Jachthaven Sint-Annaland krijgt geld Molenrestant mogelijk monument woongalléHFMI 11 Veel belangstelling voor eerste bijeenkomst dorpsraad Rilland College begrijpt weinig van uitlatingen Rijk over veiligheid Stationspark Complimentje ïewonden ij ongeval ikse verhoging die college voorstelde wordt niet doorgevoerd STEP INTQ THE FUTURE! BEVELANDEN/THOLEN vrijdag 14 november 2003 Burgers Casinohouder vecht sluiting gokpaleizen aan IQ TOT 25 KORTING EEN CADEAUTJE! 14,15 en 10 november zeeuwse almanak J Afvalstoffenheffing stijgt minder nrRnlf Bosboom 0£S - De afvalstoffenheffing de gemeente Goes gaat vol- nd jaar niet met twaalf maar tt vijf procent omhoog. Het lege van burgemeester en thouders vond gisteren, bij behandeling van de begro- ig 2004, een grote meerder- idin de gemeenteraad tegen- er zich. ;t college wilde een forse ver ging doorvoeren, vooral om- het streeft naar een tarief it uiteindelijk kostendekkend Nu wordt slechts 62 procent an de kosten van het ophalen i verwerken van het huishou- tlijk afval opgebracht door de eseburgers. In 2010 moet dat nderd procent zijn. 2005 wordt daarin een flinke rong gemaakt door de af- ïaffing van de Zalmsnip, die oes nu in mindering brengt op afvalstoffenheffing. Het ta- gaat daardoor in één keer iet26procent omhoog. Ie partijen in de gemeente- id, met uitzondering van de j, vonden een stij ging van de ieffing met twaalf procent in 1004 wat al te gortig. Zeker om- lat de gemeente beschikt over sen 'egalisatiereserve', een in- piddels flink gevulde geldpot lie juist in het leven is geroepen idetarieven gelijkmatig te la- j stijgen. Een verhoging van rad de vijf procent lag wat de icties betreft dan ook meer jrinderede. ithouder S. van 't Westeinde i, financiën) deed nog een jeefse poging de raad op an- gedachten te brengen. Zij j erop dat in het scenario lande gemeenteraad weliswaar ik in 2010 een kostendekkend ief van ruim 260 euro wordt likt, maar dat dan de egali- Jereserve slechts een kleine ht ton bevat. In haar scenario degeldpot dan nog gevuld met eer dan twee miljoen euro. et name S. de Putter (SGP- hristenünie) wees erop dat de [serve juist bedoeld is voor dit soort situaties. Van 't Westein de verklapte dat het college an dere dingen met het geld wil doen, zoals het realiseren van ondergrondse afvalcontainers in de binnenstad. Het argument kon de raad echter niet overtui gen. De begroting werd verder vrij wel onveranderd goedgekeurd. B en W zagen zich wel gedwon gen om af te zien van het schrap pen van de wijkbudgetten. Behalve de dorps- en wijkorga- nisaties vond de voltallige ge meenteraad dat een heilloos plan. Het college gaf ook gehoor aan het pleidooi van vooral SGP- /ChristenUnie, CDA en Groen- Links om het bedrag aan onroe- rende-zaakbelasting (OZB) dat de gemeente te veel heeft geïnd, 131.000 euro, terug te geven aan de burgers. Dat was in het voor jaar al toegezegd, maar,vanwe ge de grootscheepse bezuini gingsoperatie die nadien op de gemeente af kwam, was dat plan schielijk geschrapt. „Belofte maakt schuld", vond A. van Oosten (GroenLinks). Het gevolg is dat de OZB niet met de aangekondigde 2,5 pro cent stijgt, maar met ongeveer één procent. Een nadelig effect is dat het tarief daardoor in 2005 waarschijnlijk extra om hoog moet. S. Heijning (WD) bakkelei de uitvoerig met wethouder M. 't Hart (PvdA, sociale zaken) over de gevolgen van de invoe ring van de Wet Werk en Bij stand. 