehoord, is het misschien wat moeilijk om naar te luiste ren. Eigenlijk zou het stuk van Dowland ook op het program ma moeten staan. Als je dat eerst hebt gehoord, krijg je een goed idee van wat Britten ermee heeft gedaan. Misschien sfc dat nog wel voor." Zeker is dat Lachrymal Britten wordt gecombn met de Suite nr 3 van J.S- en de vierde symfonie van v ton Bruckner. „Bach, Bi» Bruckner en Berkhemer, het programma van concludeert Apituley. „B Britten gaan goed samen,®18) de compositie van Britten <1 bewerking is van een een tij dgenoot van Bach.B®3 ner is een heel ander ven# Dat is een overdadige syi®#® Het is maar goed dat er ze tussen zit." Winterserie Zeeuws Orkest in het Scheldetheater in vri 21 nov in de Concertzaal it* delburg en za 22 nov in i1"'" Kerk in Goes. Aanvang: ZO^' op over mijn werk. Je mag het mooi vinden of niet. Ik hoor vaak: 'Hé, het lijkt net een vogel of een bloem.De mooiste verge- lijkingen zijn altijd van ande ren. Zo zei Govert van Dijck over de sieraden die ik voor zijn expositie heb gemaakt: 'Het lij ken wel krokodillenogen.' Zelf heb ik die associaties nooit.' Onder het motto 'Verhuisd' heeft Van Dijck vijfentwintig kunstenaars, onder wie ook Ine ke Otte uit Goes en Barbara Voit uit Middelburg, gevraagd een nieuw onderkomen voor een pa rel te maken. Wiersum heeft pa rels met draad bevestigd in een halfopen holte, zodat ze kunnen bewegen. In Bergen op Zoom toont ze een halsketting, een broche en een ring. In het Spie geltheater zijn tien kleurige schilderijen in passé partout en lijst gecombineerd met de even eens kleurrijke tulpendoeken van Riekwel. „Het belangrijkste van mijn kunst vind ik dat het plezier en blijdschap uitstraalt", besluit Wiersum. „Ik zal nooit iets ma ken wat verdrietig of naargees tig is, ook al heeft de reuma mij de laatste vijf jaar in mijn bewe gingsvrijheid beperkt. De es sentie van het werk is dat je je er prettig bij kunt voelen." Expositie Verhuisd, t/m 20 dec in ga lerie Govert van Dijck in Bergen op Zoom, open do t/m za van 12-17 uur. En: Fleur Riekwel en Gerjanne Wiersum in het Spiegeltheater in Middelburg, van zondag t/m 16 febr, open dagelijks van 11-17 uur Wiersum maakt kleurrijke schilderijen. „Het belangrijkste van mijn kunst vind ik dat het plezier en blijdschap uitstraalt." door Maurits Sep Wonderlijk, meent meester A. C. (Arend) de Ru. De uitreiking van de Four Freedoms Awards in Mid delburg is een ceremonie waar politiek wordt gerelativeerd. Maar als dezelfde onderscheidingen in New York worden uitgereikt, krijgt de bijeenkomst wel degelijk een politieke lading. Morgen meer nog dan voorheen, verwacht De Ru. „Het gevoelen is sterk dat het erf goed van Roosevelt wordt verkwanseld door de regering-Bush." De Four Freedoms Awards worden morgen uitgereikt aan twee Democra tische senatoren (George J. Mitchell en Robert C. Byrd), een journalist/schrij ver (Louis 'Studs' Terkei), een priester (Robert F. Drinan) en een vakbonds leidster (Dolores C. Huerta). Een Ame rikaans onderonsje dus, zoals immer het geval is bij de ceremonie in New York. En zoals in Middelburg wereld burgers worden gelauwerd. Arend de Ru is sedert 1982 betrokken bij de uitreiking van de onderscheidin gen. Als (voormalig) kabinetschef van de commissaris van de koningin orga niseert hij de bijeenkomst in Middel burg, onder auspiciën van het Franklin and Eleanor Roosevelt Institute. Dat verzorgt de eigen ceremonie in New York. De Ru: „Er is wel Amerikaanse invloed op de uitreiking in Middelburg, maar omgekeerd volstrekt niet. Geeft ook niks, het is tenslotte hün onder scheiding." Dat neemt niet weg dat de Four Free doms Awards voor De Ru zijn uitge groeid tot 'een levenstaak'. Toen hij zich in 1980 in Zeeland vestigde, hij geeft het ronduit toe, waren de Awards een hem onbekend