PZC Roos en rugzakje voor mantelzorgers Zerken zakken weg in Wolphaartsdijk 13 Hulpverleners vormen samenwerkingsverband agenda lezers schrijven vrijdag 14 november 2003 Bijeenkomst voor vrouwen Tuin van Zeeland Vogelshow van De Cultuurvogel in Middelburg Veere stelt vrijwilligersavond in Herdenking verkeersslachtoffers Boete geëist voor overtredingen Molenrestant mogelijk monument Auto's opengebroken Restauratie Vliedberg Raadsverslag w Zorgketen voor hulp bij beroerte frwHaudia Sondervan MIDDELBURG - Een speciaal verband tussen artsen, zieken huizen, herstelcentra en ver pleeg- en verzorgingsinstellin- MIDDELBURG - In de Ont- moetingskerk aan de Ooster- scheldestraat 1 in Middelburg Wordt dinsdag 25 november een bijeenkomst gehouden voor vrouwen over het thema 'Hoe boog leggen we de lat'. De bij eenkomst duurt van 9 tot 11.30 uur. MIDDELBURG - De Stichting Tuin van Zeeland houdt maan dag de jaarlijkse donateurs avond in de Middelburgse Con cert- en Gehoorzaal. Na een korte presentatie zal J. Anthe- unisse een lezing geven over Bo men op Walcheren. Antheunisse werkt bij de Middelburgse plantsoenendienst. Hij is be kend van de bomenexcursies en het boekje de Boom die Bindt. De donateursavond begint om 19.30 uur. STREEKACTIVITEITEN REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 264 4380 AG VLISSINGEN Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 Email: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel:(0113) 315500 Pax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; 2aterdagstot 12.00 uur gen garandeert voortaan een snelle opvang, behandeling en voldoende nazorg voor mensen die een hersenberoerte krijgen. De CVA Zorgketen in Midden- en Noord-Zeeland presenteert zich donderdag 20 november met het symposium Samen wer ken aan herstel. Circa honderdvijftig hulpverle ners, behandelaars, zorgmana gers en beleidsmakers komen naar het symposium om inzicht te krijgen in ieders rol in de zorg bij het cerebro vasculair acci dent: een verstopping of bloe ding in de bloedcirculatie van de hersenen. De zorgketen bindt alle hulpverleners samenge bracht opdat de benodigde hulp zo snel en op het juiste moment kan worden geleverd. Bij een eva verkleint snel ingrijpen de kans op blijvende invaliditeit. In dat proces zijn betrokken de huisartsen, de speciale stroke serrice-af delingen van de ziekenhuizen, het revalidatie centrum, de regionale indicatie organen, verpleeg- en verzorgingshuizen, thuiszorg instellingen en patiëntenver enigingen. F. Bordui, directeur van de Stichting Voor Regionale Zorg verlening, leidt het symposium. De opening is in handen van H. Fagel, ervaringsdeskundige. Hij vertelt over het dringend be lang van zorg bij blijvende hersenschade door een eva. Neuroloog A. Boon van het Oos- terscheldeziekenhuis vergelijkt de vroegere zorg bij eva met de nieuwe aanpak. L. Goense, clusterhoofd van het Zieken huis Walcheren licht de ver schillende schakels in de ketenzorg toe. R. Oostinga en A. Wattel spreken over het pro ject CVA ketenzorg in de regio's Walcheren en Oosterscheldere- gio. In workshops van drie kwartier wordt medisch inhoudelijk in gegaan op aspecten van het eva en het functioneren van hulp verleners in een keten. Het symposium duurt van 13.00 tot 17.30 uur in hotel Arneville in Middelburg. Buiten de lezin gen en de workshops is er een informatiemarkt waarbij het Hersenletselteam, patiënten verenigingen, de Stichting Dis trict op Orde van de medisch specialisten, de stroke-units uit Vlissingen en Goes en Revalida tie Geneeskunde Zeeland. BIGGEKERKE - Dorpshuis, 14.00 uur: Koersbal, biljart en soos voor ouderen; Kaasboer Biggekerke, 9.00-12.00 uur: Tossen; GRIJPSKERKE - Trapveld/Jop, 19.00- 21.30 uur: Jongerenbus; MIDDELBURG - Trefpunt, 20.00-22.30 uur: Disco; Woelige Werf, Rijnstraat, 13.30 uur: