PZC Hoek-fan mag nooit meer op veld Hoofdbrekens Advocaat over spitsen Koster extern adviseur Kloetinge Sfeer in Schotland is onbeschrijfelijk Moyenne van aanvaller ligt bij Nederlands elftal voor zijn doen laag 19 vrijdag 14 november 2003 Spitspositie Nieuwe ploegen Sevilla en Beloki Seks voor de wedstrijd eindigt in een debacle Llorente vecht schorsing aan Brons bridgevrouwen op WK Audina te sterk voor Yao Jie Chinese volleybalsters naar Spelen Agassi wint, Roddick nummer één Kleinere bal voor basketbalsters Hauge leidt Schotland-Nederland iloorFritsjSakker HOEK - Het bestuur van de voetbalclub Hoek heeft één van ziin supporters voorgoed de toe ing tot het terrein en de wed- Ljjden ontzegd. De man uit goek werd gestraft naar aanlei- ginff van de vechtpartijen na de wedstrijd Hoek-Scheveningen. Zes andere supporters kregen een brief van het bestuur als i laatste waarschuwing. Bij een volgende incident zal Hoek op nieuw zware sancties treffen te gen supporters die zich misdra gen. Hoek tolereert niet meer dat toeschouwers tijdens de wed strijd het veld oplopen en zal ook krachtig optreden tegen het aansteken van vuurwerk en fakkels voor de wedstrijd. „We moeten dat soort zaken onder druk van de KNVB en de politie hard aanpakken", zei Hoek- voorzitter Kees de Feijter giste ren in een verklaring. „Wie van af nu vuurwerk afsteekt, wordt ook zwaar gestraft." Volgens de voorzitter waren er al wekenlang gesprekken met supporters van de H-side. „We dachten dat alles wel goed was overgekomen, maar van wat ik zaterdag zelf en later op de tv- beelden heb gezien, ben ik enorm geschrokken." De Feijter is van oordeel dat de levenslange uitsluiting van de supporter onvermijdelijk was. „Hij was al twee keer eerder ge schorst voor zijn gedrag tijdens en na de wedstrijden. Het be stuur heeft unaniem besloten dat hij nooit meer op het terrein mag komen en we hebben de KNVB gevraagd om dat ook voor uitwedstrijden te laten gel den." Een saillant detail is dat de man voor de eerste competi tiewedstrijd van dit jaar nog werd gehuldigd als supporter van het jaar en door de spelers van het eerste elftal op handen wordt gedragen. Hoek overweegt niet om tijdens thuiswedstrijden nog meer veiligheidsambtenaren in te hu ren. De Feijter: „We gaan niet voor twee, drie raddraaiers een politiemacht op het veld zet ten." De rare score van Van Nistelrooij Hij staat op het punt twee indrukwekkende records te vestigen. Ruud van Nistelrooij wordt zeer spoedig de Europees topscorer •llertijden van Manchester United én die van Nederland. In de Pre miership heeft hij ook al bizar mooie cijfers. Alleen in het Neder- 'lands elftal is het tot dusverre een rommeltje met de topscorer. Ze- toonder Advocaat... ilnor Henri van der Steen NOORDWIJK - Het waren en kele losse zinnetjes, uitgespro ken in een interview, dat Man chester United hem verplicht had te geven aan de Franse jportkrant l'Equipe: „Ik mis het vertrouwen van Advocaat. Hij wisselt me steeds." Advocaat vond het lariekoek, vertelde hij deze week. Als de ene spits niet presteert, gooi ik er een andere in, is zijn redenering. Maar met hoogbegaafde en hypergevoeli- artiesten moet je misschien toch wat voorzichtiger om- idvocaat zei woensdag nog iets en dat kwam hierop neer: „Als hij zegt dat hij geen vertrouwen van mij krijgt, geldt dat dus ook loormijn voorgangers. Want bij len heeft hij ook niet gepres- rerd." Advocaat heeft hier sta- istisch wel een punt. fan Nistelrooij maakte zijn de- luut in Oranje onder Rijkaard, he oor de spits van PSV een Bergkamp-achtige rol' voor igen had. Van Nistelrooij was lan weliswaar bij PSV