Steeds meer asielzoekers op straat gezet woongallMM Auto schiet de bosjes in ss .- 'L li Veere doet 's nachts straatverlichting uit 'moer Opschudding over anti-Pieter-Zeemansite Complimentje groenten ftaadstneerderheid stemt voor extra belastingverhoging van vijf procent '-ij-s/rSz zeeuwse almanak 'tm WALCHEREN vrijdag 14 november 2003 fissen voor liniclowns Generaal pardon STEP INTO THE FUTURE! Ivan de reepe stoom groenten Lekker vers omdat je het zelf stoomt Lasten Veere gaan toch omhoog frnrAh van der Sluis DOMBURG - De inwoners van Veere betalen volgend jaar toch fijfprocent extra aan onroeren- je-zaakbelasting. Een amende ment van de SGP om links en itchts geld te bezuinigen en daarmee de benodigde 195.000 wro te vinden, kreeg geen steun. Ook een compromis voorstel van de ChristenUnie go, de belasting niet met vijf, naarmet twee procent te verho gen. haalde het gisteren tijdens de begrotingsbehandeling niet. Het college had beide ideeën iverigens sterk ontraden. De fVD-fractie stemde tegen de iele begroting voor volgend aar. Tijdens de algemene be bouwingen van dinsdag- ivond bleek al dat het moeilijk 'Ou worden om een raadsmeer- derheid te vinden om de extra lelastingverhoging tegen te louden. Bij de hervatting van iet debat gisteren, verzette wet- louder W. van Tatenhove (Fi- lanciën) zich van meet af aan ïhet schrappen van de vijf tracent. „Voor behoud van het loorzieningenniveau in de ge- neente Veere is de verhoging ge- roon nodig. Ik weet dat we met Je extra verhoging niet de po- lulariteitsprijs zullen winnen. Dj wees erop dat de verhoging ileef binnen de afspraken van Ie gemeenteraad. Bij het begin an de nieuwe regeerperiode is fgesproken dat de onroerende- aakbelasting negen procent lerjaarmoest stijgen om het ge- teentelijk huishoudboekje uitend te krijgen. Het idee van eSGP-fractie om geld te be- aimgen door vijf procent op et cultuur- en welzijnspro- tamma te korten, kreeg heie geen steun. Volgens pdA/GroenLinks-fractie- torzitter D. Holtkamp zou dat mest zijn voor bijvoorbeeld Algemeen Maatschappelijk 'erk, de peuterspeelzalen en de inderopvang eri het jeugd- en ngerenwerk. et idee om de parkeertarieven DUTELANDE - Hengelaars issen zondag niet alleen voor le titel Zoutwaterviskampioen 'Uid-West Nederland maar za- lelen tegelijkertijd ook geld in oor de Cliniclowns. De henge aars komen uit de provincies leeland, Noord-Brabant en luid-Holland. De wedstrijd be- jnt om 10.00 uur en duurt tot 4.00 uur, het parcours loopt (an Dishoek tot aan Zoutelan- de. Aan het eind van de dag rordt een waardecheque aan de mbassadeur van Cliniclowns iverhandigd. te verhogen en daarmee extra geld binnen te krijgen, leek aan vankelijk ook niet te lukken. Van Tatenhove zei dat de ge meente afspraken heeft ge maakt met het Waterschap Zeeuwse Eilanden. De ver wachte extra opbrengsten we gen niet op tegen de kosten, die gemoeid zijn met de aanpassing van de parkeerautomaten. Het was de bedoeling om in 2005 de tarieven in één keer fors te ver hogen. Aan het einde van acht uur durende rit, beloofde de wethouder Financiën dat hij nogmaals met het waterschap zal gaan praten om te kijken of een tariefsverhoging volgend jaar toch wel mogelijk is. Van Tatenhove bood zijn excu ses aan voor de foute berekening van de precariobelasting. In het eerste voorstel gingen onderne mers tientallen procenten meer betalen voor het uitstallen van hun terrasmeubilair. Na protes ten van Horeca Nederland en de Federatie Ondernemersvereni gingen Veere, werden de tarie ven nog eens tegen het licht gehouden. Daaruit kwam naar voren dat de gemeente zich in het eerste voorstel had geba seerd op foute informatie. „De wethouder Financiën heeft een rekenfout gemaakt en dat had niet gemogen", verontschuldig de Van Tatenhove zich. Fractie voorzitter A. Maris (Christen- Unie) nam de excuses met beide handen aan. Een voorstel van de ChristenUnie