11 woongallHH 515 foto's plus een verrassing voor gemeentelijk archief Riolen in Nieuwerkerk worden gerenoveerd Gemeente subsidieert ondernemersproj eet Opschudding over anti-Pieter-Zeemansite Nadruk ligt op landschappelijke inpassing bungalowpark Den Osse Complimentje mm zeeuwse almanak waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND vrijdag 14 november 2003 Inbreker vlucht STEP INTO THE FUTURE ©JP stoom Lekker omdat Jongen gewond bij aanrijding Band Inbraak auto doorAlifankow ZIERIKZEE - Rectrix W. Ha verkamp van Scholengroep pontes locatie Pieter Zeeman in Zierikzee zegt diep geschokt te rijn over de wijze waarop deze school schade wordt berokkend via een 'anti-Pieter-Zeemansi- te 0p internet. Zij heeft gisteren aangifte gedaan bij de politie in dehoop dat de site zo snel moge lijk uit de lucht gaat en de da ders worden opgespoord. Ook zijn er direct naar de ouders van alle leerlingen brieven uit gegaan waarin melding wordt gemaakt van de kwalijke uitla tingen over de school en beledi ging van enkele leerlingen en docenten via deze site. In de brief wordt aangegeven hoe de schoolleiding hierop heeft ge reageerd. „De daders hebben delen van onze eigen website weggehaald en die vervolgens gebruikt in een zelfgemaakte website", ver telt Haverkamp. Zo worden on der meer foto's van het school gebouw aan het Hatfieldpark in Zierikzee op de anti-site ver toond waarop via manipulatie hakenkruisen staan geprojec teerd. Ouders wordt aangera den hun kinderen niet naar deze school te laten gaan. Over twee docenten van Pontes worden kwetsende opmerkingen ge maakt. Verder zijn er van de ei gen Pieter Zeemansite foto's van zes leerlingen gehaald en vervolgens voorzien van grie vende onderschriften. Ook die worden op de anti-site gepro jecteerd. „Met die betrokken leerlingen heeft onze docent J. Schootemeijer een gesprek gevoerd om hen in deze situatie bij te staan. Ook hebben we tele fonisch overleg gehad met de betrokken ouders. Zij kunnen uiteraard besluiten ook zelf nog aangifte te doen van de beledi ging van hun kinderen", aldus Haverkamp. Volgens de rectrix wordt in overleg met politiedeskundigen op het gebied van internet-cri- minologie gezocht naar verban den en aanknopingspunten bij de opzet van de anti-site om de daders zo snel mogelijk te kun nen achterhalen. Volgens Ha verkamp worden met deze anti site de grenzen van het betame lijke ver overschreden en wor den sommige mensen er per soonlijk door gekrenkt. Zij hoopt dat er snel iets tegen ge daan kan worden door de be voegde instanties. Boeren volharden in landgoedplan HnnrAli Pankow BROUWERSHAVEN - Brouwse boeren, verenigd in de Stichting Landgoederen Den Osse, willen zo snel mogelijk met het ge meentebestuur in discussie over bijsturing van de beleidsvisie Buitengebied. Woordvoerder J. Beeke van de stichting: „Wij bouden vast aan ons plan Den Osse en willen dat dit expliciet als landgoedlocatie in het voor ontwerp bestemmingsplan Bui tengebied wordt opgenomen." toffelpolder bij Brouwershaven met elk gemiddeld 2500 kubieke meter bouwvolume. De land goederen worden omringd door veel groen: tuin, bos, wandelpa den en waterpartijen. Het totale plan beslaat 91 hectare. Volgens Beeke biedt het landgoederen- plan een uitstekende land schappelijke inpassing van bungalowpark Den Osse. Hij benadrukt dat vooral de aanleg van bos rondom het nu nog slecht ingepaste bungalowpark breed wordt gedragen door de bevolking. Beeke baseert dat op de reacties in de inspraakproce dure die enkele jaren geleden in het kader van het Landinrich tingsproject Schouwen-Oost werd gevoerd. Ook de openstelling van het parkachtige bosgebied dat met de aanleg van de landgoederen ontstaat en een integrale fiets- verbinding door het gebied noemt hij als belangrijke voor delen waar de gemeente volgens hem niet aan voorbij kan gaan. De Stichting Landgoederen Den Osse weet zich gesteund door de Sociaal Economische Raad (SER) Schouwen-Duive- land die het gemeentebestuur adviseerde een ruimere vesti ging van landgoederen toe te staan. Volgens de SER zal het te rugbrengen van landgoederen in het landschap een aanvulling en verrijking van de afwisseling van het gebied betekenen. Ook meent dit adviesorgaan dat landgoederen een stimulerende