een mid- Dor, maar eerder - bij zij n over- png van FC Den Bosch naar [eerenveen - werd hij aange- rkt als een nummer 10. Voor lespitspositiehad Rijkaard ook BERN - Wielrenner Oscar Sevil- fietst het komend seizoen voor Phonak. De 27-jarige Spanjaard kwam het afgelopen jaar uit voor Kelme. Hij wordt bij Phonak ploeggenoot van de Amerikaan Tyler Hamilton. Ook Sevilla's landgenoten San tos Gonzales en Jose Enrique Gutierrez tekenden bij de Zwit- s formatie. Sevilla's landgenoot Joseba Be loki rijdt de komende twee jaar 'oor de Franse ploeg La Bou- angère. De dertigjarige coureur tekende gisteren het contract. Zijn zaakwaarnemer Pablo Ar- regui heeft dit bekendgemaakt. Beloki stond drie keer op het trepodium van de Tour de Fran ce. Dit jaar viel hij uit na een zware valpartij. Beloki krijgt enkele landgenoten als ploeg- nakkersEén van hen is zijn broer Gorka .SID/ANP/AFP WINDHOEK - Het Namibisch vrouwenelftal is in opspraak ge raakt. De voetbalsters bekeken in de nacht voor de olympische kwalificatiewedstrijd tegen en m Zuid-Afrika zes pornofilms. Ze verloren de wedstrijd met 13-0. Zen dagblad uit Windhoek be richtte gisteren over de nachte lijke escapades van de vrouwen. Het debacle kostte bondscoach Snipanga zijn baan. De return m Namibië eindigde in 1-13 voor Zuid-Afrika. In de aanloop naar die wedstrijd waren de te levisies uit de hotelkamers van de speelsters uit voorzorg ver- «hjderd. ANP geen zorgen: hij had Kluivert! Een doelpuntrijk succes werd het niet, de interlandcarrière van Van Nistelrooij onder Rijk aard: tien wedstrijden, één goal. Een vreselijke knieblessure haalde hem begin 2000 voor meer dan een jaar van het veld, zodat Van Nistelrooij het EK miste en pas weer onder Van Gaal aansloot bij Oranje. Terugblikkend is het pikant dat Van Gaal en Advocaat een op vallende beslissing hebben ge deeld: schorsen die Van Nistel rooij De spits was immers ooit, op de training voor de (naar la ter bleek) laatste interland van Van Gaal, uit tegen Denemar ken, brutaal geweest tegen de bondscoach. Hij werd meteen uit de opstelling geschrapt. Ad vocaat nam dezelfde maatregel, onlangs voor de interland tegen Moldavië, omdat Van Nistel rooij hem na de wissel in Praag in het openbaar had beledigd. Opvallend zijn niettemin de cij fers van Van Nistelrooij onder Van Gaal: zeven interlands, ze ven goals, inclusief enkele be slissende doelpunten. Daar steekt de score onder Advocaat wel heel schril bij af: tien wed strijden, vier goals. En werd hij zo vaak gewisseld als Van Ni stelrooij zelf beweert? Jazeker. Sterker: hij werd bijna elke wedstrij d onder Advocaat voor- tijdig van het veld gehaald. Eén keertje stond hij niet eens in de basis en mocht hij invallen. Eén keertje kwam hij zelfs voor jo ker naar Noordwijk. Advocaat hield hem, zogenaamd uit voor zorg, de hele wedstrijd op de bank. Nee, echt alle vertrouwen kan Van Nistelrooij onder Ad vocaat nooit hebben gevoeld. Dat verduidelijkte hij woens dag nog eens. „Het criterium bij Oranje is dat je goed presteert bij je club. Dat deed ik bij PSV, vervolgens kwam ik bij Oranje. Je ziet het nu bij Sneijder. Zo hoort het. Maar als je eenmaal een vaste waarde bent, blijf je dat, normaal gesproken. En als je ziet hoe ik tweeënhalf jaar bij Manchester United presteer, mag je je beschouwen als vaste waarde in het Nederlands elf tal." Kortom: sinds ik basisspe ler ben in Oranje, verdien ik meer krediet dan ik heb gekre gen. Nee, hij vindt niet dat hij eerder met zijn kritiek (dat Kluivert en hij toch niet zo com plementair zijn als iedereen denkt) had moeten komen - al was het maar omdat iets hem zegt dat