om 42.000 euro te schrappen voor de tweede fase van Duurzaam Veilig kreeg van geen enkel raadslid steun. Maris had in de begroting gelezen dat 'nog niet bekend is wat de twee- door Edith Ramakers MIDDELBURG - Het is een dag als alle andere in het asiel zoekerscentrum van Middel burg. Bij de slagboom groept een aantal mannen samen. Ze wijzen naar de Afghaanse man, Saifulla Quiash. Hij is vandaag uit zijn huis gezet en moet Nederland verlaten. Even verderop staan twee So malische vrouwen. Een van de twee houdt een kind van elf maanden op haar arm. Moeder en kind zijn op straat gezet. Het is geen incident, de laatste maanden juist schering en in slag dat asielzoekers hun tas moeten pakken en het AZC moeten verlaten. De stichting Inlia Zeeland (Internationaal Netwerk van Lokale Initiatie ven ten behoeve van Asielzoe kers) heeft haar handen vol aan de opvang van asielzoe kers. Het is een van de weinige instanties waar deze daklozen hun hoop op kunnen vestigen. Voor de Afghaanse man en voor de moeder met kind is op vang voor de eerste nacht gere geld. Maar dan? „Zolang we geld hebben en zolang de asiel zoekers in procedure zijn, van gen we zoveel mogelijk mensen op", zegt Gommert Burger van Inlia. Maar dan? De asielzoekers hebben, als het meezit, een tijd een dak boven hun hoofd, maar hebben geen geld, geen verze kering of scholing. In Vlissin- gen zwerft een Armeense man al ongeveer negen maanden op straat. Hij klopte deze week aan bij de Socialistische Partij (SP). „Hij is ten einde raad", zegt Trix de Roos van de SP. „Sinds 1994 is hij in Neder land. Hij wacht nog op ant woord van een rechtszaak. Zo lang wil hij hier in elk geval nog blijven", zegt ze. „Hij heeft zijn verhaal bij ons gedaan en wij zijn toch weer erg ge schrokken We zijn met de neus op de feiten gedrukt en daar word je niet vrolijk van." De Armeense man heeft tal van medische kwalen. Hij zou een speciaal dieet moeten volgen en goede medische verzorging moeten krijgen. „Maar hij slaapt 's nachts op straat en soms gaat hij een supermarkt binnen en kijkt of hij er iets te eten kan vinden. Voor mensen als hijdie met de rug tegen de muur staan, moet een mens waardige opvang geregeld worden." Inlia kan niet alle mensen op vangen. Per week komen er bij de stichting veertig verzoeken voor opvang binnen. „Het is te gek", zegt Burger. „De politiek is schuldig. Ik heb het over de politici die dit soort beslissin gen nemen en het dus normaal vinden om een moeder en haar kind van elf maanden op straat te zetten. Die politici moeten eens bij zichzelf te rade gaan. Nederland overtreedt de wet." Saifulla wordt gesteund door de Afghaanse, culturele ver eniging Zeeland. „Helaas kun nen we niet meer doen dan hem steun geven. Zeggen dat we er zijn voor hem. Saifulla is leer kracht geschiedenis en geeft onze kinderen bijles", zegt Ab dul Qayum Mirzada. „Hij wil en kan niet terug. Trouwens, wij willen dat hij blijft." De Somalische moeder is in af wachting van een bezwaar schrift. „Zij heeft als nadeel dat ze net achttien jaar is ge worden", merkt Burger op. Hij klinkt cynisch. „Achttien jaar. Dat is haar pech. Achttien of zeventien is een wereld van verschil in Nederland." Burger vindt dat Nederland een voorbeeld moet nemen aan Engeland, waar onlangs een generaal pardon in werking is gegaan. Hij is verbitterd over de manier waarop Nederland met asielzoekers omgaat. De Nederlandse politici hebben tegen een algemene gratiere geling voor de huidige asiel zoekers gestemd. „De rijks overheid is te koppig om die regeling terug te draaien. Ze wil niet inzien dat nu het mo ment is om het pardon in te stellen en met een schone lei aan een goede regeling voor asielzoekers te beginnen." De Afghaan Saifulla Quiash moet terug naar zijn land. foto Ruben Oreel mm® de fase inhoudt'. Volgens hem was het dan ook weinig zinvol om geld uit te trekken, dat beter besteed