OURfil Toeristenbelasting ligt onder vuur Kleintjes Amsterdam heeft asielzoekers nodig PZC PZC Instituut daagt SGP en staat voor rechter 19 Illl ll||llllll letselschade? Gemaskerde inspraak maak kans op één v de fantastische prijz Provincie vreest gevolgen voor recreatie en visserij SPECIAAL VOOR PARTICULIEREN Dierenhater weer actief in Sint Jansteen Brazilië pakt 90-plussers AOW af Sinterklaas is het zat Spitstarief fiets-voetveer Rare score voor Van Nistelrooij Neem nu een proefabonnement Vijf weken voor 14,50 11' Motregen Al eindejaarsplannen gemaakt? 246e jaargang no. 272 vrijdag 14 november 2003 Golden Tulip Gevolgen rweede kind bij indere vader is risico voor baby's iezondheid Geef nu uw Kleintje op via internet VACATURES DIRECTEUR "11688 555530 J 8= Vrij veel bewolking en vanmiddag kans op lichte regen of motregen. Stevige zuidelijke wind. los nummer 1,20 Beleef iets nieuws in een unieke ambiance! WESTDUIN KOUDEKERKE/VUSSINGEN Westduin 1 Koudekerke (Vlissingen) westduin zeelandnet. nl www.westduin.nl T 0118 - 55 25 10 F 0118 - 55 27 76 verzet tegen Maasvlakte joorRinus Antonisse sn jarmen van der Werf MIDDELBURG - Het da gelijks provinciebestuur tekent bij de Raad van State beroep aan tegen het plan voor een Tweede Maasvlakte aan de Nieu- ive Waterweg. Het ont breekt volgens Gedepu teerde Staten aan duide lijkheid over de gevolgen poor Zeeland, in het bij- jonder voor de visserij en recreatie in het Zeeuwse ieel van de Voordelta. formeel is bezwaar gemaakt te len de 'planologische kernbe- ilissing mainportontwikkeling {otterdam' van de regering. Het lagelijks provinciebestuur is rover verbolgen dat Zeeland liet betrokken is bij de voorbe reidingen van het kabinetsbe- iluit, terwijl aanleg van de weede Maasvlakte wél invloed leeft op de Zeeuwse kustwate ren aanliggend land. )oor bij de Raad van State in >eroep te gaan, hopen Gedepu- eerde Staten alsnog overleg af e dwingen en duidelijkheid te rijgen over de gevolgen voor Wand. De planologische rernbeslissing is nodig om de ilannen voor de Tweede Maas- lakte verder te kunnen ontwik reling. Erkend is dat de haven- litbreiding nadelen oplevert oor de natuur. Om de schade te Wij helpen u met kennis van zaken kijk op www.vitak.nl Naambellen *an ook, gratis: "W VITAK NL 848 25 65 compenseren is het instellen van een 'zeereservaat' bedacht in de Voordelta. In dit gebied worden beperkingen van kracht voor economische, met name visserij en recreatieve activiteiten. Uit de nu vastgestelde kernbe slissing blijkt dat, anders dan aanvankelijk de bedoeling was, een deel van het reservaat in Zeeland voorzien is. Met het provinciaal bestuur is hierover niet overlegd. Gedeputeerde Staten willen met name weten in welke mate het zeereservaat de economische en recreatieve ontwikkelingen van Zeeland in de weg zit. Voordat de provincie met de be zwaarprocedure naar buiten trad, is deze week het Gemeen telijk Havenbedrijf Rotterdam ingelicht. Dat Zeeland zich te gen het Rotterdamse havenpro ject teweer stelt, is pikant. Ha venschap Zeeland Seaports - met gedeputeerde G. de Kok als voorzitter - en het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam wer ken immers samen bij de ont wikkeling van de Zeeuwse ha vens. De gemeente Schouwen-Duive- land steunt het verzet van het provinciebestuur. „Onze econo mie is voor een kwart afhanke lijk van het toerisme", verklaart wethouder G. van de Velde-de Wilde. „Dat willen wij niet in de waagschaal stellen voor een Zuid-Hollands havenproject." Dichterbij de toekomstige Tweede Maasvlakte, in de ge meente Goedereede, is de moge lijke weerstand eerder door Rotterdam afgekocht. Rotter dam komt met acht miljoen euro over de brug voor kwaliteitsver betering in de toeristische sec tor op de Kop van Goeree en is bereid voortaan alle kosten te dragen voor het uitbaggeren van de vaargeul naar de (vissers) haven van Stellendam. „Maar", tekent burgemeester C. Sinke van Goedereede aan, „wij heb ben ons het recht voorbehouden om te strijden voor behoud van visserij-activiteiten in het zee reservaat." INDEN - Vrouwen die een feede kind krijgen van een i die niet de vader is van het ste kind, lopen een groter ri- co dat de baby te vroeg wordt eboren. Ook zuigelingen niet lager geboortegewicht ko en in een dergelijke situatie 'ter voor. it blijkt uit een onderzoek dat uitgevoerd aan de universiteit Trondheim in Noorwegen, risico op een prematuur id of een te laag geboortege- icht is twee maal zo groot als vrouwen die een tweede kind ijgen van de vader van hun kind. De Noorse onder- ers, die de geboortegege- ens hebben bestudeerd over en periode van ruim dertig