het toch eigenlijk moet kunnen lukken. „Elke keer heb ik weer het gevoel gehad: nu gaat het gebeuren. Ik ben er te veel mee bezig geweest, ben te veel gefocust geweest op goed samenspelen met Patrick, heb het te rationeel benaderd ook." Maar nu is het gezegd, in l'Equi pe: „Patrick en ik willen allebei hetzelfde: scoren. En Patrick trekt geen gaten en is geen pas ser." Hij heeft er geen spijt van. „Nee, want ik ben niet onbe schoft geweest, heb niemand in diskrediet gebracht. Het was mijn gevoel." Zijn gevoel zei hem woensdag nog dat hij mor gen niet speelt. „Er is niks ver anderd volgens mij. Advocaat heeft in een vroeg stadium naar buiten gebracht dat hij in prin cipe voor Kluivert kiest. Hij dacht: ik maak het duidelijk, dan is het straks rustig." 's Avonds op de eerste training kreeg hij als eerste een hesje. Hij speelt dus. Kluivert niet. En nu eens zien of hij iets aan de rare score bij Oranje kan doen: 27 in terlands, elf goals. Het is geen VanNistelrooij-moyenne. GPD Patrick Kluivert (links) en Ruud van Nistelrooij werken een cooling-down af na afloop van de training in Katwijk. foto Jasper Juinen door Jaap van Essen KATWIJK - Nee, Kluivert en Van Nistel rooij, dat ging even niet meer samen, zo liet Dick Advocaat de laatste twee maan den weten. Maar als de bondscoach enig belang hecht aan de trainingen van Oranje, dan moet hij toch weer twijfelen. Luxeproblemen zijn ook problemen. En Advocaat heeft ze ineens volop. Twee trainingen werkte het Nederlands elftal de voorbije twee dagen af. In totaal wer den er vier partijtjes gespeeld. Telkens trad het A-team aan met vleugelspelers (Van der Meijde en Overmars) en steeds stond Ruud van Nistelrooij in de spits. Tweemaal kreeg de aanvaller van Man chester United rugdekking van Rafaël van der Vaart en tweemaal van Patrick Kluivert. Als trainingspartijtjes enige waarde hebben dan werd het volgende duidelijk: Patrick Kluivert (bij welke partij hij ook werd ingedeeld) en Ruud van Nistelrooij zijn allebei zo scherp als een mes. Zowel woensdag als gisteren lieten zij de bal doorlopend op de meest onwaarschijnlij ke manieren het doel invliegen. Dick Advocaat moet nog extra zijn gaan twijfelen omdat Rafaël van der Vaart niet bepaald een grootse indruk maakt tij dens de partijtjes. Wat heet, de Ajacied is niet vooruit te branden. En dat schept toch een dilemma voor Advocaat. Im mers, tot een paar weken terug was het duidelijk, hij zou kiezen voor de combi natie Van der Vaart-Kluivert, die tegen Oostenrijk en Moldavië goed functio neerde. Maar omdat Kluivert bij Barce lona naar de bank werd verwezen wegens vormverlies leek de bondscoach ineens voor de combinatie Van der Vaart-Van Nistelrooij te gaan. Tenminste, die in druk wilde hij maar al te graag wekken. Om de Schotten zand in de ogen te strooi en, of om zijn spitsen op scherp te zetten, wie zal het zeggen? In ieder geval is er gezien de huidige vorm van de spitsen wel wat voor te zeg gen om gewoon weer met Kluivert en Van Nistelrooij te beginnen. En zo gek zou dat niet zijn, want nog maar twee maandjes geleden, voor de cruciale kwalificatie wedstrijd tegen Tsjechië had Advocaat nog alle vertrouwen in dat duo. Welis waar stelde hij later dat de twee voorlo pig niet meer zouden samenspelen, maar de trainer voegde er toen wel de zinsnede 'in principe' aan toe. Advocaat zal er alles aan gelegen zijn om tot zaterdag middag voor onduidelijkheid te blijven zorgen. Hij zal de Schotten niets wijzer maken dan ze al zijn. De trainingspartijtjes in Katwijk maak ten overigens duidelij k dat Advocaat nog een fraai geheim wapen achter de hand heeft. Misschien