Bridgen; OOSTKAPELLE - Halve Maan, 10.00 uur: Badminton voor 50-plussers; OOST-SOUBURG - Wijkcentrum De Re genboog, 10.00-11.00 uur: Yoga; SER00SKERKE - Petruskerk, 20.00- 21.30 uur: Jos de Jonge speelt Job; VLISSINGEN - Jongerencentrum Walk- lnn, 20.00 uur: Optredens dansgroepen en SaborTropical; Het Bolwerk, 14.00 uur: Koersbal; Kijkcentrum Open Hof, Paauwenburg, 1.00-10.15 uur: Hatha Yoga. MIDDELBURG - De Vereni ging van vogelliefhebbers De Cultuurvogel uit Oost-Souburg houdt nog tot en met zaterdag de grote, jaarlijkse regioten toonstelling. Plaats van hande ling is de zaal van tafeltennis vereniging De Slagvaert aan de Kruitmolenlaan 185 in Middel burg. Dwergpapegaaien, parkietjes en veel kanaries: liefs 385 vogels strijden om de hoogste eer dezer dagen in Middelburg. Aan de vedstrijd doen vier vogelver- inigingen mee: naast de Cul tuurvogel ook verenigingen uit Arnemuiden, Domburg en Vlis singen. Ook liefhebbers van vis- :en komen aan hun trekken. De Middelburgse aquariumvereni ging Barbus Conchonius laat enkele aquaria zien met siervis sen. Vandaag en morgen is de tentoonstelling nog tot 22.00 uur te zien, zaterdag tot 17.00 uur. Om 16.00 uur zaterdagmid dag is de prijsuitreiking. T Mevrouw Serier (r) krijgt van thuiszorg-medewerkster M. Zuidwijk een attentie omdat zij zorgt voor haar hulpbehoevende echtgenoot. foto Lex de Meester door Ron Maqnée MIDDELBURG - Mantelzorgers wer den gisteren in de Konmar van Middel burg in het zonnetje gezet. De actie was een initiatief van de Vrijwillige Thuis zorg Zeeland die opkomt voor de belan gen van mantelzorgers. Mantelzorgers zijn mensen die vaak langdurig en intensief voor een chro nisch zieke zorgen. Het gaat dan om de zorg voor een familielid, een buur of een bekende. De mantelzorgers zijn vaak dag en nacht in touw, en willen daarbij nog wel eens zichzelf wegcijferen. Daarom werden deze hulpverleners gisteren in het zonnetje gezet. Zo kregen mantelzorgers een roos uit gereikt van de medewerkers van de Vrijwillige Thuiszorg Zeeland. Daar naast kregen de mantelzorgers een rug zakje, juist omdat ze vaak figuurlijk veel op hun rug te torsen hebben. De ac tie werd gehouden in het kader van de Dag van de Mantelzorg, eerder deze week. De Vrijwillige Thuiszorg Zeeland zorgt ervoor dat mantelzorgers af en toe eens een dagj e vrij kunnen nemen door tij de- li j k een deel van de taken over te nemen Alleen al op Walcheren zijn 140 mede werkers actief, maar de organisatie kan nog steeds extra vrijwilligers gebrui ken. „Elke keer als een nieuwe vrijwil liger zich aanbiedt, kunnen wij weer mensen helpen", legt regiocoördinator L. Prins uit. „Daarom kunnen mensen zich nog steeds aanmelden als vrijwilli ger." De kraam van de Vrijwillige Thuiszorg Zeeland staat vandaag bij de Albert Heijn aan de Gildeweg (het oude Miro-terrein) in Vlissingen. door Rolf Bosboom WOLPHAARTSDIJK - De ge meente Goes probeert wat te doen aan de verzakte grafstenen op de begraafplaats in Wol phaartsdijk. Nabestaanden krijgen een brief met het ver zoek de zerken recht te zetten. De gemeente doet dit naar aan leiding van de 'Kijk in de wijk bijeenkomst in september. Ge meentebestuurders maakten toen samen met bewoners van Wolphaartsdijk een rondgang langs de 'knelpunten' in het dorp. In een nieuwsbrief meldt de ge meente nu wat zij met de bevin dingen heeft gedaan. Een van de klachten uit het dorp was het onderhoud van de be graafplaats, waar de bomen ge snoeid zouden moeten worden en diverse grafstenen rechtge zet. Ook is het verzoek gedaan het grind op de paden te vervan gen door tegels of asfalt, zouden die beter begaanbaar worden voor bijvoorbeeld mensen in een rolstoel. Het rechtzetten van de grafste nen is geen zaak van de gemeen te maar van de familie van de overledene, zo staat in de nieuwsbrief. Daarom schrijft de afdeling burgerzaken