functie voor het gebied kunnen hebben als er bijvoorbeeld in appartementsvorm economi sche of zorgactiviteiten in wor den ondergebracht. Het argument van het dagelijks gemeentebestuur dat landgoe deren meetellen in het toegesta ne woningcontigent gaat vol gens Beeke in het geval van zijn plan niet op. „Bij de provincie zijn er extra woningeenheden beschikbaar voor het oplossen van knelpunten. Den Osse is ty pisch zo'n stedenbouwkundig knelpunt dat dringend aan een grondige innovatie toe is." door Esme Soesman NIEUWERKERK - Vooruitlo pend op de resultaten van de studie Optimalisatie Afvalwa ter Systeem (OAS), is de ge meente Schouwen-Duiveland druk bezig met een rioolrenova tie in Nieuwerkerk. Het net af geronde onderzoek moet helder maken welke samenwerking er op dit gebied in de toekomst tus sen gemeente en Waterschap Zeeuwse Eilanden mogelijk is. De OAS-studie heeft betrek king op het bemalinggebied van de zuivering Mastgat bij Brui- nisse en raakt daarmee het hele gebied ten oosten van Zierikzee. Zowel gemeente als waterschap hebben in dit gebied een flinke inspanning te leveren op het ge bied van riolering. De gemeente draagt zorg voor het afkoppelen van verhard oppervlak in de kernen, waardoor 'schoon' re genwater niet langer gemengd wordt met vuil rioolwater. Het schap op zijn beurt heeft onder meer werkzaamheden aan transportstelsel en zuiverings installatie op stapel staan. Het onderzoek moet uitwijzen of er, door samenwerking, kos ten bespaard kunnen worden. Met verschillende Zeeuwse ge meenten werkt het schap al, op basis van een dergelijke OAS- studie, samen. Voor de gemeente is het de eerste keer dat een deel van haar grondgebied zo tegen het licht is gehouden. De studie is recent voltooid, maar moet nog bestuurlijk besproken wor den. In eerste instantie lijkt de studie echter positieve resulta ten op te leveren, laat projectlei der J. Scheele van de afdeling openbare werken van de ge meente doorschemeren. Los van de mogelijkheden die deze stu die al dan niet biedt, moet de ge meente stomweg aan haar basisinspanningen op riole- ringsgebied voldoen. Dat is ook de reden dat de werkzaamheden in Nieuwerkerk al zijn ingezet. Daar is de nieuwbouw van de gereformeerde kerk (synodaal) aan de Molenstraat aanleiding om de omvangrijke riolerings vernieuwing bij de kop te pak ken. De werkzaamheden, die een week of drie geleden zijn be gonnen, hebben betrekking op de Schoolstraat en Molenstraat tot bij de Oude Noordstraat. De nieuwe riolering wordt voor zien van aparte aansluitingen voor het huishoudelijk afval water en regenwater dat van verharde terreinen en daken af stroomt. Uitgangspunt is dat die twee waterstromen niet lan ger in één en hetzelfde putje stromen, waardoor rioolwater zuiveringen schoon water te verwerken krijgen of er bij over belasting van het rioolstelsel - bij extreme neerslag - ongezui verd rioolwater op het opper vlaktewater wordt geloosd. Met het aanpakken van het kerkter- rein en het bij de werkzaamhe den betrekken van de nabij ge legen school heeft de gemeente in één klap aan haar inspan ningsverplichting op dit gebied in de Nieuwerkerkse kern vol daan. BURGH- HAAMSTEDE - In de nacht van woensdag op gisteren is ingebroken in een bedrijf aan De Roterij in Burgh-Haamste- de. Vermoedelijk is de inbreker bij zijn daad gestoord en op de vlucht gegaan. Er waren wel goederen klaargezet, maar deze bleven in het pand achter. In de nabijheid van het pand werd een auto aangetroffen met daar in goederen die van de inbraak afkomstig waren. Advertentie door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De Onderne merskring Schouwen-Duive land krijgt van de gemeente Schouwen-Duiveland 11.700 euro subsidie voor het pro ject 'Bekend maakt bemind'. Doel van het project is scho lieren kennis te laten maken met het eilandelijke bedrijfsle- De Schouwen-Duivelandse on dernemerskring heeft een pro motieplan ontwikkeld dat ge richt is op de versterking van de relatie van leerlingen en hun ou ders met het plaatselijke be drijfsleven. De ondernemers willen de mogelijkheden voor jongeren in het regionale be drijfsleven inzichtelijk maken. Ook vindt de ondernemerskring het imago van zowel technische beroepen als het werk in horeca en zorg onder de maat en wil