niet voor de korte ter mijn tegen de Schotten, maar wel wan neer Oranje Portugal haalt. Pierre van Hooijdonk ontpopt zich namelijk steeds meer als een geweldige libero. De spits schept er een genoegen in om bij de B-ploeg laatste man te spelen. Gezien de toenemende twijfels over de toestand van Frank de Boer is het wellicht een paar wilde experimenten met vrije ver dediger Van Hooijdonk waard tijdens oe fenduels richting Portugal 2004. Een hele vreemde gedachte? Misschien niet. Van Hooijdonk is ijzersterk in de duels, kan uitstekend verdedigend kop pen en laat doorlopend zien dat niemand in het huidige Oranje een betere lange trap heeft dan hij. Zelfs Frank de Boer niet. Bij Feyenoord sleepte Van Hooij donk zijn ploeg er in de slotfase ook re gelmatig doorheen als een soort extra verdediger. Bovendien, zo heel erg veel goede verdedigers telt Nederland niet. De beste in dat métier is Jaap Stam. Hij trainde gisteren nog niet mee met de groep. De bedoeling is dat Stam van avond tijdens echt meedoet, tenminste wanneer zijn gekwetste enkel geen reac tie vertoont. GPD jgorJan Dagevos KLOETINGE - De voetbalver eniging Kloetinge kan voorlo- P'B rekenen op de diensten van let Koster. De 65-jarige inwo- "Wvan Dishoek gaat als extern adviseur aan de slag bij de oofdklasser. De Bevelandse b hoopt op die manier de cri- ?ls 'e, hoven te komen. „Ik doe et uit liefde voor de club en het Reeuwse voetbal", zegt Piet Roster. fee weken geleden stapten be- uurslid Fons Pijnen en tech- jdsch manager Joost Folmer op '1 Kloetinge. Beiden konden cn niet langer vinden in het Weid van met name voorzitter au' Dekker. De druppel die de ®mer deed overlopen was de procedure rond de aanstelling van een assistent-trainer. Fol mer werd daarin niet gekend. De emoties liepen hierbij hoog op en de club kraakte in al zijn voegen. Daarop werd vorige week de hulp van Piet Koster ingeroepen. Hij heeft als be stuurderbij onder meer VCVlis- singen en RBC zijn sporen ver diend. Koster werd vervolgens gevraagd om als crisismanager te fungeren. „Uiteindelijk is het extern adviseur geworden", vertelt Koster. „Als crisismana ger ben ik meteen onderdeel van de organisatie en dat zag ik niet zitten. Ik wil als man van bui tenaf volledige vrijheid van handelen hebben. Ik ben geen partij." Koster heeft zich inmiddels al aardig verdiept in de situatie bij de hoofdklasser. Hij sprak de voorbije dagen onder meer met voorzitter Paul Dekker, trainer Karl Vergouwen, voormalig technisch manager Joost Fol mer, spelers, sponsors en sup porters. „Het is een fijne vereni ging, die de afgelopen jaren met het eerste elftal een enorme ont wikkeling heeft doorgemaakt. Probleem is alleen dat de club op bestuurlijk vlak niet vol doende is meegegroeid. Het hoofdbestuur is de afgelopen ja ren niet daadkrachtig en slag vaardig genoeg geweest. Alle ingrediënten om van Kloetinge een professioneel geleide hoofd klasser te maken zijn aanwezig, alleen worden de ingrediënten niet altijd even goed gebruikt. Het is nu aan mij de taak om dat wél voor elkaar te krijgen." Een eerste succesje heeft Koster al geboekt. Nu hij als adviseur gaat optreden, keert Fons Pij nen terug in het hoofdbestuur. Koster deed afgelopen maan dag ook een beroep op Joost Folmer, maar de technisch ma nager blijft voorlopig bij zijn besluit. Zolang er geen duide lijkheid wordt verschaft over de voorwaarden waaronder hij zou moeten terugkeren en welke be voegdheden hij exact krijgt, keert hij niet terug bij de club. „Joost Folmer is nog niet zo ver", meent Koster. „Ik ben er nog niet in geslaagd om alle twijfels bij hem weg te nemen, maar