kan worden. Hij wilde het bedrag pas na een concreet plan van verkeerswethouder M. te Roller beschikbaar stellen. De wethouder zei dat het geld gebruikt wordt voor educatieve doeleneinden. De verkeersorga- nisaties 3VO en het ROVZ ma ken daarvoor nu plannen. door Ron Maqnée MIDDELBURG - Een 67-jarige Middel burgse bestuurster van een Fiat nam het bord 'Doorgaand verkeer' gistermiddag wel érg letterlijk. De automobiliste ging ter hoogte van de Middelburgse Konmar rechtdoor. De vrouw verliet rond kwart voor drie het parkeerterrein bij de Konmar in Middel- buig samen met een inzittende. Eenmaal aangekomen bij de slagbomen lukte het de vrouw niet om haar wagen dichtbij de auto maat voor de parkeerkaartjes te rijden. Na wat heen en weer gemanoeuvreer slaagde ze er uiteindelijk in om voldoende dichtbij te komen om het kaartje in de automaat te stoppen. De slagboom ging nog maar nauwelijks om hoog, of de vrouw gaf ineens onbedoeld een enorme dot gas. De Fiat stoof vooruit, ca ramboleerde de slagboom en snelde richting door Ab van der Sluis DOMBURG - Het wordt 's nacht donker in de Veerse straten. Op initiatief van de PvdA/Groen- Links-fractie gaat de openbare straatverlichting een fiks aan tal uren minder branden. De partij hoopt daarmee 25.000 eu ro te bezuinigen. Het voorstel kreeg gisteravond steun van vrijwel alle partijen, met uit zondering van de SGP en de ChristenUnie. De PvdA/GroenLinks diende een motie in om de openbare verlichting zodanig te reduce ren dat flink geld wordt be spaard. Dat is zowel uit een mi lieustandpunt als met het oog op een zorgvuldig financieel be heer goed te doen, aldus de frac tie. In de gemeente Veere blijven na elf uur 's avonds alle lan taarnpalen branden. In de meeste Nederlandse gemeenten gaat rond dat tijdstip zestig pro cent van de straatverlichting uit om ze in de wintermaanden om 6.30 uur weer aan te doen. Hoe goed de straten straks nog ver licht zijn, hangt af van het aan tal branduren. De PvdA/Groen Links wil wel dat het sociaal veilig blijft op straat. Dat argu ment was voor de ChristenUnie en de SGP juist reden om tegen te stemmen. Het geld dat bespaard wordt met het dimmen van de straat verlichting, wordt gebruikt voor het onderwijs. Het college van B en W kreeg van een raadsmeerderheid bovendien de opdracht nog eens 25.000 eu ro te vinden in de begroting voor het oplossen van knelpunten in de sfeer van huisvesting. Daar bij wordt met name gedacht aan de vorming van een brede school. De WD stemde als enige partij tegen. Een ander voorstel van de PvdA/GroenLinks om 105.000 euro uit te trekken voor het be houd van oude landbouwschu- ren kreeg ook een ruime meer derheid. Met het geld kunnen per jaar vier eigenaren extra on derhoud plegen om verlies van dit soort gebouwen tegen te gaan. Komend jaar geldt als een proefjaar. Daarna wordt beke ken of het zinvol is om structu reel geld vrij te maken. Het voorstel van het college van B en W om komend jaar extra geld uit te trekken voor automa tisering, kreeg dinsdag tijdens het eerste debat over de begro ting veel kritiek. Wethouder M. te Roller benadrukte gisteren dat het geld echt nodig is om an dere gemeenten te kunnen vol gen. „Automatisering is geen speeltje van het college. We moeten door nieuwe wetgeving van het Rijk onze computerpro grammatuur aanpassen. We hebben afspraken over het digi taliseren van onze bestem mingsplannen en we hebben ho gere exploitatielasten. Veere is absoluut geen trendsetter. We zijn een modale middenmoter." De WD stelde voor om dat be drag terug te verdienen door een doelmatigere bedrijfsvoering. Volgens het raadslid K. Huis- zoon werken er bij de gemeente Veere 'te veel opperhoofden en te weinig indianen'. Burge meester A. de Bruijn verwierp de kritiek. Volgens haar riepen de woorden van Huiszoon het beeld op van een gemeente, die 'weeffouten' maakt. De Bruijn zei dat de