't Hart stelde dat de ge meente nogal wat geld opzij moet zetten om zich in te dekken voor de risico's van het nieuwe beleid. Heijning was er, evenals M. Dieleman (CDA), van over tuigd dat de sociale dienst vol gens de begroting over meer dan voldoende geld beschikt om een goed sociaal beleid te kunnen blijven voeren. Beiden konden na afloop slechts constateren dat ze lijnrecht tegenover el kaar bleven staan. ERNEUZEN - Een 37-jarige i een 27-jarige automobilist lit Terneuzen zijn gisteroch- nd met nek- en rugklachten aar het ziekenhuis gebracht een aanrijding in Terneu- et ongeval gebeurde rond ze- >n uur op de kruising van de ellamystraat met de Alvarez- an in hun woonplaats. De 37- rige Terneuzenaar verleende n plaatsgenoot geen voor- De jachthaven in Sint-Annaland wordt uitgebreid. door Freek Janssen SINT-ANNALAND - De gemeente Tholen geeft finan ciële steun aan de uitbreiding van de jachthaven in Sint-Annaland. Het gaat om een eenmalige schenking van dertigduizend euro. Door de gemeentelijke bijdra ge is de begroting voor de havenuitbreiding eindelijk rond en kan binnenkort worden begonnen met de bouw werkzaamheden. De Watersportvereniging Sint-Annaland (WSV) loopt al jaren rond met plannen om de jachthaven uit te brei den met 55 ligplaatsen en een passantensteiger. De kos ten van het project overstijgen de één miljoen euro. Om de lasten voor de watersportvereniging zo laag moge lijk te houden, is op diverse plaatsen subsidie aange vraagd. Vier instanties kwamen met geld over de brug. De Euro pese Unie en de Stichting Recreatietoervaart Neder land waren samen goed voor een financiële injectie van ruim honderdtienduizend euro. Ook de provincie wilde een duit in het zakje doen; zij beloofde het dubbele te schenken van wat de gemeente Tholen zou bijdragen. De gemeente heeft besloten dertigduizend euro te ge ven, waardoor de provinciale bijdrage uitkomt op zes tigduizend euro. Alles bij elkaar komt in totaal dik twee foto Willem Mieras ton aan subsidie binnen voor de uitbreidingsplannen. De resterende kosten van zo'n achthonderdduizend eu ro wil de gemeente terugverdienen door de WSV meer exploitatiekosten te laten betalen. Deze berekent de kosten op haar beurt weer door aan de leden, die meer liggeld moeten gaan betalen. Hoeveel de prijzen zullen stijgen is nog niet bekend. Het voorstel wordt maandag 24 november besproken in de raadscommissie gemeentelijke ontwikkeling. Deze openbare bijeenkomst wordt gehouden in het gemeen tehuis in Sint-Maartensdijk en begint om 19.30 uur. De gemeenteraad van Tholen neemt donderdag 4 decem ber het definitieve besluit. Advertentie wm* Mtt de nieuwe Knorr soepen kunt u nu nog lekkerder uw eigen soep maken, Mi* voor Soep is een basis voor 12 bevat de juiste mix van kruiden en groenten *™jke varianten soep, waar u zelf verse in- om uw groente-, kippen-, tomaten- of rund- lw"°" aan toevoegt. Kruiding voor Soep vleessoep heerlijk mee op smaak te brengen. nten soep, waar u zei i toevoegt. Kruiding -1.11 ':-i «fuik msmI door Rolf Bosboom THOLEN - Het molenrestant en het bijbehorende pakhuis aan de Vlasmarkt in Tholen wordt waarschijnlijk een beschermd monument. De gemeente Tho len wil daarover een positief ad vies uitbrengen aan de staatsse cretaris van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen. De Rijksdienst voor de Monu mentenzorg heeft de afgelopen jaren een inventarisatie ge maakt van alle molenrestanten in het land. Daarbij zijn er onge veer vijfhonderd in kaart ge bracht. Na een voorselectie van zo'n 150 exemplaren die moge lijk beschermenswaardig wa ren, zijn er uiteindelijk 85 over gebleven die in aanmerking komen voor de status van be schermd monument. Het exemplaar in Tholen, 'De Verwachting', is een als stelling molen uitgevoerde ronde stenen bovenkruier. Hij dateert van 1848 en is in de eerste helft van de vorige eeuw uitgebreid met een pakhuis. Rond 1930 is de molen onttakeld: de wieken, de kap, de stelling en het gaande werk werden verwijderd. De staatssecretaris vindt De Verwachting van algemeen be lang, onder meer omdat het een 'herkenbaar en representatief' overblijfsel is