ik heb de moed nog niet opgegeven. Joost is een Kloetin- ge-man in hart en nieren en héél belangrijk voor de club." Koster gaat de komende dagen zijn plannen nader uitwerken. Een van zijn eerste adviezen wordt de aanstelling van een be stuurslid technische zaken. „Dat heeft er tot nu toe altijd aan ontbroken", zegt Koster. MADRID - De tuchtcommissie van de Spaanse wielerbond heeft Javier Pascual Llorente gisteren voor achttien maanden geschorst. De Spaanse renner uit de Kelme-ploeg werd tij dens de Ronde van Frankrijk betrapt op het gebruik van epo. Ook de contra-experise viel positief uit. De renner zegt on schuldig te zijn en zijn schorsing te zullen aanvechten bij het Hof van Arbitrage in de Sport in Lausanne. ANP/AFP MONACO - Het Nederlandse vrouwenteam heeft bij het WK bridge in Monaco de bronzen medaille veroverd. De paren Marijke van der Pas/Bep Vriend, Carla Arnolds/Wietske van Zwol en Jet Pasman/Anneke Simons wonnen gisteren de strijd om de derde plaats van het tweede team van de Verenig de Staten. De finale van het WK bridge voor landenteams gaat tussen China en het eerste team van de VS. ANP GUANGZHOU - Mia Audina heeft de laatste acht in de China Open bereikt. De badmintonster versloeg Yao Jie gisteren in Guangzhou in een Nederlands onderonsje in de tweede ronde in twee games: 11-3 11-8. ANP OSAKA - De Chinese volleybalsters hebben zich bij de World Cup als eerste gekwalificeerd voor de Olympische Spelen in Athene. Het team behaalde in Osaka tegen de Verenigde Sta ten de negende overwinning (3-2) en heeft zich met nog twee speelronden te gaan verzekerd van één van de drie toegangs bewijzen voor de Spelen. ANP/AFP HOUSTON - Met dank aan zijn landgenoot Andre Agassi sluit Andy Roddick, die zelf van de Duitser Rainer Schüttler verloor (4-6 7-6 7-6), dit tennisjaar af als nummer één. In zijn tweede wedstrijd in de blauwe groep van de Masters Cup in Houston versloeg Agassi Juan Carlos Ferrero met 2-6 6-3 6-4. Door zijn tweede nederlaag kan de Spanjaard de leidende po sitie van Roddick in de Champions Race niet meer bedreigen. Na het verlies in zijn openingspartij tegen de Zwitser Roger Federer bracht Agassi zich met zijn zege op Ferrero weer in de race voor een plaats in de halve finales. ANP/RTR GENEVE - Vrouwen gaan voortaan met een kleinere bal bas ketbal spelen. De wereldbasketbalfederatie Fiba heeft dit gisteren in Genève besloten. Het besluit gaat in op 1 oktober 2004 en geldt voor alle competies, inclusief de Olympische Spelen. Tot die datum is de oude regel met de grotere bal nog van kracht, ook in het olympisch toernooi in Athene. De nieu we bal heeft een diameter van 737 millimeter en weegt mini maal 510 en maximaal 567 gram (maat 6). ANP NYON - De Europese voetbalbond Uefa heeft de Noor Terje Hauge aangewezen als scheidsrechter voor het play-offduel voor het EK zaterdag tussen Schotland en Nederland. In 2000 leidde Hauge het duel van Oranje tegen Roemenië (2-1). ANP „En zolang die persoon er nog niet is moeten de bevoegdheden op het technische vlak bij de ad viescommissie (voorheen de externe commissie) komen te liggen. Daar zit op technisch ge bied de knowhow." In die ad viescommissie zitten onder anderen Kees Kleppe en oud- eerste-elftalspeler Leo Slabbe- koorn. „Die mensen moeten de technische zaken gaan beharti gen en alle bevoegdheden krij gen", vindt Koster. Daarnaast gaat de adviescommissie zich buigen over een andere organi satie- en bestuursstructuur binnen de club. Koster: „Eind januari moet er een rapport op tafel liggen en dan gaan we de boel verder uitwerken. Ik zie het als een uitdaging om de zaken weer op