gemeentelijke organi satie zeer goed werkt en in som mige gevallen zelfs uitstekend. Het college komt in het eerste kwartaal met een plan van aan pak om de dienstverlening aan de inwoners van Veere verder te verbeteren. Advertentie WÊÊÊÊÊÊÊÊSM door Ali Pankow ZIERIKZEE - Rectrix W. Ha verkamp van Scholengroep Pontes locatie Pieter Zeeman in Zierikzee zegt diep geschokt te zijn over de wijze waarop deze school schade wordt berokkend via een 'anti-Pieter-Zeemansi te' op internet. Zij heeft gisteren aangifte gedaan bij de politie in de hoop dat de site zo snel moge lijk uit de lucht wordt gehaald en de daders worden opge spoord. Ook zijn er direct naar de ouders van alle leerlingen brieven uit gegaan waarin melding wordt gemaakt van de kwalijke uitla tingen over de school en beledi ging van enkele leerlingen en docenten via deze site. Ook wordt in die brief aangegeven hoe de schoolleiding hierop heeft gereageerd. „De daders hebben delen van onze eigen website weggehaald en die vervolgens gebruikt in een eigengemaakte website", vertelt Haverkamp. Zo worden onder meer foto's van het schoolgebouw aan het Hat- fieldpark in Zierikzee op de an ti-site vertoond waarop via ma nipulatie hakenkruisen staan geprojecteerd. Ouders wordt aangeraden hun kinderen niet naar deze school te laten gaan. Over twee docenten van Pontes worden kwetsende opmerkin gen gemaakt. Verder zijn er van dq eigen Pieter-Zeemansite fo to's van zes leerlingen gehaald en vervolgens voorzien van grievende onderschriften. Ook die worden op de anti-site ge projecteerd. „Met die betrokken leerlingen heeft onze docent J. Schootemeijer een gesprek ge voerd om hen in deze situatie bij te staan. Ook hebben we telefo nisch overleg gehad met de be trokken ouders. Zij kunnen ui teraard besluiten ook zelf nog aangifte te doen van de beledi ging van hun kinderen", aldus Haverkamp. Volgens de rectrix wordt in overleg met politiedeskundigen op het gebied van internet-cri- minologie gezocht naar verban den en aanknopingspunten bij de opzet van de anti-site om de daders zo snel mogelijk te kun nen achterhalen. Volgens Ha verkamp worden met deze anti site de grenzen van het betame lijke ver overschreden en wor den sommige mensen er per soonlijk door gekrenkt. Zij hoopt dat er snel iets tegen ge daan kan worden door de be voegde instanties. Advertentie Eeuwfeest VAN DE REEPE BESTAAT 1 JAAR! 1 TOT 25 KORTING EEN CADEAUTJE! NZE JUBILEUMACTIE LOOPT T/M 29 NOVEMBER ICI0IH0IE I PAPEGAAISTRAAT 8 GOES WWW.VANDEREERE.NU het struikgewas naast het parkeerterrein. Daar ramde de wagen nog eens een ver keersbord en werd het bosschage in gelan ceerd. Een paar meter verderop kwam de auto tot stilstand. De bestuurster en haar passagier hadden hun gordels om en raakten niet gewond. De Fiat was zwaar beschadigd. Sleepbedrijf Kuzee is later uitgerukt om de wagen uit het struikgewas te plukken. foto Lex de Meester Het maritiem museum in Vlissingen mocht onlangs be zoek ontvangen van een werkgroep die nagaat welke kleinere musea in Europa op vallen door het uitstallen van hun voorwerpen van kunst en wetenschap. Voor de ex ploiterende stichting was dat een mooie opsteker, die nog fraaier werd toen men ver nam dat slechts vier regiona le musea in Nederland voor zo'n bezoek in aanmerking komen. Maar eigenlijk is het museum nog meer in zijn nopjes met een complimentje uit een ge heel andere hoek. Een bezoeker noteerde het dezer dagen in hanenpoten in het gastenboek: 'goedge keurd door de bond van pu bers'. Advertentie pê&fféé 'tV ,i A I meuwe Knorr soepen kunt u nu nog lekkerder uw eigen soep maken. I« voor Soep is een basis voor 12 bevat de juiste mix van kruiden en groenten varianten soep, waar u zelf verse in- om uw groente-, kippen-, tomaten- of rund en aan toevoegt. Kruiding voor Soep vleessoep heerlijk mee op smaak te brengen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 11