van een korenmo len uit het midden van de negen tiende eeuw. Ook wordt gewe zen op de cultuurhistorische betekenis, de waarde van de combinatie van molenrestant en pakhuis en de 'historische gaaf heid van de omgeving'. De gemeente Tholen, die om ad vies is gevraagd, kan zich volle dig vinden in de aanwijzing tot beschermd monument. Dat geldt ook voor J. van Gorsel, die van de molenromp een woning heeft gemaakt en daar al vele ja- Het restant van molen De Verwachting in Tholen. ren in woont. Hij heeft wel de kanttekening geplaatst dat het bovenste gedeelte van de mo len dringend moet worden her steld. Op basis van de huidi ge subsidieregelingen van het Rijk is er onvoldoende geld be schikbaar om het werk uit te voeren. De aanwijzing van de molenres tant tot beschermd monument wordt maandag 24 november foto Willem Mieras besproken in de raadscommis sie gemeentelijke ontwikkeling. Deze openbare bijeenkomst wordt gehouden in het gemeen tehuis in Sint-Maartensdijk en begint om 19.30 uur. HULST - D. van Puyvelde uit De Klinge stapt indien nodig naar het Europese Hof van Jus titie in Brussel om zijn gelijk te halen. De voormalige exploi tant van casino's in Hulst en Ka- pellebrug vindt dat de fiscus op valse gronden zijn gokpaleizen heeft laten sluiten. Van Puyvelde is vorige week door de Middelburgse politie rechter veroordeeld tot een boe te van vierduizend euro voor zijn betrokkenheid bij illegaal gokken in een casino in Kapelle- brug. Dat bedrijf werd vorig jaar om die reden gesloten. Dat gebeurde in 1993 ook met zijn casino in Hulst. Het bedrijf werd op last van de fiscus geslo ten, omdat sprake zou zijn van door llona Vette RILLAND - De Rillandse dorpsraad heeft zijn eerste grote bijeenkomst voor inwoners ach ter de rug en het lij kt erop dat de dorpsraad een succes wordt. Er werd tijdens de bijeenkomst ge klaagd, gevraagd en gediscussi eerd en de gemeente heeft in middels al wat veranderingen toegezegd. Het eerste wapenfeit van de in mei dit jaar geïnstalleerde dorpsraad was de presentatie van een enquête die de raad hield onder de bevolking van Rilland, Stationsbuurt en Bath. Ruim 250 mensen vulden de en quête in. De meest voorkomen de problemen van de bevolking hebben betrekking op de ver keersveiligheid, het aantal wo ningen en de groenvoorzienin gen in de kernen. Woordvoerster van de dorpsraad N. Colpa: „We hebben ook positieve conclusies kunnen trekken, zo blijkt dat het grootste deel van de inwo ners prettig woont en tevreden is over zijn dorp." Verkeershinder ondervinden inwoners onder andere door de vele smalle straten en slecht verlichte wegen en ook de kleine parkeerplaatsen in de Stations- buurt veroorzaken irritatie. Volgens meer dandehelftvande inwoners is er grote woning nood in Rilland. Er wordt te weinig bijgebouwd en vooral voor starters moeten er goedko pere woningen komen. Veel Ril- landers zijn ontevreden over de groenvoorzieningen in hun wij ken. Er is naar hun mening te weinig groen, en dat wordt ook slecht onderhouden. Colpa: „Er is ook één medewerker te weinig om het groen te onderhouden. De gemeente heeft toegezegd daar naar te gaan kijken." De gemeente kan verder nog niet zoveel toezeggen, omdat de dorpsraad eerst met concrete plannen moet komen om de pro blemen op te lossen. Aan de meest voorkomende klachten van de burgers wil de raad wel iets gaan doen, maar hoe is nog niet duidelijk. Colpa: „We moe ten eerst met plannen of alter natieven komen en vervolgens wordt het heel veel praten met de gemeente. We gaan dan ook naar alle commissie- en raads vergaderingen waar het over deze problemen gaat en wij ver woorden daar dan de problemen van de inwoners." Er was vanuit de bevolking veel belangstelling en ook een aantal fractieleden was dinsdagavond aanwezig in