de rails te krijgen." Het Nederlands elftal speelt komende week twee cruciale duels met Schotland. Via die wedstrijden moet Oranje alsnog plaatsing voor het EK in Portugal zien af te dwingen. In de aanloop naar de play-offs besteedt de PZC speciale aandacht aan Oranje. Vandaag: Denny MacTaggart, die Hulst onlangs verruilde voor Edinburgh, over de Schotse angst voor Ruud van Nistelrooij. door Barry van der Hooft EDINBURGH - Het plan om alles achter te laten en naar Schotland te verhuizen zat al lange tijd in zijn hoofd. Den ny MacTaggart besloot de stap op 27 september jongst leden te nemen. Hij gooide zijn auto vol met spullen en liet Hulst achter zich. Inmid dels woont hij in Edinburgh en werkt hij in de hoofdstad van Schotland in een luxe loungeclub. Morgen zit hij in Hampden Park op de tribune bij Schotland-Nederland. „Oranje moet gewoon win nen, want ze horen op het EK thuis", zegt MacTaggart. De voormalig speler van HW'24 voelde zich altijd al aangetrokken tot Schotland. „Mijn opa is soldaat geweest in het Britse leger en heeft meegevochten in de Tweede Wereldoorlog", vertelt Den ny MacTaggart. „Hij kwam vervolgens in Hulst terecht en daar kwam hij mijn oma te gen. Mijn opa was de link met Schotland en wan neer ik er op bezoek was, ga ven de mensen, het land schap en Celtic me een apart gevoel. Ik heb nog geen mo ment spijt gehad van mijn vertrek, want iedere dag is een avontuur." In Hulst werkte hij als bar man en in Edinburgh oefent hij dat beroep opnieuw uit. In de luxe loungeclub serveerde hij vorige week nog cocktails aan de popsterren Christina Aguilera en Justin Timberla- ke („We draaiden een omzet van een Mercedes per half uur"), die op moesten draven bij de MTV Awards. Deze week staat echter alles in het teken van Schotland-Neder land. „Het leeft hier enorm, de tabloids staan er iedere dag vol mee. Het gaat vooral over Ruud van Nistelrooij, want voor hem zijn ze heel erg bang. Maar het gaat ook over de grootheidswaanzin van Oranje. Op karakter zal Nederland nooit winnen en de Schotten zijn overtuigd van hun eigen kunnen. Hampden Park bestaat hon derd jaar, daar hopen ze een feestelijk tintje aan te kun nen geven. Celtic is thuis geloof ik ook al zestig wed strijden ongeslagen. Daar houden de mensen zich aan vast." MacTaggart weet dat één van de grootste talenten van Schotland, Darren Fletcher van Manchester United, een basisplaats krijgt. „Fletcher vertelde in een interview dat hij enorm opkijkt tegen Ruud van Nistelrooij", zegt Denny MacTaggart. „Ze zijn maat jes bij United, maar ook hij hoopt dat Van Nistelrooij niet speelt. Ik hoop dat hij wel meedoet, want Neder land móet winnen. Twee jaar geleden ben ik in Dublin naar die verschrikkelijke wed strijd Ierland-Nederland ge weest. In de 88e minuut zat ik met tranen in mijn ogen in een taxi." Hij neemt morgen, samen met twee vrienden uit Hulst, plaats in het vak met Oranje-suppor ters. Het zal stormen op Hampden Park, daar is MacTaggart van overtuigd. „Ik heb de afgelopen jaren twee keer de Old Firm (Celtic tegen de Rangers) meege maakt en dat heeft heel veel indruk op me gemaakt. De sfeer is onbeschrijfelijk." Ondanks zijn liefde voor Schotland, hoopt Denny MacTaggart dus op een over winning voor Oranje. Maar dan wel met goed voetbal. „Ik zou het heel erg vinden als ze zouden winnen door een eigen doelpunt of een di ve. De Schotten zullen met tweehonderd procent inzet spelen en ze weten hier dat Oranje niet echt een team is. Kijk naar die gekke Seedorf Het is een wereldvoetballer, maar hij heeft iedere keer wel wat."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 19