men proberen te voorkomen dat j ongeren naar elders trekken om daar werk te zoeken omdat ze het idee hebben dat op het ei land voor hen geen geschikte baan te vinden is. Daardoor dreigt veel talent Schouwen- Duiveland te ontglippen. De on dernemerskring wil daarom de kennis van en het enthousiasme voor de mogelijkheden van het regionale bedrijfsleven verbe teren en daarmee de instroom v^n arbeidskrachten vergroten. Daarbij richten de ondernemers zich vooral op de leerlingen van klas twee van het Voortgezet Middelbaar Beroeps Onderwijs. (VMBO) Goed idee, vindt het gemeente bestuur. Niet in de laatste plaats omdat de gemeente zelf ook werkgever is en wel één van de grootste van het eiland. „Ook de gemeente Schouwen-Duive land kan zich tijdens dit project presenteren. Het hebben van een potentieel aan werknemer is een van de redenen te kiezen voor Schouwen-Duiveland als vestigingsplaats. Ook voor bestaande bedrijven is, stelt de gemeente, goed opge leid personeel van groot belang. „Mede door dit project kunnen scholingsrichtingen toegespitst op de eilandelijke vraag opgezet worden, dan wel in stand ge houden worden." De subsidie van de gemeente aan de Onder nemerskring Schouwen-Duive land komt uit de post onvoor zien. Advertentie PAPEGAAI STRAAT B GOES WWW.VANDEREEPE.NL Het maritiem museum in Vlissingen mocht onlangs be zoek ontvangen van een werkgroep die nagaat welke kleinere musea in Europa op vallen door het uitstallen van hun voorwerpen van kunst en wetenschap. Voor de ex ploiterende stichting was dat een mooie opsteker, die nog fraaier werd toen men ver nam dat slechts vier regiona le musea in Nederland voor zo'n bezoek in aanmerking komen. Maar eigenlijk is het museum nog meer in zijn nopjes met een complimentje uit een ge heel andere hoek. Een bezoeker noteerde het dezer dagen in hanenpoten in het gastenboek: 'goedge keurd door de bond van pu bers'. groenten bieewkoof peuEtJes «wteten [iglo* f finoilf Boeien Giow^l '°^t- Mix «00f p» te 'oi X éP «M Md de nieuwe Knorr soepen kunt u nu nog lekkerder uw eigen soep maken. jtnijr Mix voor Soep is een basis voor 12 bevat de juiste mix van kruiden en groenten ~™]ke varianten soep, waar u zelf verse in- om uw groente-, kippen-, tomaten- of rund- Wienten aan toevoegt. Kruiding voor Soep vleessoep heerlijk mee op smaak te brengen. Jtee 'ubriek'i;, opgenomen iri alle reg 2*Giim 2 miljoen) Meer iritormatie: e-mail: i Beeke diende het Landgoed plan Den Osse al ruim drie jaar geleden in bij het gemeentebe stuur. Hij heeft lange tijd geduld moeten betrachten wegens de achterstand in het afhandelen van zaken bij de afdeling Ruim telijke Ordening. Aanvragen voor de aanleg van landgoede ren moesten blijven liggen tot dat het gemeentebestuur hier een duidelijk beleid voor had uitgestippeld in relatie met het hernieuwde bestemmingsplan. De beleidsvisie als uitgangs punt voor onder meer het wel of niet toestaan van landgoederen is kort geleden vastgesteld door degemeenteraad. B en W willen flink de rem zetten op de uitvoe ring van landgoedprojecten. Niet meer dan drie op heel Schouwen-Duiveland en bij voorkeur bij Schuddebeurs en Ouwerkerk, zijn de belangrijk- Be uitgangspunten Ileeke is daar niet blij mee. Zijn .jlan voorziet in de bouw van ne igen landgoederen in de Chris- WEMELDINGE - Een zestien jarige bromfietser uit Yerseke liep gistermiddag een pijnlijke enkel op toen hij in aanrijding kwam met een auto. De bromfietser reed over het fietspad aan de linkerzijde van de Wemeldingse Zandweg te Wemeldinge. Op de kruising met de Bonzijweg reed hij in eens de rijbaan op. Hierbij ver leende hij geen voorrang aan een tegemoetkomende auto, be stuurd door een 44-jarige vrouw uit de gemeente Reimerswaal en reed tegen haar auto. ZIERIKZEE - Hij begaf zich er ongetwijfeld mee op glad ijs, maar dat interesseerde Jan Schipper helemaal niets. Wie ageerde tegen het nieuwe ge meentehuis in Zierikzee, en dat waren er nog velen zo rond de eeuwwisseling, kon van hem steevast argumenten verwach ten die pleitten vóór het bijzon dere ontwerp op die specifieke locatie dichtbij de oude stad. De speciale band met het ge dachtegoed van de Amsterdam se architect Thomas Rau, deed Schipper besluiten het bouw proces met zijn fototoestel op de voet te