de nabe staanden aan, in de hoop dat die actie ondernemen. Aan de haagbeuken langs de be graafplaats doet de gemeente evenmin iets. Die zijn juist met opzet zo dicht bij elkaar gezet, omdat het de bedoeling is dat ze DOMBURG - De gemeente Veere stelt een vrijwilligersavond in. Wethouder W. Tatenhove beloofde dat gisteren tijdens de begrotingsbehandeling. De ChristenUnie had gevraagd om een vrij willigersprijs, maar kon zich (voorlopig) vinden in een speciale avond voor mensen die belangeloos inzetten in de Veerse samenleving. Van Tatenhove noemde het idee voor een pluim op de hoed van een vrijwilliger 'sympathiek', maar gaf tegelijkertijd aan dat koninMijke onderscheidingen ook vaak uitgereikt worden aan vrijwilligers. De wethouder zal contact opnemen met het Steunpunt Vrij willigers om te bekijken hoeveel vrijwilligers er actief zijn in de gemeente. Op termijn krijgt de gemeenteraad een raads voorstel. GOES - Slachtofferhulp Zeeland houdt zondag een herden kingsbijeenkomst voor verkeersslachtoffers. G. de Kok, ge deputeerde van de provincie Zeeland, krijgt na de herdenking het eerste exemplaar van het Herdenkingsboek 1993-2003 uitgereikt. Daarin staat een overzicht van alle dodelijke ver keersslachtoffers in Zeeland van de afgelopen tien jaar en een aantal persoonlijke verhalen van familieleden van die slacht offers. De bijeenkomst vindt plaats in het Van der Valk Hotel Goes, van 14.00 tot 16.00 uur. MIDDELBURG - Officier van justitie A. Flikweert heeft gis teren bij de rechtbank in Middelburg tegen een 45-jarige landbouwer uit Kruiningen voor een aantal milieuovertre dingen 100.000 euro boetewaarvan 40.000 euro voorwaarde- lijk geëist. De helft van de straf wil de officier verhalen op de BV, de rechtspersoon. De verdachte wordt verweten eind jaren negentig en begin 2000 zonder daartoestrekkende vergunning grote hoeveelhe den vervuilde grond en sloopafval op zijn bedrijf aanwezig te hebben gehad. Daarnaast heeft hij niet voldaan aan de mel dingsplicht voor mestopslag aan de gemeente, wat in het ka der van het gedoogbeleid verplicht is gesteld. Ook wordt hij beschuldigd van het verontreinigen van het oppervlaktewa ter in een sloot, vlakbij zijn woning. THOLEN - Het molenrestant en het bijbehorende pakhuis aan de Vlasmarkt in Tholen wordt waarschijnlijk een be schermd monument. De gemeente Tholen wil daarover een positief advies uitbrengen aan de staatssecretaris van Onder wijs, Cultuur en Wetenschappen. Het exemplaar in Tholen, 'De Verwachting', is een als stellingmolen uitgevoerde ronde stenen bovenkruier. Hij dateert van 1848 en is in de eerste helft van de vorige eeuw uitgebreid met een pakhuis. Rond 1930 is de molen onttakeld: de wieken, de kap, de stelling en het gaande werk werden verwijderd. VLISSINGEN - In een auto die geparkeerd stond aan de Steenen Beer te Vlissingen is tussen woensdagavond negen uur en gistermorgen ingebroken .Uit de auto werd beeldappa- ratuur weggenomen. Uit een auto die geparkeerd stond op het Vlissingse Stadhuisplein is gisteravond een mobiele telefoon gestolen. De auto werd opengebroken tussen half zeven en ze ven uur. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. In de PZC van 10 november wil de fractie van de PvdA/Groen- Links dat de gemeente Veere uit haar algemene reserves 100.000 euro (of voor een beter waarde begrip voor nog veel burgers 220.000 oude guldentjes) haalt om boerenschuren die geen rijksmonument zijn te restaure ren. Nu vraag ik mij af waar zijn zij mee bezig in een tijd van be zuinigingen, waarbij hun bur gers/kiezers zoals het er nu naar uitziet behoorlijk de broekriem moeten aanhalen. Ook die alge mene reserves zijn opgebracht door diezelfde mensen of het nu via de rijks- of gemeentelijke heffingen en belastingen is ge paard. Zijn er geen andere pro jecten waar het volk