fenomeen. „Ze zijn op mijn weg gekomen, als een wals. Al vrij snel nadat ik hier werkte, ontstond de gedachte om behalve in New York ook in Middelburg een uitreiking te or ganiseren. Het klinkt misschien raar, maar mijn gedachte was meteen: 'Als we dat voor Zeeland kunnen binnenha Arend de Ru verwacht dat de Democratische senatoren die morgen in New York de Four Freedoms Award krijgen uitgereikt, fel van leer trekken tegen de huidige regering-Bush. foto Lex de Meester len...' Zo voelt het nog steeds. Het is een belangwekkende gebeurtenis." Aanvankelijk kreeg hij de namen van de laureaten, ook die in Middelburg, ge dicteerd vanuit de VS. De laatste tien jaar is hem de gelegenheid gegund zelf mensen voor te dragen. De Ru laat zich daarin bijstaan door 'wijze mannen'. Zij behoeden hem voor al te vluchtige voordrachten. „Ze zeggen me soms: 'Wacht nu nog eens even, hij of zij kan volgende week wel diep gevallen zijn." De standaard om in aanmerking te ko men voor een Four Freedoms Award is hoog. De Ru vindt dat tot op heden al tijd 'eminente mensen' gevonden zijn. De laureaten van morgen zijn daarop geen uitzondering. Ook al waren zij hem tot voor kort vrijwel onbekend. Op de senatoren Mitchell en Byrd na dan, van wie hij tijdens de plechtigheid ste vige woorden verwacht. „Ik denk dat er gefulmineerd zal worden tegen het be leid van president Bush." De Ru: „Het zal een spannende bijeen komst worden. Er heerst namelijk grote zorg bij de mensen die het erfgoed van Franklin Delano Roosevelt levend trachten te houden. Mensen als Arthur Schlesinger jr en William vanden Heu vel van het Roosevelt Institute. Maar ook bij senatoren als Mitchell en Byrd. Met name Byrd zal fel van leer trekken. Hij heeft zich de laatste tijd vaker in felle bewoordingen uitgelaten in de me dia." Deze zorgen kunnen en mogen niet ach terwege blijven, vindt De Ru. „Het is niet niks wat er gebeurd is. De Verenig de Staten hebben de Verenigde Naties laten stikken. Dat is een proces van ja ren. Het staat haaks op de lijn die Franklin Roosevelt heeft uitgezet. Net als Bush nu, verkeerde Roosevelt in 1944 op het toppunt van de macht. Toch besefte Roosevelt wel dat wereldvrede alleen in gezamenlijkheid met alle lan den bewaard kan worden." Er zit, constateert De Ru, een 'hele die pe kloof tussen het denken van Roose velt en Bush'„Wat Bush doet is daarom zo erg, omdat als zelfs het economisch en militair machtigste land van de we reld al niet in de VN gelooft, dan krijg je een levensgevaarlijke wereld. Je ziet het nu ook gebeuren. Europa drijft weg bij de VS. En het terrorisme bloeit. Denk toch niet dat je terrorisme kunt bestrijden door een land te bezetten en zijn dictator te verwijderen." De route via de VN, met hulp van de door hem zeer bewonderde secretaris generaal Kofi Annan, noemt De Ru veel verstandiger. „Dat is alleen veel minder spectaculair. Het is ook een moeizame re weg, maar de wereld zit nu eenmaal ingewikkeld in elkaar. Het lijkt alsof de regering-Bush dat miskent. Het lijkt ook wel alsof Bush junior de memoires van zijn Bush senior niet heeft gelezen. De vader heeft destijds niet gedaan wat de zoon nu wel heeft gedaan: doorsto ten in Irak. Juist uit vrees voor een situ atie waarin de VS zich nu bevinden." Denk niet dat hij zich daar vrolijk over maakt, integendeel. De VN is buiten spel gezet en dat tast de grondvesten aan van de idealen van Roosevelt, zegt De Ru. „Daarom moeten we blijven tamboereren op die idealen. De bijeen komsten in New York en Middelburg krijgen beperkte aandacht. En veel mensen weten niet wat de Four Free doms Awards zijn. Maar door herhaling van de uitreikingen blijven de idealen van Roosevelt levend. Laten we hopen dat ze uiteindelijk zullen triomferen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 32