volgen. Het resultaat, twee albums met 516 afbeeldin gen, schonk de 76-jarige Zierik- zeeënaar gisteren aan de ge meente Schouwen-Duiveland. „Voor in het archief, zodat ze la ter goed kunnen zien hoe dit ei gentijdse monument tot stand is gekomen. Want zelf hebben ze amper goed materiaal." De vonk sloeg over toen Schip per met zijn partner Henk Kor- bee in Burgh-Haamstede een le zing van Rau bezocht over zijn plan voor de nieuwe gemeente Schouwen-Duiveland. Op de meegebrachte maquette was eveneens een stukje van de ach terliggende wijk weergegeven. „We waren gelijk enthousiast. Wanneer zo'n belangrijk ge bouw in de buurt komt, dan be tekent dat meestal een enorme oppepper voor die wijk." Schip per noemt de recente opknap beurt van het pad door het Slin- gerbos en het plantsoen als voorbeeld van dat positieve ne veneffect. „Dat heeft er in al die jaren dat wij hier wonen nog nooit zo mooi bijgelegen!" De bouwreportage begint met de sloop van de twee boerderij tjes. „Bij die ene", wijst Schip per op de boerderij van Hanse, „haalde ik altijd mijn eieren, aardappelen en groente. Wat dat betreft mis ik dat wel. Het was altijd vers. Maar die zijn er zeker niet slechter van gewor den... Ze wonen nu in een mooi Jan Schipper volgde de bouw van het gemeentehuis op de voet. groot huis bij het Sas.De eerste paalslag mist in de serie. Schip per was, als omwonende, wel getuige van dat altijd gewichti ge moment, maar had zijn ca mera vergeten. „Het was ook ei genlijk pas toen dat ik bedacht hoe aardig het zou zijn om de bouw op de voet te volgen. Om de paar dagen ging ik eens kij ken. Ik heb ook altijd gepro beerd zoveel mogelijk andere invalshoeken te kiezen. En weet je wat het mooie is, in de hele se rie zie je twee keer alle seizoe nen voorbij trekken. Schipper wist door zijn regel matige verschijning rond de bouwplaats al snel een band op te bouwen met de bouwvakkers en hun baas. Dat contact ver schafte hem ook toegang in het inwendige karkas, tot en met de bovenste verdiepingen. Juist die doorkijkjes bieden een aardige indruk van hoe het karwei in z'n werk is gegaan. Het interne feest bij het bereiken van het hoogste punt, de toespraak van de wethouder tot en met de aan leg van de tuinen, het overzicht is uiterst compleet. „Ik vind het een buitengewoon gebouw geworden, nog mooier dan ik had gedacht. Geen één kamer is helemaal recht afge werkt En wat betreft die titani um platen aan de buitenkant, misschien was een traditioneel metselwerkje mooier geweest. Misschien! Maar dit resultaat maakt de tegenstelling met de oude monumenten van Zierik zee des te spannender. Dit ge meentehuis is in alle opzichten ook voor de toekomst gebouwd. Een eigentijds monument. Dat het degelijk in elkaar steekt, hebben we aan den lijve kunnen ondervinden hier. Tijdens het heien hoorde je binnen via de vloer constant een dof gedreun. Die valt echt niet meer om!" Schippers vriend Korbee heeft alle foto's gedigitaliseerd en op cd-rom gezet. Wanneer dat pro foto Marijke Folkertsma gramma voorbij komt, zie je de Dikke Toren gaandeweg achter het gemeentehuis verdwijnen. Uit een ander gezichtspunt daarentegen prijkt het oeroude baken van Zierikzee op de ach tergrond fier naast het nieuwe bolwerk. „Het is ook maar net hoe je zo'n gebouw wilt bekij ken." Een stickertje op de albums meldt de aanwezigheid van 515 foto's, nummer 516 zit er echter wel degelijk ook bij. „Een kleine verrassing", zegt Schipper ape trots wanneer hij een portret van hem met Rau samen boven aan de buitentrappen toont. „Die man is niet alleen een ar chitect, wanneer je hem een beetje beter leert kennen en zijn gedachten achter een gebouw probeert te begrijpen, zie je in dat hij ook psycholoog, socio loog en bovenal een fantastisch mens is. Dit gemeentehuis is zijn visie. En dat staat allemaal vlak achter ons huis! Geweldig toch!" Stichting Landgoederen Den Osse wil graag negen landgoederen in het poldergebied rond Brouwershaven. luchtfoto Marijke Folkertsma Advertentie VLISSINGEN - In een auto die geparkeerd stond aan de Steenen Beer te Vlissingen is tussen woensdagavond negen uur en gistermorgen ingebro ken.Uit de auto werd beeldap- paratuur weggenomen. door Marcel Modde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 31