meer aan heeft, zonder dat het structureel is, bijvoorbeeld op het gebied van te renoveren sportaccom modaties enzovoort? Overigens bij wie zou die subsidie terecht komen? Er zijn al heel wat boer derijtjes zonder of met weinig grond verkocht aan particulie ren die niet boeren. Het is alle maal leuk bedacht, maar ik denk dat er nog meer doelen zijn om gemeenschapsgeld aan te besteden waar de doorsneebur ger of het volk meer aan heeft. Als dit de uitleg van het dualis me is, stop er dan maar mee. Het woordje potverteren is de frac tie kennelijk niet vreemd en ook nog van andermans geld. R. J. Burgmeijer Halve Maanstraat 6 Oostkapelle foto Willem Mieras De gemeente vraagt nabestaanden om de zerken weer recht te zetten. in elkaar groeien. Snoeien is korte termijn vervangen. Het- andere dorpen van de gemeente, ken, maar dat kost extra geld en daarom niet aan de orde. Het zelfde materiaal wordt ook ge- Er ligt wel een ideetje om er ooit kan daarom niet op stel en grind wordt in elk geval niet op bruikt op de dodenakkers in de allemaal asfaltpaden van te ma- sprong worden uitgevoerd. De vliedberg van Gapinge lijkt niet op zo'n oude steile kleiheu vel. Mogelijk is deze toch echt, maar dan gedeeltelijk afgegra ven. Afgraven van bergjes vond veel plaats op Walcheren t.b.v. dijkenbouw of akkerverbete ring. Dat betrof schapenstelles en verlaten kasteelbergjes, de vliedbergen werden niet aange tast. Die zijn zo steil dat alleen geiten er bovenop komen. Als ze bedoeld waren als vluchtheu vels dan zouden er klimmende rondwegen gemaakt zijn. Het oude Walcheren lag geheel bo ven zeeniveau, zodat springtij een kilometer of zo in de kreek- monden doordrong, en slechts daar stellen nodig waren. Wat lagere delen in het oude Walche ren, die duidelijk afgegraven zijn, hebben over het algemeen ook geen vliedbergen. Aange- polderde landstukken bezitten ëvenmin vliedbergen. Hier yindt men. zoals bij Ritthem slechts kasteelbergjes. Langs de A58 voorbij Lewedorp staat een tankstation genaamd Vlied berg, naar aardhopen die kort daarvoor liggen. Dit is een deels afgegraven stelle, of kasteel bergje, of het betreft een hune bed, omdat hunebedden op Jut land erop lijken. Een vliedberg is het niet, want die komen slechts op Walcheren voor. Een vliedberg is hoog en steil en heeft door en door een gelijk waardige grondstructuur als zijn ondergrond, waarmee hij vergroeid is. Bovendien vrij van artefacten, in tegenstelling tot stelles en kasteelbergjes. De bouwers zijn onbekend, toen rond 600 de Vikingen dit onbe woonde eiland, tussen de slik ken, in bezit namen waren hier drie ringwallen en 29 vliedber gen. Rond 1100 werd Walcheren veroverd door Holland, de drie ringwallen werden uitgevlakt. N.A. Blomme Ruys de Beerenbrouckstraat 32 Vlissingen In het op zichzelf heldere raads verslag van 8 november 'Vlis singen in 2004 goedkoper uit' mis ik toch op één punt essentië le informatie. De WD-fractie kwam met het voorstelde tarie ven van de Onroerend Zaak Be lasting (OZB) minder ingrij pend te verhogen. Dit voorstel, ontraden door de wethouder, haalde niettemin een krappe meerderheid. Nergens vind ik in het verslag welke partijen de WD steunden. Ik had dat graag willen weten, zodat ik bij de vol gende raadsverkiezingen mee kan wegen welke fracties de burgers goedgezind zijn en wel ke niet. Waarbij ik in het midden laat of ik de argumenten van de WD steun of juist verwerp. Is het inderdaad zo dat er voldoen de dekking is voor het minder laten stijgen van de OZB of zit de burger straks opgezadeld met een inhaalslag omdat er een gat is geschoten in de begroting? De tijd zal leren wie ik straks met mijn stem moet steunen. Maar dan moet ik wél weten wie zo slim was of wie zo dom was. Frans van den Brink Dongestraat 70 Oost-Souburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13