het Rillandse dorpshuis. Colpa: „Er waren meer dan zeventig mensen, we hadden een goed gevulde zaal. Iedereen stond open voor veran deringen. Het is echt een suc ces." De dorpsraad vormt volgens de woordvoerster een schakel tussen de bewoners en de gemeente. Daarvoor is het dus ook belangrijk dat de dorps raad goed met de gemeente kan communiceren, ook dat gaat naar de zin van Colpa. Advertentie Onze jubileumactie loopt t/m 29 november door Rolf Bosboom GOES - De vraagtekens van de inspectiedienst van het ministe rie van VROM bij de veiligheid van het Stationspark in Goes, zijn verkeerd gevallen bij het gemeentebestuur. Wethouder S. van 't Westeinde zei gisteren in de gemeenteraad, bij de be grotingsbehandeling 2004, wei nig te begrijpen van de opmer kingen van het ministerie. Voor de tweede fase van het kantorengebied, waar ook een woontoren, appartementen, wat winkels en horeca zijn voor zien, heeft de gemeente een be stemmingsplan opgesteld. Dat doorloopt momenteel de ge bruikelijke procedures. De In spectie van het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer heeft opheldering gevraagd. Het gaat vooral om de wijze waarop de veiligheidsrisico's, met het oog op de aangrenzende spoorlijn, zijn berekend. De in specteur vindt de gebruikte re kenmethode niet geschikt voor deze locatie. Bovendien zou het gaan om een achterhaalde me thode. Verder is niet duidelijk hoeveel lpg er per jaar over het spoor worden vervoerd en in hoeverre er rekening is gehouden met de eventuele komst van de Wester- sphelde Container Terminal. VVD-raadslid S. Heijning zei 'geschrokken' te zijn van de be richten over de zienswijze van de VROM-inspectie. Hij wees erop dat de verdere ontwikke ling van het Stationspark juist helemaal past in het beleid van het ministerie en riep het college dan ook op 'krachtig' te reage ren op de brief van het ministe rie. Zijn partijgenote, wethouder Van 't Westeinde, kon zich daar helemaal in vinden. „Het is in derdaad heel vreemd dat VROM zo reageert. Het ministerie dringt er juist op aan dat je bouwt bij zo'n stedelijk knoop punt." Zij wees er ook op dat de gemeente bij de bepaling van de veiligheidsrisico's gebruik maakt van de berekeningen die spoorwegbeheerder Prorail heeft gemaakt in het kader van de Sloelijn. Volgende week komen beide partijen bij elkaar voor overleg. Burgemeester D. van der Zaag voegde er aan toe dat hij, in te genstelling tot voorheen, weet waar hij kan informeren welke goederen en stoffen er over het spoor worden vervoerd. De eerste kavels in de tweede fa se van het Stationspark worden waarschijnlijk volgend jaar uit gegeven. De bouw van de woon toren van 22 verdiepingen be gint op z'n vroegst medio 2004. Advertentie illegaal gokken. Van Puyvelde kondigde vorige week na de zit ting al aan dat hij tegen zijn stra f in hoger beroep gaat bij het Gerechtshof in Den Haag. Loopt deze poging op niets uit, dan stapt hij naar het Europese Hof van Justitie. De voormalige casino-exploi tant weet zeker dat de sluiting van zijn zaken alles te maken heeft met de bescherming van de monopoliepositie van Hol land Casino. Het maritiem museum in Vlissingen mocht onlangs be zoek ontvangen van een werkgroep die nagaat welke kleinere musea in Europa op vallen door het uitstallen van hun voorwerpen van kunst en wetenschap. Voor de ex ploiterende stichting was dat een mooie opsteker, die nog fraaier werd. toen men ver nam dat slechts vier regiona le musea in Nederland voor zo'n bezoek in aanmerking komen. Maar eigenlijk is het museum nog meer in zijn nopjes met een complimentje uit een ge heel andere hoek. Een bezoeker noteerde het dezer dagen in hanenpoten in het gastenboek: 'goedge keurd door de bond van pu bers'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 27