jaar 'aarbij 500.000 moeders be rokken waren, kunnen het ver- ichil in risico niet verklaren. Mogelijk speelt de leefwijze van ievrouwen een rol. Vrouwen die 'anpartner wisselen zouden va- ter roken en drinken tijdens de wangerschap. ANP/RTR Advertentie AMSTERDAM - Gemaskerd bal op het Amsterdamse stadhuis. Prostituees van de tippelzone aan de Theemsweg kwamen daar gisteren bijeen om te pleiten voor be houd van de tippelzone. Onderzoek heeft uitgewezen dat de doelgroep waar de zone voor is bedoeld, de ver slaafde prostituee, zich niet ophoudt aan de Theemsweg. Het zijn voornamelijk il legale meisjes die er werken. Ook blijkt de zone aantrekkingskracht te hebben op criminelen. Burgemeester en wethouders maakten eerder bekend hier niet langer aan mee te willen werken. De Theemsweg wordt, sinds de politie hard optreedt te gen illegale praktijken, slechts gebruikt door zo'n tien tot vijftien vrouwen. De dames zijn blij met de voorzieningen in de zone en vrezen voor sluiting. Ze ra ken dan hun veilige werkplek kwijt en zijn overgeleverd aan de wetten van de straat. foto Evert Elzinga/ANP door Harmen van der Werf DEN HAAG - De toeristenbe lasting die gemeenten heffen, ligt onder vuur in de Tweede Kamer. De VVD wil de toeris tenbelasting desnoods afschaf fen, aan een maximum binden of aan gemeenten opleggen dat zij de inkomsten alleen voor toe ristische voorzieningen mogen gebruiken. Het CDA zit onge veer op hetzelfde spoor. De druk uit de sector om iets te doen aan de toeristenbelasting is groot. Horeca Nederland en de organisatie van recreatieon dernemers Recron dringen bij het ministerie van Economische Zaken al jaren aan op actieHet is onduidelijk waaraan het geld Advertentie ,6a naar www.Kleintjesmarkt.nT voor de voorw en het prijzenpakket. Snel gevonden. Snel verkocht. PZC Krant voor Zeelanti. wordt besteed, stellen zijen ge meenten hebben de neiging de toeristenbelasting te gebruiken om gaten in de begroting te dichten. De administratie voor de toeristenbelasting kost on dernemers ook veel tijd. Het ministerie van EZ heeft dit laten onderzoeken door ac- SINT JANSTEEN - In Sint Jan steen is een hond ziek geworden van het zware landbouwgif Te- mee waarmee eerder al enkele honden en katten in het dorp werden vergiftigd. Een woordvoerder van dieren kliniek De Bruijn en Den Hartog weet daarom vrijwel zeker dat het om dezelfde dader gaat.De eigenaresse van het hondje liep woensdag op de hoek van plein De Mate en de Kastanjelaan. Het aangelijnde beestje at van wat rauw gehakt in de bosjes. Tweehonderd meter verderop zakte de hond in elkaar. Na een nacht aan het infuus in de die renkliniek, is de hond opge knapt. Naast de plaats waar het gif lag is een speeltuin. „Je moet er toch niet aan denken dat een kind in aanraking komt met het gif", aldus de vrouw. Temec is ook voor mensen levensgevaar lijk. In maart en augustus wer den enkele honden en poezen vergiftigd; in korte tijd stierven vijf katten. countantsbureau KPMG. Het blijkt dat de toeristenbelasting een steeds belangrijkere inkom stenbron voor gemeenten is ge worden. De geraamde op brengst is gestegen van 49,5 miljoen euro in 1995 tot 98 mil joen euro dit jaar. De toename is vooral te danken aan extra overnachtingen en in mindere mate aan tariefsverhogingen. Waaraan de opbrengst van toe ristenbelasting precies wordt besteed, heeft KPMG niet in beeld gekregen. Het geld ver dwijnt in de algemene gemeen tekas. Vier gemeenten zijn ge vraagd dieper in hun boeken te duiken. De uitkomst is opmer kelijk: de uitgaven voor toeris- Advertentie me bleken hoger te liggen dan de belastingopbrengsten. WD-Kamerlid F. Örgü heeft desondanks de indruk dat ge meenten de toeristenbelasting gebruiken om gaten in de begro ting te dichten. „Dat kan na tuurlijk nooit de bedoeling zijn", stelt haar medewerker. „Wij hebben er daarom bij het kabinet op aangedrongen snel met een standpunt te ko men." Ook CD A-Kamerlid A. Schreij- er-Pierik heeft dat gedaan. Zij lijkt de toeristenbelasting 't liefst te willen afschaffen. Als dat 'op dit moment' niet haal baar is, wil zij een onderzoek naar een andere vorm van toe ristenbelasting. Zij denkt aan het Duitse model, waarbij niet alleen de recreatiesector moet bijdragen aan toeristische voor zieningen, maar ook andere on dernemers die baat hebben bij toerisme, zoals winkeliers, res taurant- en caféhouders. PvdA'er L. Blom is tegen af schaffing van de toeristenbelas ting. De rijksoverheid moet niet ingrijpen in de gemeentelijke vrijheid op dit vlak, vindt hij. Blom vraagt zich ook af hoe CDA en WD de gemeenten eventueel willen compenseren. Binnenkort overlegt de Kamer met staatssecretaris Van Gen- nip over het onderzoek. pagina 15: miljoenenzaak Bent u de die Basisschool Mgr. Heyligers zoekt? Kijk morgen in de en maak werk van deze of één van de vele andere vacatures. van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het Clara Wich- mann Instituut heeft de SGP en de Nederlandse staat gedag vaard voor de rechtbank in Den Haag wegens de discriminatie van vrouwen. Dat heeft het in stituut, dat zich inspant voor de rechtspositie van vrouwen, gis teren bekendgemaakt. Het instituut wil van de rechter een principiële uitspraak krij gen over het uitsluiten van vrouwen als volwaardig lid door de SGP. Negen maatschappelijke orga nisaties steunen het Clara Braziliaanse 90-plussers zijn niet meer zeker van hun AOW. Wie nog op overheidssteun wil rekenen, moest zich deze week hoogstpersoonlijk bij de sociale dienst komen mel den om te bewijzen dat hij of zijn nog leeft. Dat lever de hartverscheurende taferelen op. Geruzie over wie bij de in tocht mag spelen, concur rerende weldoeners die zijn pad kruisen en kinderen die geen maat weten te houden bij het samenstellen van hun verlanglijstjes. Sint heeft er genoeg van. Hij roept op tot meer waardig heid in de aanloop tot de vijfde de cember. Om in de zomer de passagiers van fiets-voetveer Vlissingen- Breskens meer over de dag te spreiden wil exploitant BBA dal- en spitstarieven invoeren. Afgelopen vakantieseizoen gingen soms wel driehonderd mensen tegelijk aan boord voor een overtocht. Op de nieuwe, kleinere schepen is straks plaats voor 181 passagiers. Zonder enige verwachting verscheen Ruud van Nistel rooij maandagavond in het trainingskamp van Oranje voor de cruciale duels met Schotland. De spits wist nage noeg zeker dat hij op de bank moest beginnen, maar inmid dels houdt Van Nistelrooij voorzichtig rekening met een basisplaats. Als hij die krijgt, kan hij werken aan zijn moy enne. Dat is met elf doelpunten in 27 interlands voor Van Nistelrooij een rare score. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 6 en 7 radio en televisie: 9; zeeland: 11,12,13,15 en 17; sport: 18 en 19; auto: 21 en 23. van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Wethouder Economische Zaken G. Dales (VVD) roept alle asielzoekers die elders in het land niet te recht kunnen, op naar Amster dam te komen. „De toekomstige groei van de Amsterdamse economie kan al leen gegarandeerd worden bij voldoende groei van de beroeps bevolking en bij aanwezigheid van hoog en hoger opgeleide ar beidskrachten", zei Dales giste ren. Volgens de VVD-wethouder zijn statushouders vaak goed opgeleid. Zij kunnen een be langrijke bijdrage leveren aan de economie van de stad. Dales reageert met zijn oproep op de plannen in Rotterdam waar men asielzoekers met verblijfs vergunning wil weren. In politiek Rotterdam bleef het gisteren rustig. Als het aan bur gemeester Opstelten ligt, ont houdt het college zich van com mentaar tot 1 december als het actieplan Cement voor de stad wordt gepresenteerd. Verschei dene partijen probeerden giste ren in de gemeenteraad in te gaan op de discussie rond het PvdA-plan om de problemen in de achterstandswijken aan te pakken. Opstelten voorkwam dat. Hij stond wel toe dat frac tievoorzitter Cremers (PvdA) toelichtte wat hij had willen be reiken. Cremers: „Eigenlijk vragen we niet meer dan dat iedereen de afspraken over huisvesting van asielzoekers met status ook echt nakomt. Als iedereen dat deed, zouden er geen drieduizend asielzoekers in de centra hoeven wachten op huisvesting. Rotter dam zou dan ook niet zo'n grote instroom via de achterdeur heb ben." ANP pagina 4: PvdA Rotterdam Advertentie KRANT ZEELAND naam:o noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 5 weken voor 14,50. straat:nr. Wichmann Instituut in de rechtszaak. Volgens de eisende partijen is het uitsluiten van vrouwen in strijd met de grond wet en internationale verdra gen. Het instituut kondigde van de zomer al aan een juridische pro cedure te willen beginnen tegen de staat, nadat het eerder tever geefs had geprobeerd vrouwe lijke SGP-sympathisanten te bewegen een proefproces tegen de partij te beginnen. Het insti tuut verwijt de staat vrouwen discriminatie te gedogen en er 'zelfs actief aan mee te werken door partijsubsidies te verstrek ken'. ANP Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder- postcode: staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: c per maand met automatische incasso 19,45). per kwartaal met automatische incasso 56,60). per jaar met automatische incasso (€217,00). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1